Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
26. jún 2010

ženy chcú privádzať na svet deti a chcú ich dojčiť. Máme to v sebe niekde zakódované. Je zlé, ak mamičke nemá kto pomôcť , je zlé, ak jej niekto dáva nesprávnu pomoc. My nechceme vzbudzovať pocity viny ani odsudzovať mamičky, čo nedojčia. Odsudzujeme systém, kult umelej výživy, ktorý to zapríčiňuje. Predrať sa k správnym informáciám a povzbudeniam je náročné, zvlášť pre nepripravenú mamičku, ktorá nemá sily v danej chvíli hľadať riešenia. Keby si miska1981 vedela v tej chvíli, že mliečko sa tvorí non stop a že netečie len preto, lebo si v strese, tak by si vedela, že dojčenie v tom bolo vtedy nevinne. Bábätko je barometer našej nálady. Nech si vezmeš bábo v akomkoľvek veku na ruky a budeš pri ňom plakať, začne plakať i ono, minimálne sa vystraší a zeistie. I puberťák, i dospelý sa bude cítiť zle. No v tej chvíli Ti to nemal kto povedať, nemal Ťa kto povzbudiť, našťastie, manželia mávajú nadhľad ,svoj pokoj prenesú niekedy ľahšie na bábätko a skôr ho upokoja.

Už len zopakujem podstatu podpory dojčenia: mamičky a ich deti sú vedome či nevedome okrádané o krásnu a dôležitú súčasť ich života. Väčšinou zbytočne a zákerným tichým nenápadným vplyvom kultu umelej výživy.

kult umelej výživy pracuje ozaj nenápadne - napr. i pri sekciách - prečo by zdravé dieťa nemohlo byť pri mamičke hneď ak je inak všetko OK ?... je to mýtus, podobne ako keď ešte pred pár rokmi nesmel byť pri pôrode napr. otec a mamička musela dojčiť s rúškou na tvári ... prečo by nemohla dojčiť mamička i v ťažkom stave? priloženie bábätka dokázateľne urýchľuje čas rekonvalescencie . Mamička na druhom obrázku utrpela ťažké straty krvi, prišla o maternicu, už nikdy nebude mať ďalšie dieťa, bola na JIS na infúziách a pod kyslíkom a predsa mohla dojčiť - svoje jediné dieťa. Určite sa taká žena ľahšie zmieri s osudom než žena, ktorej po tom všetkom zastavia laktáciu a dieťa v živote nepriložia na prsník ....

olifcek
26. jún 2010

teraz sa zhodnite v tom, ze nam budeme 30.06. doobeda drzat palce, oki? spojme sa 😵

annag
26. jún 2010

@olifcek aj na nohách 😅

olifcek
26. jún 2010

@annag dakiiii a aj dcerky a syncek bude? 😅 😅

olifcek
26. jún 2010

vsimas si aka som nenarocna a skromna? 😀

vejula
26. jún 2010

@miska1981 @petal @olifcek som si myslela že to len mna prepadavaju taketo divne pocity viny, ale ako tak čitam tak to je asi uplne normalne 😅
@olifcek ja už sa tiež citim lepšie ako prve tyždne potom 😉
Inak čo je pracdy na tom že cumlanie cumlika znižuje riziku syndromu nahleho umrtia??? Už som to počula od viacerych ludi...

vejula
26. jún 2010

@olifcek aj aj budem moc moc moc, aj sa pomodlim, lebo som veriaca 😀

@annag no mne maličkeho priniesli asi hodku potom ako som sa prebudila, ale nie na dlho, lebo vraj ešte nemože dychať tu anestezu a ja som ju zrejme ešte vbydychovala... No neviem ako to presne je ale tak mi povedali že na jisku donesu babatko len raz lebo by mu mohla ta anesteza ubližiť.... Ani som ho nemala na rukach len som ho hladkala lebo ja som sa ešte nemohla ani pohnuť.
A jasnačka že je chyba v systeme a tie ženy za to nemožu, ja by som zrejme tiež maleho začala dokrmovať keby mi proste nenabehlo ,mliečko

olifcek
26. jún 2010

@vejula no znizuje...ale nedavaj cumlicek x;o) u nas si oliv zvykla, ze ked chce dudlikovat, vypyta prso...cize monitor dychu i postielka je nam na prd, ale neva x;o) myslim, ze tym, ze oliv vie, z ena dudlikovanie ma prso, tak je tiez chranena x;o)

olifcek
26. jún 2010

@vejula aj mne nabehlo mliecko na treti den....nedala som prsiam pokoj, kym nezacalo tiect....odsavka pomohla...x;o)

olifcek
26. jún 2010

@vejula A DAKUJEME!

mneme
26. jún 2010

@annag, presne - preco nie je v nasich porodniciach normalne, ze dieta prilozia zene aj po sekcii? preco tak strasne porodnici kaslu na dojcenie a veci s nim suvisace? toto je cosi, co nie som schopna pochopit a z celej porodnice ma toto hneva najviac.

@vejula, to co pises o sekcii, uplne chapem, tiez som si tym presla. neviem, ci by som to nazvala vycitky svedomia, asi nie. ja som sa skor citila oklamana a podvedena svojim telom a doktormi, pretoze som sa v plnej sile pripravovala na podla moznosti prirodzeny porod, ale po dlhom prenasani sa z neho vyklula akutna sekcia po neuspesnej vyvolavacke a namiesto stastnej mamicky zo mna bol na smrt vystraseny a nehybny pacient, ktory nemal silu zabojovat o naplnenie svojich predstav. v prvych tyzdnoch a mesiacoch to vyrazne podkopavalo moju sebadoveru matky a pomohlo mi ju znovunadobudnut prave dojcenie po prekonani viacerych problemov (dnes uz to vidim skor ako problemiky, ale aj tak ma mrzi, ze neviem, ake je to priviest dieta na svet vlastnou silou) 🙂

annag
26. jún 2010

@olifcek

jasné, zapojím ich do tejto bohumilej činnosti, len či im to vydrží celý deň, netuším, ale aj snaha sa počíta ,však? 😅

@vejula

a sme opäť pri kulte umelej výživy 😀 . Dojčenie je norma, norma je blízky kontakt matky s dieťaťom. Deti, ktoré sú odlúčené od matky majú zvýšené riziko SIDS. Spanie v postieľke, dokonca v druhej izbe sa spája s rizikom SIDS. A naopak, spanie v spoločnej posteli a blízky kontakt s matkou, riziko dokázateľne znižuje. Bábätko, ktoré cíti matku, jej dych, srdce nezaspáva až tak hlboko aby "zabudlo" i dýchať. Pokiaľ má bradavku v puse riziko SIDS je prakticky nulové. Keďže kult UM normuje správanie , spávajú deti na UM často samé a smúľanie cumľa (t.j. umelej náhrady prsníka) im možno môže pomáhať nezaspať tak hlboko než keď sú bez cumľa. Ale i pre ne je oveľa bezpečnejšie spať v blízkosti mamičky.

olifcek
26. jún 2010

@mneme mna len zamrzi, ked sa zacnu porovnavat velkosti babatiek a ci bol porod prirodzeny....akoby tie, co porodili vacsie babo prirodzene boli oddanejsimi mamickami...co uz, ze jo? kazdy si svoje sebavedomie dviha ako moze...hoc i na ukor druhych

matja
26. jún 2010

mne je ľúto, že nie všetky laktačné poradkyne sú tak ochotné, milé a skúsené ako annag. Viackrát som čítala, že laktačná poradkyňa nevedela pomôcť, tak dieťatko dostalo do rúk fľašku.

Skutočne nie je možné nejakým spôsobom rozšíriť osvetu vo forme reklamy, letákov? Viem, že tu ide o veľké peniaze, neviem, ako na tom mamila je a neviem celkom, ako funguje, ale nemohla by urobiť nejaké zaujímavé letáky, ktoré by boli súčasťou tých kufríkov, čo sa dávajú pri pôrode? Bolo by fajn, keby mamičky dostali hneď v pôrodnici kontakt na laktačné poradkyne, ktoré bývajú v ich okolí.

olifcek
26. jún 2010

@annag juuuuj, jasneee, ja si snahu moc cennim...deticky ked, tak nech poslu olivke pusinku, aby to bolo rychlejsie za nami a bolo po operacii a bola opat pri mne a uz budeme nemocnice zdaleka obchadzat paq 😅

matja
26. jún 2010

@mneme @vejula - chápem vaše pocity a sklamanie kvôli sekcii. Tiež som z toho mala dlho slzy na tvári ☹ Aj teraz sa mi tisnú, keď si na to spomeniem.

olifcek
26. jún 2010

ja mam v zivote stastie....mam skveleho manzela, uzasnu dcerenku, skvelych ludi okolo seba...

poznam MK, kde patrim do najlepsej temy, resp. najlepsej party a to februar2010, paq tu je @annag, ktora vzdy pomohla, ked bolo treba a to nielen s kojenim, ale i s klbikmi...nebalili sme, lebo nebolo treba, nakolko vysledok bol super, na co ma ale upozornila @annag, no a na kontrole bolo vsetko ok, kedze inak byt nemohlo x;o)

paq je tu @strapco13, lekarka, ktora tiez pomaha ako len vie...vdaka nej som sla k inemu lekarovi s pruhom a dobre sa stalo...nutne zoperovat, aby bol pokoj a nenastal akutny stav...

a @latvia, @lekarka, vdaka ktorej viem, ze je oliv v poriadku, a dokonca nie je ani anemicka...

@latvia i @strapco13 ma pripravili na operaciu hernie, a @latvia i zoznam otazok na lekarov doplnila...

mam stastie na ludi zjavne...

dakujem baby

mneme
26. jún 2010

@olifcek to je podobne nechutne ako merat materinsky cit nakojenymi mesiacmi ci litrami 😝 nic si z toho nerob, martina sa narodila 2 tyzdne po termine a v normalnej velkosti, kym bola plne dojcena, priberala velmi pekne, ale uz mala rok a ma len 9 kg, t.j. je drobnejsia (po mne) a tiez sa nad tym obcas ludia pozastavuju. toto ma fakt netrapi, ja nepotrebujem mat velke dieta, staci mi, ze je zdrave 🙂

@matja , to by tie kufriky nemohli byt od vyrobcov UM 😔 ja vidim ako jedinu cestu totalne zmenit pristup zdravotnikov, lebo aj BFH som na vlastnej kozi zazila skor pro forma - ak tam mamicka prisla, ze jej dieta je hladne a treba ho dokrmit, bez vsetkeho dostala UM - aspon ze v striekacke, ktorou to zle islo, tak sa do toho mnohym nechcelo a radsej zacali poriadne dojcit 🙂

olifcek
26. jún 2010

@mneme 😵 😵

annag
26. jún 2010

@mneme

kult umelej výživy, to nie sú len krabice s umelým mliekom, to sú celé postupy a modely správania sa, ktoré si osvojili celé generácie zdravotníkov, tak boli vychovaní. Výrobcovia UM už dnes nemusia robiť takmer nič preto,aby sa ich produkty predávali. Im stačí, že sa nerobí reálna a kvalifikovaná osveta dojčeniu. Dojčenie sa dostalo na okraj dôležitosti , stalo sa nepodstatným a zdanlivo nahraditeľným UM. Prikladať dieťa po sekcii na matku sa im javí ako zbytočné, ako komplikácia, ktorú nie je dôvod podstupovať. Pôrodníci o význame dojčenia vedia ešte menej než napr. vedľa stojaci pediatri. Netušia, ako veľmi súvisí pôrod s dojčením a celým materstvom. No a čo, že matka nebude po sekcii dojčiť, však má celú plejádu "kvalitných" náhrad .... Dojčenie nie je choroba, je pre mnohých bezvýznamné.

olifcek
26. jún 2010

ja som mala stastie, ze olivke najprv davali MM z banky, paq moje a boli velmi rady, ze ho mam, stale mi hovorili, ake je to pre oliv dolezite a posilnujuce x;o) ked som zle znasala, ze sme uz dlh v nemocnici, ze chodia oteckovia za svojimi polovickami a drzia svoje deticky, dali mi oliv i popestovat a paq mi uz dovolili chodit kedy chcem....bolo dolezite, aby nechytila chripku, ktora zurila na vychode v tom case, takze ju zbytocne z inkubatora nevyberali a ja som to chapala, ale bolo to tazke...no vzdy ma posilnilo, ze mozem odsat mliecko a prinest jej ho x;o) chvalili ma a fungovalo to na mna ak na male dieta 😀 😀

vejula
26. jún 2010

@mneme @matja 😔 ale ešte stale možme dufať že sa nam to nabuduce podari 🙂
@annag vdaka za vysvetlenie.. no moj maly nechce bradavku v puse ked už nechce piť, proste vypluje 😅 ale spinkava so mnou 😉
@olifcek ja som tiež stale davala maleho na cicik a strašn dobry pocit to bol aj ked to bolelo an ič nešlo ale pripadala som si tak mamičkovsky 😀 😀 😀 Inač aj ja si často hovorim že mam v živote sakra šťastie na ludi 😉

olifcek
26. jún 2010

@vejula vis, nebudeme sa obklopovat ludmi nam neprijatelnymi, ze jo? x;o)

kkiki
26. jún 2010

@vejula tvoje babatko ma pri sebe zivu a zdravu mamu 🙂 a bude ju mat po cely zivot , tak zahod smutok koli jednemu dnu a tes sa co mas a co ta caka , vela zien taku moznost nemalo a z deticiek sa stali siroty ... a sekcia by bola v ten den ich najkrajsi dar . ja som bola pripravena na sekciu uz od zaciatku koli silnemu lebecnemu tlaku ... proste mi bolo povedane ak chcem rodit prirodzene je 90percentna moznost oslepnutia ... a povedz mi naco by mojim detom bola slepa mama ? na pocit ze som to dokazala ? genetika ludi sa tak meni ze prirodzene veci sa stavaju neprirodzenymi ... tak si povedz som proste mama nr.1 a lepsie to ani nemoze byt 🙂

hathor1231
26. jún 2010

@olifcek som rada,ze si sa s nim dohodla. aj si sa zaregistrovala a vsetko vpoho?

mneme
26. jún 2010

@annag ok, ale nemalo by to byt v bfh uple rutinnou zalezitostou, ze dieta prilozia na sale, kym matku zasivaju? podpora dojcenia sa obmedzi na to, ze v kazdej izbe zavesia na nastenku xeroxy obrazov poloh z vicianovej knizky spolu so zoznamom (tusim 10) zasad - nikto ti ale nevysvetli, preco su tie zasady take dolezite a kazdy na to v podstate kasle.

k tym porodnikom - nechcem sa nikoho dotknut, hovorim len z vlastnej skusenosti - narazila som na profesionalov, ktori sa svojej praci rozumeju, zotavila som sa rychlo, jazva sa zahojila ukazkovo. nieco podstatne im vsak uniklo. vobec ich totiz nezaujima, co sa deje po tom, ako sa dietatko narodi, vlastne ich nezaujima vysledok ich prace 😔

olifcek
26. jún 2010

@hathor1231 mm je zaregistrovany...cakam, kym dojde, tesim, tesim x;o)

vejula
26. jún 2010

@annag a ako je to s tou škodlivostou anestezy tesne po sekcii na dieťatko??? LEbo mne ho preto nechceli dať na dlho na JISke.

olifcek
26. jún 2010

@vejula neviem, ci anesteza nesposobuje respiracne problemy...aspon mne olivku chceli operovat najskor v 4 mesiacoch kvoli tomu....uz mame pol roka, i ked korigovane o mesiac a pol menej, no pevne verim, ze to bude ok...

olifcek
26. jún 2010

@vejula ale som zvedava, co povie @annag...ved..zeby sa mlieckom dostala anesteza do babatka??