Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vejula
30. aug 2010

@miska1981 miška ja sa tiež často bojim a to od malička... či sa niekomu niečo nestalo nestane.... vieš čo je na to najlepšie??? nebiť sam.. vždy ked som sama začnu ma napadať blbosti... takže treba vyhladavať spoločnosť to je najlepšie 😉

labutka
31. aug 2010

@strapco13 @miska1981 tu som, reportaz latkovky vs. jednorazovky 25.8., nosenie deti 26.8. v Reflexe, link mam vo fotoblogu. 🙂 Reportaz o dojceni 23.4. a o prvych zubkoch 27.7. v Reflexe. 🙂

strapco13
31. aug 2010

@labutka latkovky, nosenie a dojcenie som pozerala 😉 a aj zubky som videla..a v duchu sa tesila, ze nase prve a zatial jedine 2 zuby vysli bez problemov 😵

prsky
31. aug 2010

@strapco13 @labutka to bola 🙂

lucik106
31. aug 2010

ahojte, poraďte mi prosím niekto, ako pomôcť tomu aby sa mi rýchlejšie tvorilo mlieko, malá ma posledné dni vyciciava, to bude rastovym sprintom, nestíha sa mi tvoriť mlieko... pijem čajíky, mala som aj gravimilk, mám homeopatiká-ricinus communis 5, robím si polievku aj vybublinkovanú som už pila a nič, neviete čo ešte vyskúšať? 😅

prsky
31. aug 2010

@lucik106 prikladat, prikladat, prikladat - nic ine nepomoze, len efektivne pitie..do par dni by sa mala laktacia upravit spotrebe 😉

divoska
31. aug 2010

@prsky a ricinum communis v 5tke potencii by tiez mohla nie?

prsky
31. aug 2010

@divoska sak secko, co pise, moze + senovku a kadeco, co sa odporuca, ale jedine zarucene je dojcenie 😉

elinka27
31. aug 2010

@zojec
ahoj,dnes sme mali celkom dobru noc ,co som maximalne vyvalena, mala sa budila kazde dve hodiny a ja som prikladala na striedacku raz k jednemu raz k druhemu prsniku, 4x cize 2x k jednemu, napapala sa a spala dalsie dve hodiny, a takto to bolo celu noc, plienky mala pociakane aj kakala takze si myslim,ze hladna byt nemohla.Rano sa tiez pekne napapala a potom okolo 11tej sme bojovali asi hodinu, napapana bola,ale stale plakala a cucuala si prsteky akoby od hladu, no ked som ju dala k prsniku tak tahat nechcela, len dudlala.Dala som jej trosku odsateho mlieka a zaspala, potom asi za hodinku sa zobudila a plakala, dala som jej zasa na striedacku obe prsia, tahala a dokonca som videla ze jej po brade tecie mlieko.Zaspala a spala 3hodiny v kuse, o 16tej sa prebrala to uz u mna bola laktacna poradkyna, ktora mi ukazala ako spravne prikladat, zistili sme ze to robim spravne, mala taha a aj papa,ked sme vystredali obe prsia, mala zacala mat prdiky, dostala stikutku a bola mrzuta,ale nevyzeralo to ze by bola hladna,prebalila som ju , snazila sa ukludnit dudlikom,no vzdy ked vypadol tak plakala dalej, nie a nie zaspat, skusili sme dat trosku mlieka striekackou vypila ho ale stale spat nechcela, ked sme si mysleli ze uz spi tak sa zasa prebrala, dali sme ju k prsiam,ale len dudkala a netahala bola vycerpana, normalne som pocula ako jej skrka v zaludku, oci sa jej od unavy zatvarali ale stale plakala a cucala si ruky, po 2hodinach bdenia bola taka vycerpana ze uz sa ani prisat nechcela a dala som jej UM z flasky, vypila este 40ml a zaspala.Tak co mam teda robit, mlieko mam,mala sa vie prisat tak v com je teda problem?Uz som vycerpana, nevzdavam to chcem kojit to viem,ale nechapem co robim zle.Uvazujem o kupe toho zazraku s cievkou, ale vobec si neviem predstavit ako by som to pouzila, ze ked bude vycerpana a hladna a nebude chciet tahat tak ako ju s tym teda nakrimim?

divoska
31. aug 2010

@prsky holt ja na tu svoju homeopatiu uz nedam dopustit tak to bolo prve co ma napadlo 🙂

prsky
31. aug 2010

@divoska 🙂 ono nenadarmo sa hovori, ze dojcenie je hlavne v hlave a ak tomu pomoze homeo, alebo cokolvek, v co mamina veri, tak hor sa do toho.

prsky
31. aug 2010

@elinka27 problem nie je v nicom, je este malinka, treba zatat zuby a vydrzat (lahko sa hovori, tazsie robi ☹ ). ja by som ju na tvojom mieste nosila v satke alebo babyvaku - nam pomahalo iba to. a dudel by som nepouzivala, hlavne ked mate takyto problem (ak si este necitala, kuk preco: http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-... )

elinka27
31. aug 2010

@prsky tak ta laktacna co u mna bola jej skusala dat dudlik,vraj preto ze potrebuje cucat a aby som ju nemala len stale na prsiach a nenicila si bradavky 😕 tak ja viem,ze musim vydrzat a vsetko ide bokom momentalne, manzel mi hodne pomaha a venuje sa starsiemu synovi,ja na neho naozaj nemam kedy stale som len pri malej.Az mi je ho luto,lebo vidim,ze tym maly trpi.Ako ju mam teda dokrmit,ked jej je malo a je vycerpana na sanie?Myslite ze mam skusit ten suplemetor?UZ som su ho objednala, neviem za kolko to pride,je to teda suma 37€ aj s postovnym,ale tak snad nam to pomoze.Lenze co dovtedy,ked nemam dat flasku?Dnes som jej ju dala,ale neviem ako inak som ju uz chuda mala dokrmit,ked ledva drzala oci od unavy otvorene, a striekackou sa bojim,ze ju zadusim,ked sa naposledy tak rozkaslala ze jej zabehlo

prsky
31. aug 2010

@elinka27 pravdupovediac som na toto ja kratka, skus vyplnit annag dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... , pomohla viacerym babam aj na dialku, zial, nic lepsie ti, okrem toho nosenia, neviem poradit. mozno nieco napadne ostatne baby.
ale udivuje ma, ze skolena laktacna poradkyna odporuci dudlik 😲

elinka27
31. aug 2010

@prsky no ona len skusala,ze ho bude chciet.Ten dotaznik som vcera vyplina tak uvidim, a zatial budem bojovat nic ine mi neostava,len sa bojim,ze mala bude mat lepsiu vydrz ☹

prsky
31. aug 2010

@elinka27 drzim palce, katka ti urcite odpovie, len je zrejme dost vytazena, tak to mozno potrva. drzte sa.

keminek
31. aug 2010

@elinka27 jedna věc je navýšení mlíčka, když myslíš, že máš málo (máš IP). Druhá věc je způsob sání malé. Jestli se správně chytá, jak saje, jestli polyká moc vzduch nebo chce být furt u prsa a z jakých všech důvodů atd. A to se bude lepšit, jak poroste, tak přikládej, vydrž.

strapco13
31. aug 2010

@elinka27 kym bol krpec maly a nevedela som, ci potrebuje len moju blizkost alebo je hladny..tak som mala taky speci trik...dala som jej cmulat moj ukazovak bruskom nahor, takze sa dotykal podnebia..ak sa maly rychlo ukludnil a len tak si podudkal, tak som vedela, ze potreboval len moju blizkost, ak sal tak, ze mi skoro nechet odtrhol tak bol hladny..to ho neukludnilo nic
z toho co pises mozes mat narocne dieta, je tu aj tema https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/narocne-deti-ake-su/
ak mas taketo dieta..pomoze jedne tvoja stala pritomnost a dieta ti to odplati vsetkou svojou laskou..ale tu je urcite potrebyn nejaky ergonosic alebo satka 😉

prom
31. aug 2010

ahojte. tak moj problem s hryzajucou dcerkou sa vobec nevyriesil. Na dvorci na prsi mam stale otvorenu ranu, davam si na nu Bactroban, takze uz nastastie nehnisa, ale vdaka hryzaniu pocas kojenia sa nema sancu ako zatvorit. A v podstate trpi uz cely dvorec, lebo dcerka ako sa prisaje tak sa naozaj aj zahryzne. Som to skusala zistit prstami a ano, normalne sa mi pricvakne na bradavku a saje si, darmo ju odpojim a skusam prilozit inak, urobi to iste, akokeby jej to bolo teraz takto prirodzene a pohodlne. Nechapem ako sa jej mohol znicoho nic tak pokazit sposob kojenia, zubky uz ma dlhsie, spodne jednotky jej vysli pred 2 mesiacmi, potom horne..teraz uz zacinaju vykukovat horne dvojky. SOm z toho uplne nanic. Lebo si neviem predstavit co bude dalej, ako do nej dostanem nejake tekutiny. Lebo flasky, pohariky.. to vsetko len skuma, potiahne si velice malo. Dudlik nikdy tiez nechcela.. len moje prso.. Budem jedine dufat, ze smad ju snad donuti sa aj napit napr. z poharika. No a plus ako to zvladneme psychicky tie prve dni a noci, predsa len je tam ta psychicka fixacia na moje prso.. to bude placu ojojoj.. ale ja uz vazne dalej takto nemozem, lebo zazivam ukrutne bolesti pocas kojenia a aj hodiny po tom. A to kojim v podstate len 4x za 24 hodin. No mrzi ma to velmi.. ☹ dufala som ze to jej hryzenie bude zalezitost par dni, ale uz je to skoro 3 tyzdni a je to len horsie a horsie

ppppp
31. aug 2010

Ahojte ja by som Vas tiez poprosila o radu. Mam 8 tyzdnoveho chlapceka a uz 3ti tyzden dokrmujeme UM viem, ze to nebolo asi najlesie riesenie, ale vtedy som uz viac nevladala. Maly mi stiahol oba prsniky a stale nervozny a placlivy a ja bradavky take, ze som pri kazdom prilozeni plakala. Mliecko este mam aj stale kojim aj dokrmujem. No najradsej by som iba kojila. Len neviem ci mam malemu pri jednom kojeni dat vypit oba prsniky al. iba jeden??? a ked nestaci tak potom dokrmit?? velmi pekne dakujem za pomoc 😉 😵

strapco13
31. aug 2010

@prom a skusala si , ze ak sa zahryzne, tak jej proste prsko schovas po polhodke ponuknes znovu a aked nehryzne nechasa jhryzne zas zoberies..nam to pomohlo..lenze mna nehryzol pri kojeni ale po..vramci bavkania sa s bradavkou
a necha si drobec mnaipulovat s bradou pri kojeni..ze by si jej nejak skusila napravit prisatie?

strapco13
31. aug 2010

@ppppp najprv ti hodim nejake linky..potom nieco napisem 😉
http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

cize bolesti bradaviek vacsinou znamernaju nespravne prisatie a z toho vzniknutu ranku a infekciu...cize skontroluj a ak treba uprav prisatie, tym sa vylieci ranka plus bradavky si po kojeni natieraj Bactroban, Canesten, pred kojenim neumyvaj, casto vetraj
akonahle sa upravi prisatie a budete sa kojit na poziadanie, tak stupne produkcia mliecka tak, ze zrusite UM 😉
kazde dieta je ine..niektore potrebuje jeden prsnik na jedno kojenie, ine oba a niektore deti vypiju jeden prsnik a druhy nacnu..dokonca kazde jedno kojenie je ine..ty tiez neziez vzdy rovnako vela 😉

a viem ake su to bolesti pri kojeni..presla som si tym..ale da sa to prekonat a ked vydrzis..budes si uzivat kojenie tak ako ja teraz 😵 😵

prom
31. aug 2010

@strapco13 no ona sa v podstate teraz len koji pocas noci2X alebo cez den 1-2x ked ide spat. Takze ponukanie po polhodke by nefungovalo. A skusam ju usmernit, to prisatie.. ale nic.. stale sa zahryzava, spodnymi aj hornymi zubami.. mliecka mam dost, hoci kojim iba z jedneho prsa, nikdy nebol problem. Aj sa mi spusta vcelku rychlo, takze by to nemalo byt o nedockavosti z jej strany. Teraz si aj stiskam bradavku, aby som si ako tak ztlmila to zahryznutie/bolest. A vlastne uz ani necitim, ci sa mi mlieko spusta, cez tu bolest. Ale pije tak asi ano, potom sa sama odpoji a ja ju prekladam do postielky, ona je v pohode a ja utekam si osetrit prso.

prom
31. aug 2010

este aby som upresnila, ona ma nehryzie po kojeni, ako ked sa len hraje s bradavkou, ona sa zahryzne hned na zaciatku kojenia, napije sa a sama sa odpoji

ppppp
31. aug 2010

@strapco13 Dakujem pekne za linky, vsetko to preluskam.. Bradavky su uz zahojene resp. mala som problem iba s jednym prsnikom a stacilo zmenit polohu dojcenia. Predtym sme iba posediacky a teraz uz lezkame a je to ok. Momentalne sa tiez tesim na kazde kojenie len keby toho mliecka je viac, ale verim ze sa to rozbehne 🙂 Dakujem za rady a ochotu

strapco13
31. aug 2010

@prom tu polhodku som len tak povedal..mozes skusit aj po 5 min..proste jej dat najavo, ze ked hryzie..prsko nebude
neviem, ci ti pomoze clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/hryzie... ..lebo skusit nieco vysvetlovat 11 mesacnemu je asi rovnake ako pubertakovi 😅

prom
31. aug 2010

@strapco13 vdaka, tie clanky uz mam davno prestudovane. no budem skusat jej to prso zobrat na chvilu, ale neviem, neviem .. ked to spravim bud ma zo mna srandu, ze sa mi smeje do ksichtu, ze co to nacvicujem alebo chytne nervy, a uz sa nechce prisat vobec. presne ako pises, ako pubertak 😅

strapco13
31. aug 2010

@prom ten usmev a sibalstvo v ociach a cvak po bradavke poznam...chce to trpezlivost a vydrzat, dat nejake hryzatko a po chvili ak nebude plakat zas prilozit
alebo kup chranice na zubky ako maju boxeri 😀 😀 😀 ..to teraz srandujem 😉

akdarka
31. aug 2010

ahojte, prosim vas o info kolko by malo vypit tyzdnove babatko - ma 4000 g. na jedno papanie, pripadne za den. dakujem 🙂

strapco13
31. aug 2010

@akdarka kojis?
v prvom rade zabudni an nejake vazenie, tabulky a pod..kazde dieta je individualne
vypit ma tolko aby malo dostatok pocikanych a pokakanych plienok, kludne, cule, nie apaticke, sleduj fontanelku
a preluskaj sa strankou http://dojcenie.wordpress.com/ ...su tam clanky, ktore ti pomozu uspesne sa kojit a uzivat si to 😉