Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

leelo
1. máj 2010

pecenove + cukor mi naposledy robili po sestonedeli. uz vtedy ma svrbelo. vpodstate ma svrbi od konca tehotenstva. prichdza to tak narazovo. je to ale neznesitelne. idem si to opat dat spravit.

zaujimave, ze v aprili som bola v bratislave a pytala som sa v niekolkych lekarnach na moremilk. nikde nemali.
viete nejaku zarucenu lekaren, kde to maju? dakujem.

strapco13
1. máj 2010

vefi..ani caj od HIPP na podporu kojenia?...tak skus klasicku rascovu zprazanu polievku, vlastne do jedla pridavaj rascu, fenikel

strapco13
1. máj 2010

tie more milk tablety ..baby z nasej temy si ich objednavali cez net..vraj je to aj lacnejsie

leelo
1. máj 2010

vefi, mne vzdy pomohlo cierne pivo. samozrejme, nealkoholicke. neviem, ci na sk je, ale stoji za pokus 😉

lelask
1. máj 2010

Annag prosim ta ako casto a teda hlavne kolko vody mozem dat pit kojenemu skoro 7 mesacnemu babu? Ta moja mala je za vodou cela zhava len neviem kolko vody jej mozem davat.

Davam lucku a mozem davat aj prefiltrovanu vodu z Brity?

Dnes mi mala uplne vynechala kojenie po obede. Spapala len 90ml. Je to ok?
Kolko sa mam snazit do malej natisnut 😀 . Je nejaky postup,ze po mesiaci prikrmov by mala spapat tolko a tolko ml?

Dala som jej ochutnat jablko a velmi jej chutilo-musim jej jablko podusit,ci moze aj take neupravene?

dakujem

vefi89
1. máj 2010

strapco ďakujem
leelo, aj tu som počula o čiernom pive, ale nejak sa bojím, malý máva problémy s bruškom...

mneme
1. máj 2010

leelo, more milk maju napr. v lekarni na antolskej. ale ovela lepsiu sluzbu a za menej penazi ti urobi uzivanie senovky. ja som si v lekarni v hainburgu kupila kilo senovky v prasku a v krizach rozmiesala 3 x denne jednu polievkovu lyzicu v pohari vody. semena senovky maju aj v sieti cajovni

leelo
1. máj 2010

vefi, ak myslis bublinky, tak treba ho nechat trosku odstat, vybublinkovat.
moj maly mal problem s bruskom presne 2x - raz ked som vypila pohar mlieka a 2.raz, ked som si dala tvaroh 😕

vefi89
1. máj 2010

leelo mlieko???to pijem na litre 😲

strapco13
1. máj 2010

ten link na tie tablety
http://www.mojalekaren.sk/motherlove-more-milk-...

inak mne zaberaju aj hroznove napoje ala vinea, marka, winny...riedim si ich s vodou a trosku vybublinkujem...pijem na litre..mam v kuchiny 9 dcl pohar so slamkou a vzdy ked idem okolo minimalne 1/3 stiahnem...a kedze mam slamku mozem aj s drobcom na rukach...manzela som vycvicila, doplna mi zasoby 😀

katja78
1. máj 2010

k probiotikám - pokiaľ viem, v MM sa prirodzene nachádzajú, takže ak je mimčo OK, nie je choré, nemusí brať lieky, má svoj režim a mliečko (mamičkino), tak je to podľa mňa vyhadzovanie peňazí.
Keď boli moje baby choré, dávala som buď Infant dophilus (teraz majú 2 druhy pre malé deti, každý na niečo iné, líšia sa rôznymi kmeňmi baktérií, inak sú to oba prášky bez chute, vône a farby, dávkujú sa do akejkoľvek tekutiny asi 1/2-1 kávovú lyžičku denne, sú dosť drahé) alebo Bio-Gaiu (len jeden kmeň bacilov, ale výhodnejšia forma podávania:5 kvapiek denne, účinok majú podložený nejakými klinickými štúdiami).

annag
1. máj 2010

vefi89 ,

nie je dôležitý pocit v prsiach, dôležité je, čo bábo na prsníkoch robí - či pije alebo nie. Či sa dokáže dobre zasýtiť, alebo je po dojčení hladné. Keby išlo len o pocit, tak sa na to môžeš úplne vykašľať. 😅
Fajčenie znižuje tvorbu mliečka, a samozrejme i taká hladovka, akú opisuješ. Tvorbu mliečka znižuje akékoľvek dokrmovanie mimo prsníka. Takisto ju môže znižovať používanie cumlíka - lebo sa intervaly medzi dojčením predlžujú. Bábo, ktoré pozná cumeľ a fľašu sa neprisáva dokonale, tým ani nedokáže prsníky vyprázdňovať tak dobre ako by mohlo. V zle vyprázdnených prsníkoch sa zvyšuje hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí.
Fľašu zatiaľ nepreferuje, lebo je tvorba mliečka našťastie dosť vysoká, ak sa však zníži, začne prsníky odmietať - pretože dieťa sa chce najesť rýchlo a dobre. Vyberie si to, z kadiaľ mu tečie viac mliečka. Možno si nechá prsníky len na sanie an prázdno, no to sa stáva málo často.

jediné riešenie je žiadna fľaša, skutočne len časté dojčenie, vždy z obidvoch prsníkov, čo najlepšie prisatie, stláčanie prsníka pri dojčení. Tie homeopatiká, bylinky sú len také barličky.
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

k fajčeniu - je lepšie pre bábo fajčiarky byť dojčené ako byť nedojčené . Bábetku zle prospieva najmä to, že sa nachádza vo fajčiarskom prostredí, je to pasívne fajčenie so všetkými negatívami. Ale to zrejme nerobíš, zrejme fajčíš vonku 😅 No aj tak si s ním v úzkom kontakte, dýchaš naň ... Ak fajčíš, o to viac by bolo fajn v dlhodobom dojčení pokračovať 🙂

strapco13
1. máj 2010

vefi..vyskusaj naozaj vysadit vsetko mliecne..ak zbadas zlepsenie, moze to byt z toho..viacerym mamickam prestali potom deti kolkovat

leelo
1. máj 2010

mneme, ano, pocula som o senovke, mas pravdu. maju ju snad aj v obchodoch s korenim.
musela si po nej krasne vonat 😉
ako je to po nemecky, prosim ta? nenasla som v slovniku... vdaka

strapco13
1. máj 2010

annag..chcem sa spytat..maly mi doteraz kakal kazde 2 dni, potom o zapieklo ale sa to upravilo na kazde 4 dni bez problemov..ale posledne dni mi kaka aj 3 x denne..1x riadne, ostatne len tak sprtne..je to mierne dozelena..ale je pravda, ze neviem kedy sa pokaka, lebo ho nevidim tlacit..predtym pekne tlacil..teraz mam pocit, ze asi v spanku sa vykaka..stale sme "len" na MM.
Dakujem

leelo
1. máj 2010

strapco, vdaka za link.
vinea je super, normalne citim z nej ako sa mi nalievaju prsia v realnom case 🙂 vzdy beriem karton, ale pijem flasu denne, takze necely tyzden vinea, potom prechadzam na malzbier, ucinok velmi podobny.
s tou slamkou je to uzasny napad! ja som na to neprisla kvoli rozvinutej stilldemenz 😀

strapco13
1. máj 2010

leelo..to s tou slamkou som uz naucila viacere...mas stale naliaty pohar, ides okolo a cucnes, varis, cucnes...maly ma prsnik..ja mam vineu so slamkou 😀

leelo
1. máj 2010

strapco, velmi si ma potesila ! hlavna vec, ze som kupila slamky, ze idem maleho ucit pit 😎

mneme
1. máj 2010

leelo, po nemecky je to Bockhornklee . no, ci som vonala po senovke, to neviem, ale kazdopadne sa treba pripravit na to, ze ma slusne laxativny ucinok a poriadne uvolnuje vetry 😅 inak zvlastne, ze si tolko mamiciek chvali vineu, ja s nou nemam dobre skusenosti. jednak nic zaujimave s mojimi mliecnymi zlazami neurobila, jednak je to chemia. na zvysenie laktacie mi vzdy pomohla senovka, caj z weledy, ricinus communis a cierne pivo. a samozrejme odsavacka - elektricka a najma ta ziva 😀

vefi89
1. máj 2010

annag,nedajboh, pri malom by som nikdy nefajčila!! s tým pocitom, to možno bude pravda, pretože aj keď sa mi prsníky veľmi zmenšili a už nie sú až tak plné, malý dnes fľašu nedostal a vystačil si s mojím mliečkom...budem sa snažiť nedávať mu fľašku, pokiaľ budem nútená dokrmovať, zaobstarám si tú hadičku. Malý sa mi našťastie prichytí na prsník pekne, takže skúsim vyradiť aj cumle (len nám bude potom dlhšie trvať kým zaspí, lebo spinká s cumlou pod mojou pazuchou 😅 )ďakujem ti veľmi pekne za cenné rady, veľmi si to vážim...je naozaj super, že sem chodíš a pomáhaš nám 😉

strapco no vyskúšam to a ak to bude práve ten kameň úrazu, vrátim sa a pošlem ti božtek na líčko...ďakujem aj tebe

idem spať, aby som do rána niečo naspala. Pekný zvyšok večera a dobrú noc vám 😉

leelo
1. máj 2010

mneme, caj z weledy je naj, ine caje so mnou nic nerobia.
tej chemie z viney sa trosku obavam, ale aj v tom nasom pivecku je, nie?!
diki za ten preklad.

a - samozrejme - najlepsi recept na mliecko je prikladat, prikladat, prikladat... 😀

annag
1. máj 2010

ďakujem pani doktorky, ste úžasné 😉
Materské mlieko je ozaj vďaka svojmu prebiotickému účinku vynikajúca zásobáreň laktobacilov a bifidobaktérií (teda probiotík). Zaradením umelej výživy či príkrmov sa už črievko osídľuje i inými mikroorganizmami. MM obsahuje aj enzýmy, ktoré mu pomáhajú tráviť škroby, tuky, bielkoviny. Preto je dôležité príkrmy podávať popri dojčení - je lepšie po príkrme bábo nadojčiť než mu dať povedzme vodu či čaj. A preto je i veľký rozdiel medzi prikrmovaním bábetka na UM a bábom dojčeným.

strapco13
1. máj 2010

mneme..kazda sme ina...mne vineu odporucil aj moj gynekojog..jeho manzelka na nej zila a kojila syna 3 roky..teda aj jedla pritom normalne 😅

martina46
1. máj 2010

katka, mam za sebou 2 dni dojcenia, vcera a predvcerom, (predvceom raz vecer flasa). n dnes sme boli opat na flasi, lebo vcera sa to uz sypalo, manzel uz bol vecer zufaly, lebo mala vlastne cely den prerevala na prsniku.... ☹ aj ked myslim, ze popila co to.
spusta sa mlieko zatial stale horsie, no zda sa mi, ze je to predsa trosku lepsie.
co som sa ale chcela opytat, mala uz kakala tak raz za 2 dni, no ako som vymenila tieto dva dni flasu za prsnik, opat kakala viackrat denne, v com to je? nechapem. kakanica zlta ci pije z flase alebo z prsa, len ta frekvencia... 😅

leelo
1. máj 2010

annag,
to, co pises, mi vnuklo dalsiu otazku:
kedze maly spi vacsinou vonku, tak po prichode domov nemam prenho navarene. ked sa zobudi, nadojcim ho a az potom idem varit. otazka je, ci mu potom nedavam prikrm ako "sytemu" a aky casovy odstup by mal cca byt, aby mi spapal prikrm?
dakujem.

annag
1. máj 2010

vefi89 - si šikulka, určite to pôjde, držím palce 🙂

strapco13 - je to úplne OK, zelená farba je absolútne OK, ak bábo inak dobre prospieva, 3 krát denne stolica je tiež normálna. Pri takej malej frekvencii kakania by do úvahy prichádzalo najskôr niečo z Tvojej stravy, nápojov. Stáva sa, že to robia napr. čaje. A samozrejme i prebalenie o čosi neskôr.

leelo
1. máj 2010

katja78,
mas pravdu s tymi probiotikami. ked tak, zaobstaram si ich pre pripad choroby

annag
1. máj 2010

martina46 , no paráda, super. 😵 😵 😵 😵 Zloženie materského mliečka sa úžasne mení a ovplyvňuje ho i spôsob, akým sa dostáva vonku, teda iné je, ak si ho bábo vytiahne dojčením a iné (ale stále to najlepšie) je, ak ho odsajeme. Keďže si druhorodička, je aj iné aké bolo pri prvej dcérke. Preto i rozdielna frekvencia či vzhľad stolice, je to normálne 🙂

ako na tejto fotke, z každého mliekovodu vyteká iné a predsa to najlepšie mliečko 🙂

strapco13
1. máj 2010

annag..ja viem, ze norma je aj viackrat denne aj jedenkrat za tyzden..len nemam pocit, ze by som nieco zmenila v strave a zrazu kaka castejsie...ci pribera..nemam doma presnu vahu, tak nevazime presne, len tak odhadom asi pribera, respektive urcite nechudne..v podstate som sa spytala pre istotu..lebo drobec je spokojny a kedze neviem kedy kaka, tak asi nema potiaze pri tlaceni
to, ze je dozelena tak tipujem, ze z neskorsieho prebalenia...predtym sa napapal a vykakal..teraz fakt netusim kedy..aj minule sme sa blaznili asi polhodky po skontrolovani plienky a zrazu som zacitila "vonu" 😀

strapco13
1. máj 2010

annag..super fotka..ako vsetky v tvojom albume