Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
13. aug 2010

ahojte, som tu, ale zatiaľ len na IP, jednoducho nestíham sa vykopať spod hŕby mailov , veľmi ďakujem za trpezlivosť

kkubekova
13. aug 2010

fuuha, to je ako chemicky pokus 😉 dakujem za tip na stranku, vytlacim si to a budem sa tym riadit

majkaa
13. aug 2010

ahojte nas malicky ma 8 mesiacov a asi uz 1,5 nespava celu noc ako to mal zvykom. Uz mu vysli 2 zubky. Nechce nam rozmyxovane jedla, len tuhu stravu, varene zemiaky, chlebik, mrkvu...ked papal 1ha bebu tak prespal celu noc ako sme presli na 2ha bebu, tak vobec nespi. Teraz som skusila dat znova 1ha bebu ci ho viac nezasiti. Predtym zjedol 180 jednotky a teraz horko tazko 100 dvojky beby.

prsky
13. aug 2010

@majkaa a otazka znie, ze ako ho "donutit" spat celu noc? deticky nie su stroje, rezim sa im meni kazdu chvilu. aj ked sa vecer zasyti neznamena to, ze sa v noci nezobudi, resp. ze sa budi kvoli hladu. moze mu byt teplo, zima, vadit plienka, skrabat pyzamko...dovodov je milion a ani nemusis zistit, preco. okolo 8 mesiaca prechadzaju deticky tzv. separacnou uzkostou, takze nocne budenie moze (ale nemusi) suvisiet s tym, ze sa potrebuje uistit, ze si na blizku. odporucam precitat clanok: http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... - aj ked je clanok orientovany hlavne na dojciace maminy, zaklad plati pre vsetky male deticky 🙂

prsky
13. aug 2010

@kkubekova nie je za co...inak ak budes mat nejaky problem s dojcenim, tak na annaginej stranke najdes vacsinou odpoved 😉

@annag vitaj s5, som rada, ze si ok 🙂

majkaa
13. aug 2010

prsky je v tom naozaj nieco pravda, zacalo to vtedy ked isiel na 2 noci od nas a moznoze ma pocit ze nechce spat sam, lebo ked spi s nami, tak pekne prespi.

strapco13
13. aug 2010

@majkaa to naozaj vyzera na separacnu uzkost..my sme si tym tiez presli..bol v noci kazdu hodku a pol..tak som si ho po prvom zobudeni dala k sebe do postele..prve noci sme spali tak, ze sa ma drobec drzal kolo krku, potom mu stacilo objatie
a potom sa vratil spat na 2 nocne zobudenia..ale po druhom dlhodobo nechcel spat do postielky..ale medzi nami spal, a teraz pekne zaspinka, ale aj tak si ho kolo 6 davam k sebe do postele, lebo uz sa budi..a takto ho este ukecam na hodku spanku

annag
13. aug 2010

@prsky ďakujem, nestíham sem ani nakuknúť poriadne, ale vidím, že ste veľmi aktívne a veľmi si to cením a teším sa - ste šikulky. stačil mi mesačný výpadok a nie desiatky, ale stovky otázok sa mi nakopili zo všetkých strán , dúfam, že po lete sa to znormalizuje 😅

matja
13. aug 2010

@annag - jéjda, Katka, no snáď sa z tých mailov čoskoro dostaneš a budeme ťa môcť čítavať aj tu 🙂 Dúfam, že si si za ten čas trošku oddýchla 🙂

weirdo
13. aug 2010

@prsky
@strapco13
Ahojte baby, niektora tusim z Vas pisala, ze na prsniku mala "krater". Ja mam tiez, akoby zle zahojena ragada alebo co, sem tam to boli menej pri prisavani a sem tam viac. Je to taka jamka ... ako na nu? Dakujem

strapco13
13. aug 2010

@weirdo ja som mala krater..alebo akoby rozstiepenu bradavku na tri casti 😖 😝
natierala som si canestenom, univerzalnou mastickou a pimafukortom na striedacku po kojeni, vetrala...ale svoje spravilo az ked si maly hryzol do jazyka a zacal sa lepsie prisavat..cize naj je spravne prisatie, aby sa to zakazdym neotvaralo
ja mam strasne ploche bradavky, tak sa drobec prisaval vselijak a ked bol aktivnejsi, tak ju uz tahal, otocil sa a zabudol pustit a pod
ale odkedy ma zubky..tak je to super..a to som sa zubkov bala...skoda, ze neprisli skor 😀 😀 😀 😀 😀

weirdo
13. aug 2010

@strapco13 - 😀 😀 😀
Dakujem, no ono s tym prisavanim, otvara malo pusinku, ale pomaham jej ukazovakom a laktacna povedala, ze sa prisava dobre ... a jeden prsnik fajn a druhy sa takto stale prieci 😒
Moje bradavky tiez su z tych mensich, takze mam pocit, ze sa nevedia dostat uplne do jej pusinky, ale neviem, ci to tak moze byt ...

terina25
14. aug 2010

chcem sa spýtať ako často by malo dieťa kakať.Lebo malý mi nekakal hádam už aj týždeň. Dcéra kakala po každom kojení ,čiže aj 6x denne a on nič...nie je to problém??Malý je už len kojený.
ak vás možem poprosiť,tak mi napíšte IP,lebo nestíham všetko čítať spätne.
Ďakujem

prsky
14. aug 2010

@terina25 dojcene deti maju frekvenciu od milionkrat denne po raz za 10 dni.

gabika7706
14. aug 2010

@terina25 moj Martin ma osobny rekord, v case vylucneho dojcenia nieco cez dva tyzdne 😎

terina25
14. aug 2010

@gabika7706 ty brďo,tak to je sila...

aj lekár hovoril,že nemusí kakať často.ale preto sa aj bojím,lebo keď si ,,pukne,,tak má v plienke ,,žlté,,od kaky ako keby mal už stolicu v čreve a len mu ,,ušlo,,pri prdnutí.neviem,ako to ináč popísať 😅 a ešte aj to ,,prdkanie,,dosť zapácha.vždy si myslím,že sa už konečne pokakal,ale nič v plienke nenájdem.neviem,kamoška mi hovorila,že keď nekaká často,tak vraj spotrebuje al.strávi všetko mliečko a nemá čo vykakať.inak za menej ako mesiac mi pribral už 670 g. 😀 chvalabohu už prikrmovať nemusím,aj keď niekedy papá aj každú hodinu,ale už som si zvykla.len horšie je to s grganím 😖 niekedy grgá aj po 3 hodinách,čo už ide zase papať...

terina25
14. aug 2010

nestihla som prečítať celý článok,kt. mi niektorá z vás poslala,lebo sa mi dcéra zobudila...ale bolo tam písané,že keď papá bábo málo mlieka,tak nekaká často a málo priberá.ale ako som písala vyššie,tak syn pribral za necelý mesiac skoro700 g.,takže priberá dobre.takže tým to určite nebude.

prsky
14. aug 2010

@terina25 ja som ti poslala annagin clanok...ty beries vsetko moc exaktne...tam to je pisane, ze je to jedna z moznosti 😉

prsky
14. aug 2010

@terina25 okrem toho to je tam odstavec, ktory sa ta tyka: Staršie bábätko už môže kakať oveľa menej, často kaká len raz za 2-3 dni. Môže mať obdobie, keď kaká viackrát za deň a naopak, môže mať obdobie, keď nekaká aj viac dní, dokonca i týždňov. Nie je až tak zriedkavé , ak bábätko kaká raz za 3-4 týždne. Pokiaľ dobre prospieva, dostatočne ciká, priberá, je to úplne v poriadku.

zuzkat1
14. aug 2010

@terina25 to vyprdkavanie kaky to je uplne normalne moja tak "kakala" skoro mesiac po kazdom papani vyprdkala maly fiacik..ja som to nikdy nesriesila,lebo kym mi prdkala a bola spokojna tak som bola spokojna aj ja🙂 neries kaku ani vahu, evidentne pribera dost a hlavne je ze prdka, ked bude chciet kakat tak sa vykaka🙂 a to ze prdka smradlave to je tiez v poho...keby si citila co vyprodukuje moja😀

prsky
14. aug 2010

@terina25 aj ked este nemas starsie dojca ako pozeram. ale v tom odstavci , na ktory sa odvolavas, je pisane, ze niektori lekari netoleruju u malych dojciat zriedkave stolice, ale treba posudit individualne kazdy pripad. zvycajne tak male babatka neprospievaju, ale nie je to pravidlo. ak by nepriberalo, znamena to, ze nepije efektivne.

dankag
14. aug 2010

ahoj annag
prosim ta porad mi
maly vobec nevie bezo mna spat vecer
cez den ok sam v kociku
v noci uspavam hodinu aj hodinu a pol aj viac, ako nahle sa od neho pohnem place
uz ma to fakt nebavi

cherryblossomgirl
14. aug 2010

Zdravim vas, mudre damy, mam jednu otazku - malej sa vytvoril na puse taky biely povlak, ma to aj v ustach - je to ta zabka alebo soor? 🙄 je plne dojcena, z coho to moze mat? furt si pcha prsteky do ust, moze to byt z toho? ako jej mam pomoct? v pondelok mame termin poradne, tak sa spytam lekarky, ale aj tak ma zaujima, ake s tym mate skusenosti

strapco13
14. aug 2010

@cherryblossomgirl akus to uriet navlhcenou handrickou.,ak to ide lahko zotriet, je to len z mlieka, to netreba riesut, ak to nejde zotriet alebo ostanu akoby skrabance..je to mykoza =soor=zabka...treba preliecit, kedze ju kojis tak aj seba - bradavky, aby ste si to neprenasali...vytriet pusu a bradavku genciankou alebo roztokom sody bikarbony, seba mozes po kojeni natriet canestenom, pred kojenim nemusis zmyvat, vetraj casto
Ty nemas problemy - bolesti bradavioek aj mimo kojenia, citlive na chlad?

cherryblossomgirl
15. aug 2010

@strapco13 dakujem, ja nemam ziadne bolesti, uvidim, co mi na to povie lekarka.. ten roztok sody bicarbony v akom pomere?

anib
15. aug 2010

ahojte, s mm planujeme dalsie dietatko, mame pomaly 16 mes.dcerku, stale je kojena, a akosi ine mliecko nechce, skusali sme kozie,kravske... nic. Dokopy kojim tak 3x cez den a 2-3x v noci, co sa tyka spania zaspava pri kojeni vzdy, je na mne uplne zavisla 🙂 , musi ma hladkat, byt prilepena uplne na mne aj ked dopapa, ak sa neotoci na bok a hned nezaspi, najradsej by vyskocila na mna ako opicka a tak zaspala na mne. Inak je velmi zlate, kludne dietatko, preto uz teraz uvazujeme nad druhym, len neviem, ako ju mam oducit od kojenia a tiez zaspavania pri nas, totiz v svojej postielke nechce, dali sme dole bocnicu a je spojena s nasou postelou, neviem,ci uz je ten spravny cas prestahovat sa do spalne, ak ma bude citit, bude asi vzdy chciet papat mliecko,hm??? A ak zistim,ze som tehu, kojit - nekojit? Strasne vela rôznych nazorov, a na optimalny vekovy rozdiel tiez. Dik za kazdu radu 😉

prsky
15. aug 2010

@anib uplne v pohode dojcit, ak ti lekar nezakaze sex, tak nemusis s dojcenim seknut (kedysi dojcili aj 2-3 deti - starsie s mladsimi a nikto sa nepozastavoval). ja som tehu a dojcim - len sa priprav na to, ze je mozne, ze sa po otehu zvysi frekvencia dojcenia - u nas sa zvysila. viac k teme:http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandemove-kojenie/

terina25
15. aug 2010

@prsky ja som to nemyslela v zlom,ja som len vylúčila tú možnosť žeby syn málo papal,keďže priberá dostatočne.a kakať raz za 3-4 týždne,to je riadna sila.
ja si práve myslím,že on sa nevie vykakať,lebo je nekľudný a niekedy sa mi zdá ako keby tlačil a nič neide 😖

prsky
15. aug 2010

@terina25 ved ja som to tak aj chapala, asi som znela utocne, co? 🤐 maminy si najlepsie poznaju svoje deticky, tak ak si myslis, ze mu to uz prekaza, tak skus rektalnu rurku (alebo neortutovy teplomer)

michaela80
15. aug 2010

ahojte .potrebujem poradit..sme v nemocnici...mala mi vcera viac menej pri grckani ked som ju mala na rukach prestala dychat, aspirovala, podarilo sa nam ju rozdychat...nechali nas v nemocnici na pozorovanie , no zistili nam anemiu hemoglobin 72 a to nas len pred 12 dnami pustili z detskeho kde sme lezali so zapalom moc.mechura...mala dostala transfuziu krvi...a sledujeme dojcenie, lebo podla nich malo pribera...porodna vaha 2300 a momentalne ma 2720 no ked sme boli v nemocnici so zapalom tak mi stala tyzden na vahe a vlastne od prepustenia z detskeho do dnesneho dna cize 13 dni pribrala z 2410 na 2720... no a kazali mi ju po nakojeni este dotlacit odstriekanym mlieckom no ona mi to tym padom vsetko vyvrati..ked ju necham bez toho aby som jej este davala striekackou tak mi nevraca...pije viacmenej aj 12 az 14 x za den a vypije od 30 do 60 ml...dokopy spolu okolo 400 az 450 ml...mam ju na rady lekara takto striekackou dokrmovat aj ked zvracia, lebo velmi sa mi to nepozdava...