Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
5. sep 2010

@janefonda je to normalne, ja som travievala vecery na gauci pri zapnutej telke s malou na dide 😉 neskor sme sa nosili. kuk clanok http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

prsky
5. sep 2010

@zfidorka pomaly zavadzaj aj take potraviny. daj si napr paradajku a pockaj den-dva, ci sa to prejavi. ak nie, mozes jest paradajku. takto postupne zaved vsetko "rizikove" - vzdy jednu potrvinu v priebehu 2-3dni. prejavy mozu byt rozne - od bolesti bruska po vyrazky - tak ako ked sa prejavi alergia. annag o tom trochu pise tu http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

janefonda
5. sep 2010

@prsky dakujem, ten článok som si už čítala viac krát, len ma to prekvapilo, lebo tento štýl papania máme posledné dva-tri týždne. Predtým to tak nepotrebovala. Teraz mi to nevadí, ale úprimne si neviem predstaviť mať dve deti, a jedno by potrebovalo stále toľko papať, veď mne už na nič iné celé poobedie neostáva čas. No ale v poriadku, tak bude papať koľko si bude pýtať. Kým je mliečko tak ju určite nenechám hladovať.

prsky
5. sep 2010

@janefonda neboj, aj toto je faza, casom sa to zmeni. ono na nieco si zvyknes a babo si to zo dna na den zmeni 😉 ono to nie je o hlade, skor chce byt na tebe nalepena - skus si ju priviazat do satky, nosica - nam to pomohlo, akurat som si nemohla sadnut - upokojovalo ju pohojdavanie alebo ked som sa hybala (varila, upratovala).

strapco13
5. sep 2010

@janefonda jednak to co ti pisala @prsky ...len dodam..ze kolo 3 mesiaca je rastovy spurt..takze ta jej "nenasytnost" moze byt aj z tohto dovodu
mliecko sa ti prisposobi dopytu..cize cim viac ju budes prikladat, tym viac mliecka sa ti vytvori..az bude tolko, ze malej bude stacit a prestane tak casto papat...do dalsieho spurtu kolo 6. a potom 9. mesiaca 😅

miska1981
6. sep 2010

ahojte idem si k vam opat po radu...

zacala som nejako stracat mliecko...viem, ze niektore tvrdite, ze to nie je mozne, ale je. doteraz som cisto len kojila, nedavala som ani caj ani vodicku, sice som sa natrapila, stale bolo nieco, ale islo to. posledne dva tri dni sa mi zacalo tvorit o moc menej mlieka ako doteraz, robim vsetko preto, aby sa mi zvysila tvorba, uzivam more milk plus, pijem vineu, caj pre kojacie, caro, homeo, odsavala som aspon na noc, lebo ked som cez den, nestacilo sa mi vytvorit do dalsieho kojenia. kojim na poziadanie cca kazde 2 hod. som z toho fakt nestastna
☹ ☹ ☹
mam prestudovane vsetky annagine stranky a uz som si myslela, ze som v kojeni odbornik, ale proste to nejde.
moja otazka je:

za tyzden ma mala 4 mesiace mozem odvtedy davat prikrmy napr.zeleninku aj ked budem nadalej kojit, aspon raz denne, lebo sa chcem vyhnut UM? alebo je to este skoro a prinajhorsom dat UM. nechcem nechat malu plakat od hladu, vypije oba prsniky a potom este chce a uz nie je. a v jednom sa mi od zaciatku tvori menej a teraz uz uplne malo.
co by ste mi poradili, co je pre babatko lepsie UM ci prikrmy, samozrejme nebudem to vzdavata a casto ju budem prikladat.
dakujem za kazdy nazor.

prsky
6. sep 2010

@miska1981 zrejme ide o tzv laktacnu krizu - babo prechadza tzv. rastovym spurtom a ma vyzaduje zrazu viac mliecka - preto sa ti zda, ze ho mas menej. treba prikladat ozaj casto (tak ako si dieta vyzaduje) - aj kazdu pol hodinu a aj ked sa ti bude zdat, ze v prsnikoch nic nemas. ono mliecko sa tvori hlavne dopytom (=sanim), takze ak nebudes prikladat, tvoje telo si nema odkial "vycucat", ze ma nakopnut "vyrobu" 😉 a okrem prikladania musi dietatko sat, nielen "dudkat" ale to asi vies.kriza sa moze zopakovat v 6. a 9. mesiaci

miska1981
6. sep 2010

@prsky ja ked ju prilozim a nejde jej ani ked stlacam zacne revat, takze ona na prazdno dudlat nevie. 😒
a fakt mi vypije oba a stale chce. z kazdeho pije len chvilu zo tri minuty, ked som ich mavala naliate pila dlhsie, ale teraz staci chvila. a co mam robit ked je hladna? zatial to riesim tak, ze jej dam dudel, ona sa trosku ukludni, lenze takto ju klamat nechcem.

prsky
6. sep 2010

@miska1981 a ked si stlacis dvorec rukou, mliecko ide? lebo moze byt problem aj v tom, ze mas bud slabsi spustaci reflex, alebo mala sa neprisava uplne spravne a tym padom jej mliecko nejde tak, ako by si zelala...babatka sa zvyknu hnevat, ked je prud mliecka slaby alebo naopak silny. ja by som sa na tvojom mieste nakontaktovala na laktacnu poradkynu, najlepsie by bolo, keby mohla prist k vam (alebo ze by ste sa niekde stretli) a ona by posudila vas problem. bola by skoda prejst na UM alebo prikrmy takto skoro. http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
pri najhorsom mozes skusit aj toto http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

janefonda
6. sep 2010

@prsky
@strapco13 dakujem za vcerajsie rady a podporu 😵

monulicka
6. sep 2010

@miska1981 ja mam podobny problem. aj moj syn bude mat.na bud.tyzden 4 mes. a posledne dni mi robi to, ze pije z jedneho prsnika cca 3-5 min., potom sa zacne odtlacat a jedovat, dam ho na druhy, tam sa situacia zopakuje,. Rozdiel je v tom, ze ja ked si prso stlacim, mlieko tam je. U nas mozno ide aj o neefektiivne sanie, lenze tie prve minuty pije v pohode. Az potom akoby zacal cuckat a nepomaha ani stlacanie prsnikov. Ked ho z prsnika odlozim zacne plakat. tak ho nan zas prilozim, trochu cucne a niekedy sa jeduje tak, ze bradavka v ustach a tie dokoran...ani sa nesnazi sat.
My mame problem s nepriberanim, teraz vo stvrtok ideme k Dr. na prevazenie..a ak sa to nezlepsilo od min.stvrtka, budem musiet zacat s UM 😔
bohuzial napriek zvyseniu frekvencie dojcenia, maly zatial nepribral ani deko...takze do stvrtka uz asi ani nepribere...

strapco13
6. sep 2010

@monulicka a nemas ty skor silny tok mliecka..vtedy sa dieta tiez odtrha od prsnika, lebo sa zakuckava..ked sa odtiahne..strieka mliecko?....lebo ak ano, skus cigaretovy = noznicovy uchop, priskrtis tok mliecka
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

monulicka
6. sep 2010

@strapco13 praveze mi mlieko nestrieka, ani nemam pocit preplnenych, tvrdych prsnikov, neviem preco tak reaguje 😕
ale ked ho vodim pit, hned od zaciatku prehlta rychlo...neni to jak na tom videu na stranke..preto neviem, ze ci pije rychlo bo mu rychlo tecie alebo preto, ze plytko saje a teda nic netecie 😕

prsky
6. sep 2010

@monulicka ono mliecko nemusi striekat a napriek tomu to moze byt pre babatko silny prud. urob si ten test s cigaretovym uchopom. ak bude pit syncek pokojne, tak ho pouzivaj 😉

monulicka
6. sep 2010

@prsky uz som na to myslela, ze to vyskusam, ci mu toto nerobi problem...ale ako sa to spravne robi? 😕

monulicka
6. sep 2010

@prsky aha, uz som to nasla na stranke..tak nic 😉

miska1981
6. sep 2010

@monulicka ja ked si stlacim po kojeni prsnik nic mi netecie takze tam asi nic nebude 😒
aj my mame problem s priberanim, ale to uz od narodenia pribera menej tento tyzden len 60g ale na vahu sa uz nepozeram tym a stresovat nechcem.
mne robi to iste ze zacne revat odtahovat sa to preto, ze jej netecie tak ako na zaciatku kedy jej rychlo tecie.

@prsky mne hned po prilozeni netecie chvilu to trva potom zacne tiect to pije pekne a zachvilu prestane, leo uz netecie.
a ak to je laktacna kriza co mam robit? vsak hladnu ju nemozem nechat, myslim, ze sa prisava dobre odkedy mam kojaci vankus.

a keby som musela niecim dokrmit je lepsie UM ci prikrmy vo forme nejakej zeleninky pre 4 mes.babo?

zuzana39
6. sep 2010

ahojte,ja sa tiež pripájam,mám ten istý problém ako miska1981 akurát som si sem prišla prečítať čo robiť.Chem skúsiť more milk plus,teraz som o ňom čítala,som zúfalá.Svokra tolko do mňa hustí,že mám slabé mlieko,že som jej pomaly uverila a vážne som skúsila odsať,trvalo mi to 25min,odstriekala som 70 a to mliečko bolo priesvitné až modrasté ☹ Mám síce tretie dieťa,ale toto jediné kojím a nechcem ani za svet prestať! Ale je mi ho lúto,ked ho vidím ako ťahá a nejde mu to.Prikladám ho každú hodinku a ešte aj v noci sa budí každé 2 hodiny a prikladám ho.Nepomáha to a trvá to už 4dni.Neviem ako dalej ☹ ☹ ☹

monulicka
6. sep 2010

@miska1981 nas maly zasa na zaciatku pekne priberal....to az teraz, po 6 tyzdnoch, ked sme boli opat v poradni mu zistili ze tak malo pribral...a pritom pri narodeni mal skoro 4 kila 😕

miska1981
6. sep 2010

@monulicka a ako ti teraz pribera?

monulicka
6. sep 2010

no, v poradni zistili ze za tych 6 tyzd.pribral len 200 g... 😔 tak som vo stvrtok zmenila cely styl kojenia, zvysila frekvenciu apod. a dnes zistila ze ani tak nepribral..pritom takto vyzera zivy, usmievavy a nie nejak nezdravo

strapco13
6. sep 2010

@zuzana39 dieta odsaje viac ako odsavacka...
naozaj mlieko slabe neexistuje
co sa tyka farby..prve mliecko - kolostrum je zltkaste, potom cca mesiac je prechodne mliecko , to je biele a potom je zrele materske mlieko a to je skor vodnate a s nadychom do modra...ja tiez zake mam, stale sa kojime a maly ma 10,5 kila
ked si treza odstriekavam na kasu vecernu..nie na kazdy den mi to vyjde..lebo s odsavackou neodsajem nic a rucne odstriekam niekedy 20 ml z oboch prsnikov /kojim nastriedacku/ ale vacsinou kolo 7ml..ale maly ked saje, tak ho pocujem prehltat, cize on si odcuca ovela viac

ak je mama nervozna..tak dieta je duplom nervozne a riesi si to cuckanim
a ste navyse v obdobi rastoveho spurtu..takze klud, prikladaj, stlacaj prsnik, pi tekutiny, kludne skus aj tie tabletky..a ak bude tvoja obvodacka ochotna, moze ti predpisat Costi...jeho vedlajsi ucinok, je podpora laktacie

prsky
6. sep 2010

baby, najlepsie, ako mozete situaciu riesit je skontaktovat sa s laktacnou poradkynou - mate akutne problemy, tu nepomoze citat internet a hladat riesenie na fore (lebo aj tie rady ked zacnete aplikovat, tak to chvilu trva, kym to zaberie). takze kuk sem, najdite si poradkynu vo svojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

@miska1981 dala som ti odkaz na annagin clanok o dokrmovani

prsky
6. sep 2010

@zuzana39 ja mam 21 mesacnu dceru a v noci dojcim kazde 2 hodky 😉

miska1981
6. sep 2010

@prsky aha dik, ja uz nevidim dobre takto vecer 😉
@monulicka podla mna to nie je strasne malo, mne pribrala okolo 400 za mesiac a je dobre.
zalezi aka je ak neplace od hladu tak je dobre. ona moze rast do dlzky, alebo ak je ziva tak to vykopka nozkami 😉

prsky
6. sep 2010

@miska1981 v pohode, mne sa stavaju horsie veci a castejsie ako je mi mile 😉

annag
6. sep 2010

ahojte mamičky, prosím, prepošlite mi IP, na ktorú mám odpovedať, resp. mi opäť napíšte problém, ktorý Vás trápi, lebo už staré maily nestíham otvárať a zrejme je i situácia úplne iná. veľmi pekne ďakujem za porozumenie a trpezlivosť 😔

annag
6. sep 2010

@zuzana39 koľké mamičky by chceli odsať 70 ml za 25 minút , je to veľmi, veľmi dobré množstvo. A presne tak má mliečko vyzerať - modrasté, ako voda 😅

ale - nás vôbec nezaujíma, koľko odsaješ, nás zaujíma, či je bábo samé schopné takto veľa piť - mamička môže mať prsníky na prasknutie a bábo môže zostať hladné a naopak, môže mať zdanlivo prázdne prsníky a neodsať ani kvapku a ono si vypije veľa mliečka.

A nie je náhodou len vystresovaný ako nad ním obidve lamentujete? Spáva cez deň dobre?

skrecok
6. sep 2010

@zuzana39 Slabe mlieko neexistuje, ked si odsala 70ml, tak to je ok. Nesmies byt nervozna inak mliecko nepojde. Ja to poznam, mavala som aj take obdobia ked som bola velmi zufala... Kojila som maleho 19 mesiacov, nebolo to lahke. Este teraz mam nejake kvapocky MM a maly si cucne aj 3 krat denne. Costi aj mne velmi pomohol. 😉

leelo
6. sep 2010

@annag katka, ahoj 🙂 ja nemam ziadny problem, chcem ti len podakovat za to, ze si dojcenie prave tvojou zasluhou uz dlho uzivam a verim, ze este riadne dlho budem 😉 velka vdaka!