Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rivatha
10. apr 2010

alexanotbad, no je to zvlastne. Nas drobcek to nerobi uplne zakazdym, ale aj tak som zvedava, co annag este napise. Som rada, ze sa napriek tomu napapa, rada by som este dlho kojila.

tinapp
10. apr 2010

Ahoj Katarínka,v prvom rade chcem podakovat,že jedine Tvojou zasluhou stále kojím,ak som si v niečom nevedela poradiť,tak som si čítala Tvoje rady a velmi mi to pomohlo 🙂 Poradila si mi aj s jedením malého ,ktorý odmietal stravu do 8.mesiaca.Teraz by som sa chcela opýtať,ako je to s pitím.Malý má 11.mesiacov a nepije nič -iba 2-3 denne prsník a v noci 2-3-4krát.Niekedy sa napije s pohára,asi dva glgy.Mám mu ponúkať častejšie? Kolko má asi približne vypit?Alebo to mám zase nechať na neho?Stále som si zopakovala tvoju odpoved ,keď nejedol:" videla si chlapa,čo by nejedol??" 😀 😀 Teraz je všetko a stále. 😀

alexanotbad
10. apr 2010

rivatha. ani nas nie, ale dost casto, tiez by som chcela kojit co najdlhsie. dnes sme mali napriklad dobry den, papal relativne dobrem, sice sa pucil a odtahoval, ale napokon aj tahal a konecne aj pekne spinkal 🙂 .velmi sa spolieham na annag, poradila mi ju znama, ktorej velmi pomohla. tak uvidime.

lelask
10. apr 2010

ahoj annag ,bojujeme s prvymi prikrmami a mam y toho chaos,tak sa obraciam na teba.
mam pocit,ze vsade sa docitam nieco ine ☹
skusili sme 3 dni mrkvu ,dnes zemiak takze ho mam davat este 2 dni a potom dat mrkvu so zemiakom? A potom vzdy novu zeleninu primiesat do zemiaku?
V mojej knihe o prikrmoch pisu ,ze zemiak varime kojencom zhruba 1x do tyzdna.Tak teraz neviem.
Mam do kazdeho prikrmu pridavat aj mm?
dakujem

annag
10. apr 2010

rivatha

reaguje na pomalý tok mliečka, pomôže mu stláčanie prsníka a dojčenie z obidvoch prsníkov, pri jednom dojčení ich môžeš vystriedať i viackrát:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

annag
10. apr 2010

zuzkat1

jasné, každé bábo je iné, ale klobúčiky, cumeľ i fľaša sa spájajú s rizikom predčasného odsatvenia, resp,. s komplikáciami pri dojčení - napr., infekcia bradaviek, upchaté mliekovody... To, že dotaraz prsníky neodmietla ešte neznamená, že tak neurobí v budúcnosti .... Píšem o rizikách, neznamená to automaticky, že sa tak stane.... Našou úlohou ako poradkýň je riziká eliminovať.

Niečo už z toho poznáš - hryzenie. Bábo, ktroé nepozná umelú náhradu bradavky nebude hrýzť. Ešte si len na začiatku, celé dojčenie máš pred sebou (dojčenie sa počíta na roky, 2-3 mesiace sú len začiatok 😅 ), preto by bolo fajn, ak by si sa minimálne klobúčikov vzdala - určite by Ti to uľahčilo život, minimálne tá manipulácia, umývanie ... stráca sa čaro dojčiť kdekoľvek bez toho, aby si si musela dávať pozor na ruky, hygienu ....

skús si aspoň prečítať, ako by sa bábo malo prisávať správne, možno Ťa malá prekvapí a pekne sa chytí i bez nich 🙂 :
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

annag
10. apr 2010

anicka164

- je možné, že vznikne medzi prsníkmi rozdiel - najmä tým, že odstavený prsník sa zmenší - zmenšia sa prsné žľazy, ale to trvá len počas dojčenia, potom sa rozdiel viac menej vyrovná. Keďže malý má už 9 mesiacov, tak myslím, že rozdiel medzi prsníkmi nebude výrazný .

annag
10. apr 2010

tinapp

super, teším sa, veľa nechýbalo a pre bolesť by si nedojčila, však ?. Malý sa naučí i piť, zatiaľ mu dojčenie stačí, keď by pil málo z prsníkov, pýtal by si viac z pohárika. Platí rovnako - ponúkať, nenútiť, časom začne piť viac. Dôležité je ponúkať i prsníky, najmä keď bude teplejšie.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

annag
10. apr 2010

alexanotbad , písala som Ti na mail, ako si chcela - snáď si to nájdeš. Rovnako platí - prečo dávať dokrm, ak máš i druhý prsník. Ak sa bábo po nejakej chvíli na prsníku začne odtŕhať, púšťať a prisávať, naťahovať bradavku .... je to reakcia na pomalý tok mliečka, bábo potrebuje dostať druhý prsník - vtedy na ňom začne opäť piť - presne ako píše rivatha , na druhom už pekne pil. Niekedy treba prsníky otočiť i viackrát.

Niekedy sa bábo začne pri dojčení pučiť a chce sa mu len kakať, pukať - to sa dá pekne odpozorovať - bábo tlačí počas, resp. tesne po dojčení a často sa i vykaká. No potom je spokojné, nedožaduje sa neustále prsíčka.

Dôležité je pre bábo i veľa spinkať - a máloktoré bábo spí doma v postieľke, pomôže šatka, vak, kočík ...

annag
10. apr 2010

lelask , to len začínajú starosti, však 😅

- ak dobre toleruje jeden druh, môžeš k nemu pridať nový, teda nemusíš dávať teraz len zemiak, môžeš to hneď spojiť s mrkvou, potom pridáš k tomu čo ja viem tekvicu ... atď, vytváraš rôzne kombinácie podľa toho, čo kúpiš či máš doma...Netreba z toho robiť haló, dojčené bábo vynikajúco zvyčajne toleruje príkrmy, jednoznačne mu dojčenie vďaka enzýmom, ktoré v MM sú, pomáha tráviť tuhú stravu. Neexistujú v súčasnosti prakticky žiadne obmedzenia. Bábo má papať pestrú starvu, aby prijímalo potrebné živiny a mohlo prospievať. Má postupne denne papať zeleninu, mäso (resp. žĺtok), ovocie, obilniny. Dieťa, ktoré papá príkrmy vrátane alergénov ako je napr. lepok, no zároveň je dojčené , má znížené riziko ochorenia na celiakiu či diabetes ... dôležité je teda popri príkrmoch dojčiť, potom to pôjde dobre.

Napr. je bežné, že niekde začínajú pomaračom , minule mi písala mamička z Japonska, jej odporučili začať sójou 😅 , každá krajina má iné tradície, detský organizmus je už dostatočne pripravený na pevnú stravu, treba sa vyvarovať záťaži obličiek - nesoliť a nekoreniť, neučiť dieťa na sladké.

lelask
11. apr 2010

dakujem annag,len este ten zemiak sa moze castejsie ako raz do tyzdna?
a mas pravdu, zacinaju starosti 😀 😀 😀

annag
11. apr 2010

jasné, aj každý deň ak mu bude chutiť 😀

rivatha
11. apr 2010

annag, dakujem za odpoved 🙂 a chcela by som sa este spytat k tomu. Ten pomaly tok mliecka, to znamena, ze mam mliecka pomenej? 😨 To by sa mi zdalo zvlastne, ked obcas aj pretecie. Ci malicky len viac papa ako predtym?

Prvu cast dojcenia teraz taha a papa, pekne silno a plynulo. Potom som prsnik stlacala a nebol nepokojny, tak som prsniky nestriedala zatial. Nesprava sa tak totiz uplne vzdy. Mam aj tak prestriedat ci len pri jeho nervozite pri papani?

A este jedna otazka k tomu. Nebude sa potom mliecka tvorit nadbytok, ak budem pri kazdom dojceni striedat prsniky?

rivatha
11. apr 2010

annag. A este som si teraz vsimla, ze pre alexanotbad si pisala, ze na druhom mi pekne pil. Tak este to chcem upresnit, ze po case sa odpajal a prisaval aj na tom druhom. Nechcelo sa mi verit, ze je tolko hladny este 🙂 Nakoniec zadriemkal. Pri takej situacii, ak sa zacne odpajat aj na druhom, treba opat zmenit prsnik? Uz potecie mliecko rychlejsie?

Prepac, ze tolko otravujem, ale pytam sa radsej hned, nech vsetko pochopim, kym mas moj problem trosku v pamati.

Vdaka! 😵

annag
11. apr 2010

rivatha - bábo raz môže piť od smädu len pár hltov, inokedy od hladu jeden prsník, inokedy od veľkého hladu obidva prsníky. Na druhý prsník ho dávaj až vtedy, keď ž už na prvom prsníku nepije napriek stláčaniu - keď už robí len plytké sacie pohyby, resp. prsník naťahuje, púšťa a prisáva sa.

ak sa tak správal i po vypití druhého prsníka, smelo mu ponúkni opäť prvý i druhý - kým z jedného dojčíš, v druhom sa presúva mliečko pod dvorec, bábo po opätovnom priložení novu pekne pije.

a presne tak, to , že sa mliečka veľa tvorí a bábo ho veľa prijíma, neznamená, že niekedy nepotrebuje piť ešte viac - mliečka sa bude tvoriť vďaka takémuto dojčeniu na požiadanie akurát. Ak by si ho tvdrošijne nechávala na jednom prsníku a druhý neponúkla , už by to nebolo dojčenie na požiadanie - vlastne by si jeho žiadosti nevyhovela.

malý je na rozhraní veku, kedy ešte na pomalší tok mliečka môže reagovať i zadriemaním. Staršie bábo, také okolo 10-12 týždňov sa už na ňom bude skôr hnevať než spať. Treba tomu predísť práve takýmto dojčením na požiadanie 🙂

rivatha
11. apr 2010

annag, dakujem ti velmi pekne za rady aj vysvetlenie, uz tomu lepsie rozumiem 🙂 Budem sa tymito vecami riadit a keby nieco, ozvem sa zasa. Sranda, ze predtym sa pekne napapal z jedneho a bol spokojnucky a teraz posledny tyzden sa mu mali 🙂 Asi s nim rastie aj jeho hlad 😅

jja
11. apr 2010

Ahoj annag, citam si tvoje prispevky a podla nich sa mi dari celkom uspesne odstranovat nejake mensie problemy v dojceni. najnovsie mam ten isty problem co predchadzajuca rivatha..tak isto sa mi malinka sem tam odtahuje. pri prelozeni na druhy prsnik sa upokoji..lenze ja mam otazku..nebude potom pit vela predneho miecka a zadne nie?
dakujem ti velmi pekne za tvoje rady 🙂

rivatha
11. apr 2010

jja ahoj. Odkedy sa tebe takto malicka sprava, ak sa mozem spytat. Vidim, ze je starsia od nasho.

jja
11. apr 2010

rivatha asi dva tyzdne....

olifcek
11. apr 2010

ahoj Katka...mam blby pocit, ze v lavom prsniku, v tom, co sa mi sem tam upcha, mam malo mliecka x;o(

mozem kazde kojenie teda zacinat nim a potom dat druhy? nebude malicka pit moc predneho mlieka? x;o( este pred 4 dnami pila kazde dve, tri hodky len z jedneho...x;o( teraz jej lavy nestaci x;o( napravi sa to?

olifcek
11. apr 2010

katka, p[repac, uz si mi vlastnew odpovedala..len dufam, ze ked stale zacnem chorym, ze mi malicka nebude fakt pit vela predneho...

dakujem

annag
11. apr 2010

pre všetky mamičky - ak bábo na prsníku robí sacie pohyby naprázdno, tak neprijíma žiadne mliečko - ani predné, ani zadné. Z ničoho sa nenaje 😅, potrebuje druhý prsník, na ktorom bude v pití pokračovať.

Ak bábo pije, brada mu hlboko klesne a zostane chvíľku stáť - vtedy sa plní pusa mliečkom, následne sa vráti späť, bábo mliečko preglgne. Ak bábo nepije, len saje naprázdno, tak pohyby sú plytké a rýchle, bez pauzy.

Kedy pije bábo viac predného než zadného mliečka ?
- ak sa slabo prisáva - za to môžu klobúčiky, cumle, fľaša . Toto je najťažšie riešiteľné, no i v tomto prípade platí, radšej ponúknuť prsník druhý, aby bábo pilo mliečko. Malo by sa to riešiť komplexne - zabezpečiť čo najlepšie prisatie, stláčať prsník, vylúčiť umelé náhrady bradavky - teda cumle, klobúčiky.
- ak sa prsníka pustí skôr než ho úplne vyprázdni, lebo mliečka sa tvorí nadbytok , má len jedno bruško, viac sa mu do neho v danej chvíli nevmestí
- ak dojčenie preruší - napr. preto, lebo sa mu chce kakať, potrebuje si odgrgnúť, čosi ho vyruší.... Prerušenie vieme rozlíšiť tak, že bábo po opakovanom priložení na ten istý prsník ďalej normálne v dojčení - skutočnom pití- pokračuje. Ak po opakovanom priložení robí už len sacie pohyby naprázdno, ak sa trhá, púšťa, naťahuje bradavku , je nespokojné - je to znak toho, že potrebuje i prsník druhý a následne pozorovaním i vidíme, že normálne v pití pokračuje na druhom prsníku.

Ako som vyššie spomínala, novorodenec pri slabom toku mliečka zaspáva, staršie bábo sa hnevá a púšťa. To mamičky môže mýliť. Ďalšia vec je, že väčšina mamičiek má po pôrode nadprodukciu a postupne si prsníky vytvoria s bábetkom rovnováhu. To často mamičky vystraší, ale je to normálny, fyziologický jav.

a už len na záver, nedá sa striktne deliť mliečko na predné a zadné, je to stále to isté mliečko , ide len o to, že tuk ide z prsníka ťažšie, preto vonku vytečie v závere dojčenia , presne ako keď pijeme šťavu z pohára slamkou, husté sa usadí na stenách pohára a vypijeme to v závere. . .

rivatha
11. apr 2010

annag, ako dobre, ze si 🙂 Dufam, ze aj moje prsniky si vytvoria rovnovahu. Stale sa mi zdalo od zaciatku, ze je mliecka vela a rozmyslala som, ci to uz navzdy budem nosti tie tampony do podprdu. Teraz syncek "strajkoval", tak som myslela, ze je ho malo, ale opat mu uz obcas staci jeden prsnik, takze v druhom je opat privela a vyteka obcas. Verim, ze sa zosuladi moje telo s nim tak, ako pises 🙂 No je to velka veda toto dojcenie, dobre, ze nam ma kto poradit, ako vsetko co najlepsie prezivat pri dojceni 🙂

rivatha
11. apr 2010

... do podprdy 😀 😀 😀

zdenka_pp
12. apr 2010

Annag, môj syn má 2 týždne. Prvé dni v nemocnici sa mi prisával zle a dokrvavil mi bradavky. Tak som potom chodila k sestričkám po ženské mlieko (svoje som ešte nemala). Poslednú noc v nemocnici sa mi konečne urobilo mliečko. No môj malý sa stále zle prisáva. Navyše kým sa naozaj prisaje a začne piť, iba olizuje bradavku (to trvá aj pár minút) akoby to bola zmrzlina (mliečko mu tečie samo a tak len líže). Nech už robím čokoľvek, vždy mi pustí dvorec a v ústach si nechá len bradavku. Ako ho "prinútiť" správne sa prisať???
Neviem čo s ňou robí, no bolí to a tak len zatínam zuby. Preto aj pochybujem, či sa malý dostatočne naje. Vždy mi na prsníku zaspáva, nech už do neho "šprtám" či nie. Zvyšné mlieko si preto odsávam. No bojím sa mu ho dávať z fľaše, aby sa to jeho prisatie na prsník ešte nezhoršilo. Pospí si pekne vždy po tri hodinky, tak si hovorím, že ak by mu bolo mlieka málo, že by "dal o sebe vedieť aj skôr".

Navyše nás trápi bolesť bruška. Keďže sa zle prisáva, obávam sa, že sa nahltá veľa vzduchu a nemôže sa vyprdkať. Väčšinou je to po zobudení. Začne sa pučiť, tlačiť a horko-ťažko to z neho ide von. Cvičíme, masírujeme, aj kvapky som mu kúpila (infacol).
Pohľad na vlastné dieťa plačúce a zvíjajúce sa v kŕčoch je bolestný. Uvažujem o kúpe rektálnej rúrky, aby sa mu prdíky uvolnili.

zdenka_pp
12. apr 2010

A ešte jedna otázka: Mám veľmi rada sladké a každý deň si niečo dám (podľa mm si dávam až priveľa). A tak sa chcem spýtať, či cukry sú zaťažkávajúcou skúškou pre také malé telíčko, či by som ich mala obmedziť, alebo úplne odstaviť aspoň na určitý čas.

annag
12. apr 2010

rivatha , viac ako prsníky treba sledovať čo bábo na prsníkoch robí. 😅 . Bábetko najlepšie spoznáme, ak ho dojčíme, nosíme, ak s ním spíme. Vtedy sa už od začiatku naučíme sledovať nenápadné prejavy, ktorými bábo s nami komunikuje. Jeho nespokojnosť, plač ... je väčšinou preto, že bábo nepoznáme, že mu nerozumieme. Prehlbuje sa to tým, že sa usilujeme byť dokonalé matky podľa dokonalých knižiek, bábo sa snažíme prinútiť správať sa podľa našich predstáv, podľa predstáv okolia, napr. vtedy sa má kúpať, vtedy má spať, vtedy nesmie spať, vtedy má papať, vtedy sa dojčiť nesmie, lebo prešlo len povedzme 15 minút.... bez ohľadu na jeho skutočné potreby, hoci signály nám ono neustále vysiela. 😅

annag
12. apr 2010

zdenkapp - skúsime to napraviť,písala som Ti do IP. Sladké jesť môžeš, bábo to prakticky vôbec neovplyvňuje 🙂

zuzkat1
12. apr 2010

annag ja pouzivam klobuciky len ked ma rozhryzie...rozhryzla ma v nemocnici a tak som dala klobucik aby som ju mohla dojcit... ona je velky papkac a odsate mlieko jej davam z flasky... malej je nastastie uplne jedno z coho jedlo dostane hlavne aby ho mala🙂 dokonca pazravo hlta este aj D vitamin z lyzicky🙂

miminkaa6
12. apr 2010

ahoj annag mam problem s bolestou bradaviek,ked som bola v porodnici tak som malu prikladala od prveho dna strasne mi rozzuzlala bradavky ale vydrzala som a s bolestami som kojila ked prislo mliecko asi na treti den teraz uz je to piaty den a nemozem ju koli bolesti prilozit strasne sa bojim ze to bude boliet ked sa bude prisavat....takze uz od vcera odstriekavam ako mam kojit aby to tak nebolelo ked taha....