Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
10. jún 2010

inak...mate lucku, ktoras ma ruzovu flasu i ruzovy vrchnak, na nej posu, z eju netreba prevarat...ale ruzovy vrchnak a priehladna flasa, tu treba... 🙂

prsky
10. jún 2010

@olifcek nie, mala som zly pocit z toho, ze by sa jej odierala nozicka - davala som bud kratasky a tielko alebo opalovacky

olifcek
10. jún 2010

@prsky alei opalovacky su kratke..x;o) no nic, dnes este kociar, musim kupit opalovacky x;o( len tazko, ked s oliv sa moc neda...

prsky
10. jún 2010

@olifcek som ich vzdy vytiahla dost na to, aby sa neodierali nohy 😉

olifcek
10. jún 2010

@prsky myslis nozicky ako vytrcaju z manduci?aha

ivv
10. jún 2010

dievcata poradte pls... ako mam malu naucit spat POLOZENU 😅 .. cez den . ja uz fakt nevladzem na ruky 😔 . kedysi fungoval cicik ale uz nefunguje.. ona sa napapa a potom ak ju chcem takto uspat, tak len otaca hlavicku a zlosti sa namiesto zaspatia.. kocik funguje, ale ked je takto horuco sme radsej dnu a teda je to veseleeee, lebo to nase dietko hracky moc nebavia, len robit somariny, pripadne ju bavia veci ktore jej este do ruk nepatria.. 😅 . da sa este vobec naucit spat dieta same? nemyslim aby bola sama v izbe, ale so mnou, hlavne aby lezala 😀 😀 😝 kedysi ked bola malinka, tak som sa na nu vydrzala divat aj hodinu ako mi spinkala v naruci, takze takto som si ju naucila.. 😔

lusa889
10. jún 2010

@annag ano dojcim, dotaznik som ti poslala, dakujemm voper za pomoc 🙂

prsky
10. jún 2010

@ivv nepotesim ta, v tomto veku ju este urcite nenaucis lahko spat samu - bud ju uspi v kociku aj dnu, alebo si kup satku/nosic 😝 - alebo vydrz ten plac a hladkaj ju, spievaj jej, rozpravaj - hocico, co ju bude ukludnovat v lahu - ona si na to casom zvykne. drzim palec

lusa889
10. jún 2010

ahojte, nasa malinka je od vcera nenajedena ☹ vecer sme sa 2 hodiny durdili, plakali strasne az sa nevedela prisat a stale bola hladna, tak som jej dala aj z druheho prsa az nakoniec ani neviem ako zaspala, dnes od rana len na ciciku aby bola, akonahle zaspinka a cicik pusti a dam ju do postielky je hned hore a place, rano jedla skoro 3 hodiny potom az necelu hodku pospapala a proceduru jedenia na 3 hodiny sme opakovali znova ☹ Nakoniec zaspala na rukach, lebo jest viac ako 3 hodiny je uz podla mna privela. Je to tak aj u vas? Je to normalne?

ivv
10. jún 2010

@prsky manducu mame, ale uspavat som ju tam este neskusala. este s nou nie je kamaratka, tak sa tam nosime len napapane a vyspate. btw.. uz mi spi na rukach, tukam jednou rukou 😉. mne teda mala vela neplakavala, lebo ak spustila sopran, hned bolo podla jej vole.. 😅

ivv
10. jún 2010

tym som chcela povedat, ze hned bola na rukach 🙂

prsky
10. jún 2010

@ivv jj, to chapem, preto som pisala, ze vydrz ten plac 😀 (ak vydrzis - ja som nikdy nevydrzala 😀)

@lusa889 tipujem, ze to nie je o tom, ze je hladna, ale ze sa na dide upokojuje. ja mam teraz malu tiez stale na sebe (akurat spinka, takze mam na 1,5 hodky frei), lebo je chora, tak stale dudluje 😉

olifcek
10. jún 2010

@lusa889 ja som s oliv ako siamske dvojca, takze...

zuzkat1
10. jún 2010

@prsky nie som odbornik ale podla mna sa moze prejest mm, moja sa viditelne prejeda... nezvykla mi vracat a teraz furt odkedy papa kazdu pol hodku... okrem toho si myslim ze musi byt zasytena ved je to aj jedlo nielen pitie a ked papa kazdu pol hodku tak neverim ze sa neprejeda... mne aj povedali viaceri dr ze babo zacina travit tak po hodinke a pol, tak neverim ze sa nemoze prejest

prsky
10. jún 2010

@zuzkat1 lenze ked do nej das vodu, tak je to dalsia tekutina do (podla teba) preplneneho zaludka, takze to moze mat rovnaky nasledok ako ked ju prilozis k prsniku. a travenie po 1,5 hodke sa mi nezda, kedze kazdy organizmus travi neustale - to by to mliecko akoze v bruchu stalo? a hlavne mliecko je rychlo stravitelne, preto sa aj dojcene babatka castejsie budia (aj ked kazdy je iny - niektori spia aj celu noc od narodenia, iny sa budia v noci pomaly este v skole).

annag
10. jún 2010

@lusa889

už podľa kakanice som tušila, že čosi bude treba napraviť 😅 . Dnešok , problém s kakaním... je len následok nevhodného odporúčania dojčiť podľa intervalov, nie skôr než 2 hodiny - nebudeme už teraz riešiť, prečo a či vôbec ju bolelo bruško , budeme riešiť súčasnosť - pretože bábätko nebolo dojčené na požiadanie, musíme zabezpečiť, aby začalo prijímať viac mliečka, a aby sa Ti ho i viac tvorilo - pôjde to zrejme rýchlo 🙂

- lusa,prosím, začni hneď ponúkať pri jednom dojčení obidva prsníky, smelo ich vystriedaj i viackrát pri jednom dojčení (teda napr. pravý, ľavý, pravý, ľavý) - možno sa niekedy stane, že jej bude jeden stačiť, inokedy bude chcieť obidva - ponúkaj, a rozhodnutie nechaj na ňu - ak bude hladná, bude piť, ak nie, nenúť ju, prosím pozri si stláčanie prsníka, mohlo by Ti veľmi pomôcť

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

- namiesto cumlíka ponúkaj prsník - ona potrebuje piť, nie sať naprázdno, okrem toho, cumeľ oslabuje prisatie, už sa určite neprisáva tak dobre ako by sa mohla - ak ho vynecháš , časom by sa to mohlo veľmi dobre napraviť , cumeľ sa s dojčením nesnúbi

- dojči často - ak bude potrebovať každú hodinu, tak každú, ak ešte skôr, tak i skôr. A naopak, ak bude spinkať, nechaj ju spať kým sa neprebudí

- môžeš si kúpiť na podporu laktácie ideálne senovku grécku, benedikt lekársky

- maličká málo spinká - bude to tým, že sa ju pokúšaš odgrgávať, kľudne ju nechaj na prsníku zaspinkať a len opatrene ju prelož na gauč v polohe ako sa dojčila, ak spinká v kočíku, smelo to využívaj i viackrát denne

našťastie, ozvala si sa skoro, myslím, že v priebehu krátkeho času bude maličká spokojná , časté vyprázdňovanie prsníkov zvyčajne rýchlo pomôže

prosím, dobre si i prezri asymetrické prikladanie, bábätko by si mala cielene prikldať k prsníku a nie naopak. teraz Ti len naslepo chytá kadejako prsník, takto ju krásne nasmeruješ a priložíš tak,aby si malá uchopila čo najväčšiu časť dvorca:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

annag
10. jún 2010

@zuzkat1

60 ml mliečka materského strávi bábätko v priebehu cca 60 minút - možno UM sa trávi dlhšie, no MM sa trávi rýchlo, čo je pre bábätko výhoda, nie naopak

- zuzka, ak ponúkaš prsíčko každú polhodinku a máš laktáciu dobre rozvinutú, ponúkaj jej opakovane ten istý prsník za sebou - tok mliečka bude mať pomalší a zároveň i krásne prsník vyprázdni - teda napr. do Vašich zvyčajných cca 2 hodín dojčiš koľko chce maličká, ale z toho istého prsníka, zrejme jej podľa opisu bude stačiť jedne i viackrát za sebou- dojčenie nie je len kŕmenie - toto je rozdiel na rozdiel od kŕmenia UM - informácie od lekárov sú informácie o deťoch nedojčených, MM je špecifické jedinečné jedlo, ktoré sa nedá porovnávať s iným jedlom a už vonkoncom nemôžeme prirovnávať dojčenie len ku kŕmeniu

... viď lusa , ktorá takto poslúchla rady dojčiť nie skôr než po 2 hodinách, a dospela k tomu, že vzácna harmónia medzi prsníkmi a potrebami bábätka sa narušila

carodejnica
10. jún 2010

@zuzkat1 - ja si myslím, že tvoja malá vracia preto, lebo je vo veku (4 mesiace), keď u nej kulminuje fyziologický reflux - jav, spôsobený nezrelosťou tráviaceho traktu - pažeráka - pomôže úprava dojčenia a polôh pri dojčení.. mne osobne pomohlo, keď som s malou po jedle nemanipulovala, nedávala som ju odgrgnúť, nechala som ju ležkať v mierne zvýšenej polohe... kým je pretrávi.. MM je rýchlo stráviteľné... .. tu je k tomu super vyčerpávajúci článok od annag
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro... 🙂 🙂 🙂 🙂

- minulý rok v lete, som aj ja len výlučne dojčila aj v najväčších horúčavách 😉 vodu som nikdy nedávala...

leelo
10. jún 2010

ahojte,
po 2-dnovych horuckach sme dnes zacali aj hnackovat, tak sme sa vybrali ku dr.
okrem odporucania davat mrkvu a ryzu (tuto kombinaciu maly uplne neznasa, davam mu banan) som dostala aj radu vysadit dojcenie na 12-24 hod v pripade, ze budu hnacky "silne".
na toto som sa pousmiala a este som jej dala priestor vysvetlit mi dovod. ten je: vraj dieta s akutnou hnackou nesmie prijimat tuky.
zaujimalo by ma, ci mate podobne skusenosti a aj tvoj nazor, annag. resp. ako sa da proti takemuto niecomu argumentovat dakujem 🙂 ja som jej povedala, ze sa mi nezda optimalne riesit to prerusenim dojcenia aj kvoli tomu, ze prave dojcenie pomaha prekonavat taketo virusy vdaka tomu, co vsetko mm obsahuje a ze to vidim na malom ako sa stale pyta na prsnik, cize on si svoju terapiu urcil sam. neviem si predstavit taketo odstavenie, ved ako by som mu to preboha vysvetlila???

maly sa mi inak zda culy, dehydrovany nie je, len ta stolica je s hlienom, inak zapacha ako bezne. ma aj vysyp na hrudnicku, ramienkach a siji, takze to tiez ukazuje na nieco viralne. rotarix mame zastepeny, tak snad ide o nieco lahsie.
nedavam mu ani smectu, ani mrkvovo-ryzovy odvar RS 200, ani roztok Kulisek na rehydrataciu, co nam dr.predpisala...

prsky
10. jún 2010

@leelo nasa skusenost pri grcacko-hnacke - co najviac MM, vodu by som do nej nedostala, z nej vracala, z MM nie. a bala by som sa dehydratacie, keby som jej nedavala MM. skore uzdravenie zelam

dankag
10. jún 2010

ahojte
ja len tolko ze na privykanie baba na samostatne spinkanie
kocikovat, kocikovat, kocikovat
moj maly uz 3 den! (juchuuu) spinka sam na zahradke v kociku - bez toho aby som ho musela tlacit
a aj v noci uz ked zaspinka, tak hodinku aj hodinku a pol uz aj sam vydrzi (v mojej posteli)
tak tomu uz hovorim vegeeeeeeeeeet

leelo
10. jún 2010

@prsky vdaka 🙂 zatial zvladame s MM, inak to ani nejde, takto je to super. ja mam asi nejaku smolu na lekarov. vyhlasujem patranie po pediatricke v ba, ktora nieco aj vie o dojceni 😉 asi to budu tie, co su zaroven mamila poradkyne alebo s mamilou spriaznene

ivv
10. jún 2010

@dankag adelka vie spinkat von v kociku, aj v noci, ale cez den v byte je to probleeem.. jedine na rukach 😲 😀

martina46
10. jún 2010

@annag chcela by som sa opytat ohladom upchatych mliekovodov, uz som mala 3 upchate, dnes som prepichovala 3. pluzgier, este mam v jednom prsniku hrcku, ktora ide len velmi tazko rozmasirovat, neviem, dalsi pluzgier nevidim, no tie uz prepichnute su tam stale, proste biela bodka ostala, mliek odtial ide, je toto normalne? kedy sa to zahoji?
kamilka sa po dllllllhom case vcera dnes opat prisala, no velmi zle, nespravne a len ked bola strasne unavena, cize jej ani netieklo, zhodou okolnosti som mala odstriekane... tak este stale dufam. dlzka odstriekavania je ako kedy, uz nestiham kazde dve hodiny, ked to zacalo trvat dlhsie, bolo to uz na ukor deti, teda aj predtym, ale teraz uz citelne.

martina46
10. jún 2010

aho, no somn si pozrela este trochu temu biela bodka na bradavke...
ide este o to, ze mne nikdy z toho miesta neslo nejako speci vela mlieka po prepichnuti, pepichla som a mlieko zrazu slo, ale tak ako obycajne, je mozne, ze sa ten mliekovod este nestihol zaniest?

lienockaa
10. jún 2010

martina46-ja sem len obcas zabludim, nemozem davat rady ako laktacna poradkyna, ale tu bielu bodku na bradavke som mala aj ja, strasne dlho sa mi hojila..to bolo uz teraz ku koncu kojenia, no hojilo sa mi to urcite aj tri tyzdne, ak nie mesiac..ani mne z toho neslo nejako vela mlieka..ale tak urcite nemozem porovnavat asi ako tecie mlieko po 2 rokoch kojenia a ako ked kojis cca 3 mesiace.. 😉
no fakt je, ze hojilo sa to dlho, davala som si na to gencianku a homeo masticku cicadermu, nic viac..

annag
10. jún 2010

@martina46

je možné, že sa nestihol celkom upchať a mliekovod nebol pod silným tlakom. A naopak, často z neho ide menej, ak ej dlhodobo upchatý, mliečko sa už vstrebalo do okolia, a preto tečie z neho málo mliečka. Nie vždy odstránenie bodky znamená uvoľnenie, pretože môže byť upchatý celý kanálik, nielen vyústenie. Preto je fajn dobre prsník nahrievať. Ale ak sa stav nehorší, ak nemáš bolesti, hrčka nerastie, tak sa nemusíš obávať, hrčka sa v prebehu cca mesiaca vstrebe .

- skús užívať lecitín
- skús posúdiť stav bradaviek - veľmi často sa upchávajú i pre pretrvávajúcu mykózu - ak máš mastičku doma, kľudne si ju opäť nasaď

Maťka, skús maličkej mliečko ponúkať i inými spôsobmi, aby vedela, že nielen fľaškou sa pije - to môže pomôcť (napr. po prste keď máš čas, lyžičkou ... čímkoľvek )

zuzkat1
11. jún 2010

@prsky no mne to povedali viaceri dr nezavisle od seba ..a nie ze mliecko stoji v bruchu ale ze tolko trva kym sa stravi ,inak moja sa budi v noci len raz
@annag ja nezvyknem posluchat rady lekarov keby hej tak ju dojcim kazde 3 hodiny a zrejme som uz davno na UM, to co som pisala prsky o tom traveni sa mi zdalo byt blbost kym som nevidela ze malej je zle ked ju tak casto kojim... co sa ponukania prsnikov tyka, tak mala papa vacsinou z praveho lavy davam asi kazde 3 hodiny (mimochodom dr co mi to o tom traveni hovorili, vedeli ze kojim) PS ja viem ze dojcenie je aj pitie,ale je to aj jedenie a ja som to myslela tak, ze proste ona bude prisata kym nieco tecie, nestaci jej len aby sa napila... inak ja rano odsavam do zasoby .. ona rano menej papa a po tom ako sa nanapa ja v pohode odsajem 150ml... cez den neodsavam lebo to nepotrebujem lebo ona uplne vsetko vypije
@carodejnica viem co je reflux dakujem...mala ho nema, a ma uz 5 mesiacov o par dni.. vracia asi 3 ci 4 dni..proste odkedy je takto teplo a ponukam jej prsnik kazdu pol hodinu

prsky
11. jún 2010

@zuzkat1 no ja som z tvojho "babo zacina travit tak po hodinke a pol" pochopila, ze babo sa napije, hodku a pol sa nic v bruchu nedeje a potom sa nastartuju kyseliny a zacne travit 😉 no a aj z logickeho hladiska je to blbost, pretoze je rozdiel vypit 2ml a 20ml alebo 200ml - kazde mnozstvo sa bude travit inak dlho. moja je napojena takmer nonstop teraz, ale z toho celkoveho casu pije iba chvilu, ostatne je dudlovanie (sa ukludnuje, lebo je trochu prechladnuta a aj to teplo jej nepridava na dusevnej pohode)

zuzkat1
11. jún 2010

@prsky no tak to mas stastie,lebo moja pije kym je co... toto iste som s nou zazila, kym som mala prveho dr (potom sme ho zmenili lebo sa mi nepacil jeho pristup k papaniu) no proste mala asi 3 tyzdne ked mi kazal budit ju lebo malo pribrala a ze ma castejsie papat ..ja som vtedy len tusila ze je to blbost ale dr povedal tak som robila, no a ona za tyzden pribrala 500g a vtedy mi cely cas plakala a vracala... tak som s tym prestala a mala bola bez vracania a placu v pohode...nakoniec aj ten dr povedal ze vela papa vraj ma menej.. no uz mame inu dr🙂...no a teraz sa sprava malicka presne ako vtedy plac a vracanie☹ preto si myslim ze sa prejeda... no inak ano aj moja sa tam aj ukludnuje ale to az potom ako vsetko poctivo vypije...a kym sa ukludni tak sa mi mlieko spusti este aj 2x a ona vtedy hned zacne sat ako o dusu...