Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

baruskaaa
7. apr 2010

Ahoj annag 🙂 mohla by som aj ja poprosit o radu, ak si najdes chvilku cas?
Mam 11 tyzdnovu dcerku, pekne papa, pribera, spi celu noc 🙂 . Pred par dnami som jej skusila dat cumlik, lebo si cmulala ruciky a pred zaspanim byvala taka nekludna. Prve dva dni ho nevedela poriadne chytit, na treti jej to uz islo a na stvrty den zacala odmietat prsnik, ked som jej ho ponukla plakala a hnevala sa, potom si trosku cucla, ale pripadalo mi to, akoby sa zrazu nevedla poriadne prisat, trvalo to mozno jeden a pol dna, cumel som zrusila. Myslis, ze to bol dosledok cumlika, alebo islo o nejaky druh dojcenskeho strajku, citala som, ze v tomto obdobi byvaju u deticiek dost casto. Cumlik by som davala nerada, ale posledne dni zaspava s palcekom v puse, co teda nie je bohvieco 😒 Teraz sa bojim jej znova pred spanim cumlik dat, mam strach, ze prsniky zacne odmietat uplne...poradis? dakujeeeem 🙂

susik77
7. apr 2010

prsky: v pohode 😉 ja som vsetko tiez davala 3 dni. maso som zacala davat asi po tyzdni.( detska dr. hovorila, ze mozeme prakticky hned od zaciatku), my sme sa velmi rychle dostali na plne porcie, preto som kazde 2 tyzdne zaviedla novy prikrm. na stranke kojeni.com doporucuju 2.prikrm ovocie tak po 3 tyzdnoch po prvom. Zatial sme papali 6 druhov zeleniny a 5 druhov ovocia. A striedame to stale dokola. Chuti jej vsetko 🙂 Varim, nechcem jej davat hotovky, Hippky aj Hami obsahuju kopec alergenov-mlieko, smotanu, celer, paradajky...
Mrkvu pouzivam bio...
Ona strasne tuzi po jedle. Zatial sa plazi a ked napr. vidi, ze jem jablko, zacne sa plazit ku mne a ked jej nedam, tak sa rozplace...Aj mm hovoril, ze jemu tak minule zavidela banan...Myslim, ze Terka bude dobry jedlik-aj Veronike strasne chutilo...Zacinam jej uz sem-tam davat do ruky ryzove chrumky-su bezlepkove a ona si to rozpusti v puse. Spapa tak 2 ks...

susik77
7. apr 2010

Nechcem rypat, ale myslim, ze este jej davam rozumne a zdrave jedlo...mm mi hovoril, ze minule videl v meste mamicku s asi 9-mesacnym dietatom v kociku a strasne plakalo. Ze vraj mu nadavala ze co place a ked neprestavalo, rozbalila a dala mu Kinder cokoladu 😎 My sme Veronike dali 1.krat cokoladu v 2 rokoch aj nieco-na Mikulasa a ona ani nevedela co je to 😀

monicka101210
7. apr 2010

prsky,jelencek,caly8 dakujem za odpovede vyskusame

asshanti
7. apr 2010

annag, aj ja by som Ta rada poprosila o nejake rady...

nas maly ma 3 tyzdne, v nemocke sme dokrmovali, lebo sa mi po sekcii slabo rozbiehalo mliecko, podla vazenia pred a po kojeni, odo mna vypil tak v priemere 20 ml a potom este dotlacil okolo 90 ml. prikladam ho kazde 3 hodiny, aj sa mi tak nejak budi v noci sam, davam mu pit z oboch prsnikov, z kazdeho cca po 10 - 15 minut. ale hrozne pri tom zaspava, neviem ho zobudit... strasne sa bojim, ze je hladny, neviem odhadnut ci sa dost napapal, ci mam dost mliecka, lebo on nikdy neodvrhne prsnik, ze ma dost, on by pil stale, neda mi proste znamenie, ze ma dost, niekedy aj mliecko vygrca... ☹ ☹ ☹ teraz rano bol dost hladny, ale v kuse spal na prsniku, urobili sme mu aj umele mliecko, ze ked je hladny a ja napr. mam malo mlieka, tak nech sa naje, ale hned ho vypluval... ale odo mna pil tak mozno dokopy 10 minut. teraz spinka v kociariku. velmi sa budi rucickami, tak ho zviazujeme do zavinovacky, skusali sme ho dat aj do spacieho vaku, ale zobudil sa za 15 minut asi 3 krat, tak sme to vzdali... je to ok, ked je tolko v perinke? lebo sa strasne puci a snazi vytahovat ruky... a aj chvilu po kojeni saje okraje perinky, alebo cmula prsteky alebo cumlik... uz som z neho zufala... ☹ ☹ ☹ a na celej hlave ma cervene flaky, take bodky, vyrazky,neviem ci od perinky alebo som nieco blbe pojedla, alebo mu je horuco... ☹ ☹ ☹
za necele 2 tyzdne doma pribral cca 400 g, ale to sme ho aj prikrmovali, teraz iba kojim, ale bojim sa, ze mu to nestaci... na poradnu ideme az o tyzden, tak neviem ci pribera alebo chudne... a kojim ho tak, ze lezim pri nom na boku... ok alebo nie?
a este nieco, prebalujem ho vzdy tak, ze mu dam jeden prsnik, on sa vyprdka a vykaka, strasne vtedy tlaci a aj pocut, ze kaka, potom ho prebalim a dam mu druhy prsnik... ale neviem ci je to takto v poriadku... som prvorodicka a velmi sa bojim, ze vsetko robim zle... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

vopred velmi pekne dakujem za akekolvek rady !!! 😵 😵 😵 😵 😵

prsky
7. apr 2010

@susik...sranda, co doktor, to iny nazor 😀 nasa dokina sa tusim priklana pri kazdej potravine k co najneskorsiemu zavedeniu - aj jogurt nam "dovolila" az od roka, ale ja uz som ho davala tusim od 10 mesiacov .. a fakt krasne ti dcerka papa 😵

@asshanti...pokus sa menej strachovat, aj ked je to tazke, tabulkove priberanie nie je alfa a omega, ak mas pocit, ze je hladny, skus si skontrolovat, ci naozaj pije mliecko, ci je dobre prisaty a pod... kuk sem http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

krakulka
7. apr 2010

Ahoj Annag, Andrejko vacsinou spinka a ked zaspi, tak to su take 2,5-3h. Od predvcera ma koliku 2-3x za den. Predtym to byvalo len 1x.
Bola som s Andrejkom dnes u lekara, kde ho dr. vazil, ma 5200g ci pribral za 2 t.

vinifera
7. apr 2010

Ahoj annag. (niečo na odľahčenie🙂 Vieš čo je pre mna záhada? Že ked malý chce cicky. Tak sa každému hrabe do výstrihu a každého vyzlieka. (ja som mu dnes nechcela dať tak ma tak kusol do krku že mi ostal cucflek)Dokonca aj svokra vyzlieka. Len u kamošky čo kojí nič nehľadá. Nikdy ju nevyzliekal. Nikdy jej nešiel po cickoch. Už sme ho aj nabádali že teta má cici a no nič. Cítiť musí že tam čosi má. A čo cíti že to nie je prenho?

vinifera
7. apr 2010

asshanti ale veď ti kásne pribral. Neprikrmoval by som vôbec.
A je nepokojný alebo plače keď máš dojem že je hladný alebo sa len obávaš?
Dudlík by som tiež nedávala - údajne to kazí techniku sania - dudel je niečo iné ako prsník.
A ked je v zavinovačke odkial si vyberá ruky - mu ich zavinuješ k telu? To som napr nikdy nerobila vždy mal ručičky navoľno a bol kľud🙂.
A prikladať každé 3 hodiny to ti povedali v pôrodnici? Prikladať sa má vždy keď si pýta. Tak sme robili aj my. Prikladala som aj každú hodinu.
No a teraz mám problém ho zo seba strhnúť - a to už má 13 mesiacov 😅 😝 😀
Ale jednoznačne odbornú radu ti dá určite annag - skvelá žena 🙂

happy8051
7. apr 2010

toto je vyborne forum, asi sem budem casto chodit :D

anicka164
7. apr 2010

Ahoj Annag, před časem jsem ti psala kvůli infekci na bradavkách. Mazala jsem Canestenem, ale nelepšilo se to, tak jsem dneska skočila na kožní. Doktorka to skoukla a říká, že si myslí, že mám lupénku (mám jí asi i na kolenou, myslela jsem, že je to ekzém, ale asi teda ne). Že mi na to nemůže dát žádné kortikoidy, že kojím. Jsem z toho dost vyplesklá.
Nemáš s tím zkušenosti? Nevíš, co mám na ty prsa mazat? Doktorka říkala, že můžu pokračovat s tím Canestenem, ale nevím, jestli je to to nejlepší. Zezačátku jsem měla málo mlíka, tak jsem si kojení tak neužívala a teď ,když je to pohodička, tak bych nerada končila jenom kvůli tomuhle. Ale občas je to dost nepříjemný...
Díky moc!

annag
7. apr 2010

anicka164 - áno, môže sa to bohužiaľ stať, tu je fotka mamičky s lupiekou - ložisko je aj vpravo na fotke na bruchu tej mamičky.

Kortikoidy sa môžu a v praxi i bežne používajú na boľavé bradavky - osobne som napr. dlhodobo (takmer rok) používala najslabší Prednizolón. Kedže pri lupienke sa bohužiaľ dajú liečiť len príznaky, liečba by zrejme bola dlhodobá. Keďže maste sa zásadne podávajú v tenučkej vrstve, masť vsiakne do pokožky, bábo s ňou do styku vlastne nepríde, okrem toho pôsobí lokálne a systémovo sa prakticky nevstrebáva.

Veľmi silný kortikoid je jedna zo zložiek univerzálnej maste na bradavky Dr.Newmana - pediatra, svetového odborníka na dojčenie , podľa jeho protokolov postupujeme i my slovenské poradkyne.:

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

Odporúčam Ti hľadať lekára, ktorý by Ti kortikoid, hoci slabý predpísal tak, aby si mohla prekonať aspoň ťažké obdobia, ktoré sa často striedajú s obdobím pokojným. A určite by bolo potrebné vylúčiť aj inú príčinu, aby si si bola istá, že ozaj ide o lupienku, čo sa dá lepšie stanoviť na základe vyšetrení , testov, nielen hádať pohľadom. Pri lupienke je dôležitá správna strava, bylinky, kúpele - to všetko môžeš smelo i popri dojčení skúšať.

annag
7. apr 2010

monicka 101210

kúpanie preložiť by mohlo zabrať, pretože ak sa také malé bábo ide kúpať hodinu po dojčení, musí byť zákonite vystersované a unavené , teplá voda mu ešte všetko v brušku pohne, malý sa preberie a nevie zaspinkať. Ozaj to chce už od podvečera poctivo pracovať 😅 predvídať plač a skúsiť ho eliminovať , ideálne je ten čas prespať, nosiť v šatke.... ale viac v článku, čo dala prsky - ďakujem za pomoc dievčatá

annag
7. apr 2010

olifcek - áno, mliečko bolo zrejme hustejšie. Tie fázy, čo opisuješ, sú normálne, takto mliečko tečie - ono sa vlastne v istých nepravidelných intervaloch vďaka vylučovaniu oxytocínu a následnému reflexnému sťahovaniu buniek okolo alveol vypudzuje vonku cez mliekovody, preto sa fázy plynulého a rýchleho toku striedajú s pomalým, resp. žiadnym tokom mliečka.

annag
7. apr 2010

susik77

ak bábetku chutí jesť, netreba mu v tom brániť. Len si pritom treba uvedomiť, že nie každý hlad je ozaj hlad, môže to byť napr. i skrytý smäd. Preto je fajn bábetku dávať papať tak ako si ono praje, ale popritom mu zabezpečiť i dostatočný prívod tekutín. A na to mu zvyčajne stačí i dojčenie - ak samozrejme bábo dostane príležitosť dojčiť sa. Príkrmy by sme mali len pridávať k dojčeniu. Ak chceš dlhodobo dojčiť, je potrebné prsníky aktívne ponúkať. Vôbec nevadí, že bude piť len pár hltov - ale bude piť, okrem toho, že uhasí smäd, dostane mliečkom i energiu na to ,aby mohlo byť aktívne, živiny. Ty si začala dojčenia ak som dobre pochopila vylučovať, nahrádzať pevnou stravou. Preto by bolo fajn začať prsíčka aktívne ponúkať - napr. ja to riešim tak, že automaticky ponúknem prsník pred každým spánkom, po každom spánku, po každom príkrme. Často spapá napr. nejakú chrumku, pečivo a príde si to zapiť, ešte čakám, kým dožuje 😅 A samozrejme dojčím hocikedy, keď vidím, že je nervózna, unavená, keď si ublíži ..Netreba merať čas , dojčenie fakt býva veľmi krátke, často len také pocuckanie .... no vždy sa počas dňa či noci nájde pár súvislých, výdatných dojčení. 🙂

annag
7. apr 2010

orionka1 - potrebujem vyplniť najskôr dotazník

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
7. apr 2010

baruskaaa

bolo to typický dôsledok cumlíka - presne tak sa bábo správa a presne tak to potom do štrajku a odmietania prsníka môže dospieť. Preto o rizikách cumľa píšem, čo sa mnohým mamičkám zdá príliš radikálne. Ale fakt, ak chceme mať dojčenie bezproblémové a predchádzať problémom, stačí dodržiavať pár zásad - jedna z nich je cumeľ (potom žiadna fľaša, žiadne klobúčiky).

Cmúľanie palčeka k deťom vlastne patrí, ono sa akoby do seba uzavrie, upokojí - z hľadiska dojčenia to nevadí , sanie prsta sa podobá saniu prsníka, bábo sa dobrovoľne nehryzie , nenaťahuje bradavku. Ak je cmúľanie príliš časté, treba sa zamýšľať nad príčinou - či má napr. príliš veľa podnetov, alebo je často osamelé, alebo má strach, chýba mu pozornosť okolia ...)mne osobne pomohlo cumlíku i cmúľaniu sa vyhnúť tým, že som deti často nosila v nosičoch(šatka, vak) - tak ako si priali, v šatke mali svoj svet, kde sa cítili dobre a bezpečne, nerušilo ich okolie....

annag
7. apr 2010

asshanti , tiež ´Ta poprosím vyplniť dotazník , ako je to teraz:

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

v perinke môže byť, červené bodky budú potničky, asi mu je horúco - bábo by malo byť také akurát na temene a na chrbátiku - ak je tam spotené, je mu horúco. ale z vyrážok s trápiť nemsuíš, natri ich napr. sudocreamom

- podľa opisu pije dosť mliečka na to, aby bol dobre zavodnený, neviem z opisu posúdiť, či pije i dosť mliečka, aby pekne bez dokrmu priberal - uvidíme ešte čo uvedieš v dotazníku. Ak bábo na prsníku zaspáva, tak je buď preto, lebo sa dobre najedlo a už si len chce pocucať naprázdno, alebo reaguje na pomalý tok mliečka. Tu pomôže stláčanie prsníka, výmena prsníkov - pri jednom dojčení ich môžeš otočiť i viackrát. bábo, ktoré pije dosť mliečka, sa samé na dojčenie aktívne hlási, väčšinou veľmi často. Pri dojčení je najdôležitejšie správne prisatie bábetka, podľa mojich skúseností drvivá väčšina mamičiek, snáď každá 😅, prikladá bábo po ležiačky nesprávne . ale časom sa to naučia, časom sa i bábo dokáže dobre samé prisať ... no v Tvojom prípade by bolo lepšie dojčiť zatiaľ väčšinou po sediačky - dosiahnuť asymetrické prisatie, ktoré ide najľahšie v priečnej polohe. (brada hlboko zaborená v prsníku, noštek voľný, ruky máš opačne ako je to v klasickej polohe - bábo po priložení na ľavý prsník držíš ľavou rukou ) Druhá ruka pridržiava prsník a zároveň ho stláča - čo pomáha bábetku ľahšie sa k mliečku dostať.

pozri si prosím zatiaľ i stránky okrem odkazu čo dala prsky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

a ozaj, v prvom rade plač bábetka utíšiť prsníkom , často v ošiali utíšiť ho , potlačiť koliku .... zabúdame na to, že medzitým i opäť vyhladlo

annag
7. apr 2010

vinifera 😀 , no asi cíti , že už ide do tuhého, že to nie je sranda zo zvedavosti ako pri cudzích😅 , tak to býva, najmä staršie bábo by sa inej dojčiacej mamičke neprisalo ani za svet. Ešte maličké bábetká áno, ale veľké nie , tie vedia, čo chcú 😅 .

annag
7. apr 2010

happy8051 - super, chodievaj - pripavená mamička má oveľa vyššiu šancu dlhodobo úspešne dojčiť, než mamička, ktorá sa nepripraví. Dojčenie je síce prirodzené, bábo má sací reflex, ale dojčiť sa musí bábo i mamička naučiť. Mamička, ktorá má teoretické vedomosti má i predpoklad zvládnuť to rýchlo a ľahko, dokáže správne svojmu bábetku pomôcť po príchode na tento svet. 🙂

baruskaaa
8. apr 2010

annag,
velmi pekne dakujem za odpoved 🙂 .
K tomu cmulaniu prstika-myslim, ze prilis casto to nie je, v podstate len ked uz chce spinkat. cely den je pri mne, nosili sme sa v satke, teraz prechadzame na nosic, zaspavame len na rukach 🙂 , je to pokojne a usmiate babo,tak dufam, ze osamela sa neciti...
vcera som jej vecer pred spanim dala cumlik, o minutku spala, cumlik som jej zobrala. myslis, ze mozem aj takymto veelmi kratkym pouzivanim cumlika napachat skody?radsej ho zahodit uplne?

monicka101210
8. apr 2010

annag
dakujem,kupanie sme prelozili,trocha viac sme papali sice zaspal vo velkej posteli v jeho postielke mrncal ale celkovo vecer kludny.dakujem aj ostatnym za odpovede vsetko som sklbila a dalo sa.... uz si vytukavam na nete nesmiem zakriknut.....

annag
8. apr 2010

krakulka, včera som na Teba zabudla 😔 - malý krásne priberá, takže mu zjavne nič nechýba - pokiaľ si vylúčila čaje, niekedy to môžu byť vajcia, ktoré by ho mohli nadúvať, tak je možné, že na druhý prsník ide predčasne, resp. je možné, že druhý prsník niekedy ani nepotrebuje - treba to skúsiť - ak na prsíčku po 15 min. zaspinká, ak sa ho hoci i pustí a po napr. 10 min . sa preberie - ponúkni opäť ten istý prsník - je možné, že bude na ňom pekne pokračovať. Vtedy už ozaj dôkladne stláčaj prsník, aby ho dobre vyprázdnil. Až keď mu nebude stačiť, ponúkni i druhý prsník - no podľa opisu máš veľa mliečka, malý ho o i veľa prijíma, je možné, že sa fakt po tých prvých pár minútach dobre zasýti a potom zaspáva, lebo už je vlastne napapaný. - uvidíme ... Teraz je to taký začarovaný kruh, tým, že sa mu chce kakať, tak hlce veľa vzduchu, čo môže byť jedna z príčin koliky.

annag
8. apr 2010

baruskaaa , radšej ho zruš úplne, si veľmi empatická mamička, to chvíľkové pocmúľanie palčeka nie je nič zlé, ale v Tvojom prípade je cumeľ vzhľadom na predchádzajúcu skúsenosť až príliš veľké riziko....

annag
8. apr 2010

monicka101210 , mnoho mamičiek veľmi rýchlo zistí, že postieľka môže mať efektívnejšie využitie - je praktický odkladací priestor na nepotrebné veci 😀 . Keďže naše deti medzi nepotrebné veci nepatria, tak logicky v postieľke ani nechcú dobrovoľne zostávať 😅

bimbia
8. apr 2010

ahojnnag som ti pisala sms. mam zlomenu klucnu kost co s kojenim? mam fixaciu. prosim,prosim porad.dakujem

annag
8. apr 2010

fúha bimbi, to mi je ľúto, zabudla som si mobil , prepáč 😔

- dojčiť môžeš naďalej, len by bolo treba zvoliť správnu polohu - ale keďže malá je už veľké dievčatko, mohla by sa dojčiť aj po sediačky, nemusí vôbec ležať, môže k Tebe vlastne sama prísť a nadojčiť sa - či už bude sedieť alebo stáť. Len ak si dobre spomínam, dojčila si iba po ležiačky? AJ v takom prípade by mohla byť dosť vynaliezavá a prsíčko si vziať. takéto deti si ľahko nájdu často až divoké polohy pri dojčení

bimbia
8. apr 2010

ano kojime sa po leziacky a hlavne v noci, nesmiem s tym vobec hybat a k prsu sa nedostane len tak lebo jedno je uplne pod fixaciou tak si myslis ze k tomu vobec som to skusila a hybem s rukou, co nesmiem. ak sa mi to pohne tak mi to budu musiet operovat. som hotova. to ma zivot dobtr skusa a na obed sa uspava tiez na prsniku v postielke. a co lieky?

annag
8. apr 2010

lieky zrejme nebudú vadiť - čo Ti dali? ak sa môže dostať len k jednému prsníku, môže papAť len z toho jedného, v druhom laktáciu utlmíš - prosím, upresni mi, mohla by z toho jedného papať či nie?

bimbia
8. apr 2010

no ako tak ale teraz sa tusim napapala, len mam pri tom bolesti lebo ta zlomena mi vysi. teda k jednemu sa dostane