Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
24. sep 2010

@babulina tvorba mliecka sa udrzi jedine castym dojcenim/odsavanim, to ostatne je najma pre psychicku podporu maminy. Skus stlacanie prsnika pocas papania a ty si davaj probiotika, pripadne skus pangamin (prejde do mliecka a podporuje chut do jedla). Alebo aby sa dostal k zadnemu mliecku, tak pred dojcenim trochu odsaj. ako casto papa?

carodejnica
24. sep 2010

@slivocka123 teraz som si uvedomila, že máš 6 mesačné dieťatko... je ešte malinké, ešte dlho bude jeho hlavným zdrojom MM...do roka je DOJČA (od slova dojčiť) a papá PRÍ-krmy..... moja malá sa inak rozpapala až po roku.. a aj tu platí, že zahoď odmerku, príkrm ponúkaj, avšak nenúť, riaď sa inštinktom, lebo skončíš presne v začarovanom kruhu - papá málo, veľa, koľko, málo, veľa... 🙂
.. tu si preštuduj články od annag o prvých príkrmoch ... a postupuj zhruba podľa jej doporučení... http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan...
... a aj tu sú fajn tabuľky...
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

babulina
24. sep 2010

@prsky - ponukam mu tak raz za hodinku prsnik resp raz za dve, on sa prisaje odsaje, a celkove pitie je tak dve minuty, po piatich sa odsaje definitivne a potom sa na mna vyskiera, inak je spokojny, stastny, v noci ho nebudim na jedenie tak to prespi tak 3 hodinky
to stlacanie prsnika robim, trosicku co pomohlo ale nie nejako moc, ten pangamin je co? homeo??

prsky
24. sep 2010

@babulina to su pivovarske kvasnice 🙂 - obsahuje vela vitaminu B. podporuje metabolizmus, uzivaju ho aj pubisi kvoli pleti a ma zlepsovat aj kvalitu vlasov. ale zas nejaky zazrak necakaj. urco vsak neublizi
baby, hlavne Katka budu mat urcite nejaky napad ohladom tvojho problemu

babulina
24. sep 2010

@prsky - vyskusame, uvidime, ale dakujem zatial 😉

csina
24. sep 2010

@annag prišla som sem nahliadnuť po dlhom čase...mám k tomu dva dôvody...milá annag, najmä by som sa ti chcela poďakovať za všetky tvoje rady, vďaka ktorým ešte stále dojčím, hoci mnohokrát sa zdalo, že to nepôjde.. 🙂
ale kamarátka porodila pred 3 dňami v Dunajskej Strede o 3 t skôr a má problém s dojčením, dali jej klobúčiky, čo jej mám poradiť??

prsky
24. sep 2010

@csina porad jej stranku http://dojcenie.wordpress.com/, pripadne nech sa spoji s laktacnou poradkynou vo svojom okoli (odkaz na poradkyne Mamila najde v pravom pruhu ku koncu stranky)
a klobuciky nech co najskor zahodi: http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...

zuzkat1
24. sep 2010

@slivocka123 moja ma 8 mesiacov a niekedy sa budi aj kazdu hodinu a prikrmy ma 2 obed a olovrant spapa dokopy 80ml🙂 myslim ze tvoj nepapa vela mliecka.. toho sa asi neda prejest.. hovorim moja sa koji kazdu chvilu a ako 8 mesacna ma 7,5kila

zuzkat1
24. sep 2010

@slivocka123 ja som mala pocit ze 80sa ti zda malo🙂 nie je to vela ani malo..je to tolko kolko mu chuti... a presne tolko kolko mu chuti mu treba dat🙂 ja som riesila ze mi papa malinko a mala by viac ale uz neriesim...zje co zje a hotovo...

elinka27
24. sep 2010

@strapco13 skusam kojit proti gravitacii ale jedine na co to pomohlo je ze sa nedrhne,ale nespokojnost stale je.Nestopujem kolko taha.viem,ze je to individualne ale ona dnes vystraja zasa tak ze vyzera ze je hladna no ked ju prilozim kruti sa mrnka pri piti a ani sa jej nechce poriadne prisat,neotvori poriadne usta.Tak ju necham tak,o chvilku opat hlada cuca nahlas pasticky prilozim ju prisaje sa lepsie opaat mrnka,chvilu taha potom uz len dudluje,vypluje dudluje,vykruca sa odgrgne si dostane stikutku.Ked sa opat prisaje ako tak taha,zaspava trva to dlho je unavena.Stolica stale vodova,cuca uz niekedy aj kazdu pol hodinu,ukludnuje sa,podla mna uz tak kaka aj z toho ze je skor prepapana,vidim to aj na reflux,akoby si potrebovala splachut zahu.Pribera az moc podla mna,je uz ako skrecok.Ako z toho von?Podla mna je to silny tok mlieka+reflux
Bola u mna laktacna dnes no vela mi neporadila sama nevedela preco sa tak mala chova,je jej dobre len na prsniku a vo zvysenej polohe,ale musi sa nosit._Nebola to ta laktacna co mi poradila annag,tak idem este zavolat ten,nech pride ci nebude ta mudrejsia

kkubekova
24. sep 2010

@zuzkat1 no tak u nas to bolo tak do 7 tyzdnov - bud spala, alebo sme sa kojili alebo plakala - pritom spala max 2 hodky za ceky den, a to v kratkych intervaloch a inak bola hore - dokazala byt hore aj 6 hodin v kuse - a plakala, plakala a plakala - kocik bol nas nepriatel, postielka to iste - potom sme ju naucili spinkat na mne a manzelovi, pekne na brusku nam zaspala a spinkala tak aj 2 hodky v kuse a zobudila sa az na hlad 😝 potom bol ale problem oducit ju spat na nas - postupne sme to skusali v kociku podla toho ako pisala annag na svojej stranke - zozaciatku sme dosli po vytah 😀, potom sme boli vonka 10 -30 minut no a teraz vydrzi aj 4 hodiny - to som uz ale nervozna, lebo sa mi zda, ze spinka dlho a ze musi byt hladna - ale uz sa to pomaly zlepsuje, ked je hore, tak pekne papa, aj ked niekedy len 2-3 minuty a potom o hodinku uz pekne aj tych 15 minut 😉 teraz mam choreho manzela, tak mam doma namiesto jedneho dietata, deti dve a tak som sa az dnes dostala na comp 😀

kkubekova
24. sep 2010

@annag myslim si, ze kojim na poziadanie - teda ked sa oblizuje, tak jej vzdy dam - vtedy pekne papa a s tou aktivitou nam to velmi nejde 😅 ja ponukam a mala niekedy cucka minutu, niekedy 2 a potom pusti a kuka sa okolo, usmieva sa na mna od ucha k uchu 😀 a ked ju prilozim, tak vyplazi jazyk a odtiahne hlavku - ale potom vacsinou do hodiny uz chce znova papat - dufam, ze uz sa jej postupne naucim lepsie rozumiet 😉
mna hlavne vystrasila ta nahla zmena rezimu, dovtedy jedla ako o zivot a teraz len tak pomenej - aj ked za 2 nocne vstavania som jej vdacna, kedze sme vstavali zozaciatku aj kazdu hodinku - nestihla som ani zaspat a ona uz bola hore 😝
vdaka za radu - dojcit chcem co najdlhsie (asi preto stresujem pri prvej zmene), tak dufam, ze bude vsetko OK

kkubekova
24. sep 2010

@annag ahoj - mam otazku k tvojmu najnovsiemu clanku. Hlavne ma zaujala tato cast - "Dojčiaca matka sa nemusí obmedzovať vo svojom životnom štýle. Môže jesť všetko čo jej chutí. Deti zvyčajne veľmi dobre tolerujú stravu mamičky. Čím pestrejší jedálniček mamička má, tým viac budú bábätku chutiť príkrmy."
moja mala (podla mna) zle znasa skoro vsetku moju stravu. Ja som jasne vynechala vsetky alergeny (oriesky, cokolada, paradajky) a aj potraviny, ktore naduvaju - ale aj tak mi to nepomaha - mala ma bolesti bruska, krce - doktorka uz nevedela co s nami, tak nam dala probiotika (biogaia) ked mala mala len 3 tyzdne (aj ked su az od ukonceneho 3 mesiaca), mala sa tak "pucila", ze ma uz aj brusny pruh - ked zjem akekolvek ovocie (okrem cerveneho melona) tak mala ma bolesti, teda vzdycha, funi, potom sa rozplace, prdne si a je dobre - to sa opakuje aj 10krat za hodinu - prejde ju to az po niekolkych hodinach (zacina jej to zvacsa 1-2 hodiny po kojeni), to iste mala z peciva a chleba. Ja som si myslela, ze to nie je zo stravy, aj ked detska doktorka a aj moja svokra hovorila, ze je to zo stravy 😖 tak som skusila nejest nic - no a mala pekne s usmevom prezila skoro cely den - uz fakt neviem co jest, resp. kde robim chybu ☹ pocas tehotenstva som jedla ovocie na kila a aj stravu som mala rozmanitu, tak ja neviem
mas s tym nejake skusenosti?

prsky
24. sep 2010

@kkubekova annag o jedalnicku dojciacej maminy pise tu: http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
vseobecne plati, ze naduvajuce veci, alergeny, treba zavadzat postupne, jeden po druhom (tak ako pri zavadzani prikrmov neskor) - proste jeden den zjes nieco, coho sa obavas, ze by babatku mohlo sposobit traviace alebo ine tazkosti, das si z toho jedla (napr. pomaranc) a sledujes den-dva, ci nastane reakcia (bolesti bruska, vysyp na pokozke a pod). ak nenastane, mozes dane jedlo zaviest do svojej stravy. ak sa reakcia dostavi, tak zatial dane jedlo vyluc zo svojho jedalnicka a skus zaviest opat o napr. mesiac, to uz jej problem robit nemusi.

problem tvojej malej moze byt skor v technike dojcenia, ale nie som expert, tiez som zvedava, co odpovie annag alebo strapco

slivocka123
24. sep 2010

@carodejnica Dakujem krasne. Tie rady su fakt na nezaplatenie. Si zlata.

slivocka123
24. sep 2010

Asi mas pravdu. Niekedy sa citim bezradna, ci robim dobre, aby som malemu nejako neulizila tak..... 🙄 , ale fakt si ma upokojila. Dakujem za cenne rady.

slivocka123
24. sep 2010

@zuzkat1 Ja som sa len bala, ci ho z toho, ze ho casto kojim, nahodou nemoze boliet brusko, lebo hlavne nad ranom sa budi s velkym placom a jeduje sa. Mozno rastie, tak preto......neviem. Pocula som ze to boli, tak neviem ...

slivocka123
24. sep 2010

@strapco13 Asi mas pravdu. Niekedy sa citim bezradna, ci robim dobre, aby som malemu nejako neulizila a tak..... , ale fakt si ma upokojila. Dakujem za cenne rady.

slivocka123
24. sep 2010

@zuzkat1 Nemala som ani potuchy, ci 80 ml je v tomto obdobi vela alebo malo, ked vlastne este len 2 tyzdne papame prikrmy. Ale fakt ste tu mile zienky a este raz vsetkym ktore mi poradili dakujem.

elinka27
24. sep 2010

tak dnes je to uplny extrem,mala krici je uplne cervena od hladu,skusala som cievkou,bezvysledne jeduje sa pri prsniku odmieta tahat,stale ale hlada je evidentne hladna no nakrmit sa nexhce ked ju prilozim place z plneho hrdla a netaha len cucka.Uz je uplne vycerpana nechce sa ani spravne prisat,na lavy prsnik absolutne na pravom sa ako tak chyti zaspava vypluva a potom hlada,za cely den dnes chcela byt na prsiach kazdu hodinu a podvecer uz skoro kazdu pol hodinu.Spala 2hodiny dokopy aj to iba v nosici.Podla mna nemam mliko alebo co

gabika7706
24. sep 2010

@elinka27 nemam s tymto skusenost, hoci taku skutocnu laktacnu krizu som mala dva krat, ked mal Martin 6 tyzdnov a potom v 4.mesiaci ale to sme mali tazke 4 dni ☹ Okrem toho od zaciatku s malymi prestavkami do seba ladujem senovku a benedikt, uz som to nezvladala uzivat, kupila som si More MIlk plus, ale to je velmi slabe...Ver mi, viem ake to je, ked dieta place, lebo je hladne, ale da sa to zvladnut.
ALE myslim, ze si behom dna, dvoch predsa nemohla prist o mlieko, ked si mala nadprodukciu, ja by som v krajnom pripade asi skusila odsat a dat jej lyzickou, fakt nemam s tym skusenosti, skus pisat annag priamo IP alebo jej vypln dotaznik na stranke, telefonicky Ti pocas dna aj laktacne poradkyne vedia poradit, normalne mi ju luto, ze sa takto trapite ☹ Dost robi aj psychika, ale to urcite vies...Drzim palce a myslim na vas, aby ste mali pokojnejsiu noc, malinku mozno trapi nieco uplne ine...

elinka27
24. sep 2010

@gabika7706 tazko povedat ci to je nadprodukcia,alebo nemam mlieko.Netusim co sa deje ci je toto ta kriza,preco sa mi jeduje na prsniku.Konecne zaspala tazko povedat ci od unavy alebo sa najedla,zdalo sa mi ze si trochu cucla a zaspala vysilena.Psychika robi vela viem, snazim sa byt oki,no za cely den to uz je aj na kona vela. v nedelu ku mne pride druha laktacna poradkyna ktoru odporucila annag tak snad pomoze

gabika7706
24. sep 2010

@elinka27 myslim, ze o nadprodukcii Ti bude vediet @strapco konkretne povedat, co a ako, moj laicky pohlad, pri nadprodukcii asi mlieko aj samo vyteka, ci nie? fakt neviem. Ak mozes, nechaj zajtra maleho a domacnost na starost manzelovi, lahni s malou do postele a kasli na cely svet, kojte sa, spite, ked je malinkej lepsie vo zvysenej polohe, daj vedla seba do postele lehatko a maj ju v nom, ak teda mate doma, uvidis, bude to lepsie

elinka27
24. sep 2010

@gabika7706 v lehatku nechce byt,len v sedacke ako tak vydrzi,nosim ju kolko si pyta, a uz som sa prave s manzelom dohodla ze kolko sa da budem len lezat zajtra navarene mame.Teraz som skusila trochu este odsat ale nic moc som neodsala, myslela som si ze ide o nadprodukciu preto lebo mala sa dusila ked jej zabiehalo,ale mlieko mi same nestrieka len raz sa tak stalo ked pustila prsnik ze este striekalo chvilku,inak nie.Ked pusti tak nic nestrieka,a ked ja stlacam dvorec tak ide ale nemam pocit ze nejak silno.Mam skor dojem ze ona si do pusy moc potiahne a nehlta hned,mozno to nakoniec nebude ta nadprodukcia ale laktacna kriza no neviem ako to rozoznat.Idem spat kym aj ona spi 🙂

shaarka
24. sep 2010

@elinka27
skusim aj ja poradit:
ak mas podozrenie, ze je hladna, odsaj si mliecko a dokrm ju striekackou.
ak si mala pravdu, tak zasytene brusko ju automaticky ukludni a ona zaspi (ak je aj vycerpana). ak sa tak nestane, problem bude inde.
alebo: skus sa ist umyt, bradavky si umy jej detskym mydlom, osus uterakom, stimuluj, nech sa postavia.
skus ist kojit do tichej miestnosti, skus ju pri tom cicikat, pohupovat, skratka nieco INE vyskusaj, nez to, co doteraz.
nepouzivaj parfem.
skus kojit telo na telo, bez oblecenia. zisti, ci jej nie je horuco. ci jej nekrcis usko (ak ju kojis v koliskovej polohe). mozno ju k sebe tlacis, alebo naopak, mozno jej visia nozky a jej je to neprijemne.

...tazko sa takto radi, lepsie by bolo to vidiet 😒
velmi ti drzim palce! 😵

shaarka
24. sep 2010

tak ma napadlo - uleteny napad - nema ta kto nafilmovat? nemate kamerku alebo nemozte urobit video pomocou fotaku? zavesila by si to niekde na web a mozno by sme na nieco prisli, mozno sa s tym stretla nejaka mamicka...

susik77
25. sep 2010

Ahojte, mam, pocit, ze sa mi mala zacina odstavovat. Ma 12.5 mesiaca. Doteraz nechcela okrem mm pit nic ine ani z flasky, ani z hrnceka, nakoniec trochu zacala z kojeneckej flasky, ked sme boli dlho vonku a bola velmi smadna. Uz ma 8 zubov. Teraz jej lezie stolicka a zacala mi pred par dnami robit to, ze si najprv par krat cucne, potom sa usmeje a pohryzne ma 😎 . Potom sa uz len hra s bradavkou. Myslite, ze je to nova faza a ze budeme este pokracovat, al. to uz bude koniec kojenia? A mozte mi poradit co dalej? Diky moc. Inak vsetko ok, prospieva krasne, v roku merala 77 cm a vazila 10.05 kg. Papa vsetko.Akurat s pitim mame problem.

zuzkat1
25. sep 2010

@slivocka123 no to moze byt cokolvek to ze sa budi a place vtedy... mozno prdiky ale iste nie z mliecka... jedine ak si zjedla nieco co mu nesedi,ale pochybujem ze sa pravidelne "napchavas" fazulou🙂 to prejde... ak je inak cez den pokojny tak je to podla mna OK... mozno mu len idu tazsie prdiky aj z toho ze zacal papat zaleninku..predsa len je to zmena a kym si organizmus zvykne... moja vtedy chvilu kakala uplne tvrdu kaku,kym si zvykla a teraz je to uz OK

no normalne je ked spapa kolko mu chuti,ako som uz pisala moja doteraz papa hrozne malo ale nerisim,aj dr povedala ze je to v pohode (tabulky pisu az 250g ze to je plna davka na obed) ale kym je kojeny tak to vobec nemusis riesit...ked mu staci 80 tak je to uplne v poriadku... po chvilke aj tak bude zas chciet mliecko..navyse este kratko papate...moja ked sme zacinali zjedla mozno 3-4 lyzicky a dost🙂 a teraz uz obcas zje tych 60g ale mame este aj teraz dni ked som mimo byt v case obeda a tak ju len nakojim,lebo nemam kde ohrievat a tak.. neriesim, mala pribera a to je hlavne... tak nech mu chuti🙂

zuzkat1
25. sep 2010

@kkubekova tak moja spala do 3 mesiacov len v kociku... doma ani tuk... potom mesiac spala doma aso hodinku a este vonku v kociku spala..postupne presla na spanie doma a v kociku cely cas plakala..takze ako 5 mesacna isla do sportaku lebo v hlbokom sa evidentne nudila..jasne ze som ju mala nalezatoi kym nevedela sediet..chvalabohu pekne sedela uz ako 6mesacna a to uz si aj sama vedela sadnut takze mohla sediat uz aj v kociku,lenze ten sa jej nejako nepacil takze sme museli satkovat a az v lete som jej kupila golfac ten vzala na milost ale posledne 2-3 tyzdne uz aj tam place☹ proste vonku je to hroza☹ doma je zlata.. spi 3-4x jasne ze ju predtym pol hodinu uspavam na prsniku...ale ked sa nevyspi tak len place ..takze uspavam🙂 ked je vyspinkana tak sa usmieva a len sa hra...
k tomu jedlu... poznam tie moderne studie ze moze mamina papat co chce..ale tiez si myslim ze strava ovplyvnuje babo...moja mala totalne zelenu stolicu az hnackovu a dost aj tlacila..nevedela som co to moze byt.. ani dr.. a vysvitlo ze to ma z toho ze pijem mlieko...(kazali mi pit v porodke kvoli opuchnutym noham, takze som ho pila dost) a ked som vysadila stolica sa vratila k zltej farbe az kym mala nedostala zelezo🙂 inak ona prve tri mesiace preplakala kvoli tej trojmesacnej kolike... stale prdiky a chuda neslo jej..nam pomohlo ked som si ju prilozila ked sa pucila.. tok mliecka jej trochu pomohol a posunul obsah criev a skoro vzdy sa vtedy vykakala...dokonca mi aj krvacala z crievka 2x co az tak tlacila ze jej tam daka cievka praskla... nemohla som vtedy jest nic co naduva... ale chvilu po tretom mesiaci akoby utalo a zabudli sme co je bolest bruska..asi sme patrili medzi tych stastnejsich🙂
este mala rada ked sme ju nosili na rukach tvarickou smerom dole...tak na lietadielko...obcas ju nechat uplne rozbalenu bez plienky nech sa vykopka... a neviem ci ju mas v perinke ale moja ju neznasala,lebo ked jej zacali tie bolesti tak sa tam nevedela hybat a kopkat nozickami.. my sme perinku zrusili pomerne skoro...

zuzkat1
25. sep 2010

@kkubekova som sa rozpisala🙂 len mi este napadlo ze mojej velmi pomohlo ked som pila caj pre dojciace matky... videtelne bola pokojnejsia..pila som 3x denne... viac sa ani nesmie🙂