Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zlatusik28
15. okt 2010

Ahojte, chcela by som poradiť, ak niekto bude vedieť, budem veľmi rada. Malý má presne 4 mesiace a 15 dní, doteraz bol plne kojený, má 62 cm a váhu 5,520 kg. Nie je to žiadna sláva, ale doteraz stále priberal okolo 500 g/týždeň, a narodil sa s 3 kilami presne. Ide o to, že posledný týždeň dva mi plače pod prsníkom, papá už iba po 5 minúť z jedného prsníka a 5 minúť z druhého,inokedy papal po 7-8 minút, napapá sa, poplače si troška a je ticho, ale keby som mu dala ešte papať, určite by ešte papal. A teraz po poslednom vážení za 3 týždne schudol 100 g! Ide o to, že o 3 týždne ide na operáciu a chcela by som aby bol silný, aby to zvládol, ale mám taký pocit, že asi budem musieť dokrmovať. V noci papá len raz, to sa napapá pekne, aj ráno, to mu stačí, ale horšie to je poobede,vtedy dosť plače. Chcela by som ešte "naplno" kojiť, ale bojím sa, že to asi nebude možné. Má niektorá z vás s tými skúsenosti?

strapco13
15. okt 2010

@zlatusik28 pises, ze keby si mu este dala papat tak by papal..tak preco mu nedas? 😕 ..ved mu ponukni ste znovu prvy prsnik..mlieko sa tvori aj pocas kojenia, pri kojeni stlacaj prsnik...dosiahnes lepsie vyprazdnenie prsnika, cize maly sa viac napapa
dieta ti rastie, silnie, cize sa vie rychlejsie najest, ale zaroven rastu aj jeho energeticke naroky..a pokial mu prska nebudes aktivne ponukat, tvoje telo nezisti, ze treba viac mliecka tvorit
pomozu Ti clanky http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ ...ako aj ostatne na danej stranke 😉

zlatusik28
15. okt 2010

@strapco13 ahoj, chcel by papať, ale nemá čo ☹ maličký sa napapá, odrgne, keď plače, zas mu dám prsníky, ale jednoducho mu už nič nejde, aj som skúšala odstriekavať, ale fakt nič nejdeˇ. Aj prsníky stláčam, trochu pôjde, ale fakt len trochu. Aj ho častejšie prikladám, dokonca ho aj v noci jemne budievam, a nič. Už to trvá týždeň dva a strašne mi je to ľúto, chcela by som ešte kojiť, prvého som kojila len dva mesiaca. Niekedy tak veľmi plače, až s dutkou zaspinká. ☹
A už som aj všetky možné stránky prečítala, povzdelávala sa, aj túto, čo si napísala, ale aj tak ďakujem 🙂

strapco13
15. okt 2010

@zlatusik28 to ze si nevies odsat, tym sa neriad /ani ja si neviem a stale sa kojime 😉 /, ani pocitom prazdnych prs
ak ma pocikane a pokakane plienky tak mliecka mas
prsniky mozes pocas jedneho kojenia prestriedat aj viackrat...prvy , zacne sa jedovat aj po stlacani, das na druhy..ak sa zacne aj po stlacani uz jedovat, das na prvy a potom kludne zas na druhy..a to aj 2-3 x zopakuj
mliecka sa dotvori 😉
a vahu mate krasnu...orientacne ma ma 6 mesacne dieta dvojnasobok vahy..ved to uz skoro mate 😉 ...a navyse nie kazde dieta pribera rovnako..ako dospely..niekto priberie uz z toho, ze sa na jedlo pozrie, a iny moze jest na kila

elinka27
15. okt 2010

@zlatusik28 to myslis ze si stratila mlieko?neviem nemam vela skusenosti ale pokial viem niekde som citala ze mlieko sa neda stratit zo dna na den.Ja mavam taketo stavy od narodenia mala par dni papa ukazkovo a potom mava dni kedy sa hlasi na jedlo aj kazdu hodinu a nevie sa akoby dojest, a ked si stlacim prsnik uz ide len par kvapiek,ale nikdy nieje uplne prazdy, ked sa to stane beriem homeopatika na tvorbu mlieka,a snazim sa prikladat co to da, no ona niekedy prsnik aj vypluje a tiez riesim dilemu preco, nechce alebo netecie?hm,ale myslim ze mlieko tam je len to treba roztahat ved predtym ti krasne priberal, skusaj odsavat aj ked len par kvapiek,mne pomohlo ked som odsavala kazdu hodinu aj ked mala napriklad pytala jest kazde 2hod, a potom sa mi po par dnoch zdvihla tvorba mlieka.A ked taha tak citis ako ti prudi mlieko?Lebo mne ked sa prisaje tak citim v druhom prsniku take mravcenie akoby sa prsnik nalieval a pritom mam prsia ako handricky

zlatusik28
15. okt 2010

@strapco13 to presne robím, prsníky viem niekedy striedať aj 5 krát, trochu pocucká a plače, pocucká a plače, a vidím, že nepreglga. Len sa mi vidí, že už je to nejako pridlho. Kaká raz za týždeň a to teda poriadne 😀 a mokrých plienok má tak 6-7, len sa bojím, prečo teraz schudol. Keby nie tá operácia, myslím, že by sme to aj zvládli...

elinka27
15. okt 2010

@strapco13 ja zasa teraz bojujem s tym ze mala zacala preferovat len jeden prsnik a to pravy nakolko som nedavno prekonala mastiditu na lavom,a tam mam pocit ze je mlieka menej, a tak sa na nom po chvili zacne jedovat ja ju prelozim na pravy a tam potom papa,ale ked si ten lavy stacim tak stale z neho ide,tak akoze preco ho po chvili vypluje nechapem

zlatusik28
15. okt 2010

@elinka27 ahoj, nalievanie prsníkov cítim stále, keď papá a to ma tak trochu upokojuje. Už som tiež brala homeopatiká, niekde som čítala že aj vinea pomáha. Snažíme sa to vydržať, tak uvidíme, bo manžel sa už z nás smeje 😀 že zakaždým, keď nás vidí, tak len papáme

elinka27
15. okt 2010

@zlatusik28 moja toto robi od narodenia, ze papa a potom sa jeduje a place, dam ju odgrgnut a prejde to,ale nie vzdy niekedy pokracuje dalej,tak ju necham tak nechce nechce a ona sa potom neskor prihlasi, mozno chce len dudlat a nie papat a jeduje sa ze tecie, to bol nas pripad,ale teda moja nechudla tak neviem

strapco13
15. okt 2010

@elinka27 vidis, vravela som ti, ze o chvilu uz tu budes radit aj ty 😉

@zlatusik28 ..elinka radi tiez dobre
ale mozno ti neplace od hladu..ale nieco ine ho trapi..aj ked teba trapi ten ubytok..skus sa ukludnit...kup si nieco na podporu tvorby mliecka a kojte sa, kojte sa

zlatusik28
15. okt 2010

@strapco13 mne sa takto jedoval aj predtým, keď si chcel odgrgnúť, ale keď si odgrgol, bolo po plači. Ale teraz nie, plače stále, len ten úbytok ma štve, keby priberal, neriešim to. Uvidíme, v utorok ideme na preváženie, že čo bude, a veľmi pekne ďakujem 🙂

strapco13
15. okt 2010

@elinka27 priloz ju na ten prsnik v takej polohe akoby si ju prikladala na oblubeny...cize sa tvar ze ju prikladas na jej oblubeny, len v poslednej chvili jej podsunies ten "horsi" a necha ju nech ho roztaha 😉

elinka27
15. okt 2010

@strapco13 😕 tak to skusim co na to povie 😀

adrianai
16. okt 2010

@zuzkat1 tak preštudované mám 🙂 , vyskúšam rady, na začiatok skúšam trochu obmedziť produkciu mliečka a kojiť len z 1 prska(jáj, ale v noci som myslela, že mi to druhé odpadne, také bolo plné, musela som trochu odsať), tušim to aj pomáha, zatiaľ mi negrckala,aj do kolísky som zložila vankúšik aby bola vyššie..len sa nám blížia 3 tt, dúfam, že keď sa mi zníži množstvo mliečka, nebude nám to zachvíľu chýbať 😝 a ešte otázočka - keď sa mi upraví to množstvo mlieka, môžem zas kojiť z oboch prsníkov alebo mám ju nechať vždy iba na jednom?ď.

cukotka
16. okt 2010

ahojte, potrebovala by som poradiť, resp. vedieť Váš názor, to moje utešené bábetko, ktoré ma týždeň a štyri dni, vôbec v noci nepotrebuje papať, prespí aj viac ako šesť hodín. Snažila som sa ju v noci budiť a nakojiť, ale moc tomu nedala. Chcem sa preto spýtať, či ju mám nechať spať, alebo ju budiť tie odporúčané každé tri hodiny. Ďakujem

elinka27
16. okt 2010

@cukotka ahoj,nechcem sa robit mudra,ale moja mala zasa napriklad moc cez den nepapala,len tak pocuckavala a v ncoi si to dojedla, a to tiez bolo ked bola taka malicka,a postupne teraz ked rastie a potrebuje viac tak sa to meni,pokial ti pribera tak by som ju asi nechala spat, ked sa cez den napapa,ale neviem potom co ty s tymi prsnikmi v noci,asi budes musiet vsat a odsat si,aby ta neboleli

elinka27
16. okt 2010

@strapco13 zabralo to najedla sa aj z laveho,ale teda kym som ju na neho prilozila tak som maturovala,lebo z opacnej strany to neslo tak rychlo.Objedala som vankus na kojenie, a tak snad s nim najdem aj nejake ine polohy,lebo mi odchadzaju krize

divoska
16. okt 2010

@cukotka ja neviem co ti tu povedia odbornicky na kojenie, kazdopadne ja som mala s malym tento problem prve dni /vy uz predsa mate o tyzden viac/. vacsinu dna aj noci prespal. jednu noc komplet tichucko, druhu sme boli hore co preplakal, a ja netusila ze co sa deje lebo som si myslela ze ved jedol. vdakabohu som na 4ty den zistila ze nie je najedeny ani ked jedol 😀 a ze proste tahat potrebuje dost. aby som sa vsak vratila k povodnej teme, v porodnici mi hjovorili ze ho mam budit kazde dve hodiny, coz sa mi zdalo uchylne, okrem toho sa mi ho nedarilo zobudit ani vo vacsich odstupoch ked mal culejsi spanok. ale snazila som sa /ked uz 4-5 hodin spal/ lebo mi to stalo za to aby mi ho nedokrmovali. takze som ho viacmenej dokopavala k tomu aby tahal vzdy ked bol hore. behom chvile sa tak naucil ze potom zas tahal nonstop cele dni 😀 az teraz dokaze chvilu aj obsediet alebo lezat sam. doteraz sme fungovali stylom ze bud spal, alebo tahal a prebaloval sa. nic medzitym velmi neexistovalo 😀 drzim palce aby ste sa rychlo rozozrali ako my 😉

zuzkat1
16. okt 2010

@adrianai ked sa ti bude zdat ze je este hladna tak pokojne daj aj druhy ale nemyslim ze budes mat problemy striedat ked sa ti tak pekne tvori🙂 a neboj mliecko sa nie tak upravi ze miminku bude chybat...bude ho mat akurat🙂

kitchima
16. okt 2010

ahojte maminky. neviete mi niektora poradit, co vsetko treba k tomu, aby som mohla byt laktacnou poradkynou? co vsetko musim splnat a podobne. dakujem 🙂

cukotka
16. okt 2010

@elinka27, @divoska ďakujem za odpovede, dnes to ostestujem, v priebehu dňa dám malej toľko koľko potrebuje a v noci ju nechám a uvidíme čo sa bude diať. V nemocnici nám hovorili, že kŕmiť každé tri hodiny a pri nedonosených deťoch každé dve, to moja malá potom nič nezjedla.

nice202
16. okt 2010

@cukotka podla mna bud rada, ze ti tak krasne spinka. ono sa to zmeni, ver mi. mne tiez spala, nechala som ju tak. podla mna je krute budit dieta na krmenie, ak nema zltacku alebo iny problem a ani zaujem.

cukotka
16. okt 2010

@nice202 žltačku mala ešte v pôrodnici, dúfam, že teraz už je ok 🙂

bibi1711
16. okt 2010

@cukotka , ak nema silnu zltacku, ze sa nebudi na jedenie takmer nikdy, pekne cez den papa, je spokojny, dost cika a aj kaka, tak nebud...

cukotka
16. okt 2010

@bibi1711 s kakaním nemá vôbec žiaden problém malinká, s cikaním tak isto. Cez deň sa budí, ale v noci chce spať 🙂

bibi1711
16. okt 2010

@cukotka , rozumne dieta🙂
ak pojdete na kontrolu a bude pekny prirastok na vahe, tak nemas co riesit...ak by melinka nepriberala, tak potom by si to mohla riesit...🙂

nice202
16. okt 2010

@cukotka chce spat, tak ju kludne nechaaaj 😉

nice202
16. okt 2010

@nice202 ci jeho

elinka27
16. okt 2010

@cukotka mam syna predcasniatko,a ver mi nieje nic horsie ako sa stresovat ze ti dieta neje, musela som ho budit a krmit nasilu aj v spanku 😒 v zivote na to nezabudem, a tam som o kojeni mohla len snivat, ako som mala prinutit dieta ktore nechce jest ale spat tahat?Nedalo sa ale verdikt bol jasny krmit lebo skonci na sondach, tak som to do neho liala z flase.
Teraz kojim a som stastna ze mozem, vediet vtedy co viem teraz tak by som kojila aj syna,ked uz zacal priberat a pytat si mohol to roztahat no ja som to vzdala.

Bud rada ze ti spinka,je zdrava, donosena ona vie kedy si bude pytat, a ver tomu,ze apetit jej narastie ako bude rast a sama bude pytat aj v noci

michaela80
16. okt 2010

@elinka27 aj ja mam predcasniatko prve a kojila som 6 mesiacov + plus od 3 mesiaca som ho dokrmovala mojim mliekom ....a preto sme teraz asi take paranoidne pri tych dievcatach, lebo sme si zazili to svoje prave orechove s krmenim u prvorodenych