Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zajaciq
23. apr 2010

ten clanok o cajoch si asi vytlacim a pri najblizsej poradni to strcim sestricke do ruky, lebo ta uz od tyzdna mi nanucovala davat malej caj 😠 😠 😠 a teraz pri poslednej ma opat nabadala, ze dodrzovat 3 hod rezim a ked bude nepokojna, tak dat caj cez flasu, ved dieta uz vie pekne pit z prsnika 😠 😠 😠

olifcek
23. apr 2010

annag jo, ja viem, ze nemam vazit na viacerych vahach x;o) i preto sme vzdy vazili u pediatricky a to brali ako malinkej vahu ;o) len som cakala, ze i na osobnej vahe to urobi svoje, mame digitalnu s presnostou na 100g, ale co uz...

ci Oliv pije dost mliecka, zadneho...verim, ze ano, pretoze papa casto a prsniky nezvyknem striedat skor ako po 2-3 hodinach, pokial teda papa, ak je nepokojna, a po stlaceni to ide slabunko, alebo vobec, tak ju davam na druhy....zeby som skusila striedat ich pri kazdom dojceni? dajme tomu, ze 10 minut jedden, 10 minut druhy? a je faktom, ze uz ma vela ,,prace,, okrem papania x;o)

katja78
23. apr 2010

Ahojte,

prečítala som si dialóg o odporúčaniach, vďaka 🙂
Mňa zaujala táto veta: "gluten should be introduced in the first months of introducing solids, among first solids."
Chápem to dobre, že namiesto zeleniny, alebo hneď za ňou treba dávať lepok? A v akej forme - rožok? pšeničné klíčky? ovsené vločky? alebo je to jedno.

Kati, a nepýtali ste sa, čo je pravdy na tom, že prsné žľazy po roku dojčenia vychytávajú toxické látky, napr. tie chlorované bifenyly?

leelo
23. apr 2010

katja, gluten spolu so zavadzanim tuhych prikrmov.
obilniny obsahujuce gluten, teda ovs.vlocky, spaldova psenica, atd.

katja78
23. apr 2010

Leelo - zatiaľ teda platí, že prvá zelenina, vyskúšať 1 druh pár dní, čakať na prípadnú reakciu.Ak sa neobjaví, tak ďalší druh. Takto sa za 4 týždne dá zvládnuť tak 4-6 druhov zeleniny. Potom sa má dávať k tomu mäso, zas čakať na reakciu. Potom ovocie - platí znova jeden druh pár dní, sledovať a až tak dávať ďalšie druhy. Niektorí zasa preferujú 1 mesiac - 1 príkrm navyše.
Len kedy sa tam má šupnúť glutén, keď najoptimálnejšie je nedávať ho neskôr ako po 7-mom mesiaci? Spolu s už nejakou overenou zeleninou? Namiesto ryže, či zemiakov?

kakatka1
24. apr 2010

Ahojte! Annag, aj ja ta chcem poprosit o radu. Dcerku od narodenia plne kojim a pred dvomi tyzdnami zacala hnackovat-ma stolicu kazde dve hodiny, zelenu, vodnatu a zapachajucu. Samozrejme ze to riesime aj s dokinou, ale ziadne zlepsenie sa nekona. Skusali sme asi vsetko, ryzovy odvar, biogaiu, homeopatika podophyllum peltatum a nic. Niekedy sa uz zda ze stolica nie je az taka vodnata a zelena, ale na druhy den je tu opat. Uz som z toho zufala, mala nepribera, no ale nastastie ani nechudne. Prosim ak niekto vie, co este by mohlo pomoct, napiste.

rimmel
24. apr 2010

katka nieje zelena stolica znakom ze dieta nema dostatok mliecka? ☹ co nato hovori tvoja doktorka??

ajkaag
24. apr 2010

kakatka, ako dlho pije z jedneho prska? lebo prvy dovod co ma napada by mohlo byt ze pije len predne mliecko a teda sa nezasyti (zelena - tzv. hladna stolica) a ani nepribera, ale v prvom rade asi vypln anne dotaznik, a ona Ti potom bude vediet lepsie poradit: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

zuzkat1
24. apr 2010

annag dakujem, ja viem ze by nemala dostat caj, a preto sa tomu aj branim, ale ja vonku kojit nebudem... je mi to proti srsti, pride mi to neprirodzene... neviem co jej je, ona pekne spi tu pol hodku a ked sa zobudi zacne plakat... mam pocit akoby z nudy... ☹
no kym ju to neprejde asi budeme chodit na ovela kratsie vychadzky 😖

leelo
24. apr 2010

katja, ano, spolu so zeleninkou, kt.je vyskusana. pridat napr.par ovs.vlociek, kt.pred tym povaris. mozes do prikrmu pridat aj tu vodu z vlociek. davky glutenu treba postupne zvysovat. malo by sa to zvladnut v priebehu 7.mesiaca, popri tom dojcit.
tieto rady mam od katky, ja som to tak pochopila + to stanovisko vyssie to len potvrdzuje.
ved keby nieco, katka ma opravi.
najviac casu zabera to cakanie na reakciu po zavedeni noveho druhu potraviny, ze?! 😉

labutka
24. apr 2010

zuzka, kojenie vonku nieje az take hrozne. presne - treba si najst kludne miesto, kde ta nikto nevidi a nerusi.
ja som si podla vzoru kamosky, zacala cez pleco a hlavu maleho, davat plienku - ma to dve vyhody, dieta neni nicim a nikym vyrusovane, a plienka zakryje to, co nechces aby bolo videne.

prsky
24. apr 2010

zuzka..dojcenie vonku nie je neprirodzene, je to o ostychu - kedysi mamky vonku dojcili a nikto sa nad tym nepozastavoval (moja mama si to pamata 😉 )

labutka...plienka je fajn, kym nemas dieta ako ja, ze tu plienku stale odhrna, lebo pri dojceni "musi" vidiet, co sa po okoli deje 😉

kakatka...podobne ako ajkaag ma napadlo, ze asi nepije dost zadneho mliecka. skus si pozriet tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic... a ak usudis, ze nevies, ci dcerka pije, tak kuk sem http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... .. a vobec, na katkinej stranke urcite najdes mnozstvo infosiek, postuduj, kym ti poradi 😉

spalka
24. apr 2010

aj ja som sa citila nesvoja pri kojeni mimo ked mala dcerka okolo 3 mesiacov, ale teraz, ked uz ma skoro rocik som si zvykla, ak je to decentne, nikto s tym nemoze mat problem, a ak hej, tak to je ich problem 😉...najvacsia sranda bola ked som kojila v lietadle, vedla mna ako naschval sedel velky starsi chlap, myslim, ze sa citil neistejsie ako ja...ale dost pomaha kojaca podprda a kojace tricko, to sa vybere vazne iba bradavka a ked ju ma babo v puse nie je vidno nic 😉, ale cim je babo starsie tym je zvedavsie a tak bradavku pusti, poobzera sa, po chvili chce papat dalej a takto dookola a schovavat sa pri tomto je uz trochu problematicke 😀

kakatka1
25. apr 2010

Ajkaag, myslim ze to nie je problem, dcerku dojcim uz len z jedneho prsnika a az pri dalsom papani z druheho. Ale dakujem, dotaznik som vyplnila tak uvidim. A dakujem Prsky za link, idem kuk.

zuzkat1
25. apr 2010

spalka ahoj...kojace tricko? aj take je? kde to dostat?
no moja ma tri mesiace, ale sleduje vsetko co sa deje a veru sa aj pusti aby sa obzrela🙂

nevesta
25. apr 2010

V HM maju celkom dobry vyber 😉

spalka
25. apr 2010

zuzkat - ano, ja mam z h&m, ale ako pozeram na nete, su rozne patenty

spalka
25. apr 2010
olifcek
25. apr 2010

celkom dost inak stoja orig. nove vecicky, ytriko i cez 1000sk

labutka
25. apr 2010

zuzka pridavam aj ja link - www.premamu.sk, pani byva v BA, tak sa da dohodnut aj na osobnom prevzati.

zuzkat1
25. apr 2010

jej vdaka baby🙂 to ze neviem kde to dostat evidentne suvisi s tym, ze mi ani nenapadlo, ze take cosi vyrabaju 😀 asi teda pojdem pozriet do toho HMka, lebo predsa je lepsie vidiet to nazivo🙂

evamarcel
25. apr 2010

Ahoj Annag a ostatne mamicky
chcem sa spytat moj drobec je asi vo veku ked ho vsetko zaujima a zabuda sa pytat na dojcenie zo stranky od Annag som si precitala ze mame aktivne ponukat prsnik, chcela by som vediet ako casto po 3hodinach od posledneho kojenia alebo skor? Zacala som malemu ponukat skoro kazdu hodinu a on si stale potiahol par hltov a odtiahol sa - z toho som mala pocit ze cely den pil akoby len od smadu a ze zadne mliecko si nevytiahol a samozrejme ze vzdy po napapni som mala pocit plnych prsnikov tiez posledne dni ma taku riedku zltu stolicu tak neviem ci to nebude kvoli tomu ze pije len predne mliecko.
Ked pridu horuce dni a budem mu ponukat kazde 3hod. papat bude mat dostatok tekutin? dakujem za rady

strapco13
25. apr 2010

evamarcel...skus ten interval aky si mala predtym..ak papal doteraz kazde 2 hodky tak mu nukaj po 2 hodkach..ak 3 tak po troch..v horucavach samozrejme skor

katarina33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
prsky
26. apr 2010

katka...cumlik alebo cajik urcite nie .. kazde babo je sice ine, ale v tom prvom rociku sa situacia meni pomaly kazdy tyzden - asi to moc nepomoze, ale ja by som dala prsko a spala dalej (tak to aj robievam 😉 )

precitaj si katkine clanky o spani tu http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... a tu http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... je tam aj o skodlivosti cumlika 😉 a co sa cajika tyka...tvoja dcerka sa zrejme nebudi kvoli tomu, ze by bola smadna, ale preto, ze chce ta citit (a upokojit sa pri tebe/na prsniku) 😉 ja by som v noci nedavala pit (pokial dietatko vyslovene nie je smadne - tvojej dcerke uplne do 6 mesiacov staci materske mliecko aj na smad) uz len kvoli tomu, ze ked zacnem oducat od plienok, zbytocne by som dcerke stazila situaciu nocnym prijmom tekutin 😉

zuzuxx
26. apr 2010

ahojte, moja mala ma zacala "hryzt" a to este zubky nema. Po chvilke cucania zakvaci bradavku a dost to boli. Neviem si predstavit kojenie, ked toto bude robit a bude uz mat zubky. Kakat sa jej nechce, i ked to vyzera akoby sa zapierala o bradavku. Nemate s tym skusenost, co to asi znamena?
Je vylucne kojena, flasku nepozna, cumel odmieta. Pasticky si cmula, ale tomu nemam ako zabranit 😀

prsky
26. apr 2010

zuzux, povedala by som, ze sa jej zubky posuvaju v dasienku a svrbia ju (tie dasieka) tak si ich na tebe "brusi"...treba ju naucit, ze sa to nepatri a maminku to boli 😉 mne sa osvedcilo zjojknut au /aj ked som to vacsinou zahrala, lebo zas az tak ma to nebolelo/ a prestat na chvilu dojcit (nech si babo spoji, ze hryziem = nemam prsko), annag pise o "hryzeni" tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/hryzie...

jja
26. apr 2010

dievcata poradte mi...moja mala sa posledne tri dni "pokazila" v noci. do polnoci pekne spinka aj 4-5 hodim ale po polnoci je hore aj kazdu hodinu. pyta papat. nakojim a spinka dalej. ale dnesny den spala dokopy 3 hodiny, co si ona zvykla pekne schrupnut castejsie a na dlhsie. dnes je iba pricucnuta a nic viac. ani spanok ani hracky...tie tak 5 minut a koniec, potom opat prso. . my sme pekne papali kazde 3 hodinky, potom spinkali 2 hodinkky...a dnes co je to s nou.....neviete mi poradit, co sa asi s nou deje?

sammy
26. apr 2010

Ahojte, potrebujem poradit v jednej veci - mam 4-dnovu dcerku, kojim, mlieka mam dost, rozbehlo sa mi skoro hned, kedze som uz odkojila starsiu dceru rok a pol. No tato mala sa napapka, ked aj zaspi, po chvilke alebo po polhodinke si da zas, lenze aj ked viem, ze zjedla urcite dost a hladna byt nemoze, je asi nejaky typ nepokojneho dietata, nedokaze len tak lezat a pozerat, po chvilke sa zacne mrvit, mrnkat a pchat ruky do ust, otvara usta akoby ani nic nezjedla a place. Ked ju stale znova a znova kojim, potom uz mi to aj vygrckava, stika, proste vidno, ze je prejedena, no stale ma potrebu nieco cucat. Pomoze na to cumel? Alebo ako by som ju mohla inac zaujat, odviest pozornost od tej potreby stale nieco sat? Nemozem byt nonstop pri nej ked je hore a bavit ju, mam aj starsiu dceru, ktora ma potrebuje.

januarova
26. apr 2010

sammy, netrapi ju zaha? mojej Natalke sa to takto prejavovalo. Pomohlo zmenit polohu pri kojeni, znizit nadprodukciu a davat ju spinkat na bok. ale viac ti poradi asi Annag.