Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
30. mar 2010

nikush, ďakujem za starostlivosť 🙂

tak začínam:

mliečko do očí - mliečko, najmä kolostrum, je veľmi rozšírená stáročiami overená liečba zápalu spojiviek - existuje i viacero štúdií, ktoré účinok MM rozoberajú a porovnávajú so štandardnou liečbou. V rozvojových krajinách sa odporúča ako prevencia zápalu tesne po narodení, keďže hygienické podmienky sú tam často na biednej úrovni. Niektorí lekári sa obávajú kontaminácie mliečka a následne i očka ďalšími mikroorganizmami- ale robí sa to v praxi tak, že mamička mliečko strekne priamo z prsníka do očiek 🙂 . Samozrejme, nemôžeme stavať MM na úroveň syntetických liekov, zápal môže spôsobiť viac baktérií či vírusov, niektoré sú zvlášť odolné, preto ak liečba mliečkom nepomôže v priebehu pár dní, treba určite navštíviť lekára a očká liečiť masťami či kvapkami.

annag
30. mar 2010

adus22

nevidím dôvod niečo meniť 🙂 , dojčí sa krásne na svoj vek, pije dostatočne , má už aj jogurty, syry - nemá jej čo chýbať a nie je to dôvod na zavedenie UM. Ak potrebuje dva prsníky - tak jej ich dávaj dva. - riaď sa maličkou, určite ju nemusíš vážiť a ani sledovať na ml, koľko vypije - výživné látky z MM dokáže bábo vyťažiť ďaleko lepšie než z UM a stačí mu ho piť menej než UM, a do toho sa zaratávajú i mliečne výrobky. 🙂

annag
30. mar 2010

och

ak bábo grcká, tak môže ísť i o alergiu na KB - teda ak je podozrenie na reflux, je potrebné vylúčiť i túto možnosť., Vtedy sa odporúča vynechať komplet všetko mliečne na pár dní - i mlieko sušené, skryté v iných jedlách. No skôr asi pôjde o silný tok mliečka prípadne o manipuláciu s maličkou - a si to viac trápi Teba než ju, ak pekne prospieva, netráp sa, grckanie k deťom fakt patrí , dačo vypije, dačo vygrcká, ak ju budeš správne nosiť - zvládnete to isto dobre 🙂

annag
30. mar 2010

palinkovamaminka - toto je veľmi , veľmi dôležité dobre posúdiť - či spí preto, lebo sa dobre naje, alebo preto, lebo je apatický z toho, že pije len málo mliečka.

skús to posúdiť: musí na prsníku piť a dostatočne cikať a kakať:

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...

ak budeš z toho jeleň, ozvi sa a vyplň mi i dotazník:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
30. mar 2010

andre - samozrejme, pošli mi fotku či video - ak bábo vydáva takéto zvuky, tak najčastejší dôvod je slabšie prisatie a to je väčšinou následok toho, že bábo pozná cumeľ , resp, nejaký anatomický problém - napr. podjazyková uzdička, ďalej to môže byť tok mliečka -príliš silný - fakt by to chcelo vidieť

stolica môže byť i z čaju - môžeš ho vynechať a uvidíš zmenu

annag
30. mar 2010

palomanz

skús prečítať, možno Ti pomôže :
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/hryzie...

annag
30. mar 2010

zdenka_pp

len potvrdzujem čo písala mneme. Tá tekutina -. to je to známe "tekuté zlato" 🙂 , kolostrum, ktoré sa každej mamičke tvorí už v tehotenstve, máš ho i Ty, hoci samé nevyteká, ale keby prišla stimulácia, tak by pomaličky kvapkať začalo - a možno už aj začalo, pozerám, že už je bábo možno i na svete 🙂 to ,koľko kvapká pred tehotenstvom nič nehovorí o tom, ako to bude po pôrode - vtedy sa hormóny a sanie bábetka postarajú o to, že mliečka bude tiecť čoraz viac 🙂

annag
30. mar 2010

dulkagabulka - smelo odpovedaj , budem rada 🙂

sonice - tých príčin ozaj môže byť viacero - práve preto je dôležitá pestrá strava, veľa ovocia, zeleniny , mliečnych výrobkov ... aby sme mali zabezpečený optimálny prísun živín. AK to nepomôže, strava je jednostranná ..... je niekedy potrebné doplniť minerály, vitamíny i tabletkami - ak sa bdueš cítiť zle, kúp si potom kombináciu vápnik - horčík (prípadne i zinok)

annag
30. mar 2010

csina

najlepšie je nechať všetko tak - ak sa laktácia trošku utlmí , bábo si mliečko samé vyrobí - bude papať častejšie, z obidvoch prsníkov. samé si to bude regulovať - platí aký dopyt, taká ponuka - nemáš sa čoho báť 🙂

annag
30. mar 2010

meggieya

dojčené bábo, ktoré sa dobre prisáva a pokojne pije nemusí odgrgávať vôbec, naopak, niekedy snaha o odgrgnutie narobí viac škody než osohu. Dojčenie uspáva, ak bábo po dojčení zaspí, je to OK 🙂

annag
30. mar 2010

hababa - dúfam, že už ste OK, katja78 Ti odpovedala to, čo si myslím tiež 🙂

tulipanike
30. mar 2010

ahoj 🙂

nasla som tu tuto temicku 🙂

my mame teraz taky problemik, ze mala nam pochudla od poslednej poradne (19.3.) o 30g a doktorka nam nariadila UM na dokrmenie
a naozaj, posledny tyzden bola umrncana, stale plakala, asi jej bolo malo MM, malo vytiahla si myslim
len zas po UM grcka
taka som bola nestastna vcera, ked som bola u dokiny, a toto mi povedala, ze schudla

annag
30. mar 2010

tulipanike , dôvodov môže byť veľa - vyplň mi prosím dotazník, aby sme ich našli a všetko napravili

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

tulipanike
30. mar 2010

oki, annag, vypnim, ale asi az zajtra, idem uz spinkat 🙂

lelask
30. mar 2010

Dakujem vopred,
toto je stara sprava:
Ahoj Katka,prosim ta zase o pomoc . Mam pocit akoby mi obudalo mliecko,Do teraz som kojila zakazdym len z jedneho prsnika a posledne 2-3 dni musim prsniky striedat. Saska aj zacala skracovat intervaly medzi krmeniami na 2 hod. niekedy aj menej ,ale pripisujem to teplu a ze je smadna - no a vyzera ,ze sa mi nestihaju prsniky doplnat. Zacala papat tak ,ze si zo mna skor odpija nez sustavne pije,stipe ma na prsniky a akoby ich skusala stlacat..Vecer sme museli dost dlho cakat aby sa mi vobec spustilo mlieko,nastastie nesla do revu, inak neviem co za stresy by som mala.Nocne krmenie je ok to sa stihnu doplnit ale poobede uz akosi nestiham.Co robit?? Ci je to normalne? Nejak si nemozeme najst rovnovahu,bud ho mam vela alebo malo .
nova sprava:
dnes vecer som ju musela nakrmit tak ,ze som odstriekavala na lyzicku a tak ju krmila.Prsniky som nemala plne a nechcelo sa jej tahat. Podla coho viem,ze sa babo same odstavuje??

annag
30. mar 2010

lelask a nezľakla si sa len? 🙂 , ak sa bábo začne dojčiť častejšie, z oboch prsníkov, dokáže to mamičku zneistiť - pritom to je v drvivej väčšine len normálny jav, možno rastový špurt ... ak bábo potrebuje z x príčin piť viac mliečka, bude piť z oboch prsníkov, možno veľmi často - prsníky sa tomu prispôsobia. Je normálne, že ak papá častejšie, tak sa prsníky neprepĺňajú a pocit naliatych prsníkov sa úplne stráca. A ak k tomu málo spinká, tak môže byť o to viac podráždená - večer možno len cítila celý ten pretlak a nervozitu - zajtra si miesto lyžičky s malou ľahni, nechaj ju cuckať i dlhšie . Ak sa upokojíš, bude i malá pokojná a všetko bude pokračovať normálne . mliečko sa nemá kam strácať, bude ho toľko koľko má byť a takéto malé bábo sa veru dobrovoľne neodstaví 😅

zuzba
30. mar 2010

ahojte babule,
dlho som riešila problém, ako dieťatko správne nakojiť, ako ho správne držať a tak. nakoniec som si našla polohu v tureckom sede, už máme 7týždňov. no mám tu iný problém. malý papá hltavo a strašne veľa vzduchu vypije. od soboty má strašné bolebruchy, už neviem čo robiť. iná vec je, že mi lekárka vytmavila, že malý vyzerá na 3mesiace a nie na 7týždňov. čo sa mi zdá blbosť, pretože nie je bacuľatý nejaký, len je dlhý (má byť po kom). váži zhruba 4700g narodil sa ako 3000g v 37týždni 4.2. myslíte si, že váhový prírastok je veľký. totižto neviem, ako dlho kojiť a či prsníky striedať. začala som tak, že som kŕmila po dve kojenia z jedného - lebo som mala veľa mlieka, potom sa to upravilo a kojila som vždy z jedného a potom z druhého. a teraz sa snažím z oboch, aby sa mi tvorba mlieka upravila. Názory sa ale rozchádzajú - jedna mi hovorí, že 5min. z jedného 5min. z druhého, no bojím sa, aby sa dostal až k spodnému mlieku. takže kŕmim 10min. z jedného, dám malého odgrgnúť a ešte ho priložím k druhému a tam si cucne tak 3-5min. je táto technika správna alebo naozaj si takto koledujem, že bude mať Kubko nadváhu? ďakujem za váš názor

lelask
30. mar 2010

dakujem,
Ked ona cuckat nebude.Ide na istotu 🙂 ze sa naje a ked to nejde tak sa odvrati a keby som ponukala prsnik tak sa rozplace. Si ma potesila,ze sa sama len tak neodstavi 🙂

andre1592
31. mar 2010

martina46, chcem sa ťa opýtať ako dlho trvalo to mľaskanie. Už som vyskúšala všetko a stále je to rovnaké. Mám pocit že s toho si vyvoláva koliku. Po napapaní sa strašne rozplače a krčí nožičky ku brušku. Strašne sa preto trápim.

nikush
31. mar 2010

annag mozem zacat s prikrmami skor o 2 tyzdne? uz sa nepamatam co viac som k tejto otazke napisala predtym 😅 uz viem, ked jem tak je so mnou, otvara usta, liga... aj kvoli tomu, ze dojcim skoro len z jedneho prsnika, nakolko ten chybny ho nezasyti... ja len tak, ze ci by som mohla, ak nie, tak vydrzim a Simon bude musiet aj nadalej preglgovat naprazdno, co si myslim mu nevadi 😀

martina46
31. mar 2010

andre,
mlaska stale, aj mne sa zda, ze sa pri tom nahlta vela vzduchu. velmi plkytko sa prisava, stale zacvakava dasienka, no asi musime vydrzat, ja som uz skusila kojit aj zaklonena dozadu, aby jej, ked sa spusti, tak netieklo, ale nepomohlo.

monicka101210
31. mar 2010

zuzba,
myslim si ze vaha je uplne normalna,mensie deti skor priberu a hlavne kojene.moj maly sa narodil 39tt 2820g a ako 6tyznovy ma 5140g to mam este vacsi prirastok jak ty.dr povedale ze je velky ale je to ok.a s tym kojenim ti asi nepomozem lebo tiez riesim sama seba.pekny den

monicka101210
31. mar 2010

zuzba,
este citam ze aj ty si mala vela mlieka a ked si sa po 2kojeniach vratila k tomu druhemu prsniku nestriekalo ti mlieko?mne az tak ze sa maly drhne.tiez papa hltavo a krci sa jak cervik....

zuzba
31. mar 2010

monicka, ak už cítim, že je prso veľmi plné, tak si odsajem asi takú 30tku, inak som vždy do plienky pred kojením ručne odstriekala cca 30sekund. ale tiež mu to chudákovi strieka odušu. mám silný tok mliečka :( aj z toho má asi koliky. inak ich má strašne silné od soboty, už neviem čo s ním :(

tulipanike
31. mar 2010

ahojte, annag, vyplnila som ti dotaznik, dufam, ze som tam uviedla vsetko potrebne pre teba 🙂

andre1592
31. mar 2010

annag,
dnes sme boli v poradni a malý za 5 týždňov pribral len 450g. Nemožem mať nakoniec málo mliečka? Som už zúfala. Poslala nás ešte na gastro. A ešte ťa chcem poprosiť kontakt na laktačnú poradkyňu som s popradu. Možno bude keď celý ten proces kojenia bude vidieť.

bobacik_29
31. mar 2010

andre1592 mne tiez mala takto malo priberala a veru som mala nakoniec riedke mlieko tak som presla na flasku lebo potom mi uz doslo uplne 😀

olifcek
31. mar 2010

existuje riedke mlieko? co ho sposobuje? a ako na huste?

divne...vzdy som bola presvedcena, ze slabe, riedke a pod. mlieko neexistuje...

annag
31. mar 2010

andre1592

ak bábo nedopíja prsníky až do dna, jeho prírastok môže byť veľmi slabý. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

S tým je spojený i reflux - mne stále uniká ako postupuješ, nedá sa mi dobre sledovať ako postupuješ ak si píšeme v téme, musím mať jednotlivé maily pod sebou v časovom slede. Koľko má bábo teraz týždňov? prosím Ťa, napíš mi do ip

annag
31. mar 2010

zuzba, monicka , andre

väčšina mamičiek má v prvých týždňoch nadprodukciu. Väčšina mamičiek nevie posúdiť, čo sú to normálne prsia, túžia mať prsia plné , ťažké , akonáhle sa pocit plných prsníkov stratí spanikária a často začnú dokrmovať.

Nadprodukciu netreba riešiť, pokiaľ bábo nemá tráviace problémy a dobre priberá, mamička nemáva zápaly . Dojčené bábo by nemalo mať prakticky žiadne tráviace problémy, nemalo by mať koliku, malo by aj málo grckať, malo by na prsníkoch piť spokojne, ideálne je, ak je schopné po dojčení na prsníku zostať a ešte si pár minút i tzv. nenutritívne naprázdno sať . Ak má bábo problémy, je potrebné hľadať príčinu a snažiť sa ju odstrániť. Ak bábo dopíja prsníky až "do dna" (dávam uvodzovky, lebo prsník sa nikdy nedá vyprázdniť celkom, mliečko sa tvorí non stop), tak bábo pije perfektné mliečko, po ktorom krásne priberá i prospieva.

citujem z článku: Mliečko je stále rovnaké, laktóza – mliečny cukor je rovnako obsiahnutý v prednom i zadnom mliečku. No mliečko sedimentuje – rovnako ako kravské mlieko – tuk sa usádza po bokoch mliekovodov. Bábo v úvode dojčenia vytiahne ľahké mliečko – teda to známe predné a až potom vytiahne i tuk – zadné mliečko. Je to ako keď pijeme šťavu z pohára slamkou – najskôr vytiahneme ľahšiu časť, husté sa usádza na spodku a stenách pohára, vytiahneme to až v závere. Ak sa mliečka tvorí veľa, bábo vypije to ľahké, zaplní si žalúdok a k zadnému sa nedostane......Ak bábo pije viac predného mliečka, mliečko prechádza tráviacim traktom príliš rýchlo, nestíha sa stráviť dobre, nestrávená laktóza naberá v tenkom čreve veľa vody – stolica je riedka, dráždi črevo, v hrubom čreve sa laktóza rozkladá na plyny, ktoré spôsobujú záhu, plynnatosť, koliky, zelenú stolicu, niekedy až krvavú ….výsledkom môže byť nespokojné, zle priberajúce bábetko.

S laktáciou sa dá úžasne pracovať: ak chceme mať mliečka viac - prsníky vyprázdňujeme častejšie, teda dojčíme z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, prsníky často vyprázdňujeme - dojčením či odsávaním. Ak chceme mliečka menej, prsníky vyprázdňujeme menej často : dojčíme viackrát za sebou z toho istého prsníka, odsávanie eliminujeme na minimum. Ak jeden prsník stojí plný, nevyprázdnený, skôr či neskôr sa v ňom zvýši hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí. Tento efekt sa určite raz prejaví, inak by sme vlastne produkovali mliečko non stop a nikdy by k odstaveniu nedošlo.

Tempo, akým chceme laktáciu utlmiť môže byť rôzne. Je lepšie postupovať pozvoľna, teda začať pár dní dojčením 2 dojčenia za sebou ten istý prsník (resp. do 2 hodín ponúkať ten istý prsník) . Postupne , ak to nezaberá, čas predlžujeme , často až na 12 hodín . Teda pol dňa ponúkame len jedne prsník, pol dňa druhý.

Z krátkodobého hľadiska vyzerá táto metóda hrozne, často sa to javí ešte horšie než bolo pri klasickom dojčení, resp. pri dojčení z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení. Pretože prsník, ktorý stojí viac hodín plný, nevyprázdnený , spôsobuje nepríjemné pocity mamičke, niekedy sa tvoria až hrče. Keď sa bábo na taký plný prsník prisaje, často sa mu pije ešte horšie, nestíha prsník vyprázdniť ani z polovice. Tu sa kopec mamičiek vzdá, metódu viac dojčení striktne nedodržiava a celá situácia sa zhoršuje. Je veľmi dôležité vydržať, môžeme zakaždým pár ml odstreknúť tesne pred priložením.Môžeme prsníky raz za 12 hodín odsať až úplne do dna, aby sa aspoň raz dobre vyprázdnili. No princíp viac dojčení za sebou je nutné dodržať. Ako rýchlo prsníky - naše telo - zareagujú, sa nedá vopred predvídať. Sú mamičky, ktorým stačí takto dojčiť len jeden deň, iné tak musia dojčiť aj viac týždňov, dokonca celé obdobie dojčenia.