Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

domeli
26. júl 2010

denisse, moja dcérka leží pri mne na boku. Niekedy je vytočená celá, niekedy je lenivá a otočí iba hlávku a papá 🙂 To na bruchu som neskúšala, ale tiež je to vraj poloha práve pri silnom toku mliečka.

njonja
27. júl 2010

ahoj @strapco13, dakujem za odpoved ohladom zavadzania lepku v celiatickej rodine.

Prosim ta, mam este jednu otazku - moj syn 5,5 mesiacov, 9700gramov, 69 cm sa mi stale budi v noci uz asi 3 tyzdne. Niekedy kazdu hodinu, inokedy, ked mam stastie -2-3 hod.intervaly. Nemame dudel, ani flasu, takze ho mozem utisit len prsnikom. Ale bradavky uz bolia a ja uz nevladzem....Prosim ta, co mam robit? mam dat kasu ? alebo uz zacat s prikrmoami?

dakujem krasne!

flamenga
27. júl 2010

baby pomoc.... mňa to kojenie "zničí".... furt nejaký problém.... najnovšie toto: malý sa mi cez noc krásne napapá, ťahá cca 10-15 min. aktívne a spokojne zaspí. Zaspáva okolo 20.30 a spí do 2.00... napapá sa a zase spinká do 4.30.... ale cez deň je to des..... pýta aj každú hodinu, ťahá cca 5 min. a potom sa len jeduje, odťahuje od prsníka... tak ho dám na druhý, tam zase ťahá 5 min. a zase sa jeduje... a takto bojujeme aj hodinu.... je toto normálne? Kde je problém? 🙄 V noci mám aj pekne naliate prsníky, však za tých 4-5 hodín sa stihnú naliať... ale cez deň, keď pýta aj po hodine sú úplne mäkké, málokedy mám pocit, že tam je mlieko... (aj keď samozrejme viem, že mäkké prsia neznamená žiadne mlieko... ale chápete....) Myslíte, že mu nestačí alebo čo? Som už z toho zúfalá.... A počúraných plienok na deň máme dosť.... len ma trápi to jeho jedovanie a naťahovanie sa aj hodinu na cicke..... 😠

prsky
27. júl 2010

@njonja mam 20m dcerku a ta sa budi kazdu noc cca kazde 2-2,5h - jeden cas bol interval 3h, teraz sa to tymi teplami "zhorsilo". prikrmy situaciu nevylepsili. predpokladam, ze sa to zlepsi bud az ked odstavime alebo ak sa zatnes, tak ho "oducis" od nocneho cuckania vysvetlovanim, ze v noci sa spinka, ale to mozes tak najskor od roka, idealne od roka a pol, ked uz su deticky dost rozumne. trva to vraj 3 dni az tyzden. potom mas este moznost vyplakavania, ale s tym sa ja nestotoznujem - ja som sa este neodhodlala ani k vysvetlovacej metode 😅 bradavky by ta nemali boliet (my sa cucame aj cez den dost a nic ma neboli) - pricinu bolesti bradaviek teda asi treba hladat bud v nespravnom prisati alebo v mykoze

prsky
27. júl 2010

@flamenga moze byt, ze mu cez den nieco vadi - poloha, pomalsie tecuce mliecko, pripadne sa mu mliecko vracia a citi pachut, tak ju chce splachnut, ale sa hneva, ze tecie privela - moznosti je vela. inak ja uz mam vechtiky aj v noci, ale zakazdym, ked sa Lala odtrhne, tak ma v pusine mliecko, takze telo asi stiha produkovat dostatok cerstveho mliecka pocas dojcenia. skus ho, ked sa jeduje a myslis, ze by uz mohol mat plne brusko, ponosit vo zvislej polohe, rozpravat mu, spievat - mozno ho to upokoji. (viac moznosti skus najst v clanku a odkazoch v annaginom clanku http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan... - teda ak si ho este necitala 😉 )

pipussa
27. júl 2010

co znamena ked si dieta cucka prsty a pcha si rucky do pusy
je len hladne, alebo nervozne

petulienocka
27. júl 2010

@pipussa to bábätká robia, ked si objavia ručičky a nemusí to znamenať nič. môj malý to robil stále, ked zistil, že má ruky, stále ich mal v puse, či bol napapaný, vyspinkaný alebo nie....potom ich to prejde a potom zase začnú ochutnávať všetko okolo a to potom trvá dlhooooo 😉

pipussa
27. júl 2010

@petulienocka
ked moj posobi velmi nervozne pri tom...
ja mam malinko mliecka, davam mu UM, ale teda, prikladam ho aj na prsnik... ( aj odstriekavam )
a teda,on stale by chcel ist na cicok... aj ked je najedeny... ak ho mam na rukach, hned sa zvezie k prsniku a chce cucat
takze to robi aj aby sa ukludnil
lenze ak su moje prsia prazdne cuca naprazdno, a zacne trhat a len mi ublizuje...
takze sa ho znazim prikladat vtedy, ked mam mlieko a je skutocne hladny... aby mi nenicil prsia
lebo ak jemu nic netecie, strasne sa hneva, trha, sklbe sa... jeduje a skonci to velkym placom
a pritom je najedeny...
a popri tom si zvykne aj cucat tie pesticky... ale dost nervozne, nepripada mi to, ze si ich obzera
co s tym ?????

jelka21
27. júl 2010

@prsky Dakujem.

olifcek
27. júl 2010

prepacte....prosim vas, nemate niekto moznost predat zajacika na prikrmy? domaci chov samozrejme, bez pichania hormonov a pod. KE a okolie...ak ano, prosim, IP, seriozne, dakujem

nanika
27. júl 2010

@pipussa ja by som vyuzila, ze sa vie pekne prisat a ma rad prsnik, dalo by sa dokrmovat zo suplementora a je mozne, ze o kratku dobu bude mliecka dost. Mam to uz za sebou 🙂 Takto bude na prsniku, bude spokojny a nebude od jedu natahovat bradavku, viac si uzijete krmenie a vzajomnu blizkost 🙂

vejula
27. júl 2010

čavte kočky...
Som sa dlhšie neozvala. Ako sa mate???? Mty fajn len ma trocha znepokojuje ked som čitala že treba za dne aspon 5 silno pocikanych plienok. moj maly ma tak 4 za 24 hodin 😒 ale papa pekne aj každe 2 hodky, nie pravidelne občas menej alebo viac a papa dosť vela, vyzera dobre, určite nieje chudy. Ale bojim aby nebol dehydrovany ked menej cika. či to neznamena že ma malo tekutin 😒 Mam to riešiť vodičkou alebo niečim takym????

liviaf14
27. júl 2010

ahojte, babiny neviete mi povedať, prečo mi malý pri kojení niekedy veľmi silno ťahá bradavku? je to príšerne bolestivé, normálne mu musím vybrať bradavku z pusiny, čo to nemôžem vydržať. robieva to sem-tam, inak kojíme bez problémov od začiatku, aj mliečka mám dosť... aspoň podľa mňa teda. často si dáva pästičky do úst, žužle všetko čo mu príde pod ruku, žeby zúbky sa pomaly ohlasovali?

takyna
27. júl 2010

@moni co je to skyty reflux?
ahojte 🙂
mne tiez mala pri kojeni, obcas zacne sa pucit, hnevat a taha silno bradavku, a stalo sa mi ze sa aj zagrckala riadne po tom, co to moze byt?
mne sa zda , ze tiez mi ide silno mliecko , ledva stiha prehltat, niekedy sa bojim, ze sa az dusi, kojim v polohe lezmo na boku, inak sa nam kojenie nedari

prsky
27. júl 2010

@takyna skryty reflux je vtedy, ked sa babatku vracia mliecko z bruska do pazeraka a nevyjde az von = nepovracia sa. ty to nevidis, preto je skryty. babatku vsak sposobuje kyselu pachut, ktoru chce zapit
babatka maju este nezrelu traviacu sustavu, takze grcanie je fyziologicky jav. pozri si link, co som davala flamenge (hnevanie sa pri dojceni) - mozno sa tam najdes. ak ide skutocne o silny prud mliecka, tak pomoze ina poloha pri dojceni (chce to cvik), cigaretovy uchop (vsetko najdes na vyssie uvedenej annaginej stranke). babatka rychlo rastu, situacia sa bude iba zlepsovat 😉 .

prsky
27. júl 2010

@liviaf14 ak ma pri dojceni v ustach iba bradavku, tak to moze byt tym - snazi sa vytiahnut co najviac mliecka. skontroluj, ci sa spravne prisava http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

takyna
27. júl 2010

@prsky dakujem skusim popozerat, 🙂 ja mam velke prsia, a mne sa strasne zle koji v inej polohe ako v leze ☹

vejula
27. júl 2010

@prsky ty mi nevieš poradiť??? myslim s tym čo robiť ked maly nema každy den tych 5 plno pocikanych plienok. pritom papa pekne až vela 😒 Na noc mu dam jednu rano o 7 ho prebalim potom okolo obeda 12 hod potom tak o 4 a o 8 večer. Je pravda že rano je to už na prsknutie ta plienka ale viacero mamičiek povedalo že v noci neprebaluje

alusha
27. júl 2010

baby, pisala som vam nedavno o mojom probleme... spravila sa mi bolava zatvrdlina v prsniku, to miesto je aj cervene... vyskusala som vsetky babske recepty a nic, nemizne to, tak som isla k dr... tak ma vyriesila sestricka, pozrela mi to, vraj je to priechodne, prsnik ze je volny, ze to mi zmizne, nemam vraj s tym nic robit, len jemne masirovat... doktor ma dovolenku... tak ja uz neviem, ale stale to mam tvrde a cervene, ale uz ma to neboli... po akej dobe vam zmizla ta zatvrdlina, ked ste mali zapal alebo upchaty mliekovod? lebo uz to mam tyzden...

zuzana12345
27. júl 2010

ahojte, asi blba otazka ale aj tak, moze sa mi v jednom prsniku tvorit viac mliecka ako v tom druhom?Maly mi odmieta pravy prsnik-potiahne,pusti, potiahne, pusti(ale nie je to vzdy) a ked mu ponuknem druhy tak pekne papa.Vydrzi mi asi take 3hod. nejest, vzdy mu ponukam najprv pravy a potom lavy je to tak kazde jedenie.dakujem

vejula
27. júl 2010

@alusha davaj si an to obklady z tvarohu a ja som ešte tak robila že som si to bolave miesto cwez plienku žehlila žehličkou a nasledne na to masirovala. Mne to zmizlo tak po týždni, nie uplne ale takmer uplne a potom to už pomaličky prišlo uplne do normalu

liviaf14
27. júl 2010

@prsky v ústach má úplne celú bradavku, nechápem to.....

alusha
27. júl 2010

@vejula dik, jedine tvaroh som este neskusala, ale kapustne listy, vinove obklady, lekvar a vsetko mozne uz mam vyskusane 🙂 takze ten tyzden je este v norme? no dufam, ze to zmizne... ten tvaroh si len natrela na to miesto?

liviaf14
27. júl 2010

@prsky vlastne celú bradavku spolu s dvorcom, ten ma takisto bolí ako mi to celé strašne stíska puskou..... nemyslím, že je to zlým úchopom....

vejula
27. júl 2010

@alusha ja som skušala aj vinove obklady a tvaroh jednoznačne lepšie zabral. Dala som si ho trochu zohriať v mikrovlnke potom som ho natrela na latkove vreckovky priložila na bolave miesto a pritiahla šatkou tak aby to držalo. Dufam že ti to pomože, skore uzdravenie prajem.

alusha
27. júl 2010

@vejula a davala si si to len na noc alebo aj cez den medzi kojeniami alebo ako?

strapco13
27. júl 2010

@njonja netrap ho skorsimi prikrmami..dieta sa moze budit, lebo chce mamu..to kasa nespravi, takisto mozu ist zubky..to tiez nic nespravi
uzivaj si, ked ta drobec este potrebuje

domeli
27. júl 2010

vejula ahoj,
ohľadom dehydratácie som sa tu informovala aj ja. (pozri annag, s. 320 tu). Do 6. mesiaca výlučne dojčiť. A to, že má menej pocikaných plienok v teple je tým, že dieťa sa viac potí a takto vylučuje tekutiny. Na annaginej stránke sa dokonca píše, že ani v noci nie je nutné bábätko budiť, ak je cez deň dojčené na požiadanie. K prebaľovaniu v noci - aj my sa už málokedy prebaľujeme, väčšinou až nadránom je plienka mokrá. Toľko z mojich skúseností-vedomostí.

jaruska8
27. júl 2010

Ahojte, môže jedenie čokolády u plne kojeného dieťatka spôsobiť zápchu????????Bola to nepečená BIO čokoláda a už som ju jedla aj pred tým a nič jej z toho nebolo. Mám výčitky a hľadám dôvody. Jedla som čokoládu a kakaové výrobky už týždeň a nič, ani vyrážky a teraz nekakala od soboty a stále bolestivo prdká. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

njonja
27. júl 2010

@strapco13 dakujem 🙂 tak to este vydrzim..