Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

katarinava
27. feb 2010

Rada by som poprosila o radu. Po ukončenom 4 mesiaci dcérky budem jeden deň v týždni mimo ( musím do práce do iného mesta ) a moja otázka je, ako to doma čo najlepšie zariadiť s náhradníkom - teda ako ju nakrmiť odsatým MM. Prvý pokus s fľašou zlyhal a už sme to neskúšali. Zastupovať bude manžel alebo mama. Aké sú iné možnosti dostať do nej mlieko. Jedná sa cca o 3 krmenia. A ešte otázka - ako správne rozmraziť MM - mám ho v sklenných flaštičkách po 110 ml. Ďakujem

nikush
27. feb 2010

rozrazit bud pomaly v chladnicke alebo vo vodnom kupeli...a mozes krmit lyzickou, poharikom, striekackou...u nas minuly piatok zlyhalo vsetko 😀 , nakoniec pomohlo ked s nim manzel pochodoval a tak mu daval pit 😀 , ale zvladli to...

nikush
27. feb 2010

annag, asi som zacala stracat mlieko z toho mojho chybneho prsnika, lebo je uz opdstatne mensi 😅 , mozem ho znova nastartovat tym, ze ho budem vzdy prikladat najprv na ten? lebo ked mu ho dam, tak zje, ani nie je hladny, len mi ho niekedy odmieta, a ked zje a skusam odsat, tak max. 10ml...by som vzdy zacala s tym a potom na dojedenie s druhym, tak ako si mi radila davnejsie...vsetko sa potom upravilo, tak som zacala striedat a ono sa to vratilo...ten maly je ale zbojniiiiiik 😀

annag
27. feb 2010

gabi83 mnemusíš robiť nič, len si v prípade preplnenia pár ml odsať. pomôžu kapustné listy a čokoľvek chladné. mliekčo sa restane tvoriť, akonáhle sa prsníky nebudú vyprázdňovať. Začne sa vstrebávať do okolitého tkaniva, preto pomôže chlad, lebo stlmí prekrvenie, zápal, ktoré tam nahromadenou tekutinou vzniká.

annag
27. feb 2010

katarinava - nikush napísla asi všetko. Len chcem doplniť, že bábetká si ozaj často vyberú hlad akoby mali jesť čosi iné než prsíčko. Ak budeš dojčiť často po príchode domov, v noci, tak je to úplne v poriadku. Ak bude bábo hladné, tak lyžičkou či pohárikom to určite zvládne.

http://dojcenie.wordpress.com/category/zivot-s-...

annag
27. feb 2010

nikush, jasné, ponúkaj ho často. Ak stačí na jedno dojčenie, ideálne je ponúknuť 2 dojčenia za sebou slabý prsník, 3. dojčenie silný prsník - teda dojčenie 2x1. A tak to striedať dookola. Možno dojčenia zo slabšieho prsníka budú častejšie, ale to vôbec nevadí. No princíp 2 x 1 je veľmi účinný.

annag
27. feb 2010
katarinava
27. feb 2010

akým pohárikom ju doktmovať - úprimne nemám predstavu či z nejakého klasického pohára alebo ...? a je možné používať flašu s náustkom - myslím takú, keď sa už väčšie deti učia piť

dommin
27. feb 2010

Ahoj Annag
citala som tu ako velmi si pomohla mnohym mamickam a ja by som ta tiez chcela poprosit o radu , mame 2 mesacne dievcatko a uz od narodenia sice papala z prsnika ale je to zakazdym velky boj, pretoze sa stale odtahuje a len ho olizuje a po asi cca 3 tyzdnoch od narodenia sme zacali aj dokrmovat lebo po nakojeni to bol len plac az sa zacala zajakavat a nedala sa utisit, chvilku to bolo celkom ok,davala som jej z jedneho prsnika a potom z druheho (na dalsie kojenie) a dalsie papanie dostala UM, lenze teraz je to ovela horsie, papa z oboch lebo ked jej dam len jeden zacne potom strasne plakat ale v podstate je to jedno lebo place aj pred aj po papani a je uplne jedno co spapa, aj ked dokrmujem momentalne AR UM pretoze este aj grckame, tak je stale velmi nepokojna a spinka nam len v aute alebo na balkone v kociku, uspat ju doma je skor nemozne skusali sme hadam vsetko, a ani rezim samozrejme nie je mozny lebo ked zaspinka (niekedy je cely den hore a dokaze byt aj cast noci inokedy zaspi doobeda ale je to ina v aute alebo v kociku)ju fakt nechcem budit, no a spinkame niekedy 3 hodky inokedy 8 hod, inokedy sme celu noc hore a davame len cumel, a na gastre nam povedala doktorka ze mame extra drazdivy typ dietata a poslala nas na neurologiu, fakt sme uz velmi unaveni a nevieme co s nou ked tak zacne velmi plakat a nevie zaspinkat tvrdym spankom... dakujem za radu.

nikush
27. feb 2010

katarinava: tam v tom clanku od annag to pise, aj naustkovy je tam spomenut, ze moze byt.

nikush
27. feb 2010

a annag, mozem si kupit aj nejake tie laktagoga, aby sa mi v nom rozbehlo mliecko? len sa bojim, aby som zas ten druhy vdaka nim nemala ako balon 🙂 ... esteze su 2 prsniky, inak by som si neskrtla 😀

annag
27. feb 2010

katarinava, tu o to píšem viac, http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-..., v jeho veku môžeš skúsiť i náustok

annag
27. feb 2010

nikush, no veru, aby si nemala balón 😅 , skús najskôr len dojčenie 2x1

annag
27. feb 2010

dommin, drvivá väčšina malých detí dnu cez deň, navyše v postieľke , nespí. Ak nevie spať dnu, tak sa na to vykašli. Treba jej pomôcť. AK jej pomáha spinkanie v kočíku , na balkóne, nech tak spinká aj viackrát za deň. Takéto maličké bábo potrebuje ešte veľa spinkať, ak nespí, je dráždivé, prestimulované. Do 2 hodín od prebudenia ju vždy skús uspať. Čím lepšie bude spinkať cez deň, tým lepšie bude spinkať i v noci. Viac píšem tu:

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

Grckanie bude mať určite súvis i s denným "režimom". Spôsob dojčenia, dokrmovania by bolo treba úplne zmeniť, ideálne osobne s laktačnou poradkyňou. Tu je zoznam poradkýň.http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
ak žiadnu v okolí nenájdeš, tak to skúsime na diaľku.

monivo
27. feb 2010

annag, na kožním mi dr. řekla, jestli nemám alergii na Bepanthen a doporučila mi mast Bevita, ale nikde ji nemají. Nedalo mi to a včera odpo jsem ještě volala laktační poradkyni do Podolí. Podle příznaků to také vidí na kvasinky a doporučila Canesten, ať mažu cca 5x denně a před odstříkáváním omýt. Nejsem si jistá, mám mazat jak na bradavku tak na dvorec? Pálí mě to někdy právě i kolem bradavky. Smyje se mastička jen pouhou vodou nebo mám použít mýdlo? Bojím se, aby se něco nedostalo do MM. A bradavka je teď přeci jen trochu "otevřená". Nevadí, že se tam ta mast dostane?

Ještě jedna věc. Mazat jsem začala včera večer. Dnes jsem si všimla, že mi při odsávání z jednoho mlékovodu vychází něco bílého tenkého, přestanu odsávat a ulpí mi to na bradavce a když to otřu, je to mírně tuhé a lepkavé. Nemohl to způsobit Canesten? předtím to nebylo. A nebo není to počínající zánět? Vychází to prostě jen při odsávání. Když to tam vidím, tak přestanu odsávát, otřu to a pokračuji. Takhle třeba 4-5x za odsávání. Mám to jen u jednoho prsu, ten mě i více pálí. Je to jako by to MM v prsu zdrclo a při vycházení se to tvarovalo do tenka dle tvaru mlékovodu. Má to třeba i skoro 1cm. Měli bychom brzy začít přikládat, tak mám strach, abych malou nějak nenakazila. Také nosím MM do banky, kde ho vyšetřují a když tam něco najdou, vše vylijí ☹ Děkuji moc za radu.

annag
28. feb 2010

monivo,

práve rpe rôzne alergické reakcie sa neodporúča na zdravé bradavky nanášať rôzne maste, ideálne je nechať bradavky na vzduchu a v suchu.

biele nitky je normálne zahustené mliečko, toho sa neboj treba prsník veľmi dobre vyprázdňovať, i ručne. Bábetkui ani takéto mliečko neškodí, má len inú viskozitu, nič iné. Upchaté mliekovody idú ruka v ruke s kvasinkovou infekciou. Mala si zároveň i upchatý niektorý mliekovod. Z toho mohla byť aj bolesť pri odsávaní. Je vynikajúce, ak to zahustené mliečko ide vonku.

Bradavky natieraj po každom odsávaní, ale o malú sa neboj. Je dosť možné, že bude mať niekedy soor v pusinke, no lekári jej ho vyliečia nejakým antimykotikom v priebehu pár hodín. Soor má pomaly každé druhé dieťa, ich imunita je nezrelá, ako dospievajú, tak sa s candidou i samé vysporiadajú. AK užívala napr. nejaké antibiotiká, možno ho už aj mala. Mamička môže mať kvasinkovú infekciu, bábetko nie a platí to i naopak.

Klotrimazol - účinná látka Canestenu sa cez črievka bábetka nevstrebáva, pôsobí výlučne lokálne . Ak si natrieš mastičku v tenučkej vrstve po odsávaní, necháš ju vsiaknuť voľne do pokožky, tak bradavky ani dvorce umývať netreba vôbec, naopak, škodí to ich skorému vyliečeniu. Natieraj určite i dvorce i bradavky.

kvasinka v mlieku je neaktívna, takže ju ani nemôžu zistiť, maličká mliečko piť môže i naďalej.

Dúfam, že Terezka bude čím skôr na prsíčkach a to bude pre ňu najlepšia liečba. A perfektné by bolo, ak by si ju začala hneď i nosiť v šatke. Aby dobehla to, o čo predčasne prišla skorým príchodom na svet. 🙂

supi
1. mar 2010

Ahojte 🙂 ,

chcela by som vas poprosit o radu ci mozem pocas kojenia pouzivat vlasove vody proti vypadavaniu vlasov a ci mozem aj vitaminove tabletky tiez proti vypadavaniu ako napr. Bioscalin, alebo len zvlast vitamin napr. zinok a selen, alebo tak...
Velmi mi zacali padat vlasy a bojim sa ze oplesatiem 🙄
Pripadne mozem to potom uzivat sucasne s femibion 400 ?, lebo to teraz beriem.

Dakujem

dommin
1. mar 2010

ahoj Annag, citala som tvoj clanok o spinkani , viem ze musi veelmi vela spinkat ale napr.vcera spinkala skoro cely den vecer sa napapala apotom po hodinke okupala a do hodinky zaspinkala ale potom sa po 30 min sama zobudila a do rana sme nevedeli zaspat spala asi 1 hod. a to sme sa boli vozit aj autom aby sa vobec trosku ukludnila.... krmila somju cca kazde tri hodky casto som zase nechcela aby jej nebolo zle, no a rano zaspinkala az v kociku.. a skusam ju vzdy do 2 hod uspat aj nosenim mame baby nosic, aj na rukach aj uspavanky no vsetko mozne ale nejde to.... ☹ co sa tyka grckania mame aj zvysenu polohu v postielke a po napapani ju vzdy dame odgrgnut a potom este cca 15 min ju drzime vo zvysenej polohe, pisala som ti ze sa od prsnika odtahuje zato z flasky pije velmi kludne....dalsia vec je ze sme daleko od rodicov a tym padom sme tu sami a manzel je dlho v oraci takze je to viac menej vsetko na mne , ale snazim sa byt kludna aby sa to neprenasalo na nu, len som uz unavena 😒 kukala som laktacne poradkyne v mojom meste nei je ziadna a ako by si mi vedela s tym krmenim pomoct na dialku? dakujem a pekny den papa

monivo
1. mar 2010

annag, já si vždy tak oddechnu, když si od tebe přečtu odpověď na moji otázku a vím, co a jak 🙂 Ty bílé nitky odešly jen ten jeden den, od té doby nic. A taky už mě odsávání nebolí. Prvních pár minut to bylo hodně nepříjemné. Teď ještě, aby se to nevrátilo. Doma chodím dost často odhalená, ale manžel se mi směje, že jsem jak indiánská náčelnice 😀

Myslíš, že by bylo pro malou (i tím, že je nedonošená), že až si ji přinesu domů, vhodné ji nosit v šátku? Vůbec jsem o tom neuvažovala. Asi je to vhodné spíš na doma, ne? Děkuji

krakulka
1. mar 2010

Dobry den Annag, som cerstva mamicka 11 dnoveho Andrejka. Rodila som sekciou, Andrejko bol velky chlap 4200g, 52 cm. Mlieko som hned nemala, takze uz prvy den dostal Andrejko flasu s materskym mlieckom. Nakolko 4 den mal vacsi ubytok vahy 3750g. zacali na novorodeneckom s Nutrilonom, jedna davaka 70-80 ml. po 3 hodinach. V porodnici bol Andrejko velmi nepokojne dietatko, stale takmer cely den len plakal. Uz ani sestricky nevedeli co s nim. Tak dostaval nejake lieky na upokojenie, ale ani to velmi nepomahalo. Pridavali mu ho do materskeho mlieka. Ja som postupne odsavala mliecko, ktore dostaval s nutrilonom. Samozrejme vzdy pred flasou, som si ho prikladala k prsia. Teraz sme doma 4 den, od piatka ho len kojim bez nutrilonu. A s tym suviasia 2 problemy.
1. pri kojeni Andrejko rychlo zaspi, takze je potrebne ho budit, po kazdom kojeni ho davam odgrcnut, na co sa vzdy zobudi a potom uz nemoze zaspat.
2. velmi malo spinka

napr. nas dnesny harmonogram:
00h. kojenie : poc. vaha pred kojenim 4120g - po kojeni 4170g
01,07 h. spanok do 05,00 h.
05,24 h. kojenie: poc. vaha pred kojenim 4135g - po kojeni 4200g
05,55 h. spanok do 08,00 h.
08,30 h. kojenie: poc. vaha pred kojenim 4115g - po kojeni 4180g - neodgrcol si
10,30 h. si cucol na upokojenie - plakal cca 2,5 hod.
11,20 h. kojenei: poc. vaha pred kojenim 4160g - po kojeni 4210g
13,30 h. si cucol na upokojenie
13,40 h. vychadzka 20 min. v kociku nespinkal
14,30 h. kojenie: poc. vaha pred kojenim 4155g - po kojeni 4180g - neodgrcol si
15,00 h. konecne zaspinkal

pred kazdym kojenim mu davam SaDSimplex - neviem ako sa to pise.

pri kojeni 2-3 min. pekne taha, potom zaspinka. tak ho budim. niekedy trva jedno kojenie - z oboch prs od 20- 40 min. jedno kojenie je z oboch prsnikov. snazim sa po kazdom prse ho nechat odgrcnut, lebo ho bolieva brusko a obcas aj vygrcka mliecko. odgrcnutie mu ide velmi pomaly, vzdy sa u toho hneva.

nevim ako to robit, ci ho nechat neodgrcnut, ked zaspi pri bradavke a nechat ho vyspinkat, ale na druhej strane ho boli brusko a strasne splace.

Napisala som toho vela, dufam, ze sa v tom vyznas. 😕

csina
1. mar 2010

Milá annag, opäť ma trápi pár otázok...
V poslednom čase sa mi občas stáva, že niektoré dni mám celkom mäkké prsia, akoby mi produkcia kolísala..neviem či je dostatočné ak vidím, že pije poriadne niekedy len 4-5 minút? je to v poriadku..? ešte sa chcem opýtať, koľkokrát môžem dávať piť len z jedného, ak mám pocit, že nevyprázdnila? lebo sa mi niekedy stáva, že viackrát naozaj len cucne plný prsník a ak sa ju snažím na ten istý prikladať aj zo tri razy tak mám pocit, že ak opäť len cucne, iba sa mi stimuluje a viac sa plní, zatiaľ čo druhý je stále rovnaký...včera som mala celý deň aj noc prsia mäkké, veľa som pila ale nepomohlo..v noci papala iba raz aj to už vlastne ráno, o pol šiestej, prsia sa mi dovtedy nenaliali, ako zvyknú..a dnes papala v podstate iba z pravého, lebo ráno o 8:00 nedopila, o 10:00 papala, potom spala o 13:00 som núkala ľavý, nechcela a pravý si vzala...sú 4 hodiny a od včera večera fungujeme na jeden prsník, vadí to???

Ďakujem ti vrúcne za každú odpoveď, ak budeš mať chvíľku...

zoska
1. mar 2010

zdravim,
chcela by som poprosit annag alebo niekoho komu s podobnym problemom niekedy poradila...

v nemocke som mala velmi naliate prsia, az priserne, pred j po kojeni som musela masirova, odstriekavat...cca po 5tich dnoch sa to pekne upravilo a ako som prisla domov sa mi zo dna na den jeden prsnik zmensil...mlecko v nom malej staci na kojenie, v tom druhom je ho vela...ked mala dopije ostane stale plny...pokial nieje tvrdy tak ho neosavam aby som nepodporovala nadprodukciu
skor ma stve ze je ten velkostny rozdiel aj vidiet, ponukala som slabsi prsnik 2krat za sebou, ale mam pocit ze ten druhy raz v nom nebolo dostatok mliecka...mala bola nesppokojna a za ten cas sa druhy prnik nalial a stvrdol velmi...
da sa to upravit sa to nejako?
dakujem

mayka
1. mar 2010

ahoj Annaq,
chcela by som ta poprosit o radu. Moja dcera bude mat buduci tyzden 4 mesiace a plne ju kojim . Papa mi na poziadanie kazde dve a pol az 3 hodiny. V noci sa mi budi kvoli papaniu 2-3 x. Stacilo jej na striedacku z jedneho prsnika ale uz asi vyse tyzdna jej davam z oboch pri jednom kojeni lebo mam pocit ze jej to nestaci. Stale sa odtahuje po chvilke od bradavky, taha ju a rozculuje sa a bucha ma po prsniku rucickou. 😅 Tvari sa ze uz nechce papat ale ked prsoschovam do podprsenky a idem ju dat odgrgnut tak spusti plac ze co jej beriem prso. Ale citim ze netaha iba dudlikuje.
Neviem ci to znamena ze mam malo mlieka alebo v com je problem. Prsia naliate nemam aj ked sa mi po porode zvacsili o cislo. Mala som ich riadne naliate asi prve 2 mesiace a potom uz nie. Ked si pocas kojenia stlacim bradavku tak mi z nej nieco ide ale nie extra vela. Odsat mliecko odsavackou mi nejde skoro vobec.
Snazim sa pit na pordporu mlieka vineu, gravimilk aj jogurty jedavam. neviem ako este je mozne zvysit tvorbu mlieka.
Poradis mi?

fialllka
1. mar 2010

ahoj annang

rada by som ta poprosila o radu ....

som v 9tt tehotenstva s druhym babatkom, dcerku, ktora bude mat v aprili dva rocky este dojcim na poziadanie, co je najma pred spanim a raz v noci ... cize frekvencia dojcenia je tak 3x za den.
Mam v plane pokracovat s dojcenim co najdlhsie a ak sa podari tak aj tandemovo ale mam iny problem.

Odvcera ma priserne boli prava bradavka a cely dvorec .... dnes som doslova s vykrikmi bolesti a cez slzy malu z neho vecer nadojcila. Bolest je neznesitelna, boli ma bradavka aj pri letmom dotyku tielka, nezbadala som na nej ziadne znamky infekcie, trosku je zvrchu akoby pohryzena ale nie je to nic strasne, mala som aj horsie dohryzene bradavky pri mojej zubani ale nikdy to takto nebolelo a vzdy som sa z toho dostala.
Mohla by si mi poradit, ako toto vyriesit? co by to mohlo byt, resp. ako si pomoct?
Aby som nahodou nedostala zapal prsnika, ak by som malu len z jedneho dojcila a zasa nechcem pouzivat odsavacku.
Zatial si dvorec natieram len dojcenskym mliekom po kazdom dojceni, vzdy mi najlepsie zaberalo na trhlinky a bolestive bradavky najlepsie materske mlieko.
Dakujem za radu.

opica
1. mar 2010

supi..urcite neuzivaj vitaminy v kombinaciis femibion, mala by si velmi vysoku davku...a kazdopadne ten femibion uzivaj po jedle. vlasove vody a sampony mozes 😉

martina46
1. mar 2010

ahoj katka,
chcela som sa opytat, ci nevies, je mozne aj u nas, v lekarnach, ziskat tzv. univerzalnu mast na bradavky, spominanu v materialoch pre laktacne poradkyne, konkretne by ma zaujimala verzia na poranene - popukane bradavky.
dakujem 🙂

annag
1. mar 2010

martinka - skús sa nakontaktovať na niektorú mamilácku laktačnú poradkyňu , určite Ti dá kontakt 🙂

annag
1. mar 2010

fialllka

buď to je upchatý mliekovod, alebo mykotická infekcia. Bolí Ťa najmä pri prisatí či po ňom? páli, štípe, svrbí?

skús prezrieť tieto články, možno Ti pomôžu, ak nie, ozvi sa, posúdim to podrobnejšie

http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...

annag
1. mar 2010

mayka , musím si urobiť lepší prehľad, prosím, vyplň mi dotazník

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

krakulka
1. mar 2010

Annag, poslala som ti vypleny dotaznik.