Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

hathor1231
26. aug 2010

@olifcek jejda 😅 to ani annag nema vyraz na take polohy pri kojeni 😀 😀 😀

luly13
26. aug 2010

@miska1981 neboj, aj teba to vazenie prejde 😉 . ja som tiez vazila adama kazdy tyzden. vsetko to ma zapisane v jeho knizke 😉 . teraz ho vazim raz za mesiac, niekedy aj to zabudnem a odvazi mi ho az dr. na poradni.

miska1981
26. aug 2010

@luly13 a to niekedy ju vazim pred kupanim cize kazdy druhy den, psycho 🙂
ale mam taku radost ked si mozem zapisat kolko pribrala 😉
teda ak neschudne, vtedy sa ju snazim nastopat mliekom na noc 😀

oacka
26. aug 2010

@miska1981 nejdem vám ani hovoriť,že ja vážim 2x denne,ráno a večer.... a každý týždeň priberá menej a menej.... 😒 má často aj zelenkavý nádych stolice...

miska1981
26. aug 2010

a kolko ti pribera tyzdenne? ani mne nepribera vela, ale prestan tak casto vazit, lebo sa zblaznis 😉

katarina85
26. aug 2010

Ahoj annag 🙂 Doteraz som iba čítala Tvoje rady, ale teraz by som aj ja potrebovala poradiť..Mám 4-mesačného synčeka a donedávna sme nemali žiadne problémy so spaním. Malý bol od narodenia veľmi pokojné dieťa. V poslednej dobe, (asi týždeň) máva večer záchvaty plaču, ktoré síce netrvajú dlho ale prekvapilo ma to, lebo nikdy takto neplakal (bruško ho nebolí,stolicu má normálnu aj prdí). Vždy takto plače pred spaním. Doteraz prespal celu noc, budil sa až ráno o pol 6-tej. Potom, ako začali tie záchvaty plaču, sa začal budiť 2x za noc a teraz už aj pred polnocou..ukladám ho spať vždy okolo pol ôsmej...malý je výhradne kojený. Viem, že niektoré mamičky vstávajú k drobcom častejšie, ale je to moje prvé dieťa, tak si to neviem vysvetliť. Počula som názor, že mám slabé mlieko a mám začať prikrmovať... Za radu ďakujem 🙂

prsky
26. aug 2010

@katarina85 annag sem teraz moc nestiha chodit, ale mohli by ti v tvojom probleme pomoct jej clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...
inak je bezne, ze sa deticky vo veku tvojho synceka menia. u malinkych deti sa rezim meni velmi casto. hlavne je snazit sa byt pokojna, nepredstavovat si hororove scenare na vecer a noc, lebo babo to vyciti a presne to, coho sa bojis, sa stane, vyhoviet babatku (ono s nami necvici, placom vola o pomoc - moze mu byt hocico - teplo/zima, mokra plienka, hlad/smad, tuzba byt pri maminke, chut len tak si dudkat maminku, skrabe ho visacka...velakrat ani nezistis, co to je). nazory o slabom mlieku su zastarane, nieco take neexistuje.

oacka
26. aug 2010

@miska1981 do 6t priberala min 220g týždenne, 8t 150g a 9t 170g... a často sa pučí na prsníku,odťahuje a zasa priťahuje,...striedam prsníky a tento týždeň jej musím pri jednom pití dávať z oboch,jeden nestačí... snažím sa stláčať prsníky,ale chvíľu to fungovalo a teraz už akoby nie...

katarina85
26. aug 2010

Dakujem 🙂 ...nemam problem nakojit ho viackrat za noc, len som nevedela, co to moze byt. Inak sa mi zda, ze v noci az tak velmi nepije, akoby si iba tak dudkal..

brisilda
26. aug 2010

@miska1981 no ja kebyze mu nedamjest za 3 hodky tak on by jedol len raz za 4 😒 😀 aj teraz vecer stiahjol len 10ml a nechce teda hrat sa hraje ale nepapka 😠 no ked ho dam do postielky tak place ☹ co mi nikdy nerobil takze asi ssa chce iby tulkat alebo nam idu zubky 😒

petulka_1
26. aug 2010

Ahojte, no neviem ci mi budete vediet poradit, ale... ☹ Moj maly ma 5 tyzdnov a doteraz papal normalne, ale posledny tyzden ho bolieva velmi brusko. Velakrat place uz pri papani. Ale casto uz robieva aj to, ze ked mu idem dat papat tak zacne plakat a nechce ani za svet. Cumel cmula a ked mu dam cicik tak zacne plakat. Neviem ci takto dava najavo, ze nieje hladny, alebo ci ho boli brusko alebo odmieta prsniky?Alebo je unaveny a chce spinkat, lebo aj spinka menej koli brusku. Predtym papal cez den aj kazde 2 hodiny a teraz vydrzi aj 4 bez papania. A kojim cez klobuciky. Uz mam obavy ked ho idem kojit, ze co zas bude robit, ale nemyslim na to aby to nevycitil... ☹ ☹ Mate niekto s takym dacim skusenosti????

hathor1231
26. aug 2010

@petulka_1 preco mas klobuciky? mne N praveze pri bolestiach bruska chcela papat-ukludnilo ju to a popustala do plienky pri kojeni. skor to asi budu tie klobuciky alebo nieco ine s prsnikom,nechitis nico na prsnikoch alebo bradavkach? a citi,ze si strnuta. ja som tak tiez malu kojila ked som mala zapal a straaasne tie prve tahy (kym vytiahla mliecko) boleli a ona bola nekludna tiez,mrvila sa,ale ked ma to prestalo boliet a uvolnila som sa,tak bolo dobre 😉
a teraz pridu na rad profesionalky 😀

oacka
27. aug 2010

@petulka_1 moja začne revať počas kojenia a odťahuje sa. myslela som,že je to bruško,ale teraz to vyzerá na slabší tok mlieka, hustejšie mlieko jej ide menej a pomalšie, a jej sa nechce ťahať, tak sa zlostí. myslím,že cumeľ tomu veľmi nepomáha, neodvykne si ťahať??? moja cumeľ nemá. takže ja ju prekladám z jedného prsa na druhé, najprv ju trocha ukľudním, nechám odgrgnúť a šup na druhé prso. a hlavne stláčam prsník,aby lepšie išlo mliečko,ale nejako to prestalo pomáhať... ja myslím,že on cíti,keď nie si v pohode.. moja to určite cíti.

petulka_1
27. aug 2010

@hathor1231 Mam ploche bradavky a on sa nevie prisat, preto mam klobuciky. A aj ked som skusala bez tak nechcel papat iba s nimi. Aj on pri papani skusa tlacit do plienky, ale mu to nejde a potom uz place. A ked je uz asi unaveny tak nechce papat ale uz spinkat. V noci papal pekne len nad ranom uz to bolo horsie. Dnes ideme k dr. tak uvidim co povie...

petulka_1
27. aug 2010

@oacka Mne ide mliecko dobre, tym to nebude. A jeho ten cumel ukludnuje, tak hadam si neodvykne tahat aspon zatial to tak nevyzera, lebo on tahat taha, ale ked uz ho asi to brusko boli tak uz nechce, aspon myslim.
Prsniky mam teraz v poriadku uz ma ani bradavky praveze nebolia.

jelencek
27. aug 2010

Ja by som chcela len k tomu cumliku: dve z mojich deti mali cumlik a su to prave tie dve, ktore sa na prsnikoch hnevali alebo strajkovali. Najstarsi chlapec ani mala nikdy taketo problemy nerobili (hoci ona cumel ma cca od 5 mesiacov, ked sme boli v nemocnici, ale to uz asi az tak nevadi, ani nebola taka zavisla dudloska). Zato s tymi dvoma som si toho uzila. Kym su este malicki, tak sa zda, ze to nevadi, ale moze sa to prejavit neskor, u nas tak asi v 3 mesiacoch a potom sa to este parkrat opakovalo.

strapco13
27. aug 2010

@petulka_1 zrus klobuciky...ja som mala ploche bradavky...co som sa natrapila, kym sa drobec prisal, lebo aj silny tok mlieka, co mu znemoznovalo prisatie....a zvladli sme to..len to chce obrnit sa trpezlivostou a nevsimat si ten plac /znie to lahko..ale nebolo..plakala som s malym 😔 /...vzdy pred kojenim som si natahovala, krutila bradavky 😅 aby sa mi "postavili"...a potom si ich uz drobec vytahal
a dudlik predlzuje cas medzi kojeniami..deti maju silny saci reflex

vanesska
27. aug 2010

ahojte kocky,

chcem sa spytat ci ste nemali niektora podobny problem...
mame 2,5 tyzdnove babo a posledne dni neviem co sa s nou deje ale ked ju nakojim potiahne si tak 20 min. aj zaspi na prsniku necham ju este chvilku spat na mne potom ju optrne prelozim do postele ku mne tam pospi asi 15 min. a uz je hore a zacne plakat. chvilu ju necham poplakat ale ked si zacne strasne silno cmulat pasticku tak jej dam napapat ale takto to ide stale dokola ja sa ani z domu nemozem pohnut lebo sa kojime takto kazdu hodinu potom par minut pospime a zasa placeme... neviem co robim zle... alebo co je problem...
je to normalne ze by babo papalo aj kazdu hodinu?? a preco mi nechce vobec spat po napapani alebo len strasne kratko...? ona uz musi byt strasne unavena ale neviem ju nijako uspat... a to nehovorim ako som unavena aj ja...

dakujem za kazdu radu...

nany100
27. aug 2010

@vanesska určite ti tu baby poradia odbornejšie 😉 ...ale z mojej skúsenosti ťa povzbudím...je to úplne normálne, Adelka sa chovala rovnako...40 min. papala, zaspala pri tom na 20 min. a potom zase plač a zase prso a tak dookola niekedy celý deň...veľakrát som si poplakala aj ja od únavy, lebo ona niekedy takto ťahala aj do 1 v noci...nerobíš nič zle, maličká len chce byť pri tebe a cítiť mliečko a prsko...ona nie vždy pri tom papá, niekedy si len potrebuje podudkať a ukľudniť sa, že si pri nej...naša malá z toho musela len "vyrásť"...trvalo to tak do dvoch mesiacov, potom sa to postupne lepšilo, ale musím povedať, že závislá na dide ostala 😀 ...pomohlo mi uvedomiť si, že ja som tu pre ňu a nie ona pre mňa, takže všetko ostatné išlo bokom, domácnosť, môj vzhľad, návštevy...inak viackrát sa mi stalo, že aj v kočiari takto nariekala a napr. niekedy pred odchodom z domu som ju aj 3x vybrala, priložila a dala naspäť ak som nechcela ísť von s plačúcim kočíkom...hlavné je, že máš mliečko a malá priberá, osatatné sa spraví...držíme palce 😉

hathor1231
27. aug 2010

@petulka_1 klobuciky nepouzivaj. kym je taky malinky tak skusaj bez nich 😉 my sme sa rozkojili az v 14dnoch,musela som si odsavat lebo mala sa tiez nevedela prisat. ale nakoniec sme to skusali a podarilo sa 😉 bradavky sa ti upravia,alebo si ich mozes ty pred kojenim,tusim annag mala nejake fotky ako ich postlacat...
my sme mali aj nadprodukciu a mala z toho reflux a koliky... ale zvladli sme to 😉
zober si ho do postele,mojkajte sa a skusaj ho ponuknut,tak sme sa my naucili kojit- prelezali sme spolu pol dna v posteli a skusali sme 😀
drzim palce 😉

vanesska
27. aug 2010

@nany100 dakujem tak som rada ze nie som jedina celkom ma to ukludnilo co pises... 😉
bohuzial nam to trva takto aj v noci proste mam permanentne malu na prsniku ani neviem kolko spim a ci vobec a to ze uz absolutne stracam prehlad z ktoreho prska som kedy kojila to je normalne...
mam pocit ze uz ani nemozem mat mliecko lebo oba prsniky su uplne makke ani sa nestihaju naplnit tak sa spolieham na to co pisala annag ze mliecko sa tvori aj pocas kojenia tak snad nieco odtial vycucka...
ja tiez dufam ze z toho vyrastie a ze sa nam podari sa nejako zosuladit aby sme vedeli spolocne fungovat...

prsky
27. aug 2010

@vanesska mozno ti pomoze tento clanok pochopit, preco sa tvoje babo sprava tak, ako sa sprava: http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc... a mozno ti pomoze aj tento clanok http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
inak pocit, ze dojcis cely den, je dost bezny. podstatne je uvolnit sa, verit si - babatka su ako spongie, velmi na nich prechadza nalada maminky. dojci v pohode, citaj si pri tom, spi ... ono sa to casom upravi 😉 a nam velmi pomohla manduca - mala bola spokojna, ze je tesne pri mne, pospala si, ja som si upratala, umyla zuby, najedla sa - proste, tiez som bola spokojna 😉

miska1981
27. aug 2010

@oacka super prirastky, to robi aj mne, ze sa odtahuje ja stlacam pri kazdom kojeni,lebo ked jej uz netecie ako na zaciatku zacne sa jedovat. ako by bola leniva sa posnazit, niekedy ma uz od toho aj prsia bolia.

oacka
27. aug 2010

@prsky môžem potvrdiť,že pocity mamy strašne ovplyvňujú bábo, hoci sa ich mama snaží skryť. našu som vnímala ako urevanú a nespavú bábiku, no odkedy som si povedala,že ju predsa nejako dokážem utíšiť, že ve´d sa nemám kam ponáhľať, raz prestane plakať, tak normálne už ju nevnímam ako "problémovú", a ona naozaj plače menej, akoby mi viac verila,že jej pomôžem,ke´d je jej zle. fakt je to tak.

@miska1981 podľa mňa sú to biedne prírastky....

oacka
27. aug 2010

@vanesska ste ešte len na začiatku, to sa stopercetne upraví, neboj, u nás to bolo tiež tak.

oacka
27. aug 2010

@vanesska mojadonedávna papala každú hodinu, a teraz sa to už predlžuje, ale ešte má také dni a občas aj noci. uvidíš,raz nám za tým bude ľúto, keď od nás budú deti utekať za kamošmi! 😀 😀

petulka_1
27. aug 2010

@strapco13 No chcem aby sa naucil bez klobucikov, ale asi to chvilu potrva. Zacala som mu davat biogaiu na brusko tak sa to hadam upravi a ked bude spokojny tak sa skor nauci ako takto ked je v krcoch cely den.

miska1981
27. aug 2010

@oacka tak to potom my mame este biednejsie, ale podla dr. dobre 😒 🙂

vejula
27. aug 2010

čavte kočky....
čo sa tyka klobučikov tak mne sa na začiatku maly nemohol prisať aj ked mal ťah dobry ale ja velke naliate tvrde prsia bez bradaviek... tak mm kupil tie klobučiky ale malemu to cez ne vobec nešlo a pravdu povediac bolo mi to neprijemne a strašne neosobne ked som maleho necitila, tak sme sa sice trošku potrapili strošku si popakali alle zvladli sme to a teraz tam trčia tie silikonove potvory na poličke a že 10 ečiek za kusok silikonu, no desssss ako na tom zarabaju vyrobna hodnota max 10 centov 😠

Inač mne dnes dala kamaratka chorbaka do hlavy ked povedala že sa jej maly zda akysi chudši ako bol 😒 že do dlžky narastol ale už sa jej nezda taky tučnučky tak teraz mam strach či mi nechudne preboha. Vahu doma nemam takže odvažiť ho nemožem, mliečka mam dosť určite nehladuje ale mam strach či to mliečko nemôže byť nejake prislabe alebo či v nom nemože byť niečo čo dominikovi neprospieva 😖 ☹

strapco13
27. aug 2010

@vejula kolkokrat sme tu uz pisali, ze "slabe" mlieko neexustuje???? 😉
pokial sa ti natiahol do dlzky, tak samozrejme je vizualne chudsi....moj drobec ma bratrancov dvojicky v cca tom istom veku..su o 10dni starsi, ale sa narodili v 32tt..ale su len o 800g lahsi /kazdy zvlast, nie dokopy/...ale o 2 cm dlhsi....mas pocit, ze su ako spagetky, chuducky..a to moj, sice vazi dost, ale je tiez dlhy, tak oproti rovnako tazkym ale kratsim detom vyzera chudo..kym nezacnem skumat zahybceky a suncicky..proste ked ho porovnavam
musis brat do uvahy aj dlzku, a navyse deti nebudu donekonecna priberat rovnako...a ked sa to uz viac pohybuje, tak ide energia do pohybu, nie do tukovych zasob 😉