Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
16. aug 2010

@lela1 ahoj... moja sa budi 5 az 6x za noc a to ma 7 mesiacov zaspava na prsniku a v noci si len cucne a spi dalej...nerisim to,lebo aj ked som nevyspata non stop viem ze pre nu to nie je len zdroj potravy ale aj zabavy a upokojenia a pomoc pri zaspavani... viem ze kazdy to inak vnima a nie kazdy chce v noci bdiet,ale tvoj je predsa este velmi malinky na to aby vedel ze mamina chce v noci spat...mozno len chce byt pri tebe,ved sa este len snazi zorientovat v tomto svete🙂 a taketo male mimi predsa nema taky spanok ako dospely..casto sa budi a vtedy chce maminu...nemyslim si ze sa cez den alebo vecer malo napapa... napapa sa tak, ako vtedy aktualne potrebuje...budenie sa v noci u malych babatiek je normalne...starsi sa ti mozno nebudil ale to nemusi nutne znamenat ze tento drobec sa malo napapa, kazde dieta je predsa ine... mozno bol samko len vacsi spac🙂

dankag
16. aug 2010

leelo
dik
precitala som si to
aj sa mi slzy do oci pri tom tlacia
no musim len znova povedat ze
dakujem annag
za psychicky podporu
ok
nebudem to riesit, maly ma teraz potrebuje aj ked musim povedat ze vcera som ho nechala druhy krat trochu plakat, ale to preto ze uz som chytala nervy, tak som ho trochu nechala, isla som do obyvacky, ukludnila som sa a potom som si ho vzala do narucia a prilozila, sladucko zaspinkal...
pravdu povediac ma zamrzela manzelova poznamka ze toto nie je zivot, od maleho sa totiz vecer nepohnem
ale zas od detstva sa fakt vsetko odvija, ja nemam ktovieaky vztah s mamou a urcite sa to od detstva odvija a toto s mojimi detmi nechcem takto mat
takze vsetkym mamickam a tebe annag hodne pohody prajem

domeli
16. aug 2010

@shaarka, ako pozerám, máme rovnako "staré" detičky (ja ale dcérku), dokonca sa zhodneme aj v tom, že moje "proporcie" tiež nie sú bohviečo, no my sa pomaly výlučne v ľahu tuším od 2 či troch týždňov.Odkedy som sa to "naučila", viem si pri tom super oddýchnuť a z postele či gauča pozorujem, ako manžel "kmitá" okolo hrncov, prachu... 🙂 Až sa niekedy blbo cítim, že ja si tak vylihujem a on maká. Ale sám mi to navrhol, keď som prišla z pôrodnice a on to našiel v tých príručkách. Ja ležím na boku s vyvýšenou hlavou, prípadne aj podložená jednou vetvou kojaceho vankúša, ak tečie mliečko slabšie, ak silnejšie, tak rovnako vysoko, ako malá. Ona sa niekedy vytočí celá na stranu a niekedy leží na chrbátiku a iba hlávku otočí. A, klop-klop, funguje 🙂 A ako už ktosi písal, v noci sem-tam aj zadriememe takto.No nevadí, veď prsníky treba vetrať, nie? 🙂

bubelko
16. aug 2010

@lela1 ako efektivne naucit papat neviem, skus pozriet na stranke annyg.
my sme podobnu situaciu riesili tak, ze jonasa som mala na starosti zo zaciatku ja a starostlivost o starsieho syna prevzal muz. to znamena, rano s nim vstaval, mna nechali vyspat dlhsie. nastastie ma moznost chodit do prace relativne flexibilne. tiez cez vikendy vzal obe deti von, aby som si oddychla a zregenerovala sa. pripadne ak mas v okoli niekoho, kto by ti ich zobral aj v tyzdni cez den von, tak to urcite vyuzi, lahni si a pospi. 🙂

aktak
16. aug 2010

@strapco13
@prsky
probitoika beriem len odkedy nic nepomahalo na skusku ale nevidim zmeny, moja strava skor sposobi ze ma alebo nema prdiky ale ta zla konzistencia je stale, vcera dokonca kakala strasne husto a ked skoncila, tak zatlacila a vysla z nej uplna stava, riedka ako moč 😒 pripada mi ze ma problem spravne travit - nemoze to byt intolerancia laktozy? 😕

janula.k
16. aug 2010

ahojte 🙂 mame doma po prvy krat maroda, dostal atb penicilin a v lekarni mi odporucili k tomu aj probiotika. No pocula som, ze ak je dieta kojene, nepotrebuje probiotika z lekarne...blbost? 😅

prsky
16. aug 2010

@janula.k probiotikami nic neskazis, ale ked nechces davat priamo dietatku, tak mozes uzivat ty (napr. lacny nutrolin) a dostanu sa cez mliecko k babatku

@aktak fu, tak to uz je na mna tazka otazka..strapco ako lekarka asi skor poradi

prsky
16. aug 2010

@janula.k jedno alebo druhe by si ale mala robit, lebo ma zrejme atb, ktore narusaju crevnu mikrofloru

gabika7706
16. aug 2010

@janula.k Biogaia kvapky - nic tym nepokazis, len mu pomozes 🙂

janula.k
16. aug 2010

@prsky dakujem, ten Nutrolin pre deti sme dostali 😉

janula.k
16. aug 2010

@gabika7706 dakujem 😉

strapco13
16. aug 2010

@aktak to ze ma zapchu a tu vytlaci a ptom je riedke..to je pri zapche normalne..ak odstranime zapchu, tak sa poriesi aj to druhe
bud skus dat probiotika priamo drobcovi
skus vynechat vsetko mliecne..ale kompletne..aj jogurty, smotanu, maslo...a pod

weirdo
16. aug 2010

@shaarka - no jo, tak hadam to nejako aj ja dam dokopy 😀 . Ale neni to take hrozne, iba ked sa prisaje. A robila som vcera obhliadku a hnis som tam veru nevidela ...

aktak
16. aug 2010

@strapco13 mozem vsetko mliecne vynechat (aj ked si to viem dost tazko predstavit ale skusim), za kolko dni by mohlo byt zlepsenie? napriklad ak po tyzdni nebude lepsie ma vyznam tu mliecnu dietu drzat dalej? lebo tiez nechcem prist o vsetky vitaminy a vapnik, kojim a som dost schudnuta, ani o gram menej by som uz nemala schudnut
vdaka

prsky
16. aug 2010

@janula.k ja som myslela nutrolin pre teba 😀

strapco13
16. aug 2010

@aktak ten tyzden urcite by malo byt vidiet zlepsenie..nasad si nejake vitaminy s vapnikom..tebars gravimilk, alebo nieco co si brala ako tehu

aktak
16. aug 2010

@strapco13 dakujem skusim
prave som si na nete citala ze intolerancia laktozy moze vzniknut pri virozach, malicka mala v 3 tyzdnoch naslepo nasadeny Zinnat a v 8 tyzdnoch mala virozku asi zo sinovej skolky, problemy so stolicou trvaju od toho Zinnatu, skoro 2 mesiace kakame vylucne s trubickou a to ma desi, skusala som nedat ale to sa aj 2 dni nevykaka (predtym a aj s trubickou kaka aj 2-3 krat za den plnu plienku) a to je strasny plac ked sa zvija v bolestiach a kope ako o zivot 😔

michaelak.
16. aug 2010

Ahojte!Neviete poradit,ja som uz zufala.Mala ma 2mes.a mame problem,ze mi odmieta prsia ked je hore.Niekedy su to aj 4hod co papala naposledy a aj tak prso nechce.Jeduje sa ,place,ale prsnik absolutne neni to co by ju ukludnilo.Pri starsej dcere som taketo nezazivala,ta ci bola hladna ci nervozna,stale si priala mat prsnik v puse.Ale zase v noci nenamieta,krasne taha.A to sa v noci budi iba 2x na papanie.A aj cez den tesne po prebudeni ked jej prsnik ponuknem tak neohrdne ,ale ak sme vonku a kym prideme domov tak uz je urazena ,ze ho hned nedostala a uz ho potom vobec nechce.Tak ak viete poradte prosim.

mamusia
16. aug 2010

Ahoj Annag,

mam jednu otazocku. Mam pod lavou pazuchou pridavnu prsnu zlazu,ktora,ked sa mi zacalo tvorit mlieko mi velmi opuchla na velku gucu,ze som ani pazuchou nemohla hybat a v lavom prse som mala velmi malo mlieka kvoli tomu. Teraz som znova tehotna a zaujima ma,ze ci sa mi to vrati,ked zacnem znova kojit. Teraz uz nekojim,gucka zmizla a gyn povedal,ze zmizne,no nepovedal,ci navzdy,alebo len na ten cas,ked prestanem dojcit.

Dakujem za odpoved 🙂

mamusia
16. aug 2010

@michaelak. a nema v puse nejaku infekciu,ktora by ju bolela,ked taha?Dudlik Ti neodmieta?

michaela80
16. aug 2010

@michaelak. mne to robila mala ked mala 10 dni a boli to uska mala katar cic co to bolo...skus jej pritlacitpalcom pri uskach na tvari ako je sanka ci na to reaguje placom.

takyna
16. aug 2010

Ahoj Annag
mam jednu prosbu o odpoved, dcerka bude mat 2 mesiace a zacala mi velmi malo papat, ale spi pritom pekne, aj pribrala, trosku sarapati stolica, nema ju uz kazdy den, stale sa kojime, mlieko mi dakedy az strieka, tak ze musim si pred kojenim poodsavat, malu vazim pred kojenim aj po nom, cize viem kolko zje, papavala tych 80-90, a posledne 3 dni ma sokuje 40tkou najviac 75 ☹ , spi pekne, neplace, je to v poriadku???? ☹

michaelak.
16. aug 2010

@mamusia praveze cumlik chce.Uz som aj rozmyslala,ci neuprednostnuje cumel pred prsiami.A aj vodicku z flasky pije.Ale skusim jej pozriet do pusinky ked sa zobudi.
@michaela80 skusim.

michaelak.
16. aug 2010

@michaela80 tak mi to nedalo a skusila som teraz ako spi a nic.Keby nieco mala tak sa hadam rozplace aj teraz ked spi.Ci sa mylim?

mamusia
16. aug 2010

@michaelak. ked kojis,tak nemusis davat vobec pit vodicku aj do 8-9 mesiacov zivota babatka. 😉 kazde dieta uprednostni flasku pred prsom - lahsie to tecie odtial. Mozno,ze Ti slabo tecie mliecko,skus odsat trosku pred kojenim,mozno ze je nervozna aj z toho,ze jej malo tecie a nevie vydrzat,kym to trosku roztaha......

michaelak.
16. aug 2010

@mamusia ved ja viem,pri prvej dcere som iba MM davala,ziadnu vodicku,ale ked boli tie horucavy tak som ju chcela donutit aby mala castejsie nejaku tu tekutinu.A teraz ak jej neponuknem flasku s vodou tak mi aj 4h bude bez tekutin a to nechcem.Zeby vazne ta flaska bola problem.Praveze mi dost tecie a po chvilke sa mi spusti,takze strieka,tak mozno to bude problem.Akurat som citala o tom.Skusim odsat pred dojcenim a uvidim ci bude lepsie.

prsky
16. aug 2010

@michaelak. MM je z cca 80% voda, dobre zasyti ale aj zazenie smad. male deticky maju skor ako s pomalym tokom mliecka problem s rychlym tokom. skus priskrtit tok mliecka cigaretovym uchopom (medzi ukazovak a prostrednik chyt bradavku a jemne zatlac - mliecko by sa malo spomalit). ak sa mala ukludni, bolo to rychlym tokom. mozes skust polohy, pri ktorych mlikecko prirodzene tecie pomalsie (http://kojeni.net/vsede.php#poloha4). viac u annag tu (ak si to uz nahodou citala, pardon) http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
striekanie mliecka byva spojene aj s nadprodukciou, takze odsavanie by podporilo laktaciu. ak odsat, tak jedine kvoli striekaniu mliecka a len tolko, aby sa uvolnil ten tlak a nestriekalo.

leelo
16. aug 2010

@michaelak.

predovsetkym, pozri si odporucanie annag - v horucavach sa krasne da vydrzat s dojcenim. ja som si toto leto paradne zvysila laktaciu prave vdaka tomu, ze som casto prikladala.
http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/11/potreb...

co sa tyka cumla a flase, tie zahod. narobia dost vela zla. ste na zaciatku dojcenia a bola by skoda on prist.
pises, ze dcerka je nervozna, lebo nedostane prsnik hned. ak ma cumel uz nejaky cas v ustach, ty nevies odhadnut, ako dlho je hladna, cumel matie ju aj teba. dudle si dudle naprazdno, dufajuc, ze jej kazdu chvilu potecie - a nic. ked ju potom ty das na prsnik, moze byt uz taka vyhladovana, nervozna a frustrovana, ze sa hneva a nevie sa poriadne najest. dokazom, co svedci pre tuto teoriu je to, ze v noci a rano papa pekne. pri dojceni na poziadanie nema cumel co hladat - nie je potrebny, lebo babo ma prsnik a dostane si ho kedy si zaziada.
viac o tom tu:
http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/

takisto si, prosim ta, pozri spravne prisatie. vo vasom pripade ho mohla flasa aj cumel pokazit:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

ak toto vsetko vyskusas a mala sa bude hnevat dalej, moze ist o prilis silny prud mliecka. skus sa potom poobzerat po stranke annag, najdes tam vela odpovedi aj na nevypovedane otazky. a este dodam, ze niekedy hnevanie neznamena nic ine, len vecernu unavu a treba to jednoducho prezit. na istom si vsak mozes byt len vtedy, ked budes cisto dojcit a neponukat vodu z flase. ta nema ziadnu vyzivovu hodnotu, takze treba hlavne spravne prikladat a odstranit vsetky "rusicky" uspesneho dojcenia.

prsky
16. aug 2010

@takyna vazenie nie je spolahliva metoda ako zistit, kolko babo vypilo, okrem toho, su dni, kedy ho moze zasytit menej mliecka ako po ine dni. smerodajny je pocet pocikanych plienok (hnuska musi padnut na zem ako kabela, ked zhodis z prebalovacieho pultu) - malo by ich byt 6-8, v horucavach o nieco menej, lebo dieta viac vypoti. dalsim meradlom je spokojnost babatka a co sa kakania tyka, tak frekvencia sa po sestonedeli meni - niektore babatka kakaju casto, ine menej casto. o jej konzistencii si precitaj tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...
dalej sa treba sa naucit rozoznavat, kedy babo aktivne pije a kedy "iba" cucka. niektore efektivne pijuce deti sa najedia dosyta aj za 5 min. http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

zfidorka
16. aug 2010

@prsky ako sa sleduju pocikane plienky pri latkovych/bkm?