Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
22. júl 2010

@zuzub tak by som to neriesila..zlta farba je OK...teraz je teplo, ozno preto kaina viac smrdi, sa tpo rozklada

zuzub
22. júl 2010

@strapco13 mna žltá farba ani nejak netrápi, ale skôr to, že stolica je riedka....

strapco13
22. júl 2010

@zuzub kojene dieta ma redsiu stolicu, pokial ju nema casto, tak to neznamena hnacku a problem
ja som si napr vsimla na mojom mliecku, ze je ovela redsie ako byvalo..podla mna v tychto teplach te,o chape, ze drobci potrebuju viac tekutin...tak potom je aj stolica redsia
pokial nejes nieco nove, tie dva tyzdne, tak by som to pripisala tymto teplam

zuzub
22. júl 2010

@strapco13 nemá často ,stále len raz za 24 hodín, ale zase je pravda čo sa týka jedenia tak už jem normálne všetko, ale nie zase strukoviny, kapustu a pod.

strapco13
22. júl 2010

@zuzub myslim, ze u vas ziaden problem nie je 😉

jonas17
23. júl 2010

Dobré ráno,
annag, dievčence, neskúsite mi poradiť? Moja malá začala hnačkovať.Je plne kojená, vďaka annag na požiadanie, priberá viac ako kilo mesačne.Má 4 a pol mesiaca, 8100g, narodila sa 3230g. Doteraz kakala raz za 4-5 dní, ale posledné dva týždne kaká každé ráno, aj viackrát.Kaká do nočníka, tak viem porovnať stolicu. Je riedka, vodnatá, s nádychom do zelena.Neriešila by som to, ale našla som v nej krvavý hlienik.No a problém je ten, že moja dr. jej vzala výter, výsledky budú v utorok, no ona jej už preventívne dala biseptol.a tiež kázala probiotiká. a ryžový odvar. včeraa som jej všetko dala, dnes už nekaka, včera ráno len raz a tak rozmýšľam, či jej ten biseptol dávať, aby som dačo nepokazila.Na budúci týždeň chce ísť na dovolenku, niekam k moru a tiež by som nerada dačo riešila tam. Skúsite mi poradiť? Ak by som už dnes ten biseptol nedávala, lebo je mi to skoro na také malé dieťa.Prosím a dopredu ďakujem. 🙂

chichaa
23. júl 2010

@jonas17 Ahoj...tak Biseptol preventívne trošku dosť nechápem, nakoľko nemá žiadne výsledky k dispozícii, dávajú sa pri dokázanej bakteriálnej hnačke, ale to je bežný postup mnohých pediatrov!!!
Ja osobne by som skúsila najprv probiotiká, ryžový odvar a keby nebol žiadny efekt, pristúpila by som k ATB. Ale keď si ho už začala dávať, tak ho doužívaj, bo dávať ATB jeden-dva dni, potom prerušiť atď tiež nie je správne...vidíš, že sa malej polepšuje, tak v tom pokračuj.

jaruska8
23. júl 2010

Ahojte baby, mám takú otázku, vlastne ich je viac. Budem rada, ak mi na ne odpoviete:
1. Keď kojím a malá aktívne saje aspoň 20 min. a potom zaspinká, nechám ju odgrgnúť, ona spí a po trebárs desiatich minútach sa s krikom zobudí, tak jej mám ponúknuť druhé prso alebo ešte to, z ktorého pila???? Ak bude z neho sať aktívne. Hm????
2. V poslednej dobe máva malá niekdy taký divný spánok, otáča sa a akoby vzdychá, má zatvorené oči a je po odgrgnutí.
😒 😒 😒
3. V týchto horúčavách je to strašné, malá sa večer nevie dopiť a to doslova, je na prse aj hodinu a pol a stále plače, včera sa aj zlostila, vždy mi večer pekne zaspinkala a tri dni po sebe sme ju nevedeli uspať vyše hodiny, skúšali sme všetko, až pomohol cumlík, ja viem, že mnohé nie ste jeho fanúšikmi, ale nám on jediný pomohol. ☹
4. Napr, aj teraz po jedení je hore a vydáva také divné vzdychy a nie vždy to prejde do plaču, neviem, či jej ešte mám ponúknuť prsník, lebo grckala, a pritom sa správa, akoby ešte chcela. ☹ ☹ ☹ Ale aj akoby chcela spať a nedá sa jej. 😒

zdenka_pp
23. júl 2010

Ahoj, chcem sa ešte opýtať, dostala som dosť silné bolesti chrbta ☹ . Zatiaľ to riešim len voltaren gélom, no ráno som mala slabú chvíľku začala som uvažovať nad ibalginom. Podotýkam, že plne dojčím. No info na nete je rôzne. Tak neviem, či môžem, ak bude veľmi zle. Nevládzem malého ani na ruky zdvihnúť ☹

katinam
23. júl 2010

@jaruska8
1. ponuknut prve, nech dopije zvysok a potom ak bude este chciet, daj jej druhe
2. neviem
3. aj ja to riesim a potesim sa dobrej rade. Vecer uspavame aj 2 hodiny a predtym mi zaspaval uplne v pohode po okupani pri kojeni, dufam, ze je to docasne, uz som vyskusala vsetko a nic nefunguje, len klud, nakoniec vzdy zaspi
4. skus vyvysit matrac, nam to pomohlo, po papani bol neuveritelne hlucny, neboli sme v noci schopni pri nom zaspat, spaval vedla v obyvacke, trvalo to asi 2 mesiace. a ponuknut prsnik samozrejme neuskodi, moze ju to palit po grckani a mlieckom sa to splachne 😉

terina25
23. júl 2010

@vefi89 😕

terina25
23. júl 2010

@prsky vidíš,aj ty mi tu radíš teplý obklad a ten mi to len zhoršil.lebo ten sa dáva len vtedy,ak z prsníka ,,neide,, mlieko - teda je upchatý ten mliekovod,mlieko netečie prúdom ale ide len po kvapkách.ale u mňa to bol pravý opak.tieklo prúdom.a tie studené obklady si mám dávať aj teraz.to vobec nebolo kvoli vysokej teplote.
a čo sa týka toho ,že ja som sa rozhodla mať 2 deti krátko po sebe.Neviem,ale mám pocit,že keby sa to stalo niektorým z vás,tak by sa tie deti asi ani nenarodili....pretože vy ako keby ste mi to tu len vyčítali,že hold ty si sa rozhodla mať takto 2 deti po sebe,tak si s tým teraz poraď sama.vy by ste si asi druhé dali radšej zobrať a bolo by po probléme.

do tejto témy som prišla zúfalá žiadať o radu ,ale stretla som sa tu len s tým,že nemala som mať 2 deti tak krátko po sebe a pod.čo je vás do toho??mali ste mi radiť len ohľadom kojenia...a čo sa týka toho cigaretového úchopu.Každý to tu radí,ale nik nevysvetlí aký to je vlastne úchop.

a ešte jedna otázka.to ste tu všetky laktačné poradkyne??lebo to sa mi nezdá.to aj ja si naštudujem niečo z netu a potom radím ako macher a odsudzujem druhého.

liviaf14
23. júl 2010

@jaruska8 náš malý tiež veľmi zle spí, keď je takáto horúčava, a to v noci aj cez deň, nie a nie sa uložiť na spánok, len plače, plače..... dudlíkom podľa mňa nič nepokazíš. ja som dala dudku tretí deň od narodenia, videla som, že pekne chytil prsko, pekne ťahal, mlieka som mala dosť, tak dudkou sme sa naučili ukľudniť a uspať.
len čo je horšie, naučila som ho zaspávať na rukách, lebo sme mali reflux a po kojení sme sa nosili a teraz málokedy zaspí v kočíku cez deň sám , večer zaspáva skoro vždy po kojení pekne po ležiačky, to je v pohode. len ako ho odnaučiť zaspávať cez deň na rukách, nebude to veľký problém, keď bude starší, o pár mesiacov? 😉

terina25
23. júl 2010

@prsky čo sa týka toho odsatia mlieka pri horúčke...mne tvrdil lekár,že len do 37,5 može bábo piť moje mlieko.že potom može mať aj ono teplotu odo mňa.a druhý lekár tvrdil,že do 38 C.takže každý radí niečo iné.a z čoho si má potom matka ,kt.chce pre svoje dieťa len to najlepšie, vybrať??každý radí niečo iné...

flamenga
23. júl 2010

náš malý tiež dudlíkuje a s prisatím nie je problém. Dudu dávame na ukľudnenie a väčšinou ju po troch minútach (keď už mierne zaspáva) vypľuje sám 🙂

strapco13
23. júl 2010

@terina25 no ja som kojila maleho aj ked som mala cez 38 st C..co som mala robit? maly iny sposob /flaska, lyzicka, poharik odmietal a hladneho som ho nemohla nechat..a malemu nic nebolo 😉..takze sa nebojim..a to som mala hnusnu chripku,zlozila ma, nevladala som sa ani hybat..lenze mliecko obsahuje protilatky a tym padom som maleho ochranila

terina25
23. júl 2010

@zuzkat1 ale mne práveže mlieko tieklo prúdom...práve v tom to je.keď som si ho stlačila,tak mi striekalo mlieko.

terina25
23. júl 2010

@strapco13 ja som malého tiež kojila ešte keď som mala 38,5 C.ale potom keď mi lekár povedal,že len do 37,5 tak som ho radšej nekojila,lebo som sa bála,aby aj malému niečo nebolo.

liviaf14
23. júl 2010

@strapco13 súhasím s tebou, ja som mala brušnú virózu s teplotami, taktiež som kojila a malý v pohode 😉

prsky
23. júl 2010

@terina25 ja som dojcila pri teplote 38,5 a to je pre mna osobne aj hranica. pri vyssej by som davala odsate mliecko. z tvojho prispevku to vyznelo tak, ze nemozes davat odsate mliecko pri tej teplote 😉 a treba sa podla mna riadit zdravym sedliackym rozumom - vybrat si z rad tu, ktora je najblizsie k tvojim skusenostiam. ono ide o to, ze mliecko ma teplotu tvojho tela a pri vyssej teplote by sa babo mohlo "popalit". co sa choroby tyka, je len fajn ak dojcis, lebo babo dostava protilatky a teda chorobu nedostane alebo bude mat ovela lahsi priebeh (mam odskusane, mala som obdobie 5 mesiacov, kedy som mala oslabenu imunitu a bola som chora 4x)

zuzkat1
23. júl 2010

@terina25 tak to je ine to potom neviem, mne neslo vobec a mala som brutanu mastitidu 2x inak ja som kojila s teplotou 39 stupnovou a malej nic nebolo

janicka222
23. júl 2010

@strapco13 Takže to znamena, že mam vždy odsávť len to rso, z ktorého práve pila???

jaruska8
23. júl 2010

@flamenga Jaj, naša bambuľka radaa dudluje, len je problém, že tak húževnato cucá, že ho až vypľuje, ešte si ho nevie dať sama do pusy, tak spustí rev, tak pridŕžame. 😉 😉 😉

strapco13
23. júl 2010

@janicka222 hej tak som to myslela..ked pije len pravy odsaj pravy a lavy nechaj na dalsie kojenie, potom nakoj z laveho a podsavaj lavy..das tak signal telu, ze treba viac mliecka, a vtedy ked ti jeden prsniknestaci, takze nakojis z jedneho a nacne ti druhy, tak poodsavaj este ten, co vypil cely, ten prvy a dalsie kojenie zacni z toho, co nacal, nech vypije ten prvy a dokonci druhym..a odsaj ten, ktorym si zacala kojit

gabika7706
23. júl 2010

@terina25 pisala som Ti IP, kontakty na laktacne poradkyne v KE (certifikovane), tie by Ti ukazali aj ten cigaretovy uchop, co Ti tu kazdy radil...
Ad lekari a rady pri kojeni...neviem, kde si rodila, uz som sa pytala, ale nenasla som odpoved, mne napr. Dr Suchanek poradil nekojit pri mastitide vobec a to som ako prvorodicka blba samozrejme posluchla...Teraz pri Martinovi som mala horucku, aj ATB a kojit som neprestala.

terina25
24. júl 2010

@gabika7706 rodila som v novej nemocke.mne zase Kanaba povedal,že kojiť možem aj pri mastitíde ale len do teploty 37,5 C

uankab
24. júl 2010

ahoj Katka, potrebovala by som poradit ohladom bolaveho prsnika...od vcera ma velmi boli pravy prsnik, z vonkajsej strany (od pazuchy)... teda iba ta cast, nie cely... na dotyk je velmi bolestivy, tiez to trosku citim pri kojeni, pri prisati (hlavne ak Magdalenka silno taha)... bradavku mam v poriadku, taktiez ho nemam tvrdy.. zda sa mi ale, ze ta mliecna zlaza je zdurena, dva male cervene fliacky tam mam... vies mi prosim poradit co s tym? myslis ze je to zacinajuci zapal? davam jej z neho papat pri kazdom kojeni aby sa vyprazdnoval pravidelne... dakujem pekne.

ja som inak pri mastitide tiez kojila, bola som na ATB a horucky som mala az okolo 40 😖

njonja
24. júl 2010

@strapco13 prosim Ta, kedy mam zavadzat lepok, ked v nasej rodine -(moja sestra a mama) maju celiakiu? dakujem krasne!

latvia
24. júl 2010

@njonja starsi pediatri odporucaju zacat neskoro (po9.mesiaci) , najnovsie vyskumy vravia ze v 7. mesiaci aj u celiatikov....najidealnejsie popri kojeni, malinke davky postupne zvysovat

njonja
24. júl 2010

@latvia dakujem krasne😉