Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
14. jún 2010

a este ma napadlo..cim sa okolo jedla u takychto deti robi viac rozruchu, tym viac mozu jedlo odmietat. bolo by fajn ponukat jej len tak ledabolo, ked jes aj ty - dieta ma byt sucastou stolovania, ved sa ucia napodobnovanim - mozno ju to zaujme a bude si chciet "zobnut" od vas

zuzub
14. jún 2010

ahojte, chcem vás poprosiť o radu, posledné dva týždne mi malý občas pri kojení cez den po 5-10 minútach začne vystrájať, zlostí sa, kadejako sebou hádže a nechce ťahať len sa prisaje a ťahá mi prsník,som si myslela, že či mu náhodou nejde málo mliečka, ale ked stlačím prsník tak mlieko tečie a dosť veľa.môže to byť aj tým, že mu ide mliečko prýchlo alebo tak? a čo s tým? v noci sa to pri kojení nestáva.

prsky
14. jún 2010

@zuzub skus noznicovy uchop (vysvetlene tu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck... - chytíme okraj dvorca ukazovákom a prostredníkom, čím priškrtíme tok), ak sa prestane odtahovat, tak to zlostenie sa je silnym prudom mliecka, ak nie, kuk do tohto clanku http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

janka2110
14. jún 2010

Ahojte 🙂
Ako vzdy ked mam neaky problem sa obraciam na Vas,lebo viem,ze tu mi vzdy poradite 😉
Dnes sme boli na poradni..vsetko dopadlo super..len to nase kakanie...Dr.mi tvrdi,ze nemoze byt bez kakania viacej ako 48 hodin a predpisal mi sirup,ktory ma mala brat 2 krat denne.podotykam,ze kaka kazdych priblizne 10dni...
Aj pri plno kojenych detoch je to zevraj tak...a este mi kazal davat jej pit vodu ked je teplo.
A este sa chcem spytat:my nepouzivame dudlik ani flasu,ale mala si teraz zacala cumlat palec,nielen palec ale aj celu ruku..proste cely den sa takto cucka....uz som jej chcela dat dudlik...ale nechcem neviete mi poradit...kusatka ani ine veci nechce,lebo este si to nevie drzat presne v puse takze jej to padne...a nonstop ma teda ruku v puse.

zajaciq
14. jún 2010

@janka2110 janka, ved to je uplne normalne, ze si objavuje rucky a papa ich. co ti na tom vadi ? od palca po celu pasticku si cmula aj moja dcerka, kedy pride 😀 a dost casto. ku kakaniu.. kazde babatko je ine, ak to mas odsledovane, ze s ati po 10-11 dnoch vykaka, tak je to v poriadku. vodu davat je zbytocne. 😉 tvoj doktor asi nikdy nekojil...

prsky
14. jún 2010

@janka2110 alebo idu zubky, tak si masiruje dasienka...problem by nastal, ak si aj neskor bude cmulat, ale to skor asi robia deti, ktore sa nudia

a ohladom kakania...ak kaka aspon raz za 10 dni, tak by som nedavala sirup ani nic (ja beriem lekara ako poradcu, tiez nemoze vediet vsetko 😉 ) a pitie obdobne - MM staci

katinam
14. jún 2010

@janka2110 ,
kakanie - kuk http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic... , podla toho dojcene babatko nemusi kakat aj 2 a viac tyzdnov
pitie vody - vodu pre plne dojcenom babatku netreba, ale treba castejsie ponukat prsnik, je aj proti smadu, moj drobec teraz v horucavach pije ovela castejsie, obcas si len trosku pocucka a zase je v pohode. treba sledovat fontanelu (ak ju este nema zrastenu), tu makku cast hore na hlavicke, ak je prepadnuta, babatko je dehydrovane a malo by pit viac mliecka
cmulanie pasticky - je to normalne, objavuje rucicky + moze zacinat citit rast v dasienku zubky, aj ked sa ukazu az ovela neskor, len nech ich ma ciste, moj Bertik ma tiez teraz stale pasticky v puse, strieda ich a uz aj zacina slintat.

luly13
14. jún 2010

@katinam nas maly ju mava sem-tam prepadnutu aj ked pije velmi casto mliecko. teraz je napr uplne zarovno hlaviky. znak dehydratacie je nejake velmi vyrazne prepadnutie, alebo aj take mierne. viem, ze ponimanie moze byt velmi subjektivne, ale ako zisti, ze je zle? drbca dojcim vzdy, ked si zapyta. cez den ma prestavku max 2hodky

luly13
14. jún 2010

aj teraz cucka, preto pisem ako madar 😀

janka2110
14. jún 2010

Diky baby.
No ja neviem moj Dr. ma asi neaky problem somnou 😒 najprv pila vela a casto a vela priberala...dnes tiez povedal,ze pribrala vela kilo za mesiac...ja jej dam vzdy pit ked chce niekedy si iba parkrat cucne a jej to staci.
A zvlast teraz ked je tak teplo.
To cmulanie mi ako nevadi,len ja som pri prvych dvoch detoch nebola zvyknuta na to lebo pouzivali dudlik tak ci je to v poriadku ked si ju nonstop cmula 🙂
A to kakanie..neviem aj dr tvrdi aj v lekarni mi tvrdia ze maximalne 3 dni..ked si pozriem na internete.forum myslim teraz talianske tak aj tam su nazory ze max.3-4 dni bez kakania...ale kedze ja som slovenka tak sa riadim vasimi radami 🙂 lebo ja vidim,ze ju neboli brusko ani ho nema tvrde...

prsky
14. jún 2010

@janka2110 podla mna jej dobre travi a ma minimum "odpadu" tak nie je co kakat 😀

korkusa
14. jún 2010

@janka moj maly nekakal 14 dni bol kojeny doktor na to povedal ze s tym sa este nestretol ze najviac tam ma dieta ktore nekakalo 10 dni tak neviem .Ina doktorka povedala ze to je normalne ked tak dlho nekaka lebo ze mu dobre travi a s mater,mlieka ze je minimum odpadu.Presne tak ako pisala prsky .

olifcek
14. jún 2010

@prsky my kakame zase vela...ale neznamena to, ze olivke zle travi, skor naopak, ci?

vefi89
14. jún 2010

@janka2110 ja čo som sa dočítala, tak vraj do 10 dní by sa malo vykakať...mne Miško tiež veľmi málo, už bolo aj tak, že mi 8 dní vôbec nekakal.ale pokiaľ sa nepučil, že ho nebolelo, tak som neriešila. keby ho bolelo, bola by iná reč 😉 ešte pred mesiacom mal veľmi boľavé bruško a dr. mi napísal preháňadlo Duphacol, ale teda radšej sa tomu vyvarujem, pokiaľ nemusím, nedám

dankag
14. jún 2010

janka2110
moj syn ked mal 3 mesiace mal 8kg
a vobec som to neriesila
som v zahranici, tu deti nevazia ak si mamicka na poziadanie nechce prevadzit
teda ked som chcela tak sa ma opytal ze ci mam starosti ze slabo pribera............ vtedy je na vazenie dovod
tiez mi dr povedal ze babo moze az 10 dni nekakat

prsky
14. jún 2010

@olifcek nie, znamena to, ze kazde dieta je ine 🙂 nasa tiez kakavala 2-3x denne, teraz da okolo raz denne

megie27
14. jún 2010

@prsky Dakujem krasne za rady. vyskusam a dam vediet ako to dopadko. 🙂

lusa889
15. jún 2010

Ahojte babule,
hlasim uspech 🙂 dva dni sme rurkovali a vcera aj dnes sme sa uz vykakali pekne bez rurky, taka stastna som bola jak male dieta 😀

olifcek
15. jún 2010

@annag @strapco13 prosim, poradte mi....bola som dnes s malickou na kontrolu pruhu, konene som sa odhodlala, nakolko je posl. par dni nekludna a tazsie sa jej kaka a miesto pruhu jej niekedy napuchne...

tak, zajtra mam volat, ak im nepride pacient s hrudnickom , prijmu nas a zoperuju mi olivku na dalsi den...ak pride ten hrudnicek, vezmu nas 29.06. a zoperuju 30.06., na dalsi den ideme dom...

poradte ale...babo nesmie asi 4 hodiny pred zakrokom papat, ze? no oliv je zvyknuta byt na prsniku skoro stale....ako si s tymto poradit? neznesiem, ked mi bude plackat, no tiez viem, ze jej papat nemozem dat, neohrozim ju x;o(((( co mozem urobit?

dakujem krasne

martina05
15. jún 2010

@annag @strapco13 @prsky
Chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne odgrgovania u plne dojčeného bábätka... Naša Vanda má občas problém s vracaním, vracia väčšie množstvá hneď po dokojení. Väčšinou je to tak, že sa vyvracia usmeje a pýta zase..neviem čím to je ale priberá pekne. Po nakojení jú nosievam na pleci kvôli odgrgnutiu čo sa je ale nepáči a keďže niekedy prikojení zaspí stáva sa mi, že ju tým vlastne zobudím.. Lekárka mi kázala nechať odgrgnúť a vraj sa tým upraví aj vracanie... V knihách a časopisoch som ale čítala, že kojené deti si v podstae ani odgrgnúť nemusia... myslíte si, že grgania a vracanie spolu súvisia??

Ešte by ma zaujúmalo ako riešiť nervozitu bábätka pri dojčení:... Niekedy sa Vanda prisaje - papá hltavo, prsník naťahuje, odpojí sa, zase si cucne, potom kope nôžkami a je nepokojná, hnevá sa a celé to ide takto dokola... občas to skončí vracaním. Skúšala som to riešiť tak , že ju dám na plece a o chvíľku znovu priložím, väčšinou sa jej to ale nepáči...

No a posledná otázka sa týka polôh pri dojčení... S počiatku som polohy menila, teraz dojčím doma len v ľahu avonku klasicky na rukách vpredu. Futbalovú polohu som už úplne vypustila... Môžem týmto nemenením polôh nejako negatívne ovplyvniť dojčenie?? Nechcem sa ho totiž vzdať a najradšej y som dojčila čo najdlhšie.... Vďaka za rady

zajaciq
15. jún 2010

@martina05 ja uz kojim tiez len v lahu, resp. v priecnej polohe a s tym vracanim u nas detto, taktiez s tou nervozitou... myslim,ze robis vsetko super, babatko ma svoje nalady.. s tym vela nenarobime 😅 ak sa ti podari na nieco nove priist, sem s napadmi. 😎

strapco13
15. jún 2010

@olifcek takze tam asi nema vajecnik /mne sa to od zaciatku nezdalo/, ale crevo...je dobre, ze jej to zoperuju..tak, ci tak by ju zoperovali, ved sme sa o tom bavili
bohuzial, asi ti mala ten cas preplace, skus ju dat do manduci a nosit ju, nech cmula tvoj prst..papat ani pit nemozes dat pred oper...mohla by zvracat pocas operacie a vdychnut to..a to je nebezpecne...skus ich poprosit, nech ide ako prva na oper..asi aj pojde, ved je malicka /mladucka/

latvia
15. jún 2010

olifcek, s kojenim sa teraz netrap, kym dojdete do nemocky a kym ju prichystaju na operaciu, prejdu minimalne 2 hodiny a to je dostatok casu na vytravenie mliecka

latvia
15. jún 2010

NPO Guidelines
1. Novorodenec do 6 mesiacov: Žiadne mlieko (kojenie alebo umelá výživa) alebo tuhá strava 4 hodiny pred
2. 6 - 36 mesiacov: Žiadne mlieko (kojenie alebo umelá výživa) alebo tuhá strava 6 hodiny pred
3. > 36 mesiacov: Žiadne mlieko (kojenie alebo umelá výživa) alebo tuhá strava 8 hodiny pred
4. 6 - 8 dcl. čírej tekutiny môžeme podať 2 hodiny pred anestéziou u detí mladších ako 6 mesiacov a 3 hodiny u starších.

strapco13
15. jún 2010

@martina05 ..skus ju kojit tak aby ti akoby stala..len sa opiera o teba
odgrgavat nemusi..vracka ti prave kvoli manipulacii po dojceni..nechaj ju v tej polohe ako si ju dojcila, ziadne prudke pohyby
hneva sa bud na slaby alebo silny tok mliecka...skus cigaretovy /noznicovy/ uchop http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck... ..ak sa ukludni tak sa hnevala na silny tok, ak sa neukludni, tak mas slabsi tok mliecka, tam pomoze stlacanie prsnika
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

prsky
15. jún 2010

@martina05 povedala by som, ze ako kazde babo ma este nezrelu traviacu sustavu. vygrcne proste to, co je v brusku naviac. tento stav by mal vyvrcholit okolo 3 mesiaca a potom sa postupne zlepsovat. Naj by bolo polohovat babo tak, aby si netlacilo na brusko, neodgrgavat, lebo manipulaciou mozes prave to grckanie vyvolat (a povedzme si pravdu - dojcenie je krasny uspavaci nastroj, preco ho nevyuzit, ale babo budit odgrgavanim?). po nadojceni, ked sa odtrhne, nechaj ju lezkat v polohe, v ktorej sa nadojcila, alebo, ak sa da, preloz ju spiacu do postielky s rovnym matracom vypolohovanej tak, ze postielka je tam, kde davas hlavicku vypolohovana dohora (napr. podlozenim knizkami). dojci v polohach, ktore vam vyhovuju (nemusis vobec striedat, dolezite je spravne prisatie), ale ak ide o reflux, tak by bolo vhodne dojcit v takej polohe, aby mala hlavicku vyssie ako telicko a aby nebola "zlomena" v brusku. viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

ad hnevanie sa pri dojceni - Vanduska je este malinka, tak je moze vadit prisilny prud mliecka, resp. nadprodukcia. skus pricviknut bradavku palcom a ukazovakom, ked sa zacne hnevat - priskrtis tym tok mliecka. ak sa hnevat prestane, pricinou je rychly tok mliecka a mala nestiha pit a zakuckava sa a grcka. pozri viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

martina05
15. jún 2010

@prsky @strapco13 vďaka za rady....želám pekný deň 🙂

prsky
15. jún 2010

@martina05 v tomto clanku dole su aj vhodne polohy, ak Vanda nestiha mliecko pit http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck... a ak mas nadprodukciu, pozri sem, co s tym http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

pripadne vypln katke dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke..., bude ti na zaklade zadanych udajov presnejsie povedat, v com je problem, my ta tu teraz zahrname iba moznostami a odkazmi 😉

olifcek
15. jún 2010

@strapco13 dakujem...na 30 este nemali nikoho, vtedy by sme sli prve...no ved uvidime a ako skoro kek po narkoze mozem dat papat?

takze beriem aj odsavacku sebou, nech sa mi nestlmi tvorba mliecka...

inak...prave na zaklade nasim IP som im zavolala a opytala sa, ci mozem prist dnes, ci musim cakat do zajtra na primara, kedze on malu pozeral, tak mi dali na vyber....schvalne som sla dnes, nech mam i nazor ineho lekara...on sice potvrdil, ze to moze byt vajecnik, ale netvrdil, ze to nemoze byt aj crevo...akoze grrrr....kebyze na tohto narazim hned, uz by sme mali davno po operacii...ale aspon je olivka silnejsia a vacsia....

olifcek
15. jún 2010

@latvia my prideme ale az na druhy den ju zoperuju, takze to budu mat ciste pod kontrolou a budeme v nemocke...

skusim vziat tu manducu a chodit s nou, snad to pomoze...i oblubene hracky vezmem a budeme sa salit...