Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
8. júl 2010

@leelo i u nas na vychode romky dojcia...vraj im ani nic ine nedavaju, teda zelezo a pod., a ze ich maju silne anemicke, lebo mlieku davaju velky vyznam....ale tomam od hematologicky....z porodnice utekaju, lebo ich caka muz doma a aby im nezahol, idu chytro za nim,,,ble

latvia
8. júl 2010

😀 to zrejme nepoznas romky . na paradu by decko nenosili prisate na prsniku 😉

latvia
8. júl 2010

veta pred patrila leelo 😉 presne ako pise
@olifcek romky u nas dojcia, a ak nie, tak urcite nedudlikuju prsom

martinaho1
8. júl 2010

Holky, z dudliku a cucani palecku, vznika spise otevreny skus nez predkus, vim o cem mluvim 🙂

latvia
8. júl 2010

@martinaho1 laicky sme to podali, ale jasne ze myslime otvoreny skus 😉

latvia
8. júl 2010

a teda predpokladam ze si zubarka, tak nam povedz co a ako....co dudlik a co palec 🙂

leelo
8. júl 2010

baby, ja romky fakt nepoznam. to co pisete, je zaujimave.
ale: ked utekaju z porodnice za muzom (aj dieta tam niekedy nechaju) a ako annag pisala - prsia maju len pre muza - tak toto sa mi s dojcenim nejako nezlucuje...

prsky
8. júl 2010

cafte, idem sa podelit so svojim "nalezom" - medzi lalinymi knizkami som nasla brozurku od vyrobcu UM Hero o dojceni, ktorej autormi su Prof. Stozicky a Dr. Szitanyi...okrem ineho spominaju aj neslavne zname bifenyly v kapitolke o moznych rizikach pri dojceni (ide o chemikalie z prostredia - len nechapem, preco sa podla pani docentky mali dostavat do mlieka az po roku). O to ale nejde...v zavere (kap. 8) pisu, ze dojcenie pocas dalsieho tehu neohrozuje matku, plod ani dieta, co je chvalyhodne, ale v dalsej hrubo vyznacenej vete to zabiju vyjadrenim, ze "Pitie dieťaťa z prsníka po 3 roku je nevhodné, pretože vedie k jeho závislosti na matke". Ked sa niekto tuto zastavi v citani, tak ma uzasny nazor utvoreny - ALE oni potom pokracuju, ze to je nazor, ktory sa utvoril za poslednych 100 rokov a predtym bolo dojcenie do 4 rokov pravidlom! a potom pisu, ze v idealnom pripade by malo byt dieta dojcene tak dlho ako chce. No celkom pozitivne ma to prekvapilo 🙂 dalsiu sekciu o UM som uz nekukala 😉

olifcek
8. júl 2010

ale cmulkanie prsa v pohode, jo? palcek malokedy...

aaaaa otvoreny skus je co?

olifcek
8. júl 2010

@leelo na druhu stranu nakupuju naozaj cele kosiky muky a oleja...nikdy som nechapala na co...myslela som si, ze pecu posuchy 😅

leelo
8. júl 2010

@olifcek a olej je na co?

olifcek
8. júl 2010

@leelo to fakt nevim...

latvia
8. júl 2010

@prsky zrejme to mysleli tak, ze po 3. roku uz dieta ide do predskolskeho zariadenia a ked nevie byt bez prsnika tak je zrejme trochu problem....a pred 100 rokmi deti nechodili tak skoro do skolky 😉

@leelo nie kazda romka uteka za muzom v den porodu, resp. po 2 dnoch.su take, ale nie vsetky.a ked sa niekomu laktacia rozbehne po 4 dnoch, tiez je to to iste, nie? 😉 castokrat romky "odbehnu" za muzom domov, ale vratia sa, po dieta.

prsky
8. júl 2010

ozaj baby, este otazocka..nedavam Lale sladkosti, ale susene ovocie, pripadne fitkou zhresime 😉 (hlavne hrozienka ma velmi rada a pyta si ich za hrozne casto, aj ked ich doma nemame uz tyzden) no a napadlo ma, ze vsetkeho vela skodi, tak ze aka davka je taka optimalna? (lala zje okolo 50g na posedenie). ked nespapa aspon cast obeda, dostava ovocie, hrozienka mame ako motivaciu 😉

prsky
8. júl 2010

@latvia ja som pochopila, ako to mysleli, sak dobre napisali, len tu prvu vetu, co som vypisala, zvyraznili hrubo a vyznelo to spociatku, akoby boli proti dlhodobemu dojceniu, ale nie su 😉

ta muka zaujima aj mna, tiez som si myslela, ze vela pecu

latvia
8. júl 2010

fitku myslis tycinku?tie polepene cerealie so susenym ovocim? 😕 lebo ak ano, tak ta obsahuje najviac cukru a zdrava nieje vobec, to radsej dat kvalitnu cokoladu, ma viac prospesnych latok

leelo
8. júl 2010

@prsky su za dojcenie, ale priznavaju to malymi pismenami 🙂

luly13
8. júl 2010

@leelo my sme mali tiez tuto sobotu krst. bol tam asi rocny chlapec, ktory neskutocny plac spustil. mamina sa ho najskor snazila upokojit cicikanim a ked nezaberalo, vtiahla prso a bolo dobre. ked maleho mali ist pomazat, tak ho chcela odtrnut, znova spustil, tak knaz povedal, ze je to v poriadku, nech papa a cely tento obrad maly prijal na maminkinom prse. az zaspal. mile to bolo 😉

prsky
8. júl 2010

fitky maju z cerealnych sajrajtov naj zlozenie. pride mi to vsak mensie zlo ak nejake koko, rumba, milena a podobne tycinky a je toho 30g. nedavam to kazdy den. a inak aj peciem vlastne keksikoveho tvaru musli a aj s minimalnym mnozstvom cukru drzia pokope 😉 cokinu sa nexystam tak skoro zaviest, sak ma len 19m a tvrdu stolicu aj bez kakaa

latvia
8. júl 2010

@prsky ako myslis 🙂 a nemala som na mysli rumbu milenu a podobne veci, ale klasicku cokoladu

prsky
8. júl 2010

@leelo sak prave, ze toto maju celu brozuru, z ktorej vacsina je vcelku pouzitelny material o dojceni a hrubym maju okrem tej prvej divnej vety aj vetu o tom, ze ak je to mozne, treba dojcit, kym sa dieta same neodstavi

prsky
8. júl 2010

@latvia ja viem, len u nas sa cokina vyskytuje sporadicky, ja si obcas dam prave spominane koko, muz ma rad fitky a lala casto papa susene ovocie - a prave to ma zaujimalo, ze kolko ho moze zjest, aby som to neprehnala

leelo
8. júl 2010

@luly13 no vidis - taky som podporovatel dojcenia a na krste som skoncila so starym poloplesnivym cumlom 😉
ja som si len stale vravela: uz to skonci, uz to skonci... vedela som, ze chce spat a ten obrad a ukony v nom sli tak rychlo, ze sa nedalo ho jednoducho uspavat. to ho niesla ta mamicka na prsniku aj ku krstitelnici? 🙂
svanda bola, ze zacal nas maly a po nom spustili vsretky ostatne deti - starsie, mladsie - rucali vsetky 😀

leelo
8. júl 2010

@prsky kakao treba opatrne? kvoli alergii? ja som myslela, ze kvalitna cokina 70%+ sa moze. otazka je, ci taka horka detom chuti. ale to ajtak plati pre starsie deti asi...
ked je tam cukru velmi vela, skus jej urobit ovocnu misku, kde natrhas polovicu fitky, pridas hrozienka a aj cerstve ovocie, bude si tak zobat z kazdeho nieco. ako priklad...
inak stretavam sa posledne dni s nazorom, ze kinder cokina je ok cca po roku, lebo je detska. takisto detska sunka, parky... 😀 😀

olifcek
8. júl 2010

@latvia tu sa vratia po dieta az ked ho uz prepustaju...i na chirurgii boli dve romske deti jeden okolo 1.5roka, druhy cca 2...revali denne...bleee...sestricky im spievali a drkotali im s postielkami...ale bolo pocut , ze revu lebo chcu pozornosta na moju malu sa nik kuknut neprisiel ani 3 hodiny po operacii, akoze super

prsky
8. júl 2010

@leelo na kojeni.net odporuca kakao spolu s orieskami az po 3 roku zivot dietata. ja kakao nedam lale kvoli tomu,ze ma tuhu stolicu a kakao ju este stuzuje (mala som v detstve rovnaky problem) a okrem toho viem, ze cokina je toxicka pre macky a psy - aj ked by jej museli zjest jednorazovo velke mnozstvo (kvoli teobrominu - alkaloidu zo skupiny metylxantínov, ktorý je príbuzný s kofeínom a teofylínom. Metylxantíny sú schopné v žalúdočno-črevnom trakte takmer úplne sa vstrebať. Ich odbúravanie sa začína demetylizáciou v pečeni a len cca 10% sa vyluci mocom. ), takze aj ked Lala nie je ani jedno z toho, nedam jej kakao z rovnakeho dovodu ako jej nedam kavu alebo caj.

ad kinder veci - sak jasne, ze vsetko oznacene kinder, detske a pod je pre deti vhodne, sak je to uz v nazve napisane 😀

fitku davam tak mozno raz za tyzden a aj to jej zje max polovicu. skor to susene ovocie by bola schopna zjest na kvanta - stale pyta. a nemozem jej moc toho davat aj preto, aby jedla aj normalne jedlo, kedze je taky viac nepapkac ako papkac. hrozienka papa vacsinou az ked spapa obed - cize ako pochutku pri poobednej prechajde alebo vecer. ked nepapa pekne obed, ma miesto hrozienok ovocie 😀

strapco13
8. júl 2010

@gabika7706 never tomu, ze nadprodukcia je super vec...furt mokra podprda, bez nej existovat neviem ani v noci, z toho je potom mykoza, ragady, upchate mliekovody...kedze mliecko striieka a mam mykozu, maly ma furt nejaku vyrazku kolo pusinky...uz som prisla na to, ze vzdy ked sa vyhadze, mna na druhy den bolia bradavky a nastupuje canesten

leelo
8. júl 2010

@prsky susene ovocie by jej nemalo skodit. len ako pises - zasytuje a to teda poriadne. je tam vlaknina, takze pre vas super. len treba za nim dostatocne pit, lebo inak zapeka. ale to urcite vies.

luly13
8. júl 2010

@leelo my sme vsetci stali pred oltarom a knaz chodil za nami. a aja ked mu lial vodu na hlavu, tak si cucal. 😀 mamicka sedela a ked prisli na rad, tak vstala. vyzerala vycvicena na tu vahu 🙂 .
no a nas maly ako jediny neplakal. len kukaaal...ze co to? 😵

leelo
8. júl 2010

@luly13 aj ja mam pocit, ze cim mensie bibino, tym krst lepsie znasa 🙂
ja som vlastne v kostole dosiahla svoju hranicu dojcenia na verejnosti. tam mi to proste nesedelo a o to viac, ze som bola sucastou toho celeho obradu 😝
to nech sa radsej svokra na mna pozera pri dojceni ako cely kostol. vlastne ani svokra nie. too by bol koniec laktacie. cize dalsia hranica 😀 😀