Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

emak
1. máj 2010

Ahojte, rada by som sa tu s niekým poradila. V pondelok som porodila dcérku, narodila sa predčasne v 35 týž. Odvtedy je v inkubátore. Mám problém s vytváraním mliečka. Chcela som aby mi ju prikladali no ani raz sa mi to nepodarilo - nebola tam ochota dať ju von. Mliečko som si začala odsávať vo štvrtok čo sa mi trošku podarilo. Bolo však také vodové. V piatok ma prepustili ale malinká tam zostala. V piatok som trošku ešte niečo odsala ale dnes už nič. Ako často si mám skúšať odsávať mliečko až keď cítim že mám trošku prsia naliate ale skúšať každé tri hodiny? Ako podporiť tvorbu mliečka? Kúpila som už dve odsávačky - elektrická o ničom a piestová sa dá len ju neviem správne použiť. Ako dlho mám skúšať odsávať z jedného prsníka - koľko minút. Ďakujem za radu.

mimi21
1. máj 2010

leelo ja som malej ked brala atb davala nejake tabletky, sice sa rozpustili v cajiku, ale ostal tam taky prasok a moc mi to nechcela, napinalo ju z toho
viem, ze su este kvapky co sa volaju bio gaja, ja by som asi nabuduce davala radsej tie

strapco13
1. máj 2010

euphoria...malej zopakuj testy a uvidis..ty sa mozes dopovat trosku kalciom...ale zas neprehnat...keby si vedela zaradit do svojej stravy mliecne vyrobky, tak nemusis sa dopvat tabletkami...ale ak chces mat uplnu istotu...daj aj sebe skontrolovat kalcium v krvi...ale kludne mozes brat nejaku zmes vitaminov pre kojace mamy..ja mam v oblube napr Gravimilk..ale ja pijem aj dost mlieka

luly...myslim, ze si vyrabas problem sama 😉 ...ja som si to tiez vyrobila...jeden cas mi drobec vymyslal pri rannom kojeni...najprv sa nacuckal a po polovice vymyslal...tiez som sa hnevala, nahanala ho bradavkou, cim viac som bola nervna, tym on viac vymyslal...az som sa jedno rano nasr..a a povedala mu...nechces, nebudes mat..a ked zacal vymyslat, tak som prsnik schovala a nechala ho tak..po par dnoch prestal vymyslat, ja som bola kludna...proste uz je starsi, tak je zvedavy..pocucka si aby zasytil hlad, a potom je toho tolko, co musi obzriet a jedlo mu v tom prekaza..v noci nie je tolko vzruchov, preto pekne papa...cize ukludni sa a drobec sa ukludni

leelo
1. máj 2010

mimi21,
dakujem, si mila. presne tento nazov som uz niekde pocula a ani za nic som si nevedela spomenut.
pomohla si mi! 🙂

strapco13
1. máj 2010

leelo...len opatrne..nas z biogaii zapieklo ☹ ..ale kamoska si pochvalovala

leelo
1. máj 2010

strapco,
a teda existuje nieco ine, spolahlivejsie? napr.tie tabletky...
asi bude metoda pokus-omyl

annag
1. máj 2010

emak

gratulujem ku bábetku a prajem Ti, aby bola malá čím skôr fit a boli ste spolu 🙂

- je veľmi, veľmi dôležité hneď od tejto chvíle začať prsíčka odsávať. Minimálne každé 2-3 hodiny. A to i cez deň i v noci, daj si budík, aby si nezaspala. Musíme prsníkom navodiť stav, akoby bolo bábo s Tebou a bolo dojčené - tiež by sa minimálne takto často budilo. Kým pôjdeš spať a cez deň, môžeš odsávať aj extrémne často, hocikedy si nájdeš chvíľku, stačí krátko (možno 5-10 min, spolu, ale možno aj každú hodinu). Pretože ten najlešpí čas na rozvinutie laktácie sme prešvihli , mliečka sa tvorí máličko, tak po kvapkách, ale veľmi často bude spočiatku lepšia voľba.

- Vždy odsaj prsia čo najviac, spočiatku to možno budú kvapky, postupne bude z kvapiek plná lyžica, potom plná fľaška, určite to pôjde. Hladina prolaktínu sa zvyšuje len vďaka vyprázdňovaniu prsníkov. Čím viackrát sa vyprázdnia, tým viac mliečka v nich bude.
- Odsávaj striedavo obidva prsníky - napr. 5 min ľavý, 6 pravý , 3 ľavý, 2 pravý, 3 ľavý, 2 pravý (spolu do cca 20 min, podľa toho,a ko mliečko bude tiecť.) .
- Pred odsávaním vypi teplý čaj na podporu dojčenia z lekárne,
- prilož si teplý obklad tesne pred dojčením : môžeš použiť i infra lampu, alebo si kúp gélové vankúšiky do podprsenky, alebo si prilož bavlnenú plienku prežehlenú horúcou žehličkou, proste, pred dojčením si prsia nahrej, pomôže to spúšťaniu mliečka.
- ideálne je kombinovať ručné odsávanie s odsávačkou, začni ručne, aby si si ľahšie mliečko spustila, potom daj odsávačku a dokonči opäť ručne
- ale kým tečú len kvapky, bude lepšie odsávať ručne :

tu mám o odsávaní článok, sú tam i videá so správnou technikou:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

- na podporu laktácie skús akékoľvek laktagogá - bylinky - senovka grécka, benedikt lekársky, môžeš tablety more milk, ak máš obvodného lekára ústretového voči dojčeniu, môže Ti predpísať Costi 10mg, viac píšem tu:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

bolo by fajn skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou, ktorá by Ti bábo pomôže priložiť (napíš mi, trebárs i do IP, odkiaľ si prosím). Ak sa laktácia dovtedy naplno nerozbehne, bábo sa dá dokrmovať priamo na prsníku pomocou cievky. Čiže určite nie je čas dojčenie vzdávať, keď sa ešte ani nezačalo. 🙂

annag
1. máj 2010

leelo , zlaté dojčenie však? príkrmami sa všetko iba začína 😅

strapco13
1. máj 2010

leelo...treba vyskusat..to neznamena, ze ked nas zapieklo, tak vas musi...ja som to napisala hlavne kvoli tomu, ze sa to stava /viacere maminky mi to tiez potvrdili, nas zapieklo pri plnom kojeni..len ja mam mykozu a malinky sa z nej vyhadzal na zadocku, cize ju mal v traviacom trakte, tak som chcela upravit crevnu floru/...kazde babo je ine...vyskusaj bez probiotik, len prikrm...uvidis mozno ani nebudes pre drobca nic potrebovat 😉

olifcek
1. máj 2010

inak..uz to zacina...okolie, ze jeeej, kolko ma malicka? ked pocuju, ze kolko zarazia sa, ja, ze ale o mesiac a pol sa skor nardila, tak potom, ze ahaaa...a niektori ale dodavaju, ze nech dam UM alebo prikrmy, aby rychlejsie vyrastla x;o((( toto bude tazkeeeee...

emak ja som odsavala hned ako som sediet mohla a sedela som hned ako mi dovolili....odsavala som kazde tri hodky, nikdy som to nepresvihla...najprv naozaj len mala skumavka, ale radost obrovska, ked ma za to pochvalili no a za par dni ma uz mliekarnickou volali sestricky 😵 😵

vefi89
1. máj 2010

annag, prosím ťa pekne, existuje šanca, keď som začala strácať mliečko, že sa mi znova rozbehne??malý má 2 mesiace, 3 dni mi papal len minimálne. Pred tým som ho večer musela prikrmovať UM, veľa krát aj 150ml...a dnes ráno sa zobudím, prsia o 2 čísla menšie a mliečka veľmi ale veľmi málo ☹

olifcek
1. máj 2010

leelo u nas v teme, februar baby zacali jest probio a pomohlo imalickym...ja som tiez zacala peobio tablety Biopron, jednak kvoli traveniu u mna a kvoli zvysenej hladine helicobaktera, co mi sposobovalo neskutocne svrbenie tela...Olivka problem s kakanim, ani s bruskom nemala, ale niekedy rano bola mierne nepokojna, okolo 5.30, no hned poprdkala a bolo fajn, lebo i kakala, teraz uz ani toto nemame 😵 😵

annag
1. máj 2010

jja veľmi dobre si to posúdila, narušený režim ju vykoľajil. Deti režim v podstate milujú, ich režim, na ktorý sa samé nastavia a ktorý si aj samé priebežne menia. Bábetku nebude ťažko, skôr sa môže stať, že pri častom dojčení a striedaní prsníkov nedopíjajú prsníky "až do dna". Vtedy je fajn do zvyčajného času dojčenia ponúkať rovnaký prsník . Napr. ak sa bežne dojčí cca každé 2-3 hodiny a dnes každú pol hodinu trošku cucne a zadrieme, tak jej počas cca 2 hodín ponúkať vždy ten istý prsník. Vypije ho, hoci na etapy.

už je neskoro, ale v tom čase keď si písala to chcelo zmenu, napr. s ňou ísť niekam vonku ...

leelo
1. máj 2010

annag, to si teda vystihla! 😀

strapco, my uz 2 tyzdne papame prikrmy, inak plne dojcime (vdaka bohu a annag za to) a probiotika riesim preto, lebo sa mi zda, ze ta potrava nim len prechadza. proste v plienke vyzera presne tak ako na tanieri, hoci sa snazim pasirovat to.
na nazov sa pytam preto, lebo mi to mama kupi a donesie sem 😉

strapco13
1. máj 2010

leelo..chvilu trva kym telo a traviaci trakt dietatka pochopi, co ma stym cudom, co dostalo miesto mlieka, vlastne robit...cize je normalne ak to co do nej das, najdes potom v plienke 😉 ..neboj telo pochopi, ze to ma stravit...aj tvoje si navyklo 😉

leelo
1. máj 2010

olifcek, ja pijem vela kefir, maly kaka pekne, aj plyny ma, len dizajn obsahu plienky ma k tomu doviedol 😀
asi zbytocne vymyslam.

na okolie sa, prosim ta, vobec nesustred a cim skor sa nauc NEVYSVETLOVAT, to vobec nie je tvoja povinnost. zasla by si ako rychlo pominu otazky a rypacky, ked su strucne odpovede, prip.zmena temy 😉
a mala urobila od narodenia krasny pokrok, len tak dalej! 🙂

leelo
1. máj 2010

strapco, mas recht.
dakujem 🙂

janka79
1. máj 2010

luly13, pri synovi som zazivala nieco podobne...asi po tyzdni to preslo a zas jedol normalne

mimi21,ja som dojcila asi 5 mesiacov v tehotenstve... tusim, ze ak od siesteho mesiaca tehotenstva nie su ziadne problemy s tehotenstvom, moze zena dojcit nadalej...dokonca moze plynule prejst na dojcnie novorodeniatka

olifcek
1. máj 2010

leelo jo, prepac, az potom som si precitala, ze Ti ide o obsah plienky 😵

..a dakujem...pediatricka nastastie reagovala fajn, len uz vidim, ako zareaguje sestricka u lekara, kde sa objednam akoze do rizikovej poradne, ta ma uz daavno lamala na caj malej, ts...nastastie viem, ze malicka naozaj krasne pribera...to, ze sa posl. tri tyzdne pribrala menej, nevadi, pretoze 4 mes. babo uz pribera tyzdenne 70-110g, no a my sme priberali posl. tri tyzdne po 60g...predtym po 140g, ci 160g...aj to je priemer, lebo, ked sme prisli dom, priberala pomalsie, a potom i 200g za tyzden, ale priemer bol super x;o)))

ja len, ze sa nenecham zlomit ani lekarom na um...nie, kym mi olivka priberat bude... 😵 😵

annag
1. máj 2010

vefi89 , pri dokrmovaní fľašou vždy takéto riziko existuje. Práve preto toľko spomínam ,aký je fľaša nepriateľ dojčenia, až mi to niektoré mamičky vyčítajú, že zbytočne straším.

ak bábo treba dokrmovať, ideálne je dokrmovať ho priamo na prsníku pomocou cievky. Bábo vyprázdňuje prsníky, zároveň pije i potrebný dokrm. Postupne sa vďaka správnemu a intenzívnemu a dlhšiemu dojčeniu začne tvoriť viac mliečka.

Ak chceme situáciu zvrátiť, treba zmeniť práve spôsob dokrmovania. Najbližšia poradkyňa je vo Zvolene , bolo by fajn, ak by ste sa stretli, naučila by Ťa rýchlo správne bábo prikladať i dokrmovať. Je to 25 km, no bábo už máš dosť veľké, cestu by ste snáď dobre zvládli. Môžeš si i sama kúpiť suplementor, no ak bábo bolo treba doteraz dokrmovať a poznalo fľašu,cumeľ, je možné, že sa už prisáva slabšie. S poradkyňou by si mala väčšiu istotu, že sa dobre prisáva a tým má i potenciál vyrábať čoraz viac a viac mliečka. Nedá sa však čakať dlho, lebo akonáhle začne bábo definitívne prsníky odmietať , už to bude veľmi náročné.

Si len na začiatku, dojčenie trvá roky, bola by škoda bábo i seba ukrátiť o krásne chvíle na prsníku, no nie?
pozri si tieto články, aby si mala prehľad , o čom píšem:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

olifcek
1. máj 2010

...a um nebudem, ved dam svoje a prikrm...ale to este caasuu 😉

vefi89
1. máj 2010

annag, ale nie je problém s prikrmovaním..vždy si radšej chytí prsník ako fľašu. Teraz za 3 dni bol zapečený a nepapal toľko.Dávala som mu len prsníky, žiadne UM. Včera večer aj v noci som ho kojila len s prsníkov. ale ráno sa zobudím a mliečka bieda 😒 Neviem prečo. Ani neviem aké faktory na to všetko vplývajú. Som fajčiarka, no viac ako 15 denne nesfajčím. Pijem denne liter džúsu, dva litre vody a ďlšie dva litre mlieka. No ako bol zapečený, akosi som nemala čas sa ja najesť. Za deň som do seba hodila len dva chleby. Mohlo to spôsibiť aj to?? A môžem ešte nejako ovplyvniť tvorbu mliečka?? Ktosi mi hovoril, že existujú nejaké homeopatiká??

leelo
1. máj 2010

olifcek, v poho, dakujem ti, ze mi pises. aj ja mam obcas sialene svrbenie, musim si dat checknut krv.

vidis, ako krasne ovladas tie prirastky. mozes byt spokojna. no ale ked niekto chce davat ohromne mudre rady, tak si prilezitost vzdy najde. niekto to tu uz spominal so sestrickou a cajom, to co, nejaka epidemia?! 😀

a ak aj nahodou nepriberie, nezabudni, ze pricin moze byt vela a kazda z nich je isto odstranitelna inak ako um.mliekom. to si mozes byt ista! 😉

strapco13
1. máj 2010

vefi....v prvom rade..nefajci..je to hnus, co skodi babu a aj tebe
a ked riadne nestihas jest, samo ze maleho zapecie....ja som sa naucila navarit si vecer a potom cez den len ohrievat..ak sa mi vecer nechce a nenavarim, na druhy den nadavam 😅 ..lebo just sa drobec zmeni na narocneho..ale pre taketo momenty mam poruke jogurty a naucila som sa navarit si jednou rukou...napr das varit mrazenu zeleninu, cestovinu do toho a mas polievku...tam je aj vlaknina a pomozes malemu
pijes caje na podporu kojenia, tablety su More milk plus, homeopatika nepoznam

olifcek
1. máj 2010

leelo nnoooo,mam mama a ja s tabulkou prirastku hmotnosti a moja pediatricka ju mala tiez 😵 😵

mne i na hematologii sestricky, ze davajte caj al, prevarenu vodu...

strapco13
1. máj 2010

leelo..ak ta svrbi telo..daj si spravit pecenove testy a testy na helikobactera

olifcek
1. máj 2010

leelo no, mne hned z krvi pecen, cukor a helicobaktera ...

strapco13
1. máj 2010

sranda..mna este nikto nenahovaral na caj a UM...asi vedia, ze by nepochodili

vefi89
1. máj 2010

strapco, s tým fajčením je to hnus, máš pravdu, ale 😅 čaje mi dole krkom nejdú a tobož nie bylinkové...neviem prečo, ale nemôžem ich..mi to smrdí...ale dnes som si kúpila, tak sa idem od rána snažiť to do seba dostať..to naozaj keď ja nejem, tak malého zapeččie???to ako funguje??? no budem sa musieť začať poriadne stravovať...za tie tablety ďakujem, opýtam sa na ne v lekárni 😉

annag
1. máj 2010

luly13 , cestou by si sa ešte zastavila pri šikovnej laktačnej poradkyni, v Pezinku taká je 😉 🙂

- priveľa rozmýšľaš a problém bude práve v tej neistote a nervozite, ktorú na malého prenášaš. 😅 . Zrejme i veľmi málo spinká. Takéto bábo hľadá uspokojenie na prsníku, no vďaka nervozite, neistote, ktorá z Teba vyžaruje, ju nenachádza ani tam. Malý sa už prebral z novorodeneckého spánku, už to nebude také to utešené bábo, ktoré spinká tam, kde ho položíš. Už sa mu môže stávať, že sa napapá a nevie rýchlo sám zaspať. Bábo, ktoré si neoddýchne, nepospí, bude také preťažené, že nezaspí samé už vôbec aj niekoľko hodín či celý deň.

Aj unavené a preťažené bábo vyzerá ako hladné, cmúľa si palčeky, dožaduje sa prsníka, vzápätí na ňom zaspáva. Ale na prsníku len drieme, lebo mu nedovolíš na ňom hlboko zaspať. Asi ho budíš, prehadzuješ, lebo chceš, aby nezaspával a pil, však vyzerá hladný. To ho nesmierne vyčerpáva. Vzniká nekonečný kolotoč, ktorý frustruje Teba i malého. Chce to zmenu - pomôcť mu viac spinkať, oddychovať.

k dojčeniu - odsaješ výborné množstvo. Skús si pozrieť asymetrické prisatie, podľa opisu si len naslepo chytá bradavku, lepšie je bábo prikladať cielene na prsník - držíš bábo, jeho hlávku a na prsník ho správne prisuneš. Správne prisatie pomáha bábetku napapať sa rýchlo, ľahko, vytiahnuť tukové mliečko, ktoré tečie pomalšie.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...