Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
16. aug 2010

@zfidorka pri bkm vies, kolko babo vycikalo, takze ak cikalo za den min 6x a neslo len o cvrk, tak je to ok. pri latkovkach podobne...tam presne citis na plienke, ci cikalo - ak bola plienka na ritke dlhsie, tak je durchom precurana, ak prebalujes kazdu chvilu, tak staci, ze je takmer kazda plienka ocikana.

michaelak.
16. aug 2010

@prsky dakujem za stranky!

zfidorka
16. aug 2010

@prsky diky, lebo mala cika aj 17x za 24 hodin (jeden den som jej to pocitala)... a nie su to len cvrky 🙂

prsky
16. aug 2010

@zfidorka tak potom si v klidku 😉 inak som sa pousmiala, ked som pisala pri bkm tych 6x, lebo deticky cvrkaju skoro stale, aj ked nasa vydrzi aj 2 hodky bez 😕

michaelak.
16. aug 2010

@leelo tak uz asi viem kde je chyba-voda-cumel!Dakujem za rady,takze s vodou koncime,uz jej ju neponuknem.Hoci aj pediatricka mi vravela,ze v tomto teple jej mam aj vodicku ponuknut.Cumel som uz skusala zrusit,ale neslo to .Ale budem sa snazit aj s nim prestat.Este raz vam velmi pekne dakujem za rady a aj dobre clanky!

michaela80
16. aug 2010

@prsky ako si to myslela s tym striekanim mliecka....ja ked stisnem napr ked potrebujem odsat tak mne strasne strieka mlieko.... co to vlastne znamena...musim odsavat...alebo nie 😅

takyna
16. aug 2010

@prsky ked my papame max. 6 krat za cely den, zatial zvysok prespi, alebo sa prebavime, tak prebalujem podla toho, pocet tych plienok som si doteraz az tak nevsimala ☹

leelo
16. aug 2010

@takyna skusala si castejsie ponukat prsko, pokial je malicka bdela? optimalne by bolo dojcit tak cca 8x za 24 hod., aby bola laktacia dobre rozbehnuta. pokial vsak dcerka nechce a ma aj takyto spankovy rezim, tak urcite nebudit, ved ono sa to po case zase zmeni.
prosim ta, nevaz ju. miminko ma ist na prsnik pri prvych znamkach hladu. takto malinke babo vazenie velmi stresuje a aj unavuje. nez sa odvazi, moze byt tak unavena, ze sa dobre nenapapa.
nie je to skutocne vhodne, babatka nepoznaju tabulky a nevedia, kolko by mali prave vypit. raz piju od smadu, inokedy od velkeho hladu. a aj ty budes mat o starost menej, ked nebudes vazit a pocitat gramy 😉 okrem toho - vahy mavaju aj odchylky, a to aj 100-200g. co pri takomto babatku spravi vela. a po dojceni ti ju vazenie akurat tak zobudi.

pozri si ten link o efektivnom piti, co ti dala prsky. treba dojcit tak, aby kazde dojcenie (aj ked ich je len 6/24h) bolo co najefektivnejsie a vytazili sme z neho co najviac pre babo.

leelo
16. aug 2010

@michaelak. pokial sa babatku nieco podava, tak jedine lyzickou. v extremnych horucavach alebo pri teplotach, hnackach to vacsinou tiez vobec nie je nutne, kedze mame prsia a v nich mliecko 😉
tak malinke babo ako to tvoje sa este velmi dobre da odnaucit od cumla. jednoducho jej vzdy ponukni prsko, dbaj na dobre prisatie.
ked dieta pozna cumel, reaguje na pomalsi tok - mysli si, ze sa prsnik premenil na cumel a nic z neho nepotecie. nema tu trpezlivost pockat si na spustenie mliecka. to by ale tvoj pripad byt nemal. uvidis po par dnoch bez flase, ako sa bude spravat a co na to prsniky

michaela80
16. aug 2010

@leelo normalne mam chut dat tvoj prispevok precitat tu doktorom na detskom...ja ju musim vazit pred a po ..a stale ma s tym stresuju....dnes mi bolo povedane ze ona ma vypit tak 70 az 80 za 4 hodky... a nedaju si povedat ze mala vypije viac...napr o 10 tej mi vypila 40 ml, o pol 12 vypila 30 ml a o jednej dalsich 60 cize v priebehu troch hodin mi vypila 130 ml cize ovela viac ako by mala za tie 4 hodiny....ale to je malo podla nich....lebo oni vzdy posudzuju iba to jedno dane kojenie...ale ked ona mi 4 hodiny nevydrzi bez papania...

leelo
16. aug 2010

@michaela80 vy ale nie ste v nemocke kvoli prospievaniu malickej, ak sa nemylim. mozes to vazenie odmietnut na vlastnu zodpovednost a podpisat im nejake to ich lajstro. ci neda sa?
a to ta oni nutia dojcit ju len kazde 4 hodiny? povedz im, ze vsetky ich postupy su proti deklaraciam unicef a ty ich nechces nasledovat a dojcis na poziadanie. do dojcenia ti predsa nemozu zasahovat... uved ma pls do obrazu ak sa mylim a pisem odveci.
malinka sa uz ma dobre? a ty a mliecko? vies, pocit preplnenych prsnikov sa po case po porode strati - ked si zvyknu na rytmus dojcenia. ALE: si teraz vo velkom strese, skus si zohnat nieco na podporu laktacie ak nemas a ak tvoj pocit, ze mas menej mlieka nadalej pretrvava.

michaela80
16. aug 2010

@leelo ten pocit ze mam malo som mala vcera vecer a v noci..no v noci sme sa dojcili aj dvakrat za hodinu a rano som vypila spustu tekutin a uz sa to zlepsilo...mliecko uz strieka...my sme boli prijaty na sledovanie kvoli aspiracii, no zistili nam vaznu anemiu a dostala transfuziu krvi a ze malo pribrala od porodu tak preto to vazenie...v noci som im na to kaslala, zeby som kazdu chvilu staval a vazila...
nenutia ma dojcit kazde 4 hodiny len nevedia pochopit ze vypije viac a si predstav ze mi dali uz pripravit formulu zeby som ju CEZ FLASU dokrmovala stale do tch 80 ml....to som odmietla v momente s tym ze chcu aby za den vypila jednu sestinu svojej vahy co v podstate aj vypije v pohode...

takyna
16. aug 2010

@leelo diky za rady, vazit sme zacali bohuzial po tom co nam v nemocnici, zistili glykemiu, to je nizska hladina cukru v krvy, preto som zacala ju sledovat, aby ten cukor isiel nam hore a rozpapala sa, ona je kludne babenko, myslim si, ze keby bola hladna tak jaci a place, ale ona sa napapa sice menej, ale je v pohode

strapco13
16. aug 2010

@mamusia podla mna sa ti to stane znova, ak nabehne mlieko v mliecnych zlazach v prsnikoch, tak aj tam..len´bo je to to iste tkanivo reagujuce na tie iste hormony

strapco13
16. aug 2010

@aktak dat tak malemu babu ATB naslepo ☹ 😠 😠 😠 😠 😠 ..to ma ponicenu crevnu floru...tu nepomoze ak budes davat probiotika sebe..potrebuje vacsiu davku...daj priamo drobcovi
po virozach je prechodna intolerancia laktozy..akonahle sa upravi crevna flora, tak vymizne

strapco13
16. aug 2010

@michaelak. dieta ma ist na prso pri prvych naznakoch hladu..preco utekas domov..ved ju nakoj tam kde si 😉
okrem toho co radili baby..moze ist aj o bojkot prsa...na tej stranke najdes aj clanok na tuto temu

strapco13
16. aug 2010

@takyna hypoglykemia nie je len od "hladu"..mala vysetreny& Ko, moc, stolicu, stitnu zlazu?

strapco13
16. aug 2010

@michaela80 nedokrmovat..koj tak ako kojis teraz..len bez vazenia..radsej nech skontroluju prisatie, a ci babo pije efektivne na prsku
mas moznost skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou?

strapco13
16. aug 2010

@michaelak. my sme tie horucavy vladli bez vody..stale velmi vodu nepije..len ked mu nastriekam do pusy zo striekacky..ale aj z toho polku vypluje...a dsehydratovany nie je 😉

leelo
16. aug 2010

baby, vazenie ako metoda sledovania toho kolko babo vypije, vie byt velmi nepresna. moze byt aj pozitivne aj negativne zavadzajuca. a je to ako s povinnym ockovanim - da sa odmietnut, iked zdravot.personalu to pride neskutocne, pre nich je to rutina. pre nas ale vec rozhodnutia. nemam zdravot. vzdelanie, ale viem, ze anemia aj glykemia sa zistuje z krvi, vazenie s tym nic nema.
predstavte si, ze je zle vyspadovana podlaha a vaha teda zle vazi, alebo je v nej chyba od vyroby. toto su realne dovody, preco sa neupinat na vazenie.
dr.newman na svojich prednaskach popisal ako najspolahlivejsi sposob sledovania kolko dieta vypije pozorovanie pauzy v brade tak, ako je to na videach v tomto clanku:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

ak sa mamicka toto nauci odpozorovat + k tomu sleduje pocikane plienky tak, ako tu uz bolo povedane, ma po strese z vazenia😉

takyna
16. aug 2010

@strapco13 myslim , ze u nas to bolo vyhladovanim, v nemocnici nam aspon tak povedali, mala kontrolovanu viac krat krv, vlastne po porode bola par dni na infuziach glykemickych, ale pustili nas v termine domov z nemocnice, po 2 kontrolnom teste z krvy sa jej to uz vysplhalo na 4,1 hodnoty tak spokojnejsia lebo po prvom sme mali hodnotu cukru na hranici, preto stresujem stale s vahami 😝

pipussa
16. aug 2010

Kocky
moj syn je na UM.. malo aj odsavam..okolo 200ml denne
za par dni ma 3 mesiace, a ma 7kg
mam z toho stres, ved je to strasne vela...
papa mi 6x denne 150ml mlieka ( 1-az 2x z toho je moje mlieko, zvysok UM )
ako mam znormalnit jeho prirastky na vahe,,,?????
neposobi az taky tucko, ale 7kg je dost...
co s tym ???????

izabelkak
16. aug 2010

@michaela80 tak to je sila čo popisuješ s tým že sa im zdá 40 či 30 ml každé ca. 2 hod. málo, oni žial porovnávajú kojenie s pitím z flaše, ja to tiež zažila na Kramároch na infekčnom, moja síce nebola taká malinká ako tvoja, ale tiež som ju musela vážiť pred a po a ešte aj plienky som musela vážiť, vo finále vďaka ich postupom nechcela ani prsník, ani príkrm s tým sme ešte len začínali a tekutiny vtedy nepila žiadne iné len mliečko odomňa, mala vtedy 8 mes., ja som bola v takom strese že som mala úplne prázdne prsníky, nebyť jednej skvelej laktačnej poradkyni tak dnes už dávno nekojím a ktovie ako by sme pochodili lebo v tej nemocnici sa malá prakticky len zhoršovala tým že mala blok s tým kojením čo bolo dovtedy pre ňu alfa omega...
tak ak máš pochybnnosti určite vyhladaj pomoc laktačnej, nik iný Ti tak nepomože potrebuješ sa hlavne psychicky pozviechať.... mne odporučila homeo sedative f a more milk na podporu laktácia + čaje na mliečko.... a hlavne klud a domáce prostredie.. ale to až ak je dieťa stabilizované samozrejme...
držím palce aby všetko dobre dopadlo

michaela80
17. aug 2010

@strapco13 tu v okoli nemame ziadnu poradkynu, najblizsia je 70 km....nastudovala som si linky co ste davali..viac menej sa jej dari dobre prisat ale niekedy strajkuje a nechce otvorit velku pusu len sa snazi bradavku vcucnut do seba a tak tahat...

michaela80
17. aug 2010

@izabelkak dufam ze nas dnes pustia a hned nabehnem do lekarne si kupit to co si pisala...

prsky
17. aug 2010

@michaela80 striekanie mliecka v zaciatkoch znamena bud dobry spustaci reflex a/alebo nadprodukciu. odsaj len tolko, aby mala mohla pohodlne pit = aby stihala prehltat. ak budes odsavat viac, budes mat nadprodukciu nadalej, ale to nemusi byt na skodu - mliecko mozes odsavat do zasoby 😉 a baby ti tu uz radili ostatne, som to iba prebehla, tak nech sa neopakujem. a vela toho najdes na annaginej stranke. a pokojne sa pytaj, baby poradia 😉

michaela80
17. aug 2010

domov sa nejde....idu jej dat dalsiu transfuziu a teraz pri poslednom kojeni sa mi tak strasne jedovala...dlho trvalo kym sa prisala a par tahov a pustila ...menila som polohy i prsniky, mlieko jej tak tieklo po brade ze som ju az prezliect musela....podla vahy 50 vypila ale bola normalne taka ako vycerpana a hned zaspala

prsky
17. aug 2010

@michaela80 tak to bude urcite tym silnym tokom mliecka. skus jej ho priskrtit cigaretovym uchopom, mohlo by to pomoct (chyt dvorec medzi ukazovak a prostrednik a jemne stlac) pripadne skus tu polohu akoby babo na tebe "sedelo" http://www.kojeni.net/vsede.php#poloha4 alebo tuto http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha2

michaela80
17. aug 2010

@prsky teraz som este raz pozerala to video na to ako babetko ma spravne sat a tam pije viac menej non stop a moja taha taha potom pusti a je uplne zadychana vydycha sa a zase sa prisaje...to bude asi tym ze jej to fakt tam riadne strieka....boze akurat ju pichaju do hlavicky infuzku..pocujem ju cez celu chodbu a dvoje zavrete dvere....

oacka
17. aug 2010

kočky, hľadám tu na koníkovi pomoc s kojením a všetci ma posielajú do tejto témy. moja osemtýždňová dcéra pije každú hodinu a pol až dve hodiny. nie je to často? pritom ona pije chvíľku,hneď slastne zavrie oči a driemka, a občas poťahuje. niekedy pistí pprsník po 10 min, niekedy po 40 min, niekedy vobec, zachrní a ja ho vytiahnem, dosť často sa na too zobudí a nechce spať. ona po pití málokedy spí. je to normálne? tento týždeň - 8tt - pribrala len 145g, pričom predtým 195 a predtýým stále nad 200g. proste oveľa pomalšie priberá posledná 2tt. ja mám stále mäkké prsníky, naliate mám tak raz za 2tt, občas mliečko strieka, občas tečie,občas kvapká, odsať neviem nič. znamená to,že mám málo mlieka? ako ju naučiť piť poriadne? dnes som jej dala aj nutrilon, aby sa mi prsníky pri väčšom časovom rozostupe naliali, vypila 40ml, nezaspala, a aj tak skončila na cicke, trošku poťahala a zaspala... vážne zvažujem prikrmovanie. chcem zavolať aj laktačnej poradkyni. ale chcem vedieť aj vaše skúsenosti. niekto hovorí,že lekárka mu kázala donútiť dieťa piť každé 3 hodiny 15 min, mne zas moja povedala,že 8týždňové dieťa by malo piť každé dve hoďky, nie skôr.