Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

labutka
10. aug 2010

No nase noci sa dost horsia, dnes maly dostal MM o stvrtej (vypil vsetko co som mala), okolo pol piatej zaspal, ale o siestej uz bol zase hore.
Manzel hovori ze je hladny, ze dostal malo, lenze ja som mu uz asi nemala co dat, a UM nechce.
Normalne mam stres, ze co bude dnes v noci. Netusim co mam robit... Nechcem ho odstavit, ale pripada mi to ako jedno z rieseni....
Teraz mu sice idu stolicky, ale taketo nocne budenie mame uz dlho...

weirdo
10. aug 2010

@prsky - a aky je ten zivot krajsi, ze? 🙂

zuzkat1
10. aug 2010

@bubelko
@gabika7706
@prsky
@strapco13 aj moja ma dva zuby dolne jednotky🙂 zatial nekuse lebo saje tak ze ma pod bradavkou jazycek🙂 mam pocit ze uz jej ide zubok aj hore ale tym som si nie ista🙂 bubelko moja sa stavia v ohradke aj v postielke..som sa aj bala ci nie je skoro na take santenie,ale dr ma upokojil ze nie,ze ked sa na to ona citi tak moze🙂

zuzkat1
10. aug 2010

@labutka ale to je pohoda aj moja sa budi casto, dnes zaspala o 7mej a uz bola 2x hore🙂 nestresuj sa pocula som ze stolicky bolia najviac tak mozno sa len upokojuje..dieta sa meni, mozno len chce byt s tebou ... inak mam znamu ktorej sa babo zacalo budit az po roku, dovtedy prespalo celu noc🙂 mozno si chce pocucat ci pohrat sa..moja ma prsnik miesto cumliku🙂

bubelko
10. aug 2010

@zuzkat1 jasne, ze sa moze stavat. aj kamoskina mala sa stavala velmi skoro. lukas a jonas asi rovnako, okolo toho osmeho mesiaca. jonas to momentalne skusa s pomocou lehatka na terase. 😉
a kusat deti nezvyknu pocas satia ako takeho, ale skor alebo neskor z roztopase - moja skusenost. 😉

zuzkat1
10. aug 2010

@bubelko no to asi caka aj mna🙂 ona sa pusta dost divoko... to trhne celym prsnikom a ani s prisatim si nedava namahu..proste ho vcucne🙂 ziadne otvorene usta nehrozia🙂

prsky
10. aug 2010

@labutka ale ved on uz papa aj normalne jedlo, nie? ak ako tak papa, tak by to nemalo byt hladom, skor je to zvyk, alebo mu nieco vadi (teplo/zima/perina/pyzamo/plienka...). uz je rozumny chlapec, tak kludne mozes skusit nedat didu a vysvetlovat, ze je este noc a spinka sa - sice to bude par noci na maslu, ale mal by to uz pochopit

labutka
10. aug 2010

@prsky rozmyslam ci nahodou nezje cez den malo a vnoci sa potom musi dojest. Rano jogurt 140 g, potom obed 120-150 g, olovrant ovocie okolo 100 g, vecera kasa 200-250 g + MM (asi 150ml?), a o stvrtej nadranom plac. Takze dostava MM. Povodne ho mal rano ked sa zobudil. Vazi 10,3 kg (chodi sa sam vazit asi kazdy druhy den🙂).
Dnes zaspal sam v postielke, tak dufam ze to pomoze.

prsky
11. aug 2010

@labutka wooow...toto keby zjedla moja, tak som rada 😀 ale vidis, mozno preto v noci pije kazde 2 hodky (a v prsiach mam pocit, ze ani nema co 😉 )
co sa tyka tvojho synceka, myslim si, ze to nie je hladom, skor ho nieco budi, alebo je to jeho novy rezim. ak pomaha prso, daj prso a najlepsie neriesit, ci je v nom dost MM. ak chces preucit, tak podla mna daj vodicku, ak je smadny a inak len vysvetlit, ze ma "smolu" - je noc a dobre deticky v noci spinkaju. u nas ma od siestej do zobudenia okolo deviatej prsnik skoro stale v ustach, inak by sme boli hore 😅

nany100
11. aug 2010

@labutka @prsky aj u nás sú tie noci rovnaké ako u vás...zje asi toľko čo Adamko plus ešte na raňajky alebo namiesto kaše na večeru, krajec chleba alebo rožtek s maslom...aj sme ju už odsťahovali do detskej, že sa možno bude menej budiť a realita je taká, že skoro celú noc spím s ňou v detskej, lebo sa mi nechce každú hodinu a pol behať zo spálne do detskej a naspäť...kúpili sme tam posteľ, ku ktorej je prirazená postieľka, tak to mám tak ako predtým v spálni 😀 😀 ...neviem si predstaviť ako by som jej vysvetlila, že nedostane prso 😕

prsky
11. aug 2010

@nany100 okolo 18m uz budes vidiet, ze rozumie a potom je to uz len o tvojom vnutornom presvedceni. ja som zacala teraz vysvetlovat, ze nepotrebuje prsko pri zaspavani a ide to celkom fajn. len kym sa prepracujem k tomu, aby som to iste vysvetlila na celu noc a rano, to bude mat aj 18r 😀

nany100
11. aug 2010

@prsky 😀 😀 ...Adelka práveže začala asi pred mesiacom sama vypytovať...daj didi 😀 😀 ...aj cez deň, čo predtým nerobievala...pripisovala som to hlavne teplu a aj tlačiacim sa zúbkom...zlatá je ako si pýta a ako sa jej od radosti oči rozsvietia keď vidí prsko 🙂 ...takže s tým asi ešte počkám 😉 ...toľko tekutín nevypije a takto som spokojná, že má aspoň mliečko...len keby sa tie noci zlepšili, zaspávanie na prse mi až tak nevadí, to trvá 10-15 min. 😉

prsky
11. aug 2010

@nany100 aj nasa pyta, slovom aj znakom a este k tomu ham a mnam 😀 ja som zacala so zaspavanim bez prska preto, ze mi to prislo jednoduchsie a chcela som vidiet, ako bude reagovat (ked uz som taka muuudra a radim vysvetlovanim oducat 😅 ). a vcelku som priaznivo prekvapena. ale nie som presvedcena o tom, ze to bude take jednoduche s rannym cuckanim (este nocne ako - tak, ale tiez sa asi par noci "zapotime", aby sme neustupili)

robika
11. aug 2010

ahojte, prosim vas mozete mi poradit ohladne prsnikov, snazim sa kojit tak casto ako maly chce a nechavam ho na prsniku aj zaspat, lenze teraz ma zacinaju oba prsniky dost boliet, natieram si ich mastou na prsniky z DM ale mam taky pocit ze to uz nepomaha a nechcem aby sa to este zhorsilo...
neviete mi poradit nejaku dobru mast, alebo co mam robit...

prsky
11. aug 2010

@robika a aka bolest to je? bolia stale? alebo len pri prisati, ci pocas dojcenia?

robika
11. aug 2010

@prsky bolia ma aj pri prisati aj pocas dojcenia, ale pocas dojcenia iba obcas ked mi viac potiahne prsnik.. ta bolest je stipanie.. este aj po dojceni ma to stipe ked sa dotknu nejake oblecenia.... mam pocit ze sa to zhorsuje, preto to chcem nejako preliecit cim skor...
je to tym, ze maly ako papal, vie kakat a tak natahovat prsnik a tiez dost zurivo papa (iba obcas), teraz si uz na to natahovanie davam pozor

prsky
11. aug 2010

@robika v prvom rade treba dbat na spravne prisatie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... lebo z nespravneho prisatia zvycajne bolia bradavky.
castejsou pricinou je ale mykoza. pri nej zvyknu byt bradavky velmi citlive, pri prisati sa objavuje pichlava bolest, ktora pocas dojcenia ustupuje, bradavky mozu byt dokonca supinate a suche. ak sa v tom vidis, tak liecenie je nasledovne: prsniky vela vetrat, natierat v tenkej vrstve zo zaciatku po kazdom dojceni antimykotickou mastickou (napr. canesten) a pred dojcenim nezmyvat, v liecbe pokracovat este 2 tyzdne po odzneni priznakov (vtedy uz staci natierat 2-3x denne). mykoza sa zvykne vracat. pozri syncekovi do ust, ci nema biely povlak, ktory sa neda prstom zotriet - ak ano, ide o soor - prva pomoc proti zabke je namocit prst omotany v gaze do vody, potom do sody bikarbony a vytriet dietatku pusinu. tento postup opakovat 2x denne.

robika
11. aug 2010

@prsky dakujem za rady, mozno ide o tu mykozu, skusim to liecit podla Tvojho postupu, maly nema taky povlak v pusinke, to mu priebezne sledujem...
mali sme nespravne prisatie, ale minuly tyzden som objavila tu stranku a snazim sa, aby bol maly vzdy spravne prisaty...

prsky
11. aug 2010

@robika neboj, ono sa to casom vsetko utrasie. keby sa to nelepsilo, skus sa nakontaktovat na laktacnu poradkynu v tvojom okoli, bude to efektivnejsie, ako hladanie riesenia takto "naslepo" 😉 http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

labutka
11. aug 2010

@prsky @nany100 tak ja neverim, ze by hned prvu noc pomohlo ulozit ho bdeleho do postele? Dnes krpec vstal o 5.30 na MM, este som ho pomaly musela presviedcat, aby si dal aj z druheho, a o 8.00 este spal, tak som donho pomaly stuchala, aby sa zobudil. 😵 😵 Sice vnoci sa parkrat zobudil a zamraucal, ale aj zaspal.
Dufam za aj dnes to bude mat podobny priebeh, kym som ho dala do postele, snazila som sa ho udrzat pri zivote (cez den spal len pol hodinu na kupalisku).

izabelkak
12. aug 2010

ahoj dievčatá, potrebovala by som pomoc, malá dostala herpes angínu, má teda bolestivú celú pusinu, od včera obeda sa nechce kojiť, teda nechce ani nič jesť a ani velmi nepije, ked jej dám prsník tak je vidno že by si ho aj vzala no spomenie si ako ju bolí pusina a odtiahne sa.... neviem čo robiť, odsávačkou nič neodsajem, budem ručne odstriekavať ale aj tak sa bojím aby sa mi neodstavila, Dr. nám na tie afty dala tamtum verde a nejaký cannadent ten v lekárni nemali, zvačujem či nekúpim aj fialku čo sa dáva pri soore.... aby sa jej pusa čo najskor zahojila, no ako ju dostať na prsník to netuším? stále len plače a plače... vopred ďakujem za pomoc v.

jaruska8
12. aug 2010

Ahojte baby, my sa stále trápime s tým bruškom. ☹ ☹ ☹ Poobede skoro 100% každé papanie prebieha ako jeden veľký boj, plač, potom utišovanie, Pupík, cvičenie s nožičkami a zase papanie. malá je z toho celá Nesvoja a ja tiež. ☹ Včera večer sme takto ,,jedli" 2 hodiny, zaspala okolo pol 11. Ja už ani neviem, koľkokrát som tie prsníky vystriedala, lebo ona akoby od bolesti prsník odmietala, nevie sa akoby prisať, tak jej skúsim dať druhý, ten prijme, ale len na chvíľu a potom odznova. 😒 Pritom mlieka je dosť, to len akoby vymýšľa, chúďa. Ale nie je to tak vždy, len keď ju chytia tie kŕče, najviac je to večer. Ja už ani neviem, čo mám jesť. 😒 😒 😒 Sú lepšie a horšie dni, ale včera bol kritický, to teda fakt. Inak, po tom večernom jedení mi spala 4,5 hod a už sme mali aj 7 hodín.

michaela80
12. aug 2010

@jaruska8 toto iste pozorujem u nasej posledne tri dni...tak hlada prsnik ,dam jej potiahne par krat a zacne sa jedovat, pucit.....a niekedy mi robi to ze ma bradavku v puse a aj tak ju hlada...a tiez striedam raz jeden prsnik trosku pocuca a ked sa zacne jedovat tak rychle druhy prsnik...a zvykne mi to robit ku veceru az tak do polnoci....tuto noc nam zabralo ze som pri kojeni sa prechadzala a trosku sa tak ukludnila...ale uz som z toho na prasky... ☹

jaruska8
12. aug 2010

@michaela80 Tak to ti verím, moja má ešte k tomu silné prdíky a tie ju ju budia zo spánku, hlavne cez deň, práve si tu pozerám témy a vychádza mi z toho kolika, ale tá by mala byť raz do dňa a my ju máme viackrát, aj teraz spinkala len pol hodinu a potom plač a prdíky. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

matja
12. aug 2010

ahojte, idem sa k vám posťažovať, lebo ináč vybuchnem, tak ma nahnevala jedna sestrička. Boli sme u zastupujúcej pediatričky, naša má dovolenku a keď sa sestrička dozvedela, že ešte dojčím, tak na mňa vyskočila, že ako to, že drobec je už veľký a mám ho odstaviť. Povedala som jej, že ja ešte vôbec nemienim prestať dojčiť, tak ona na mňa, že to ženy veľa čítajú internet, ale pravda je taká, že iba do roka sa má dojčiť, iba do roka má mliečko tie živiny, čo dieťa potrebuje, lebo obsahuje veľa cholesterolu, ktorý je do roka OK, ale potom už je to veľké množstvo na také malé dieťa, nemôže toľko prijímať, aby nemalo neskôr zdravotné problémy. Pozná jeden prípad 7-ročného chlapca, ktorý má teraz veľmi vysoký cholesterol a keď zisťovali prečo a všetky príčiny vylúčili, zistili, že to je kvôli dlhodobému dojčeniu. Nemala som síl oponovať, bola som tam s malým, ktorý bol nervózny a plakal, ale tak ma rozčúlila, doktorka na to nič nehovorila. Až keď som odišla, napadlo mi, čo všetko som jej mala povedať, nech mi dá odborný článok, alebo som mohla apelovať na WHO. Keby ste vedeli, ako ma nahnevala a hlavne sklamala, toto čo dávajú za informácie v pediatrickej ambulancii?? Tak už sa nečudujem, prečo kamarátky, čo k nej chodia, rýchlo prestanú s dojčením. Ak sa tam náhodou ešte niekedy dostanem, tak jej s hrdosťou poviem, že stále dojčím a budem, dokým malému bude chutiť mliečko a pripravím si dopredu nejaké bližšie informácie, nech viem pohotovo reagovať. Prepáčte, musela som sa vyrozprávať, hádam mi už bude lepšie. Normálne mám z toho od rána zlú náladu.

@labutka @prsky - môj drobec sa v noci na mliečko budí 4-krát a určite to nie je od hladu, hoci vypije vždy celé dva prsníky. Nabudúci týždeň má 18 mesiacov a darmo by som mu vysvetľovala, že v noci sa spinká. Ak nechcem počúvať plač, čo teda nedokážem, hlavne v noci nie, tak sa stále dojčíme. Plačom by som ho iba viac rozhnevala a bez prsníka len ťažko upokojila. A zatiaľ si nerobím žiadne nádeje, že noci budú lepšie. Vyskúšali sme kadečo - na večeru kašu alebo len ľahšiu zeleninovú večeru, spať s nami v posteli alebo osobitne v inej izbe, dojčiť počas dňa viac, aby si už v noci nevyžadoval, unaviť ho cez deň viac, aby v noci lepšie spinkal, nič nepomáha, iba zmieriť sa so situáciou. A to aj som, takže pokračujeme v pravidelnom nočnom budení a papaní mliečka 🙂 Však už má 1,5 roka, vydržala som to doteraz, ešte nejaký čas vydržím. 😀

prsky
12. aug 2010

@matja 😲 ina sila a sranda, ze doktorka nic na to..zeby mala ten isty nazor ako sestricka? a nic si z toho nerob, mna tiez argumenty napadaju az po funuse 😖

a co sa nocneho dudkania tyka - ono ani mne sa nechce nejaku tu noc ponocovat a tisit hnevlivy plac, takze zatial to na tom stroskotava 😉 ale funguje to a nie je to take bolestive ako ferberovo vyplakavanie - je to proste o hraniciach, ktore staviame a to boli 😉

matja
12. aug 2010

@prsky - doktorka určite s tou sestričkou súhlasila, si myslím. Malý sa práve v ambulancii pri vyšetrovaní začal dožadovať prsníka a doktorka poznamenala, že to má ako utišujúci prostriedok. No a čo, že má? Však aj to je funkcia prsníka, upokojiť, utíšiť, zahojiť boliestku. Ach jaj, neviem sa po tomto "zážitku" spamätať, stále som verila, že doktori sú už iní. To ona by si mala občas čosi naštudovať a nevyčítať mi, že veľa čítam internet, keď stále dojčím. Vďaka bohu za internet a za informácie a rady od @annag, ináč by som sa veľa o dojčení nedozvedela. Keby sme boli u nich evidovaní, hneď by som brala kartu a už by som sa tam viac neukázala.

petulka_1
12. aug 2010

Poradte mi prosim vas. Zda sa mi, ze mam malo mliecka, lebo ked dam maleho na cicik tak chvilu taha a potom sa len zlosti, najskor len z jedneho v ktorom som mala zapal ale teraz uz aj pri druhom. RAno som skusala prilozit ho bez klobucika, ale to len plakal a plakal, vobec nechcel tahat. Ani ked som si dala naspat klobucik tak nechcel, tak ja uz neviem. Potom som mu dala z flasky odsate a to vypil, takze mlieko mu nemohlo vadit...Mna uz asi porazi z toho kojenia,jeden den mam plne prsia a na druhy den skoro nic. Teraz sa mi podarilo odsat 80ml z obidvoch, tak to asi nieje bohvieco. A to som este v porodnici odsala z jedneho 100 ako nic.

prsky
12. aug 2010

@matja nj...ja mam pediatricku, ktora sama dojcila do 3 rokov, ale tiez mi povedala, ze fajn, ze dojcim, ale po roku to uz nema okrem upokojovania potreby blizkosti ziadny vyznam (ani z alergologickeho hladiska ci ako podpora imunity). takze si vies predstavit, ze som bola tiez celkom prekvapena.

prsky
12. aug 2010

@petulka_1 naj by bolo kontaktovat laktacnu poradkynu v tvojej blizkosti http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po.... ked dieta place, tazko sa prisaje, takze najprv treba upokojit seba a babatko 😉 stlacanie prsnika si skusala? http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... co sa odsavanie tyka, nikdy neodsajes tolko, kolko je schopne spravne prisate babo vytiahnut (mliecko sa tvori aj pocas dojcenia).