Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ivv
27. jún 2010

@vejula ja som "rodila" pod spinalnou analgezou. rozdiel od celkovej a aj epiduralu je v tom, ze analgetika je podstatne menej ako pri tych dvoch vyssie spomenutych. aspon mi to tak vysvetlili, a teda aj to co prejde do babatka je zanedbatelne.. (?). malicku som sice videla ked ju niesli na osetrenie a videla som ju o par minut, ked mi ju prilozili k tvari aby som si ju mohla vyobzerat a vybozkavat, ale uz zabalenu.. skoda, preskoda, ze u nas babatko pri cisarskom pod spinalom, neprikladaju na prsia.. 😔 . mne malicku doniesli po par hodinach a sestricka mi ju len tak "capla" na prso, vraj nech sa prisaje.. to chudatko sa ani poriadne nemohlo prisat, lebo pod tym uhlom ako mi ju dala sa len snazila perami zachytit o bradavku a moc jej to neslo ☹ . sestricka odisli a ja som malu drzala asi pol hodinku jednou rukou, v ktorej som mala pichnutu infuzku a kedze sme nesmeli dvihat hlavy, tak som si ju pravou rukou odfotila do mobilu aby som videla ako vyzera 😵. a presne ako pisala @annag o tom oneskorenom nastupe mlieka.. mne sa prsia sialene naliali asi na stvrty den. dovtedy som si sice malu prikladala ale kedze jej nic neslo, museli sme dokrmovat UM striekackou 😔 . ja som sa vtedy strasne zlakla, ze chytam zapal a neviem ci to bolo hormonmi alebo cim.. prerevala som pod dna a polku noci, lebo mala sa nevedela prisat, odsavackou sa mi odsavat nedarilo (nevedela som ako na to a to mi odsavacku predali v nemocnici! bez blocku..), prsia ako kamen, mala vrieskala aj od hladu a isto aj citila zo mna stres.. proste u mna ten zaciatok bol strasny.. teraz ked si na to pomyslim, tak este raz sa ocitnut v takej situacii, tak je to uplne o niecom inom.. sestricky, ktore mi mali pomoct z porodnickeho oddelenia, len dosli stlacili mi bradavku, vystreklo mlieko, sucho skonstatovali ze "ved vy mlieko mate..!" a odkazali ma na laktacne poradkyne z novorodeneckeho.. heh.. ta jedna laktacna mi akurat tak predala tu odsavacku.. zachranil ma jeden anjel (a ten dalsi tu v tejto teme 😉 ) v satach sestricky a ta jedina mala trpezlivost a v noci sa mi venovala asi dve hodiny. ja som totiz vedela dojcit len futbalovou polohou a aj to len pravu stranu, z lavej strany som si malu nevedela poriadne prilozit , no a po leziacky to tiez neslo.. lenze! neslo to hlavne preto, lebo mala bola v perinke.. takze fakt to nebolo zo zaciatku ruzove a preto som strasne rada, ze sme to potom doma zvladli 🙂.

nejako som sa rozpisala.. 😝

strapco13
27. jún 2010

ked vas tak citam..
ja som mala maleho prilozeneho hned, sice prvu noc mi ho iba nosili...ale vecer bol so mnou, som si ho vypytala..od druheho rana bol pri mne /okrem chvil v jedalni, v sprche, prikladany, mala som pomoc laktacnej, pomahali mi prikladat maleho..a nic..aj tak sa mi prsia naliali az na 3 den vecer, v to rano som v zufalsve dovolila dokrmit striekackou...ako som pisla, na malom uz len koza visela....ale na moje mliekarne to malo ucinok ..asi sa nastvali a zacali makat 😀 😀
cize nie vzdy za to moze len to, ze v nemocke nepomahaju..mne pomahali...a aj tak to neslo na zaciatku

hathor1231
27. jún 2010

ja som mala malu na hrudi (skin to skin) hned ako vysla az kym ma zasili, potom ju utreli (tu neumyvaju),odvazili,odmerali,obliekli a dali mi ju prilozit,lenze mal si cici zobrala do ust ale necucala 😔 isla som sa osprchovat, to jej pichli vitamin a urobili vyter koli infekcii... potom nas previezli na poporodne a tam mi "ukazovala" ako kojit upratovacka lebo nemali dostatok midwifes 😠 sktor malej vazy zlomila co ju tak tlacila ku prsniku 😠 tak som ju poslala prec a skuslaa som sama celuciciku noc. rano jej museli zacat davat atb a kedze som nemala este mlieko,tak nakazali UM... prikladala so,odstriekavala ale mlieka nikde. nejake to kolostrum musela dostat ale prsia sa nenaliali... to az na 3den rano som vstala ako ubolena pamela 😝 tak som malu prikladala,ale nevedela sa prisat,takze som odstrekovala a davala cez flasku.... rozkojili sme sa az na 14den 😉

sammy
27. jún 2010

@annag Dakujem za rady, snazila som sa ich dodrzat, ale mala ako na potvoru dneska nebola taky hlados ako obvykle. A ta futbalova poloha sa jej zrovna dvakrat nepacila, no prinutila som ju aspon chvilku pit aj tak. Dala som si tvarohovy obklad, aj teplu sprchu. Doobeda mi vystupila teplota az na 39, zrazila som to Ibalginom na 37, ale teraz k veceru zas stupla na 38 a drzi sa aj hodinu po Ibalgine. Zajtra asi skocim k doktorke, lebo sa mi nezda, ze by mi to prechadzalo ☹

zuzanka.j
27. jún 2010

ahojte. prosim o radu. malinkeho by som chcela dojcit co najdlhsie. pociatocne problemy sme prekonali, no teraz sa vynoril dalsi - zda sa mi ze stracam mlieko. odkedy boli tie horucavy som si vsimla, ze mam menej mliecka a stale je to horsie a horsie. mlieko mam len rano a k veceru je to bieda. dnes som maleho tak orientacne prevazila a zda sa, ze od poslednej poradne co bola pred 2 tyzdnami nepribral. ma 11 tyzdnov a vazi cca 5 kg. dnes vecer som ho nadojcila a o pol hodinu bol zas hladny. a pocas tejto polhodiny som si skusila odsat a s vypatim sil som z oboch prsnikov dokopy odsala len 30 ml ☹ . co mam teda robit, chcem sa vyhnut prikrmovaniu z flasky. mam nejako nadmerne pit, alebo nieco ine? p.s. tento tyzden som mala uz aj prvy menzes od porodu, pricom len dojcim. dakujem za kazdu radu.

strapco13
27. jún 2010

@zuzanka.j ..v prvom rade..sa ukludni..stres sposobi stratu mliecka
menzes nezavisi od kojenia..niektore maju hned, ine neskor
neodsavaj..zbytocne sa len stresujes--.koj na poziadanie, stlacaj prsniky, existuju pripravky na podporu kojenie
maly sa nemusi chciet kojit len od hladu..ale aj od smadu
ako kojis?
najlepsie je vyplinit annag dotaznik http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...
a na jej stranke si mozno najdes aj odpoved na svoje trapenie 😉
ak sa stresujes..babo citi tvoj stres a pre neho je to dovod aby sa chcel ukludnit..a to na prsniku 😉

vejula
27. jún 2010

ahojte kočky
@latvia dufam že doktori by malemu neubližili a nespravili niečo čo by ho mohlo ohroziť 😖 to by sa na nom už nejako prejavilo hadam...

@hathor1231 a o čom ste to pisali??? čo ti chceli dať? nepochopila som.. niečo ako epidural alebo čo?
@ivv tAK super že ti maličku hned dali. Ja som ho prikladala až na druhy den cca o 27 hodin po porode, ale zmakli sme to v poho sice je pravda že sa silno naliali prsia a potom mal maličky trochu problem s pricucnutim ale je to velky bojovnik a dlho mu netrvalo kym sa to pekne naučil 🙂
@sammy ja som mala 2 a pol dna silnu horučku až kolo 40 ale doki povedal že ešte den počkame a ak horučka nezmizne tak dame ATB.. A dal mi len oxytocin na lepšie vyprazdnovanie prsnikov

annag
27. jún 2010

@zuzanka.j ozaj mi prosím vyplň ten dotazník, nech sa na to pozrieme 🙂

hathor1231
27. jún 2010

@vejula je to vlastne utlmovak. len ak si citala,tak ma velmi vela vedlajsich ucinkov a tak mer zidny od bolesti. tu ho ponukaju stale aj napriek tomu vsetkemu a dokonca aj mamickam co chcu kojit ( po porode je dieta otapene a nema zaujem o jedlo),aj ked to ma velmi velky negativny dopad na zaciatky kojenia koli tomu,ze mimco nechce jest...

annag
27. jún 2010

@sammy

Ibalgin nemusí zraziť teplotu okamžite, teplotu má zmysel merať tak po hodine ... ak sa malá z neho nechce dojčiť, tak prsník odsávaj. ak nejde futbalová poloha, nevadí, dojči ako vieš, a skús prsník len opatrne stláčať okolo boľavého miesta, nie na ňom. Bez hrče v prsníku sa nedá hovoriť o mastitíde.

zuzanka.j
28. jún 2010

@annag tak posielam dotaznik 🙂

angell
28. jún 2010

Ahoj Annag, mám znova otázočku, malá má už ukončený 8. mesiac, a nejako mi prestala papať ovocie, babky ma nahovárajú aby som jej skúsila dať do jabĺčka aj marínu alebo piškoty, no ja nie som presvedčená o tom že je to správné. Čo si o tom myslíš? A ešte by som rada začalá dávať kaše ale neviem aké mlieko použiť, môžem už kravské? Stále kojím, ale ak sa pokúsim odsať tak sa mi podarí max. 20 ml a to asi na prípravu kaše stačiť nebude. A môžem začať krupičnou kašou?

dorotka
28. jún 2010

angell ved skus kupit bezlepkove piskoty ale nemyslim ze to pomze
piskoty to len zahustia nezmenia chut
kasu jednoznacne odporucam ryzovu
krupicnu az po roku
teda dufam ze anag nebude vadit ze sa jej tu miesam

latvia
28. jún 2010

krupicu mozes, piskoty tiez, ale bezvajecne - bud susienky od nestle alebo najdes aj psenove v zdravej vyzive.
s kravskym mliekom by som este pockala minimalne do 10 mesiacov, idealne po roku. kase najdes aj v zdravej vyzive -kukuricna,pohankova,psenova- su zvacsa instantne, zalejes horucou vodou a pridas ovocne vyzivy alebo ovocie. ked chces mliecne, tak do nich primiesaj jogurt 😉

suttka
28. jún 2010

Ahojte, mozem sa Vas opytat, mozem jest marhule, broskyne alebo hrozno? Mame 15 dni 🙂))dakujem

latvia
28. jún 2010

@suttka skus, ak ninka nebude plakat ze ju boli brusko, tak kludne jedz. kazde dieta je ine, niektore matky nemozu takmer nic, ine takmer vsetko, musis len vyskusat 😉

spalka
28. jún 2010

@suttka no jasne, som toho nazoru ze hej, ja som jedla vsetko, okrem citrusov, dokonca aj jedno kafe - latte denne, ak je to s mierou nemozes nic pokazit...treba babo sledovat a ak sa nahodou nieco z tvojej stravy prejavi na babatku tak vysadit

suttka
28. jún 2010

latvia, spalka dakujem , uz som uplne zufala, co vlastne mozem, vsade pisu inak a co nemozem, ale nikde som sa poriadne nedocitala, co vlastne mozem , ale nejake dobre recepty na obedy :((( no snad to nejako zvladneme a od 6 tyzdne ste boli trosku viac odvaznejsie ?

latvia
28. jún 2010

my sme mali koliky aj po vode 😅
v nemocke som dostala informacny letak, kde bolo napisane ze nesmiem: teple cerstve pecivo, bublinkove vody a tusim tie citrusy....proste toho bolo malo co sa zakazovalo...treba odskusat....potraviny sa vacsinou neukazu byt ako hlavny zdroj nepokoja a placu a kolik....

spalka
28. jún 2010

@suttka ja som bola posero dlho 😀, ale teraz ked uz ma krpec vyse roka je to uz ine...je dobre precitat si co ano a co nie, ale clovek sa z toho moze zblaznit, lebo kolko hlav tolko nazorov, takze najst si svoju strednu cestu je najlepsie, ved zdravy rozum napovie 😉

jcn
28. jún 2010

ANNAG, chcem sa Ta opytat:
moja dcerka mala 14 mesiacov a ja som uz v 25 tyzdni tehotenstva. Posledny cca mesiac jej este davam cucnut pred spanim, uz len z jedneho prsnika, a mam pocit, ze uz len taha naprazdno, mozno tak 10-20x nieco prehltne. Ked si prsniky (obe) stlacim, mlieko tecie, vzdy vyjdu nejake kvapky. Myslis, ze by sa to este mohlo udrzat az do porodu, kedze rozbehnut to uz asi nepojde? Mozno som s kojenim de facto uz prestala a ani o tom neviem, povazuje sa za kojenie aj taketo cickanie???? Vlastne som jej dala cucnut aj dnes rano, lebo sa mi este nechcelo vstavat, a mala ked si cucka, tak je ticho🙂 V podstate si len dudle, kedze mliecka mam stale menej a menej. A este nieco, ako zistim, ze sa mi tvori kolostrum????? Moje mlieko je stale biele, nie zlte, je tekute, nie huste a na bradavkam mavam take zaschnute bielozlte nieco. A ak by mala pila kolostrum, ma to pre nu nejaky extra vyznam, resp. nevypije ho malemu babatku, ktore potom bude mat namiesto kolostra uz mlieko?????
Dakujem za odpoved,

JCN

angell
28. jún 2010

@latvia, práveže nie som zástancom instantných výrobkov, preto hladám, inú možnosť, teda kašu uvariť klasicky ale bez mliečka to asi dobré nebude.... to všetky mamičky dávajú v deviatom mesiaci instantné kaše?

latvia
28. jún 2010

preco niesi zastanca instantnych? ja mam na mysli ciste kase, len obilnina uplne najemno namleta, cize varit sa nemusi len sa zaleje vodou a je hotova.ale ak chces niekolkominutove varenie toho isteho produktu, tak sa daju kupit aj hrubo namlete, a mozes si ich varit 😉 takisto si mozes kupit cistu ryzovu muku a varit si ryzovu kasu. aj pohankovu a uvarit si ju, jak je libo 😀
ja davam rozne kase, aj tie umelomliecne, aj ciste, nevidim na nich nic zle(davala som ich po uk.4.mesiaci)

latvia
28. jún 2010

a nie, nie vsetky mamicky, mamicky sa rozdeluju na organicke uvedomele 😀 (to si ty 😀 ) a neorganicke neuvedomele 😀 (to som ja 😀 ) 😉 kazda matka ma ine predstavy o vyzive a inac ich uskutocnuje, ale 95 percent matiek dava stravu podla noriem 😉

vejula
28. jún 2010

čavte kočky... ja som včera bola kuknuť kamaratku čo ma 7 mesačne babo ešte ani nie a už mu dava pribinačik 😅 aj mi to prišlo take zvlaštne že ked to je z kravškeho mlieka ale maly je v pohode tak neviem.... a že ked jedla rezen tak že na nu tak pozeral že mu kusok dala somozrejme asi pomlete alebo pokusane,,,a naše mamy vraj už od pol roka davali všecko.

strapco13
28. jún 2010

no pribinacik urcite nie..ten je z tvarohu..takze az od roku, ale kysle vyrobky z kravskeho mlieka..jogurty a pod sa mozu od8 mesiacov
a na rezen je vazne skoro

olifcek
28. jún 2010

@vejula ja som v troch mesiacoch papala strapacky s kapustou 😀 😀

strapco13
28. jún 2010

to je spomienkovy optimizmus...ale vtedy slo naozaj vsetko rychlo, dieta slo polrocne do jasiel, tak uz muselo jest vsetko...ja som vraj ako lezun vyjedala dedkovi slaninu s cibulou...no a potom sa cudovali, ze moje prve slovo bolo "ham" 😀 😀

olifcek
28. jún 2010

@strapco13 😀 😀 😀 😀 no moja mamina mala o dva roky segru, o dalsie takmer dva roky brata a dalsie dva roky dalsieho brata...takze...ja som do jasli nesla...ale ako polrocna som zjedla pol kila bananov x;oD abo kilo? uz nepamatam, ale pisala som to sem v den, ked mi to mamina povedala 😀 😀

strapco13
28. jún 2010

@olifcek asi len pol kila...vtedy bol komunizmus..nezohnala tolko, ze by si mohla zjest cele kilo 😉
ja som takto vyfasovala pomaranc do polievky..lebo ho zohnali /byvali sme v tatrach, tam to bol ozaj nedostatkovy tovar/..ja som ho samotny zjest nechcela, tak mi ho nakrajali do polievky...vysledok..alergia na citrusy ☹