Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzuh
23. jan 2010

Ahoj.
Zaslala som ti vypleni formular na tvojeje stranke.
Mame problem s malým , ktory ma 2 mesiace.
Ma nepravidelnu stolicu - dnes je to uz 21 den co nekakal.
Boli sme aj na gastro vysetrenie a vsetko v poriadku- ze vraj nemusi mat stolicu aj mesiac pretoze je plne dojceni a vsetko mliecka stravi.
Je to normalne?
Odporucili nam brat probiotika tak ich berie mali aj ja.
Mam pocit ze je z toho trocha nervozni, velmi malo mi spi cez den.
Kojim ho pocas dna kazde dve hodiny a niekedy aj castejsie. Mam pocit ze chce jest vzdy ked ma zbada.
Jedno kejenie trva tak asi 10 min- nie je to malo?
Pribera podla lekarky primerane.
Da sa nejak dosiahnut vecsi interval medzi kojenim?

janulka182
23. jan 2010

Mila Annag. Ja by som sa ti chcela este raz straaaasne moc podakovat, lebo vdaka tebe a tvojej velkej podpore nasa mala pije uz 4 den iba moje mliecko 😎. Od jej narodenia sa nam este ani raz nestalo zeby sme nemuseli pocas dna dokrmovat, az teraz 🙂. Odsavame aj nadalej a akosi sa zacalo mliecko trosku viac rozbiehat.
No mala by som este zopar otazok:
- ako si zvysim produkciu mliecka, ked len odsavam? Teraz nam to vychadza tak akurat, ale ked bude pit viac budeme mat malo. Viem, ze treba odsavat kazde 2, 3 hodinky, ale ako je to v noci? Mala nam spava 5 hodin v kuse, potom papame a spinka este asi 4 hodinky. A ze treba kombinovat rucne odsavanie s odsavackou, ale mne sa rucne odsava akosi tazko. Staci ak budem odsavat odsavackou a popritom si stlacat prsnik?
- moze sa uz raz zohriate mliecko ohriat este raz?
- mala nam papavala vzdy 100-110 ml mliecka kazde dve hodinky. No tieto tri dni spapa len 60-70 ml a tvari sa spokojne. Pyta si papat ako vzdy-kazde dve hodiny. Je to normalne? Vazime ju skoro kazdy den (co je isto chyba 😅 ) a predvcerom vazila 4510g a vcera iba 4500g. Je to ok?

Dakujem velmi pekne za odpovede 🙂.

janulka182
23. jan 2010

A este som zabudla:
treba davat babätku pit aj cajik, alebo prevarenu vodicku?
Dakujeem

lenk30
23. jan 2010

Annag, ešte raz - ale v duchu aj 1000x Ti ďakujem!
Na začiatkoch si mi veľmi pomohla s mliečkom a myslím, že keby nie teba - a tvojej podpory, tak ani mliečko nemám. Potom pri prvom rastovom šprute v 3.týždni som nevedela o čo ide, muž bežal kúpiť UM......až ty si mi opísala, že je to normál, že len vydržať.............takže skutočne veľké ĎAKUJEM.

Dnes už má môj malý skoro rok a stále sa kojíme. Mliečka mám dosť, len mám problém s bolestivými bradavkami. úmyselne ma hryzie. aj zo spánku a zarehlí sa. keď prsia schovám ešte sám povie no-no. a kým z jednej papá, druhú si ručičkami krúti a neviem čo ešte - pri tom aj zaspáva. Už piaty deň je to utrpenie. Vidím drobné trhlinky zo spodu od zúbkov, ale bolia ma celé. natieram krémom, ale aj čistým aloe vera. dnes už som sa po pretrpenej noci /a to je celú noc pricucnutý/ rozhodla pre UM. Kúpila som, no potom som len pozerala a neviem sa rozhodnúť.

Aký máš názor na kravské mlieko po roku?
Ako viem, či na tých bradavkách nemám nejakú infekciu?

julianka99
23. jan 2010

Dakujem pekne Annag... 🙂)) dávam si na tú bradavku krem Canesten, vždy po kojení... myslím že pomáha, ale pomaly... :(( ale aspon tot ak už neštípe... ten krem mi to dosť vysušil.. je to ok?
A ešte som sa chcela s Tebou poradiť, v pondelok som objednaná na gynekologiu.. mysliš že aj tam by mi predpíslala nejaký kortikoid? Viem že ten pomáha velmi rýchlo... a na kožné sú hrozné čakačky.. tak neviem.. hm???

mucher
23. jan 2010

Ďakujem Annag za cenné rady pri dojčení, veľmi mi pomohla, keď ,i detská lekárka (zastupujúca) nútila "syntetiku", lebo, že malý nepriberá tak ako by mal 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲
Malému mliečko chutí, držím sa rád Annag
Pri narodení 18.12---4350g 5.1.---4750 g
ĎAKUJEM
Len teraz ma trápia boľavé bradavky, Marcelko si z nich asi urobil živý cumeľ alebo čo.
Pozerala som na stránku a pravdepodobne sa jedná o mykotickú infekciu......sem-tam sa mu urobí v puske soor.
Začala som teda raz som potrela roztokom hypermangánu a dávam si aj bactroban, teda dnes som začala....koľko asi bude trvať liečba??? 😒 😒 😒
Dojčenie z pravého prsníka mi momentálne spôsobuje veľkú bolesť, na ľavom začína , začala som ho znovu kontrolovať ako si dáva bradavku do pusinky ....časť dvorca, ale ˇke´d ja mám tie dvorce obrovské 😝 😝 😝

zuzanakonik
23. jan 2010

Annag, v prvom rade Ti ďakujem veľmi pekne za pomoc spred dvoch mesiacov, kedy si mne a mojej čerstvo narodenenej malej pomohla so začiatkami - vďaka 🙂 Doteraz úspešne dojčíme prvú ligu 😉 Tentoraz by som Ťa chcela poprosiť o radu ohľadne nočného dojčenia. Prečítala som si článok na Tvojej web-stránke "Môže prespať celú noc?", ale mám v tom trochu zmätok. Skutočne môžem iba dvojmesačné bábo nechať spať až kým si samo nevypýta? Držím sa totiž Tvojej rady ohľadom maximálne 4-hodinového časového rozostupu medzi dojčeniami. Taktiež si mi písala, že by som mala kŕmiť aspon 8 ráz za deň, čo mi teraz nesedí s tým nočným ne-dojčením. Môžeš mi to teda prosím upresniť? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

pietra
24. jan 2010

ahoj annag, potrebovala by som poradit. Podla vsetkeho mam mykoticku infekciu na bradavkach. Jedna je mierne zacervenana, taky akoby flak na nej a po dojceni mam pocit slabeho palenia (na oboch). Precitala som si, ze pomozu obklady z hypermanganu a mast canesten alebo imazol. Ked nieco z toho pouzijem, pred dojcenim to mam umyt? A pojde to dole len vodou? Alebo co pouzit, co sa nemusi umyvat?
Pozerala som aj malemu do pusinky, ale soor som si tam nevsimla

given
24. jan 2010

Pietra, masticky nemusis umyvat. 🙂

given
24. jan 2010

Pozri tu, co pise Annag:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

Všetky mastičky natierať v tenkej vrstve, po každom dojčení, len aby sa koža leskla. Neskôr stačí len 2-3 krát denne. Mastičku nechať na vzduchu do pokožky vsiaknuť. Bradavky pred nasledujúcim dojčením neumývať. Časté umývanie im vôbec nepomáha. Lokálne mastičky sa cez črievka nevstrebávajú a bábätko neohrozujú. Natierať kým sa všetky príznaky infekcie nestratia.

pietra
24. jan 2010

given, dakujem

anibas
24. jan 2010

pietra: vyskúšaj umyť v roztoku soda bikarbona a práškovy cukor v pomere 1:1, nášmu Filipovi to vyčistilo celú pusu. 😵

lenk30
24. jan 2010

ahojte, annag tu ešte nebola? júúúúúj. nie je tu nejaká mamina s podobným problémom? kedy už kúše a mám hryzance po celej bradavke, ukrutná bolesť. večer som tu ešte písala, že rozmýšľam nad UM. v noci som skúsila jedno, ráno druhé - ale odmieta mi to, jačal za prsníkom až mu popraskali cievky na lícach a tak som vytiahla dokúsané bradavky. čo robiť? neviete?

vchudobova
24. jan 2010

ahojte

pokušam sa už dotretice bojovať s mojou otázkou, hádam mi niekto odpovie.Mám aj temu príprava na kojenie.
Velmi by som chcela poprosiť o radu ako si pripraviť baradavky na kojenie vopred.
Mám už dve detičky a kojila som ich s velkými problémami 2-3 mesiace. Mávam často zápaly a bradavky mi velmi hnisaju a krvácaju.Skúšala som už asi všetko a nič nezabralo. Potom už pribudnu teploty. počas celeho kojenia musím prsník masírovať inač mám hneď zápal.
Počula som, že je dobré si v tehotenstve dráždiť bradavku frote uterákom, skúšam len sa bojím aby som to ešte nezhoršila. Pripravujem sa už pomalý na pôrod(2 mesiace do konca) a velmi by som chcela kojiť bez problémou.

anibas
24. jan 2010

vchudobova: niekde som čítala, že ak si dráždiš bradavky môžeš si vyvolať pôrodné bolesti tak neviem 😒

mayka
24. jan 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Kojim a rozbolel ma dnes dost zub . Zrejme mam kaz pod plombou. Mozem si dat na to nejaky liek? Napr. Ibalgin? ☹

lenk30
24. jan 2010

mayka, ja viem, že paralen je neškodný. ved to sa dáva aj dieťaťu. ale ibalgin.........no radšej si počkaj, čo ti napíše annag. ale v podstate aj paralen tlmí bolesť.

mayka
24. jan 2010

lenk30, dakujem. Ja som si aj myslela ze skor ten paralen je vhodny ale iblagin mi vzdy lepsie zabera. ☹

annalena
24. jan 2010

mayka.... ibalgin jednorazovo urcite mozes 🙂

tu o tom annag aj pisala
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

prsky
24. jan 2010

mucher..hypermangan sa uz na liecbu sooru ani bradaviek neodporuca (nam ho dokina vyslovene zakazala!) vraj je tu moznost, ze je karcinogenny...treba vytierat ako pisala anibas sodou bikarbonou - normalne namocit prst alebo gazu, sup s nou do bikarbony a poriadne povytierat pusinu - moze trochu vytekat krvicka, lebo kandida ma akoby korienky - a poriadne ponatierat aj bradavky - opakovat, kym soor nezmizne...ak sa to casto opakuje, povedat doktorke, daju ti na to antimykotika

csina
24. jan 2010

milá annag...už si mi raz veľmi dobre poradila, tak sa s dôverou na teba obraciam opäť.....mám takú dilemu....budúci týždeň mám v škole skúšky tri dni po sebe a keďže je malinká len 3týždňová, nechcem u brať so sebou medzi toľkých ľudí....ale tým mi vyvstáva prolém, ako ju nakŕmia, keď odmieta všetko okrem prsníka...
včera som na skúšku odsala miliečko a nechala manželovi malinkú na 2 a pol hodinky...vraj skúšal všetko, lyžičkou, fľaškou a nie a nie sa napapať...nejedla v podstate dokopy vyše štyroch hodín, bola veľmi hladná, ale nedala si, kým som neprišla, potom mi skoro vyprázdnila prsník...máš nejaké fígle, ale také, aby sa mi neodstavila...?
ešte malá otázka...zo začiatku papala každé 3-3,5 hod...teraz aj 1,5-2,5 hod....prečo? mlieko mi zostáva, nemá silu dlhšie ťahať?
Ďakujem ti vopred za každú odpoveď 🙂

prsky
24. jan 2010

csina...minuly rok som mala rovnaky problem ako ty...mala si ho vyriesila po svojom - nezjedla nic, pockala si, kym sa vratim domov a potom sa dojcila do aleluja
a teraz ti podla mna castejsie papa preto, lebo rastie a mliecko jej "nestaci" a tym castejsim pytanim papania sa zvysi postupne aj tvoja produkcia mliecka - moja dcerka ma teraz 13 mesiacov a ustalili sme sa na nocnom dojceni kazde 2 hodky a cez den cca 3x. btw...prsniky sa nikdy nedaju vyprazdnit do poslednej kvapky, vzdy nieco po stlaceni vytlacis...resp...skusila si po dojceni odsat zvysok mliecka? kolko ml odsajes?

katka.pn
24. jan 2010

Ahoj Annag(Katka) už si mi raz veľmi dobre poradila a tak sa na teba obraciam znovu. Moju dcérku ešte stále kojím vždy ked si vypýta a to už má viac ako 14mes. Moj problém je že na oboch bradavkách mám mykotickú infekciu, bola som aj u gynekologa ktorý mi predpísal Candibene krém a Calciovú mastičku, no ale nepomáha to. Chcem sa opýtať či si ich možem natrieť tou fialovou vodičkou aj ked na jednej bradavke mám takú prasklinku, to puknuté sa nechce zahojiť. Alebo mám ísť ku kožnej? Ďakujem vopred za radu.

annag
24. jan 2010

janulka182 - veľmi sa teším, si statočná mamina , všetky čo odsávate máte môj obrovský obdiv 😕 🙂

- kombinácia s ručným odsávaním je výborná, pretože pri ručnom odsávaní dokážeme lepšie stimulovať dvorec a nervové zakončenia pod dvorcom, ktoré vyvolávajú spúšťací reflex mliečka. Pokiaľ však ručne odsávať nevieš, nevadí. Je dôležité pomáhať si jemným stláčaním prsníka a masážou ako doteraz robíš. Pokiaľ ručne odsávať nevieš, mohla by Ti pomôcť k spúšťaniu mliečka RPS metóda : http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... . Teda keď vieš, že mliečko netečie tak ľahko ako by mohlo, môžeš dvorec okolo bradavky pár minút stláčať prstami, čím si ľahšie vyvoláš spúšťací reflex.

- produkcia mliečka sa dá zvýšiť tak, že sa zvýši hladina prolaktínu v krvi. A to sa dá zvýšením frekvencie odsávania a laktagogami. http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

Odsávaj počas krízy veľmi často, hoci to možno budú menšie množstvá. Trebárs i každú hodinu po cca 10 min.

- ak teraz máva také dlhé prestávky, je to OK, no Ty si napriek tomu daj budíček a mliečko odsaj, lebo jej režim sa môže zmeniť, potrebuješ produkovať stále veľa mliečka. Po polroku si už budeš môcť dovoliť i o čosi dlhšie pauzičky, ale zatiaľ dodržiavaj prosím 2-3 hodinky. To je najväčšia záruka toho, že odsávanie bude fungovať.

- už raz ohriate mliečko sa nemá opäť ohrievať, radšej jej daj napr. 60ml a keď bude málo, prilej a dokŕm ju ďalšou dávkou

- je normálne, ak má dni, kedy potrebuje papať menej než zvyčajne, potom sa to opäť zmení. 10g je nepodstatná odchýlka. 10g je cca 10ml moču, mliečka .... stačí, ak je bábo vycikané, najedené a rozdiel máš i 100g. Práve preto , že pri vážení vznikajú nepresnosti, neodporúča sa takto vážiť pri zdravom bábetku. A ak Ti to nedá, tak zažmúr oči a rob si len priemer za viac dní, aspoň 5-7. 😅

- otázne je, či a o koľko bude piť viac keď bude staršia. Často to tu spomínam,staršie deti nepijú až tak výrazne viac oproti malým deťom . Je možné, že bude piť v polroku len o 10% mliečka viac než teraz ... a predsa bude krásne priberať a prospievať.

annag
24. jan 2010

- janulka, samozrejme, žiaden čajík, žiadnu vodičku. Smäd si uhasí Tvojim mliečkom a ešte z neho i pekne priberie. Iné tekutiny u malých detí plne na mliečnej výžive(MM i UM) môžu spôsobiť spomalenie rastu a neprospievanie.

andre1592
24. jan 2010

dobry den,

Potrebovala by som sa poradit ohladom dojcenia. Mame mesacneho synceka. Narodil sa v 35. týždni. Zatial je plne dojceny. No od zaciatku je pri kojeni nepokojny uz pri prsniku sa kruti. Doktory to zvalili na koliku / stolicu ma do kazdej plienky / Doteraz mu stacilo papat z jedneho prsnika no posledny týžden mu musim davat z oboch prsnikov no ked sa odpoji aj ked si odgrge pogrcka sa a hlada prsnik. Ak si stlacim prsnik po kojeniach nevytecie mi ziadne mliecko. Je mozne že mam malo mlieka alebo je slabe a preto sa nevie nasytit? Stale len place a neviem co robim zle.
Velmi pekne Vás prosim o radu.
Vopred Vám velmi pekne dakujem.

annag
24. jan 2010

lenka30 - veľmi sa teším, že tak dlho dojčíš.

Samozrejme, hrýzť mu nedovoľ, píšem viac v tomto článku:http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-prsniky/hryzie-pri-dojceni/

avšak bolí Ťa to určite preto, lebo máš na bradavkách i infekciu. Je to už viac menej jasné, pokiaľ bábo uhryzie zúbkami, pričom už všeličo papá, chytá .... rana nemôže zostať sterilná a infikuje sa. Určite by som skúsila antibakteriálnu mastičku - ideálne Bactroban, Framykoin. Je možné, že tam už máš i mykotickú infekciu (vlhko, tma je raj pre kvasinky ...) Trhlinky by bolo fajn rýchlo potlačiť kortikoidom. Zatiaľ skús len čisté antimykotikum , teda napr. Canesten, Candibene. Ak nepomôže, skoč ku kožnej.

AK budú bradavky zdravé, odolajú i zúbkom bábetka.

annag
24. jan 2010

julinka, áno, vysušenie je jedna z fáz infekcie. Natieraj naďalej. Kortikoid by mohol určite predpísať i gynekológ, len málokedy sa taký osvietený nájde 😀 . Nemôžeme mu radiť, ale ak by sa dal nasmerovať , tak si pýtaj ideálne Lotriderm a ak také čosi odmietne, tak aspoň Imacort.

annag
24. jan 2010

mucher, ak si si zdiagnostikovala amykotickú infekciu (asi áno, ak doteraz bolo všetk oK), tak nie Bactroban, ale Canesten (=Candiben, Imazol) . a hypermangán veľmi slabučko ružový roztok, len jeden mini kryštálik.

annag
24. jan 2010

zuzanakonik, áno, ale to sa týkalo spavého novorodenca,obdobia, kedy sa laktácia rozbieha a podporuje. Teraz už môže mať prestávku dlhú v noci, ak je laktácia dobre rozbehnutá, bábo sa dobre prisáva, prospieva, môže papať ako chce a kedy chce . Občas sa nájdu detičky, čo sa dojčia len 4 krát za 24 hod. niekedy také, čo sa dojčia aj 15 x. 🙂

Pozor, treba si len ujasniť, či dlhé prestávky nevyrábame napr. vďaka cumlíku. Cumeľ dokáže bábo oklamať a to sa nemsuí hlásiť na papanie tak často ako by sa mohlo. To je prípad, čo mamičky často v diskusiách s pýchou spomínajú: V noci sa viackrát prebudí, len ho pohladkám, strčím mu cumeľ do pusy a ono spí ďalej. A o pár týždňov mi zúfalé píšu, že pribralo málo ....