Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kubkovka
26. jan 2009

ahoj dididi, tak ja som najskor skusala espumisan, ale to nam nevyhovovalo, bolo to este horsie, potom mi znama poradila infacol a super.....len je to dost nezname aspon tu v okoli, skoro nikde ho nemaju.......len ako dlho ho mozem davat? myslis, ze nie je navykovy alebo tak?

zelmirka1
26. jan 2009

ahoj kubkovka ja ho tiez pouzivam, predtym castejsie, teraz uz len raz denne. Myslim ze to nie je problem
skusala som protbiotikum BioGaia ale mam pocit ze Infacol malemu zaberal lepsie, krasne si prdka aj kaka.
Hadam ked zacneme s prikrmami tak uz nebudem davat.

kubkovka
26. jan 2009

no moja kaka malo, tak raz za tyzden, ale vraj je to normalne

dididi30
26. jan 2009

kubkovka, no ja som v anglicku tu je infacol bezny 😉 no vraj tri krat denne sa moze.......ja som davala pred spanim, v tedy mal ceremonie, ale uz je to za nami 😉 davat pdla potreby..no a navykovy ? no ako vsetko, tak, tak mierou🙂
zelmirka ako pises po prikmoch sa vsetko zmenilo, tak snad aj vam k lepsiemu 😉

zelmirka1
26. jan 2009

aJ moj kaka len raz tyzdenne, je plne kojeny a bolenie bruska nema tak to neriesim...par krat som mala pocit ze sa mu neda vyprdkat a kakat a preto som zacala Infacol ktory mu zabral...po skonceni 3. mesiaca som znizila davku na raz denne, ale niekedy aj zabudneme a tak myslim ze mu to neuskodi.

kubkovka
26. jan 2009

no ved ja jej to tiez davam hlavne ked vidim, ze treba sa vyprazdnit, niekedy jej to aj zabudnem veru dat a vsetko ok....

annag
26. jan 2009

petal, akoby si písala o mne, rovnako som na mykózu reagovala zle, to, čo opisuješ, som mala aj ja - ekzém, teda alergická reakcia a kortikoidy pomôžu. Ich nevýhodou však je, že pokožka je po ich dlhodobej aplikácii tenká a veľmi zraniteľná čo je v kombinácii s dojčením dosť zlé.

Na lokálnu liečbu je ideálny liek s obsahom mikonazolu,ten však samostatne na Slovensku nie je, reto sa podáva klotrimazol - Candibene, Canesten. Vnútorne je vhodné užívať Diflucan, účinná látka flukonazol. Ten sa podává aj bábekám od 2 týždňov, aj v tehotenstve v malých dávkach.

V našich prípadoch ide o chronické, opakujúce sa ochorenie. Problém je, že Candida zostáva hlboko v koži, kam už lokálne podávané antimykotiká neprejdú.Tehotenstvo je jedna z príčin recidívy Candidy. Preto by som Ti odporučila zvážiť s lekárom systémovú liečbu - teda tabletky buď počas tehotenstva alebo hneď po pôrode. Flukonazal sa vo všeobecnosti veľmi dobre toleruje. Keby som mala teraz problém v rovnakej podobe ako prvý krát, určite by som trvala na liečbe systémovej. Obdobie bez akútnych prejavov sa predlžuje niekedy až na 12 mesiacov, najmä pri zopakovaní liečby.

Ak Ťa zaujíma môj príbeh - soor v pusinke som si priniesla z pôrodnice ako následok dokrmovania fľašou prvej dcérky, každý ma presviedčal, že to je mliečko v pusinke. Samozrejme nebolo, medzitým mi infekcia prešla na bradavky, čo som vôbec netušila, bolesť som považovala za daň dojčeniu, silnému saciemu reflexu malej, i keď som vedela, že tak to nemá byť. Asi v 3 mesiacoch sa mi na dvorci objavila lézia ako šošovička, ktorá v krátkom čase narástla na celý dvorec - krvavá, červená, svrbiaca a štípajúca. Kožná to definovala ako ekzém a začala som sa liečiť Canestenom, nepomáhal, pridali sme kortikoidy, ja hotová, že dojčím a liečim si bradavku kortikoidmi. Kožná má upokojila, že sa kortikoid dáva bábetkám a tak som sa liečila akútne do roka malej. Potom sa infekcia o čosi ustálila, už to nebolo také hrozné, podobalo sa to druhej bradavke. Sprievodným znakom bol syndróm bielej bradavky - Raynaudov fenomén, to som tiež netušila, že existuje, tá vystreľujúca bolesť bola neskutočná, pretrvával prakticky do odstavenia - do 26 mesiacov. Bradavky zostali citlivé, pri druhom tehotenstve som už mala Candidu rozvinutú opäť, stačil Canesten, po pôrode to bol opäť extrém, ale hneď som zahájila liečbu a išlo to aj bez kortikoidov. Teraz sa prejavila opäť, ale mám ju preliečenú , to som už v pôrodnici zahájila liečbu a priebeh bol veľmi jemný. Bradavku mám o čosi citlivejšiu, ale má to svoju výhodu, ľahko sa mi spúšťa pri odsávaní mliečko.

annag
26. jan 2009

paskova, ako píšu holky, samozrejme dojči ďalej, malá sa už aj tak mohla nakaziť, keď si bola v inkubačnej dobe, teraz jej dojčenie len pomôže, prajme Vám skoré uzdravenie 🙂

annag
26. jan 2009

alica - užívala som ju pri dcérke i pri synovi, ale pri synovi som začala silno a dlho krvácať, tak som ju vysadila no a teraz mám zrazu tri deti 😀 , ale čo sa týka tvorby či kvality mliečka, tak ju v pohode môžeš užívať, ak chceš, ja ju už vzhľadom na ostatné vedľajšie účinky teraz nechcem 🙂

alica147
26. jan 2009

aha vdaka, no ja ju užívam,ja už si dalšie bábeno fakt nemožem dovoliť len ma zaujímal tvoj naázor na prechod hormonov do mliečka

patricia1971
27. jan 2009

ahoj annag,

ďakujem za radu, jasné, že ju nenútim jesť na silu, to by som nedokázala a presne skúšam cez deň jej ponúkať trošku tuhej stravy, pokiaľ chce. Večer som uvarila kašu, jasné že nechcela a keď som jej tam pridala trochu ovocnej výživy, tak papala, nie veľa, ale jedla. A čo sa týka môjho kojenia, malá papá iba z jedného prsníka, od narodenia mi ten druhý odmietala, trápila sa pri ňom, tak som to trochu zanedbala a dávala som jej len z jedného. Ale to je ok, tak fungujeme stále a mne to nevadí, mlieka mám dosť, a myslím, že je aj kvalitné, pretože ona mi vždy vydržala skoro 3 hodiny. Pre mňa bolo a je podstatné kojenie, i keď z jedného. Veď o týždeň idem k pediatričke, tak potom ti napíšem, čo nám zas povedala. Malá meria asi 65 cm, váži 6680g. Je určite drobná, veď doteraz nosila veci 62, a to má už 7 1/2 mesiaca. A tie tabuľky ja tiež neznášam, neriadim sa nimi. 😝 😝 😝

petal
27. jan 2009

Dakujem ti Annag za radu, asi predsa zvazim navstevu koznej, lebo ked tak nad tym uvazujem, asi bude potrebna systemova liecba z toho dovodu, lebo odkedy sa mi narodila mala/ma 19 mes./, tak zrejme pod vplyvom vacsieho vycerpania sa mi castejsie ako predtym opakuju afty, kutiky a po porode sa mi dokonca objavil ekzem/mozno mykoza/ na ruke a predlakti, s cim som vobec nemala problem.a jedna z teorii vzniku aft a kutikov je aj ta/kedze sa to este presne nevie/, ze je to mykoza, tak si myslim, ze to asi niekde vo mne drieme a v niektorych obdobiach sa to prejavi takymi prejavmi. Len s tymi bradavkami som bola zaskocena a veru odteraz ked pocitim nejake svrbrnie, lebo to sa mi aj teraz objavilo asi tyzden pred vysevom, hned zacnem aplikovat Canesten, aby to nepreslo az do takeho rozvinuteho stadia. Inac snimam pred tebou klobuk, ze si vydrzala s tym kojit, lebo pre mna to bolo vtedy hrozne a myslela som si, ze moje bradavky asi odpadnu alebo sa im stane nieco ine 🙂 . No uz budem teraz mudrejsia. A hlavne ma vtedy ani nenapadlo ist ku koznej, lebo ma kazdy presviedcal, ze to mam z odsavacky.

annag
27. jan 2009

patricia, vôbec o s ňou nie je také zlé, pomer váhy a výšky má krásne na úrovni 50 percentilu, pomer vek a výška je na úrovni 10 percentilu, čo je trošku menej, ale do úvahy treba brať najmä genetické predispozície, tempo rastu, stále je to v norme. Takže malá tabuľkám vlastne vyhovuje a nič iné ako ju pomaličky učiť na tuhú nemliečnu stravu a pokračovať v dojčení Ti neostáva. Dojčenie z jedného prsníka je ozaj úplne normálne a bežné. Máš jednoducho útle detičky, no a čo , nemôže mať každý dva metre. 🙂

annag
27. jan 2009

petal, ja som veľmi chcela dojčiť a na bolesť som si zvykla, ale iným bolo zle, keď ma videli 😀, tie bradavky sme mali vyslovene zo zanedbaného stavu, lebo nám nikto neporadil,veď ja som sa tiež neskoro rozhýbala. No, videla so aj horšiu fotku, také sme nemali - to bola bradavka a dvorec celé biele - ako soor v pusinke, ale to už bol extrém.Určite, mykóza sa objaví vždy, keď je organizmus oslabený - keď je chronicky znížená imunita, tehotenstvo, dojčenie, ale aj AIDS a iné ochorenia. Ešte som Ti zabudla povedať, že sa odporúčajú užívať probiotiká, tie si môžeš kľudne nasadiť a veľa jogurtov so živou mliečnou kultúrou. Systémová liečba má prebiehať popri lokálnej liečbe masťou.

patricia1971
27. jan 2009

annag ďakujem, dúfam, že to tým deťom vydrží a ostatnú útle stále. Pri mojej výške 172 cm mám teraz 79 kg a neviem po pôrode zhodiť, stále mám rovnakú váhu. A moja mama aj svokra sú také malé guľky, tak dúfam, že deti ostatnú radšej útle, ako by mali byť na diéte počas života. Ja sa tiež vždy trápim s váhou, viem, že keď prestanem kojiť, pôjde to dole, dám si pozor a 10 kg zhodím, ale potom musím dávať pozor čo zjem, lebo zas budem tam, kde som bola. A manžel je nízky, má 170cm, 70 kg, narodil sa s váhou 2500g a svokra povedala, že bol ako malé kura...Dosť sme sa na tom smiali, a malá je určite po ňom, lebo ja som bola tučná, taká bucka ako bábätko. A moja malá je strašne živá, ona je stále v pohybe, nie je sekunda, že by bola v kľude. Takže ona ani nemá kedy pribrať. Ešte raz ďakujem za radu....... 😵 😵 😵

annag
27. jan 2009

patka- tak sú po ockovi, dobrého moc nebýva 😉 🙂

patricia1971
27. jan 2009

annag-skúsila som malej teraz šupnúť "Pribináček" a zjedla skoro celý ten veľký!!! 😵 😵 😵 Viem, že by sa pribináček asi nemal dávať, ale mám veľa kamarátiek ,čo ho dávali deťom od 5 mesiacov a nikomu sa nič nestalo. Keď tu čítam všelijaké tie témy, tak každý má na všetko iný názor a myslím si, že je tu veľa mamičiek, čo nie sú úplne predpisové. Ja som rada, že tá moja malá aspoň niečo zje, poobede skúsim ovocnú hippku, tá jej tiež chutí, tak aspoň niečo. 😉 😉 😉

anna181
27. jan 2009

Ahoj Anna, ja mam tiez podla mna dost velky problem :(((
Pri prvom babatku nebol ziaden, teraz sa to asi vynahradilo :(
Tak sa rozpisem.
Maly sa narodil 2900 g, v porodnici dostal zltacku, tak predpokladam, ze ho hned prikrmovali, lebo potom uz prsnik nezobral. Laktacna poradkyna mi poradila od medely ten klobucik, ten zobral a odvtedy sa tak dojcime, prsnik nadalej odmieta...Teda bradavku.. Kedze nepriberal v porodnici, kazali mi ho prikrmovat kazde tri hodinky, lebo po tej zltacke bol taky unaveny, ze uz nebral ani klobucik :( Dokrmovali sme ho mojim mlieckom z Avent flasky. Doma sa zase nabehli na klobuciky...celkom som sa tesila, kedze mam stale plne prsia... Ale...Bojim sa, ze ci dost papa, kedze v nemocnicni diagnostikovali hypotoniu... Ci vobec vladze sat.... Je stale unaveny, ledva ho viem prebudit... A zase niekedy si da aj z dvoch prsnikov, ale to sa stalo len vcera a dnes... Vo stvrtok idem na prevazanie..akurat som sa dohodla s pani dr. Chcem sa teda spytat, ze ako zistim kolko papal cez tie klobuciky, ako zistim ci nie je nedajboze dehydrovany....ked tolko spinka...
Ak som na nieco zabudla, kludne sa spytaj, som strasne vdacna za pomoc, lebo som trosku...dost....nervozna...
Dakujem a prajem pekny dnik.

zuz11
27. jan 2009

cafte, informujem dudel bol jednodnova zabavka tuto noc nefungoval 🤐 sme boli dve a pol hodky hore a zaspavalo sa na prse a na rukach.... 🤐
takze dudlik zahadzujem 🤐
prajem krasny den a dakujem za pomoc a podporu 😉

tin007
27. jan 2009

zuz11, dudel este nezahadzuj 😎 , tiez, ked sme to skusali 1x (maly mal asi 3 tyzdne), tak ho po chvile vypluval a nechcel, ale teraz si zvykol. podla mna preto, lebo ked chcel dudkovat na prsku, tak mu zbytocne tieklo mliecko (ktore uz nechcel, lebo bol napapany) a potom bol prilis plny, a nasledne sa mi zgrckaval 😢 . ja dudel nasadzujem ked vidim, ze uz je drobec nakojeny a unaveny, aj by spinkal a este to akosi nejde (ocka ma otvorene tak napolovicu, skusa si ich suchat, obcas hlada bradavku, ale len tak, aby sa nepovedalo...), vtedy sa velmi dobre upokoji, dudkuje si 3-5 min, nasledne na 99 % zaspi. spociatku som si hovorila, ze moje dieta nebudem ucit na dudlik, ale teraz som rada (a v podstate aj tak kojim cez formovace, cize je na silikon zvyknuty).

zuz11
27. jan 2009

tini, on ho prvy den tiez dudlal o sto dvesto a tiez zaspal ale akosi zistil ze nic netecie tak po prej noci ho zasadne odmieta uz druhy den a jednu noc 🤐 a som rada lebo som mala depku ze mu dvam dudel lebo dcera je na dudli ale nastastie iba pri spani ( ma zakaz ho nosit mimo postel 😀 😀 😀 )

pammy
27. jan 2009

Ahoj Annag,
znovu Ta prosim o radu........
Stale si aplikujem ten candibene roztok, bolesti v chrbte ustupili, tak som si ho zacala davat uz len raz denne, obcas aj uplne vypustim, ale vzdy ak to spravim, tak sa mi zda, ze sa mi tie velke bolesti bradaviek vracaju spat (dnes). to sa tej candidy nikdy nezbavim? na lavej bradavke v strede mam stale tie biele supinky, aj sa ich snazim odstranovat, vyzera to ako osupana kozicka, biela. dnes mi po sprche (po vyjdeni z kupelne) obelela polovica lavej bradavky, je mozne, ze ta candida je uz len na tej lavej strane... ale kolko sa na to budem este liecit? vsak to trva uz skoro 2 mesiace... mozno skoro 3.... musim sa s tym zmierit, alebo sa to da aj uplne vyliecit? Co by som este mohla pre to urobit? Dakujem velmi pekne za odpoved.

annag
27. jan 2009

patricia - pri mliečnych výrobkoch netreba mať strach, problém je, keď má bábetko potenciálnu alergiu, pri dojčených deťoch sa odporúča jej zavedenie preto, aby neprišlo zbytočne skoro do styku s týmto alergénom, pokiaľ bude dobre reagovať, nevysype sa, nebude mať hnačku, tak v pohode jogurty a syry môžeš dávať

margab
27. jan 2009

Ahoj Annag.V prvom rade dakujem za tvoju poslednu radu ohladom časteho papkania v noci.Vysadila som aj čajík a skutočne moj anjelik spinka omnoho lepšie a budí sa tak 3 krát za noc.Zaroven ta ale chcem poprosit o dalšiu radu.Moj Gabko mi prestal kakat.Teda nekakal mi dnes druhy den,pričom predtym mal stolicu aj niekolko krat denne.Papka len moje mliečko.Tak dufam,že to nie je nič,čo by ma malo znepokojovat,no pre istotu ta prosím o tvoju radu.Vopred ti dakujem.Maja

annag
27. jan 2009

anna, hypotonické bábetko sa takto správa, je spavé a nemá záujem o papkanie, až keď zmocnie, prípadne začne cvičiť -( asi tiež začnete). Je dôležité, aby si ho neprirovnávala k staršiemu dieťatku, pretože teraz celý jeho vývoj bude trošičku odlišný, i keď nakoniec z neho bude múdry, šikovný chlap ako buk a na problémy, ktoré máš teraz si ani nespomenieš.

Malý je slabý, preto mu treba dojčenie čo najviac uľahčiť a to tak, že mu bude mliečko pekne rýchlo tiecť. Preto Ti odporúčam počas celého obdobia dojčenia odsávať mliečko (aspoň do 6 mesiacov), aby si ho vždy mala aspoň mierny nadbytok. Teraz si ešte pod hormónmi, mliečko sa ľahko tvorí, o pár týždňov sa to upraví a mliečka sa začne tvoriť toľko, koľko malý spapá, nie viac. Mliečko mu potom môže tiecť o čosi pomalšie, takže by bolo potrebné sa na toto obdobie pripraviť, resp. mu úplne zabrániť - pravidelným odsávaním. Skús si teda odsávať mliečko aspoň spočiatku po každom dojčení a vždy, keď bude dlhšie spinkať, časom už len dva - tri krát do dňa.

Je veľká škoda, že používaš klobúčik, neviem, či máš plochšie bradavky, alebo aký bol vlastne dôvod? Pretože dojčenie pri hypotonických deťoch cez klobúčik je ešte horšie než pri deťoch aktívnych, mocných. Malý veľmi slabo stimuluje dvorec, preto musí aj vynakladať ďaleko väčšiu energiu na to, aby si vypil potrebné množstvo, dojčenie mu trvá dlho. Preto by bolo veľmi fajn, ak by si ho skúsila preorientovať len na bradavku, skús pozrieť môj album, tam sú fotky, ako si môžeš bradavku pred dojčením pomasírovať tak, aby krásne vystúpila a malému sa dostala hlboko do pusinky. Takto si môžeš bradavky stimulovať hocikedy v priebehu dňa. AK si dojčila staršie bábo bez klobúčikov, mala by si mať bradavky úplne v pohode. Kontrolovali mu v nemocnici krátku uzdičku? Tá môže byť príčinou nesprávneho prisatia - pozri môj album. Dojčenie na prsníku je niečo podobné ako cvičenie Vojtovou metódou, stimuluje ho v rôznych smeroch a pomôže mu čím skôr sa zregenerovať.

Ako zistíš, či si vypije dosť mliečka - treba dôkladne pozorovať, či a ako dlho aktívne saje - je možné, že na rozdiel od iných detí pije od začiatku veľmi pomaly - takže dojčenie môže trvať trošku dlhšie na jednej strane prsníka.Ako dlho mu trvá papanie? Vždy mu ponúkni aj druhý prsník, ale na jednej strane ho nechaj aspoň 15 minút, aby si stihol mliečka dosť vypiť. Skús ho dojčiť aspoň každé dve hodiny. AK by sa zistilo, že je to málo, tak každú hodinu. Je možné, že dojčenie na jednom prsníku mu stačí a viac nechce, lebo už nevládze a potrebuje si oddýchnuť aby vládal papať druhý prsník.

To, či má dosť mliečka v jeho prípade zistíme množstvom pocikaných plienok asi 6-8, farbou stolice - mala by byť žltá. - to bude obraz dostatočného prísunu tekutín.

A potom už len prírastkom na váhe zistíme, či vypije dosť mliečka aby aj rástol, pretože nemôžeme brať do úvahy to, či sa na jedlo budí alebo nie a ani to, či je po najedení spokojný - tieto argumenty by nás mohli klamať. Dohodni sa s lekárkou, aby si ho každý týždeň prevážila - tým budeme môcť upravovať počet dojčení. Pretože v jeho prípade ide o počet papaní. Teraz by mal papať v priebehu 24 hodín aspoň 12x, určite pravidelne aj v noci, ak to nebude stačiť, tak počet ešte zvýšiš. Nevadí, ak si na jeden raz vypije menej, dôležité je celkové množstvo.

Môj malý synovec bol tiež hypotonický, švagriná sa veľmi natrápila, z nemocnice odchádzala s fľašou, doma už nikdy fľašu nemal, priberal pomalšie no dojčila ho vyše roka. Mala som vtedy veľkú školu dojčenia, tiež ju nútili dokrmovať ... , ale krásne sme sa tomu vyhli. Papal neskutočne pomaly, 2 - 3 krát potiahol ale len raz preglgol. Dnes je z neho krásny inteligentný šibal, ktorý bude tento rok školákom. 🙂

annag
27. jan 2009

pammy, včera sme tu vyššie o tom diskutovali, môže to byť dlhodobá záležitosť, ale ak Ti po osprchovaní obelela bradavka, tak tam je aj Raynaudov fenomén - bolestivé stiahnutie - odkrvenie ciev, bradavky udržuje v teple a suchu. Dávaj si masť, nie roztok a zájdi ku kožnému, aby Ti predpísal tabletky, ideálne Diflucan - sú to antimykotiká, ktoré berú aj bábetká od 2 týždňov. Pretože candida sa môže držať hlboko v koži, kam už masť neprejde. Preto je pri dlhodobom liečení potrebné zaradiť aj celkovú, systémovú liečbu a paralelen s ňou pokračovať s mastením

annag
27. jan 2009

margab, vôbec sa netráp, sú aj väčší rekordéri, niektorí nekakajú aj tri týždne, jednoducho dokonale mliečko spracuje a nemá čo vykakať, aj ten zlom je úplne normálny 🙂

pammy
27. jan 2009

Annag, ano citala som, len ja nemam z take evidentne priznaky/obtiaze...
A este sa chcem opytat, preco je lepsia mast nez spray? Vsak ucinna latka je rovnaka... 😕

dididi30
27. jan 2009

ahoj annag

chcem sa ta opytat, ci je ok aj thomasko cez den moc mliecko nechce(stale kojim) on sa nakoji len rano a pred spanim a samozrejme nocne kojenie stale mame 🙄 je to ok? nezatazuje si ladvinky?
cez den pije cistu vodicku tu ma rad 🙂 nevypije vela ale tak okolo 50-100ml, staci to 😒 ?

annag
27. jan 2009

pammy - lebo spray obsahuje malé množstvo alkoholu a bradavku viac vysúša, krémik lepšie upokojí , najmä ak ide o dlhodobú liečbu, určite krémik