Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
26. máj 2010

@majkaa podla mna ponukat (najlepsie len vodu, o cajikoch sme pisali vyssie - ze preco nie ani sackove/sypane), nenutit - ak ma pravidelne cika/poti sa, je to v pohode a netrpi nedostatkom tekutin

@bubelko su deti, ktore nemaju problem pit z flase a zaroven z prsnika (co ale neznamena, ze ich to nepomylilo - skratka len nevznikol pre maminu problem v podobe poskodenych bradaviek alebo nedostatku mliecka) a su deti, ktore maju hned po prvom raze problem (kedze z flase tecie rovnomerny prud pri urcitej vylozenej namahe a nemeni sa a deti zacnu odmietat prsko, z ktoreho sa musia viac namahat)

@marcelka82 mliecko sa tvori na zaklade dopytu babatka = cim castejsie pije, tym viac sa ho tvori, pricom mliecko sa dotvara aj aktualne pri piti - preto nikdy nie je prsnik uplne prazdny (to, ze prsia nie su uplne "narvane" ako boli po porode, ked sa naplno spustila laktacia, je normalne), akurat ze babatku a hlavne malemu sa moze tazsie to zadne mliecko vycuckavat von = vyssia namaha - moze sa zacat hnevat, alebo zaspi, lebo sa velmi unavilo. My sme kocik nepouzivali vobec, pretoze nasa v nom tiez nespavala, doma sme prelezali spolu pomaly cely den a potom som ju stale nosila a tak si aj vonku pospala viac. casom sa to zlepsilo. nikto ti nemoze dat zaruceny recept, je to hlavne na tvojej intuicii, kazda mamina ti moze povedat max tak co pozna zo svojej skusenosti alebo zo skusenosti svojho okolia (ak vidis, ze nieco zafungovalo aj len na chvilu,skus to opakovat, ak ti dana cinnost vyhovuje, ono sa to babatku zafixuje a vznikne z toho ritual 😉 ). co sa cajiku tyka - fenikel - dajme tomu, ale rozne ovocne a bylinkove zmesi nie su vhodne pre deti minimalne do roka (aj ked vyrobcovia uvadzaju inak) - bylinkove zmesi vacsinou obsahuju kamilky, co je dost problem - dnes uz pomaly nie je rodina, kde by sa nejaka ta alergia nevyskytla, takze radsej opatrne 😉

vejula
26. máj 2010

ahojte dievčata tak ja sa ozyvam už celkom bez teploty. PRipada mi to ako zazrak že včera som sa morila v 40tkach a teraz som fit (klop klop) dakujem všetkym za podporu. Tak sme to zvladli bez ATB. Som, rada že doki počkal s ich nasadenim 🙂

A ešte sa chcem spytať, jedna kočka z našej temy pisala že na 2-3den po tkychto vysokych teplotach začala mať malo mliečka. Je možne že to môže mať takyto vplyv na tvorbu mliečka???? Trocha ma vystrašila.

strapco13
26. máj 2010

@vejula ..super..tesime sa s tebou
no pri dlhsie trvajucich teplotach sa vyúpoti viac tekutin,. moze byt menej mliecka..preto treba zvysit pitny rezim, podporovat laktaciu
moze to byt aj tym, ze pri chorobe alebo liekoch ma mliecko inu chut, babo moze odmietat..menej pije=menej produkuje

olifcek
26. máj 2010

moja oliv je uz 2hy den nejak...okrem tatka sa jej nik nesmie dotknut, len sa mojkat...zeby zubky?

annag
26. máj 2010

@vejula

zápal je konečný dôsledok nedostatočného vyprázdňovania prsníka. mliečko, ktoré nešlo vonku cez bradavku, sa začalo vstrebávať do okolitého tkaniva, ktoré sa v dôsledku toho zapálilo. V takomto nevyprázdnenom prsníku sa zvyšuje hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí - je to logické, prsník dostal informáciu - mliečko nevyteká vonku bradavkou (odsávaním, dojčením), je načase laktáciu utlmiť. Takéto mamičky hlásia následne nedostatok mliečka 😅 . Takto sa môže zapáliť tkanivo i pri náhlom ukončení laktácie, ak sa laktácia netlmí kontrolovane.

ak počas zápalu prsníka zabezpečíme čo najlepšie prisatie , ktoré je predpokladom správneho vyprázdňovania počas i po zápale, v dojčení z choréhoprsníka pokračujeme, inhibítor sa v prsníku nezvýši a laktácia sa neutlmí.

Preto väčšinou dôjde k nedostatku mliečka v prípadoch, keď mamička z chorého prsníka nedojčí, resp. dojčí menej často. Treba postupovať presne naopak - prsník "nešetriť", dojčiť čo najviac, prípadne i odsávať. Odstavenie od prsníka - aj dočasné počas zápalu a len odsávanie sa spája takmer vždy s minimálne prechodným útlmom laktácie, pretože odsávaním prsník nedokážeme vyprázdniť tak dobre, ako to dokáže správne prisaté bábo.

Ty si mala upchatý mliekovod. Ak sa mliekovod upchá, prsník sa tiež môže zle vyprázdňovať v akútnej fáze, pretože mliekovod tlačí na okolité mliekovody a z nich nemusí mliečko ľahko tiecť vonku - bábo sa môže hnevať na prsníku. Môže dôjsť k miernemu útlmu laktácie - najmä ak je mliekovod dlhšie zablokovaný napr pľuzgierikom. Preto treba ak príde hrča hľadať upchatý mlikovod a ten spriechodniť - nahriatím , resp. i punkciou pľuzgierika. A samozrejme, dojčiť čo najviac a upraviť prisatie, Vyliečiť infekciu

Takže hor sa dojčiť 😅 a mliečka bude dosť i naďalej 🙂

olifcek
26. máj 2010

@vejula veru, ja takto bojujem casto s lavym prsnikom...i dnes 😅 ale oliv je sikovnica, uz potiahla tvaroh....aj jej zabehlo, drobcekovi mojmu, ked odrazu islo mliecko vacsim prudom x;o))

ale este niesom za vodou,,,este jedno babo bych potrebovala, aby doodsavalo 😀 😀 😀 oliv n nom uz zaspava....sem tam sa prebudi, potiahne...cize odsavat teraz nemozem, hehe

vejula
26. máj 2010

@annag dakujem za vysnetlenie, takže kojiť až do dna 🙂 a nahrievať prsnik, masirovať hrčky. A nahrievať stači teplou sprchou či nejako inač si myslela???

@strapco13 vdaka za odpoved 🙂

vejula
26. máj 2010

@olifcek šikovnice ste 🙂

annag
26. máj 2010

@vejula

je vlastne jedno, aký spôsob nahrievania si zvolíš, podstatný je výsledok.

a ešte som chcela dodať - veľmi veľký vplyv na vyprázdnenie prsníka má bolesť. ak mamička cíti bolesť, oxytocín sa neuvoľňuje, mliečko sa ťažko spúšťa , prsník s azle vyprázdňuje. Preto je dôležité z života počas dojčenia odstrániť bolesť, najmä bolesť prsníkov - či už boľavé bradavky rýchlo vyliečiť, alebo počas zápalu, upchatia užívať lieky tlmiace bolesť.

annag
26. máj 2010

k čajíkom a riziku pitia z fľaše:

ako poradkyňa si nemôžem dovoliť mamičky zavádzať a tvrdiť im, že fľaša čaj či cumeľ neohrozia dojčenie. Nikto totiž dopredu nevie, ako dané bábo zareaguje. No pravdepodobnosť, že sa ich používanie končí predčasným odstavením bábätka je nepopierateľná. Možno sa zdá, že zbytočne straším, že kombinácia fľaša - cumeľ často funguje - však funguje u susedky, u známej, u "mňa" , ale :

štatistika na Slovensku za rok 2008:
pri prepustení z pôrodnice 85.7% detí
3 mesiace - dojčených 61.9% detí
6 mesiacov - dojčených 41 , 1% detí

Takmer 38% detí už nebolo dojčených v 3 mesiacoch, takmer 59% detí nebolo dojčených v polroku. Prečo? Lebo poznali fľašu, cumeľ, čajíky . Naozaj sa používanie fľaše nespája s rizikom? 😔

olifcek
26. máj 2010

tak tak, ja osobne nerada steklim hada bosou nohou...

olifcek
26. máj 2010

@vejula TO OLIV LEN 😵 ale vy 2 ste to zvladli bravuurne

annag
26. máj 2010

marcelka82

vyplň mi prosím dotazník

čajík pre bábätko neprináša žiadnu výhodu, Klame bruško - zaplní, no nezasýti. Klame prsníky - kým dávaš čaj, oni stoja, namiesto toho, aby začali produkovať viac mliečka. Ako majú prsníky vedieť, o koľko viac mliečka majú tvoriť? Oni netušia, či si bábätku dala 5 ml alebo 50 ml. Ak majú prsníky tvoriť viac mliečka, musia k tomu dostať impulz - musia byť stimulované saním bábätka. Potom sa dosiahne rovnováha, budú tvoriť mliečka toľko, koľko bábo potrebuje.

Bábätko nie je malý dospelý, harmanček, fenikel je bylinka, sú to drogy. Pri bylinkách je jedno veľké riziko, nepozná sa väčšinou ich presný mechanizmus účinku, nepoznajú sa všetky účinky , ktoré môžu na bábätko mať. Preto na ne bábo môže zareagovať zle. Okrem toho, spôsobujú zvýšené riziko nedostatku železa a iných minerálov, pretože látky v nich obsiahnuté , napr. taníny, na seba viažu minerály. A tým sa pre bábo stávajú nedostupné.

AK bábo bolí bruško, treba hľadať príčinu, nielen potláčať príznaky. Pozrieme sa na to a skúsime ich odstrániť 🙂

annag
26. máj 2010

leelo, do 1 roka sa neodporúča podľa odporúčaní EU podávať mlieko iných zvierat. Odporúča sa dojčiť, resp. UM, mlieko je stále podstatná časť výživy bábätka. Ide najmä o to, že mlieko iných zvierat nie je prispôsobené potrebám malého , rýchlo rastúceho človiečika. To môže viesť k nedostatku niektorých živín, minerálov, vitamínov.

po roku sa už môže i mlieko iných zvierat, zásada je pasterizované a plnotučné (kvôli vitamínom rozpustných v tukoch).

mliečne výrobky sa môžu v malých množstvách a postupne zavádzať rovnako ako všetky ostatné potraviny od 6 mesiacov. V princípe to nie je nutné, lebo ak je bábo dojčené na požiadanie, má prísun mlieka dobrý, je to skôr na spestrenie jedálnička.

mliečne výrobky môžu potom nahradiť plne i mlieko ako také. veľa detí i dospelých predsa mlieko neobľubuje, netoleruje (ani ja 😅 )

jana1710
26. máj 2010

Ahojte chcela by som Vas poziadat o radu mam mesacneho syna ktoreho sa snazim horko tazko kojit, ale uz v poslednom case nevladzem, problem je v tom, ze maly chce byt sustavne prisaty na prsniku... citala som vela clankov o kojeni aj od Annag, ale ja uz neviem kam s konopy... 😝 zo zaciatku som mala problem ze som nemala dost mlieka a tak som bola plne odhodlana, ze kojit budem a tak sme sa trapili ze som maleho drzala na prsniku ako si casto ziadal tiez , aby sa rozbehla laktacia, ibaze po chvili kojenia vzdy zaspal a tak som ho ulozila spat no po 10min sa prebudil a spustil revy...a zasa na prsnik ..velke usta prilozit uz som to robila podla obrazkov, aby bolo prisatie spravne ... ale zasa maly hltavo sal a rychlo sa zrejme unavil a zasa zaspal a zasa ten isty obrad postielka, prsnik no na prsniku som ho drzala niekedy aj 20-30minut ked pospaval este sem tam potahoval a preglgal., ale verte mi takto sa neda toto trva uz mesiac. Kazdu noc mame tiez inu niekedy sa maly budi kazdu hodinu niekedy zasa kazde 2-3 hod.. este mam aj starsieho syna ktory ma rok a pol a tomu sa nemam cas kedy venovat kedze mam na prsniku druheho, je mi ho naozaj luto som sama na nich a sem tam mi pomozu rodicia s nakupmi a maleho zoberu na prechadzku...teraz som uz zacala aj s UM posledne 3 dni , pretoze maly malo priberal za 10 dni pribral 150g a tak sme sli zas na prevazenie po tyzdni a maly pribral 180g za mesiac prirastok na vahe bol 620g. tym ze som zacala davat UM maly uz nevie dobre sat ani chytit prsnik je mi to velmi luto lebo vidim zaciatok konca kojenia ale neviem ako to mam zmenit vie mi niekto poradit ak je treba napisem aj ostatne info potrebne .... za kazdu radu vopred dakujem ☹ 🙂

katarinavw
26. máj 2010

prosim vas, ako je "postup" pri zapale prsnika? ked som prisla z porodnice, samozrejme, ze som mala zapal prsnika, horucky 39 a padnove babatko. bola som aj na pohotovosti v Ba, kde mi doktorka "super poradila", aby som okamzite prestala kojit, pretoze mam v sebe virus, ktory nakazi aj moje babo. kazala mi uplne odsavat prsnik - ten zapaleny. dala mi ATB a poslala domov.
doma som este pre istotu volala laktacnej poradkyni, ktora mi povedala, aby som neprestavala v ziadnom pripade kojit a poradila mi svedske kvapky, horucu sprchu a neodsavat uplne, iba tolko mnozstva, aby sa "ulavilo prsniku".
tak treba, ci netreba odsavat az uplne alebo nie?
a musim povedat, ze keby nie sestry a laktacnej poradkyni, asi by som dala na mudre rady pani doktorky a nekojila. ked si na to spatne spomeniem, tak mi je strasne luto, ze prave v porodniciach su takto "odborne vzdelani... " a sama sebe sa cudujem, ze ako som mohla takto naletiet a chciet dat UM.

prsky
26. máj 2010

@jana1710 vypln annag dotaznik, bude ti vediet lepsie odpovedat https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... pripadne si tu http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... najdi poradkynu v tvojej blizkosti

@katarinavw http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat... v skratke: nahrievat, masirovat, casto na prsnik prikladat babo, aby sa co najlepsie vyprazdnil, ak ma babo s prsnikom problem, odsavat, odsate mliecko nedavat (babo by sa najedlo a tebe by prsniky stali a hrozil by horsi zapal), mozes ho zbierat a uskladnit na neskor do prikrmov alebo vyliat. pomaha na postihnute miesta prikladat tvaroh, alebo rozdrvene schladene kapustne listy. aby sa zapaly neopakovali, treba davat pozor na spravne prilozenie babatka a dokladne vyprazdnovanie prsnikov

prsky
26. máj 2010

@katarinavw a tvoja laktacna asi myslela tym neodsavat uplne, ze mas si odsavackou ulavit a prsnik dat babatku (babatko je totiz naj odsavacka a prikladanim sa udrzi tvorba mliecka)

vejula
26. máj 2010

@annag Ďakujem, no zo začiatku kojenia to je vždy dosť o hubu 😅 myslim tu bolesť, ale už je to ovela lepšie ako to bolo 😉
@olifcek to dominiček 😀 s Olivkou su to dvaja hrdinovia 🙂 naši malí krásni 😵

inač už cela smrdim od tvarohu jak olomoucky syreček 😅 😝 😀 😀 😀

bubelko
26. máj 2010

vejula: no u nas smrdel byt ako v syrarni a ja som pachla tak, ze az sebe samej som smrdela 😀 ale hlavne, ze to pomaha 😉

busni
26. máj 2010

ked ste tu pisali o porodoch, zaujimalo by ma, ci je nejaky zavazny dovod, preco nedavaju dieta na samoprisatie na prsnik aj pri porode cisarskym v spinale. ja som tak rodila a malu mi zial len ukazali zabalenu a potom ju odniesli a doniesli na prisatie ledva o pol dna ☹

niki11
26. máj 2010

Ahojte kojace mamicky! Chcela by som sa vas spytat trochu speci otazku - ci vam nevypadavaju vlasy? Mne zacali strasne padat a neviem, ci to suvisi s tym, ze by mi mala brala nejake vitaminy? Nemate skusenost?

prsky
26. máj 2010

@niki11 tusim dalsia dost frekventovana otazka 😉 pocas tehu padaju vlasky menej, takze po porode sa vacsinou stava, ze vypadnu hadam aj vsetky tie, ktore dovtedy nevypadli 😀 ale vitaminmi nic neskazis, vraj za vypadavanie moze vraj zinok. nedavno sa to tu preberalo, ale nepamatam si, co baby radili. skus polistovat trochu dozadu (mozno baby zopakuju, co pisali) 😉

@busni toto by zaujimalo aj mna..ja som rodila sama v noci, nakoniec ma pokrajali pod spinalkou, do rana nebol dalsi porod a malu mi ukazali ze "mamicka, kuk" a kym som sa zorientovala, videla som len babo letiace prec a tnova som ju videla na cca 5 min az po nejakych 16 hodinach 😠

prsky
26. máj 2010

teda nie ze za vypadavanie moze zinok, ale ze jeho nedostatok..cize uzivat zinok 😀

niki11
26. máj 2010

Vdaka prsky!

leelo
26. máj 2010

@niki11 ja som radila vitaminy v umelej podobe, lebo situacia si to vyzaduje + neobmedzovat sa v stravovani. no a ak sa niekto zivi svojim dizajnom a straty su velke, tak mezoterapia

niki11
26. máj 2010

No s tym stravovanim mam skor opacny problem - jem teraz viac ako pocas tehu 😀 , ale tie vitaminky si veru nasadim.

bubelko
26. máj 2010

niki11: mne zacali vlasy padat asi mesiac po porode. dali mi na to v lekarni priorin. zabral, ale aj tak som sa nechala podstrihnut a teraz uz padaju naozaj menej. 🙂

jana1710
27. máj 2010

prsky vdaka 🙂

mentolka28
27. máj 2010

ahoj annag,
moj maly ma atop.ekzem, preto si musim davat pozor na to co jem. No kedze kojim uz len rano po prebudeni a vecer po kupani, tak by ma zaujimalo ci si mozem po kojeni dat napriklad cokoladu, resp ine alergeny. Ostane to v mlieku?
A priznam ze uz aj pohar vina by som si dala, len teda neviem ci mozem. Odsavat mlieko velmi nechcem, konecne mam mlieko tak akurat.
dakujem 🙂