Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vejula
27. aug 2010

@strapco13 dakujem, ja viem že ste pisali že slabe mliečko neexistuje ale mne nejde nerozmyšlať nad tym že možno mi niečo chyba v strave alebo čo ja viem, no proste vymyšlam, či to mliečko obsahuje dostatok všetkeho či mam dosť vitaminov mineralov a všetkeho ostatneho... Zloženie každeho mliečka je predsa ovplyvnene krvou mamičky, či???

strapco13
27. aug 2010

@vejula je maly culy, dost cika a kaka?...ak si odpovedala 3x ano..tak mas mliecko, prave take ako on potrebuje
ty sa citis Ok /az na primeranu unavu/..lebo najprv ide do mlieka a az potom sa odoberaju ziviny z tela matky, tak ze to zacne citit ako abnormalna unava, poruchy psychiky, trasenie ruk, poruchy spanku / tym nemysli nedostatok spanku..ale napr dieta spi a mama pocita ovecky a spat nevie/
ale ak mas pocit, ze treba trosku dopovat sa ..tak bud vitaminy pre kojace mamy, alebo gravimilk..ale samozrejme zaklad je strava..toto su len doplnky

vejula
27. aug 2010

@strapco13 jo vdaka maly je čuly až až 😅 a ja v podstate tiež pokial mi maly dovoli si v noci pospať... ja som uživala doteraz vitaminy a pred par tyždnami som prestala tak snad by sa to neprejavilo chudnutim... Maly je ale inak sšťastne dieťa stale vysmiaty moc zlaty, snad keby mu niečo chybalo tak da vedieť

strapco13
27. aug 2010

@vejula tak zabudni na kamoskinu poznamku....niekedy su vyrieknute a narobia vela sarapaty..ak mas pochybnosti kedy ides najblizsie na poradnu..ev. sa dohodni s dr na prevazeni..ale podla mna netreba 😉

vejula
27. aug 2010

jo ale my ideme na poradnu až po vyše mesiaci 😅 no uvidime ako sa budem citiť rano... ja neviem ale večer mi vždy všetko pride čiernejšie ako rano 😒 a vela veci rozoberam....

vyvieracky
28. aug 2010

čo mám robiť ak sa mi dcérka Lea / má 4 mesiace,3 týždne / budí cez noc každú hodinu na kojenie?Cez deň mi to nevadí ale cez noc keď sa mám budiť každú hodinu.....:(.Takto vstáva od 3 mesiaca. Myslela som že jej idú zúbky. Ale zatiaľ nie. Preto som jej začala dávať večer po kúpaní 180ml nutrilonu HA( nutrilon HA jej začali dávať už v nemocnici 3-4 dni po narodení - nemala som dostatok mliečka po cis.r. ). Po ňom mi spinkala aj do druhej nad ránom. V poslednom čase si to akosi začala skracovať-začala sa mi budiť o 23.00, potom už o 22.00 a posledne už o 21.00 hod.,tak som jej vyskúšala dať trošku ryžového odvaru zmiešaného s mliečkom. Spinkala mi skoro až do tretej nad ránom. Tiež rozmýšľam či nemám slabé mliečko alebo jeho nedostatok. Potom sa samozrejme budila opäť každú hodinku na kojenie. Jedávam kadečo ( mliečna cupa, zeleninku, pijem aj čaj pre kojace matky + beriem tabletky na väčšiu tvorbu mlieka , zistila som že z anglickej slaniny mávam viac mliečka...ale každý deň zasa mliečne nemôžem, pretože so alergická na laktózu...)Poraďte čo mám robiť, a či to čo aplikujem a robím, robím aj správne. patricia

iva87
28. aug 2010

@vyvieracky ahoj, tak ja mam presne taky isty problem, doteraz mi maly spaval aj 7-8 hodin v noci, no posledny tyzden sa budi coraz castejsie, aj 7 krat za noc, tiez som mu skusala davat navecer nutrilon, kedze som si myslela, ze mam malo mliecka, ale vobec nespal lepsie, takze neviem co by mohlo byt pricinou. Pozeram,ze mame deticky rovnako stare, takze to predsa len mozu byt tie zubky. Tak za kazdu dobru radu a dobry napad dakujem 🙂

vyvieracky
28. aug 2010

...chcem ešte pripomenúť že malá spinká so mnou na posteli od narodenia. Ani za svet nechcela spať v postielke. A tak to zostalo až doteraz..... 😵

arrett
28. aug 2010

Ahojte baby, chcela by som vedieť vás názor. Som tehotná, no ešte kojim môjho 9 mesačného synceka. Kojila som ho už len ráno a večer. No v poslednej dobe sa na cicinku hneva. Chce sa kojit, no potiahne si 2x a začne plakať, zasa sa prisaje, ozuzluje, potiahne a znova rev. A keď nie to, tak má hryzie do prsníka. On by aj chcel, teší sa na kojenie, len mu asi nechuti. Udržiava ho, lebo som si myslela, že po narodení dietatka mu bude mliecko opäť chutit. No včera večer a dnes ráno som ho nenakojila, lebo sa to nedalo. Myslite, že mám ešte skúšať, alebo definitívne odstaviť?
Neuverite, ale som z toho neskutočné smutná☹ aj som si poplakala. Neviem si predstaviť nekojit ho. Boli to len naše chvíľky, naše maznanie sa, čas iba pre nás🙂 Ked som ho dokojila a on sa na mna usmial, alebo mi pohladil prsnik, alebo si bral bradavku do prdtekov a daval do pusy... sal a pritom pozeral na mna. Ach jaj, asi mám z toho väčšiu traumu ako on☹

luly13
28. aug 2010

@vejula mne moja svokra poslede navstevy vzdy komentuje adamka slovami, ze "a kde mas tie syslovske licka? nejaky sa mi zda chudsiii" . a je to presne tym, ze rastie aj dlzky, nielen do sirky 😉. no podla mna je aj tak stale tucko. to su proste len blbe reci. urcite malinky nechudne. nemozu byt nonstop ako gulky 😉 . tak to neries. ja ju vzdy zrusim 😉

jaruska8
28. aug 2010

@vyvieracky Takže to trvá už vyše mesiaca?? Lebo tretí mesiac je tzv. rastový šprunt, kožno to je tým. 😒

prsky
28. aug 2010

@arrett podla mna ponukaj, ale nenut ho. je mozne, ze sa k dojceniu vrati po porode. zrejme mliecko tecie pomalsie, ma inu chut - u nas je to zas opacne ako u vas - mala ma cuca skoro stale (ja som cca v 9tt).
@vyvieracky nocne budenie nemusi automaticky suvisiet s hladom. budenie skor suvisi s fazami spanku dietatka - zrejme ma tvoja dcerka kazdu hodku lahsi spanok, v ktorom "kontroluje", ci je vsetko ok. ty nevies pri dojceni spat? lebo ja som sacasom ani nebudila, v polospanku som ju pri jej mrveni sa prelozila na druhy prsnik, ona sa v polospanku prisala a spali sme dalej. ani neviem, kolkokrat sa v noci dojcime. mozno ti pomoze annagin clanok: http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

zuzkat1
28. aug 2010

ahojte..baby moja mala papa prikrmy asi stylom 5-10 lyziciel a dost...hura na prsnik... problem vidim v tom ze sa zobudi po prvom spanku o 10tej a v case obeda je uz unavena,ale zas ked ju dam spat zobudi sa o 2hej a to uz je pomaly olovrant☹ tak ja neviem... hladna nie je,lebo prsnik to isti... inak ani ked je "normalne" nezje viac ako 50ml... je jedno co jej dam...

leelo
28. aug 2010

@zuzkat1 ahoj. neviem, ci presne chapem tvoj problem, ale snad ta ukludni info, ze moj maly niekedy o 11.00 este len vstane po nocnom spanku. obeduje potom okolo 16-17 a mna to vobec netrapi. dokonca su dni, kedy zje len 2 prikrmy - povedzme obed a olovrant, hoci by mal vo svojom veku papat tusim 4x, no mna netrapi ani toto. mal by. no a co. zabijem sa, ked tolko prespi, ze nestaci jest? 😀 hladny isto nie je, mliecko pije, fakt to neriesim.
treba si to materstvo trosku v tom zhone aj uzit. bez zbytocneho vazenia, pocitania ml prikrmu, sledovania casu a nejakych harmonogramov. odkedy som toto prestala riesit a dokonca sledovat vahu maleho (nedostavila som sa na prevazanie k pedke), tak sme vsetci stastnejsi a maly je tak tazky, ze ho uz ani moj muz nevladze nosit.
babatko si svoj rezim urcuje samo, lebo nevie, ze napr.obedovat by sa malo o 12.00.
ked je malinka unavena, ajtak si bude riesit akutnejsiu potrebu, teda spanok, a nespapa nic moc. daj ju spat a nech obeduje hoci aj o 14.35. my vtedy niekedy este len vstavame po doobednom spanku 😉

lulusha
28. aug 2010

caute baby! prosim, poradte mi...moj maly ma dnes 3 tyzdne...narodil sa s hmotnostou 3440 g, z porodky sme isli s 3280... kojim s klobucikmi, lebo sa neprisaval...ocas sa podari aj bez klobucika, ale niekedy sa jeduje - nasadim klobucik a je v pohode...no ale na papanie ho budim cca kazde 2 - 2,5 hodiny (okrem noci- vtedy spi a papa cca 2x), papa maximalne do 20 minut, ale vacsinou tak okolo 12-15, teraz napriklad papal iba 7 minut a zaspal. Zozaciatku nepriberal, ba vaha ukazovala, ze chudol...az ked som ho zacala budit na papanie, vcera vecer mal 3570. No aj tak sa bojim, ze preco nepapa dlhsie...mliecko tecie prudom, niekedy sa nim az dusi a nevladze tolko pit...kojim bud poleziacky, alebo futbalovo...niekedy papa ukazkovo a niekedy sa zlosti, odtahuje, vypluva mliecko z pusinky...takze predpokladam, ze ho mam dost, len akosi jemu staci menej??? ja neviem, mam si odsat zvysok a skusit mu dat? ale pusu mi uz neotvori, ked spi...

zuzkat1
28. aug 2010

@leelo 🙂 asi to tak budem robit...dakujem

inak baby uz treti den mi nekaka... ja viem ze kym pije mm tak to neva,ale uz papa prikrmy..sice len 2 a v poslednej dobe tomu moc nedala,ale aj tak nemala by kakat kazdy den?doteraz tak kakala kazdy den vacsinou rano a teraz uz treti den nic... brusko nema tvrde a aj sa vyprdka ani ju to asi netlaci lebo je v pohode, len nekaka..neviem dokedy je to OK... dnes dostala slivkovu vyzivu na olovrant tak uvidim...

vejula
28. aug 2010

@luly13 jo aspon su z nich urastení chlapi vysokí jak jedle 😀 som si povedala že sa už nebudem nad tym zamyšlať... určite je to len preto že vyrastol a hotovo 😉

carodejnica
28. aug 2010

Dievčence dávam do pozornosti krásny článok (akoby ho annag písala)
http://koskovatriskova.blog.respekt.cz/clanok.a...

michaela80
28. aug 2010

@carodejnica krasny clanok...

klara_klara
28. aug 2010

baby potrebovala by som radu...maly posledne 2 tyzdne zacal pit takto...rano 5 minut....potom nic az okolo obeda ked ide spat 5 minut a vecer ked ide spat 2 minuty a krici akoze nechce viac...v noci si este 3 x pocucka a cez den sa to znova opakuje ako som napisala...zda sa mi to malo...no ano ma uy 1 rok aj mesiac a papa ranajky desiatu obed olovrant aj veceru...no doteraz pil viac a aj vecer nie len ubohe 1-2 minutove cucnutie...myslite si ze sa odstavuje alebo je to v jeho veku normalne takto malo? chcela by som kojit dalej lebo umele mu nechcem davat len neviem co upravit a ako to dalej spravne robit aby to mlieko chcel... dakujem za rady

fem
28. aug 2010

@klara_klara
neboj tomu sa hovori kojaci strajk, je to docasne...maly prejavuje svoju nezavislost, vzdy sa ho opytaj , ci chce mliecko, ci nie..ak ano daj, ak uz nechce, nic nevrav, zbytocne ho nepovzbudzuj ani nenut, mohol by potom uz vobec nechciet...po par dnoch by to malo prejst...je to indivdualne...ale opat ti bude "oddany" ...ak nie moze ist o odstavenie , uvidis...ale ak nutis, alebo si robis pred nim obavy...tak to moze byt horsie
inak taky velky moze uz za 5 min dost vela vypit, vacsie deti piju kratsie a efektivnejsie, vacsie mnozstvo naraz...takze na denny objem mu to aj staci 🙂

prsky
28. aug 2010

@zuzkat1 z mojho pohladu ti krasne papa 🙂 nasa sa dodnes napapa, kolko max chce a doplni brusko mlieckom - neriesim, jej to vyhovuje, ocividne prospieva - ja som dojcena nebola a mamina nas aj tak nenutila jest a tak to aj ma byt - ine by bolo, keby nejedla vobec nic. Tvoje dietatko sa zoznamuje s chutami a je uplne normalne, ze mliecko je pre nu stale prvorade. Do roka je babo aj tak dojca, jedlo je druhorade. Po roku zacnes vidiet, ze zacina mat aj urcite preferencie, ktore sa ale aj dost casto menia. Podstatne je byt pokojna, riadit sa instinktom, sledovat svoje dieta - ono ti naznaci, kedy je na co pripravene. Mozno ti pomozu annagine clanky, aj ked sa v nich priamo nevenuje tomu, kolko by take babo malo byt schopne jest - ono je to velmi indivindi:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

krakulka
28. aug 2010

Ahojte, idem sa postazovat na generaciu nasich rodicov. Som strasne rada, ze dojcim, ze sa mi to podarilo. Moc si to uzivam, hlavne ked vidim, ako sa Andrejko na mliecko tesi. Vcera sme zacali s prikrmami - mrkvicou. Andrejkovi to vobec nechuti, drobceka maleho dokonca z toho striasa, vypluva to. Mrkvicku mame mladucku, domacu. Davam mu do toho aj mliecko, takze je dobra sladucka. Zjedol dnes max. 1,5 lyzicky, co si myslim, ze je uspech. 😉 Mrzi ma to, ze za cely cas co kojim tak od svojich rodicov + svokrovcov nepocujem ine, len furt ma malo mlieka, ma slabe mlieko, uz by mala davat caj, prikrm, furt len koji, len to mlieko. (Andrejko priberal mesacne 1000g -800g). No dnes som dostala, ze preco nedosladzujem mrvicku. Ze to sa musi, lebo aj oni to pred 32r. robili. No marne som sa snazila vysvetlit, ze dosladzat nebudem.Nie je zdrave a hlavne pre take male deti. Oni si myslia, ze o mesiac uz bude papat snad vsetko. Ani raz ma nepochvalili, ze ako Andrejko krasne pribera z mlieka, ze to je fantasticke, ze kojim. Mamina kojila max. 3 mes. a svokra tiez. Pre nich je dolezitejsia normalna strava ako materske mlieko. Verim, ze my sme ina generacia a my budeme chvalit svoje dcery a nevesty za to, ze koja svoje deticky.

prsky
28. aug 2010

@klara_klara zaklad nenutit, ponukat (ale nie nasilne, iba sa opytaj a respektuj jeho nie). je uz vacsi, pokojne mu na zahnanie smadu moze stacit aj par minut.

klara_klara
28. aug 2010

@fem
@prsky
dakujem babky za odpovede...nechcem ho nutit, len by som chcela este pokracovat...verim ze sa neodstavuje...bude, sa snzit dalej a dufam ze to bude zasa dobre

strapco13
28. aug 2010

@krakulka len vydrz..nevsimaj si ich...ale nie je to starou generaciou...moja svokra sice mala take, ze zacat skor prikrmy, ale nikdy nesolit, nekorenit..dokonca si kupila rucny mixer, aby som malmu mohla u nich mixovat /neva, ze som v rom case iba pretlacala vidlickou 😅 /..tak som ju potesila a mixovala ...najvacsi gol na tom je, ze mi predtym..este v case len cisteho kojenia radila, aby som nemixovala, len pretlacala, aby maly vedel papat aj normalne a netrapila sa mixovanim..a kupi si mixer 😀 😀 😀 ..ale zlata..a stukala, ze ona mala slabe mlieko a ake ja mam urcite silne, ze je maly taky aky je
a moje babky..80r a 85 r su uplne stasne a hotove z toho, ze stale kojim a ko to malemu chuti..a ze mam kojit, kym to pojde...dokonca s tou mladsou /tatranskou/ som bola na prechadzke po smokovcoch a kojila tam na namesti..ani slovo, ze to nema..len tisko pozorovala s rozziarenymi ocami 😵
cize nie je to len generaciou...je to osobnym postojom
a ten Tvoj je v tomto pripade spravny a nedaj sa od neho odradit 😉 na ich "rady" sa len pekne usmej a mysli a rob si svoje

ericica
28. aug 2010

@krakulka pekne si to napisala....u nas je to podobne svokra,mama ten isty nazor,,,,a moja babka takisto oni take slovo ako latacna kriza nepoznaju len ze mas slabe mlieko skus dat um 😠 a darmo vysvetlujem nema to zmysel tak len radsej pomlcim.....svoju prvu dcerku som kojila len 6 mesiacov lebo som dala na ich reci....teraz si kojenie branim zubami nechtami a zatial sa nam dari....mala z flase nechce uplne ju odmieta 😵

krakulka
28. aug 2010

@strapco13 dakujem, ty si moje slniecko 🙂 🙂 🙂
Robim si svoje, snazim sa ich pocuvat jednym uchom dnu, druhym von, ale obcas, to zaboli pri srdiecku, ked to pocuvas stale. 😢
Inak aj moja babka 80r. tiez mi velmi chvali za kojenie, so stravou pre A. uz je to trosku ine. Ale velmi sa tesi, ze kojim a mam mliecko, ktore malemu chuti.

fem
28. aug 2010

@krakulka
nerob si starosti so stravou,moj maly tiez jedol najprv jednu , dve lyzicky mozno aj 2 tyzdne ..tak pomaly viac a viac 5,6 lyziciek...a urcite som nesledovala presne objemy...postupne sa nenasilne rozbehol...a tiez bol taky typ, ze sa striasal a oci mu scerveneli 🙂 , teraz papa krasne..kazde dieta je ine..niektore sa vrhne do jedla hr, hr..niektore je citlivejsie..hlavne pre kojene su tie chute nove, musia si navyknut...postupne, pomalicky, podla ich tempa...uvidis, kazdy den bude o trochu lepsi, len netreba mat prilisne ocakavania a nutit do toho dieta 🙂

strapco13
28. aug 2010

@krakulka tak sa tes, ze mas niekoho za sebou...popripade im vzdy povedz, ze babka s tebou suhlasi..a ta je starsia, tak ma pravdu 😉
mozno raz budes svojej dcere liezt na nervy a vnucka sa bude obhajovat tvojimi nazormi 😀 😀
ber to tak, ze oni chcu dobre...tak im podakuj, ze si to premyslis..alebo im povedz, ze uz si tam cukor dala 😅 ..jasne, ze ho nedaj 😉
inak mne drobec tu novu mladu mrkvu nechce..a on zozere vsetko a vela..podla neho je bez chuti 🙄 ..asi ma malo dusicnanov 😀 😀 😀