Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabika7706
28. júl 2010

@zuzkat1 ano aj od lucky, tie ruzove uz robia aj take male so sosakom, a je aj mensia ako Rajec (myslim objemovo).

prsky
28. júl 2010

@gabika7706 @zuzkat1 myslela som flasu s pititkom, ale inak rajec ticha je v pohode aj pre deti - ja ju od roka davam (dovtedy som davala tichu naturu - ta je tiez dojcenska. lucku moc nemusim). flasa s pititkom lucka je tiez fajn 😉

selyma
28. júl 2010

a od kokych asi dieta moze pit z takej flase?
Moja Klaudika nechce flasu (len v horucavach jej ponukam, ale fuka do nej) ale ked jej rob im probiotika, davam jej zo striekacky z panadolu a to kludne potiahne

zuzkat1
28. júl 2010

@gabika7706
@prsky no mozno teda skusim, dnes som jej dala ten hrncek na ucenie alebo ako sa to vola, a skoro sa mi zadusila lebo sa s tym hrala ako s hryzatkom, vobec nepochopila ze tam je voda a ked zakusla aj potiahla a vysla voda ...no chuda totalne cervena az mi zle prislo, lebo jej zabehlo a kaslala o 106 ☹ tak neviem doteraz kazdy moj pokus zlyhal...

jaruska8
28. júl 2010

@prsky Ďakujem Prsky, dnes sa už vykakala, dokonca 2x. 😉 😉 😉 Prdíky ešte sú, ale dá sa to zvládnuť. Dala som si aj probiotiká a budem ich brať pravidelne, hádam to bude už OK. 🙂

prsky
28. júl 2010

@selyma odkedy ju zvladne drzat a pochopi princip

@zuzkat1 ono chvilu trva, kym dieta pochopi, ze z toho ma tahat - Lale to cca trvalo tyzden, kym zacala aktivne pit a pochopila to, ked som jej ukazovala, ze to ma cucat - ale my sme zacali az okolo 8 mesiaca 😉 v 6 som jej davala z normalneho plastoveho poharika - aj teraz pije doma aj z normalneho pohara. a neviem preco, ale slamku pochopila hned - asi pomohlo, ze uz vedela pit z pititkoveho naustka

@jaruska8 super 😉

zdenka_pp
28. júl 2010

Ahojte, môjmu 4 mesačnému synovi sa začali "búriť" ďasienka. Rúčky má neustále v puse (až dávi), ako sa snaží si dráždiť ďasienka. Je nepríjemný až zúrivý a vtedy sa ani neprisaje na prsník. Vyriešila som to tak, že si nasadím klobúčik, predsa len je tvrdší ako dvorec a tak si má o čo "zavadiť" ďasienka a aj sa napapá. Ale nie vždy to funguje. A tak sa oplače až až. Má niekto s tým skúsenosť?

gabika7706
28. júl 2010

@zuzkat1 skus mozno iny hrncek...ona casom pride na to, co s tym, alebo jej len davaj lyzickou vodu, ak mas pocit, ze treba.

@selyma ja by som este nedavala tahat z takej flase, ak mate 5 mes, lebo z toho ide predsa len lahsie ako z poharika s ventilom...z panadolovej striekacky si aj moj martin vytiahol sirup raz-dva, uz ked mal 2,5 mes, neverila som vlastnym ociam 🙂

zuzkat1
28. júl 2010

@gabika7706 ja si nemyslim ze treba...len uz mam plne zuby toho ze podla kazdeho ju tyram smadom... 6 mesiacov som odolavala a teraz to zosilenlo lebo ved ked uz papa (aj ked podla kazdeho somariny jej davam) tak ma aj pit

gabika7706
28. júl 2010

@zuzkat1 ak je kojena na poziadanie, nic ine pit zatial nemusi 😉 Viem, je tazke odolavat tlaku okolia, ale je to Tvoje dieta...

zuzkat1
28. júl 2010

@gabika7706 ved ja viem,ale aj ona ma zneistila,lebo ked pijem ja tak na mna cudne pozera ale ked je vzapati ponuknem vodu (to co pijem aj ja) tak nechce🙂 a nechce ani v tych horucavach..no uvidim,ale raz zacat musi,ale asi to netreba uponahlat...a inak zacala sa mi v noci budit aj 5x... nevies co to moze byt..inak je pokojna ako aj predtym tak neviem.. myslela som na zuby ale ine zmeny nie su

gabika7706
28. júl 2010

@zuzkat1 aj Martin je casto hore, spi so mnou, takze sa koji, kedy chce, uz to ani nevnimam poriadne. Mozno ju trapia zuby,mozno sa len potrebuje uistit, ze si tam...

weirdo
28. júl 2010

Ahojte,
viete mi prosim poradit?
Mala zacala asi 2 tyzdne dozadu inac papat. Akoby davala inac jazycek, pri papani to akoby preskakuje, tak chrochta, ja to neviem popisat, doslova akoby preskakoval jazyk a urobi nieco medzi mlaskotom a chrochtanim ... prikladam ju spravne, pery ma pekne na prsniku prisate, ale vnutri sa nieco deje. Samozrejme preskakovanim akoby prehltala vzduch a potom ju boli brusko. Uz nie je schopna po napapani spat plynule, pretoze sa budi, zrejme na tu bolest, puci sa a placka.
Chcela by som len podotknut, ze vie papat aj pekne, napriklad v noci sa behom 20 minut toto stane, ze jej jazycek zrejme preskoci asi len 2-3 krat, kdezto cez den je to viac ako 75% papania ... takze ked to vie v noci, ked papa pospiacky, tak nechapem, co sa deje cez den ... vadi mi to preto, ze ju z toho zrejme bolieva brusko, doteraz ju nebolievalo, asi len 2x, ked som nieco zjedla, ale teraz je to na dennom poriadku ... viete mi prosim poradit, co s tym? Skusam rozne polohovat prsnik, ale robi to stale ... dakujem za rady!

mneme
28. júl 2010

@weirdo z toho co popisujes, mam dojem, ze ti mliecko prilis rychlo tecie a ona nestiha prehltat. skusala si inu polohu? napr. obe poleziacky?

weirdo
28. júl 2010

@mneme - ano ano, papame aj poleziacky, ale len z jedneho prsnika, z druheho to nevieme ... ale tuto polohu pouzivame uz ako poslednu a tam aj zaspi, je pravda, ze tam to robi menej, ale aj tam to robi, ale asi tak malo ako v noci 😒
Ale zaujimave je, ze v noci jej to tecie rovnako, ak nie este viac a vie pekne papat ...

mneme
28. júl 2010

@weirdo len cez den papaju deti pokojnejsie, su v polospanku, takze tak netlacia na dvorec a ani tak rychlo nehltaju. u nas sa to v prvych mesiacoch tiez neraz cez den stavalo, ale v noci nie. kazdopadne, ked mlaska, prisatie asi nie je idealne, lebo to mlaskanie je prisavajuci a odsavajuci sa jazycek

zuzkat1
29. júl 2010

@gabika7706 tak tuto noc bola viac hore ako spala... papala o 10tej potom o polnoci potom o 2hej a od pol 4tej do pol 6tej ujukala a vyskala a hrala sa a vobec bola to taka vesela kopa a zistila som ze jej ide zubok🙂

denisse
29. júl 2010

@prsky
ahoj, dakujem za rady, uz druhy den kojim po leziacky a mam pocit, ze to pomaha .. malej to tecie pomalsie a zatial to pekne zvlada bez zakuckania ...

zuzkaoko
29. júl 2010

@annag
ahoj annag, chcela by som sa ťa opýtať či mi nevieš poradiť ohľadom malej. keď sa narodila mala dosť vláskov a asi tak 5cm dlhé. odvtedy som neregistrovala stratu vláskov. Len včera som si všimla na vankúši dosť vláskov. A dnes tiež. Aj ked som ju česala bolo dosť na kefe. Aj keď jej prejdem po hlavičke ostanu mi vlásky na ruke. Myslíš, že až teraz sa jej menia? je to OK? Zdá sa mi to dosť neskoro, či nie?

mirija
29. júl 2010

Ahoj Annag. Chcela by som ta poprosit o radu. Mam 9- tyzdnovu dcerku. Rodila som cisarskym rezom kvoli polohe nozickami. Mlieko sa mi krasne rozbehlo na 3 den, plne som kojila, v 4, tyzdni mi ochabol a zmakol pravy prsnik, trapilo ma to, ale kedze lavy bol naliaty mliekom, mala bola vzdy syta, krasne priberala, pravy prsnik sa mi neskor upravil, ale uz to nebolo to co predtym. V 8. tyzdni nastala kriza, obidva prsniky boli makke, Prvy den bol zly, mala len vrieskala, na druhy den uz mliecko nabehlo a bolo dobre - to som zacala krvacat, na konci tyzdna opat prsia zmakli a mala plakala, v utorok sme boli na poradni, mala pribrala len150g za tyzden, predtym priberala v priemere 250g tyzdenne, doktor kazal prikrmovat, nechcela som to vzdat, pila som caje na kojenie - fenikel, jastrabina, hipp, jem vela zasmazenych polievok, pijem vela vody, jem jogurty, pila som vineu, prikladala som, vysledok - pravy prsnik je totalne makky, mala z neho nechce pit, lebo je tam malo mlieka a jej rychlo, tak ho nechce tahat, vypluva ho, z laveho sa napije cca 5min taha, potom striedavo taha a vypluva. Place od hladu. Uz som zufala, aj dnes tahala, odgrgla, tahala- nakoniec som jej na varovanie doktora dala nutrilon a za 5 min. vypila 125ml. Bola riadne hladna, oplati sa este pokusat kojit, ked je hladna, mlieko sa vobec nechce rozbehnut a doktor mi hrozi, ze mala mi nepriberie. Inak priberala pekne , ked sme isli z nemocnice mala 2730, teraz ma 4800 po 8 tyzdnoch. S pozdravom Mirka

prsky
29. júl 2010

@mirija vypln annag dotaznik, teraz sem, myslim, nestiha moc chodit: https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

dulkagabulka
29. júl 2010

@mirija
Mirka, to ze ala vypije umelač, to je taky paradox...lebo to vypiju takmer všetky jej veku...a nie je to znamka hladu..

To ze dietatko nepribera tak ako na zaciatku je tiez normalne podla mna, ved ona nie je stroj..je to ludska bytost,ktoru nemozes vopchat do tabuliek. Najspolahlivejsia kontrola toho či dost vypije, nie su tvrde prsniky, ale to ako casto a kolko cika, resp kaka , ale to kojene dieta nemusi aj vela dni, teda ze nekaka a je to ok.

Prsniky budu pocas kojenia normalne makke. to iba na zaciaktu su take tvrde a napnute.Takze makky prsnik je tiez v pohode.
Dietatko z mojej skusenosti reaguje takto pri hormonalnych zmenach maminy a čo mam teda 100ˇ% odsledovane, pri roznej dusevnej nepohode mamičky. Ak sa mamička boji, je v strese , napriklad aj z toho,ze prsnik zmakol 🙂, ak sa pohada s muzom, ci so svokou 🙂, ak zazije cokolvek neprijemne a preciti to, dietatko to z mamičky ako by vytiahne. Respektive by som to este inak povedala . Ked bola v tvojom brušku, nekupala sa iba v tvoje vode, ona sa kupala v tvojich pocitoch . Doslova a do pismena..a ono to pokračuje este dost dlhu dobu po porode, že dietatko reaguje na pocity mamičky.
Myslim,ze robiš čo možeš, zalezi ti na kojeni, tak sa bude stačit iba ukludnit 🙂a bude dobre 🙂
A či sa ti oplati kojit? Samozrejme ze ANO. Ved kojenie to nie je iba krmenie 🙂

zuzkat1
30. júl 2010

@mirija ahoj tak som si vyratala kolko ti pribrala a je to teda riadna supa, vsak su to 2 kila za 2 mesiace... 🙂 moja ma pol roka a za ten cas pribrala 3 kila..tak si to porovnaj🙂inak je uplne normalne ze babo najprv pribera vela a potom postupne o nieco menej... a je normalne aj to ked raz priberia 300g a potom 100 dolezite je ze pribera... ja by som ti hlavne radila aby si sa upojila a nadalej pi tie caje aj vineu dobry je aj gravi milk a stale si malu prikladaj..oplati sa to... necuduj sa ze vypila UM babo ti bude pit..hlavne take male az kym nepraskne... 🙂poznam to z mojej jej usami islo a napriek tomu ostala prisata 😀 nevzdavaj kojenie nic lepsie pre nu momentalne nemozes urobit... a z vlastnej skusenosti ti radim ze lekari nie su vzdy ti najmudrjsi..ona moze mat na plac milion inych dovodov...moja prve 3 mesiace prakticky prerevala...nikdy som nevedela co jej je..plakala pred kojenim pocas neho aj po nom,ale kedze priberala a dost cikala tak som jej nedala UM aj ked dr kazal... ked sa upokojis ty tak sa s velkou pravdepodobnostou upokoji aj ona,ona totiz preziva vsetko s tebou... ja osobne by som zacala panikarit az ked zacne chudnut..mne moja nova dr povedala ze niekedy aj stagnovat na vahe moze, hlavne aby neschudla🙂 tak hlavu hore a pekne koj

gabika7706
30. júl 2010

@mirija jasne, ze sa oplati kojit, ja mam tiez problemy od zaciatku a aha, uz mame 8 mes prec a stale sa kojime...Ak mas pocit, ze mas malo mliecka, skus este senovku grecku + benedikt lekarsky. Drzim palce.

shaarka
30. júl 2010

ahojte, dlho som tu nebola...

predosle dni som sa vsemohucne snazila dorovnat tvorbu mliecka v oboch prsnikoch. zo slabeho som kojila cely den, okrem dvoch kojeni (o 8 a o 20 hod.). tak som to zvladla horko tazko (lebo maly bol hladny) 3 dni a dnes druhy den kojim na striedacku. zatial to vyzera ok, ale nie je to 100% rovnake ☹

su normalne tieto rozdiely?
- lavy silny prsnik po spusteni mliecka strieka v dvoch tenuckych prudoch a vacsinou tecie "predne" mlieko, cize dost svetle. to huste som este nezaregistrovala, mozno len trosicku, ked som odsavala do lyzicky na konci kojenia, aby som podala vigantol.
- pravy slaby prsnik: malemu hrozne vadi, ze mliecko sa v nom spusta strasne pomaly, je z toho zurivy, stale sa odtrha a tym padom vlastne este viac predlzuje spustenie mliecka. a paradoxne - z neho ide hned belsie mlieko, ziadna vodicka...
- a najnovsia fanta - z oboch prsnikov - obcas sa stane, ze maly nechce papat, aj ked je hladny (zo slabeho asi kvoli tomu spustaniu mliecka a zo silneho kvoli striekaniu mliecka), a tak musim kojit prosimpekne V STOJI a este sa aj pohupovat a k tomu vsetkemu chodit. no chapete? je to velmi vycerpavajuce. a teo sa len obzera tymi velkymi kukadlami, ale aspon sa pusta z prsnika o dost menej.

napiste mi k tomu nieco, prosim 🙂

zuzkat1
30. júl 2010

@shaarka tie rozdiely su podla mna normalne...zavisi to od toho zrejme ze ako casto a hlavne kolko si z daneho prsnika vytiahne ...ja mam tiez jeden silnejsi ale mne to nevadi,lebo uprimne mne sa ovela pohodlnejsie koji z praveho a mala ho ma tiez od narodenia radsej ..takze z laveho kojim,len ked si nanho spomeniem🙂 a este v noci obcas,lebo ked lezim je mi to jedno a vtedy je to jedno aj malej,lebo je rozospata🙂 jedine co ta moze odradit je ze ak bude rozdiel velky tak sa ukaze opticky teda jeden prsnik bude vacsi🙂 ale zo skusenosti vravim ze rozdiel vo velkosti nie je nejaky velmi velky a to ja kojim z 10tich kojeni 7 z praveho🙂 inak z toho slabsieho sa mi dlhsie spusta,ale potom uz tecie prudom... ale neviem kolko, ja ju zvycajne este dokojim aj druheho,ale niekedy ani nemusim,zavisi od nej,aka je hladna

shaarka
30. júl 2010

neviem, ako je to s tym rozdielom... mozno to nie je az take viditelne, naozaj neviem. ale hlavne mam pocit, ze uz krivam, kvoli tomu, ze jeden je na prasknutie a druhy mlandravy ☹ keby som to robila ako ty, tak by som musela nonstop ten silny odsavat, tam sa mi tvori fakt nenormalne mnozstvo. uz na nom mam aj striju (striu?) jednu.
a mozno to je reakcia tela, ze ten slabsi prsnik nemam v poriadku...
totiz som si vsimla, ze niekedy, ked som sa snazila zvysit tvorbu odsavanim, tak sa mi kvapka mliecka vytvorila aj na dvorci, na tom montgomeryho vycnelku... a toto sa mi normalne uz nezda. 😒

kosta123
30. júl 2010

Ahojte mám 3 týždňovú dcérku, v noci sa mi budí každé 2 hodiny niekedy aj 1,5h, myslím si že je to preto, lebo keď sa v noci zobudí a ide papať tak cucá max.3-5 min,hneď zaspáva,nedá sa ju žiadno prebrať ,keď papá večer okolo 20h. tak pospí aj 3 hodiny,asi preto že sa poriadne napapá,to cucá aj 20 minút lebo je hore a je ešte čulá.
Poraďte prosím.

gabika7706
30. júl 2010

@kosta123 aj moj Martin takto spava a to je ovela starsi 😉 - a spava takto od zaciatku...o 20tej sa naje, o 23tej je hore a potom to uz ani nevnimam, lebo spi so mnou. Asi som Ti nepomohla 😒 , ale vela deti sa takto casto budi...

flamenga
30. júl 2010

@kosta123 mne toto robí malý cez deň 😒 pýta aj po hodine, cucá 5 min. a spí ☹ V noci sa krásne napapá, prsia sú naliate... cez deň, keď chce aj každú hodinu, tak sú také mľandravé, mäkké a často sa mi po pár minútach na prsníku aj zlostí, tak mením... a takto bojujeme aj hodinu 😠 Takže sú dni, kedy mám pocit, že nerobím nič iné, len kojím 😖 Viem, že sa všade hovorí a píše, že čím viac sa bábo prikladá, tým viac sa robí mlieko, ale ja mám pocit, že u mňa to neplatí, že sa za tú hodinku nestihne urobiť toľko mlieka, koľko si mladý pán žiada 😅