Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tin007
17. jan 2010

frogoo naschval som sa (kvoli tebe) pozrela do diara maleho a mozem ti napisat, ze ked mal 4 a pol mesiaca vazil menej ako tvoja dcerka (konkretne 5640 g. tiez bol plne kojeny a nikdy mi dr. (ani ked priberal menej) nepovedala, ze mam dokrmovat. nenechaj sa zlomit okolim (svokra, mama, babka), podla mna ani s prikrmami nemusis zacinat (inak prirastok 85 g/tyzden je velmi dobry, babo uz nepribera tych 150 g-200 g ako spociatku), je to prilis skoro do pol roka tvoje mliecko malej uplne staci, naco jej zatazovat a nicit traviaci trakt tuhou stravou, ked nie je dovod. pokial je mala spokojna, pekne spinka a aspon nieco pribera, tak by som kaslala na vsetkych okolo a na um ani nepozrela (a vahu odlozila, resp. vazila tak raz za 2 tyzdne, max raz za tyzden, castejsie je zbytocne). pozriem sa annag na web, myslim, ze tam ma tabulky, ktore sa tykaju prirastkov, mala bude urcite v norme

tin007
17. jan 2010

frogoo nasla som http://www.who.int/childgrowth/standards/en/ tu si najdi tabulku, ktoru potrebujes, co som pozrela, mala je uuuuuplne ok

vinka
17. jan 2010

Frogoo aj moja malá v 4 mesiacoch asi tolko priberala a dr.nič nepovedala.To je skoro na príkrmi.mama,babka a svokra ako dlho kojili opýtala si sa?myslím,že dlho nie. 😉 Kým priberá tak je dobre.upokoj sa a nemyslí na jej váhu. 😉

annag
17. jan 2010

frogoo, maličká priberá asi tak, ako každé druhé plne dojčené bábetko. Ak by sme išli podľa teórie Tvojho lekára, muselo by sa dokrmovať 50% dojčených detí 😅. Drží sa svojej krivky a môžeš byť maximálne spokojná 😉 🙂

tu je celý článok, ktorý spomínala tin
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...

tento článok by si mohli prečítať i babky, možno zmenia názor:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

namiesto váženia si užívaj bezstarostné dojčenie , držím palce, nech je to tak i naďalej 🙂

annag
17. jan 2010

nikush, ak je to len ojedinelé a ak fungujú iné polohy, tak je to OK, postupuješ veľmi dobre. AK by sa to stávalo často, ak by to robil v každej polohe ... tak sa ozvi.

Cmúľanie palčeka .... treba pozorovať, kedy tak robí, či je to pre potrebu sa upokojiť, či je to keď je unavený , či to nie je keď ho prebalíš, keď sa mu čká ... ak má záhu ... môžeš mu odpútať pozornosť na čosi iné. Je už veľký, objavuje svet, prsty sú prvý objav bábetka. Dá sa s nimi úžasne hrať, sú zaujímavé ... Skús mu dať inú hračku, zmeň polohu, prostredie ... môže byť za tým obyčajná nuda či potreba zabávať sa ... Pri prikladaní prechádzaj tak ako na začiatku po vrchnej pere a čakaj, kým ju doširoka neotvorí. Aby si utvrdzoval to, čo sa kedysi naučil ... no jasné, že cumeľ situácii nepomáha , chápem, že je ťažké sa ho zbaviť 😅 Môžeš mu dávať občas svoj prst do pusinky , smeruj ho ako bradavku na horné podnebie a pevným tlakom prsta skús pusu pri vkladaní otvoriť.

annag
17. jan 2010

janulka, držím palce, nedaj sa zlomiť 🙂 🙂 🙂

mentolka, teším sa, že si si našla radu, super , ešte si to zvládla rýchlo 😅

mikat
18. jan 2010

Ahoooj, dakujem velmi pekne za rady annag. Ako si nam odporucila, pri dojceni stlacam prsniky. Myslim, ze Mišík je spokojnejší a hlavne som spokojnejšia a kludnejšia ja. Velmi ma tvoj mail ukludnil a najma, ked som citala ze som dojcenie zvladla, tak mi az skoro slzy vyhrkli...je velmi prijemne citat take veci.
Esteraz dakujem velmi pekne.
Katarína a Mišík 😉

mata1976
18. jan 2010

janulka, vydrz vsetko bude dobre. nedaj na rady okolia, ved mama (a jej 6-ty zmysel) to vie najlepsie, vsak.

Tym to heslom sa riadim aj ja a mam doma krasnu zdravu (klop-klop-klop) dcerku. Aj nadomnou vsetci krutia hlavou lebo nerobim tak ako pred 20-30 rokmi ked mali nase mamy deti...Ved ako mozem nedat malej vecer krupicu v 5om mesiaci ked sa mi v noci budi, preco este nedavam pit caje a preco jej nedam cele denne menu naraz, no hruza ...a o obliekani ani nevravim, preco nenosi hrube pancuchy, a kde ma vrstvu navyse, atd...mohla by som romany pisat. Ale najviac ma mrzi, ze svokra potom kde-kade rozprava aka som zla matka 😠

leelo
18. jan 2010

ahoj katka,
neviem sa ti dnes "dopisat" sem na konika. nemas nahodou plny mailbox? inak mi posta prechadza...
dakujem, zelam pekny vecer vsetkym.

henushka
18. jan 2010

ahoj annag, obraciam sa na Teba, lebo som uz trochu zufala. Malinka ma teraz 4 a pol mesiaca. Prve tri mesiace papala hrozne pomaly, takze som bola rada, ked som si medzitym stihla aspon odskocit. To sa vsak zo dna na den upravilo, takze teraz sa napapa aj za 5 minut. ALE. Papame kazdu hodinu! Pokial teda nespime. V noci spinkame vacsinou jednu dlhsiu fazu (5-6 hodin) a potom este 2 hodinky, ale od 8 rano to vyzera asi takto:

8,00 papanie
9,00 papanie
10,00 papanie
potom spanok cca 45 min.
11,15 papanie
12,00 papanie
13,00 papanie
medzi 13,30 a 17,00 zvacsa spime, ak nie v kuse, tak si to este potom po dvoch hodkach dospi
no a potom zase kazdu hodinu...

Dnes sme papali 15x! Citala som, ze by to v zasade malo byt ok, ale predsa, nedalo by sa s tym nieco urobit? Rada by som ju plne dojcila do konca 6. mesiaca, len mam pocit, ze mi dochadzaju sily ☹

vopred dakujem!

annag
18. jan 2010

leelo: glavova@gmail.com

annag
18. jan 2010

keďže nás často trápi, ako bábo kaká, pridala som o tom článok

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...

annag
18. jan 2010

henuska , no ozaj to môže byť normálne 😀

- príčin môže byť veľa, bábetká v takomto veku väčšinou ruší okolie, nemajú čas tráviť na prsníku veľa času, potrebujú sa napapať rýchlo a ísť objavovať svet, môžu jej ísť zúbky. Môžeš skúsiť eliminovať vzruchy, skúsiť iné miesto, inú polohu, skúsiť dojčiť podobne ako v noci, na posteli, po ležiačky. Niektoré deti naopak pijú lepšie, ak mamička pri dojčení chodí 😅 . Skús pri dojčení využívať stláčanie prsníka, aby si vytiahla na jeden raz veľa mliečka, čo by ju mohlo zasýtiť na dlhšie.http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlacanie-prsnika/
Ak sa dojčí veľmi často, prsník zakaždým len "načne" a nedopije, skús ponúknuť 2x za sebou ten istý. Napr. o 10.00 ľavý, o 11.00 ľavý, 12.00 pravý ... aby pila veľa na tuk bohatého mliečka. No ak si zvolila takýto rytmus a nebude ho chcieť zmeniť, treba to rešpektovať.

henushka
19. jan 2010

Ahoj annag, dakujem za radu. Skusim, co radis, aj ked ta nasa mala je hrozny zvedavec, tak to bude najskor o tom jej objavovani sveta, uz ani len telefonovat pri dojceni nemozem 😉 A tiez je fakt, ze vecer, ked vie, ze ide spat, tak sa sustredi viac na papanie a to teda citim aj ja, ako taha odusu 🙂

obcas prepadam malemu zufalstvu, ale aj tak stale tvrdim, ze dojcenie je kraaasne!

iku
19. jan 2010

Ahoj Annag,
chcem ta poprosiť o radu, potrebujem zastaviť laktáciu, bola som na injekciuále jeden prsník mám velmi naliaty, začínajú sa mi robiť aj hrče,prsia mám mať stiahnuté,ale už to dosť bolí.Nemáš nejakú radu, ako by to šlo bez toho, aby som dostala ešte aj nejaký zápal, dakujem

annag
19. jan 2010

iku, prsia si nesťahuj, práve tým si môžeš zbytočne narobiť bolesti viac než treba.

Pomôže chlad, veľa chladu. Daj si na prsníky ak máš teraz doma kapustné listy , môžeš si dať celé listy. Ak vládzeš, môžeš si dať kapustný list medzi 2 mikroténové vrecká,pokvapkaj stolovým olejom, prejdi ho valčekom na cesto, listy sa popučia i trošku pustia šťavu. Následne jedno vrecko odstráň, list prilož na prsník, bradavku prekry gázou. Druhé vrecko nechaj, aby si si nezašpinila prádlo. Pomôže aj priamo ľad - napr. vyber vrecko mrazenej zeleniny , zabaľ do bavlnnej plienbky, uteráka a prilož na prsníky. Chladiť môžeš neobmedzene, koľko Ti bude príjemné, i celú noc. Dáva si Ibalgin 400mg , má protizápalový účinok. V noci spi v polosede , zrejme najlepšie Ti bude na chrbte. A neboj sa, zápal je len výsledok toho, že mliečko sa vstrebáva do okolitého tkaniva. Bude dobre 🙂

angelll
20. jan 2010

ahoj annag, predvčerom som ti poslal vyplnený dotazník, keďže som mala problémy z netom, prosím pozri sa či si ho dostala, ďakujem ti

annag
21. jan 2010
julianka99
21. jan 2010

Ahoj Annag, prosím Ťa o radu... na dvorci v blízkiosti bradavky sa mi objavil taký červený fliačik ktorý ma už štípe hlavne kede kojím aj po. a ešte sa mi pridal aj druhý tesne vedla neho.Neviete mi poradiť nejaký krem, alebo mám isť rovno na kožne... bojíms a aby mi nevznikla ragráda. Tá bolesť je každým dnom väčšia, nič mi z neho netečie pred kojením je suchý a po kojení je lesklý svetločervený.. :( a štííípe a páli. Dávam si Bpanthen ale neviem čo je to dobré. A tiež neviem či sa s týmto chodí na kožné alebo na gynekologiu.
Ďakujem pekne za rady :D

given
21. jan 2010

julianka, kym ti annag odpovie, pozri co o tom pise tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave...

given
21. jan 2010

a tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

gynekológ lieči prsníky zvnútra ( mastitída – zápal prsníka, hrčky v prsníku …)
kožný lekár lieči pokožku (bradavky, dvorce)

gabii83
21. jan 2010

ahojte, Anna zdravim Ta. mame problem, ze dcera sa pyta non-stop na prsnik. co mam robit? rano a vecer jej dam potrebuje aj na obed pred spanim, ale akonahle ma uvidi alebo sa dostane blizsie ku mne hned chce mlieko, co mam robit? pije iba z poharika, odsat ale tolko mlieka neviem....
mam ju prestat kojit alebo zacat davat UM?
porad mi prosim. rozmyslala som ze by som ju v marci prestala kojit, no neviem co mam robit, lebo je aj dlho je na prsniku......jedine vtedy je tam kratko ked uz je vellllmiii unavenaaa ...

dakujem Leika a Gabriela

katarina822
21. jan 2010

annag ten clanok o odstaveni babetka prirodzene je super tak mi je tazko ze sa mne nepodarilo kojit to odsavanie ze malej davam MM je len mala naplast na ranu ale to je ina tema

martina1305
21. jan 2010

Kati ahoj, u nas je to podobne ako u Gabi...nasa mala by mala najradsej bradavku asi stale v puske. Viackrat denne zacne ukazovat na prsnik, ze chce. Alebo si sama "pride" ku mne, stiahne tricko resp. podprsenku, otvori velku pusku a obsluzi sa 😀 . Okrem MM pije cistu vodu z poharika, ale nie vela mozno 100 ml denne. MM ma pred kazdym spanim (spava 2x denne), pred vecernym spanim, v noci a este si aj tak sama pyta, ked len na pocuckanie prsnika, netaha vtedy velmi.
Este ju nechcem odstavit, to urcite nie (aj ked si to neviem predstavit, ako to prebehne, lebo ona je taky mamin cecusik), nejako sa s malou Leikou od Gabiky asi dohodli 😀 .

gabii83
22. jan 2010

ahojte, tak je to mozne martina, no uvidime co na to Annag, ona pije dost vody...
teraz sa jej stolicky prerezavaju, tak mozno aj to je pre nu dobre, ze si masiruje dasienko....
ja neviem ...

lupege
22. jan 2010

annag, tymto ti chcem za vsetky maminy, ktore su v nudzi co sa dojcenia svojich detusiek tyka, velmi pekne podakovat... ako uz tema samotna hovori. Tvoje rady su nam balzamom na dusu, povzbudia a pomozu. Som toho prikladom. Ako som pisala skorej, malinka mi pribrala za 6 tyzdnov len 200g... teraz po posluchnuti tvojich nazorov a prejdeni tvojich rad a stranky (super) nam pribrala za tyzden 370g 🙂 Dakujeeeeeeem 😀 Prajem ostatnym maminkach vyriesenie ich problemov 🙂

annag
22. jan 2010

given ďakujem 😉

Julianka, už len dodám, bude to kvasinková infekcia, je nutné to veľmi rýchlo začať liečiť, lebo sa Ti to rozšíri na celý dvorec, čo je dosť nepríjemné, ale dojčiť môžeš. Bez antimykotika to nepôjde a ideálne by bol i kortikoid.

annag
22. jan 2010

lupege, no paráda 😵 , viackrát sa mi stalo, že najmä ocko nechcel uveriť, ako môže bábo pribrať raz 200g za dva mesiace a potom 200 za týždeň. A ide to, dokonca 370 g - paráda . MM je perfektné jedlo (ak sa k nemu bábo dostane 😅 )

annag
22. jan 2010

gabi, martinka - tých dôvodov je x 😀 . Môžu byť smädné,hladné, môžu im ísť zúbky (čo asi najskôr) , môžu byť unudené a lebo unavené ... každopádne to tak nebude navždy, jeden deň je "horšie" iný lepšie....Treba hľadať súvislosti. Ale ak je dlho na prsníku, tak si ozaj treba dať pozor na "režim" a bábetku umožniť viac oddychovať, spinkať, prechádzky ....

annag
22. jan 2010

katarinka822 - ja mne je ľúto, že som Ti nemohla viac pomôcť. Bola by som veľmi rada, ak by sa rozšírili rady poradkýň do každého mestečka a mamičky neprichádzali zbytočne o dojčenie.... 😔