Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
16. mar 2010

krakulka - v prvom rade ešte zisti, či mu je zle i po syroch a kyslomliečnych výrobkoch.

martina46
17. mar 2010

Ahoj Katka, tak som nakukla k tebe 🙂
Kamilka sa nám narodila v sobotu ráno, bolo to superrychle, takže super 🙂
Podarilo sa mi mať malú hneď pri sebe na sále a ešte mi ju boli ochotní aj dať holú, len sme ju prikryli. Prisala sa tak po 20 minútach, snažila som sa na to ísť podľa toho videa unicefu, takže tak nejako to vyzeralo, malá sama našla bradavku a prIsala sa myslím pekne. Takže úspešný začiatok. No lenže napriek tomu mám v dosť dezolátnom stave bradavky, bola tu za mnou už aj laktačná, no bolo to v poriadku, pravdepodobne sa mi to ale nepodarilo vždy dobre, ináč si problém neviem vysvetliť. Teraz zháňam tú univerzálnu masť, no je to problém bez receptu a zháňať recept je teraz obtiažne. No snáď sa nejako preklenieme cez to a už to bude len lepšie. Trápi ma, že z jedného- toho horšieho prsa jej zle tečie, asi aj tá bolesť k tomu prispela. Tu ma nahovárajú na klobúky, tak snáď nepodľahnem. Mám ich ešte doma, nevyhodila som 😀
drž mi prosím palce, nech to nejako zvládneme 🙂
Ďakujem 🙂

nikush
17. mar 2010

martina46 - odolaj tym klobucikom, z vlastnej skusenosti...odolat!!!

susik77
17. mar 2010

Ahoj annag, my uz 3.tyzden papame prikrmy. Chcela by som sa spytat, ci je na varenie nevyhnutna dojcenska voda al. staci z vodovodu?Mame verejny. Dakujem.

kika58
17. mar 2010

annag chcem sa spytat, ci mozem jest sezemove semienka, lanove a slnecnicove ked kojim, malicka ma 10 dni a je to velky hladosko, len neviem ci mozem jest tieto semienka, dakujem za odpoved

janea
17. mar 2010

Ahoj Katka, prisla som zas poprosit o Tvoju radu. Mam dve otazky.

Prva je o uskladneni materinskeho mliecka v mrazaku. Pises, ze ak je v nom -18 a casto sa neotvara,tak sa mm moze skladovat aj 6 az 12 mesiacov.Najviac ho mam este z augusta a septembra min roku. Malo by teda byt v poriadku,len by som nechcela nic riskovat. Je nejaky jednoznacny sposob, ked sa da urcit, ze uz nie je dobre? Podla vone to neviem urcit, uz jednodnove mliecko po rozmrazeni mi vonia divne...

Druha otazka: maly mal 7 mesiacov, obeduje zeleninovy prikrm, cca 200-230g (obcas s trochou maska alebo ovocia) a kojim na poziadanie cca kazde 2 az 3 hodiny,skusame zaviest vecernu nemliecnu kasu,al budem do nej davat rozmrazene mliecko. Potrebovala by som sa poradit, ci je v poriadku, ze maly strasne grcia - ci to uz nemalo vymiznut, alebo ci netreba patrat po pricine. Najhorsie je to k veceru, moze byt prekrmeny materskym mliekom? Niekedy mi aj vecer o osmej zrobi "obedovu fontanu" . Je to v pohode? Pribera normalne, tak neviem, ci mu mam davat mensiu davku na obed, ale ked mu tak chuti;) Ci sa tym proste netrapit a cakat kym z toho vyrastie?

Vopred dakujem za radu a za 7 mesiacov dojcenia s Tvojou pomocou🙂

annag
17. mar 2010

susik77 - vodu z vododu môžeš dávať, ak je verejný vodovod

kika - semienka môžeš

dankag
17. mar 2010

martina46
moj maly sa prisal asi 20 min po porode (cisarskom)
a mliecko mi prislo na 2. den po porode (vsetko zvladnute po radach annag)
bradavky som mala ale riadne bolave, lebo sa zo zaciatku asi zle prisaval ale prikladala som velmi casto, takze boli popraskane, natierala som a preslo to. asi tyzden ma boleli
takze fakt len vydrzat
najhorsie bolo ked vypil mliecko a ked mu trochu vybehlo tak krv - strasne som sa zlakla ale to bola krv z bradavky,mala som na nich take male chrasticky. nastastie sa to stalo len raz
ale dodnes krasne kojime, takze vydrz a drzim palce

dominikaaa
17. mar 2010

ahoj annag,
chcela by som Ta poprosit o radu.
Plne kojim a potrebujem si dat urobit rontgen zubu. Mozem si ho dat urobit? Musim si mliecko potom odstriekat a vyliat? Ake podmienky musia byt dodrzane, aby som malinkeho nejako neohrozila?
Vopred velmi pekne dakujem za odpoved 😉

katrinb
17. mar 2010

Ahoj annaq,

som cerstva mamina 2 tyzdnovych dvojiciek. Plne ich kojim. Papame pravidelne cez den kazde 3-3,5 hod. Vacsinou sa mi same zobudia...teda minimalne jedna a druhu slecnu potom budim. Kedze su dve, musim sa snazit ich nakojit spolu, resp. ihned po sebe. Inak by som nic cely den nerobila a ani si neoddychla. Dufam, ze tento sposob je OK, ktory praktizujem.

Ale momentalne co ma trapi je to, ze obe slecny mi pri kojeni vacsinou zaspinkaju, co je normalne, si myslim. No ked ich chcem dat odrgnut, stale sa zobudia a potom nie vzdy zaspinkaju. Resp. s malinkym problemom. Niekedy ich opat prilozim k prsniku, kedze su nervozne. ALe najhlavnejsie je to, ze mi skoro nikdy neodgrcnu. Aj ked ich stale po kojeni dam do polohy na odgrcnutie. Ono sa stale pri tej polohe zobudia....a ako som pisala, potom nie vzdy zaspinkaju pokojne, ako kebyze ich odgrcnut nedam.

No nechem viac pisat, lebo sa sama zamotam. Prosim, dufam, ze sm to napisala spravne....ak mozes, porad.

Dakujem

nikush
17. mar 2010

ahoj annag, na zaciatok, prsnik je uz v pohode, pre zmenu ho maly odmieta uz aj v noci s usmevom na tvari 😀 ...co uz, asi z neho budem odsavat sem tam do zasoby na jedlo 🙂

chcem sa este opytat, ci mozem jest plody mora, konkretne krevety. doteraz sa mi maly z nicoho co som pojedla nevyhodil, ani nemal zaludocne problemi. jem vsetko, od strukovin po citrusi...vdaka

annag
17. mar 2010

katrinb

nemusia odgrgávať, dojčené deti, ktoré pijú správne, spokojne , väčšinou odgrgávať vôbec nemusia. Jedna z funkcií dojčenia je uspávať, je škoda to nevyužívať. Takže kľudne ich po dojčení nechaj spinkať v polohe ako sa dojčili resp. ich len veľmi opatrene presuň na gauč bez toho,aby sa prebudili. Ak budú na boku, prípadné prebytočné mliečko im vytečie vonku. Ak sa po chvíľke predsa len preberú, tak po zdvihnutí si už bábo zvyčajne rýchlo a ľahko odgrgne. Ak by sa objavila štikútka, plač ... ponúkni im prsíčko opäť - na uspatie.

Aj pri dvoch deťoch je fajn rešpektovať ich individuálne potreby. Ak sú dvojčatká spolu, časom sa vyladia a začnú sa i samé približne v rovnakom čase hlásiť na papanie. Napriek tomu sa môže počas dňa stať, že jedna nebude mať práve vtedy chuť papať. Alebo naopak, môže sa ľahko stať, že bude jedna potrebovať papať skôr než zvyčajne. Je fajn to rešpektovať.

Ak teraz budenie funguje, tak je pravdepodobné, že už je v tom čase spiaca slečna pripravená na dojčenie, je už len v ľahkej fáze spánku a v najbližších minútach by sa tak či tak na dojčenie prebudila. Lebo ak by tuho spinkala, tak by sa určite nenajedla , len pocuckávala, resp. neťahala vôbec. Dobré by bolo nepoužívať cumlíky, lebo práve tie môžu neprirodzene predlžovať intervaly medzi jedlom a bábo sa môže zabúdať na papanie hlásiť. Určite je dojčenie oboch detí naraz veľmi výhodné a ak funguje, treba ho využívať.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/17/dojcen...

annag
17. mar 2010

nikush, prečo by so nemohla, smelo si ich daj, sú zdravé (ak sú čerstvé, správne zamrazené ... )

annag
17. mar 2010

dominikaaa

rtg zubu neovplyvní nijako MM,dojčenie nie je nutné vôbec prerušovať 🙂

annag
17. mar 2010

janea

mliečko bude v poriadku. Tu ani nejde o to, že by sa pokazilo, skôr ide o to, že dlhým státím sa môžu strácať niektoré živiny. Zmenu vône spôsobuje rozloženie tukov po schladení - zmrazení, nevadí to, mleičko je stále rovnako kvalitné.

200-230g je dosť veľká dávka, ktorá môže až príliš zaťažovať žalúdok. Ak je žalúdok plný, tak sa refluxné príhody môžu objavovať častejšie. Skús mu dávať menšie dávky častejšie. napr. zaraď desiatu a potom obed - tak, aby nespapal na jeden raz príliš veľa.

janea
17. mar 2010

Dakujem za radu🙂

katrinb
20. mar 2010

annaq - si super, dakujem krasne za radu. Velmi si ma ukludnila s tym odgrgavanim. Si zalticko. A s tym buednim mas presne pravdu, lebo niekedy sa mi slecna ani neprisaje, tak ju potom samozrejme nebudim a necham spinkat. Fakt dakujem krasne

nany100
20. mar 2010

Ahoj Annag, dlho som do tvojej témy nepísala, keďže naše dojčenie prebiehalo a naďalej aj vďaka Tebe prebieha perfektne...dojčím Adelku ešte 2-3x za deň, podľa jej záujmu, hlavne keď ide spinkať cez obed (spáva už len raz denne) a pred večerným spaním...náš problém je nočné spanie (ako u množstva iných kojených detičiek)...snažila som sa ju kojiť už len 2-3 x za noc (pred necelými dvoma mesiacmi sme prešli spánkovým tréningom, odúčala som ju od zaspávania na prsníku), ale nefunguje to...vyžaduje prsník každú cca 1,5 hod., podudká párkrát a spí ďalej, mne samozrejme trvá chvíľu kým zaspím a o chvíľu sa to opakuje...som občas zúfalá, strašne unavená a samozrejme nervózna a podráždená cez deň...naje za možno ozaj 2x a zvyšok je len a len závislosť na prsníku...chcela by som pokračovať v kojení aj naďalej, ale takýmto spôsobom to asi vzdám skôr ,ako by som chcela...prosím, poraď mi ako tie noci trochu vylepšiť 😒 ...pokiaľ jej prso nedám, robí príšerné scény, dudlík nechce a má záchvaty plaču...keď jej ho dám, spí do 2 minút...

katja78
20. mar 2010

Ahoj Annag,

naša Hanka je detto ako Adelka od Nanny100. Rozdiel je v tom, že už som to zažila so staršou, ktorú som preto sama odstavila, keď mala 12 mesiacov 😔.
Takže nie som až taká nervózna, lebo viem, že sa to raz skončí. Ale unavená som rovnako.

Čo ma ale znepokojuje je, že nám sa aj denné kojenie zmenilo na dudlanie raz za hodinu, niekedy aj viac (ak pravda nespí).
V tých 11-tich mesiacoch už tiež pýtala mliečko 2-3 x denne, len potom bola často choručká a odkedy vyzdravela, chce ma stále pri sebe, hocikedy si zmyslí, vyťahuje mi tričko, alebo sa mi tlačí do výstrihu. Inštiktívne si myslím, že je to len prechodné, ale neviem, čo by bolo lepšie - núkať jej namiesto prsníka čaj, kravské mlieko, alebo jej stále dať MM, keď si zapýta. Viem, že na svojich stránkach píšeš, že prirodzené je ponúkať prsník do 2 rokov (ak nie je nejaký vážny dôvod na predčasné ukončenie dojčenia). Inde som čítala Tvoju radu, že prirodzene znížiť tvorba mlieka sa dá ponúkaním toho istého prsníka cez deň a druhého v noci.
Myslím, že Hanka nie je ani hladná, ani smädná, keď si často žiada prsník. Papá pekne príkrmy, pije čaj alebo vodu zo sosáčika, denne tak 200-300 ml. Mlieka sa mi zrejme tvorí dosť, kebyže si nezapýta do 4-5-tich hodín, už mám prsia plné na prasknutie. Inak je veľmi šikovná, chodí sama, blaboce si, všetko ju zaujíma, veľa mi už rozumie.

Rada by som si prečítala Tvoj názor 🙂

kdezee
21. mar 2010

ahoj Annag, chcela by som sa ta opytat ako zrychlit tok mliecka?...

zelmirka1
21. mar 2010

ahojte
prosim o radu ci potrebuje 18 mesacne babo este pit vecer mliecko, doteraz maleho kojim a to rano a vecer, ale zistila som ze vecer uz netaha len dudluje a hra sa s prsnikom tak chcem vecerne kojenie zrusit a neviem ci prejst na UM, maly papa dobre cez den aj rozne mliecne vyrobky tak mozno ani nie, alebo mu dat uz normalne kravske ? aky mate nazor ?

andre1592
21. mar 2010

ahoj annag.
pokúšam som sa dodržiavať tvoje rady. No bez výsledku. Stále je to to isté. Malý po kojení stále plače. Najnovšie začal vygrckávať vodu v ktorej je asi hlien lebo mu nejde von a dusí sa. Nepomáha ani dlhšie kojenie z jedného prsníka. Plače tak či tak niekedy sa ani nechytí.

annag
21. mar 2010

andre1592 - efekt dojčenia viackrát za sebou nepocítiš hneď, pokiaľ si ho dôsledne nedodržiavala, tak sa laktácia nemohla utlmiť. Teraz si nepamätám, pri akej dobre sme naposledy zostali, ale predĺž čas na jednom prsníku aspoň o jedno dojčenie. Ak napr. doteraz papal 2 dojčenia za sebou, pridaj 3 dojčenia za sebou. radšej mi to ešte raz prosím napíš - koľko dojčení (resp, koľko hodín dávaš doteraz za sebou z toho istého prsníka? ako vyzerá stolica a koľkokrát kakal za posledných 24 hodín? ako často asi papá teraz?

annag
21. mar 2010

zelmirka - ak papá i iné mliečne výrobky, tak nemusí iné mlieko nevyhnutne piť . prejsť môže už i na kravské mlieko, najmä ak má pestrú a vyváženú stravu - na plnotučné. už len pripomeniem - dojčenie by si malo zrušiť bábo a nie mamička 😅 , na dudlovaní nie je nič zlé - naopak, je to jedna z dôležitých funkcií dojčenia , dojčenie nie je len kŕmenie . Dojčenie teraz je asi pekný uspávací rituál, ktorý bábo upokojí a prenesie do ríše snov , ak Ťa to nezaťažuje, dopraj ho svojmu bábätku kým bude chcieť 🙂

annag
21. mar 2010

nany, katja

- Vaše bábätká majú určite nejaký dôvod, prečo prsník vyhľadávajú. Našou úlohou je vyhovieť im, no napriek tomu môžete i porozmýšľať na príčinou. Nany 100 - bábo, ktoré prejde tréningom odúčania sa takto správať bude. Ono to možno krátkodobo funguje, ale to, ako sa taký "tréning" odrazí na psychike bábätka, sa objaví s oneskorením, často až po rokoch. Odúčanie od závislosti na mamičke dokáže neskutočne bábo zasiahnuť, my ho zlomíme, dôvera, ktorú voči nám malo sa však naštrbí, bábo sa cíti ohrozené. Potom sa správa tak, ako opisuješ - ona sa bojí, má strach, že opäť o Teba bude musieť bojovať, lipne na Tebe. Nemyslím tým len odúčanie od prsníka - to je len súčasť toho. Mám na mysli predčasné tlačenie k samostatnosti, hoci bábo k tomu ešte ani fyzicky ani mentálne nedospelo .... Katja, možno sa cez deň nudí, možno je v rodine naopak príliš veľký zhon a je prestimulovaná ...

Mamička, ktorá svoje bábo dojčí, rýchlejšie reflektuje na potreby svojho bábätka. Zvyčajne zasahuje okamžite pri prvých náznakoch nespokojnosti - dá prsník, vezme na ruky a bábo hoci i plače, vie, že na jeho volanie príde odozva ... Bábätko, ktoré je od malička na fľaške, cumli, si možno ľahšie zvyká na samotu, pretože už útleho detstva je viac osamotené, čo sa možno javí ako zdravá samostatnosť .. .ale: Ak naraz vypije veľkú dávku mlieka zaspí na dlhú dobu, nevládze ani protestovať, lebo má plné bruško. Ak pozná cumeľ, upokojuje sa ním namiesto toho, aby sa upokojovalo v náručí mamky. Alebo ak ho kolíše lehátko na motorček namiesto mamičky . Alebo ak viackrát absolvovalo vyplakanie a odozva neprišla a už rezignovalo. Proste, dieťa nedojčené sa ľahšie odcudzí , nieže osamostatní, len neviem, či je to pre niekoho výhra 😒 .

Dieťa, ktoré vycíti, že mamičke lezie na nervy (lebo o to vlastne ide - ide nám na nervy, že sa chce dojčiť často, nie podľa našich predstáv ), bude nervózne a o to viac sa bude chcieť dojčiť - lebo ho dojčenie upokojuje.

Ak by som povedala z vlastnej skúsenosti - je ľahšie rešpektovať potreby bábätka a dojčiť ho, ako samé chce a koľko samé chce. Ak sa s tým stotožníme a prestaneme počítať, zapisovať si časy a minúty kedy jedlo, koľkokrát sa prebudilo, prestaneme k nemu vstávať, ale vezmeme si ho k sebe, tak bude pre nás materstvo príjemná a neúnavná časť nášho života. Je lepšie pracovať na sebe - naučiť sa spať , relaxovať popri dojčení , než pracovať na odúčaní od závislosti a míňať energiu na sledovanie dojčenia a pokusom zmeniť niečo, čo sa vlastne meniť nemá ani nedá. Ročné, dvojročné dieťa je prirodzene na matke závislé rovnako ako je závislé na matke ešte v brušku. A úsilie meniť to je rovnako neprirodzené ako keď by sme sa snažili priviesť ho na svet predčasne . Každé dieťa sa raz osamostatní , samé k tomu dospeje rovnako ako dospeje k prvým krôčikom , vtedy urobí skutočne krok k vlastnej samostanosti a nezávislosti, už to nebude krok k opustenosti. 🙂

annag
21. mar 2010

mám trošku zmätok v IP - prosím, ak som neodpovedala, prepošlite mi IP znovu, ďakujem 🙂

andre1592
21. mar 2010

takže kázala si mi dávať jeden prsník viac krát čiže vystriedať ho po 2-3 hodinách. To dodržiavam hoci mi ten druhý ide roztrhnú sem tam aj bolí. V tedy si z neho pred dojčením trochu odstriekam lebo malý nevie taký tok mliečka polknúť a začne sa dusiť. Dávam mu stále keď si vypýta čiže keď sme doma je to aj každú pol hodinku no cirkus je stále rovnaký. Keď spíme vonku je to po tých 3až4 hodinách niekedy aj po takej dlhej dobe začne z ničoho nič čkať. No stáva sa mi že aj po hodinke hľadá má otvorenú pusinku no keď mu ponúknem prsník s ktorého pil pred chvíľou tak mi ho nechytí no ten druhý chytí bez problémov.
Proste je stále plač bez ohľadu na to ktorý prsník mu dám.
Kaká tak v priemere 3 až 4 krát. Včera som spozorovala v plienočke dosť výrazný hlien dnes tam zatiaľ nebol.
A ešte jedná vec zaspáva veľmi ťažko a keď zaspí tak s ním strašne trhá a vačšinou sa na to zobudí.
Dúfam, že je to zrozumiteľné 😒

carodejnica
21. mar 2010

Katka (annag), nedá mi nenapísať... (furt si ťa tu čítam) tak prekrásne si to napísala o tom dojčení (odpoveď nanny a katja).. až mi slzička vyhŕkla... ďakujem za krásne slová a s tvojím dovolením by som ich rada ďalej šírila.. 🙂

Ja moju babulienku (čoskoro 9 mesačnú) stále dojčím a stotožňujem sa s tým, že pri dojčení sa treba riadiť prastarými inštinktami, ktoré máme v génoch, nerátať plienky a nekukať na hodinky, ale tešiť sa z dojčenia.... ja si to užívam.... veď ani sa nenazdám a malá bude puberťáčka, ktorá bude prevracať očami a hovoriť "mama, si trápna", keď si ju budem chcieť pomojkať.. a o spoločnom spaní ani nehovorím 🙂

Katka si jednička !! 🙂

hababa
21. mar 2010

Ahoj Annag, obdivujem ako si to pekne napisala, hned ma to zohrialo pri srdci, tiez som niekedy zufala, ked ma drobec budi kazdu hodinu v noci a vtedy mi ide cele dojcenie na nervy 🙂 uz som sa pytala ohladne prikrmov, syncek mi nechce papkat, ma 7,5 mesiaca, skusame uz 2,5 mesiaca a zatial sa nechytil na nic....stale zje maximalne lyzicku - dve a uz som vyskusala ozaj vsetko asi...pisala si mi ze sa deticky chytia aj neskor, ale obavam sa ci mu nieco nechyba, zelezo a tak...treba to ist riesit k lekarke?...co sa tyka priberania, je to asi len 100 mesacne

ale chcem sa opytat na pitie...viem ze by mu malo stacit od smadu materske mliecko, ale nestaci....jednoducho vidim ze je smadny, ma suche ustocka a tvrdu stolicu...davam mu pit so sosacika, ale nejde mu to, vacsina z toho skonci na kosielke alebo podbradniku...potom ho musim stale preobliekat...skusala som mu dat aj z flase, ale z tej nechcel pit...respektive vypije mi tak 10 ml, co je nic... lyzickou si da tak 2-3 lyzicky maximalne....co robit v takomto pripade?? som z toho smutna....