Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

labutka
15. aug 2010

@dankag skus pozriet do temy Kazde dieta sa vie naucit spat. Baby ti tam daju link na knihu, ja ju prave citam, a je to dost zaujimave... Uz mame nejake pokroky, tak dufam ze sa to este viac zlepsi. 🙂

jana17
15. aug 2010

Ahojte babulky,
prosim poradte ☹ Moja mala z nicoho nic, zrazu zacala odmietat prsnik. Ale to tak, ze ho neda ani do pusy, proste ked ho zbada, hned sa rozplace a hotovo. Nedokazem ju nijako na ten prsnik dostat. Uz som z nej zufala... v noci pije pekne, ale ako nahle pride den, boj zacina odznovu. Najhorsie na tom je to, ze neodmieta len prsnik, ale aj flasu, takze aj ked si odstreknem mliecko, musim jej ho davat po lyzickach alebo v striekacke. Je to strasne unavne. Normalne zacinam lutovat, ze som ju od narodenia neucila aj na flasku...
Nemali ste niektora s tym problem? Ako ste to riesili? Myslim si, ze momentalne mam mliecka presne tolko - kolko potrebuje, ale uz sa zacinam bat, ze pridem o neho...

strapco13
15. aug 2010

@jana17 moze ist o bojkot prsnika
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
o mliecko neprides..koj ju v polospanku a cez den si odstriekavaj do zasoby na prikrmy

strapco13
15. aug 2010

@michaela80 ja by som ju nedokrmovala..radsej koj castejsie..vzdy ked si drobec zaziada
kvoli tej anemii...daj skontrolovat moc, ci sa zapal nevratil

strapco13
15. aug 2010

@cherryblossomgirl namotaj si gazu na prst namoc ju vo vode /prevarenej/ ale uz nie horucej, povalaj v sode bikarbone
alebo na deci vody jednu lyzicku sa tusim dava

leelo
15. aug 2010

@dankag ahoj. myslim, ze annag by ti zmienenu diskusiu a knihu asi neporadila. opisuju sa tam praktiky, ktore nemaju vzdy zelany efekt. prave naopak, mozu vela narusit, ak nie pokazit. annag o tom napisala uvedeny clanok:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

aj ja niekedy (dost casto) uspavam syna tak dlho ako ty. najlepsie je, ked sa po 1,5 hodinovom usili zrazu preberie, uplne cerstvy a ide kakat. potom sa este hra kym sa neunavi a cely kolotoc uspavania moze zacat odznova 😅 snazim sa brat to ako to prichadza. vecer jednoducho domace prace nestiham.
v tvojom pripade moze ist o tzv.uzkost osemmesacnych, kedy si babenko zacne uvedomovat postavu mamicky inak ako pred tym a lipne na nej den aj noc. neboj, casom to prejde. este ti to bude chybat 😉

labutka
15. aug 2010

@leelo @dankag urcite zaleziaj od veku babatka, mna ta 8mes uzkost nenapadla...
Nas problem bol, ze krpaty sa niekolko krat za noc budil, a utisit sa dal len kojenim. Ale na veceru vzdy zjedol dost, a este dstal aj MM, tak si nemyslim ze to bolo od hladu.
Nenechavam ho "vyplakat", len sa snazim ho naucit zaspat sameho v posteli a urobit mu pravidelny rezim.
Ale zase je tu @matja, korej maly je tak stary ako moj, a budi sa 4 krat za noc a jej to nevadi. Takze kazdemu ako vyhovuje. 😉

jana17
15. aug 2010

@strapco13 dakujem za odpoved, tak uz len vydrzat... joj ale veru, je to dakedy na nervy... ☹ Teraz co odsajem, davam do zasoby, hadam bude na prikrmy dobre, ved uz co nevidiet zacneme. Snad ju to coskoro prejde, buchtu malu...

leelo
15. aug 2010

@labutka zarucene to nebolo od hladu a prave o tom to je - dojcenie nie je len krmenie. je to aj prostriedok na upokojenie a naplast na rany, aj zaspavaci ritual.
ja kazdy den dakujem bohu, ze mozem dojcit. neviem si predstavit, co by som s nim robila, keby bol na flasi a zobudil sa uprostred noci, nie od hladu... asi by som musela pochodovat s nim a hojdat ho, neviem...
neda sa povedat, ze mi priamo vyhovuje travit cely vecer s nim v spalni a potom uz len umyt zuby a spat, ale beriem to ako jeho potrebu a snazim sa mu vyhoviet.
a este ma napadlo: @olifcek dakujem za tvoj davny tip s tou vymenou prsnikov pri kojeni v lahu (len sa viac naklonit a ponuknut druhy, namiesto prehadzovania dietata zo strany na stranu). funguje to prefis! a to som si myslela, ze mam na to male prsia 😝 celkovo som sa konecne vratila k dojceniu v lahu. dikes, velmi si mi pomohla 😵

aktak
15. aug 2010

prosim o radu, malicka ma neskutocne hustu stolicu, ked jej trosku pomozem trubickou zacne siiiiiiiilno tlacit ale ide to z nej pomaly - kako ma hustejsie ako syr Bambino alebo ako zubna pasta, cim to je? mam davat cajik aby mala viac tekutin?

olifcek
15. aug 2010

@leelo Ty mne si pomohla tiez, tak mam radost, ze je to vzajomneeee 😉

strapco13
15. aug 2010

@aktak cajik urcite nie..
kojis na poziadanie?....skus dat sebe probiotika, prejdu do mlieka a mozu pomoct, alebo daj malej biogaiu..mnohym pomohla..nas ale napr zapieklo prave z nej..ale vyskusaj

labutka
15. aug 2010

@leelo keby sa zobudil len raz za noc, nebolo by to take tazke pre mna, ale budil sa ci bol sam v postielke alebo s nami, spominam si ze som mu davala prso aj kazdu hodinu, zaspavala som pri tom, budila som sa polonaha, krpec odkopany... Teraz sa ho snazim ulozitmdo postielky polospiaceho, a zatial to vyzera trochu lepsie, tak uvidim. Je to len styri dni, plakat ho nenechavam. Tu knihu mam rozcitanu, beriem ju aj ako inspiraciu, ze sa to da aj inak, ako uspat na prse, prelozit do postielky a potom niekolkokrat za noc nosit na rukach - a nevyspati vsetci traja.
A tiez kojim v lahu na manzelskej posteli, a neprehadzujem si maleho ale prelahnem si ja, a on sa len pretoci na druhy bok. 🙂

matja
15. aug 2010

ja dojčím v noci v ľahu a naťahujem sa rovnako ako leelo alebo olifcek, nechce sa mi prehadzovať, takto je to jednoduchšie, ale niekedy mi stŕpne ruka, keď sa musím podopierať a nechcem malého prebudiť.

shaarka
15. aug 2010

@weirdo, ja som mala ten kraterik 🙂
bol na tom lome, ako sa lame bradavka na dvorec. mal fakt 1x1mm, taky malinky. zvonka som ledva zbadala ranu, ale ked som si bradavku v tom mieste stisla, videla som miniaturny hnis. paradoxne to bolelo straasne velmi nenormalne - mam pocit, ze to bolo zapalene zvnutra. ten hnis som si niekolkokrat denne skusala odstranit (v bolestiach) a potom som to dezinfikovala liehom.
zaujimave je, ze ked som vydrzala prisatie a kojenie, viac ma to uz nebolelo... bolo to uzasne, ako mi maly vycucal vsetku bolest (a mozno aj ten hnis, neviem).
priznam sa, ze uz si nepamatam, kolko to trvalo, kym sa to vyliecilo, ale ja som mala vseobecne problemy s bradavkami asi 6 tyzdnov, kym prestali pri kojeni z nich vychadzat zletky 😀 😀 😀 takze som si striedavo liecila na zaciatku ragady, potom tu ranu, mykozu, bielu bradavku a tak dookola 😀

shaarka
15. aug 2010

baby, ako kojite v lahu? ja mam asi na to male prsia, je to mozne?
pre mna je to dost nepohodlne, musim byt k malemu velmi nahnuta, aby mal bradavku v puse. prsnik mi vobec nelezi na posteli. niekedy si pod maleho dam este perinu.
je pravda, ze ked narastie, tak to bude jednoduchsie, ale teraz je to dost neprijemne, lebo mi bradavku velmi natahuje a bojim sa ragad 😒 zatial napriek zlemu prisatiu nemam problemy, ale zistila som, ze po kojeni v lahu mam este dost mliecka, takze vzdy musim dokojit v klasickej polohe. akokeby si v lahu nevedel vsetko vysat.
je to mozne, ci sa mi to len zda?

prsky
15. aug 2010

@shaarka ked bola Lala malinka, tak som ju podoprela kojacim vankusom a ja som lezala na boku, teraz si ona uz lezi ako jej vyhovuje (zvycajne na chrbte, ale mava uz take pokusy, ze lahnut si ku mne chrbtom a zaroven cuckat 🙄 ) a prehadzujem strany. ide o tuto polohu: http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha1 a tuto polohu spominaju baby, skusala som ju, ale radsej prehadzujem, lebo nie som schopna sa malej otocit chrbtom (hned je hore) a celu noc spat na jednej strane nedokazem http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha4

weirdo
15. aug 2010

@shaarka - jeeeeeeeeeej, tak Ty si moj clovek! 😀
Teda aj strapco mala nieco take, ale mala to zrejme inde. Toto je presne to moje!!! Teda nie ze by ma tesilo, ze si to mala, ale nasla som spriaznenu kraterovsku ziletkovu dusu 😀 . No kazdopadne veru pojdem pokukat, ci tam ten hnis neni, ale neviem si predstavit ho odstranovat. Ale nebudem robit predcasne zavery. Ja to mam dokonca na 2 miestach, oproti pekne ... a tiez mykoza, ktoru liecim este, zrejme je, lebo mam bielu bradavku sem tam ... a tak dookola, ako pises ... a teraz uz v pohode? Nic neboli?

aktak
15. aug 2010

@strapco13 praveze kojim na poziadanie, nekedy aj 20 krat za den, pribera ovela viac ako prvy dvaja, ja si davam probiotika (priznavam obcas zabudnem) a nic moc zmena, dnes vecer kakala tak tazko ako ked tlacis poriadne vychladeny syr Bambino z toho crievka 😖

prsky
15. aug 2010

@labutka je rozdiel robit ferberovu metodu (ako je pisane v tej knihe) a rozdiel byt pri dietati ked place, kym pochopi, co sa od neho chce (to, co som ti popisovala, ze som sa este ja k tomu neprebojovala 😉 ). vo veku tvojho maleho uz je to cista vychova, ale to, co odporucaju v tej knihe mi pride ako tyranizovanie dietata - aj preto to nevydrzi vela rodicov, lebo im to proste cit k dietatu nedovoli 😉
@aktak alebo skus dat probiotika sebe, cez mliecko sa dostanu k babatku - nam to vzdy zarucene pomoze. alebo si daj slivky (aj susene) alebo slivkovu stavu

stastnevydatam
15. aug 2010

ahojte baby, viete mi poradit, mam prve babanko- 2 mesacnu, a pocas papkania, taku 8 minutu kojenia sa zacne od prsa odtahovat, mrncat..ked jej prso ponuknem znova, len troska pocucka a zopakuje odtahovanie, pricom mliecko ide,len staci cuckat..znamena to, ze je napapkana? lebo ju hned zobereme na rucky odgrgnut a placka,dame dudlik a vsetko je ok...dakujem za radu 😵

strapco13
15. aug 2010

@stastnevydatam moze jej uz vdit tok mliecka..bud slaby..vtedy skus stlacanie prsnika..ale skor by som povedala, ze uz je napapana a chce si len tak cuckat a hneva ju, ze tecie mliecko..vtedy priskrt tok mliecka cigaretovym uchopom
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...
kukni si aj ine clanky na tejto stranke

strapco13
15. aug 2010

@aktak to si davas probiotika, len odkedy ma tvrde kakino?...alebo dlhodobo..ak dlhodobo, skus vysadit..alebo skus dat probio drobcovi..ale prsky tiez radi dobre
nas prezenie, ked ja zjem smotanovo-octovu omacku

prsky
15. aug 2010

@stastnevydatam ja len doplnim strapco..dojcene deti zvycajne netreba davat odgrgavat. urcite prelustruj annaginu stranku, je tam vela dobrych info (link mas v strapcovej odpovedi) 😉

strapco13
15. aug 2010

@prsky my sme museli grgaz aj pocas kojenia aj pod...a ako stay chlap si grgal..silny tok mliecka, nevedel sa spravne prisat, nahltal sa vzduchu..tak grgal, obcas /aspon raz denne/ sa zgrckal..ale aspon brusko doteraz nebolelo, ani koliky nemal 🙂 🙂 🙂 ..klop-klop

prsky
15. aug 2010

@strapco13 no su aj vynimky (preto som pisala, ze zvycajne), ale bezne to zrejme uplne nebude (jednak som sa s tym v mojom okoli u dojcenych deticiek nestretla - aj ked to nie je vyznamna vzorka - a jednak by o tom asi annag nepisala). ja som odgrgavala zo zaciatku, ale pri mojej lenivosti sme presli na negrganie, ked mi na prsniku zacala krasne zaspavat a bolo mi ju luto budit a potom ked som si to precitala u annag, tak ma uz uplne osvietilo 🙂

michaela80
16. aug 2010

Ahojte...potom strese co som mala v sobotu ,ze mi mala prestala dychat som si vcera vecer vsimla ze sa mi akokeby vobec nenalievaju prsia a mala sa uz v noci jedovala pri prsniku....prikladam ju ani viac krat aj za hodinu ale strasne sa pritom zlosti..bola zvyknuta na prud mlieka a ten momentalne nema...ako to mozem upravit ...dufam ,ze nepridem o mlieko uplne...

shaarka
16. aug 2010

@prsky
jeeeeej, dakujem za tieto fotky 😵 veru, ta poloha v lahu je sice fajna, pohodlna, ako vidim, nerobim ziadnu chybu, len mam na to skratka male kozy 😀 😀 mne sa v lahu spravia take trojuholniky s vrcholom na bradavke a maly jak ju taha, tak tie moje trojuholniky este viac natahuje. ked ho pritlacim viac k sebe, automaticky sa odtahuje, neznasa ked nema priestor (to uz od porodnice - ziadne zvezovanie do perinky ani zavinovacky 😀 ).
a som rada, ze som sa docitala, ze to nie je vhodna poloha na zaciatok kojenia - prave kvoli nej som trpela tym syndromom bielej bradavky, lebo som vecer v tejto polohe uspavala 🙂

shaarka
16. aug 2010

@weirdo
ako som pisala - 6 tyzdnov muky take, ze som si povedala, ze este tyzden (a potom este tyzden 😀 ) a ked neprestane boliet, tak koncim s kojenim 😀 😀 ale prestalo, ani som si to neuvedomila - a zrazu: ved mna uz neboli nic! bolo to zo dna na den, fakt. tak drzim palce, aby si to vydrzala 😀 😉

lela1
16. aug 2010

Ahojte baby,chcela by som sa s vami poradiť ohľadom dojčenia, mám 3
týždňového chlapčeka a problém je taký že je stále prisatý na
prsníku,cez deň by sa to ešte dalo zniesť ale v noci vstáva každú
hodinu aj pol,pije malo asi 5 minút,niekedy ani to nie a potom zaspí a
nedá sa zobudiť,a zasa dookola,mám ešte druhé malé dieťa a už sa
to nedá zvládať.Pri prvom som urobilachybu,pretože som ho začala
dokrmovať z flaše a potom mi začal odmietať prsník a nechcem aby sa
to zopakovala,potrebovala by som poradiť ako piť efektívnejšie aby
si v noci aj lepšie pospal.