Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

aktak
8. jan 2010

janula to sa upravi, odsavacku uz mas pri sebe 😀 😉 prsia si musia zvyknut, par dni/tyzdnov to trva, potom sa ustalia a budu robit tolko mliecka kolko si maly bude tahat 😉 a ak odsavacku ak Medelu elektricku, mozno mas naozaj vela mliecka a aj malemu sa zle papa, tak pred kojenim si mozes trosku odsat aby pomynul ten najsilnejsi prud mliecka ktory ho mozno dusi, nech sa vam dari 😉

janula.k
8. jan 2010

aktak dakujem 😉 myslis ze si prsia zvyknu a ustali sa to? nerada by som vrazala peniaze do niecoho co neskor nebudem potrebovat..

sunea
8. jan 2010

janula.k, my sme sice museli dokrmovat aj UM, ale prvy mesiac som aj napriek tomu mavala tiez mokre pyzamo. Po tom mesiaci sa to ustalilo, uz nebolo treba ani prsne vlozky. Inak clanocek od Katky o nadprodukcii mliecka (su tam aj ine clanky, napr. Mliecko velmi strieka):
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

janula.k
8. jan 2010

Sunea dakujem za clanok. Nas malinky ma takmer vsetky priznaky co sa tam popisuju..hlavne ta stikutka, velmi rychlo sa napapa a potom ho boli brusko a este pri kojeni aj kasle... 😔 Ale zas sa tam pise, ze by sa nemalo odsavat...tak skusim len tych par kvapiek pred kojenim a uvidime..

dooscoby
8. jan 2010

ahoj Katka 🙂 ...mam podobny problem ako pisala cikyta par prispevkov dozadu...slecna uz ma 9 mesiacov a vcelku pekne sa rozpapala medzi tych 150-200 gr zeleninky a okolo 100 ovocicka....zatial sme stale na 3 prikrmoch plus kojim ale problem je ten ze posledne dni akosi nie je hladna ☹ lebo ledva do nej dostanem 1/3 toho co papala...ponukam ale da si par lyziciek a uz nema zaujem..stolicku na krmenie nemam a z lehatka alebo kolien uz uteka proste nema cas....prsniky tiez zacala dako flakat uz aj menej cura aj ked ponuknem tak nece ani to ani vodu ani caj...sem tam par lyziciek akceptuje...uz som z nej zufala 😠 ...teraz sme cela rodina chori a aj zubky jej isli a asi aj idu....uz pomalicky stracam trpezlivost bo to uz trva daky tyzden a k plnemu kojeniu sa vratit uz nechcem...uz uvazujem ze ak to bude pokracovat tak ju odstavim... v noci sa stale budi casto a asi sa napapa vtedy a cez den uz nepotrebuje lebo hladna ani nevyzera byt...stvornozkuje uz aj sedi sama sem tam si pocucka alebo da par lyziciek a koniec fici dalej....mas daky napad ako jej vratit apetit?...vdaka za radu

dankag
8. jan 2010

ahojte
tak nas Leo uz je na svete
chcem sa velmi podakovat Annag za psychicku podporu
rodila som cisarskym, dietatko som si prilozila k prsniku asi do 15 min po porode, potom som ho mala stale pri sebe
na druhy den kriza, nebolo mliecko, prikladala a priklada som az som mala bolave bradavky, nutili ma dat UM, lebo maly plakal skoro cely den, casto som prikladala ako si mi pradila a striedala prsniky, aj som nakoniec dala trosku UM ale len par kvapiek a cez kelimok, tak sme si pospali a ukludnili sa a na 3 den prislo kolostrum, odvtedy ok uspesne kojime
dakujem aj kamoske ktora ta v mojom mene kontaktovala ked som bola v nemocnici a veru bolo tak ako si povedala ze mliecko (kolostrum) sa do par hodin dostavilo
velmi si ma psychicky podporila, lebo sestricky v nemocnici zazerali ked som povedala ze UM nechcem

janula.k tesim sa ze mame deticky v rovnakom "veku"
budem sledovat ako sa vam dari
tiez rozmyslam nad tou odsavackou, pocula som ze Medela je najlepsia a potom este Avent
ale su fakt drahe, tak si tiez hovorim ze ak zacnu problemy, tak budem utekat do obchodu po nu inak dufam ze maly bude stihat odsavat

dankag
8. jan 2010

ozaj este k tym dietam
ja som sice v zahranici
a ked som rodila na SK tiez nam hovorili v nemocnici ze nejest citrusy, paradajky...........
tu nam doniesli druhy den po porode paradajkovu polievku a az ked som ju zjedla tak mi doslo ze som asi nemala
na jedalnom listku bolo vsetko vsecicko mozne az som sa cudovala, normalne aj pikantne jedla... takze sa asi naozaj moze vsetko
len si hovorim ze s tymi citrusami budem opatrna a aspon prvy mesiac nebudem jest ak ked chut mam
co myslis Annag nejest citrusy, ci mozem?
a kyslu kapustu?
to by som fakt myslela ze je extrem
a neriskovala by som to ale maly je zatial po napapani velmi spokojny a nejako sa neobmedzujem
dakujem

annag
9. jan 2010

dankag- veľmi sa teším, super, tie prvé dni zadanlivo prázdnych prsníkov vystrašia, ale mliečko tam je. Si šiovná a som rada, ak si to takto sprostredkovane a na diaľku dokázala 🙂

citrusy nie sú prvá voľba, lebo bábo môže neprirodzene zareagovať, počkala by som s nimi na neskoršie obdobie. Bábo inak toleruje našu stravu v prvých týždňoch a onak, oveľa lepšie v polroku či keď už je samé na príkrmoch. Osobne som kyslú kapustu jedla po 6 týždňoch. Paradajky asi aj skôr...

Veľa mamičiek sa čuduje, že po pôrode dostávajú všeličo jesť a bábo to dobre toleruje. Treba si uvedomiť, že podobne ako Tvoje, väčšina detí pije prvé hodiny po narodení len trošku mliečka.

AK chceš citrusy jesť, treba to odskúšať, a uvidíš reakciu - výsyp, správanie sa bábetka. AK bude zle reagovať, vynecháš ich a počkáš pár týždňov, opäť skúsiš. O nič hrozné nejde, je malá pravdepodobnosť nejakej významnej reakcie. A samozrejme zjedz lenb malé množstvo na jeden raz.

annag
9. jan 2010

dooscoby, odsatvením by si nezískala nič. Zle papajú deti dojčené i nedojčené. Majú na to právo, rovnako ako dospelí. AK sme po chorobe, nechutí nám, deťom o to viac, najmä ak ich ešte trápia zúbky.... Práve dojčenie je obrovská výhody, pokrýva najdôležitejšie potreby dieťatka , pomáha mu lepšie sa vyrovnávať s novými jedlami, lepšie ich toleruje. Mliečko ovplyvňuje i vôňa potravín, ktoré jeme. Preto dojčené deti dobre tolerujú nové príkrmy a lepšie si na ne zvykajú. Možno si poviete, že to nie je pravda, že deti na uM v ich veku všetko pekne jedia. No oni začali s príkrmami väčšinou podsatne skôr než dojčené deti.

Najlepší leik na nový apetít je čas, ponúkať, ale nenútiť

kafulienka
9. jan 2010

annag ahoj,

mala ma 5 mesiacov (7,5kg) a bola doteraz plne kojena. Uz piaty den papame na obed pred mlieckom mrkvicku. Chcem sa opytat, kolko vody jej mam davat na pitie pocas dna?
Dakujem.

csina
9. jan 2010

annag...máš tu krásne referencie... 🙂 je úžastné, že mamina troch detí dokáže tak nezištne pomáhať, dnes už takúto pomoc skoro nevidieť...tiež by som ťa rada požiadala o pomoc, radu...hoci som prvú dcérku dojčila 3 roky, bolo to najmä v prvom roku veľmi náročné a teraz by som sa chcela vyvarovať niekoľkých chýb...jeden problém ma ale terz trápi asi najviac.. a to, že dcérka veľa grcká..neviem, či ide o reflux, alebo ešte dozrieva zvierač v pažeráku ale dosť ma to znepokojuje...Timka je pomerne kľudné bábätko, aj v pôrodnici väčšinu času prespala, mliečko mi prišlo na 3 deň a dovtedy si ho ani nepýtala...ale akonáhle začala papkať, tak sa pravidelne stáva, že celé jej úsilie napapať sa vychádza celkom navnivoč. ..už som poskúšala mne známe triky...dala som odgrgnúť, alebo ak sme ležali a zaspala, nechala som ju v kľude, nosila som ju vo vyvýšenej polohe, aj matrac sme zdvihli, dávala som jej papať na etapy, ale nič nepomáha....niekedy to z nej ide prúdom aj pár hodín po najedení...prosím poraď, čo s tým...
a ešte taká drobnosť, myslím, že mliečka mám dosť, zatiaľ..treba odsávať aj keď nemám pocit preplnenia, alebo to nechať tak, koľko vytiahne, toľko nech sa doplní...? a dojčiť z jedného, alebo z oboch naraz? Treba nutne striedať, ak si pýta v krátkych intervaloch, alebo radšej ponúknuť ten istý prsník?
budem ti veľmi vďačná, za každú cennú radu, už vopred ti ďakujem... 🙂

nikush
9. jan 2010

annag, chcem sa opytat ci je v pohode ked malemu pocas a po dojceni skvrka v bruchu...nie pri kazdom dojceni...vdaka

gabii83
9. jan 2010

pekny den,
Annag mame taky problem ze mala sa mi pyta na prsnik cez den len s tym vie zaspat, v noci dvakrat a to min. 30 min. musim jej vybrat z pusinky a zaspi s placom, doteraz to nerobila, ma problem zaspat cez den...
v noci sa budi, ....
ako odnaucit aby dlho bola na prsniku????
alebo je to kvôli zubkom a mam to nechat tak??
dakujem za odpoved

tinuskaha
9. jan 2010

annag pisal som vcera,dnes mi maly vobec nepil mlieko.vlastnen len raz rano.cely den nic.par x potiahol odtiahol sa.podtykam ze neplakal.plakal len vtedy ak som ho nutila.inak mlieko som mu zamiesala do prikrmu na obed na ranajky som v MM rozmocila rozok a vecer 70ml MM do kase.bude este chciet niekedy prsnik?momentalne kasle hlienovity kasel(hlieny mu neide odkaslat)predt par dnami bol kasel suchy drazdivy.ked som mu na obed davala prikrm tak asi po 5 lyzickach vsetko vyvratil.potom som mu este dala tiez asi 5.vobec neplace ze je hladny ako ine deti.dnes som prakticky kazde jedlo donho doslova natlacila aby aspon nieco zjedol ☹ ☹ ☹

reni25
9. jan 2010

Dobry den annag, chcela by som sa spytat ci je to normalne ak moje syncek podla mna vypije strasne vela materskeho mliecka na to ze ma len dva a pol tyzdna, cez den mi vypije priemerne 90ml a vecer ked ide spinkat si vypyta aj 160ml, kym nedostane tolko tak dovtedy mi place a je nespokojny, ale ked sa napapa tak mi spinka aj sest az sedem hodin v kuse....troska sa obavam ci to nieje trosku vela na jeho vek.Mlieko si odsavam od zaciatku a davam mu papat vo flasticke, nakolko sa nevie prisat a ked sa mu podari tak mu moja bradavka vyklzne z ust, sice to asi nei je moc dobre ale inac si to neviem predstavit lebo malicky je strasne hladny a place pri tom a nervaci sa...Na jedno odsatie si odsajem aj 180ml mliecka, ale bojim sa ze preto je taky hladny lebo mozem mat mlieko menej kvalitne????je to mozne...prosim poradte, lebo som troska zufala, dakujem velmi pekne

tin007
9. jan 2010

nikush to skrkanie je uplne v poriadku, pocas kojenia sa crievka hybu, vsetko sa v nich posuva, vela babatiek prdka aj kaka

tinuskaha
10. jan 2010

annag,v noci som si odsaval mlieko 2x raz o 1:30 potom este o 4:30.dokopy som odsala cca 70ml.rano o 6 ked sa maly zobudil tak som MM,co som v noci odsala zohriala a davala lyzickou.vypil vsetko.pekne si odgrgol a zaspal.ckedze stale neche prsnik tak to budem riesit takto.chcem sa opytat kolko x za den mu mam mliecko davat a kolko priblizne ml?ako som uz spominala MMzamiesavam aj do prikrmu.
v noci som skusila ho nakojit v polospanku ale bez uspechu.3x potiahol a odtaihol sa(bez placu)zacal sa zlostit aj ked mu MMtecie a aj vtedy ak mu netecie.ak sa prisaje tak si strka aj rucku do pusy.skusila som aj tak ze pred kojenim som si odsal a ked sa mliecko spstilo tak som mu ponukla.ale ani tak nepil dlho.ja uz neviem ako dalej ☹

dankag
10. jan 2010

ahoj annag
uz mame prvy "problem"
maly cely den krasne papa spinka papa spinka
horsie v noci
v podstate od 8 do 10 vecer kojim, tulim, kojim, tulim
vcera ale od 23:00 vecer do 2 strasne plakal, cely cerveny, to sme ho cely cas na rukach nosili na striedacku s muzom
moze to byt ze sa prejedol?
ze ho bolelo brusko?
je to normalne? teda riadne ma vystrasil, bol to riadny plac
alebo je to tym ze den prespi?
ako casto kojit je moc
dakujem za odpoved

och
10. jan 2010

ahoj Annag

tak my sme sa uz prebrali zo zltackovej letargie 😀 pekne kojime kazde tri hodinky aj bez nasilneho zobudenia, zobudi sa sama bez problemov.

Avsak vznikol nam novy problem, strasne sa zacala jedovat pokym sa prisaje, ako keby bola leniva otrovrit poriadne pusinu, potom hltavo pije az ma doslova plny nos, co ma za nasledok kychanie az jej mliecko vytecie nosom a po kojeni niekedy aj dost kasle ako keby jej zabiehalo. Nie vzdy spapa vsetko z oboch prsnikov, prsniky po kojeni mam vzdy maksie a bradavky ma nebolievaju.

Dakujem za pomoc

aeouliana
10. jan 2010

ANNAG: dakujem za pomoc a cenne rady 😀 si zlaticko 😀 😀 😀

mamaj
10. jan 2010

Ahojte, neviem ci pisem do spravnej temy, ale kedze sa moja otazka tyka hlavne kojenia, tak dufam, ze vam to tu moc nenarusim a poradite mi.

Annag, uz si mi parkrat radila a velmi mi to pomohlo, tak ta poprosim o radu este raz. Za tie predosle rady sa chcem este raz podakovat a tu je terajsi problem:

Nas syn ma skoro rok a zatial ho stale kojim. Teda papa aj prikrmy, bez problemov a kojim rano, na obed (nie kazdy den chce, lebo niekedy sa na obed napapa tolko, ze nechce uz moje mlieko), pred spanim a v noci raz. Hmotnostne sme ok. S manzelom uvazujeme o dalsom babatku, resp. chceli by sme sa zacat pokusat niekedy na jesen. Preto uvazujem, ci by som postupne nemala prestat kojit. Uvazujem o tom hlavne preto, ze moja kamoska mala dost velke problemy pocas druheho tehotenstva - boleli ju klby a chrbtica a dr. jej povedala, ze je to tym, ze mala malu prestavku medzi kojenim prveho dietatka a druhym tehotenstvom. Otehotnela priblizne po 5 mesiacoch od vtedy co prestala kojit. Chybal jej vraj vapnik a musela uzivat aj lieky. Tak by som sa tomu chcela vyhnut.
Co si o tom myslis? A ako by som mala syna odstavit? Chybat mu bude myslim hlavne kojenie pred spanim a v noci, ani nie kvoli mlieku, ale preto, lebo sa rad prituli 🙂. A ako potom s pokracovacim mliekom? Kolko mu mam davat? Lebo teraz neviem kolko si potiahne. A este jedna vec, neviem ako bude pit to UM, lebo flasku moc nechce, teda aspon doteraz ju vzdy po chvili zacal stiskat medzi dasnami a hrat sa s nou. Ale mlieko som mu este flaskou nedavala, takze mozno to bude chciet. Pije riedene stavy alebo vodu s poharika s pogumovanym "sosakom". A dokedy by som mala davat synovi pred spanim mlieko (ci uz moje alebo umele)? Lebo na veceru teraz papa kasu a pred spanim ho este kojim. Ale uz ma 4 zuby a neviem, ci mu to mlieko nemoze urobit na zuby zle, kedze tesne pred spankom, po nakojeni, mu ich uz necistim, lebo to uz je vacsinou v polospanku a nechcem ho preberat smatranim v puse. Ako to robite vy?

No, tych mojich otazok je viac, ale dufam, ze mi aj tak poradite. Ved aj mozno ine maminy maju rovnaky problem a toto pomoze aj im.

Vopred dakujem za rady a cas, ktory obetujete aj ked ho pri nasich drobcoch nie je nikdy nazvys 😉

Pekny vecer 🙂

annag
11. jan 2010

ahojte, zajtra, teda dnes 😀 odpoviem aj mamičkám v IP

písala som sľúbené články o príkrmoch, viac som nestihla 😝 😅

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

caly8
11. jan 2010

katka... úžasná stránka ..tak úžasná ako si ty 🙂 Ďakujeme ... vďaka tebe je život dojčiacich matiek určite spokojnejší ... 😵 😵 môžem s vlastnej skúsenosti potvrdiť 😉

mata1976
11. jan 2010

annag, super clanky...my mame za sebou prvy prikrm-mrkvicku, zatial vsetko klape podla planu, uvidime ako zvladne zemiak, brokolicu... 🙂 🙂 🙂

sivka
11. jan 2010

Kati VDAKAAAA 😵 😵 😵
U nas prikrmy zacali super, ale po par dnoch sa malemu prestalo chciet papat a nechce otvarat pusinku. Tak to skusame a skusame a snad ako pises, casom sa rozpapa.
Predsa len mam este otazocku. Kedy a kolko treba zacat davat tekutiny ked plne dojcim? Dokedy mu staci zapit si len mliecko, kedy uz potrebuje vodicku alebo cajik?
A tiez - ak casto dojcim, bude mat chut papat aj nieco ine? Ci mam naschval nejake dojcenie vynechat, aby vyhladol a papal aj nemliecne jedlo? Len to pojde asi tazko, ked je zvyknuty dostat mliecko pred kazdym spinkanim a aj hned po zobudeni. Zatial nam vychadza prikrm po obednom spanku, skusali sme dat pred spanim, ale to uz nemal trpezlivost, bol unaveny a chcel len moje mliecko.
Prepac, ak su to hlupe otazky, ale mam v tom trosku chaos ako prejst od cisteho dojcenia do postupneho papania tuhej stravy.
Si nase zlaticko, za vsetko co pre nas robis sa ani neda slovami podakovat 😵

kolka1
11. jan 2010

Ahoj Annag,

ja by som chcela este raz "smeknut klobuk" pred tym, co robis pre ostatne maminy. Osobne som sa velmi vela naucila pri "pasivnom" citani ked sa mi narodil syn a tiez som pochopila ze kto chce tak moze dojcit. Dakujem aj za rady, ktore si mi osobne poskytla pri problemoch s riesenim nadprodukcie. Mliecka je stale trochu viac ale hovorim si lepsie viac ako menej 😀.

Predsa len mam na teba otazku. Pomohla si mi pochopit, ze male babatka nepotrebuju cumlik, cajik ani flasku. Blizime sa pomalicky k obdobiu prikrmov. Predpokladam, ze na zaciatku nebude potrebne davat tekutiny, neskor asi ano ale to uz sa pytal Sivka kedy 😉 otazka znie akym sposobom. Flasku mi nevezme. U seba v albume mas taky maly poharik a pises ze uz aj novorodenec vie pit z poharika. Chcem sa spytat ze aky presne poharik by to mal byt, kde sa da kupit a akym sposobom babatku dat napit z toho poharika (predsa len mam trochu obavu aby mu nezabehlo a nezacal sa dusit). Kupili sme taky poharik so sosacikom na ucenie pitia babatiek ale ten tiez nevezme. Dakujem velmi pekne.

sunea
11. jan 2010

kolka, poharik vyraba napr. firma Medela, do IP ti poslem link.
Ako babatko pije je napr. tu: http://www.drjacknewman.com/video/cup feeding-1... - neviem, co ti na to napise Katka, ale podla mna tie pohariky su len pre male babatka. Ked uz babo papa prikrmy, je dost velke, aby sa ucilo pit z poharika cez specialny sosacik apod. (Nas maly z poharika este pit nevie, aj ked z flase ano, ale zevraj na to naucit sa to je casu dost 🙂. Moja kamaratka ma o 3 tyzdne starsiu dcerku a uci ju pit z normalneho "dospelackeho" poharika a ide jej to krasne.

annag
11. jan 2010

ahojte, dnes sa pokúšam vyhrabať z pošty a mailov. O tekutinách a pití dám samosatný článok. Aspoň v rýchlosti - bábo pokiaľ sa často dojčí nepotrebuje iné tekutiny ani keď je na príkrmoch. Zvyčajne žv závere prvého roka ...

annag
11. jan 2010

mamaj, pokiaľ sa normálne stravuješ, nič Ti chýbať nebude a môžeš prežiť úspešné a bezbolestné tehotenstvo. Problém je v tom, že veľa dojčiacich mamičiek má zbytočne extrémne monotónnu stravu , niektoré sú až podvyživené, lebo jedia len suchý chlieb a rožky. Samozrejme, že ak jedia málo zeleniny, ovocia, mlieka , niečo im bude chýbať....

prehupnutie z dojčenia do tehotenstva najmä u staršieho bábetka je ľahké, lebo bábo sa väčšinou samé odstaví. Začne totiž reagovať na pomalší tok mlieka, lebo v tehotenstve sa produkcia mliečka prirodzene zníži. bábetká sa ľahšie odstavujú až po roku a pol, zatiaľ ak sa dá, odporúčam neurýchľovať to, lebo maličký Ťa ešte potrebuje, i Tvoje mliečko.

Mlieko mu môžeš podávať úplne rovnako ako iné tekutiny, z pohárika, slamkou ... moja krpaňa má 14 mesiacov a veselo ťahá slamku, pije zo sosáčika, z obyčajného pohára. Ani jedno moje dieťa nemalo fľašu - je hriech učiť také veľké bábo na fľašu, potom možno bude chodiť do škôlky i s fľašou ...

materské mlieko obsahuje síce cukor, ale takisto i látky, ktoré do istej miery chránia zubnú sklovinu. Skôr sa ničia deťom zúbky, ak majú reflux, ak často grckajú, lebo im ich naleptáva žalúdočná kyselina. Osobne som všetky deti dlhodobo dojčila i v noci a kazy nemajú ani jeden.

annag
11. jan 2010

och - maličká reaguje na silný tok mliečka. Zrejme nastal čas, aby papal len z jedného prsníka. Dobre sleduj, čo na prsníku robí, využívaj techniku sltáčania a na druhý prsník prechádza, len ak ozaj dopije prsník do dna a bude stále hladná.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

Ak bude papať väčšinou len z jedného prsníka, laktácia sa trošku utlmí a s tým sa stratí i silný vypudzovací reflex