Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

aktak
14. jan 2010

sonice moja skusenost bola ze som nechala deti na prsku do pol roka kedy chceli, aj pri zaspavani aj v noci kolko krat chceli, po pol roku zacal uspavat po nakojeni manzel a nemali s tym problem, ked tak pomohol cumlik, aj nocne kojenie obcas nahradil cumlik

tvoj maly neni zavisli na prsku, ale na tebe, mozes byt rada 😉 same to prejde len u kazdeho v inom veku 🙂

s mnozstvom mliecka sa netrap, maly ma urcite dost, to odsavanie ta zbytocne stresuje podla mna, ak sa ti mliecko spusta pocas kojenia a ty to citis tak je vsetko rpesne tak ako ma byt 😵

a v nastaveniach si zrus ze si tehotna, lebo ti to pise uz 55 tt 😀

sonice
14. jan 2010

😀 Aktak, ďakujem za rady! Som rada, že môže dudlať koľko chce. je to v podstate jediný spôsob, ako ho ukľudniť od plaču. Pokúsim sa teda nestresovať a budem odsávať ďalej - nebudem sa pozerať koľko tam je 😀 .
Idem sa prenastaviť, lebo som asi miestna rekordérka. Vďaka.

lupege
15. jan 2010

ahojte, rada by som poprosila annaq o radu. Moja dcera ma 4 mesiace a tyzden, predvcerom sme boli po siestich tyzdnoch na poradni. Mala pribrala za tuto dobu len 200 g, je plne kojena. V poslednej dobe sa v noci budi aj 5krat na papanie, lenze vela nepapa, akoby sa chcela len pritulit a pritom si nieco malo vytiahne. Okamzite potom zaspinka. Cez den sa zda byt v pohode, neplace hladom ani nie je nekludna. Neviem ci jej mam nieco pridavat alebo ako to riesit. Bola som dnes na skuske kojenia, malinka si vytiahla 150 ml... tak teda nechapem preco riadne nepribera a v noci sa tak casto budi. Len prave u lekara papkala efektivne, pocula som ju riadne prehltat, vypapala oba prsniky a sala dlho, co doma niekedy tak nie je a v noci uz vobec nie. To len pozuzle, troska potiahne a spi. Lekar zatial neodporuca nieco pridavat, mam prist o tyzden na prevazenie... tak sa trapime dalej. Chcem kojit, nechcem to vzdat, len tiez nechcem aby bola mala hladnucka. Este podotknem, ze odsavat mi moc nejde, hrozne mi z odsavacky praskaju bradavky :( Tak sa snazim rucne odsat, ale vobec to nie je vela. Ako mam zvysit tvorbu mlieka? Alebo kde moze byt prosim problem? Chcela som sa co najdlhsie vyhnut UM, ale teraz neviem, neviem... A este jeden detail, malinka od silvestra vcera prvykrat kakala, to tiez ma asi suvis s tym, ze menej papka... ☹ Dakujem za kazdu radu.


tak dnes sme absolvovali skusku kojenia a

eviiik
15. jan 2010

dakujem za rady, aj Katke, aj ostatnym kockam
Katka, ja som Ti uz na otazky raz odpovedala
ja neviem ci je po hodine hladna, ale ked place, a je prebalena, tak jej ponuknem, aspon nech si cucne
a u nej niekedy tazko odhadnut hlad, lebo zase ked to presvihnem, tak je taka nervozna, ze potom sa nechce prisat, tak radsej ponukam castejsie
a teraz cez den papa tak 1,5-2 hod, si myslim, ze to moze byt aj tym, ze sa jej aj zubky zacinaju viazat, strasne slinta, a stale ma rucky v puse, ale ked jej dam ja prst tak zacne riadne sat, tak preto si myslim, ze to moze byt aj hlad
nikdy som mlieka nemala nejako vela, tak preto tie pochybnosti, ze je hladna, a ked ju prilozim, tak sa vzdy prisaje a nieco aj papa, ale posledne dva dni sa casto aj hra, najprv sa napapa, a potom len cucka, alebo sa prisaje a pusta sa, moze to byt tymi zubkami?
plienok ma dost pocikanych a ani s kakanim nieje problem

annag
15. jan 2010

eviik, ja viem, že si mi ho už vypĺňala, ale niekedy ak sa objaví nový problém, potrebujem mať prehľad o aktuálnom stave. No v zásade - nevieš odhadnúť hlad : vždy ponúkni prsník, malá sa rozhodne - ak bude hladná, smädná ... bude sať, ak bude prsník odmietať , nenúť ju. Kašli na hodinky, riaď sa malou, načúvaj a sleduj jej náznaky, ktorými s Tebou komunikuje. Samozrejme, ak je nervózna pre zúbky, môže chcieť sať kvôli tomu, aby si masírovala ďasienka. Len si daj pozor, pri častom dojčení, aký prsník ponúkaš. Ak si napr. cucne o 11.00 len pár ťahov,prsník zosatne skoro plný, o 12.30 sa znovu ozve, ponúkni rovnaký prsník.

annag
15. jan 2010

lupege, deti pri dostatočnej tvorbe mliečka zvyknú menej priberať, ak nevyprázdňujú dobre prsníky. To sa stáva, ak pije veľmi často a prehadzuješ ju priskoro z jedného prsníka na druhý . Alebo ak máš nadprodukciu. Staršie deti nemajú čas byť na prsníku pridlho, zaujíma ich okolie ... majú tendenciu utekať z prsníka pri prvom podnete z okolia. Skús všetky vzruchoy eliminovať, prsník pri dojčení stláčaj, aby ho dobre vyprázdnila a na druhý išla, až keď je prvý aj na pocit prázdny - keď už na ňom nepije, len saje naprázdno. Každopádne bude dobre prejsť celé dojčenie, aby sme zistili i iné prípadné dôvody: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
15. jan 2010

Sonice, nič zlé nerobíš a pri takom dojčení častom skutočne odsávať nemusíš. Odsávať je fajn, ak to mamička vie, ale nie na úkor stresov. Treba ovládať správnu techniku, uvoľniť sa ... čo nie vždy mamička dokáže a vládze. Lepšie to ide, ak si mamička zvykne odsávať už od narodenia. Napr. ja som mala motiváciu kvôli starším,mali multivitamín, bili sa, kto skôr mliečko (materské kakao) dostane ... potom to ide ľahko 😅 . Určite ho nerozmaznáš, všetko čo opisuješ, je súčasť normálneho dojčenia, kašli na okolie. A je normálne dojčiť i tri roky - zvyčajne bábo, ktoré necíti nátlak, je dojčené kedy chce, sa prsíčka vzdá oveľa ľahšie než bábo, ktoré oň musí bojovať.

eviiik
15. jan 2010

Katka dakujem za radu, ano mas pravdu niekedy neviem odhadnut hlad, v poslednom case.
a nebojim sa o zmenu prsnikov, lebo ja kojim z oboch, ked je hladna, vypije oba, takto papame skoro od zaciatku, vlastne po tom ako som prekonala zapal ked mala mala dva tyzdne
este raz dakujem pekne

sonice
15. jan 2010

Annag, 😵 ďakujem! Za upokojenie. Odsávala som iba prvý mesiac, kvôli rozbehu laktácie, potom som mala veľa mlieka, zapchal sa mi mliekovod, tak som prestala.
ďakujem za Tvoj web. som a ňom varená pečená 🙂

mikat
15. jan 2010

Ahoj Annag, dotaznik som vyplnila a od vcera pocas kazdeho kojenia stlacam prsniky. Dnes nam maly celu noc prespal, vobec nechcel papat. Najviac ma trapi aj to, ze celu noc necikal, mal iba trosku cvrknute, ale len malinko. Rano pekne papal a zase tri hodiny vydrzal, nepytal a ked som mu skor ponukla, nechcel. Zda sa mi, ze ma aj nejake bledsie rucicky a rano bol dost spoteny, ale len na hlavke a v dlanickach. Neviem ci sa nieco deje alebo je to OK. :(

zuzkaku
15. jan 2010

ahoj anag...všimla som si, že sa na teba veľa mamičiek obracia s prosbou o radu...aj ja som jedna z nich...
na bradavke sa mi urobil taký biely vredík, nebolí ani nič, len ho tam mám a zdá sa mi, že sa zväčšuje...ako sa ho zbavím, alebo musím ísť k lekárovi? 😒

csina
15. jan 2010

annag...veľmi pekne ďakujem za rady... 😉 🙂 budem sa snažiť dodržať ich a dám vedieť, ako sme postúpili....

smudlinka19
15. jan 2010

annag velmi pekne dakujem... 🙂 🙂 🙂

angelll
15. jan 2010

Ahoj annag, prosím o radu. Moja malá má momentálne 3 mesiace a váhu 4880g. Narodila sa s váhou 3050 g, prvou chybou čo som spravila boli klobúčiky na podnet laktačnej v nemocnici, po prvom dni kojenia zhodnotila že mám, vraj tvrdé bradavky a mala by som používať klobúčiky. Tak som dala na jej radu, no oproti tej bolesti to bol konfort, maličká pribrala za tri týždne 550 g, čo už sa vtedy pediatrovi veľmi nepozdávalo že je to málo ale že to zatiaľ riešiť nebudeme, po týchto troch týždňoch som si povedala že nebudeme otrokom klobúčikou a odstavili sme ich, samozrejme som kojila s plačom skoro mesiac. Za 2 týždne malá pribrala 600 g, čo bolo super ale za ďalšie dva týždne len 400 g a verdikt pediatra bol dokrmovať. Keďže malá málokedy vypije oba prsníky, väčšinou len večer, som si povedala že žiadne dokrmovanie zatiaľ nebude, že dáme si ešte na skúšku tri týždne, keďže v tom období mi moja lekárka ešte oznámila že som pretoxikovaná hormónom štítnej žľazy ktorý beriem pravidelne. žiaľ pribrali sme len 300 g za tieto 3 týždne. Neviem teda či je to tak málo a mám začať dorkmovať ale keď mi odmieta po kojení druhý prsník v podstate pochybujem že UM zoberie .... a ešte dôležitá vec, kojím dosť často aj každé dve hodiny cez deň, v noci malá prespí aj 7 hodín neviem či je to dobre ale aj som skúšala ju v spánku prikladať, ale žiaľ som docielila iba to že som sa úplne vyčerpala takmer skoro som nespala a malá nič... Zas na druhú stranu ak by papala málo tak asi tak veľa neprespí .... A ešte jedna prosbička, po kŕmení mám biele bradavky, v tvojom albume píšeš že by to mala byť infekcia, čo s tým?

janulka182
15. jan 2010

Ahojte babule. Ja uz som raz pisala kvoli nasemu problemu, ale potrebovala by som znovu uchlacholit a trosicku povzbudit 😅 . Malej davam moje odstriekane mliecko+2krat v noci dokrmujeme UM. Zacala nam mavat naskor hlienovitu zlto-zelenu stolicu, neskor iba zelenu vodu. Zacali sme pred tyzdnom davat probiotika Infants Dofilus. Zlepsilo sa to, ale bohuzial nam to vydrzalo iba 4 dni. Teraz uz treti den mava hlienovu, dost objemnu stolicu-iba cisty hlien, ziadne hrcky. Najskor bola zlta, dnes tmavo zelena. Uz som z toho dost zufala. V stredu sme boli na poradni. Mala nam pribera tyzdenne iba 150 g. Doktorka nam hovori, ze ta stolica moze byt normalna (ale nevidela ju 🙄 ). Nechce nam urobit ziadne vysetrenie, ze nie je treba 🙄 . Inac aj dost odgrckavame, asi mame reflux. Rodina na mna tlaci, ze mam prestat davat moje mlieko a davat iba UM, ze mala je isto hladna a ta stolica je hladova. Pritom sa snazim poriadne odstriekavat prsniky uplne do dna-uz mam z toho dost bolave bradavky. Dnes si ma vzali poriadne na musku, ze malej iba ublizujem a ze o co mi vlastne ide 😢 . Uz mam z toho vsetkeho poriadnu depresiu 😔 . Prosim poradte, ak mate s niecim podobnym skusenost. Za rady mooooc dakujem.

evikg__2
15. jan 2010

janulka, my sme najskor dokrmovali viac UM ako MM a stolica bola taka pekna prazenicova. Postupom casu bola stale viac MM a stolica bola stale riedkajsia a hlienovitejsia. Ked bola uz plne na MM, tak kakala 3-4 krat denne. velmi riedko az to vytekalo z plienky. Farba bola taka zelenozlta. tazko urcit odtien. Tiez som z toho bola nervozna a aj lekaka spravila vyter, ale bol v poriadku. Ked sme zacali so zelninovymi krikrmami, tak stolica bola uplne ukazkova. Jednoducho, niektore deticky maju takuto stolicu a je to uplne normalne. Ked pekne pribera, tak by som sa zbytocne nestresovala. 🙂

annag
16. jan 2010

mikat, pozreim sa na to čím skôr

zuzkaku - bude to upchaté vyústenie mliekovodu, skús postupovať takto:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...

annag
16. jan 2010

angelll - super si sa rozhodla, skúsime všetko napraviť aby si dokrmovať nemusel, ale priberá celkom fajn -

vyplň mi prosím dotazník

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
16. jan 2010

janulka182 - ak nejakým mliekom môže mamička bábetku ubližovať, tak je to umelým mliekom. Je dokonca až príliš pekné nazvať to mliekom, je to umelá výživa. Tvoje mliečko je konkrétne ušité ne mieru Tvojho bábetka. Neexistuje lepšia alternatíva. Tvoje mliečko sa plynule malej prispôsobuje - iné je ráno, večer, iné na začiatku odsávania, iné po skončení ..., obashje jedinečné protilátky, enzýmy ... Bábekto priberá veľmi dobre, 150 g jej bohato stačí v jej veku. Stolica je normálna. Hlien, faba, to všetko je OK, ak bábo dobre prospieva, je spokojné ... atď. To by musela každá druhá mamička odstaviť bábetko . Hladová stolica takto nevyzerá. je to obrovský mýtus , ktorý vznikol z totálnej neznalosti laktácie a dojčenia. To, čo opisuješ v stolici je spôsobené mliečnym cukrom. Z grckania vyrastie, dávaj jej menšie množstvá na jeden krát a radšej častejšie. Držím palce, aby si sa nevzdala a nedala odbiť okolím, máš obrovský kus práce za sebou, bola by obrovská škoda laktáciu ukončiť. 🙂

mikat
16. jan 2010

Dakujem velmi pekne, ze si najdes cas a pozries sa na to....vcera sme mali sest riadne pocikanych plienok a tri tak mierne a styrikrat kakal. Dnes je uz jedna hodina a mame pocikane len tri :( ....

mikat
16. jan 2010

Jednu plienku som aj odvážila a ostala som dosť prekvapená, lebo po odrátaní suchej plienky mala iba 45 g, svokra mi povedala, ze dieta v takom veku ako je nas misko by malo vycikat skoro vsetko co vypije - to je cca 700 g na den, a to on vycika podla vsetkeho mozno 400 :(....Ze kazda plienka dobre pocikana by mala vazit 200 g...:( Tak som z toho na nervy...ale keby malo papal, tak by asi nepriberal, vsak? On priberie teraz cca 150 g za tyzden....ma tri mesiace aj 10 dni a ma 7150 g...mozno uz aj viac...tak neviem :( ☹

mikat
16. jan 2010

Ahoj janulka, poznam tvoj pocit...som presne v takej situacii...ak by nebolo mojej sestry, ktora mi vysvetlila, ze moje mliecko je najlepsie pre maleho, tak uz davno nekojim....dokonca sme davali predtym UM a teraz je len na mojom mliecku, tak mozno sa to aj tebe tak podari....Viem presne, ako vedia namietky blizkych popliest hlavu a dovedu ta k takemu premyslaniu,ze vlastne prides na to, ze svojmu babatku ublizujes a pritom to tak nie je...:( 😖

annag
16. jan 2010

mikat, už som Ti odpísala na mail. Máš veľa mliečka, malý ho ja veľmi veľa pije a prosím Ťa , neváž plienky ! Bábetko nemôže vyciakať všetko čo vypije 😉 , cikanie a kakanie je len jeden spôsob straty tekutín, množstvo tekutín , dobrú polovicu, vypotíme a vydýchame. Priberá a pije nadpriemerne na svoj vek, ciká primerane. 🙂

lupege
16. jan 2010

annag, poslala som vyplneny dotaznik ako si mi odporucila. Dnes v noci sme boli hore trikrat... vzdy som ponukla prsnik, no malinka malo papala ☹ Pisala si, ze dcerke mozno prehadzujem skoro z prsnika na prsnik, lenze ked vidim, ze nepapa. Stlacanim som zatial vela nezvitazila... mohla by som stlacat ako o zivot a malinka zda sa aj tak nepapa, ked sa jej nechce. Pride mi ako keby bola leniva :( Nadprodukciu ako druhu moznost zamietam, nadprodukcia teda u mna bohuzial nehrozi.
mikat, teba by som este rada ukludnila, fakt tvoj malinky pribera super, nemaj obavy. Co ja by som za take priberanie svojej dcerky dala 😢

catrine
16. jan 2010

Annag kolko by prosím ta malo spapat priemerne 2,5 mesacne babatko za den, myslím kolko ml. Niekto tu spomínal že sa mu po kojení robia take biele fliačky na bradavke aj mne sa to po kojení robi ale potom to zmizne, čo to može byt, som si vždy myslela že to je normalne. Dakujem

nikush
16. jan 2010

ahoj annag...nemam problem, v podstate sa chcem len uistit. maly pribera krasne, teraz pribral za 3 tyzdne 820g a ma neviem presne kolko tyzdnov 🙂 . no ale k podstate...zacal sa mi cca. po 5minutach dokonale vrtiet na prsniku...kope do mna, bije s ruckami, hlavu neodtahuje, len mu vyleti z pusy prsnik, lebo sa zaprie do mna nohami a supene hore. skusala som to ci to nie je pomalym tokom, ale na druhom plnom prsniku to bolo to iste. skusala som s nim pocvicit, ci to nie je bruskom, tak nebolo. moze to byt aj polohou pri dojceni, ze mu nevyhovuje? dojcila som ho v klasickej a priecnej, ked som ho dala do futbalovej tak bol celkom spokojny, aj v lahu je kludny. nemyslim, ze by to mohlo byt u neho uputanim prostredia, lebo ked sa na nieco zapozera, tak zabuda cucat 😀 . mne este cez den sam nikdy nevyplul bradavku, tak ked sa uz velmi motal, vybrala som mu, pockala, ci bude hladat, alebo papat rucky a nic...skonstatovala som, ze mi tak mozno naznacuje, ze mu uz staci, len nechapem, preco potom sam nepusti, potvorka jedna 😉 . a este...zacal si cmulat palec...ako ho to mam odnaucit? lebo som mu davala cumel, ten vyplul (sak to je dobre) ale ked zaspava, tak s cumlom, a mam pocit, ze mi zacal menej otvarat pusinku na dokjcenie ☹ . som si vedoma, ze to ma napricine ten cumel a hanbim sa za seba 😢 . vdaka

zuzkaku
16. jan 2010

anag...ďakujem veľmi pekne, vyskúšam to, dúfam, že to pomôže... 😉

janulka182
16. jan 2010

Babeny dakujem vam velmi pekne, aj tebe Anag 😵 . Teraz to precitam mojej mamine, nech uz mi konecne da pokoj s tym, ze moje mlieko je zle 😠 . Ma tak strasne tazil tento nas problem 😔 . Ale vdaka vam uz kaslem na to, co hovoria druhi a bezim hned veselo odsavat 😀 . Dakujem este raz straaaaaasne moc.

frogoo
17. jan 2010

Ahoj annag, odporucili ma na teba 🙂
neviem ci mame alebo nemame problem s priberanim... 😒 malinká sa narodila 30. augusta s porodnou vahou 3470g, v porodnici sme dost schudli kvoli zltacke na 3060g.. teraz máme 4,5mesiaca a 5750g z toho sme za poslednych 15dni pribrali len 170g..mala je cisto kojena.. mala by som ju zacat prikrmovat? ak ano tak UM alebo nemliecnou stravou...??
kebyze idem za nasim dr, ten by ma urcite poslal kupit UM a prikrmovat nemliecnou stravou... podla neho by sme vraj mali priberat v 2.stvrtroku okolo 150g/tyzden. Poradnu sme mali presne pred mesiacom a dalsiu mame az v marci, tak som zacala vazit doma..Uz vtedy mi nas dr kazal aby sme zacali s prikrmami (3,5 mesiaca!-vtedy sme priberali 135g/tyzden))...lebo vraj casto kojime.. 😨
Kojime zhruba 8-10 x za den (z toho 2-3x v noci), malinka sa napapa, pekne odgrgneniekedy sa este po odgrgnuti "dotlaci" ,myslim ze je spokojna, je velmi sikovna a ziva..a mliecka mam tiez myslim dost..uz som z tej vahy zufala..vzdy po vazeni mam strasnu naladu... ☹
tak neviem ci vydrzat este aspon mesiac alebo prikrmovat??mama svokra babka...mi uz davno nutia prikrmy.. 🙄
Dakujem ti velmi pekne za radu

mentolka28
17. jan 2010

ahoj annag,
ja sa ti chcem len velmi pekne podakovat za rady, ktore davas. dnes rano som vstala s obrovskymi hrcami v prsniku, cely den som len "nutila" maleho aby co najviac vytiahol, prikladala kapustny list, tvaroh, davala obklady a nic nepomahalo. maly bol tiez riadne nervozny, lebo mu neslo. dokonca som uz aj teplotu mala 38,6. ☹
skoda ze az teraz ma napadlo vyhladat tvoje prispevky.
hned som si nasla bielu bodku, prepichla, odstriekala a zvysok sa maly konecne najedol. 🙂
takze este raz vdaka. 🙂