Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bubelko
20. máj 2010

annag: citala som ten clanok o tej umelej vyzive. ale co ma robit matka, ktora skutocne kojit nemoze? mam kamaratku, ktora kojit nemoze a skusala to. este v nemocnici dali jej dcere umelu vyzivu. a pri druhom dietati uz automaticky dostala lieky na odstavenie mlieka.
moj prvy syn tiez dostaval na radu laktacnej poradkyne aj umelu vyzivu, nakolko som nebola v stave ho nakojit. stratila som po porode vela krvi a nevladala som po fyzickej stranke kojit kazdu hodinu. ale tento stav trval asi prvy mesiac, potom sme ostali len pri kojeni.

vejula: ja som kojila aj s antibiotikami - kazala mi to laktacna poradkyna pri zapale prsnika. a maly bol v poho 😉

prsky
20. máj 2010

bubelko...dojcenie je podla mna z velkej casti zalezitost psychiky (nedavno bola v reflexe mamina, ktora si adoptovala dojca a uspesne ho dojcila - pomocou lieku spustajuceho mliecko a casteho prikladania - babo papalo cez suplementor zo zaciatku) - ak sa clovek prilis snazi, ide to horsie (hlavne ak si v hlave opakuje, ze to musi ist, lebo to tak vsade pisu/hovoria a neriadi sa pocitom) a ak nedostane dobru pomoc, tak to potom naozaj nejde - "iba" skusat vo viacerych pripadoch nestaci. ja som sa napr. obavala, ci to pojde (hlavne potom, co som rodila CS), lebo v casakoch pisu casto zeny, ktorym to "proste neslo", ale nechala som tomu volny priebeh, malu som prikladala ked sa mi zdalo, ze je hladna a dojcime sa dodnes. je pravda, ze dcerka nastastie nemala zltacku a ani ja som nemala problem s nejakym zapalom prsnika atp, ale aj tak som bola zo zaciatku dost zmatena, ci dojcim spravne a ci vobec mala nieco vypije, hrozne som sa zlakla, ked sa mi prsia naliali, lebo hoci som o tom citala, netusila som, ake to bude naozaj a nemocnicna laktacna poradkyna sa pocas 5 dni, co som tam bola, ani nedostavila - ale vraj tam nejaku maju 😉

krakulka
20. máj 2010

Ahoj Annaga a ost. maminy. Mame problem, mozno mi poradite aj niektora z vas. Boli sme u dr. Andrejko ma zapalene hrdlo, dostali sme atb. mame davat aj nurofen, trosku ma zapalene aj uska. Este ideme ocnej, lebo aj ocicko ma zapalene. Dr. hovoril, ze mam davat cajik, co si o tom myslite. Ze teraz, ked ho boli hrdlo. Nestaci len castejsie prikladat a ponukat mliecko? Atb. mame Azitromycin.

leelo
20. máj 2010

prsky, suhlas.
ja, naopak, som bola presvedcena, ze to ist musi a stale som odmietala dokrmovat a hladala priciny inde. bola som vsak za to po zasluhe potrestana, lebo cas bezal a maly nepriberal, nakoniec nas hospitalizovali a ja som bola prinutena dokrmovat a vyhrali oni. proste vyvinuli na mna taky tlak, ze som sa pristihla ako si zelam, aby maly nejaku chorobu mal, lebo som nemohla uverit, ze preco prave ja nenakmim svoje babo, ked robim vsetko pre to. proste nejaka ta diagnoza by mi aspon odpoved dala,,,a lekari, ktori boli velkymi vyznavacmi UM, mi odmietli pomoct dokonca aj vtedy, ked sme s annag na pricinu prisli. jednoducho - niektore mamy fakt nemozu dojcit, ale je to len preto, ze sa tak ich okolie rozhodne.

prsky
20. máj 2010

krakulka...podla mna cajik netreba, ak ho nechces davat

leelo..ja som bola vzdy presvedcena, ze sak je to prirodzene, tak to ist musi, len ked som zacala citat clanky a fora, tak ma to trochu nahlodavalo a ked som este potom rodila CS, tak som sa uz trochu vedome musela zacat presviedcat, ze to pojde...len to nemocnicne prostredie tomu moc nepridava (vo vacsine pripadov hlavne ta "ochota" poradit - cest vynimkam)

prsky
20. máj 2010

inak fakt je, ze my sme ziadny vaznejsi problem nastastie nemali (okrem tej kusnutej bradavky pred casom) - malu prepustali s tym, ze ma o 30g viac ako bola porodna vaha, takze sme sa slusne nastartovali 😉

bubelko
20. máj 2010

leelo, prsky: ja som rodila vo svajciarsku, kde sa teda kladie velky doraz na kojenie. maly mal zltacky, bol velky a ja som bola bez krvi. dostavala som zelezo intravenozne, co teda tiez nebola sranda, nakolko zily musel napichavat anesteziolog - nebolo ich mozne najst. a bola som rada, ze maly dostal to umele mlieko, lebo inak by nas z nemocky nepustili ani domov a klesal by na vahe. doma sme to skusili bez mlieka, ale aj porodna asistentka, co ma prisla skontrolovat povedala po pozretli spacieho protohkolu, ze to k nicomu nevedie. maly vobec nespal, len plakal od hladu a ja som nevladala. ale hovorim, len prvy mesiac.
co sa kamosky tyka - ma nejaky syndrom, ktory sposobuje nedokrvenie perifernych casti tela. to sa normalne prsnikov netyka, zial u nej ano - to znamena, ze ked ho odhali, nedokrvuje sa, ale stvrdne a vytvori sa akoby krc. takze nemyslim si, ze je to rozhodnutim okolia.
ja som maleho kojila rok a potom som prestala, pretoze ma kusal. milujem svoje deti a snazim sa im dat to najlepsie, ale tiez su niekde hranice mojej bolesti.
pri zapale prsnika som kojila s placom, ale kojila. a kojim toho maleho dalej a aj budem, kym budem mat mlieko.
ale poznam matky, ktore po 4 mesiacoch o mlieko prisli, alebo maju velke deti a mlieko na ciste kojenie, napriek snahe a castemu prikladaniu nestaci...

leelo
20. máj 2010

bubelko, ja si myslim, ze dovod preco je problem, tam vzdy je. aj teba to mozno bolelo preto, ze si mala navyse na bradavkach aj infekciu...
ja som rodila v nemecku, kde sa kladie velky doraz na dojcenie. dokonca po porode mi umoznili samoprisatie babetka, bez mojej ziadosti.
z porodky sme odchadzali s porodnou vahou, hoci mal maly silnu zltacku a absolvoval aj fototerapiu. ja som si povedala, ze ho z toho dostanem, hoci bol strasne spavy a budenim+kojenim+budenim som travila v porodke dni.
akonahle vsak zacal stagnovat na vahe, pocula som len UM UM UM, a to aj od hebamme (midwife), ktora maleho a mna poznala od porodu. ani ta sa nesnazila hladat inu pricinu. cize ak by som to ja hned vzdala, tak sa pricinu nikdy nedozviem (prirasteny jazyk). a keby som sa ju dozvedela po roku, tak to radsej uz nevediet vobec a mysliet si, ze ja som ta, co nemoze kojit. a to vsetko len kvoli nedostatocnej pomoci okolia, teda lekarov a spol.

leelo
20. máj 2010

prsky, vy mate dojcenie skutocne ukazkove. a to co sa tebe zda ako prekonatelny problem (kusanie), tak ver, ze pre niekoho je dovod na odstavenie. tu v nemecku to pocuvam/vidim denne.
takze nesies na tom zasluhu predovsetkym ty! 🙂

bubelko
20. máj 2010

leelo: nemala som ziadnu infekciu na bradavkach.
tiez mi umoznili samoprisatie po porode a maly tahal. vsetko bolo ok, az kym nezistili prirastenu placentu, ktora zacala krvacat a museli ju vyberat rucne. nasledna strata 1,8l krvi. po porode vysoke teploty - kojila som aj tak. z porodnice sme isli napriek prikrmovaniu s nizsou vahou, maly mal 4,4kg a 53cm, pri porode a ked hebamme vyratala, kolko spotrebuje a kolko k tomu este vypil umeleho mlieka, tak moja denna produkcia napriek vsetkemu bola okolo 500ml. co nie je malo. nemal ziaden prirasteny jazyk ani ine zdravotne problemy. jednoducho od hladu nespal. a to mu neprospievalo. ja som sa UM branila a sestricka ma nepresvedcovala. len mi vysvetlila niekolko okolnosti okolo mojho zdravotneho stavu: mohla som si ho davat hodinu po hodine na prsnik, to nebol problem, ale fyzicky by som to nezvladla a ani moje telo, vdaka tej krvnej strate (nedostala som transfuziu). a tiez mi vysvetlila dalsiu vec - nie vzdy treba pozerat len na blaho dietata, ale obcas treba pozriet aj na vlastne. a toho sa drzim. pretoze, pokial matka nie je v poho, tak dieta nebude, bez ohladu na to, ci bude na UM alebo kojene. a to vidim aj na mojej kamoske. zmierila sa s tym, ze nemoze kojit (a veru si aj poplakala kvoli tomu) a mala je uplne uzasna, zdrava. a pri druhom to uz ani neriesila. vedela, ze kojit nebude a bolo vsetko OK.
druheho sme nemuseli prikrmovat - tam bol opacny problem - vela mlieka.

shaarka
20. máj 2010

ahojte,
zas otazka, ale z ineho sudka:
annag, radis, ze co tak pred spanim pohar vinka? 🙂
tak som sa chcela opytat, ako je to s alkoholom. tak ako v tehotenstve? malinko neuskodi? alebo vylucit uplne?
niezeby ma to nejako obzvlast trapilo, ale tak ma napadlo, ze sa opytam, napr. na to vinko.
a este by som chcela vediet, ako je to s bublinkovymi napojmi. viem, ze sa neodporucaju, ale napr. vybublinkovana vinea (ze vraj dobra na kojenie) je teda poriadny hnus 😎 😀

leelo
20. máj 2010

bubelko, ja ti nic nediagnostikujem, vpodstate som reagovala na prispevok prsky. a inf.bradaviek ma napadla ako priklad, kedze je pomerne casta a skryta potvora. vela mamiciek aj z tohoto fora s nou bojuje aktualne...
keby ste mali skratenu uzdicku, tak sa z toho po mesiaci len tak nedostanete, zato vam sa to podarilo.
ja sa skor zamyslam nad zdravotnickym personalom ako takym. v minulosti hebammen pretrhavali uzdicku hned babu po porode nechtom, aby mohlo dobre pit. dnes ju ani len nekontroluju! neda mi nechapat to ako suvislost s rozmachom umelej vyzivy...
este poznamka na zaver: ak ste davali malemu po dojceni dokrm flasou, tak to nepovie az tak vela o tom, kolko by vypil z prsnika, kedze z flase mliecko inak tecie.
su pripady, kedy je UM liek a prichadza ako pomoc v pravy cas. len velakrat sa tento liek zneuziva ako prva volba vyzivy

rimmel
20. máj 2010

k alkoholu ja osobne nepijem vobec..a ani nemam v plane dokial kojim.

bubelko
20. máj 2010

leelo: som ta zle pochopila 🙂 to sa stava. no tu produkciu pocitala hebamme, potreboval vypit v prvy mesiac takmer 750ml denne a z flase vypil priemerne 250ml - ako dokrm. takze produkciu ratala ako zvysok, pretoze mu to takto stacilo a bol spokojny a pekne rastol a spal. mam este stary protokol, lebo sme ho porovnavali s jonasovym 🙂 potom sa to po mesiaci upravilo.
ja si myslim, ze kazda mamka by mala mat moznost volby - ci chce kojit alebo nie. a ked nechce - nech je jej dovod akykolvek, tak by ju zato nikto nemal odsudzovat. nemusi to hned znamenat, ze je alebo bude zlou matkou, len preto, ze nechce alebo sa neciti na to kojit.

bubelko
20. máj 2010

rimmel: ja si obcas tiez dam pohar cerveneho vinka po poslednom kojeni, ked je vacsia pauza. ale nie casto 😉 tiez mi to poradila moja hebamme proti napatiu 🙂

rimmel
20. máj 2010

jezis baby ale ja niesom napata odkial to vseky berete 😅

olifcek
20. máj 2010

ja alkohol nemusim, ale predstavte si, ze mam niekedy chut na pivko...jasne, nedala som si, lebo nevieme najsr nealko tmave x;o)

leelo
20. máj 2010

olif,
ja ficim od porodu na nealko tmavom pive. tu sa to vola karamalz.
pozri sem:
http://www.unitedbrands.cz/kontakty.php
http://www.unitedbrands.cz/kde-nakoupit.php

bubelko
20. máj 2010

rimmel: ja nevravim, ze si napata. ja vravim, ze ja si dam pohar vinka proti napatiu 🙂 a nealko pivo je tiez fajn 😉

olifcek
20. máj 2010

LEELO DAKI 😉

johanka.
20. máj 2010

Annag, strapco, vdaka za ukudnenie a za radu. Malu mam v noci normalne pri sebe, tak som urobila aspon to, ze som spala hore bez. Myslim, ze aj pomohlo, ked som si k nej lahla tak, ze sa za prsnikom musela trochu natiahnut, ze som jej ho neprikladala k tvari. Parkrat sa mi v noci v polospanku prisala (ked bola prispata, tak som prso prilozila az k nej), som strasne rada, len raz sa prebrala prilis, takze som ju musela zase uspat na rukach. Dnes uz zase zacala pit, super. Akurat sa sprava trochu inac nez predtym. Ked uz nechce, alebo si ju prilozim, ked nie je velmi hladna, tak razne otoci hlavu a zacne sa zurivo odtiskat. Je to lepsie nez vcera vecer, ked sa pri tom aj velmi rozplakala, ale mrzi ma to. Tak sa este obavam, ze minimalne dnes vecer sa mi ju uspat pri prsku asi nepodari, ach jaj. No co, hlavne, ze sa napije aspon ked je hladna. Snazim sa s nou co najviac hrat tak, ze som tiez hore bez, ze snad sa jej prsia spoja s niecim pozitivnym, ktovie ci to aj ona tak vnima, ale hadam aspon nic nepokazim. Dufam, ze sa to casom vrati do normalu. Este raz, vdaka.

annag
20. máj 2010

ahojte, k článku o zneužívaní UM

práve potreba dokrmovať istý čas bábätko , nedostatočný váhový prírastok spojený ohrozením na živote bábätka je hrubo zneužívaný producentmi UM, fľaší a cumľov:

- vzácne sa objavia i mamičky, ktoré z nejakej príčiny nedokážu vyprodukovať dosť mlieka pre svoje bábätko. Môže sa to stať napr. adoptívnym mamičkám, s nevivinutou prsnou žľazou ... . A potom sú tu mamičky, ktoré dokážu plne dojčiť, pre nesprávne postupy a pomoc sa ich laktácia dobre nerozvinie a bábätko neprospieva. Žiadna poradkyňa neúži bábätko vyhladovať a nebráni sa dokrmovaniu, ak je to ozaj nutné.
ale:
dojčenie nie je len kŕmenie. My dokážeme bábätko predsa dokrmovať priamo na prsníku pomocou cievky. Bábätku i mamičke tak zabezpečíme všetky výhody dojčenia a zároveň bábätku zabezpečíme dostatočný prísun živín . Bábätko neprestáva prijímať materské mlieko, dojčením a blízkym kontaktom má zabezpečené optimálne podmienky na jeho rast, vývoj, upevňiuje si väzbu s mamičkou. mamička nestráca výhody dojčenia, či už zo zdravotného alebo psychického hľadiska. A dokrmovanie na prsníku zvyšuje produkciu MM. Na rozdiel od kŕmenia fľašou.

Videli ste na krabici s umelým mliekom odporúčanie dokrmovať bábätko pomocou cievky? Ja nie. Cievka totiž stojí cca 1 €. Fľaša viacnásobne viac, k tomu sa nabaľujú rôzne cumle, ohrievače fliaš, cumlíky na dudlanie atď. A čo je dôležité - potreba príjmu UM sa jeho podávaním z fľaše neustále zvyšuje,, až na 100%. Na rozdiel od dokrmovania na prsníku, kde sa v priebehu pár dní - týždňov laktácia v drvivej väčšine naplno môže rozbehnúť. Budú producenti takýto postup propagovať? Nebudú, však by išli proti svojim záujmom - predávať viac. A netreba sa im vlastne ani čudovať, Zákony biznisu sú tvrdé, oni len využívajú a zneužívajú situáciu.

Ak by výrobcovia odporúčali dokrmovať cievkou, UM by bolo v podstate v polohe " lieku". Bolo by užívané dočasne, po nevyhnutný čas. Pretože najneskôr po prechode na tuhé príkrmy by už bábätko mohlo byť naplno dojčené a popritom i prikrmované zeleninou, mäsom ..... Skvelý príklad je naša leelo - vďaka cievke preklenula obdobie, kedy jej bábo muselo byť dokrmované.

tuším som to mala v článku uviesť, pretože mamičky žijú v omyle. Však som robila maximum a nešlo to - ak mamička nedokrmovala cievkou, ak neučila bábo prisávať, maximum neurobila. Vďaka manipulácii s informáciami a postupmi pri dojčení zo strany výrobcov a ľudí nimi ovplyvnených - napr. i lekármi.

ninny
20. máj 2010

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/19/kruty-...

annag, krásny článok..a pravdivy, bodaj by si to uvedomila čoraz viac a viac mamičiek

prsky
20. máj 2010

leelo - mna dcerka nekuse, len cca pred mesiacom ma v polospanku hryzla do krvi pri snahe vtiahnut takmer vypadnutu bradavku do ust a riesila som to s annag, lebo som nevedela, co na to 😉

bubelko...zdravotnych dovodov na nedojcenie nie je zas tak vela - problemy, ktore vedu k odstaveniu pramenia vo vacsine pripadov z neznalosti spravneho riesenia, v nevyhladani kvalifikovanej pomoci, ktora sa danym problemom naozaj zaobera a ma vysledky a tiez maminy velakrat uz pri tych kazdodennych starostiach siahnu po pohodlnejsom rieseni (co nevycitam)

a hryzu deticky, ktore poznaju cumel/flasu

bubelko
20. máj 2010

prsky: lukas pil z flase prvy mesiac v zivote a potom flasu odmietal. nechcel z nej ani odpumpovane mlieko. cumel sice poznal, ale neviem, ci to na hryzenie malo vplyv, kedze hryst ma zacal az okolo 11 mesiaca a cumel mal vtedy uz riadne dlho.
moj mladsi cumel nema a hryzie (zatial len bezzubymi dasnami) tiez. takisto poznam deticky s cumlikom a tie nehryzli, takze si nemyslim, ze to spolu suvisi.

vejula
20. máj 2010

inak čo sa tyka toho spania v posteli tak ja sa nebojim že si zvykne malý ale že si zvyknem jA. Už teraz som na to namotana 😅 nakoniec vam bude ešte Dominik pisať čo ma robiť aby so mnou nemusel spavať v posteli 😀 😀 😀 😀

leelo
20. máj 2010

prsky, ja viem, ze to bolo u vas epizodne. ja tuto diskusiu velmi dobre sledujem 😉 lala je velmi zlata

olifcek
20. máj 2010

vejula a olivka bude s dominikom viest diskusiu 😀

uankab
20. máj 2010

ahojte annag a babenky, potrebujem radu, ako inak 😉 ... posledne dni sa mi dost tazko pusta mliecko a Magdalenka sa na prsniku hneva, odtahuje, par krat pocucka, potom pusti a place.. .takto to trva par minut pokial sa mliecko nepusti, potom chvilku pije a znovu sa to opakuje - pritom mliecka mam dost, ked pusti prsnik tak z neho strieka, prinajmensom kvapka... viete prosim cim to moze byt? nie je to pri kazdom kojeni, ale napr. dnes sa to stalo asi 4x pocas dna... vzdy sa zvykla na prsniku ukludnit, ale teraz ako keby ju viac hneval 😕 Dakujem pekne

rimmel
20. máj 2010

bubelko aha 🙂