Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mizulienka
25. máj 2010

ahojte dievcata viete mi prosim poradit...moja mala ma skoro 2 mesiace, dojcim ju, ale vsimla som si, ze dost grcka, niekedy aj par hodin po nakojeni, take uplne zrazene mlieko, az take hrudky....neviem, ci nieco nerobim zle, alebo ju nekojim prilis casto, ale nezda sa mi, nikdy si nepyta skor ako po 2-3 hodkach....poradte prosim 🙂 dakujem

mozno to nepatri sem, ale maminy, ktore mate tak stare babo ako ja...ako vam spia deticky cez den? moja Katuska spi tak 1-2 hodku denne, mne sa to zda strasne malo, ako ju naucit spat viac? 😝 tazka otazka, ze? 😵

prsky
25. máj 2010

@janulka182 ozaj, ma napadlo, ze zdravy cajik predsa len existuje (poradila nam ho nasa pediatricka) - normalne do zovretej vody nakrajat umyte jablcko bez jadrovnika, nechat ho vyluhovat az do vychladnutia - je to celkom chutne 😉

@mizulienka myslim, ze je to u maleho babatka normalne, skus polohovat (mozno ti pomoze annagin clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...). no a spanie - na takmer 2mesacne babo je to trochu malo, ale su vraj aj take (ak nie je pritom velmi nervna, tak by som asi ani neriesila), pomaha nosenie v satke/nosici, vela pobytu vonku, pripadne uspavanie na prsniku...kazde dieta je ine, treba poskusat (ale som mudra, co? 🙂 )

leelo
26. máj 2010

@prsky fakt staci babu 130ml za den? to je myslene inych tekutin ako MM a zahrna to vodu v prikrmoch , pripadne vodicku podavanu pomedzi?
dakujem.

olifcek
26. máj 2010

v auguste ideme na vylet do madarska na cely den...oliv uz bude papat aj prikrmy, no mienim jej miesto vody davat stale mm, snad bude stacit....glg...ci brat aj vodicku do flase?

leelo
26. máj 2010

@olifcek o akej flasi to konkretne hovoris? 😎 😀 😀

olifcek
26. máj 2010

@leelo v ktorej bude vodicka x;o)) jaj, ja trubka...zamyslala som dat lyzickami z flase, ale to uz mozeme skusat ten poharik so sosacikom, vsak??

olifcek
26. máj 2010

@leelo cumel nedam...x;o)

olifcek
26. máj 2010

@leelo a prevarenu lucku, ci drobceka som myslela x;o)) a flasu len na prepravu, nie na priame pitie z nej 😵

leelo
26. máj 2010

@olifcek ja viem, oliv. mozes davat lyzickami kludne. B sa s tym poharikom zatial len hra a kuse ho. ak dovtedy naucis pit z naustku, bude super. alebo slamkou...
vpodstate asi sama vycitis, ci sa vela poti, kolko pije z prsnika. mozno bude stacit hojnejsie prikladat, mozno das vodicku. preto aj mna zaujima to, co pisala prsky - ci sa treba nejako zamerat na tie tekutiny abo co.

olifcek
26. máj 2010

@leelo lieky, teda vitaminy b davam striekackou, maltofer pipetkou...oliv pekne otvori pusu na pipetku i striekacku...pipetkou jej tam tie 4kvapky naraz vytlacim a ona to pekne prehltne....striekackou to robim tak,ze pomlicky jej to davkujem, priamo, alebo do kutika pusy x;o) oliv sa mi vzdy tak pekne nastavi a pri striekacke sa este i rehuna 😉

vejula
26. máj 2010

ahojte kočky

tak som včea bola u gzndu a dal mi oxytocin na lepšie uvolnenie mliečka. že ak neprejde do dnes tak atb. Včera horučky takmer 40 stale mokra jak myš. Dnes užb je lepšie. Mam isť na kontrolu po šetonedeli t ak snad mi tie ATB neda.

A ešte ray dakujem všetkym za rady.

leelo
26. máj 2010

@vejula drzim palce, si statocna! 🙂

vejula
26. máj 2010

@leelo dakujem 🙂

olifcek
26. máj 2010

@vejula super, ze sa nevzdavas 😵

prsky
26. máj 2010

@leelo je to myslene ako 6m dieta ma prijat celkovo na 1kg vahy (to som tusim nenapisala 😅 ), teda aspon ja to tak chapem z annaginho clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-... 😉

prsky
26. máj 2010

@olifcek zober si so sebou vodicku a ponukni, MM jej vsak podla mna bude stacit...mam dojem, ze nasej staci dodnes - tej vode teda stale nejak moc nedava

@vejula drz sa

olifcek
26. máj 2010

@prsky dakujem. mam v plane ju mat hoc v manduce a na prse...ved uvidiiime co leto da, este daleko 😉 ale chcem byt pripravena

prsky
26. máj 2010

sak uvidis, to sa uz bude aj prikrmovat, tak dohovie, ako zareaguje 😉

olifcek
26. máj 2010

@prsky veru...glg..

leelo
26. máj 2010

@prsky ano, na 1kg, ved preto sa pytam ... takze pochopili sme sa uz. ja to mam aj v brozure od mudr.vicianovej.
vdaka

bubelko
26. máj 2010

vejula: aj ja ti drzim palce. ja som dostala antibiotika, kedze som mala nedobre vysledky. kojila som v poho dalej a co je pozitivne, odvtedy sa to nevratilo (klop'klop'klop). a hlavne radsej antibiotika ako absces, povedala moja laktacna 😉

olifcek
26. máj 2010

@bubelko ATB si vraj beru polovicu mliecka, vraj je paq vodnatejsie....je to pravda, ci len vyhovorka mamiciek, ktorym bolo dat flasu jednoduchsie?

annag
26. máj 2010

ahoj, k vodičke :

- to, že dojčené bábo potrebuje i vodu ľahko zistíte podľa bábätka- napr. moja malá (1.5 roka) má dni, kedy vodu vôbec nechce a prsíčko jej stačí a inokedy si vodu dá napriek tomu, že prsník práve pila - napr počas horúčav, keď sa viac hýbe, v aute atď. Určite nemusíme byť posadnuté počítaním ml. Ani plienka sem tam suchšia než zvyčajne ešte neznamená nič zlé - ak sa bábo spotí, viac tekutín stratí potom.

@vejula ak už je lepšie, tak atb určite netreba - príznaky sa zlepšili. Už bude len lepšie. AK by si mala nesterilnú mastitídu, tak by sa Ti určite neuľavilo. Veľmi pekný prístup lekára, som rada, že Ti ich hneď zbytočne nepredpisoval. O nič síce vážne nejde, ale prečo sa napchávať liekmi, ak netreba. držím palce - nemalo by sa to stávať, môže za to zrejme kvasinková infekcia, prsníky boli zrejme i nedostatočne vyprázdnené, resp. prisatie bolo slabšie- dobre si prezri asymetrické prisatie.

@mizulienka - grckanie je ok, prezri si ten článok o refluxe, resp. i keď nespí cez deň - pri dvoch deťoch je ťažšie zabezpečiť pokoj pre malé a aktivitu pre staršie bábo .... mne pomohlo doma jedine nosenie v šatke. Vonku, na balkóne u nás fungoval i kočík

annag
26. máj 2010

@busni

pri 4 mesačnom bábätku a náhlom vzniku praskinky bez toho, aby si vedela, kedy Ťa bábo seklo - pôjde skôr o kvasinkovú infekciu. Klobúčiky náhodou nepoužívaš? Cumeľ?

ak si začala s atb mastičkou, pridaj k nej na striedačku i antimykotickú Canesten(=candibene, imazol)

bubelko
26. máj 2010

olifcek: je pravda, ze kym som mala zapal, jonasko menej pribral. ale potom sa to zase upravilo a bolo dobre.
annag: myslim si, ze so zapalom prsnika nie je sranda. moze to velmi zle skoncit a nemyslim si ani, ze nejaky lekar - pokial ma rozum - predpise kojacej zene antibiotika bez dovodu. u mna s tymi antibiotikami tiez cakali, ale ked sa napriek vsetkemu nepodarilo zapal masazami a zabalmi potlacit a aj vysledky krvi boli nedobre, tak sa pre ne rozhodli. a bolo to tak daleko, ze si ma chceli nechat v nemocke, lebo ze ich potrebujem rovno do zily. ale moja laktacna bola velmi mila a postavila sa za mna, ze by bolo lepsie, keby som mohla ist domov a ak sa da, skusit to najskor tabletkami. skusili pod podmienkou, ze do 24hod nastane vyrazne zlepsenie.
takze ako hovorim, netreba to zlahcovat. v urcitom momente, treba skratka jednat a nie skusat do nemoty obist lekara. 😉

annag
26. máj 2010

prosím, ak som Vám v IP neodpísala všetkým, ozvite sa mi ešte raz . ďakujem

annag
26. máj 2010

@bubelko samozrejme, to absolútne nikto nepopiera - 24 hodín vie aj vejula , aj to udávam v článku - my sme už o tom diskutovali vyššie. Ale je veľa lekárov, ktorý atb predpíšu, hoci mamička má ešte len hrčku , dokonca i bez hrčky, len ak je koža trošku začervenaná ak sa prsník zle vyprázdňuje a mamička ešte nemá ani teplotu. Len tak, v rámci prevencie. Uznáš asi, že dávať atb ako prevenciu nie je najlepší nápad

bubelko
26. máj 2010

annag: samozrejme to uznavam, ze atb ako prevencia je velka hlupost. bakterie sa stanu rezistentnymi a tym padom atb stracaju na efektivite. tiez neuznavam podavanie antibiotika ako na beziacom pase 😉
ale niekedy moze byt, ze sa stav polepsi a potom zase zhorsi, tak ako u mna napriklad. niekedy mam pocit, ze ludia beru atb ako to najvacsie zlo co moze byt a strasidlo. a to nepovazujem za spravne. ani zo strany lekarov ani zo strany poradkyn ani zo strany nas mamiciek. 🙂

busni
26. máj 2010

@annag klobuciky vobec nie, ani cumel ani flasu, sme len cisto bradavkovi, tak fakt neviem :( skusim teda este canesten, atb masticku mi dnes manzel zhana, este som s nou nezacala.