Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
21. jún 2010

@ivush necitala som celu genezu problemu, ale skusila si uz masaz v co najteplejsej sprche + odsávanie pred dojcením? tym by sa trochu vyprazdnil a bradavka by sa dala uchopit

dulkagabulka
21. jún 2010

🙂 ja ..nie..nemoze to dostat..novorodenecka zltacka nie je infekčna choroba.... 🙂
ale na tvojom mieste by som isto zvazila navstevu nemocnice s maličkym dietatkom

annag
21. jún 2010

@ivush

je to upchaté v okolí dvorca, treba ho dobre zohriať a skúsšať ručne odsať. V tejto chvíli by mohol pomôcť oxytocín - dajú Ti ho na gynekológii na pohotovosti v nemocnici - kvapneš si do nosa pred dojčením či odsávaním po kvapke a možno sa ľahšie spustí. ale prosím, ozaj veľmi podrobne skontroluj bradavku, doslova akoby pod lupou, každý záhybček ...či na nej nenájdeš pľuzgierik

inak - produkcia vo funkčnom prsníku sa zvýši v priebehu pár hodín - o to sa báť nemusíš, jeden prsník jej stačiť určite bude, ak ju nezačneš dokrmovať - len to chce fakt pár hodín vydržať a dojčiť často, aby dostal informáciu, že má tvoriť viac mliečka

annag
21. jún 2010

@jja

už len dodám - kamošku skús prosím nakontaktovať na laktačnú poradkyňu Mamily, ktorá jej pomôže s dojčením . ak je bábo pod lampou, pomoc poradkyne mamička potrebuje - a poradkyňa ako návšteva môže prísť i do pôrodnice . nevieme síce podrobnosti, určite však bábo potrebuje piť veľa mliečka - poradkyňa jej poradí a ukáže, ako na to :

annag
21. jún 2010

@zuzana12345

- máme málo informácií, kde môže byť chyba. No aj tak už pozná fľašu a to je dôvod na to, aby sme upravili prisatie - čo je základ úspešného dojčenia. Len správne prisaté bábätko si dokáže vytiahnuť veľa mliečka v krátkom čase. V Trnave je slovenská špička poradkýň, určite Ti niektorá dobre pomôže . A ak ozaj bude nutné dokrmovať, naučí Ťa dokrmovať priamo na prsníku. S poradkyňou to pôjde oveľa rýchlejšie než takto na diaľku... čas je teraz nepriateľ, z 2 fľaší sú raz dva 4 a koniec dojčenia, bola by to veľká škoda ....
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

luly13
21. jún 2010

moj krpce prestal vyuzivat prsia na ududlikovanie sa. teraz sa naje veeelmi rychlo, zacne mrncat, to znamena, ze chce odgrgnut, tak ho dam. potom ho chcem dat naspat na prso, aby este dopapal, lebo nie som zvyknuta, ze to ide tak rychlo(a z neho dalej tecie). ale on sa zacne strasne jedovat a uz ho nechce ani vidiet. ani cigeretovy hmat nepomaha. cize nejake zaspavanie vobec nehrozi 😢. tak momentalne spi dlhsie len v kociku. doma dava max polhodinove spanie. da sa to nejak zmenit, alebo to mam brat ako dalsie vyvojove stadium 😕 . ale ako mamine mi to veeelmi chyba.
a este otazocka, moze na neho posobit, ked som odrazu straasne zvysila prijem cukru? zistila som, ze mu nevadi cokolada, tak som si jej po dva o pol mesiacoch dopriala pozehnane za posledne dni+ kolaciky a ine cukrovinky. a dnes mi cely den premrcal a nechcel velmi spat ani v kociari, ani v nosici. mne sa to hned prejavilo na mykoze 😠 .

zuzul30
21. jún 2010

denka1 - aj ja som mala tento problém, mliečko rýchlo tieklo a malá sa velmi rýchlo "nahltala" preto ked už začala sa mrvit a mrnkat som ju vždy začla nosit až kým si neodgrgla, a to nie len raz ale aj viackrát, a potom som ju skúsila opät priložit niekedy si ešte potiahla a kedže jej už mliečko tieklo pomalšie tak aj pekne zaspinkala🙂 a to s tým odrgovaním pri papkaní trvá až doterz - ak si neodgrgne a zaspí do polhodinky je hore a plače kým si negrgne
neviem či to zaberie aj u teba ale u nas to pomohlo držím palce

zuzkat1
22. jún 2010

@luly13 ahoj pokial viem cokolada obsahuje kofein tak mozne je trochu "nabudeny" z nej... ale zas moja robila to iste asi ked mala 4-6 tyzdnov proste cely den bola hore a spala len v kociku (ale potom mi prespala celu noc🙂 )..prsnik vobec nedudlovala.. potom mala obdobie ked zaspala sama v postielke a teraz zas bez prsnika nezaspi

denka1
22. jún 2010

zuzul my grgame krasne hned, ked sa zacne malinka mrvit,tak si grgneme ,potom si ju prilozim,este potiahne a kedze jej to mlieko stale rychlo tecie,tak sa zacne srdit a uz prsnik nechce.Tuto noc som jej davala trosku menej,aby som nemala tolko mlieka,tak uvidim.Rano sa najedla,ale tiez sa srdila.Inac pekne pribera.Ma dva tyz a ma 4,2kg.Mala pred prepustenim z nemocnice 3490g,tak je to ok.Ale hneva ma,ze sa v klude nenapapa.Tak jej to tecie do zaludka,ze to normalne pocujem,ako jej to tam pada 😒 Chudatenko malinke

luly13
22. jún 2010

@zuzkat1 aj adamko prespi celu oc do piatej, potom sa napapa buvame dalej do siedmej - osmej. takto fungujeme uz mesiac 😉

zuzkat1
22. jún 2010

@luly13 tak si to poriadne uzi,lebo u nas sa to skoncilo ked si opat zvykla na prsniku zaspavat🙂 som sa vytesovala ake super babo mam ..spala od 9tej do 6tej a teraz zas vstava 2x za noc..niekedy aj 3x

zajaciq
22. jún 2010

@luly13 poslem ti mojho zajka, ak ti chyba uspavanie na prsniku. cez den aj hodinu, v noci chce byt prisata nonstop inac nespi... 😉

ejasmeja
22. jún 2010

ahojte!
ja by som velmi surne potrebovala radu ohladom kojenia. som po cisarskom a maly sa nechcel prichytiti na bradavky, tak mliecka nemam bohvieako vela. v porodnici mi ho dokrmovali. teraz sa uz chytiti vie, ale saje tak, ze pri tom zaspava. ziadne budenie nepomaha, spi dalej. a ked ho odpojim od prsnika, zacne sa zlostiti a uz neche dalej chytat. je teda prilozeny na oba prsniky dohromady aj hodinu a skoro celu ju prespi alebo sa prezlosti. a ked ho po tej hodine "spanku" polozim, tak sa samozrejme zobudi a pil by dalej, alebo zacne plakat a zlostit sa... a samozrejme, ze mlieco mu pri takomto neucinnom sani (aktivne saje 5 minut na zaciatku a potom iba obcas potiahne) nestaci, musime dokrmovat, co ma velmi hneva, pretoze by som ho chcela iba kojit. poradite mi? na podporu tvorby mlieca som uz skusila vsetko mozne aj nemozne, ale ked malo saje, samozrejme, ze aj mlieco sa tvori malo... co mam robit? prosim, napiste mi to do IP, lebo v teme velmi nestiham citat, nestiham sa totizto obcas ani najest a vycikat... 😖

strapco13
22. jún 2010

@ejasmeja ako ho prikrmujes UM a flaska?...tak to zrus..uz ked musis UM, tak aspon cez suplementro na prsnik a bude tak stimulovat laktaciu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
skus nieco na podporu laktacie
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
a prikladaj co najcastejsie..je normalne, ze zo zaciatku zaspava na prsniku
este dobry clanok
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

ejasmeja
22. jún 2010

@strapco13 vdaka! idem hned studovat

strapco13
22. jún 2010

@ejasmeja hlavne sa nevzdaj a bud kludna...babo citi nervozitu tvoju a riesi si to len cisto cuckanim prsnika
na tych strankach su viacere dobre clanky
inak je tam aj dotaznik, ktory vypln a posli..annag ti potom asi lepsie poradi..len ma toho vela a nie vzdy vsetko stiha...ved ma aj 3 deti a domacnost 😉

ejasmeja
22. jún 2010

skusim asi ten suplementor, aj ked ma odrazda ta "technika" pri kojeni a to chystanie a tak... ale skusim to,, ked uz nic ine nepomoze...
vdaka strapco 🙂
@strapco13

leelo
22. jún 2010

@ejasmeja ta technika a udrzba pri suplementorovani nie je o nic narocnejsia ako flaskovanie. navyse, pri flasi je velke riziko, ze sa ti odstavi uplne.
v tvojom pripade by bolo treba skontrolovat prisatie, kedze ho kazi flasa. stalo by za to kontaktovat poradkynu v tvojom okoli:
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

dalej, ak maly zaspava, skus stlacanie prsnika. deticky zaspavaju, ak sa tok mlieka spomali:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

- tymto vlastne dokonale vyprazdnujes prsniky a maju impulz tvorit viac mliecka. jednoducho zefektivnujes dojcenie.
dokrmovanie suplementorom je len docasne riesenie. pomocou neho vratis babo na prsnik - k plnemu dojceniu. flasu vsak musis uplne vylucit. budes vlastne postupovat tak, ze davku v suplementore budes znizovat a castejsie prikladat. vsetko je v clanku, ktory ti sem hodila strapco.
neviem, akym sposobom dokrmujes teraz, ale mozno po navsteve laktacnej dokazete tak zefektivnit dojcenie, ze suplementor ani nebude treba.
drzim palce 🙂

ejasmeja
22. jún 2010

@leelo vdaka, laktacna mi prave poradila suplementor. maly sa prisat vie, aj tahat vie, ale coskoro pri tom zaspi alebo potom znervoznie, ked je menej mliecka, stlacanie mi nepripadalo moc efektivne, skusala som to uz. som po sekcii a zo zaciatku mi ani nevedel chytit prsnik bez klobucika, tak sme prisli o tie vzacne chvile na zaciatku... prikrmila som ho uz aj z flase, ale snazim sa po prste striekackou a vselico... ale spravne chytit prsnik uz vie, len jhe problem so zaspavanim...

leelo
22. jún 2010

@ejasmeja cize uz nedojcis k klobucikmi?!
ak uz bola u teba laktacna, tak pravdepodobne vies, co robit. ak ti poradila suplementor, tak s tym nevahaj, fakt to nie je nic narocne. a keby aj bolo - vysledok stoji za to. sama citis, ze si chces dojcenie uzivat, plne dojcenie.

stlacanie - ak sa robi spravne, malo by byt efektivne. ako dr.newman povedal - je to odsavanie prsnika zvnutra 😉
skus si este raz pozriet k stlacaniu aj to video na stranke annag

ejasmeja
22. jún 2010

@leelo no stlacanie nie je efektivne asi preto, ze nemam este dost mliecka, ale skusim vsetko, co sa da, aby som mohla plne dojcit

leelo
22. jún 2010

@ejasmeja tam ide o to, aby sa prsniky dokonale vyprazdnovali a babo neprestavalo pit. ked uz nepije aj napriek stlacaniu, ale len cucka naprazdno, prip.zaspava, tak prehodis na 2.prsnik a postup opakujes aj niekolkokrat. ak uz prsnik ani nechyti, pravdepodobne ma dost a na dalsie papanie sa prihlasi. je zaroven dolezite, aby bol dojceny na poziadanie. ak vidis potrebu dokrmit, je stale nespokojny, tak zapojis suplementor a uvidis ako sa bude spravat na nom. deti su nespokojne aj z ineho dovodu ako je hlad, moze chciet spat, moze mu byt teplo, atd.
cim viac budes v tesnom kontakte so syncekom, spat s nim, dojcit na poziadanie, tym lepsie mu budes rozumiet. si este na uplnom zaciatku, ziskavas prax kazdym dnom. je velmi nestastne, ze ti ho v porodke dokrmovali namiesto toho, aby pomohli inak. ty sa musis teraz z toho dostat, ale isto to zvladnes. zvlada to dnes a denne vela mamiciek, lebo s flasou, ci klobucikmi sa vratia z porodky mnohe a mnohe.
a malinky je sikovny ako krasne sa chytil, on ti v tvojom usili pomoze 😉

ejasmeja
22. jún 2010

@leelo este raz vdaka za podporu, spava so mnou v posteli, prikladam ho na poziadanie uplne vzdy, ale na konci sa zacina jedovat aj napriek tomu, ze mliecko este v prsniku je, ze ked stlacim dvorec, tak z bradavky vyteka... no neviem, cim to moze byt, ale v snahe o dojcenie urcite nepolavim. a ked pride kriza, zas sa ozvem o rady a povzbudenia... 🙂

luly13
22. jún 2010

@zajaciq 😀 ...aha...tak som rada, ze som rada... 😅 . mne len chyba to jeho spanie cez dne. lebo ako prestal zaspavat na didke cez den, tak mi velmi nepospi. len v tom kociku. teraz taha 3hodky. sme sa vratili z prechadzky, ze cas papat a mlady si este drichme. a mamine uz vyteka mliecko 😀

leelo
22. jún 2010

@ejasmeja mozno mu uz stacilo, ma dost., potrebuje len nenutritivne sat. alebo mu len vadi pomalsi tok, ked uz pozna flasu, aj to je mozne. ked sa hneva, skus ho zobrat z prsnika supnut do nosica, satky, ci bude spokojny. ten suplementor by mal byt taka skuska spravnosti - ci je este hladny. ak je problem naozaj v pomalom toku, tak si daj nieco na podporu laktacie, links mas vyssie.
ja si netrufam takto teoretizovat, videla ta laktacna, tak pripadne ak sa to nezlepsi, skus ju znovu pozvat na navstevu 🙂 pripadne jej zavolaj, mailuj..
drzte sa!

aktak
22. jún 2010

@annag prepac ze otravujem, viem ze mas vela dotazov, ale len v kratkosti, aky je tvoj nazor na rektalnu rurku? moja bambulka ma 3 tyzdne a nekedy az omodrie ako place od bolesti bruska, ked jej s nou pomozem, okaka aj mna aj postel a je ako med a usmieva sa, snazim sa aj masirovat brusko jemne ale len kope a kope, sama sa vykaka len mozno 2 krat za den, mam trubicku zahodit a nechat ju nech to zvlada sama? 😔 dakujem

annag
22. jún 2010

@aktak

- osobne som skôr zástanca nájsť príčinu a odstrániť ju, než riešiť následok. Dojčené bábo by sa malo vykakť sponnátnen samé, takéto maličké aspoň 2 krát - to u Vás je. AK jej to robí problém, ak nejde von stolica ani plyny - tak je to výsledok horšieho vyprázdňovania prsníkov. Kedy sa tak deje:
- mamička má nadprodukciu a bábo nedokáže prsníky dobre vyprázdňovať , nedokáže vypiť tokľko mliečka na jedne krát
- ak mamička predčasne prehadzuje bábo na druhý prsník
- ak sa nedojčí na požiadanie - ak sa čaká na nejaký interval , alebo ide z prsníka dole skôr než chce
- ak je prisatie slabšie , napr. keď pozná cumlík či fľašu

- ak sa bábo pučí len chvíľku, ak sa pučí pár minút pred či po kakaní, je to v poriadku a pomoc rúrky nepotrebuje . Bábo sa skôr pučí od neschopnosti , než od bolesti. Ono nevie zapájať správne svaly, nevie správne tlačiť a to ho hnevá.

v probom rade treba zabezpečiť
- správne hlboké prisatie
- pomôcť si stláčaním prsníka , aby sa prsníka nepúšťalo skôr než ho dopije

olifcek
22. jún 2010

@zajaciq jejda, krasne vymesacniny prajem

aktak
22. jún 2010

@annag
-na druhy prsnik ju neprehadzujem, staci jej 1 a vie spat aj 4 hodiny
-prsnik vie krasne vyprazdnit, len obcas sa stane ze nie, ked place alebo nemoze dychat, lebo ma chuda zdurenu sliznicu v nosteku a tak ju dychanie vycerpava
-dojcim ju kedy chce, nekedy po 30 min, inokedy po 3 ci 4 hodinach
-prisava sa pekne, aj ked neviem ci nemoze mat vplyv ta "plesen" v ustockach co ma, nechcem nasadzovat Candibene bez toho aby mi to doktorka kazala a na poradnu ideme az o tyzden 😖 moze to mat vplyv? mam jej to sama nasadit? ma trosku svrbia bradavky, myslim ze to moze byt z toho...

-puci sa docela dlho nekedy, aj 2 hodiny placeme, a ked sa zadari tak jej drzim ritku smerom hore, vyzlecenu, vyprdi sa a nalozi naozaj poriadne a potom konecne kludne zaspinka

prepac este jedna otazka, ma podla teba vplyv moja strava na tieto bolesti? niekto hovori ze nie, iny ma celu teoriu na to co treba jest a co sa nesmie, vdaka este raz si zlata

weiya
22. jún 2010

ahoj @anag chcem sa opytat, mam 9mesacnu dcerku, kojenu, samozrejme ze uz papame aj prikrmi 🙂 No akosi uz nechce prso. Pri kojeni vymysla, stale si sada.nakojit poriadne sa mi ju podari len rano, ked je este taka rozospata a nadranom ked sa zobudi na kojenie.Myslis ze to staci? predtym som kojila rano, pred poobednajsim spanim, na noc, a pocas noci ked sa zobudila, teraz sa budi uz len nadranom.dakujem