Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
30. sep 2010

@akdarka a nevies to odfotit..ze by som kukla takto

akdarka
30. sep 2010

@strapco13 neviem si predstavit fotenie-asi by to bolo rozmazane lebo je nervny ked mu tam kukam;)skusime zajtra s muzom

akdarka
30. sep 2010

@leelo veru nas mucko,v brusku prezyvka kung-fu panda kvoli jeho aktivite a kopancom;)a vy preco tak neskoro ste davali strihat?aj vam hovorili,ze je primerana?

strapco13
30. sep 2010

@akdarka zo skusenosti..nieked je lepsie natocit videjko..nie je to tak rozmazane..ak sa nieco podari..napiosem ti potom mailovu adresu, posles mi to nejak..alebo to daj na fb ci yootube a daj sem odkaz

akdarka
30. sep 2010

@strapco13 ok,tak video a ozvem sa zajtra;)

leelo
30. sep 2010

@akdarka my sme to dovtedy nevedeli, ze problem je v uzdicke. az annag na to prisla...
ty to riesis tiez s nou, vsak? a neradila ti oslovit v ba/senci nejaku laktacnu kvoli kontaktu na konkretneho lekara? Mamila predsa musi mat "svojich" lekarov, ktori spravia, co treba. pocula som, ze na Kramaroch to robia.

my sme tu tiez zohnali kontakt na chirurgicku cez nemecku laktacnu ligu. podpisali sme inf.suhlas. ona tvrdila, ze uzdicka je dolezita pri papani a ze strihne tolko, co jej pojde. na 1.raz mu to roztiahla, pozrela, na 2.raz jej uz maly sam otvoril usta a drzal. cvak a bolo. cakali sme este 10 min v cakarni kvoli krvacaniu, ale dojcit mi nezakazala. ani som vsak nedojcila, maly sa hral a po 10 min sme isli domov, kde sa uz normalne napapkal 🙂

kamajka
1. okt 2010

ahojte sem ma presmerovali tak len kopirujem svoj prispevok

zvracanie u dojčeného bábätka
kamajka Maminy z čoho to môže byť?? Synček je plne dojčený doteraz sme nemali problém, no posledné tri dni som si všimla že viac zvracia ako obyčajne, dnes sa to už vyhrotilo tak,že zvracia takmer v kuse, po dojčení aj medzi nimi. Nepapá nič iba MM. Je aj dosť uplakaný, stolicu ma normálnu, je pravda že papá dosť často, cez deň aj každú hodinu a pol, niekedy každé dve - neviem ani,lebo dojčím na požiadanie, nepozerám na hodiny. V noci potiahne aj 5 hodín bez problémov. Neviem,čo mu môže byť. Poraďte ak viete, ďakujem.

zuzkat1
1. okt 2010

@leelo
@strapco13
@prsky dakujem baby za reakcie🙂 no moja ta v bruchu neviem ci salta robila ale minimalne tak to vyzeralo.. stale kopala vo dne v noci... a casto aj dost bolestivo ..ja som sa vobec nevedela pri nej vyspat... a teraz to iste... cez den by len lozila alebo najnovsie chodila (zatial len pri nabytku ale aj tak) a v noci 6x hore a ked chcem aby to bolo len 6x tak je dobre ju sledovat lebo kazdu pol hodinu je v inom rohu postielky... no proste zive striebro🙂 chcela by som druhe, to som tu uz pisala... tak by mi nevadilo keby bolo o trosilinku menej aktivne to druhe🙂 (zas nechcem flegmosa,ale k hanke treba nieco pokojnejsie inak mozem rovno na psychiatriu volat🙂) nie nadarmo ju moja mama vola maly terorista😀

zuzkat1
1. okt 2010

@kamajka nie som moc kompetentna radit🙂 ale mozno to bude reflux skus si precitat toto, annag o tom pise
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

strapco13
1. okt 2010

@kamajka no bud reflux alebo viroza...na reflux ti dala link zuzka
ak je to viroza, tak ho koj tak casto ako potrebuje, sleduj fontanelku ci nie je vpacena
este ..niektory detom vadi v strave matky mlieko a mliecne vyrobly..kamoske takto maly grckal, ked si dala nieco tvarohove..tak skus vysadit

tinkerbell
1. okt 2010

Ahojte, potrebujem prosim poradit - z nemocnice som prišla s prsnymi klobucikmi a flasou a dufala, ze sa kojenie coskoro rozbehne, ale mliečka ani po tyzdni nepribudalo, tak som po nastudovani roznych prispevkov na nete zrušila klobúčiky, aj fľašu, kúpila vyživovaciu cievku a takto to skúšame už týždeň. Myslím, že sme urobili veľké pokroky, malý sa naučil pekne prisávať, aj mliečka trochu pribudlo, väčšinou odsajem 15 - 20 ml medzi kojenim - odsávam asi tak 5 krát denne. Aj mi lepšie tečie, ako predtým, ale iba chvilku takých 5 min, potom už len kvapká, až nakoniec ani kvapku nevytlačím.Malý sa pekne prisáva, keď dokrmujem s cievkou, tak krásne počujem ako prehĺta, vtedy si hovorím, keby moje mliečko takto dobre tieklo.
Ja mám teraz pocit, že všetko je v poriadku až na to moje mlieko, je ho strašne málo a slabučko tečie. užívam aj homeopatiká aj senovku, ale nejaky velký rozdiel som nespozorovala.

Chcem sa spýtať, ako mám pokračovať. Mám pokračovať v dokrmovaní cievkou a produkcia mojho mliečka by sa mala časom zvýšiť? Skúšala som aj nedokrmovať, ale malý stále plakal od hladu.

Dakujem za každú radu. Velmi by som chcela kojit, ale som aj trochu v strese, lebo svokra mi stale hovori, ze ho nemam trapit, ze mu mam dat flasu s UM a on mi prespi celu noc. Ale ja sa nemienim vzdat, ziadne UM sa nevyrovna materskemu!

prsky
1. okt 2010

@tinkerbell produkcia mliecka sa zvysuje najlepsie castym a efektivnym prisavanim. kym sa upravi na potrebnu spotrebu, chvilu to trva. dalsi dolezity faktor je pokojna mamina (aj ked to v tvojej situacii asi nie je uplne jednoduche). Prespat celu noc sice babo moze, ale nie je to vobec bezne. podla mna postupujes spravne, ak si nie si ista, popozeraj este clanky na http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr... (v tomto konkretne je navod ako dokrmovat cievkou) - aj ked predpokladam, ze tie uz si citala. pripadne vypln annag dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... alebo sa porad s laktacnou poradkynou v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

annag
1. okt 2010

@tinkerbell

určite takto pokračuj, paráda - zakaždým začni len s prsníkmi, vždy ich skús otočiť aspoň 2 x krát pri dojčení (kým sa nehnevá, pije a nezaspáva) a až potom dokŕm . Toto je veľmi dôležité - začať len s prsníkmi, hoci krátko a až tak pustiť mliečko i cez cievku.

bolo by fajn zvýšiť produkciu mliečka , keďže pre nevhodnú pomoc v nemocnici sa laktácia nerozbehla tak ako by sme chceli.Bylinky už asi užívaš, ideálne by bolo predpísať si Costi 10mg u Tvojho obvodného - včera som pridala slovenské preklady protokolov Dr.Newmana , ktoré nám preložila naša poradkyňa Janka Michalková , o postupovaní pri jeho užívaní

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

tinkerbell
1. okt 2010

@annag presne tak aj robim, napadlo, mi ze ked dam cievku hned, tak si na to zvykne a nebude sa tolko snazit, najprv dam prsniky, ktore striedam, snazim, sa aby bol na nich co najdlhsie, a ked sa uz jeduje, tak dokrmim cievkou. Doteraz som bola rada, ze sa mi podarilo znizit dokrmovanie na max 30 ml po kojeni, ale od vcera vecera to vyzera, ze malickemu to uz nestaci, tak dnes som uz musela dokrmit 60ml, lebo po tych 30ml zacal po chvilke plakat. Dokrmujem aj s mojim materskym, ale to je asi tak 80-90 ml za 24 hodin, co sa mi podari odsat.

Zda sa mi, ze mam najviac mlieka rano (vcera ani nepotreboval rano po kojeni dokrmit) a najmenej mlieka v noci - vtedy sa zacne jedovat ovela skor.

Myslis, ze mi Costi zaberie? Strasne by som chcela iba dojcit, je to aj velmi prakticke. Aj si velakrat pri kojeni poplacem, ze nemam dostatok mliecka ☹ .
Mam este sancu na plne dojcenie?

tinkerbell
1. okt 2010

@prsky dakujem za povzbudenie, dufam, ze moje prsia coskoro pochopia, ze maju tvorit viac mlieka 🙂

annag
1. okt 2010

@tinkerbell

Costi zaberie, to je fakt, no ako písala prsky, niet nad osobné stretnutie s poradkyňou - pretože si musíme byť isté, že sa bábätko prisáva čo najlepšie, že má v puse veľkú časť dvorca. To sa na diaľku rieši dosť ťažko a Ty máš v okolí špičkové laktačné poradkyne , napr. Vierka Červená, Monika Veselská ...

si na absolútnom začiatku, pochybovať o šanci na plné dojčenie je zbytočné , budeš plne dojčiť, robíš všetko preto, niekedy to trvá trošku dlhšie, ale správne prisatie, efektívne dojčenie, pomoc Costi svoj efekt prinesú 😉 🙂

tinkerbell
1. okt 2010

@annag prosim ta, mohla by si mi dat na tie laktacne poradkyne kontakt? Ja chcem skutocne iba dojcit. Pojdem si dat predpisat Costi, dufam, ze moja Dr. to pochopi a predpise mi ten liek. Myslim, ze sa maly dobre prisava - sestricky ma to sice vobec v nemocnici neucili (hned mi prikazali klobuciky - pritom nemam ploche bradavky, len nie su az take vystupene), ale nastudovala som si videa na tvojej stranke, a prikladam podla toho. Kazdopadne je ale lepsie, aby sa na to pozrela odbornicka.

strapco13
1. okt 2010

@tinkerbell poradkyne najdes tu
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
su tam kontakty..najdi si niektoru z okolia

janula.k
1. okt 2010

ahojte, mame taky problem...maly dostal dost silnu nadchu, snazime sa soplik odsavat, ale problem je v tom, ze maly pri odsavani strasne krici a place, jak keby sme ho rezali..pred par mesiacmi mal nadchu tiez, ale vobec pri odsavani neplakal..No problem je ten, ze akosi sa nechce ani dojcit,..jasne, ma zapchaty nostek, nemoze dychat,..ale keby si aspon pytal prsko..aj v noci sme sa doteraz kojili kazde dve hodky a teraz keby ho nebudim po 4 hodinach, tak spi dalej bez kojenia..Moze dieta takto z nicoho nic obmedzit kojenie? alebo moze za to ta blba nadcha? Ja sa snazim mu ten soplik najskor odsat, aby mohol spokojne pit mliecko, ale on je po tom odsavani taky rozruseny, ze nechce prso ani vidiet a nepyta si ho ani ked uz je v pohode 😕

gabika7706
1. okt 2010

@janula.k to bude asi tou nadchou...my mame teraz podobny problem, akurat s tym rozdielom, ze on visi na prsniku v noci este viac, nez inokedy a teda nonstop, ale netaha, nedudle, len ho drzi v polootvorenej puse, len co sa pohnem, je rev 😖

janula.k
1. okt 2010

@gabika7706 no mne je to tiez divne, ze nechce nejak prsnik, lebo tiez je to taky ceckoš...a cez den toho tiez vela nezje, myslim tuhej stravy.. 😒

gabika7706
1. okt 2010

@janula.k no moj je velky jedak, ale po tieto dni toho tiez vela nepoje,pripisujem to chorobe

prsky
1. okt 2010

@janula.k tiez si myslim, ze je to nadchou..nechaj ho spinkat, asi sa jeho organizmus vyrovnava s chorobou takto lepsie. len treba aspon nejake tekutiny donho dostat a fajn by bolo v tej tekutine rozmiesat vit C (napr. z DM taky prasok - to je cista kyselina askorbova). starosti by som si robila az keby to trvalo dlhsie (4 a viac dni), ale vseobecne plati, nenutit, ponukat. drzim palce, nech ste skoro fit

janula.k
1. okt 2010

@prsky no zvykol pit sem tam aj cistu vodu, ale aj tu odmieta..no a vidis, vobec som netusila, ze take nieco ako vit. C je aj pre babatka. No trva to uz od utorka 😒 dakujem

vejula
1. okt 2010

čavte kočky, videli ste tu reklamu na nutrilon??? Som bola normalne prekvapena, že by osvietenie? 😀 😀 😀
Inač maly mi pije akosi vela ale mliečka chvalabohu dosť tak sme spokojní obaja 😉

prsky
1. okt 2010

@janula.k no vit c mozes davat aj sebe a cez mliecko sa mu dostane, ale kedze bojkotuje teraz, tak skor jemu treba dat - nam aspon vit C pri chorobach pomaha

@vejula co ta tak prekvapilo?

janula.k
1. okt 2010

@prsky no ale preco nam toto nepovie pediatricka, to s tym vit. C 🙄 hned zajtra mu ho kupim

prsky
1. okt 2010

@janula.k lebo nie kazdy veri v silu vitaminu C 😉 kuk IP

strapco13
1. okt 2010

@janula.k kukni na moj clanok o toalete nosa..nestaci odsat sopliky..musis aj uvolnikt nos nosnymi kvapkami ako su detsky nasivin a pod

janula.k
1. okt 2010

@strapco13 dostali sme aj kvapky antibiotika, tak tie mu davam, aj ked tiez velmi protestuje