Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mihanka
15. apr 2010

moja lekarka je super, je to mlada zena, ktora ma rozhlad, mozno som mala dodat, ze videla, aka som prekvapena, tak mi vravela nieco v zneni, ze ona vie, ze je to pre dietatko najlepsie, a z roznych hladisk aj pre maminu, ale ze je tam aj toto riziko...

zajaciq
15. apr 2010

prsky 7 rokov dokopy v zivote zeny a je dokazane, ze nebude mat rakovinu 😎 takze hopsa 3-4 deti a sme za vodou 😀

latvia
15. apr 2010

zajaciq, to mas odkial? 😕

prsky
15. apr 2010

zajaciq...no podla toho, ako naruzivo sa Lala dojci by som povedala, ze mi postaci na tych 7 rokov aj dieta jedno 😀

zajaciq
15. apr 2010

http://www.lpp.sk/index.php?id=18&option=com_co...

tu su len 3 roky. a niekde som citala studiu, ze 7 rokov zaisti zene, ze neochorie na rakovinu prsnika, ale uz neviem kde.

latvia
15. apr 2010

moja znama ma 3 deti, ktore dojcila viac ako rok.....uz je po liecbe rakoviny prsnika a aj po liecbe relapsu....

zajaciq
15. apr 2010

no na to tam je to 1 % a ja sa skor priklanam k tym siedmim rokom, ktore su akoby profylakticke, zatial co 2-3 roky len prevencne. no ja budem rada aj za sestmesacne kojenie mojho drobceka 🙂

katja78
15. apr 2010

Zajaciq - slová "profylaxia" a "prevencia" sú synonymá 😉 Na obranu lekárov môžem povedať, že nie, naozaj sa na LF neučí o širokej téme dojčenia tak podrobne, ako sú vyškolené laktačné poradkyne kvality Annag 🙂 Tiež sa jej radšej spýtam, ak si neviem rady. Lekár-praktik ale má možnosť vidieť rôzne priebehy rôznych ochorení, aj u dojčiacich maminiek. Dojčenie je skvelá vec, ale nechráni matku automaticky pred všetkými chorobami sveta. Môj názor.

leelo
15. apr 2010

Ano, je pravda, ze lekari tuto temu beru okrajovo a potom co lekar, to nazor. V praxi to uz potom zavisi na kazdom individualne, ako sa zaujima a ci studuje.
Mam kamosku, ktora pracuje ako lekarka vo Francuzsku, dojci svoju rocnu dceru, teraz robi pediatriu, chcela by zbierat skusenosti, ale nie je na kom - 99% mamiciek z jej ordinacie nedojci dlhsie ako par tyzdnov. Aj o tomto je to...

Asi kazda mama, ktora dojcit chce, tak to nerobi kvoli benefitom pre seba, ale kvoli prinosom pre dieta. Nemozne sa stalo skutocnym a na stv sme si vypoculi krasne spochybnenie aj tohto faktu - MM ma po roku totiz zrazu v sebe jedy 😀

prsky
15. apr 2010

leelo...len keby sa netvarili ako keby mali patent na rozum a ten direktivny pristup mi total vadi 😉

a tie jedy sa urcite zacnu uvolnovat preto, ze uz ich zlazy nezvladaju udrzat 😀

viki10
15. apr 2010

Ahoj annag, chcela by som ťa poprosiť o radu...Môj synček má 13 týždňov. Kojím ho, ale tieto tri, štyri dni odmieta môj prsník musím s ním pri kojení doslova bojovať, strašne plače a odťahuje sa. Ako tak pomáha, keď ho dám na bok a pritúlim si ho pevne ku sebe. Chvíľu sa metá, ale po krátkom čase rezignuje a unavený sa prisaje a zaspinká. Veľmi ma to trápi, prosím ťa poraď mi. Ďakujem Viki

katja78
15. apr 2010

Leelo - nezachytila som, čo bolo na STV, niečo v tom Ženskom magazíne? 😕 A tvrdil to nejaký lekár, nebodaj?

leelo
15. apr 2010

Ahoj katja78,
ano, ano, dve strany dozadu na to upozornila jedna kocka. ide o vyjadrenie pediatra. rozbehla sa diskusia, aj annag to komentovala 😉

http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/damsky-ma...

mrkni si to, pobavis sa 😉 😒

leelo
15. apr 2010

este upresnim - vysielanie z 12.4.

katja78
15. apr 2010

Leelo - uspím deti a mrknem to

leelo
15. apr 2010

prsky - 😀
dufam, ze aj tebe sa paci moja oblubena pasaz o rozku do ruky a ze treba striedat grahamovy s bielym, aby bola pestra strava 😎
smeje sa mi to, ale, zial, magazin ma velku sledovanost, mnohe mamicky si podobne rady vezme za svoje a to uz vtipne nie je

annag
15. apr 2010

viki10,

vyplň mi prosím dotazník, http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

a dobre mi tam i opíš prosím kedy sa hnevá a ako to prebieha

egyptanka
15. apr 2010

Ahoj Katka,
nie zeby sa ma to priamo tykalo, ale nedavno som premyslala o tandemovom dojceni.
Zaujimalo by ma aku ulohu ma starsie dieta v dojceni, koho uprednostit, a ci starsie dieta nebude mat problemy s pitim kolostra resp. prechodneho mlieka, moze sa tandemove dojcenie zaviest aj par mesiacov po odstaveni starsieho dietata (napr. pri pohlade na dojcenie mladsieho surodenca dostane chut sa starsie dojcit), aka je percentualna uspesnost takehoto dojcenia, plati ze jedno prso pre starsie a druhe pre to mladsie? ... mohla by si skusit rozvinut tuto temu len tak pre zaujimavost.
Dakujem

zajaciq
15. apr 2010

katja cize profylakticka mastektomia je preventiwna? Je tam nejaka semanticka odchylka.. W kazdom pripade 7 rokow je pre mna priwela 😲

annag
15. apr 2010

mihanka -
ochorenia štítnej žľazy sa spájajú predovšetkým s tehotenstvom, kedy často dochádza k poruchám jej činnosti, často sa prejavuje napr. ako autoimúnne zápalové ochorenie ŠZ, ale i iné poruchy. Až polovica takýchto žien po pôrode trpí následne popôrodnou poruchou ŠZ. Po pôrode sa vyplavia hormóny ŠZ a ochorenie sa javí ako zvýšená činnosť ŠZ až do cca 3 mesiacov. Následne, medzi cca 3-6 mesiacmi sa objavuje znížená funkcia a jej činnosť sa normalizuje do cca 1 roka. Bohužiaľ, pre veľa žien sa stane toto ochorenie dlhodobé, resp. až celoživotné. Vyskytuje sa dokonca i po potratoch v prvých týždňoch tehotenstva. Takže popôrodná porucha ŠZ je každá porucha, ktorá sa objaví v prvom roku od pôordu (potratu) a aj u žien, čo vôbec nedojčia. Zvýšené riziko predstavuje práve porucha jej činnosti počas tehotenstva, iné autoimúnne ochorenia, najmä celiakia, reumatoidná artritída (a o tých sa tiež často nevie), výskyt v rodine....
Problém je,že porucha ŠZ, sa u nás dostatočne po pôrode nesleduje, mamičky sledované často idú na prvú kontrolu až po 3 mesiacoch, monohé o ochorení ani netušia. No neliečená, resp, nesprávne liečená ovplyvňuje i dojčenie, a to je pre mamičky (a aj pre mňa ako poradkyňu) problém. V zahraničí sa sleduje v oveľa častejších intervaloch i v záujme dojčenia. Porucha činnosti šz môže byť veľmi skrytá, najmä po pôrode, keď sa jej porucha môže javiť ako popôrodná depresia, únava zo starostlivosti o bábo ...
tu je štúdia, ktorá napr. nenašla súvislosť s dojčením :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC266...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17965111
bola by som rada, ak by si zistila, o akú štúdiu sa lekárka opiera, ja som na takú nenatrafila nikde a to som nad touto problematikou pár hodín presedela, keďže šz a dojčenie spolu súvisia. Nespomína to ani WHO, ani Európska komisia, ani severoamerické inštitúcie... Poznám len benefity, ktoré dojčenie predstavuje pre deti i v súvislosti so šz. 🙂 , napr. http://www.jacn.org/cgi/content/full/23/2/97#R38

Je fajn, že Ti lekárka vzala krv i na poruchu činnosti šz, no ak sa zistí, tak je to predovšetkým vplyv pôrodu,bude to dôvod na liečbu, no podľa mňa nie na dôvod pre odstavenie.

k rakovine prsníka, tu je jedna stále aktuálna štúdia:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC539...

rakovinu prsníka môže mať každá z nás, či dojčíme alebo nie 😔 . Pohľad na to je : rozhodnutie nedojčiť sa spája s vyšším rizikom vzniku tohoto ochorenia než je to u žien, ktoré, najmä dlhodobo, dojčia.

Mrzí ma, že z lekárkych kruhov denno denne vychádzajú odporúčania, ktoré nie sú ničím podložené, sú skreslené, nepresné. Zrejme to tu bolo vždy, až na to, že dnes máme vďaka internetu ľahký a prakticky rovnaký prístup k informáciám ako oni a vieme si ich odporúčania preveriť. Spôsobuje to však zbytočnú nedôveru pacientov a to je veľmi zlé. Dnes sa už nedá len tak "okopčiť" článok ako kedysi pri nejakej seminárnej práci študenta VŠ, čo to dopísať a upraviť podľa seba. Inak je to veľmi priehľadné a nedôveryhodné. Je smutné, ak sa také správy šíria cez noviny a TV k mamičkám, no ešte horšie je, ak sa také odporúčania prednášajú kolegom na kongresoch a prednáškach. A tí ich podávajú ďalším a ďalším kolegom.

Ako i s lepkom: tak stanovisko ESPGHAN odporúča posunúť lepok najskôr po 4 mesiacoch , my z toho urobíme povinnosť zaviesť ho už od 4 mesiacov. Pritom to isté stanovisko to jasne vysvetľuje a za optimum uvádza naďalej exkluzívne dojčenie 6 mesiacov. Hra so slovíčkami, ktorá však ovplyvňuje zdravie našich detí. ESPGHAN len chcel upozorniť na dôležitosť zaviesť lepok popri dojčení najskôr po 4 mesiacoch i takým krajinám , ako je napr. konzervatívna Veľká Británia, kde je stále bežné prikrmovať už i 3 mesačné deti a dojčiť len veľmi krátko.

Už som si Dámsky magazín nenechala ujsť a včerajší vstup MUDr. Krcha bol úžasný (ako vždy) i z hľadiska dojčenia 😵 . Myslím, že ani tie moderátorky lekárka nepresvedčila, na rozdiel od Dr.Krcha 🙂

olifcek
16. apr 2010

i ja mam cosi so stitkou...ale este som nebola po porode na kontrole...no je mi fajn...u mna bolalen kusok zvysena funkcia. vraj, kebyze niesom tehotna, ani by to neriesili....v mesiaci porodu som vlastne bola na odber krvi a vsetko bolo ok...v aprili som mala ist na kontrolu, zatial nevyslo...tak sa tam asi co najskor objednam, no...

prsky
16. apr 2010

egyptanka..kukni tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

inak ja mam nervy uz..vo februari som dostala prvykrat mrchu a od vtedy mam kazdy 2 - 2,5 tyzden...mate s tym skusenost niektora?

prsky
16. apr 2010

leelo...jj, taka pestra strava je k popukaniu 😀 inak je to ale ozaj skor k zaplakaniu, ze do vysielania sa dostane pani docentka, ktora (mozno aj pre kratkost casu) vypluje zo seba zopar bludov a niektori ludia to mozu zobrat ako fakty, lebo nie kazdy (alebo lepsie - malokto) si informacie overuje

januarova
16. apr 2010

inak vseobecne lekari az tak gto kojenie nepodporuju. ja mam napr. dve konkretne skusenosti. prveho syna som mkojila 15 mes., dceru zatial tiez iba kojim a min. tyzden sa& ma Dr. pytala ci iba kojim. tak som odpovedala ze hej. Dcera pribrala "iba" 400 g. za mesiac co je samozrejme menej ako u deti na UM. Hned sa pytala ci mam dost mlieka a aby som zacala davat vecer ryzovu kasu a uz prikrmy.
a jedna znama ma teraz mes. syna a bola po 2 tyzdnoch po narodeni na prevazenie u svojej Dr. a maly jej pekne pribral, mal vtedy uz 5 kg a napriek tomu jej Dr. povedala aby syna pre istotu prikrmovala UM, lebo nevie sa ci ma dost 😕 😠
"krasna" podpora dojcenia

leelo
16. apr 2010

prsky, pozri toto:
http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=107

necitala som cele, su to len FAQ na temu dojcenie a mrcha a hned v prvej sa vravi, ze je to v norme 😉
mozno annag neskor napise clanok aj o tomto 😵

mihanka
16. apr 2010

annag, dakujem za vycerpavajucu odpoved... 😉
vysledky mam vsetky uplne v poriadku, takze to nejdem dalej riesit... mrzi ma pristup lekarov, aj pediatrov k dojceniu... ☹ kto ma potom maminky podporovat? esteze mame vas, laktacne poradkyne... 😉

prsky
16. apr 2010

leelo..dik, nejak extra nestresujem kvoli tomu, len je to pre mna dost velky nezvyk (predtym som mala cyklus ze raz za dva az pat mesiacov a ked sme sa rozhodli skusit babo, tak som si myslela, ze to take lahke nebude a ze si budeme dooost dlho uzivat 😀 ale uzili sme si "len" 6 mesiacov a uz bola Lala usulana 😀 ) sak uz sa chystam aj k dokine na kontrolu, ale takto sa k nej nedopracujem hadam nikdy 😅

katja78
16. apr 2010

Zajaciq - "profylaktická mastektómia" v akom konexte?

ajkaag
16. apr 2010

ahojcek annag, davno som sa Ti neozvala, dokonca sa mi nepodarilo ani podakovat Ti za velku pomoc s dojcenim pred skoro 4 mesiacmi, velmi si nam vtedy pomohla a nas vtedy 4100 gramovy drobcek ma teraz v 4 mesiacoch a 3 tyzdnoch 8700 gramov a stale je iba kojeny. Velmi pekne dakujeme.
Mam vsak hned dalsiu prosbu, ako som uz spominala malinky nam doteraz naozaj velmi dobre rastol a priberal, len za posledne 3 tyzdne nepribral ani gram (dokonca nasa domaca vaha sa chvilu tvarila ze 100g schudol, ale to sme boli tesne pred kojenim, tak sme to potom zrovnali). Malinky sa tvari spokojne, mava denne min tych 7 pocikanych plienok, kaka pekne na zlto-oranzovo, zvacsa tak redsie, ale tak to ma od zaciatku, tak som to neriesila. Posledny tyzden nam ale o dost viac grckal - prerezaval sa nam zubok a pred mesiacom sme zacali chodit plavat. No a zhruba pred mesiacom sa nam zacal velmi aktivne pretacat na brusko, to znamena, ze v klude je jedine ked spinka. Je to v poriadku ak nam teda vobec nepribral? lebo zacinam stresovat 😉 vopred dakujem

dulkagabulka
16. apr 2010

ajkaaq....stresuješ,lebo važiš...kto to kedy videl 😀 ??...vahu niekam založ do kuta, do pivnice, k babke atd atd atd...
😀 😀 😀

a teraz važne...naozaj ti doporučujem nevážit babatko...tym važenim si sama pridavaš stresy, požaduješ od seba a od svojho dietatka nejaky "výkon" v podobe prirastku na vahe a ak nie je, si vystresovana a citiš sa nie dobra alebo nevykonna...skus sa chovat tak ako naše prababičky, ktore žiadne vahy nemali...a dietatko CITILI...ak citiš, že je tvoj syn spokojny, krasne kaka, cika, je vitalny, obracia sa, plava...skus od neho i od seba nepožadovat este aj prirastky...ak je tvoje dietatko spokojne ,zdrave a stastne, skus byt aj ty 🙂 ..želam ti este veeela predojčenych krasnych chvilok s babatkom 🙂