Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

jaja26
1. jún 2010

Ahojte,
chcem poprosit o radu. Vidim, ze si tu velmi pekne radite. Velmi mi zacali padat vlasy, su po celom byte. Az mi je z toho slabo. Neviete mi poradit ake vitaminy proti padaniu vlasov mozem, ked kojim?

kubkovka
1. jún 2010

ahojte dievčatá, ja mám doma dvojtýždňového chlapa, je plne kojený, mlieka mám dosť....pri malej som kojila len cez klobúčiky, malá sa vôbec nevedela prisať, teraz je to našťastie bez klobúčikov.....len ma trápi, že ma bolia bradavky, hlavne keď sa prisaje, tak taká pichľavá bolesť, počas kojenia to ustúpi, ale bradavky mám aj tak dosť citlivé, myslíte, že je to len tým, kým si zvykneme na kojenie alebo to môže byť niečo iné? A ešte ma trápi, že v noci sa malý zobudí, prisaje sa, ale saje iba z jedného nejakých 10 minút a zaspí a spí zas nejaké tri hodinky......myslíte, že mu to stačí? Cez deň je na prsníku dosť často, hlavne preto, že je nervózny, kým sa nevykaká.........ak môžte, napíšte, čo si myslíte vy, vďaka

bubelko
1. jún 2010

jaja26> mne pomohlo ostrihat vlasy ☹ hoci mi v lekarni dali priorin a zlepsilo sa to, aj tak mi padali dalej . ako som sa dala ostrihat, je to lepsie. 😒 ale to si asi pocut nechcela, ze 😉

prsky
1. jún 2010

@kubkovka dojcenie by nemalo boliet - tipujem nespravne prisatie, ale skus sa pozriet v annaginom clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave... citlivost bradaviek by sa mala upravit casom, ked si zvyknu na vyssiu zataz, resp. v pripade, ak sa nespravne prisava, tak by mala zmiznut jeho upravou. to, ze v noci pije iba 10 min je v poriadku - zrejme sa napije dost cez den. ak ma dostatocny pocet pocikanych/pokakanych plienok a je spokojny, tak mu to staci - vychutnavaj takyto krasny interval, kym trva 😉
@jaja26 nedavno sme tu o tom pisali - vypadavanie vlasov je normalne - pocas tehu tolko nevypadavaju, pretoze su lepsie vyzivovane a po porode vypadnu aj tie, co by boli vypadli, keby si nebola tehu 😀 - bojovat sa proti tomu da uzivanim vitaminov, hlavne zinku

strapco13
1. jún 2010

@jaja26 ..skoro kazdemu vypadavaju vlasy po porode /je jedno, ci prirodzeny alebo cisarsky, ci kojis alebo nie/...ide o to, ze pocas tehu nevypadavaju natolko a potom to dobehnu
pomaha..jedine vitaminy..takze do lekarne a kup si vitaminy pre kojace mamy, alebo mne zabral z tesca, ale maju aj v DM mliecny napoj pre kojace...gravimilk..ale nie uplne..ale je to lepsie

@kubkovka ..keby mu v noci nestacilo, tak sa zobidi skor...niektoere deti piju z jedneho prsnika, niektore z oboch, niektore cez den potrebuju oba prsnika a v noci staci jeden, niekedy aj cez den piju raz tak, raz tak...ty tiez nie si stale rovnako hladna 😉
dojcit na poziadanie
tazkpo povedat..bud si bradavky este len zvykaju..alebo uz mykoza...mas ich citlive na chlad aj mimo kojenia..ak ano..tak je to mykoza, kup si canesten je na volnopredaj

kubkovka
1. jún 2010

strapco, a ten canesten sa ako používa? Treba ho umývať pred kojením?

prsky
1. jún 2010

@kubkovka natierat tenku vrstvu po dojceni, netreba umyvat pred dojcenim

prsky
1. jún 2010

@kubkovka ale nenatieraj to preventivne, najprv zisti, ci je to mykoza

kubkovka
1. jún 2010

a ako to zistím?

olifcek
1. jún 2010

@kubkovka strapco13 pisala....

tazkpo povedat..bud si bradavky este len zvykaju..alebo uz mykoza...mas ich citlive na chlad aj mimo kojenia..ak ano..tak je to mykoza, kup si canesten je na volnopredaj

jaja26
1. jún 2010

Dakujem za radu. Kupim si ten zinok. A nepomaha aj pantenol?

annag
1. jún 2010

@shaarka

a to ako vieš, koľko Ti bábo vypilo? Ak ho po dojčení vážiš, niet sa o diveiť, ak Ti plače - to sa snáď ani inak nedá, je to trápenie bábätka, ktoré nemá zmysel. Váženie popiera podstatu dojčenia - dojčenie nie je len kŕmenie. A čo ak má v danej chvíli bábo chuť len na 10ml? To by si ho vari išla dokŕmiť z fľaše, či?

Bábo má po dojčení oddychovať, nie sme na pretekoch. Tým, že ho položíš na váhu mu vyvoláš reflux a bude Ti plakať do ďalšieho dojčenia.

annag
1. jún 2010

@vejula

podľa mojich skúseností - mala som stovky mamičiek s mykózou bradaviek, ale nespomínam si, že by gynekológ vedel bradavky liečiť správne . Bohužiaľ, nemajú o liečbe bradaviek správne vedomosti a dokonca i mnohí kožní majú obrovské rezervy ... 😔

bubelko
1. jún 2010

annag> prepac, ze ti oponujem, ale ja som v urcitej dobe tiez jonasa vazila pred a po kojeni. prvy krat este v nemocnici, ked mi nechcel priberat a druhy krat doma, ked som mala ten zapal a zase tak dobre nepriberal. oboje na radu laktacnej poradkyne.
myslim, ze to nie je trapenie babatka. a dojcenie je predsa aj o krmeni a nielen o vytvarani si vztahu k babatku. obe veci su predsa uzko prepojene.
takisto som jonasa bola nutena polozit na vahu po dojceni v poradni a nikto mi nikdy nepovedal, ze vazenie sposobuje reflux. pocujem to teraz 1.x. a ani neplakal a ani nemal reflux 😕

vejula
1. jún 2010

@annag no tak to je fakt smutne 😔 a čo mam teda robiť ten canesten som uživala zlepšielo sa to ale zrejme to nieje uplne super. Ja si to teraz natieram tym multimam lanolin to by mohlo zabrať.
No a ešte sa chcem poradiť s tym neustali bojom pri kojeni prvych 5-8 min papa pekne a potom začne to pučenie hnevanie plakanie. Čitala som aj tvoj članok ale ja fakt neviem. Hneva sa vždy po preglgnuti tak z tohjo mi najskôr vyplyva ta bolesť bruška ale ked nieje na prsniku tak je kludny a akonahle začne piť a preglgne opäť hnev. Veim že si velmi proti cumlom, ale ked mu dam potom cumel tak sa ukludni a ten v kludi cumlika. Jemu proste len vadi to preglganie. Mysliš že už može byť po tych par minutach najedeni aj napriek tomu že napr. už tri hodiny pred tým nepapal???

annag
1. jún 2010

@kubkovka gratulujem k bábätku 🙂

bradavky si nemusia zvykať a bolieť, ak je bábo správne prikladané - ale to asi nie je Váš prípad, zrejme aspoň raz k slabšiemu prisatiu došlo -
- príčiny môžu byť v súčasnosti dve - slabšie prisatie, alebo infekcia. Ak bolí dojčenie najmä pri prisatí ide skôr o prisatie. Pozri si dobre asymetrické prikladanie - vtedy smeruje bradavka šikmo na horné podnebie, je ním chránená a špička sa tak neodiera o jazýček. Nedochádza k ich poraneniam. AK si však mala v priebehu týchto dní i ragády - trhlinky - tak už bude i infekcia. Minimálne bactroban alebo framykoin by som dala, ak tam boli hoci i malinké poranenia. (malo bábo čo i len raz cumeľ , fľašu?
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

Za 10 min. môže byť bábo v pohode napapané.

kubkovka
1. jún 2010

annag, určite som ho mala pár krát zle prisatého, to som zistila podľa bolesti, len mi to neskoro došlo, teraz sa už prisáva v pohode, ak nie, tak bradavku vyberiem a znova sa prisajeme, ale na začiatku som mala taku jednu no neviem či ragádu, nekrvácalo to ani nič, ale videla som tam krv, aspoň myslim, v tej bradavke. Neviem ako to opísať. Ja si tiež myslím, že to už bude infekcia, lebo dosť reagujú na chlad aj na dotyk. A mám také pichanie v prsníkoch, to neviem, či je tvorením mlieka alebo niečím iným. Pri malej som si vytrpela na začiatku kojenia, aj zápal prsníka som mala, aj sa nevedela prisať a strašne ma to na začiatkoch bolelo, že som plakala pri kojení. Chcela by som sa tomu vyhnúť, prisáva sa pekne, a žabku som si nevšimla, pozerala som. Tak asi skôr ta infekcia.

shaarka
1. jún 2010

annag,
vopred sa ti ospravedlnujem, za moj prispevok, ale myslim, ze si reagovala prudko. nie je pravda, ze maleho vazim, ale dnes som to urobila - a to prave preto, lebo som chcela vediet, aspon orientacne, kolko ml vypil a kolko ml som teda mala v prsnikoch. prave preto, lebo bol stale hladny a ja som sa bala, ze kvoli slabemu toku mliecka papa malo.
druha vec je ta, ze urcite neplakal kvoli vazeniu - je to dvojsekundova zalezitost a som si 100% ista, ze nezacal plakat preto, lebo som ho pred 10 minutami odvazila.
dalsia vec: viem, ze nie sme na pretekoch.
s refluxom sa trapime od narodenia - niekedy je to lepsie (ked si odgrgne), niekedy horsie a grcka aj hodinu po kojeni. (mam klinovy vankus, polohovaci vankus aj vankus na kojenie, v ktorom ho polohujem.)
a co sa tyka ostatnych veci, co si napisala, som si vsetkeho vedoma a nevadi mi, ked spapa len 10ml, nevadi mi, ked na prsniku len tak lezka a cucka.

nechcela som ta mojim prispevkom (otazkami) poburit, len hladam radu a uistenie, ze robim to najlepsie pre babatko.
ale podla tvojich reakcii sa dopustam strasnych chyb 😔

annag
1. jún 2010

@vejula
ak mliečko rýchlo tečie (a je ho veľa),môže byť najedený i po 5 minútach - musela by som vidieť dojčenie, ako je prisatý, položený. Skús mu priškrtiť tok mliečka v takej chvíli a uvidíš - cigaretovým úchopom stlač rozhranie dvorca ukazovákom a prostredníkom - ak pôjde o tok mliečka, bude spokojný. Skús namiesto cumľa dať svoj prst - ukazovák, prostredník. cumeľ je neustály zdroj infekcie (okrem iného)

prsky
1. jún 2010

@annag ja som to zvykanie myslela v tom zmysle, ze predsa len, aj pri spravnom prisavani, isty cas mas minimalne neprijemny pocit na bradavkach - predsa len, pred babom ti ich nikto nezuzle vacsinu dna 😀

@kubkovka tak to potom bude infekcia.

leelo
1. jún 2010

@shaarka kazdy robi chyby. annag sa ti tu uz niekolko tyzdnov na dennej baze venuje, tak to nemozes brat v zlom. len v dobrom! 😉

monicka101210
1. jún 2010

annag

ahoj, ja ked mam cas tak si citam clanky z tvojej stranky a dnes to bol kruty clanok o krutych praktikach vyrobcov umelych mliek...a tie obrazky skoro som plakala......no ale chcela som
maly ma za chvilu 4mesiace a ja som si az teraz uvedomila ake mam stastie a vsetko dokopy ze ho dojcim.v tej porodnici som si to vobec neuvedomila ake su dolezite prve hodiny dni... a vlastne ti chcem povedat ake je uzasne co robis a mne velmi pomohla tvoja stranka a poradkyna veronika mihalska.

annag
1. jún 2010

@shaarka

prepáč, nechcela som a uraziť. Len mne uchádzajú teraz súvislosti čo tu spomínate, nestíham to všetko čítať a chcem rýchlo pomôcť aspoň mamičkám, čo sa najviac trápia. A ak si prečítam, že vážiš, tak je to pre mňa veľmi podstatný fakt - preto som tak zareagovala a rýchlo (ostro) vysvetlila o čo ide - neviem, čo všetko si už čítala alebo nie, prepáč 😔 . Váženie je veľká potvora pri dojčení a mnohé mamičky si to neuvedomujú. Aj 2 sekundy urobia veľmi veľa. Keď chodím k mamičkám, ktorých deti majú "reflux" zvyčajne zistíme, že reflux by vôbec nebol - ak by sa s bábom manipulovalo inak. Ja to na diaľku nevidím a je to veľmi ťažké opísať. Napr. minule som bola u mamičky, ktorá síce bábo po dojčení nezdvíhala ako som radila, ale pohla s ním - otočila ho o 90 stupňov akoby keď si ho kolíšeme nôžkami k bruchu, hlavička v dlani. Už tento zdanlivý pohyb bábätko vyrušil, prebral a spôsobil , že bilo po dojčení nepokojné. Následne ho musela zdvíhať, odgrgávať, ono grckalo, čkalo, plakalo. Práve pokusy polohovať bábo takisto často spôsobujú reflux - bábo sa zguľká, pokrčí si bruško, už len usalašiť ho do správnej polohy mu reflux , resp. nepokoj často vyvoláva. Nakoniec mamička zistí, že mu je najlepšie trebárs na rovnej podložke na boku .... Napr. obyčajný vankúš urobí veľmi veľa, bábätko sa musí cítiť pohodlne, väčšinou vidím deti dojčiť sa vo veľmi nepohodlných polohách, či už mamičky alebo dieťatka. Často majú len malý tenký príliš mäkký .... vankúš - fakt je to veľmi ťažké na diaľku zistiť.

kubkovka
1. jún 2010

no a ak je to infekcia, čo teraz? viete mi niečo dobré poradiť?

zajaciq
1. jún 2010

vsimli ste si ako je Nutrilon sponzorom najsledovanejsieho serialu z lekarskeho prostredia? no nekup to 😠

@shaarka my grckame cely den a to mi babatko takmer zakazdym pekne odgrgne..stane sa, ze sa zobudi a dogrcia sa, alebo aj zo spanku sem tam, pri nadvihnuti, pri paseni barankov. ja uz som si nejako zvykla ci co, ale urcite by som to nenazyvala refluxom - ten je predsa vtedy, ak to ide prudom. ci vam to ide prudom? u nas je to asi z toho, ze sa moj zajko prejeda 😅 nic to, ved to sa casom upravi... najradsej sa mi aj tak povracka do vystrihu 😀 a potom to dopadne az na zem cez trko 😀

annag
1. jún 2010

@prsky

jasné, ide len o to, že to nesmie byť veľmi nepríjemné. Z bradavky sa musí stať tak trošku mozoľ aby dokázala zvládnuť občas i divoké prisatie -. aj to sa stáva - však napr. v noci ... sa bábo môže prisať i zle... 😝 😅 .

vejula
1. jún 2010

@annag neviem myslim že to nieje tookom, lebo sa hneva ja ked je na prsniku ktory je už takmer prazdny ale aj ked ho rpiložim na plne prso, takže ma vńa vyber aj slaby aj silny tok. Ale to mi vrta hlavou prečo je to vždy potom ako preglgne mliečko. Nie ked taha ale ked preglgne tak sa začne hnevať.

susann11
1. jún 2010

Ahojte,
chcela by som poprosit o radu. Zacina ma pobolievat prsnik, je dost citlivy na dotyk. Doteraz som nic take nemala. Moze to byt zacinajuci zapal? Da sa tomu nejak zabranit? Co by mi mohlo pomoct, studene? Dakujem moc za rad.

annag
1. jún 2010

@bubelko

ešte som Ti neodpovedala do IP , lebo nestíham. Ale nie každá laktačná poradkyňa radí správne a dokonale , nezáleží od krajiny. Keby si bola na SK, vrele by som Ti odporúčala konferenciu s Dr.Newmnaom čo dnes spomínala pezincanka- našla by si tam odpovede na Tvoje otázky. I na to, že nie všetky rady, čo si kedy dostala (hoci určite mienené len v dobrom) boli správne a ideálne. A tam patrí i váženie - tu je tá krutosť kultu umelej výživy: norma je umelé mlieko, počítanie (ktoré nedáva väčšinou správne výsledky a v podstate sa zo skúšky dojčenia nedozvieme nič ) . Keby bolo normou dojčenie a každý sa najskôr pozeral a rozumel tomu, ako sa bábo dojčí, tak by váženie nebola bežná nezmyslená prax. Neustále porovnáme dojčené bábo s bábom na um a nie naopak.

Viď leelo - tiež absolvovala skúšky dojčenia - áno, bábo v danej chvíli vypilo veľa, všetci boli spokojní - pije veľa, neprospievanie bude v niečom inom. Ale to bábo toľko vypilo len ak mala prsník na prasknutie - lebo za bežných okolností sa k svojmu mliečku nedostalo pre prirastený jazýček. Celé týždne si to množstvo lekárov tento fakt neuvedomilo a míňali peniaze na nezmyslené vyšetrenia. V tomto prípade bolo váženie priam škodlivé a zavádzajúce pre nás všetkých, ktorí sme v tom boli zainteresovaní.

annag
1. jún 2010

@vejula

tak v takom prípade môže ísť o následok hltavého predchádzajúceho pitia . Ak vylúčime potrebu kakať či pukať 😅 . Pije spokojne prvé minúty?