Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bubelko
1. jún 2010

shaarka: kamaratka to ma tiez, ale mala take bolesti a mala mala nizku porodnu vahu a tak po uvazeni pre a proti presli na umele mlieko. pri druhom to uz ani neskusala a rovno poziadala o lieky na zastavenie mlieka. ked mi to popisovala, az mi do placu prislo ☹ bola z toho velmi nestastna, ale uz laktacna to s nou prebrala a zmierila sa s tym.
klobuk dole, ze to zvladate a drzim palce. 🙂

vejula
1. jún 2010

ahojte kočky... Vioem že to tu asi nepatri ale aj tak. Chcem sa len tak na rýchlo spytať som prave prebalovala maleho a som si všimla že ma na ritke zopar takych bielych malych vyražtičiek 😒 Malo to niektore babatko vaše??? Nikde inde to nema.
Ďakujem za odpoved.

olifcek
1. jún 2010

@vejula tusim strapco13 cosi take pisala...

newyorkgirl
1. jún 2010

@strapco13 vitaminy pri kojeni beriem, kedze krvacam este stale a som chudokrvna tak aj zelezo... skusim ten vit. C este hoci vypijem dost pomarancoveho dzusu len to ze z CHLADNICKY, ale uz som poucena... aj studene mlieko je tabu odteraz 🤐

newyorkgirl
1. jún 2010

shaarka veru ta obdivujem, ja som mala prvy tyzden bradavky hrozne, ale uz su obrnene a je to OK, neviem si to predstavit, tiez som trpela pri tych prvych hltoch ako sa prisal ajajaaaaaaaj 😒 drzkajte sa

ivka1603
1. jún 2010

Ahojte kocky...chcela som sa vas spytat, ci mi nebudete vediet poradit: mam takmer 6-tyzdnoveho chlapceka a uz par dni akoby chrcal, asi mu zatekaju hlieny alebo co....nevie si este odkaslat.....co mi poradite, co mam s nim robit, existuje pre taketo male deti nejaky sirup alebo co?? Vopred vam dakujem za akukolvek odpoved....

ivka1603
1. jún 2010

Ahoj @vejula ....aj moj maly to ma....na vajkach zo spodnej strany....neviem, co s tym robit...

luly13
1. jún 2010

@shaarka tak to som rada, ze take bolesti nemam.
ale chcela som sa ta spytat, ako pouzivas tie zberne muslicky. lebo ja mavam vzdy mokre tricko na prsniku, na ktorom prave nekojim. mala som ich v skrinke, tak som ich vytiahla. ale mlieko mam v muslicke, ale celu podprdu aj tak mokru :D. tak neviem, ci som nejaka gramblava, alebo co...

strapco13
1. jún 2010

@vejula to bude asi mykoza ☹ ..daj probiotika sebe aj drobcovi, a natri mu to sudocremom

strapco13
1. jún 2010

@ivka1603 skor preplach nosika..splachne mu to..nema reflux?..lebo takto sa moze prejavovat ticha forma
pri kojeni dycha dobre, alebo mas pocit, ze ma upchaty nostek?

bubelko
1. jún 2010

baby: ze sa tak blbo a mimo temy pytam - co je to ten sudokrem? 😕

annag
1. jún 2010

@shaarka

teplo - bradavky, prsia i Ty sama musíš mať pocit tepla. ja som to riešila bavlnenou plienkou vo výstrihu 😅 , šálom, keď som bradavky vetrala, tak teplý čaj, aby som bola v teple, ohrievač . ak odstrániš príčinu - mykózu, vymizne i on. je to veľmi bolestivé a verím, že postupom času také otravné, že dojčenie znamená pre mamičku nutné zlo a nie potešenie. Práve preto ich treba intenzívne liečiť, aby sa mamička neodsatvila neodporúčam Ti zberače ak ho máš - bradavkám zle robí stekanie mliečka, radšej meň prsné vložky extrémne často a zvoľ si také, čo sa nepriliepajú

ivka1603
1. jún 2010

@strapco13....dakujem ti, ze si mi odpisala 🙂 Reflux urcite nema, nastastie....skor mi pripadne, ze ma trocha upchaty nostek, tvoria sa mu hlieny, ktore nevie vykaslat a po krmeni sa mi uz parkrat riadne dogrckal ☹ Nie je nejaky sirup pre dojcata, co by mu "znicili" hlieny? Niekedy sa mu tazko dycha a bojim sa, aby sa mi v noci nezadusil ☹ Cez den vzdy na neho dohliadam...

shaarka
1. jún 2010

@ivka1603,
aj moj chrci obcas, obcas piska, obcas vydava zvuky ako sliepocka... uz od narodenia. bude mat 5 tyzdnov vo stvrtok.
v nemocke povedali, ze ORL ma v poriadku, dychacie cesty ciste. a ze to je len zlozvyk.
ale zlozvyk nepresiel a pediatricka povedala, ze pokial to velmi nevadi, tak by to nechala zatial tak. ze vysetrenie nejakym endoskopom je neprijemne a ze zatial by babatko takto netrapila.
tak ja len 1x denne odsavam sopliky a snazim sa to nevsimat si...

shaarka
1. jún 2010

@newyorkgirl, @bubelko, dakujem, ste zlate 😵 aspon niekto, kto ma pochvali, ze sa tak snazim 😀
neviem, ako s tym bojovat, neviem, ako sa toho zbavit ☹ a ak by som nechcela dojcit, tak by som si musela mliecko odsavat a to je pre mna uplne desna predstava. najlepsia odsavacka je moj syn 😀

len nerozumiem, preco zo zaciatku, ked som maa problemy s prisatim, maly nepil poriadne a ja som mala ragady, preco mi vtedy bradavky nebeleli. preco sa to spravilo az teraz (posledne 1-2 tyzdne) a preco az tak strasne.
myslela som si, ze som za vodou, ze kojenie bude hracka, ale najprv som mala nejaku ranu na boku bradavky, ktora hnisala. potom ze mykoza - najprv na jednom, teraz na oboch. a este aj ten syndrom. a aby toho nebolo malo, este sa trapim s nerovnomernym nalievanim prsnikov.

akurat teraz som dokojila a zo silneho (bol uz tvrdy) vypil maly 70ml.
hned si pytal dalsi, tak dostal a z neho vypil 40ml. to je dost velky rozdiel.
viem, ze vy tu neuznavate cumliky, ale po dnesnom doobedi (mala so ho na prsiach takmer nepretrzite 5 hodin!!) uz nevladzem, tak som mu teraz po kojeni dala cumlik... spokojne si lezka v kresielku a cumlikuje.

mozno sa ten syndrom spravil kvoli tomu, ze som malemu dala cumlik?

a inak - da sa toho vobec niekedy zbavit? alebo to budem mat uz stale?
alebo to prejde a hned na to malemu narastu zuby a bude ma hryzt? 😀 😀 😀

strapco13
1. jún 2010

@ivka1603 ..preplacni nos libenar , vincentka a pod, potom daj detske nosne kvapky..nasivin, olynth a pod...pockaj chvilu a odsaj
sopliky ma biele alebo zelene?

to chrcanie...niektore babatka maju makke podnebie este velmi makke, a ten capik co trci v strede ust, ak je trosku dlhsi, tak to robi to chrcanie...z toho moze a vacsinou aj vyrastu
problem moze byt ak babatko vobec nevie dychat nosom, tak moze mat uzatvorene zadne nozdry..ale to ORL zisti

@bubelko krem na zapareniny..iba v lekarni, ale na volnopredaj

strapco13
1. jún 2010

@shaarka ..ako vies kolko ti maly vypil? vazis ho?

shaarka
1. jún 2010

@annag, presne tak to riesim.
zvolila som este cestu max. hygieny, a tak si bradavky a prsniky oplachujem vodou, pripadne umyvam detskym mydlom niekolkokrat do dna. potom si jemne osusim, nanesiem canesten a bud necham vetrat, alebo si dam cistu vlozku do podprdy. maju sice lepiaci pasik, ale to neriesim. predtym som si davala len papierove vreckovky, kvoli castej vymene, ale hned sa namocili a aj podprda sa mi namocila, tak uz t tak nerobim. bojim sa totiz, ze od sladkeho mliecka, ktore ihned zaschne a skysne, sa mykoza len posilni. takze som prestala natieranim bradaviek mlieckom - i ked zabranit sa tomu neda, lebo mliecko kvapka a kvapka 😀 hlavne ked si pomyslim na tea 😀
zberace som pouzivala, ked si maly nepytal tak casto papat. teraz ale chce velmi casto a tak sa mi prsia neplnia natolko, ze potrebujem zberace. stacia vlozky, aj to len ked sa prsia naleju.

shaarka
1. jún 2010

strapco, nezvyknem vazit, lebo stale zabudnem 😀
ale akurat teraz som odvazila cele kojenie + 110ml od siedmej rana, ako sa zobudil, som kojila min. 3x z oboch prsnikov, velmi dlho, nechala som ho aj zuzlat, skratka visel na mne az do 12 hod., kym nezaspal (v polohe obaja lezmo na manz. posteli). potom spal 3,5 hodiny a ked sa zobudil, vypil tych 110ml.
teraz sa tvari, ze zaspal (s cumlikom), ale zatial to na tvrdy spanok nevyzera.

ivka1603
1. jún 2010

@strapco13 ....maly ma biely soplik, ale tie hlieny ma viac hnevaju, lebo vdaka nim vlastne grcka, asi ho napina ☹ to chrcanie moze byt z toho dovodu, ako si mi pisala....nastastie vie pekne dychat nostekom....
Ten Sudocrem je ucinny? Mam este z porodnice vzorku 15g a mam podobny problem ako vejula....skusim tiez malemu natriet s nim ritku 🙂

luly13
1. jún 2010

my sa tiez trapime s chrcanim :(. najprv mal adam nadchu a zostalo mu to chrcanie. vcera nam dr. povedala, ze mu, bohuzial, nevie pomoct. problem je v tom, ze mame v byte 25-6 stupnov, co je podla nej na babo privela. ma vyschnutu zapuchnutu sliznicu a sopliku mu nejdu von. pouzivame libenar a vecer pred spanim sa snazim co-to vysat. odporucila nam ochladit vzduch v byte a pouzivat zvlhcovac. vraj aj napriek negativam, by bolo fajn zaviest klimu a dodrzat pravidlo, ze klima zapnute v izbe, kde nie je babo (nechat pootvorene dvere)

@strapco13 co si, prosim, myslis o klime v byte a malom babu. je horsie to teplo (no netusim, kolko stupnov budeme mat cez letne horucavi) alebo klima? D.

shaarka
1. jún 2010

@luly13,
to sa stavalo aj mne, hlavne na lavom prsniku. ide o to, ako som zistila, ze ten zberac nie je poriadne nalepeny na prsnik a ako sa hybes, tak sa odchlipuje od prsnika a tym padom prepusta kvapocky mliecka, ktore nejdu dnu do zberaca, ale teci po prsniku... je to na nervy, ale tak co uz. skus upravit umiestnenie zberaca, napr. ten otvor daj tesne pod bradavku. alebo si daj pod zberac do podprdy este par papierovych vreckoviek...

strapco13
1. jún 2010

@shaarka ..ja som chvilu bola nutena odsavat z jedneh prsa..tyzden uz neodsavam 😵 ..tak maly vypil 130 ml cca
takze tych 110 je uplne v poho na mesacne babo..MM sa mni zlozenim, kojene dieta toho nezje tolko co babo na UM

shaarka
1. jún 2010

@luly13,
ako to, ze mate v byte tak vela stupnov?
my mame 22-23 (panelak). bala som sa, ze je to malo na kupanie, ale vsade pisu, ze 22 je spodna hranica.
je pravda, ze po okupani alebo po umyti zadku je malemu zima, chvilu trasie zovretymi ruckami, ale beriem to tak, ze sa aspon otuzuje 😀

luly13
1. jún 2010

@strapco13 nas ma vkuse otvorenu pusinku. veeelmi malokedy ju zavrie. moze to byt priznak toho, ze sa mu zle, pripadne nevie dychat nostekom? tie otvorene ustocka ma od narodenia. no chrapcanie nam zostalo po tej nadche. a tiez su sople biele.

bubelko
1. jún 2010

shaarka: ta kamaratka, co to ma, tym trpi uz dlho. okrem toho, ze to ma aj na prsiach, na co prisla po porode, tak to ma aj na rukach, nohach, zatial to obislo usi a nos. hlavne v zime a na jesen s tym ma velky problem. ma uplne biele ruky a aj prsty na nohach.
http://www.medinfo.sk/?s=heslo&id=734
http://cs.wikipedia.org/wiki/Raynaudova_choroba
toto som nasla na internete. ci ti to ale pomoze to neviem.

tak zelam vela stastia a sily pri kojeni 😉

ps: syndrom podla mna s cumlikom nema nic spolocne.

strapco13
1. jún 2010

@luly13 ..klima..urcie nie v miestnosti s babom..ale ved vetrat a nekurit tolko..to je lacnejsie ako klima a zdravsie..a v lete to moze robit teplotny sok..vonku 40 a vnuti 20 😝

shaarka
1. jún 2010

@strapco13,
myslis to tak, ze si musela odsavat a tym padom si odmerala, kolko ti maly spapal z flasky?
a ked vypil 130, tak si videla, ze uz sam nechce?
ci? neviem, ci som to spravne pochopila, ale dik za ukludnenie.

len sa obavam, ze ine kojenia, ktore nie su po 4 hodinach, ale skor, nie su tak bohate na objem mliecka 😒

luly13
1. jún 2010

@shaarka posledne poschodie,panelak, vychodna strana. ja tiez nechapem, ze tu mame tak teplo, hoci stale vetrame. aj teraz. dokonca mame zaizolovanu strechu a furt je tu taky hic :(((

strapco13
1. jún 2010

@luly13 male dieta pokial nekeca a nepapa a neplace, a nezapozera sa na nieco a ma volny nos tak ma mat zatvorenu pusu
ked mu streknes libenar..trosku viac..prehlta to?

@bubelko kamoske by mali vylucit lozisko infekcie..gynekologicke, zune, moc, nos, mandle