Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

latvia
14. okt 2010

@titania1 jaaaaj, dufam ze vas sa to netyka 😉 dufam ze holky poradia co s placom pri kojeni, myslim ze sa to da upravit raz dva, ale na to su tu odbornicky @annag , @strapco13 a ostatne 😉

titania1
14. okt 2010

tak to by bolo uplne najlepsie. uplne som z toho zufala. ☹

prsky
14. okt 2010

@titania1 moze byt, ze mliecko ide inak, ako sa mu paci - bud prirychlo alebo pomaly. ak ide rychlo, tak by mal mat pri odtrhnuti sa mliecko v kutiku ust, alebo mu vyteka, ak pomaly, tak sa odtrha po chvilke dojcenia, je nespokojne a po prelozeni na druhy prsnik sa situacia opakuje - tam pomoze stlacanie prsnika, kontrola spravneho prisatia, caste prikladanie, aby sa pripadne laktacia zvysila umerne potrebnej spotrebe. moze mu tiez ale nieco byt - zacinajuca choroba, bolestive dasienka. tiez moze ist o nejake hormonalne zmeny v tvojom tele napr. vplyvom menstruacie (ktora este nemusi byt, ale sa chysta prist)

ak ma maly dost pocikanych plienok a okrem placu po dojceni je inak spokojne babo, tak sa nemusis nejak extra obavat, ono aj stres maminy prispieva k nepokoju pri dojceni

mozu ti pomoct annagine clanky: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

elinka27
14. okt 2010

tak som sa naucila ako tak viazat malu do satky dnes u mna bola opat laktacna a robim vsetko dobre, a kedze mala je spokojnejsia ja som tiez, takze krasne kojim aby ste vedeli 😝 😀

prsky
14. okt 2010

@elinka27 to je super, gratulujem! 🙂

titania1
14. okt 2010

prsky velmi pekne dakujem za odpoved. dufam, ze sa to upravi. 🙂

ivv
14. okt 2010

@latvia super clanok, dakujem! 🙂 posuvam mamine malej martinky. zajtra jej ide postupne do stravy pridavat mm, tak uvidi aka bude reakcia. inak v nemocnici jej zo stravy kazali vylucit snad vsetko okrem rozkov, ale mlieko a mliecne vyrobky ich nenapadli 😖 .. snad to pomoze, lebo s malou maju co sa tyka kakania, nespokojnosti, nespavosti dost problemov.. inak mala pribera, vdaka vysokokalorickemu UM, ale jej nerobi dobre s tou stolicou.. 😔
este raz dakujem vsetkym, dam vediet, ako sa im dari 🙂

uankab
14. okt 2010

@ivv , okrem mliecneho by mala vysadit aj hovadzie masko... mlieko moze nahradit ryzovym, ovsennym, kokosovym... taktiez by nemala soju a vyrobky z nej - podobna bielkovina ako BKM... a musi vysadit vsetky mliecne vyrobky a pozor na skryte ako srvatka, kaizen atd.. (napr. rastlinne maslo obsahuje srvatku, ciste bez BKM je Flora light alebo perla s vitaminmi)... je dolezite citat vsetky etikety, pretoze mlieko sa napr. nachadza aj v sunke..

matamisi
14. okt 2010

ahojte....vie mi tu niekdo poradit co mam robit aby sa mi vytvaralo viac mlika....mam 12 dnove babetko a prvy tyzden som mala dost mlieka a teraz mam kazdym dnom menej a menej...po troch hodinach som si odpumpovala jedenprsnik a bolo tam len 10ml co pred tyzdnom aj 50 ml som vytiahla 😕 denne pijem 2l caju na kojenie a ani to nepomaha 😅 prosim poradte....uz som zufala....mala stale place az sa o mna hadze... 😅 😔

prsky
14. okt 2010

@matamisi je prirodzene, ze nadprodukcia sa prisposobuje dopytu babatka. jediny naozaj ucinny sposob, ako mat dostatok mliecka pre potrebu babatka je dojcenie a to dojcenie na poziadanie so spravnym prisatim babatka. tiez sa treba naucit rozoznat, kedy babatko naozaj pije, lebo aj ked je dojca na prsniku 2hodiny, moze byt stale hladne, lebo "iba" cumle (aj ked aj to je funkcia dojcenia - upokojenie). Odsavanie nie je velmi smerodajne, pretoze ty odsavackou nikdy neodsajes tolko, co si je schopne vytiahnut spravne prisate babatko. To, ci ma dostatok mliecka najlepsie zistis tak, ze ma dostatok pocikanych plienok (5-8 ks naozaj pocikanych plienok denne - jednorazovka musi padnut "ako gata", ked ju pustis na zem), je vramci svojho temperamentu spokojne. A este jedna vec - pokojna mamina = spokojne dieta 😉 Precitaj si, prosim, tieto clanky, mozu ti velmi pomoct:

http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

inak plac nemusi automaticky znamenat hlad:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

mape
14. okt 2010

@annag tak boli sme sa vazit a bolo tak ako dievcata hovorili. Kazda vaha moze vazit inak. Mala pribrala 470g za 4 tyzdne. Je to najmensi prirastok vahy doteraz, ale odlahlo mi, ze pribrala. Neviem ci je to dost, ale bolo mi povedane, ze je to dobre a staci to. Tak pokracujeme v plne kojeni. Prikrmovat chcem az ked bude mat pol roka. 😉

strapco13
14. okt 2010

@mape cez 100g tyzdenne je pekny prirastok 😉 tak si uzivaj kojenie a s prikrmami si urcite do toho polroka pockaj

hallienka
14. okt 2010

Ahojte dievcata,
neviem, ci to patri do tejto temy, tak hadam mi bude vediet niekto odpovedat.
Moj syncek ma 13 mesiacov a este stale ho kojim. Zaroven beriem aj vitaminy Calibrum mami, ktore sa odporuca brat aj pocas dojcenia. Planujeme vsak dalsie babatko a tu prichadza moja dilema. Kedze chcem dojcit aj nadalej a zaroven by som chcela, aby pri dalsom tehotenstve mi nahodou nechybala kyselina listova, tak by som mala brat Calibrum babyplan. No, neviem, ci to mozem brat pocas dojcenia. Velmi by som chcela pokracovat v dojceni aj pocas dalsieho tehotenstva. Dnes som sa bola informovat v lekarni, ci by mi vedeli poradit a tam ma pani lekarnicka odbila odpovedou, nech maleho odstavim, ze uz je dost velky na kojenie a ze ked budem tehotna, aj tak budem musiet prestat dojcit. Ale tato odpoved sa mi vobec nepacila. Viete mi poradit, ako to vsetko zosuladit? Resp. da sa to vobec? Dakujem.

strapco13
14. okt 2010

@hallienka dojcit urcite nemusis prestat
u samotneho Calybrum babyplan to neviem najst..ale kyselina listova sa moze brat aj pocas dojcenia 😉

latvia
14. okt 2010

@hallienka tak ako pise strapco, nieje dovod na ukoncenie dojcenia, calibrum babyplan su len same vitaminy a nejake mineraly, ziaden dovod na odstavenie. ved rovnake vitaminy a mineraly mas v kazdej potravine 😉

prsky
14. okt 2010

@hallienka urcite nie je preco prestavat s dojcenim...vid ja aktualne...dojcim, beriem obcas aj vitaminy pre tehu a dojciace zeny - vacsina vyrobcov vitaminov ma rovno trojkombinaciu (pre planujuce maminy, tehotne a dojciace) - v podstate tie iste vitaminy pre vsetky skupiny maminiek. u nas zvycajne aj lekari odporucaju skoncit s dojcenim najneskor do 20tt tehotenstva, ale ak prebieha tehu bez problemov, zdravo sa stravujes a nezakazu ti sex, nie je preco prestat dojcit, kym to synovi aj tebe vyhovuje. niektore deticky sa pocas tehu odstavia same, lebo mliecko meni kvalitu a na zaciatku tehu je ho aj pomenej (u nas sa dcerka prirodzene zacala viac prisavat, aby zvysila tvorbu mliecka). mne pride nefer, ak ma starsie dietatko byt ochudobnene o mliecko len kvoli tomu, ze rodicia chcu dalsie dietatko...kedysi sa dojcili aj 2-3 deti naraz /malinke dojca a aj vacsie batolata) a nikomu to neprekazalo ani neprislo divne 😉

odporucam katkin clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

a btw medzi prava dietata patri pravo byt dojceny 😉 WHO odporuca dojcit na poziadanie do 2 rokov - takze v 13mesiacoch este dieta vobec nie je velke na dojcenie. prirodzene sa deticky odstavuju az ked na to prirodzene dospeju (do cca 4 rokov) - v nasich koncinach sa "prirodzene" odstavia aj skor, najma take, ktorym chuti jest a ktorym maminy aktivne prsnik neponukaju

zuzkat1
15. okt 2010

baby🙂 smejte sa ci placte... vcera som bola u neurologicky a mala mi vysetrenie komplet preplakala... nic jej nie ... a dokina ze mala je uzkostna (co je blbost-vobec jej cudzi ludia nevadia, nieco sa jej na tejto konkretnej nepaci,lebo inde uz neplace az tak) no a dokina ze je to preto lebo dojcim a ze nech po roku uz nedojcim,lebo je to len o zvyku ...som jej povedala ze budem dojcit lebo ja UM nedam ked mam svoje... a ona ze uz nema ziadne ochranne ucinky a blabla bla... no aj keby hned nemalo (co si nemyslim) aj tak by som dojcila ved naco davat umeliny ked mam svoje mlieko no nie? to ako budem dieta nasilu odstavovat a napchavat ho umelo vytvorenymi vecami? nepoviem keby som musela ze nemam mlieko alebo mam zdravotne problemy a fakt sa neda tak dobre,ale ked mozem dojcit?? na hlavu postavene 🙄

zuzkat1
15. okt 2010

ze najmensi prirastok @mape 🙂 moja tolko len raz pribrala... neries vahu a koj...teraz uz ako rastie bude stale menej a menej priberat.... uz to nebudu take vahove skoky🙂

@matamisi a myslis ze sa hadze od hladu? nemoze to byt aj mnozvtvom toho caju a naslednymi prdikmi? precitaj si kolko ho mozes denne vypit...neviem aky mas,ale vacsina sa smie len tri salky denne.... 😉 kombinuj to s gravimilkom (max pol litra🙂) ... popripade vineou (nechaj trochu vybublinkovat) a obycajnou luckou neperlivou ... a odsavacka neodsaje tolko co vypije mala🙂 ja ked si odsajem a ide aj 100ml tak mala sa hned po odsavani v pohode naje a vzdy to tak bolo....

elinka27
15. okt 2010

tak a uz som tu zasa 🙂 Zinka zacala chciet papat castejsie ako doteraz,uz sme mali zabehany "rezim " ze papala zhruba kazde 2-2,5hodiny cez den to neviem nejak odsledovat nakolko je to rozne podla toho ako spi ako ju boli brusko a tak,ale v noci tie intrevaly boli 2,-2,5hod, teraz vsak aj v noci papa kazdu 1,5hodiny a uz sa par krat stalo,ze som jej musela ponuknut aj druhy prsnik,nakolko sa po case zacala na tom jednom jedovat,pritom tam mlieko je ked som stlacila prsnik,ale tak slabsie tieklo.Myslim,ze u nas zacala laktacna kriza a teraz potrebujem radu ako ju prestat?Viem ze to trva par dni a malo by sa to vratit do normalu,a ze treba dieta vtedy prikladat castejsie, ale ako je myslene to castejsie?Vzdy ked pyta alebo aj ked nepyta? 🙂 napriklad v noci sa mi na krmenie budi ale cez den ked je v satke tak aj prespi dlhsie, mam ju nechat spat,alebo ako to mam robit?

adrianai
15. okt 2010

@zuzkat1 ahoj, aj ty odsávaš pred kojením? ja som myslela, že som sama 🙂 vraj by sa malo po kojení...tiež mám pocit, že sa stále malá dobre naje..a aspoň jej to tak rýchlo netečie...
kočky, máme nový problém...stále niečo 😖 za posledné 2 dni mi malá začala dosť grckať...doteraz bolo všetko ok, kojím na požiadanie, cez deň je to možno aj každú 1-2 hod, ale v noci vydrží aj vyše 4hod.... ale teraz mi po papaní vygrckáva a niekedy až tak, že jej to ide prúdom, aj cez noštek, chúďatko moje...potom ani neviem, kedy jej mám zas dať papať a čo vlastne robiť...lekárka mi hovorila, že mám robiť prestávky medzi kojením aspoň 2,5hod...neviem ako to malá vydrží....

zuzkat1
15. okt 2010

@adrianai nie neodsavam cielene..ale uz sa stalo ze som odsala lebo nechcela jest vtedy a zrazu ked videla odsavacku tak hned bola hladna🙂
vyzera to na reflux ale aj ine to moze byt... ,
pozri si annagin clanok http://dojcenie.wordpress.com/category/rast-a-z...
ale nemyslim ze pomoze cakat 2,5hodiny aspon ja by som to nerobila ked len dojcis moze byt smadna a tak... aj moja grckala ale nie tak velmi ako popisujes... no neviem s tym cakanim ti poradia baby ale mne sa to nezda...

prsky
15. okt 2010

@adrianai deticky maju nezrely traviaci trakt, grckanie je bezne. suvisi casto aj s manipulaciou dietatka po nadojceni (napr. prebalovanie, odgrgavanie a pod.). zuzkat ti dala odkaz na fajn katkin clanok. po grckani mozes dat kludne znova pit, lebo babo chce/potrebuje zapit neprijemnu chut. mohlo by pomoct vertikalne nosenie a postielku vyvysit (bud matrac, alebo podlozit nohy na jednej strane knihami).
co sa tyka prestavok medzi dojcenim - ak chces dojcit na poziadanie, co sa aj odporuca, tak 2,5h prestavku daj vtedy, ked si mala 2,5h mliecko nevypyta 😉

@elinka27 laktacna kriza prichadza okolo 3 mesiaca. malinke dojciatka menia rezim dost casto, co platilo dnes, nemusi zajtra. netreba nad tym rozmyslat, proste sa jej prisposob a davaj jej prsnik kazdu 1,5 hodinu - o par dni sa mozno vratite k povodnemu rezimu, alebo prejdete zas na iny 😉 Treba dat MM vzdy ked si vypyta, ak spinka, nechat ju spinkat, nebudit ju v nejakych intervaloch. Pri slabsom prude mliecka, ked sa jeduje, skus stlacat prsnik (http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...), ak nepomoze a je este hladna, prehod ju na druhy.

prsky
15. okt 2010

@zuzkat1 zial, dost casty jav a co je horsie, aj u pediatrov ☹ oni su dost masirovani lobingom vyrobcov UM a tiez farmafirmami a kedze maju kopec roboty a zaujem siroky, nemaju cas/chut/volu venovat sa vsetkemu do hlbky a rozmyslat nad tym - proste prijimaju informacie a tie podavaju dalej - ruku na srdce, kto tak nerobi?

elinka27
15. okt 2010

@prsky ano tak aj robim,mala ma 7 tyzdnov tak ma napadlo ci to neni ta prva co byva okolo 6teho tyzdna,ale zasa ked sa tak nad tym zamyslim nam sa to tak meni,ze my by sme tu krizu museli mat od narodenia 😀

prsky
15. okt 2010

@elinka27 😉 🙂

elinka27
15. okt 2010

@prsky esteze mam tu satku,tak je stale pricucnuta, vcera som jedla cokoladu neodolala som,mozno preto jej tak chuti 😝 🙂

prsky
15. okt 2010

@elinka27 to dobre poznam, tiez sme boli takmer nonstop vo vaku, az som si lamala hlavu, ci jej to neskodi 😅 ale evidentne jej to prospievalo- motorika sa vyvijala aj vyvija v norme 🙂

michaela80
15. okt 2010

@prsky pises ze laktacna kriza v 3.mesiaci.. my mame dnes 3.mesiace a uz tretiu noc papame skoro kazdu hodinu a cez den vydrzi tak 1,5 hodiny...dnes som zase vazila a papa iba po 40-50 ...ja viem ze nemam vazit ☹ ☹ ☹ a prsia mam uplne ako vycucnute opat... 😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒 a to som pred nedavnom pisala kolko mlieka mam ze same strieka o dusu..sice aj teraz strieka ale uz necitim ze su plne ako napr 10 dni do zadu

prsky
15. okt 2010

@michaela80 pocit plnych prsnikov sa casom vytrati, ja mam uplne vechtiky, si myslim, ze ani mlieko v nich nemoze byt a je. Ono ci naozaj vypije iba tie mnozstva, co pises, je otazne - vazis ju rovnako oblecenu, nepocikala/nepokakala sa a neprebalila si ju pred vazenim...? ono treba vydrzat, chvilu trva, kym zlazy zareaguju na vyssi dopyt. moja mala pijavala jeden cas vyse rocna v noci kazdu 1,5 hodinu, prednedavnom, ked som otehotnela, sa to zopakovalo...a casom sa to upravilo, treba sa k tomu pozitivne postavit a nebrat to ako zataz (aj ked je to niekedy na maslu)

michaela80
15. okt 2010

@prsky vazim ju presne v tom istom obleceni neprebalenu ..len ked kope ta vaha skace, cize presne to nie je...ale par dni dozadu som mala stale to druhe prso z ktoreho nepila tak tvrde naliate a az mi brnelo vnom ke pila a teraz obidve su ako handry... ☹