Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

leelo
16. sep 2010

@michaela80 2-mesacne babo uz mozes davat do tzv.kriza s kapsou von. existuje aj KSK dnu, ale von je lepsi. preco: je to uvaz, ktory mozes mat aj cely den uviazany na tele a babo len pohodlne vyberat a zase davat dnu. satku nie je potrebne rozvazovat. je to super!
pozri:
www.nosime.sk
www.nosenie.sk
a na youtube je nespocetne mnozstvo videi, ak by si sa nedohodla s prezentatorkou. tu je ten uvaz, o kt.pisem:

https://www.youtube.com/watch?v=60qwng_ubRU


no a samozrejme na koniku je aj tema:
https://www.modrykonik.sk/forum/na-nosenie/babysatka/

michaela80
17. sep 2010

@leelo 2 -mesacne babo ale vyzera ako novorodenec...sice uz hlavicku sem tam fixuje ale nasa vaha 3500 zatial...

zuzuz1
17. sep 2010

ahoj som tu nova... chcem sa opytat na zaciatok k teme co ste tu rozpisali - babysatka... kedy je vhodne s nou podla vas zacat? my sme este len cerstvo vyliahnuty - 11 dni ale zaujima ma to...

akdarka
17. sep 2010

@michaela80 ty beries tie costi tbl? neviem ci som dobre videla v tej teme o Costi...a ta nadprodukcia ti zacala po nich? ja som ich zacala brat teraz uz 4.den tak uvidim ci mi pomozu...

akdarka
17. sep 2010

@zuzuz1 ja som ho mala v satke prvykrat ako 6dnoveho...prave teraz je tiez v satke - inak mi cez den nezaspi. inak je tema priamo o noseni na koniku 🙂

michaela80
17. sep 2010

@akdarka ano ale uz beriem len jednu denne ..a mne sa ta nadprodukcia stale nezda...ze ju mam..ale mlieko strieka kvalitne... 😀

zuzuz1
17. sep 2010

@akdarka aha no budem ju musiet najst... 🙂

akdarka
17. sep 2010

@michaela80 na mne sa to zatial nejako neprejavilo aj ked sa mi produkcia mierne zlepsila...tak vraj moze nastupit ucinok az po par tyzdnoch - uz nech to je, lebo odsavat sale horko-tazko iba max 40ml uz nechcem! a este to, ze musim 1x denne prikrmit aj ked nastastie len cca 60ml a annag mi pisala, ze to je naozaj malinko takze asi mliecko je celkom fajn len musim byt trpezliva... 😝

akdarka
17. sep 2010

@zuzuz1 leelo davala link - vid vyssie o uvazoch a o teme https://www.modrykonik.sk/forum/na-nosenie/babysatka/

leelo
17. sep 2010

@michaela80 ahoj 🙂 s vahou si nerob fakt starosti, do satky moze ist hned od narodenia. v praxi sa len pre predcasniatka, kt. su velmi malicke, odporuca elasticka satka. neviem aku mas ty, ja pevnu. schvalne som pozerala tu instruktaznu brozuru, co som dostala k satke, a k uvazu, co som ti tu opisovala je info, ze od prveho dna veku babatka. s hlavickou sa to ma tak, ze aj vacsie babo, ak zaspi, malo by mat oporu hlavy. v tomto pripade ti to zabezpecuju pasy latky, kt. ti idu cez plecia...
mozes ho uviazat aj do kolisky, v nej sa da pohodlne a diskretne dojcit.

janielik
17. sep 2010

Ahoj Annag. Obraciam sa na teba s prosobou o radu. Malinky mal vcera 3 tyzdne, a je to nesmierny papkac a hlados. Po prichode z porodnice som mala mliecka habadej, tolko, ze rano, ked som si ho odsala z oboch prsnikov som v pohode vytiahla takmer 125 ml. O tyzden nato, akoby utalo, a ledva som pomaly zo dna na den odsala 40 z oboch. Dovtedy som maleho cisto len kojila. Ale po dvoch dnoch strasneho kriku a hladu sme boli nuteni ist kupit Nutrilon. Mojim dalsim problemom je, ze maly strasne hryzie. Mam strasne ubolene bradavky, hlavne na lavom prsniku, takze caste prikladanie je pre mna hotova nocna mora. Prosim ta, co mam robit, aby maly bol nasyteny hlavne MM, nechcem mu davat stale umele. Dnes v noci sme mu davali len UM, krical stale od hladu, tak sme mu dali na jeden raz 90ml. Moja dalsia otazka je, kolko by toho mliecka mal vypit na jeden sup, aby nebol hladny? Ake je optimalne mnozstvo? Velmi pekne dakujem za pomoc.

prsky
17. sep 2010

@janielik v prvych tyzdnoch vznika prirodzene nadprodukcia, ktora sa postupne dopytom upravi podla potrieb babatka, ktore je aj najlepsia odsavacka. pri odsavani nikdy neodsajeme tolko, co dokaze vytiahnut babatko. kvoli comu odsavas?
ak dieta "hryzie", tak nepije, lebo pri piti musi pouzivat jazycek a tak by sa hryzlo 😉 zrejme mate viacero problemov: nespravne prisatie, neefektivne pitie, tvoja nervozita z celej situacie. Hnevanie sa pri dojceni (=to "hryzenie) moze byt sposobene viacerymi moznostami, zvycajne ide bud o silny alebo naopak slaby tok mliecka. Najefektivnejsie pre teba by bolo spojit sa s laktacnou poradkynou, aby ste problem co najskor vyriesili: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

Mozu ti pomoct aj clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

michaela80
17. sep 2010

@leelo mam ellevilku zara lavender a mam aj elasticku liliputty

janielik
17. sep 2010

Ahoj prsky. zozaciatku som odsavala, lebo som mala prsniky velmi naliate. teraz uz odsavam malokedy, lebo to ani nestiham. mas pravdu, maly sa strasne jeduje, ked sa ma prisat hlavne na lavy prsnik. Mozno to bude aj tym, ze mam velmi malu bradavku, a musim ho kojit cez klobucik. Pravy prsnik saje ovela lepsie, tam mam aj bradavku lepsiu. na zaciatku mu mliecko tesie celkom pekne, ale po niekolkych minutach je tok mlieka asi dost slaby, mozno ho prave to hneva. Som uz z toho zufala, skusim kontaktovat laktacnu poradkynu. Je sanca, aby sa babo nehnevalo, aj ked je tok mliecka slaby?

zuzuz1
17. sep 2010

mozem jednu otazku? mame 11 dni... je normalne aby sme sa krmili hodinu a dlhsie?

zfidorka
17. sep 2010

ahojte, mala ma za posledny tyzden v stolici 4x krv - su take tenucke vlasocnice tensie ako mihalnica, tak cca 1 za den... od narodenia kaka po kazdom dojceni a stolicu ma dost riedku... plne ju dojcim... pred par dnami sa jej objavil v puse soor, natrela som to sodou bikarbonou a zmizol... soor mala uz aj predtym, dr. jej dala nan tabletky... co moze sposobovat tu krv, moze mat podrazdene crievko? na ritke trhlinku nema, takze to bude asi crievko...

vanesska
17. sep 2010

ahojte kocky... mam otazku moze MM zahlienovat?
moja mala vela papka a vzdy pocujem ako jej tak chrci v hrdle sopliky odsavame nostek ma po odsati cisty ale ten hlien v hrdle ma stale a hrozne z toho chrci... pripomina mi to pocit co mavam ja ked sa napijem mlieka sa mi urobi taky akoby hlien vzadu v hrdle... da sa s tym nieco robit??

a dalsia vec z ktorou si neviem rady je ze sa zacala dost krutit pri papani... normalne s nou niekedy musim bojovat kym ju prilozim mam pocit akoby tlacila kako sa kruti je cervena a vydava zvuky akoby tlacila ale neviem ci je to normalne ze tlaci aj pred jedenim mam pocit ze ona tlaci furt... 😝 😅
citala som tu o silnom toku mlieka a pod myslim ze to nie je moj problem lebo aj ked sa odpoji pocas papania tak mliecko nestrieka obcas takym tenulinkym prudikom ale niekedy ani to nie... a mliecka mam zrejme dost lebo mala vela pribera ma 5 tyzdnov a ma 4,8kg pritom z porodnice odchadzala s vahou 2,8 kg takze za 5 tyzdnov pribrala 2 kg... 😕
dakujem vam za rady...

zuzkat1
17. sep 2010

@vanesska ja osobne neviem...mne mala mala ako uplne mimco tiez vela hlienov a sestra u byvaleho dr povedala ze to z mlieka..ale ci je to pravda tak to neviem

prsky
17. sep 2010

@janielik ano, ved pisem, ze sa deti zvyknu hnevat bud pre silny alebo slaby tok. ktory pripad si ty zistis tak, ze ked stlacis prsnik pri sati (nie, ked sa "hra"), tak bud zacne pit (vtedy ide o slaby tok) a ak sa bude odtrhat, pripadne mu vytecie z ust mlieko, tak ide o silny tok. Pri slabom toku pomaha stlacanie prsnika (najdes na tej stranke, co som ti davala odkazy), pri silnom toku treba zas pouzit cigaretovy uchop (tiez najdes tam). ale najlepsie bude spojit sa s laktacnou poradkynou, nech vas posudi komplexne .

@zfidorka krv v stolici zvykne byt skor z poskodenych bradaviek maminy - ani nemusis vidiet, ze ti krvacaju. ale takto je to tazke posudit.

@vanesska neexistuje dokaz, ze by mlieko zahlienovalo (ci uz MM alebo KM). iba sa to traduje. To, ze mliecko nestrieka po odpojeni neznamena, ze pre babatko nie je tok mliecka silnejsi, ako aktualne stiha zvladat. Vyskusaj cigaretovy uchop, ak sa prestane odtahovat/hnevat, tak je to tym.

aktak
17. sep 2010

@zfidorka my sme mali "zabku" a teraz nam zistili ze ked bola oslabena sa preniesli do crievok, zatial davame len BioGaiu, ak nepomoze tak nastupia antibiotika 😖

strapco13
17. sep 2010

@aktak na zabku a podobne plesnove ochorenia sa nikdy nedavaju antibiotika..iba by sa este viac rozsirila..ked tak tak sa davaju antimykotika 😉
@prsky
@zfidorka cerstva krv v stolici je z crievok alebo konecnika babatka /keby to bolo s mamkinych bradaviek, bola by ta krv cierna, natravena, premiesana so stolicou/, takze ak je ta krv ako vlasky na povrchu..tak moze mat nasledkom tej mykozy podrazdene crievka...dala by som probiotika babetku

prsky
17. sep 2010

@strapco13 ale nepisala o cerstvej krvi, ci zle citam? pisala o vlasocniciach - to je znak cerstvej krvi? inak tie mal aj syn u nas v teme a chodili po lekaroch, nikto na nic neprisiel, nakoniec jej navrhli kolono a to odmietla..nakoniec tie krvave vlasocnice a hlieniky vymizli.

strapco13
17. sep 2010

@prsky hej, ked je to na povrchu take vlasocnice, tak je to cerstve...z konca hrubeho creva ..lebo to znamena, ze to nie je natravene a premiesane zo stolicou..ono to byva niekedy znak vazneho poskodenia creva a niekedy je to len prechodne, pri hnacke, alebo pri zapche, pri poruche crevnej mikroflory sa stane,ze nejaka cievka popraskala..vacsinou po ustupe hlavneho problemu zmizne aj to

zfidorka
17. sep 2010

@prsky @strapco13 dakujem za odpovede, par dni jej uz davam bio-gaiu, tak uvidim... ono sa to objavilo len asi 4x a stale len 1 vlasocnica, alebo mini-bodka...

divoska
17. sep 2010

@zfidorka ja by som tu sodu uz neopakovala ked sa vam to vrati, kup si homeopaticky Borax 9CH, rozriedit vo vode. ta soda moze zaberat, ale asi to je babsky recept lebo ked som sa na to pytala mojej pediatricky/homeopaticky tak ze to ee.

prsky
17. sep 2010

@strapco13 rozumiem ...len nechapem potom ako travi Lala, lebo vtedy, ked ma hryzla do krvi, tak tiez mala v stolici take vlasocnice 😕

zfidorka
17. sep 2010

@divoska preco sodu nie?

divoska
17. sep 2010

@zfidorka nepovedala, len sa zatvarila ze to urcite nemam davat. osobne by som este sodu hej, ale ten cukor alebo nieco podobne ako do toho este malo ist alebo niekto pouzival tak to uz urcite nie. a ten borax je speci na to, tak to je najidealnejsie. po par dnoch to mal krasne prec a odvtedy sa to nevratilo. ako to mal celu dobu v porodnici a potom este par dni doma tak uz mame uplne ukazkovu pusu.

strapco13
17. sep 2010

@prsky a nemala vtedy taku trosku hnacku akoby?..krv v strave /citźe MM s krvou/ moze prehnat a nasledkom toho zrychleneho pohybu v crievkach sa akoby odrala nejaka cievka

prsky
17. sep 2010

@strapco13 praveze nie, od kedy sme na prikrmoch, mala hnacku iba vtedy, ked mala tu vracackohnacku. ale vtedy ma nepokusala. neva, nejake vysvetlenie urcite existuje, ale zbytocne po tom patrat 🙂