Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
8. sep 2010

@ivv moja mala isty cas odmietala zeleninu a jedla iba maso. potom zrazu zmenila chut a jedla len prilohu (ale len ryzu, zemiak alebo cestovinu vypluvala). potom zas jedla iba zeleninu. teraz jedava hlavne ryzu, zemiaky, zeleninku a trochu masa, nepohrdne cestovinami. a ked mi teraz zje 80ml /tak odhadom, lebo mnozstva jedla uz neriesim/, tak skacem 3m vysoko, ze ako sa napraskala. kedze ti spapa celkom slusne mnozstvo jedla, nedivim sa, ze sa dojci iba 2-3x denne (co nemusi byt problem, ked sa napije dostatocne).
ako pise strapco, spomal s prikrmami, skus jej zeleninku dat tak, aby sa s nou mohla zoznamovat aj sama rucickami - ja som davala takmer od zaciatku nakrajanu zeleninku na kusky, ktore si brala do rucicky a ocuckavala ju alebo som pucila vidlickou a krmila (to ale nemalo taky uspech). a hlavne do jedla nenutit a nerobit z toho velke halo (rozhodnite sa, ako budete jedlo podavat a tak to robte, ona si zvykne - nie, ze raz popucite, potom rozmixujete a na treti den kusky). ked nebude chciet papat, nedat nahradu, ponuknut MM - to jej bude urcite stacit. nechaj dcerku, aby si urcila sama tempo, ktorym sa chce zoznamit s jedlom.
inak neviem preco, ale niektorym detom (aj mojej dcere) viac chutia kyslejsie veci - jogurt ma rada cisty biely, dnes sa mi napraskala jablckami - padavkami zo zahrady, ktore som si doniesla na kolac, lebo ja mam z nich kysly usmev, tak na nic ine dobre nie su a miluje zavarane sladkokysle uhorky 😕

strapco13
8. sep 2010

@krakulka skus mu dat cervenu repu do jedla 😉

prsky
8. sep 2010

@krakulka annag pise o zeleze tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p... toto: Okolo 6 mesiacov sa objavuje potreba doplniť železo. Príčinou anémie u detí zapríčinenou nedostatkom železa je nerovnováha medzi zásobami železa a príjmom železa na jednej strane a jeho potrebou na rast na druhej strane. Napríklad obsah železa v materskom mlieku i neupravenom kravskom mlieku je rovnaký. No kým z kravského mlieka je využiteľnosť len okolo 10%, z materského mlieka je to 50-80%, podobný rozdiel je i so železom v iných potravinách. Preto pri prechode na príkrmy treba zabezpečiť veľmi dobrý prísun železa. Potrebu železa podmieňuje rýchlosť rastu bábätka. Keďže bábätko si robí zásobu železa až v posledných týždňoch pred pôrodom, deti narodené skôr, deti s nízkou pôrodnou váhou pod cca 3kg alebo deti , ktoré rýchlo rastú, si potrebujú doplniť železo už pred 6 mesiacom. Stačí, ak sa zásoba železa doplní kvapkami, plné dojčenie môže pokračovať. Veľa mamičiek je vystrašených, ak im pediater povie o anémii, nedostatku železa. Je to však bežný jav, ktorým si prejde väčšina detí v období medzi 6-24 mesiacom, ale i neskôr, v obdobiach ďalších rastových špurtov, napr. v puberte. Množstvo železa v materskom mlieku neovplyvňuje množstvo železa, ktoré prijíma mamička. Ak teda bábätku železo chýba, musí sa dopĺňať priamo nemu kvapkami.

krakulka
8. sep 2010

@strapco13 normalne ju uvarit? videla som ju v Albertovi, mali bio repu. Skocim ju zajtra kupit.

annag
8. sep 2010

@vejula ďakujem, malý sa veru nudí 😅 , už si sa opozerala 😀

prsky
8. sep 2010

@krakulka uvarit v supke minimalne 20 minut (pichni vidlickou, ked bude makka, tak je hotova), nechat trochu vychladnut, osupat, potlackat/postruhat a so zemiacikom je to velka mnamka 😉 a varit v supke preto,aby sa nevyplavilo farbivo

strapco13
8. sep 2010

@vejula mama je na mlieko..ostatni ludia na srandu 😉 ...proste si s nim v kuse a je vyteseny z niekoho noveho..vobec si to nevsimaj

strapco13
8. sep 2010

@prsky jej dobra rada..ja som varila bez supy..a bolo to take mdle, co sa tyka farby...len strasne dlho trva, kym sa repa uvari

prsky
8. sep 2010

@krakulka inak ja som nikdy repu nejedavala, ale od kedy som ju spravila Lale, tak ju normalne mam rada v salatovej podobe- tiez ju uvarim, potom osupem, postruham, pridam nadrobno pokrajanu cibulku a zalejem to sladkokyslym nalevom - vyborne k pecenemu masku a zemiakovemu pyre - juuj, uz sa tesim, to je take nase oblubene jesenne/zimne jedlo 🙂

krakulka
8. sep 2010

Andrejkovi robil Dr. kompl. krvny obraz, aby vedel ake ma hodnoty. chcel ho poslat k kardiologovi, pretoze sa mu neuzatvorila na srdiecku prepazka. Vraj uz sa mu stalo, ze nakoniec detickam zistili nedostatok zeleza. vraj selest, ktoru u neho pocul, moze mat rovnaku diagonozu. takze sa mu nakoniec potvrdilo, ze zelezo chyba, asi to bude ten problem. No nevadi, aj ked bude musiet Andrejko papat kvapky, urcite bude dobre, doplnit ho aj prirodzene - potravinami. Inak on stale rychlo rastie, v 6 mes. mal 70cm a 8300g. A ja sa stale cudujem, preco mne tak vyliezaju oci, ked niekde vidim zavaranu repu. Mozem ju jest stale. 😀

vejula
8. sep 2010

@annag 😅 asi ano dufam že mu to neostane do dospelosti a nebude mať za každym novu frajerku čo si staru okuka 😀 😀 😀

prsky
8. sep 2010

@strapco13 ja som tiez prvykrat varila osupanu a kukala som jak puk, ze preco je taka ruzova. zle som si precitala recept na nete, tam na to upozornovali. takze len predavam svoju skusenost dalej 😉 a chcem skusit na jesen aj cviklovu polievku

krakulka
8. sep 2010

@prsky , @strapco13 dakujem vam, uvarim a napisem ako chutila. 😉 samozrejme neosupanu budem varit.

vejula
8. sep 2010

@strapco13 vy to tiež tak mate???? no mne to minule bolo take blbe ked som s nim išla v kočiku a stale plakal aj som sa mu prihovarala a skušala všetko možne nič nepomahalo a potom som stretla byvalu susedku a ja jej vravim no že akysi nje nervozny a nemožem ho utišiť. A ona len na neho pozrela a maly uškrn od ucha k uchu... A ona mi povedala že maly chce len pozornosť.... Som si pripadala jak nejaka macocha že sa o vlastne dieťa nezaujimam 😖

strapco13
8. sep 2010

@prsky a ako dlho sa vari taka v supe?..lebo na kocky to trvalo strasne dlho...musim niekde zuohnat tie baby-repy

strapco13
8. sep 2010

@vejula mala si jej povedat..ze teta, prisli ste mu smiesna 😝
my take nemame..bud mrnci na vsetkych a vsetko alebo sa usmieva

vejula
8. sep 2010

@strapco13 😀 😀 😀 tak to by bol odpis... no u nas nie doma plače o dušu a pride niekto novy tak sa rehoce... nechapem

strapco13
8. sep 2010

@vejula no chce to zmenu asi..chodit medzi ludi..co doma to uz za tie 4 mesiace okukal, pozna, kazdy kut, nudi sa
skus mu pootvarat postupne kuchynsku linku..uvidis tie vytrestene ocka 😀

prsky
8. sep 2010

@strapco13 ja som mala zatial take stredne velke /kupovala som v Bille/ - trochu vacsie ako dlan a varila som okolo 45min az hodinu. picham do nej vidlickou a ked sa tam lahko da zapichnut, tak ju vypnem a necham vychladnut vo vode (ona este trochu "dojde")

vejula
8. sep 2010

@strapco13 no to hej... všetko ho zaujima za všetkym sa načahuje... ale najlepšie je že všetky hračky čo mu dam pod nos ohrdne a načahuje sa za poharom kde mam kavu alebo za nejakymi fakturami... ja nechapem čo to je za dieťa ale všetko čo nemože ho zaujima

vejula
8. sep 2010

@prsky ako sa citiš??? už maš bruško? a citiš sa rovnako ako pri Laure či maš ine pocity??? prepač že som taka zvedava... ale to som cela ja 😀

strapco13
8. sep 2010

@vejula to znamena, ze je uplne normalne dieta..naj hracky u nas :mobily, tv-ovladace, kable, penazenka, kremik, plienky a cokolvek co necham volne polozene a nie je to urcene pre deti..a cim je to zakazanejsie..tym vyssie je to v jeho rebricku hodnot 😠 😀 😀

prsky
8. sep 2010

@vejula to je normalne, u nas sa zasadne kresli po rozpoctovych papieroch, mojich skriptach, minule som v poslednej chvili zachranila sobasny list 😀 a najlepsia hracka je pocitac a notebook - take klavesove skratky, ake za par sekund dokaze vynuchat, ani nepoznam. minule mi na notasiku otocila obrazovku na vysku a mne trvalo zopar minut, kym som ju nastavila naspat 🙂

brusko vylieza, citim sa podobne ako pri Lale, akurat som viac nenazrana - aj v prvom trimestri som mala zaludok ako na vode a to som pri Lale nemala

vejula
8. sep 2010

@strapco13 😀 😀 😀 presne to je sranda s tymi detmi ako dokažu vycitiť čo nemože 😅

@prsky jeeej prave som dnes pozerala fotky ked som mala bruško a normalne s mm nas chytila nostalgia...

zuzzka1
9. sep 2010

maaminky, potrebujem radu, máme 4 mesačné bábätko, snaží sa prisať, ale asi strácam mliečko, hnevá sa, že mu tak netečie ako predtým, aj v noci sa častejšie budíme na kojenie, dostala som po prvý krát od pôrodu menzes, možno toje tým, ako zvýšiť produkciu? Neradi by sme prestali kojiť,

strapco13
9. sep 2010

@zuzzka1 moze to byt mrskou..alebo mu mozno idu zubky
prikladaj casto, koj na poziadanie, plus ponukaj prsko...cim viac bude maly pit, tym viac mleicka sa bude tvorit
plus si prestuduj
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

zuzzka1
9. sep 2010

v pondelok som bola prvý krát na aerobicu, ráno menzes a odvtedy sa jeduje na prsníku, doteraz sme nemali problémy, malý je papkáč, žeby málo mliečka?

zuzzka1
9. sep 2010

Ďakujem Strapco13, pred chvíľou šok, ideme kojiť, mliečka nikde, nakonies si trochu vytiahol a od únavy zaspal, idem preštudovať odkazy, ďakujem

jana17
9. sep 2010

Ahojte babulky,
zacal ma pobolievat prsnik, bolest ako keby sa mi zacala stupnovat a od rana mi z neho tecie a tecie a ja neviem co sa to deje ☹
Neviete poradit?

lulusha
9. sep 2010

@annag ahoj annag, podla mna to bolo nakoniec brusko...asi som nieco zle pojedla ☹ na druhy den to uz bolo okej, maly sa dokonca sam kazde dve hodiny budil na papanie, asi potreboval dohnat predosly den...dnes je to opat s placom, aj ked spapa viac, len sa obcas hneva a kope nozickami...len keby som vedela, ako ho upokojit...cvicim nozickami, vtedy je lepsie, len vtedy pit nechce...