Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

barbarka
24. mar 2010

fuha, ze kazdu hodinu 😕 to asi nezvladnem. ale dakujem 🙂 asi budem uvazovat nad vypchavkami. este to skusim mozno odsavat par dni a uvidime.

nikush
24. mar 2010

annag, mozem zacat s prikrmami cca o 2tyzdne skor? maly zacina papat castejsie, ale ako tak dumem, tak to moze byt aj zubkami...a ked na mna pozera ako jem tak bidnatko otvara pusu, hlce a zuje spolu so mnou 😀 a tych slin kolko mu pri tom vytekaaaa...zachytavat ich, tak mam postarane o dozivotny prisun pitnej vody 😀

deny32
24. mar 2010

Annag, dakujem krasne za odpoved 🙂
nastastie uz sa to dnes normalizovalo, ale museli sme dat poobede nutrilon. Manzel zobral deti vonku a mne sa podarilo pospat si 2 hodiny v kuse a zobudila som sa s plnymi prnikmi.. uz si odsali po 100ml, takze sa tesim 🙂))))) asi som potrebovala hlavne oddych a pokoj, ani som si nemyslela ze ma az taky vyznam. Prekvapila ma to teda riadne.. ale do buducna uz budem vediet.
Dakujem este raz velmi pekne a velka vdaka aj za tie kontakty.

anicka164
24. mar 2010

Annag, děkuju moc za rady. Jenom jsem koukala do příbalového letáku k tomu Canestenu a píšou tam, že se nesmí mazat na bradavky. Fakt ho můžu použít? Díky

natsa
24. mar 2010

Ahojte.Mám 17 mes.dieta a už rozmýšlam že ho pomali odstavím.Mliečka už moc nemám a malý si len cucne len sporadicky.Nie z hladu ale žo to potrebuje pre ukludnenie.Chcem schudnut aj to je jeden z dôvodou.Ako ho mám šetrne odstaviť?ked ho dávam po obede spinkat tak zaspáva pri prsniku.Alebo ho dám do kočára a tak zaspí.Na noc ho položím a nechám tak.asi 10 min plače a potom zaspí.V noci je asi 6 krát hore.Niekedy to riešim čajom a ked to nepomôže tak si ho priložím a tak znova zaspí.Už chcem aby prespal celu noc.Viem že sa budí na mna.A mám ešte jeden problém.kedže kojím z praveho častejšie tak prsnik mám o niečo nižšie,je to dost viditelne aj ked mám podprsenku.Pred tým som mala
obe prsia rovnako.chcem sa spýtat či tato vada po odstavení napraví .dakujem za odpoved

nikush
25. mar 2010

anicka, myslim, ze to ozaj mozes pouzit...ja som davala a nic sa s nimi nestalo

janula.k
25. mar 2010

Ahojte, chcem sa opytat, ci sa mozu pocas kojenia uzivat nejake antibiotika pri zapale močoveho mechura. Nemate skusenost? Pobolieva ma mechur a mam strach, aby to nebol zapal..a mozem pit urologicky caj? 😒
Velmi nerada by som kvoli tomuto prestala kojit...

dadis
25. mar 2010

ja som uzivala pri zapale mocoveho mechura, ked som dojcila Matka, Zinnat....brala som ho potom aj po cisarskom...

janula.k
25. mar 2010

Dadis dakujem, akurat pozeram ten Zinnat na nete, je tam pisane, ze sa vylucuje do materskeh mlieka...ale to asi vsetky lieky..no dufam, ze nebudem potrebovat antibiotika..

susik77
25. mar 2010

natsa: aj ja som starsiu dceru odstavila kvoli tomu ze som chcela schudnut-resp. ona sa odstavila sama. Ale teraz pri Terezke- bude mat 7 mesiacov sa zacinam stravovat racion.-salaty a pod. a nema s tym zoadne problemy. A ked kojis uz len sporadicky-tak by to malemu nemalo uz vobec vadit, nie?

egyptanka
25. mar 2010

janula, ja som teraz prekonala zapal moc. mechura a brala som Sumammed. Doktorka mi ho predpisala, ma nastudovane lieky ktore moze dojciaca zena uzivat, lebo ma dceru ktora tiez dojci. A pila som urol. caj ... len som hladala ten kde je mata v zlozeni.

krakulka
25. mar 2010

Mala si pravdu Annag, nemoze Andrejko slepo hladat bradavku, ked ho prilozim ja, tak je to v pohode. Okrem pripadov, kedy je strasne hladny, napr. pap cca 30-40 min, potom si odgrcne 5-10 min. nez zaspinka, spinka cca 3-3,5 hodinky + vymeni plienku a dalsie kojenie. Tak sa stane, ze papa aj za 4 h. a je velmi hladny, tak trosku vymysla. Alebo ked nemoze medzi papanim zaspinkat, je hore aj 4-5 hodin v kuse a potom ide papat, tak sa hneva. Ale zvladame to. Vcera sme boli v poradni, Andrejko ma 57 cm, a 4770g., t.z., ze za 2t. narastol o 2 cm a pribral 370g. Je to sikulka. A to mam mamina stale strasi, ze mam malo mlieka a mam ho slabe, preto Andrejko niekedy place. Ale on place, lebo ho boli brusko. Niekedy je to aj 2 hodinky v kuse. Stale sa napina, natahuje nozicky, ma ich tak silno napnute, ze je nasponovany ako spagat. No hroza. Ale nastastie to nebyva casto, cca 1-3x do tyzdna. Myslim, ze je to z jedla, ale ja si davam velky pozor. Tak neviem.

evamarcel
25. mar 2010

Dakujem Annag, za radu
precitala som si z tvojej stranky o nadprodukcii mlieka a neviem ci nemam tento problem lebo maly papka cez den velmi hltavo srka a papka kratko asi 3min, tiez mu v brusku zblnkoce ,potom sa zacne krcit tak ho dam odgrgnut a ked si ho opat prilozim k tomu istemu prsniku tak uz nechce tak som ho dala k druhemu prsniku a z druheho zacal znova pit ale podobne tiez hltavo. Tak neviem ci to nebude potom tokom ze cez den nechce velmi papat a v noci je ospaly tak az tak nehlta. Len sa mi nezda zeby som mala az tak naliate prsniky .

Je normalne na jeho vek napapat sa za 3min. a tiez je mozne ze si dieta v jeho veku uz nepyta jest placom lebo ja ho len tak na "skusmo"(cez den) prilozim k prsniku po 3hod. niekedy chce niekedy nie.
Este jedna otazocka ked dietatu zabehne ale tak dost silnoco robit. Dnes sme sa snazili injekcnou striekackou dat sirupcek stodal od kasla lebo akosi pokaslava a z lyzicky nam vypluva tak mu tak zabehlo ze sme sa pekne vylakali, tiez dost dlho mozno aj meisac a pol ma v nosteku sopliky su to take biele a priesvitne nemalo by to byt nic vazne ale do dna aj niekolkokrat odsavame a davame mu kvapky sinupret je to v poriadku ked ma stale sopliky?

Viem ze som tu vysypala plno otazok ale dost ma trapia. Chcem sa podakovat za tvoju vynikajucu stranku odporucam ju svojim kamaratkam.

nivin
25. mar 2010

Ahoj Annag,
mohla by som Ta velmi pekne poprosit o odpoved? Moja dcerka ma 11 a pol mesiaca, do 7.mesiaca plne kojena, odkedy papa normalnu stravu, kojim ju len pred spanim a v noci, aj to mam pocit, ze cicia len zo zvyku a nevytiahne si toho vela, aj ked mam mlieka dost. Problem je ale v tom, ze som znovu tehotna a koncim uz 6.mesiac tehotenstva a podla mojho lekara by som maximalne na konci 6.mesiaca mala s kojenim kvoli stahom maternice prestat. Neviem si ale predstavit, ako prestanem, lebo sme s dcerkou na seba naviazane, v noci spavame spolu a mliecko si pyta podla mna viac menej len od smadu a po prebrati na opatovne ukludnenie. Cez den papa vela a vsetko, so ziadnym jedlom problem nema. Myslim si, ze umele mlieko nebude chciet pit a ked sa Ti priznam, neviem si dost dobre predstavit z vlastnej pohodlnosti, ako by som v noci vstala a isla pripravovat umele mlieko, zatial co ona by sa uplne prebrala a plakala by. Teraz ju mnoho krat aj rano opatovne uspim tym, ze jej ponuknem prsnik. Moja predstava bola aj napriek radam lekarov neprestat a po porode dojcit dve deti. Neviem ale, ako to bude prakticky najma v noci vyzerat. Co by si mi poradila Ty Annag? Dakujem Ti velmi pekne za odpoved.

hababa
26. mar 2010

Ahojte annag a skusene mamicky, mozem uzivat pri kojeni Sumamed? Dostala som silnu virozu a odislo mi aj mliecko, doktorka mi predpisala tiete ATB, ale neviem ci su bezpecne. Dakujem za radu!

katja78
26. mar 2010

Hababa - na virózu sa antibiotiká nedávajú. Jedine, ak by Ti hrozila bakteriálna superinfekcia, čo bežne zdravému človeku nehrozí. Ak Ti odišlo mliečko, tak už nekojíš? Alebo sa snažíš mliečko ešte zachrániť?

janka2110
26. mar 2010

ahojte.
mozete mi niekto poradit prosim?
Vcera vecer ma strasne zacala boliet bradavka na lavom prsniku.Je uplne cervena...Je to moja vina,lebo dcerka vobec nechce dudlik a hrozne plakala stale a dala sa utisit iba tym ze mala prsnik v ustach.Takze vyse hodiny mi cuckala bradavku.A dnes ma neskutocne boli.Poznate neaky recept co mi pomoze.Natieram si ju Avent kremom...dakujem

nikush
26. mar 2010

no asi nechat na vzduchu, vetrat ich

anawi
26. mar 2010

Ahojte, poradte mi prosim niekto lebo uz som na nervy. Dcerka ma 2 a pol mesiaca a plne ju dojcim. Nikdy sme s papanim problem nemali, papala kazde 2-3 hodinky. Ale posledny tyzden mi odmieta prsnik, je jedno ktory jej ponuknem. Niekedy sa pekne prisaje a papa a niekedy potiahne tri krat a zasne plakat, kopat nozickami, metat ruckami, odvracia hlavicku. Alebo papa tri-styri minutky odpoji sa a ani za svet sa prisat naspat. V noci takyto problem nemame, chyta ju to len cez den. Uz som jej skusala dat aj flasu s UM a to tak ze som ju nakojila tie tri minutky ako chcela a potom ze dokrmim ale nechcela. Ja uz neviem co mam robit. Stolicu ma peknu zltu, aj pribera pekne, kazdy mesiac pribrala kilo. Fakt neviem co jej moze byt, som z toho nestastna lebo mam pocit ze je stale hladna. Kojit ju chcem co najdlhsie, ale neviem ci si za tych par minut co papa z prsnika vytiahne aj zadne mliecko. Za tento posledy tyzden co tak vyvadza pribrala 250g, tak ja naozaj neviem. A este jedna otazka, ako zistim kolko mliecka vypije pri jednom kojeni 😒

spevacka
26. mar 2010

anawi, no ja síce nie som taký odborník ako annag, ale prírastky na váhe má výborné, stolicu peknú tak mi to príde, že už je staršia a stihne sa zasýtiť rýchlejšie, že jej to už netrvá tak dlho ako malému bábenku...zisťovanie vypitého mliečka robia vážením, ale u vás mi to príde zbytočné, lebo nepíšeš, že by bola nervózna alebo plačlivá. A ked nechcela UM, to by som brala ako dôkaz, že nebola hladná. A to, že niekedy papá pekne, vtedy si asi vytiahne aj zadné a ked len chvíľočku, tak len od smädu...to sú len moje domnienky (ešte pre upresnenie Moje obe deti dojčené, prvé 29 mesiacov a druhá doteraz)

lelask
26. mar 2010

anawi nam pomahalo zapnut tv ,sadnut na fit loptu,hopkat a ked kukala na tv tak nenapadne ponuknut prsnik. Viem ako sa citis,je to hrozne ked nic nezabera.Ja som malu vzdy takto rozplakala ,ked som jej dala prsnik a ona nebola este celkom hladna alebo naopak uz bola moc hladna a mlecko sa nespustilo.Cochvila to prejde,myslim ze my sme mali take 2 tyzdne a potom to preslo. 😉

lelask
26. mar 2010

a este ju mozno trapia prdiky,myslim ,ze to bolo na pricine aj u nas.

anawi
26. mar 2010

spevacka neviem co si mam mysliet 😒 myslela som si ze asi nepotrebuje uz tak casto papat, ale 4 hodiny nepapala a ked som jej chcela dat tak nechcela. po polhodinke uz chcela ale len trosku. Vcera vecer sa napapla o deviatej a potom az o tretej rano. Niekedy je nervozna a niekedy spokojna a smeje sa, tak neviem kde moze byt problem. A este ked papa tak jej akoby skvrkalo v brusku. Dr. mi povedala ze to znamena ze je hladna 😒

dulkagabulka
26. mar 2010

anawi ...skus si pozriet stranku http://dojcenie.wordpress.com/ su tam rozne triky,ako si pomoct.

Nekojit je lahke..a každá mamička si pri kojeni prekona taketo krizy ako ty. Prave kriza v tretom mesiaci,ktoru prezivas ty, mnoho mamičiek popudi dat umelu vyživu. Radim ti, zabudnut na flašu. Ponukaj prsniky, aj ked odmieta. Zaujimave je,že prsnik odmietnu,ale flašu nie 🙂 to však neznamena,že su hladne. Aj ty teraz začneš mat pocit,akoby sa ti mliečko stracalo,lebo prsniky presnatu byt naliate . Lenže to sa iba prisposobuje tvorba mliečka dietatu.

Chce to pokoj, lebo dieta ta nemusi chciet aj preto,ze si nervozna,alebo sa bojiš, ono citi tvoju nepohodu a nechce ta. Tiez je doležite nevonavkovat sa, nepouživat parfemovane mlieka, ani neprehanat to s avivažou, aj na to su deti citlive...oni potrebuju citit tvoj prirodzeny pach...takže s tym opatrne...želam ti aby si tuto krizu prekonala
🙂a kojila čo najdlhšie

meggieya
26. mar 2010

ahoj annag...
chcela by som sa spytat na odgrgnutie. Maly ma tri mesiace a posledne dni si nie a nie odgrgnut. S reflusom sme nemali problem, ani s grckanim. Proste ked si neodgrcne tak ho dam spinkat. Teda hlavne v noci, myslis, ze je to OK?
Od ktoreho mesiaca sa nemusi dat dieta odgrgnut?
Dakujem.

hababa
26. mar 2010

katja78, no snazim sa kojit, ale aj syncek je chory (ma 38 teplotu) a odmieta vsetko (resp. on od zaciatku nepapa ziadne prikrmy), kojim ho len 3x denne a 1x v noci, a aj tak mu skoro nic netecie, ine nepapa nic. doteraz som mala mliecka vela...kojila som 10-11 x za 24 hod. Zatial som si ten Sumamed nedala a velmi dufam ze to prejde aj samotne...

katja78
26. mar 2010

Hababa - kojiť by si mohla, či už som Sumamedom, alebo bez neho. Ten liek by nebol problém. Problematické sa mi videlo, že ak Ti Tvoja lekárka vyslovene povedala, že máš virózu, prečo Ti dala antibiotiká.
Neviem, prečo Ti synček odmieta všetko, teda aj Tvoje mliečko? Alebo čo vlastne pije / papá? Ja sa teda nechcem miešať Annag do remesla, ale zo svojich skúseností s 2 deťmi Ti môžem povedať, že obe, keď boli choré (a ja tiež), tak chceli len mlieko, keď aj raz za hodinu. Hlavne pri vysokých teplotách sa ho vyslovene dožadovali. Pretože ak ste obaja chorí, je vysoko pravdepodobné, že máte rovnaký vírus a Tvoje protilátky sa materským mliečkom dostanú aj synčekovi. On by si ich tak rýchlo ešte nevedel vytvoriť. Takže Tvoje mlieko je pre neho aj liekom. Mliekom ho nakaziť nemôžeš. Bežné vírusy, ktoré spôsobujú chrípke podobné choroby, sa šíria kvapôčkovou cestou - teda kýchanie, kašľanie. Môžeš mu okrem mliečka ponúkať aj iné tekutiny (vodičku, čaj), ale Tvoje mlieko je najdôležitejšie.

csina
27. mar 2010

annag...prosím ťa opäť o radu....naša Timka i urobla taký zaujímavý rytmus jedenia...papá teraz len každé 3 a viac hodín...ponúkam a skúšam aj skôr prikladať ale nechce...problém je v tom, že pije teraz vždy len z jedného prsníka a ten druhý teda stojí niekedy aj 6 a viac hodín...bojím sa, že sa mi laktácia veľmi utlmí, beztak sme teraz v takom kritickom období..niekedy ich mám ako vechtíky...prsia si už na to pomerne zvykli, naozaj sa plnia až po tých 5 hodinách..mám obavu, prosím poraď, treba s tým niečo robiť, či nechať na prírodu??

sonice
27. mar 2010

AHoj Annag, nemám žiadny problém s dojčením - najmä vďaka Tebe, ďakujem. Chcem sa ale opýtať - neviem, či to súvisí s dojčením alebo nie. V noci ma chytajú kŕče do svalov na rukách a nohách. Je to veľmi nepríjemné, ruky mi niekedy až vystreľujú a nedá sa mi zaspať. Mám to asi mesiac a pol. Dojčím 5,5 mesiacov, malý je čisto dojčený a veliký papkoš. Napadlo ma, či to nemôže súviieť s dojčením v tom zmysle, že mi nechýba nejaký stopový prvok. Setkala si sa s niečim podobným?

Som chovateľka psov - u dojčiacich súk sa musí dopĺňať vápnik, inakšie im hrozí veľmi vážne onemocnenie - ktoré môže dopadnúť dosť zle. Prejavuje sa to práve kŕčami. Tým nechcem povedať, že sa o seba bojím 😀 to nie. Ale píšem to ma margo toho, čo sa deje v noci mne.