Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
10. sep 2010

@prsky inak ja by som teoreticky mala taketo veci ovladat..studovala som pedagogiku s kopou psychologie..ale pri nej jednoducho neviem☹ ma ma omotanu okolo prsteka🙂 rada si precitam co mi poradite🙂 teraz uz ale musim ist..pocujem ju mrnkat... zatial ahoj

zuzkat1
10. sep 2010

@prsky dakujem... ozvem sa jej

prsky
10. sep 2010

@zuzkat1 ja uz som jej pisala, tak mozno da tip 😉

prsky
10. sep 2010

@zuzkat1 tiez som studovala a zas studujem pedagogiku, ale taketo veci tam nenajdes a ine je to prezivat na vlastnej kozi

zuzkat1
10. sep 2010

@prsky dakujem tak uz ju nebudem otravovat aj ja🙂 pockam co povie... no taketo veci nie,ale su tam navrhy ako riesit rozne problemy.. ale pri nej mi je to na dve veci🙂 ... mrnkat prestala,ale uz aj tak idem off...papa🙂

fem
10. sep 2010

@zuzkat1
z osobnej skusenosti poradit neviem, my sme nic take nezazili...ale v tomto veku to je urcite nejaka hra, manipulacia ci tyrania este nie 🙂 , neviem ci rozumie adekvatne nie...ja by som ju este slovom nie nezatazovala, nech si uzije tie chvile, kedy to este nie je potrebne...ja by som to najprv neriesila priamo ...to by mohlo byt frustrujuce, hlavne ak dlhsi cas...predsa len to slovo nie nejako posobi....oddialila by som kojenia na kazde 4 hodiny...plus 3 prikrmy...cast mliecka mozes odsat aj do prikrmov...ja som od 6 . mesiacov davala do sippy cupu tiez , hrnceku s makkym naustkom, ten nech si trosku pohryzie...a inak kojenia sme mali dost dlhe a ukludnujuce...take intimne chvile...stale to iste miesto, tiche...to mi pomohlo aj v obdobi strajku, ktory sme prekonali po 3 dnoch...tiez to bolo v tom istom veku...takze tie dni boli aj take, ze som nenakojila v nejakom case...nedalo sa ...zaujimalo ho vselico ine...netreba nutit...skus oddialit a uvidis ci nepomoze...ale ja to vidim na istu formu kojaceho strajku...ze nie je naladena na to ukludnujuce zdielanie spolocnej chvile...
skus kazde 4 hodiny...ja hned po zobudeni cize rano, po prvom dennom spanku , ako "desiata" a po druhom dennom spanku ako "olovrant" a vecer este 2x---tam moze byt aj kratsi interval...a v noci o 23 00 ...spolu 6 kojeni...my sme mali dlhsie a ukludnujuce....mne to pomohlo aj v case prebudzajucej sa nezavislosti...maly sa mi pravidelne cez den uspokojil i upokojil....
ono ked sa nebude inak tak nejake to kojenie jednoducho vynechas..do toho obdobia kym nestrati zaujem o danu cinnost... mozno pomozu aj 2x... za 1 den sa nic nestane...netreba to brat tragicky...my sme mali 3 dni v obdobi strajku vselijake aj nieco sa vynechalo....a potom opat do normalu, akoby sa nic nestalo..
naozaj zalezi na tom, ako casto sa kojite...ci to nie je prilis vela aj na jej emocionalitu a vyvijajucu sa nezavislost...
ak sa koji pravidelne..v istych casoch ...tak dieta same si ich zapamata a a kojenie si milo vykomunikuje a neskor si zacne samo pytat...takze si to uz manazuje...a tym sa aj uspokoji ten vzostup sebavedomia a nezavislosti od cca 8 - 9 mesiacov a neskor...

prsky
10. sep 2010

@fem dakujem, super odpoved, som si aj myslela, ze to bude cosi v tomto duchu, ale takto pekne by som to urcite nesformulovala 😵

annag
10. sep 2010

@zuzkat1

Zuzi, takto sa správa dieťatko, čo pozná cumlík - pozná ho i Tvoja malá?

annag
10. sep 2010

@michaela80

pekne dojčíš, na požiadanie, maličká v noci krásne spinká a papá. Myslím, že celý problém je skôr v nedostatku spánku cez deň než v dojčení ako takom - večer a noc si už krásne vyriešila, asi treba ešte niečo urobiť s denným spánkom - ako pije keď je dobre naspinkaná, tesne po prebudení z dlhšieho spánku, trebárs po takom hodinovom či dlhšom (napr. po kočíkovaní) ?

annag
10. sep 2010

@petulka_1

základom spokojnosti dojčeného bábätka je správne prisávanie sa na prsník. Ak sa bábätko prisáva správne, má šancu dostávať perfektné , optimálne jedlo, ktoré u nebude spôsobovať žiadne tráviace problémy a z ktorého bude krásne prospievať.Tvoje bábätko sa na prsník neprisáva, ono sa prisáva na klobúčik. Toto by bolo veľmi, veľmi dôležité zmeniť.

Je možné, že bábätku by bohato stačil i slabší prsník, ak by sa prisávalo bábo priamo naň bez klobúčika. AK sa bábo prisáva cez klobúčik, nedokáže účinne stláčať dvorec. Pre nás nie je dôležitý tvar bradavky, ňou mliečko len vyteká vonku, dôležité je, aby bábo malo v pusinke čo najväčšiu časť dvorca zospodu. Účinným stláčaním dvorca bábo nasáva cez bradavku veľa mliečka do pusinky a tak,že sa pri tom nenahlce veľa vzduchu. Dojčenie cez klobúčiky môže fungovať len v prípade vynikajúco rozbehnutej laktácie, ba až nadprodukcie. Vtedy i pri slabej stimulácii dokáže cez prsník vytekať vonku dostatok mliečka. No problém je, že bábätko nikdy nedokáže prsník vyprázdniť tak dobre, ako keď sa prisáva správne bez klobúčika. Výsledkom býva niekedy napr. postupný útlm laktácie alebo sa môže objaviť zápal prsníka, upchatý mliekovod či hnev na prsníku alebo tráviace problémy...negatívne následky používania klobúčika si už vlastne čiastočne zažila i zažívaš. Čaj bábätku neprináša žiadne výhody, naopak, spája sa s viacerými rizikami a bábätku môže iba ak spôsobiť ešte väčšie trápenie, odporúčam úplne ho vynechať, podobne ,ale to už asi vieš je to i s cumlíkom a fľašou ....

- naťahovať intervaly bola prvá chyba, ktorú sme obajvili

petulka, bola by som rada, ak by sme skúsili dojčneie trošku upraviť - teda najmä to prisávanie by určite stálo za to, najmä z hľadiska dlhodobého dojčenia a spokojnosti bábätka. po 7 týždňoch dojčenia už budú bradavky nemôžu byť ploché.. . 🙂

lucy1990
10. sep 2010

@annag Ahoj Annag, chcela by som sa poradit ohladne stolice mojej dcerky. Je plne dojcena na poziadanie, laktacia sa mi pekne rozbehla hned po porode, dnes uz ma 6 tyzdnov. Problem je, ze ako sme dosli z porodnice, tak kakava raz za 2-3 dni. Vzdy je to horcicovej farby, polotuhej konzistencie, s nestravenymi kuskami...ale mam pocit ze ju zapeka alebo ako to nazvat, pretoze tlaci, a hneva sa pri tom, ale ,max. si poprdka. Inak je spokojne babatko, takmer mi neplace, iba ked je hladna, ale nezda sa mi to kakanie, pretoze stale nahlas tlaci. Aj ked kludne lezi, aj ked je na prsku, stale sa zaprie a hlasno potaci. Pribera ukazkovo, porodna vaha bola 3270 g, ked nas prepustali z porodnice 3080 g, o mesiac na poradni 3890 g a teraz ma 4 480 g. Viem ze existuje rektalna rurka, ale neriesi pricinu, a rada by som dosla na to, co to sposobuje. Dakujem za radu. Lucia

prsky
10. sep 2010

@lucy1990asi nebrala antibiotika, ze? ak nie, skus davat sebe probiotika (napr nutrolin B), dostanu sa k malej cez mliecko a zmakcia stolicu (u nas to zabera) + pi slivkovu stavu alebo jedz slivky /aj susene/. a ako sa stravujes?

strapco13
10. sep 2010

@lucy1990 http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...
co sa tyka pocetnosti, farby a konzistencie.mate ukazkove kakino 😉
ale zrejme ta hneva to hnevanie sa pri tom..ak som dobre pochopila
chcem sa sptytat..dojcis na poziadanie, pije mala aj zadne mlieko,cize vyprazdnuje prsniky dostatocne?

prsky
10. sep 2010

@strapco13 neviem ako tvoj, ale moja v 6tt nemala polotuhu stolicu, ale makku, az trochu vodnatu

lucy1990
10. sep 2010

@prsky antibiotika som nebrala pocas celeho tehotenstva ani teraz, vysadila som aj zelezo, ci nahodou nemoze byt problem tam...skusim si nasadit tie probiotika, aj ked nemyslim ze by potrebovala makcit stolicu, nema ju tvrdu, len su v nej take hrudky. Snazim sa stravovat pestro a skusam ci nema reakciu.
@strapco13 prave podla toho clanku som usudila, ze ta pocetnost nesedi, pise sa, ze by sa mala 2-3 krat za den pokakat a moja kaka kazdy 2 az 3 den ☹ dojcim na poziadanie, a to doslova pri kazdom zaplackani, ona nikdy neodmietne, pije urcite aj zadne mliecko, pretoze ked si mliecko odsavam, tak vidim vo flaske, ze zakazdym je tam toho predneho mliecka tak 20 ml a potom je take huste, ked dojcim tak si aj stlacam prsniky, dojci sa pomerne casto kazde 2,3 niekedy 4 hodinky, po 15-20 minut. Ale prsnik nevyprazdni vzdy uplne, asi mam miernu nadprodukciu, pretoze vzdy dokazem este odsat aj 30-50 ml, tak odsavam do´zasoby.

prsky
10. sep 2010

@lucy1990 nemyslela som teba, myslela som malu 😀 keby naahodou brala, tak tie probio by bolo vhodnejsie davat jej 😉
co sa tyka frekvencie, tak dojcene babatka mozu nekakat aj 10-15 dni 😉 tvoja uz je vo veku, kedy sa frekvencia moze znizovat, alebo dokonca moze byt kazdu chvilu ina. ja som si z tvojho popisu "polotuha" predstavila, ze nie je riedka, ale taka ako pasta. ak je riedka a v nej su kusky, tak je to stolica akurat 😉, ako pise @strapco13. probiotikami ale nic nepokazis. to hnevanie sa a tazkosti casom pominu

annag
10. sep 2010

@lucy1990

2-3 krát denne má kakať novorodenec, Ty už máš veľké bábo 😅 , ktoré nemusí kakať - a máme takých rekordérov, aj 30 dní . Je normálne, že bábo tlačí tlačí a nič nevytlačí, nevie zapájať správne svaly, čo ho rozčuľuje, ale nejde o bolesť , srdí sa. Pomáha dojčenie v takom prípade, lebo vďaka peristaltickej vlne sa presúva obsah tráviaceho traktu správnym smerom, bábo sa ľahšie vykaká, i keď to môže byť náročné na bradavky . no zdravé bradavky to zvyčajne bez ujy vydržia...na rozdiel od dieťatka na UM, ktoré môže kakať ozaj aj fakt tuhú stolicu, ktorá mu spôsobuje skutočný problém s kakaním.

lucy1990
10. sep 2010

@prsky videla som ju kakat a je to ako pasta, takze to je zle? riedka urcite nie je..Takato frekvencia kakania je, odkedy sme dosli z porodnice a trva stale..a antibiotika nepapala ani mala ani ja...

prsky
10. sep 2010

@lucy1990 nie som odbornik, ale myslim si, ze babo ma mat z mliecka dost riedku stolicu. moja dcerka, aspon kym bola plne dojcena, nemala s kakanim ziadny problem a kako bolo riedke. od kedy papa aj prikrmy, tak ma velmi hustu stolicu, ale nema problem ju dostat von - ma to po mne a pomahaju nam iba tie probio. ale je pravda, ze ja malo pijem. nechapem to ale u dcery, lebo sa dost dojci a MM by malo stolicu zriedit.
u tvojej mi je ta pastovita konzistencia divna...annag mozno povie, ze je to ok, ma viac skusenosti 😉

lucy1990
10. sep 2010

@annag dakujem za odpoved. Viem ze uz mam vacsie babo a nie novorodenca, ale moja takto kakava uz 5 tyzdnov, preto sa mi to nezda. Ale tak ako pises, snazim sa jej pomoct tym, ze ju dojcim, bradavky su v pohode, to nie je problem, casto mam pocit, ze mi na prse visi cely den 😅 pre istotu som vyplnila tvoj dotaznik, ci nahodou nieco nerobim zle.

lucy1990
10. sep 2010

@prsky vidis, mozno to bude z casti aj tym, ze malo pijem 😒 ale mliecka mam dost...

prsky
10. sep 2010

@lucy1990 no to ze malo pijes sa prejavi skor u teba ako u babatka. MM ma laxativne ucinky, preto ma pastovita konzistencia zaraza, ale mozno jej tak proste funguje traviaci trakt a vsetko je ok. ved nie sme vsetci robeni cez kopirak

lucy1990
10. sep 2010

@prsky Aha 😅 tak ja problem nemam...Je to zvlastne...ale ozaj cista pasta, ked som ju videla kakat, tak to vyzeralo, ako ked vytlacas z tuby pastu...

prsky
10. sep 2010

@lucy1990 viem, co myslis, moja take obcas mavala, ale len kusok - to prve, co pri kakani vytlacila a bolo to vzdy vtedy, ked dlhsie nekakala, ale za tou pastou slo uz zas riedke. ja som to pripisovala tomu, ze ta pastovita cast stolice dlhsie "stala" a dehydrovala.

annag
10. sep 2010

@lucy1990 , krásne dojčíš a ukážkovo sa venuješ maličkej, ktorá je vlastne úplne spokojné bábätko, paráda , fakt nieto čo riešiť, je jasné, že stolica po pár dňoch je trošku hustejšia, no tuhú, formovanú stolicu nemá (ani nemôže mať), každé bábo trávi inak , to tlačenie je podľa opisu v norme , vetry jej odchádzajú

po takom bábätku túži každá mamina, si mladučká, ale môžeš byť vzorom i pre raz tak staršie mamičky , dojčíš na požiadanie, žiadne cumle, čajíčky, si s malou v tesnom kontakte , využívaš naplno materinský inštinkt - zhostila sa naplno úlohy mamy ... 😵

lucy1990
10. sep 2010

@annag jeej, tak to som rada 😵 velmi pekne dakujem!

michaela80
11. sep 2010

@annag ked sa vyspinka v kociariku vonku tak papa pekne..no ked ma tie svoje kratucke spanky doma tak vystraja... 😝

petulka_1
11. sep 2010

@annag to je pravda, ze uz nie su take ploche, ale on nechce vobec ani usta otvorit tak aby si chytil prsnik. Uz sme to skusali a on strasne plakal ked som nemala klobucik.

strapco13
11. sep 2010

@prsky
@lucy1990 my sme mali ..teda drobec mal ..presne taku stolicu..raz za 2-3 dni, polotuhu, s kuskami...len sa nehneval pri kakani..len scervenel v tvari, potlacil a uz to v plienke
a paradoxne, biogaia /bral ju kvoli tomu, ze ja som mala mykozu a on sa vyhadzal na zadocku/..nas zapiekla tak, ze som plakala s nim..nastastie ju nemusel brat dlho
ale skus zvysit prijem tekutin..to nezaskodi, a pre teba to bude plus...ja to robim tak, ze mam velky pohar /9 dcl/ a vzdy tam mam naliatu riedenu vineu a slamkou pocuckavam, aj manzel sa naucil a dolieva mi ak vidi, ze sa uz blizim ku dnu /skor nie..lebo som si povedala, ze musim vypit aspon 3 take hrncky do dna +rano a vecer caj na kojenie a este si pocas dna robim CARO

lucy1990
11. sep 2010

@strapco13 dakujem za radu 😉