Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

alusha
3. feb 2009

annag, dakujem za odpoved... neviem, ci to suvisi s tym padom, lebo dnes rano sa mi ho podarilo nejako oklamat, tak sa pekne napapal... a dost dlho papkal a odvtedy zase nic, ani sa len neskusi prisat ☹ a mas pravdu, ze este nie som pripravena na odstavenie, chcem este zabojovat... dnes ma manzel priniest odsavacku, tak skusim nieco odsat... mlieka mam vela, musim si vytlacat, bolia ma velmi prsia, bojim sa, aby som navyse neschytala nejaky zapal... ☹

ellit
3. feb 2009

annag prosim ta nevies mi poradit na ktorej strane najdem radu pre amatulu ohladne odstavovania maleho?
chcela by som si to precitat, mozno tam najdem odpoved aj na moju otazku.
Mama totiz 6 mesacneho synceka a nie vzdy ked sa pyta k prsniku tak pije, ide len o dudlanie. Neviem ako ho to mam odnaucit. ☹
Chceli by sme sa s manzelom pokusit o druhe babo za chvilu, ale ked bude maly taky zavislak na prsnik, tak neviem 😉

dididi30
3. feb 2009

ellit toto robi aj moj syncek, nechavam tomu volny priebeh necham ho tak, on cuca najma v noci, cez den ani nie, alebo vobec...

a mozes byt aj tehu aj kojit, teda som o tom citala 😉

ellit
3. feb 2009

dididi, dakujem za reakciu. Druhe babo hrozne chceme, ale nechcem aby koli tomu trpel maly. Odstavit ho koli tomu nechcem uplne. Ved je este malicky. Ale do takeho rocika mozno hej. Ak sa neda, tak to nebudem silit.
Prikrmi papa o dusu, mam dokonca pocit, ze mu je niekedy malo, ale hodinu po prikrme sa uz liepa na prsnik. Tak nemam sancu vymenit kojenie za prikrm ako napriklad teraz obed 🙂
Od narodenia som mu davala papat kedy si vypytal, aj cez den aj v noci. Mam taky pocit, ze jemu teraz nejde ani tak o papanie, ako o ten kontakt na ktory je zvyknuty. Mozno sa len tym upokojuje. Lebo nepije uz tolko ako pred prikrmom.

amatula
3. feb 2009

elit akurat ze kojit a byt tehu je narocne a dost vycerpavajuce...... 😉

ellit
3. feb 2009

amatula, to mi je jasne a preto zhanam teraz nejake informacie ako keby som uz tehu bola. No zatial aj tak musim pockat, lebo este nemam ani mrchu. Je to asi tym castym kojenim.
Aj ked sme sa s manzelom rozhodli mat dalsie mimko (chceme co najmensi vekovy rozdiel), tak nepojdem do toho nasilu a takpovediac cez "mrtvoly" . Prvorady je malinky Sebastian a jeho potreby su teraz na prvom mieste.

bezaz
3. feb 2009

hojte, tak mala streckuje uz aj cez den, teraz som kojila opat na fitlopte, no parada.. 🙄 mala chvilku spinkala v postielke, par krat mrnkla a potom sa rozrevala ako tur a nedala sa utisit.. 😝

bimbia
3. feb 2009

annag,
dobre tak to skusim a uvidime a ked to nepojde budem spokojna aj tak lebo ty si ma presvedcila ze ked je malinka spokojna aj ja budem. tak dufam ze to uz bude ok a budeme co najdlsie kojit. dam vediet.

bezaz,
ja chodievam s malinkou von a tam je tichucko, u teba to neplati? inak aj ja mam ninku a taky isty mesiac aj tyzden kedy si rodila?

bezaz
3. feb 2009

bim som ti aj chcela napisat, nasa je o tyzden asi starsia 😉 boli sme teraz prvy krat vonku v satke, lebo som potrebovala vybavit postu, mala pekne spinkala.. rodila som v bojniciach s dulou 🙂

annag
3. feb 2009

ellit, dojčenie nie je len o papaní, je to aj o citovej potreby byť pri mamičke, mať ju v tej chvíli len pre seba - či si bábo rozbije kolienko, alebo ho niečo nahnevá, pri prsíčku sa upokojí a každá krivda rýchlo prebolí. Okrem toho, aj relatívne malý prísun MM dáva bábetku veľmi veľa živín, pre bábo v Tvojom veku pokrýva ešte tak 50-70% výživy. Pri zavádzaní príkrmov je veľmi dobre zároveň dojčiť, pretože bábo oveľa lepšie znáša potenciálne alergény, MM má veľký vplyv na vývoj imunity dieťatka. Hlavné potraviny sa zavádzajú asi do konca prvého roka, preto je dojčenie dovtedy považované za ozaj prospešné pre zdravý vývoj bábetka. Detičky okolo 8 mesiaca, niekedy aj dlhšie, majú obdobie veľkej citovej naviazanosti na mamičku, preto sa aj často dožadujú prsíčka. Násilné odstavovanie v tomto období môže byť pre dieťatko veľká trauma. Po roku už bábo lepšie chápe, že sa dá existovať aj bez prsíčka, a preto aj odsatvenie po roku - roku a pol je bezbolestnejšie než do roka.
Dojčenie a tehotenstvo sa nevylučujú, napriek tomu treba myslieť na niekoľko situácií, ktoré môžu nastať - veľa mamičiek má extrémne citlivé bradavky a dojčenie im spôsobuje bolesť a utrpenie. Prvých 12 týždňov je veľmi ťažkých, žena je ospalá, unavená, podráždená , vyčerpaná ... je vtedy náročné starať sa o maličké bábo . Nevravím, že sa to nedá vydržať a zvládnuť, ale jej správanie určite pocíti malý nevinný nechápajúci človiečik, ktorý mal mamičku doteraz iba pre seba . Môže nastať nedajbože komplikácia súvisiaca s tehotenstvom a mamička musí byť hospitalizovaná - bábo prichádza šokom na niekoľko dní - týždňov o mamičku, ale aj o prsíčko. Staršie dieťa chápe, že mamička sa raz vráti, že neodišla navždy, malé bábo to pochopiť nemusí.
To, že máš ešte toľko mliečka a nemáš menzes znamená, že Tvoje telo ešte nie je pripravené na nové tehotenstvo. Môj názor je, aby si ešte 3-4 mesiace vydržala.

Ak sa rozhodneš znižovať tvorbu mliečka plynule, tak dojči viac dojčení po sebe na tom istom prsníku. Napr. jedno dojčenie pravý, ďalšie pravý, tretie ľavý, štvrté ľavý ... Ak by to utlmilo tvorbu málo, pridaj ešte jedno dojčenie na tej istej strane - sériu 3x3 ... takto môžeš pokračovať postupne, až budeš dojčiť napr. najbližších 12 hodín na jednej strane, ďalších 12 na druhej strane. Čím viac znížiš frekvenciu vyprázdňovaní prsníka, tým menej mliečka sa v ňom bude tvoriť.

Dôležité je, aby si dávala bábetku dostatok iných tekutín, kým málo pije, bude sa prsníka dožadovať minimálne od smädu. 🙂

misutovo
3. feb 2009

Annag, neuveris !!!!!

Hura hura odsala som asi taku pol hodinku po kojeni 40ml. Vies aka som teraz vytesena 😀 😀 😀

Dakujem za rady a za pomoc.

Este raz hura a kojeniu zdar!!!

petruci6
3. feb 2009

ahojte,
zavitala som aj do tejto temy,dufam,ze to nie je len o kojeni
my mame iny problem,aj ked sme sa trapili na zac aj s kojenim 😒
teraz mame vyrazky po hlavicke,krku aj lickach,akoby ekzem,take male zacervenane a drsne na dotyk
doteraz to nemala,zda sa mi to zo dna na den horsie,ale inde po telicku to nema
z coho to moze byt? strava? zla kozmetika?
k dr ideme az o mesiac,tak neviem co dovtedy
citala som,ze je dobry repik do kupela,mam pouzit aj kozmetiku?
pouzivame sebamed a niveu

DAKUJEM

annag
3. feb 2009

misutovo - paráda 🙂 🙂 🙂

annag
3. feb 2009

petruci - je to na diaľku, buď sú potničky, alebo to bude bude ekzém - teda alergická reakcia, ktorá môže mať dva pôvody, prečo sa náhle spustila - niečo z Tvojej stravy jej nesadlo, alebo je to kontaktná alergia na prášok, kozmetiku ... Nespotila sa malá v posledných dňoch priveľa?

Toto je potrebné posúdiť na živo, pretože potničky je lepšie trošku vysušiť - napr. Sudokrém, ekzém trošku zvláčniť - modrá indulona, excipial - choď kľudne za lekárkou, pretože čím skôr sa to začne riešiť, tým lepšie. Pri ekzéme je zvlášť potrebné zahájiť liečbu čím skôr.

petruci6
3. feb 2009

asi pojdem,aj ked mi mama hovori,ze je to normalne,lebo sa cisti
inde to nema,len od krku hore
ciapocku jej nedavam doma iba ked ideme von,tak sa nemohla spotit

annag
3. feb 2009

áno, novorodenecké akné to tiež môže byť, podobá sa akné u puberťákov - prejavujesa asi 2-3 týdne po pôrode, radšej choď za lekárkou, lebo fakt je to na diaľku ťažké, aspoň Ťa upokojí a dá správnu mastičku , ale netráp sa, s kožným problémom sa stretne každé bábetko 🙂

petruci6
3. feb 2009

ok dakujem 🙂

annag
3. feb 2009

bezaz, bimbia, keby ste videli moju Annu včera, tak by ste to zhodnotili ako úplný bojkot dojčenia a prechod na fľašu .Jedla ráno asi o 7.00 a prsník odmietala zúrivo odmietala až do 14.00 - aj to som ju musela obalamutiť - ľahla som si k nej, vytasila prsník 😀, a len sme sa trošku rozprávali. Potom som jej asi o 5 minút nenápadne prsník strčila do pusinky a konečne sa prisala. Celý deň bola nervózna a podráždená, lebo sa ešte ráno strašne zľakla niečoho keď bola pod hrazdičkou - pokazilo nám to celý deň a bola uplakaná,iba som ju nosila v šatke kým nešla spať. Dnes je pravý opak - krásne spokojné bábetko. Detičky sú také, raz plačú viac, inokedy menej, nemáme bábiky, ale živé stvory. Ale určite aj z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že čím viac nervov máme my, tým horšie sú bábetká. Všetku nervozitu na ne prenesieme. Ak už dopredu očakávame plač a zlý deň, tak taký ozaj aj bude. Detičky sú v tomto ohľade barometer našej nálady. A ak si niečo pri nich naplánujeme, určite to nevyjde. Preto sa nesmieme tešiť vopred na krásny romantický večer 😀

ellit
3. feb 2009

annag, dakujem ti veeelmi za tvoje riadky. Presne to mi hovori aj rozum a vnutorny pocit, nechcem maleho o nic ukratit a veru myslela som aj na mozne komplikacie v tehotenstve, aj ked prve bolo v pohode. Chcem kojit urciite do toho rocika. Je to len tuzba mat dalsie deticky a chcem aby medzi nimi nebol velky rozdiel. Ale urcite este par mesiacov pockame 🙂

bibianka
3. feb 2009

Pre Patriciu 1971

Všimla som si Tvoju otázku, aj som hľadala odpoveď od annag, ale asi je to pro tom množstve ušlo. Podľa môjho názoru 8-mesačné deti by Pribináčiky nemali jesť a je dosť pravdepodobné, že to má malá z toho. Jogurt možno dávať od 8.-9. mesiaca, ale kvalitný, biely (bez konzervačných látok, farbív a rôznych éčiek) so živou jogurtovou kultúrou.

bezaz
4. feb 2009

dobre ranko
annag tak sme vcera kupali zasa o pol hodku skor, teda 19.30, mala zacala revcat az pri obliekani, co bol uspech, tak som ju trosku ukludnila na rukach, medzitym som nachystala prso a ked som ju polozila, tak prso slo sikovno do ust.. normalne priprava ako na summit G4 😅 lenze potom nechcela zaspat, sme ju ukladali na 3x, ale prekvapujuco teraz este spi 😲
mam dost naliate prsia, neviem, ci mala menej papa, alebo uz mam prestat s odsavanim?

misutovo
4. feb 2009

Annag boze pomoc!!!

Vecer sa mi asi zapalil prsnik alebo co. Boli ma to na dotyk, na pohlad vyzera prso uplne normalne.

V noci som mala teplotu 39,5 C do rana mi klesla (dala som si pol tabletky panadolu) a teraz rano zas 38,5.

Mam ist lekarke? Alebo prejde to? Po kojeni odsavam. Mam si to rozmasirovat? Ked zatnem zuby tak to neako vydrzim.

Porazi ma, teraz ked mi to kojenie uz tak pekne islo. 😢 😢 😢

annag
4. feb 2009

misutovo, neboj nič, k lekárke ešte nemusíš, daj si aj celý ibuprofen aj 3 x denne, ale napíš v ktorom mieste to máš, skontroluj veľmi dôsledne bradavku, či na nej nemáš bielu bodku alebo pľuzgierik, potom si pomedzi dojčenia dáš kapustný list, octan, vínny zábal - teda niečo na schladenie, a naopak, pred dojčením si anň dáš teplý obklad - pienku nahriatu, ideálne ak máš aj solux - infralampu, rozmasíruj si to, keď máš nahriaty prsník, veľa veľa dojči, ak je to pod pazuchou, dojči futbalovou polohou, resp. takou, aby k tomu miestu smerovala brada bábetka

patricia1971
4. feb 2009

bibianka-ďakujem za info, ja som nejakej brožúrke z nemocnice čítala, že jogurt sa môže dávať od 5.mesiaca, tak som nevedela, ale asi s tým ešte počkám a nebudem zatiaľ dávať žiadny. 😵 😵 😵

misutovo-viem,že čakáš radu od annag,ale ja mám nejaké tel.č. pre dojčiace matky ešte z pôrodnice, nechceš tam radšej zavolať??? zápal nie je sranda... ☹ ☹ ☹

petruci6
4. feb 2009

misutovo tiez si myslim,ze to nie sranda,skus si to rozmasirovat pod teplou sprchou

alusha
4. feb 2009

annag, tak tie nase deti nas vzdy niecim prekvapia 😉 ten moj maly spekulant po dvoch dnoch strajkovania a odporu k prsniku zacal dnes papat ako keby sa nic nedialo, dokonca to dobieha a uz od rana si 5x pytal 😉 som taka stastnaaaaa 😉 teraz neviem, co to bolo, ci si fakt udrel tu kost a zle sa mu papalo, alebo mal nejake pretazene brusko, alebo ci to bol len dojcenecky strajk 😉 som velmi rada, dufam, ze to nezakriknem 😉

ellit
4. feb 2009

ahoj annag a jasne ze vsetky maminy. Chcem sa vas opytat na naroz ohladne kojenia ak mate uz skusenosti.
Maly od narodenia bol snad non stop na prsniku. Uz som si myslela, ze sa mi neoplati ani zapinat tricko, lebo okamzite aj tak bol prisaty.
Od 6 mesiaca sme na prikrmoch a mne sa zda, akoby uz pre neho nebolo mliecko tak dolezite. Pricucne sa aj viac krat za den, ale len pre potrebu dudlania (od narodenia odmieta dudel aj flasky)
Ale riadne papa len rano po zobudeni a po obede. Inak je to len take pocuckavanie. Zatial len obedujeme a veceriame. Myslite si, ze sa nejako sam zacina odstavovat a ze mu staci to co spapa z tuhej stravy?
Spapa naozaj dost, je to moj velky jedak. Musela som mu aj zvysit davku vecernej kase zo 120 na 160 ml, lebo sa nevedel dojest. Alebo je to tym, ze uz ja nemam tolko mliecka? Lebo ked je na prsniku, tak sa neodtrhava, ani nieje nervozny, len si ma proste dudle ako cumlik.

Dakujem

bimbia
4. feb 2009

annag,
tak ta tvoja princeznicka vie tiez pekne prekvapit, myslela som si ze to len tie nase tak vystrajaju 🙂 , ja by som z toho bola asi trochu paf. tak som si konecne dokazala sadnut k odsavacke a za 10 min som odsala 40 a uz som musela koncit lebo malinka bola nejaka nesvoja tak rychlo dohajan. tak neviem ci je to dost a ci nie. inak od 8 januara do 29 januara pribrala cca 700 g podla vahy doktorky 😀 (my sa doma vazime len orientacne) tak asi papa fajn. uz len to spanie. dufam ze z toho coskoro vyrastie lebo ja uz nevladzem nespat. 😒

ellit
4. feb 2009

bimbia, vydrz to. Viem, ze je to tazke a kazdy den si myslis, ze uz dalsi den a noc neustojis, ale naozaj to nejak ta priroda zariadila, ze my zeny a matrky vydrzime. Bude sa to len a len zlepsovat, uvidis 🙂 🙂
Viem to z vlastnej skusenosti. Moj maly cely den nespaval a v noci vstaval kazdu hodinu, uz som plakala od vycerpania, ale treba len vydrzat 🙂

tekvica
4. feb 2009

ahoj annag, raz si mi uz poradila, tak sa este spytam znova.

babetko ma 6 tyzdnov, papal pekne, kazde 3 hodinky, aj v noci. ale od zaciatku toho 6 tyzdna chce hlavne vecer aj kazdu hodinu, dokonca keby som ho mala na prsniku v kuse, tak bude spokojny. place, tak vytasim prso, par krat sa napije, odgrgne, zdriemne, dam do postielky, o pol hodinu znova plac a dookola. najprv som myslela, ci nie je hladny, ci mu staci mieko, ale asi staci, lebo sam sa odpoji od prsnika, v noci papa pekne, len ten vecer sa nejak pokazil.

moze mat nejaky rastovy spurt uz takto skoro?

.

len je to unavne, tiez mam pocit, ze mam potom prsia uplne prazdne ☹

a tiez sa cchem spytat, ci je normalne, ze uz 3 tyzden nekaka, len s pomocou rektalnej rurky, ktoru mu dam tak raz za 4 dni. mokre plienky ma stale, tvrde brusko nema, obcas prdiky potrapia, ale nic strasne.nejak nevidno, ze ho to trapi, ta absencia stolice. okolie radi dat caj, ale ja nechcem. lekarka, ze je to normalne, ale uz by snad mohol aj nalozit, predtym mal stolicu v kazdej plienke.

dakujem.