Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

elinka27
20. okt 2010

@annag bavime sa o tom,ci nahodou nemam mykozu,lebo ma svrbia bradavky a su citlive ale toto nieje pocit ako pri preplnenych prsiach ale aj po kojeni su take cilive

este k tomu cumliku,ja od zaciatku bojujem s tym,ze mala je placliva a chce sa nosit nosim ju v satke ale ona stale hlada a hlada a ked jej dam prsnik tak nechce otaca sa a place,pretoze chce dudkat a nie tahat tak som dala dudlik nakolko som uz bola na nervy a ona si zvykla a ukludni sa s nim,dojcim ako si pyta vzdy ked zaplace skusam prsnik a ak nechce potom dudlik a dokaze s nim sama zaspat,viem ze to nieje ok co sa tyka pravidiel kojenia ale neviem z toho inak von,KEd bola na prsniku aj ked chcela dudkat bolelo ju brucho a grckavala

annag
20. okt 2010

@elinka27

to bude mykóza - (cumeľ je skvelý prenášač infekcie)

riešenie je dojčenie na tom tom prsníku - potom sa bábo napapá a pri nasledujúcich dojčeniach z toho istého prsníka si môže dosýta pocuckať , lebo tok mliečka je pomalý

- no a čo keď grcká - grckanie vadí mamičkám, deťom nie, tie si čosi vypijú, čosi grcnú - ak dávaš ten istý prsník, tak bruško nebolí - môže vadiť iba ak kyselinka a tá sa spláchne dojčením

elinka27
20. okt 2010

@annag lenze ona stale plakavala lebo non stop grgala co bola stale plna a pribrala 1,2kg za 3tyzdne a keby chcela dudkat ok,ale ona sa na prsku nechcela ukludnit odvracala sa chcela len vtedy ked bola hladna

annag
20. okt 2010

@elinka27 -áno, lebo mala silný tok mliečka, v takom prípade je lepšie laktáíciu trošíčku utlmiť - no dnes už ôže byť situácia úplne iná - vyskúšaj - vďaka cumľu si ju už asi trochu utlmila 😀

elinka27
20. okt 2010

@annag teraz stale kojim tak,ze vzdy jej prsnik ponuknem,aj keby to malo byt kazdych 5min,ked chce chce ked nie nemozem ju nutit.Pocikane plienky ma,priberat pribera a je omnoho kludnejsia, a v noci si za dudlikom ani nespomenie,pyta papat dostane odpadne a spi

estterka
20. okt 2010

ahojte..opat som si na poradni vypocula,aka som nezodpovedna matka,ze medzi dojcenim musim robit prestavku minimalne 3 hodiny,lebo to chuda dieta nestiha stravit vsetko..dokonca,ked som povedala,ze ked jej nedam jest vtedy,ked si vypyta,tak mi bude plakat a vrestat a lekar na mna az krical,ze ako mozem tvrdit,ze nie on ma pravdu,ze viac deti videl ako ja.ze jej mam dat vodu,caj atd..ale uz si z toho nic nerobim,vidim,ze mala je na spokojna,napapana,pribera,to je hlavne.
a k tomu dudliku,mna z domu stale presviedcaju,ze dieta dudlik potrebuje,najnovsie mi odkazala moja zubna lekarka,ze dudlik je dolezity v prvych dvoch rokov na spravny vyvoj mliecnych zubov a masiruje pery,co je dolezite neskor,aby dieta spravne artikulovalo-no nasa mala dudlik vypluva a nie je uricte jedina,ktora nedudlikuje,no nie?

elinka27
20. okt 2010

@annag no nemyslim stale skusam ju ukludnit prskom,ale ona ho proste potiahne a potom vypluje ked tecie,teraz musim najst riesenie ako dojcit co najdlhsie aj ked uz sa cumlikuje 😒 ja jej vzdy ten prsnik dam a niekedy sa naje po 1hod,inokedy nechce a papa az za 2hodiny a tak ale vzdy si pyta a ked pyta dam jej,ked nechce potiahne vypluje place dostane dudlik a spi v momente

annag
20. okt 2010

@estterka

prečítaj si, ako dudlík pomáha vývoji čeľusti 😀, máš to i s obrázkami 😅
http://www.brianpalmerdds.com/Default.htm



@elinka27 už je naučená, ťažko odúčať , ak si zvykla - skús ho aspoň zameniť povedzme za Tvoj prst ...

elinka27
20. okt 2010

@annag prst som skusala skor ako som jej dudlik dala,bezuspesne snad by mohla svoj cmulat ale na to je este mala.
Ako teda mam dalej kojit aby som to viac nepokazila?

prsky
20. okt 2010

@estterka dobra zubna lekarka, takze ked este cumel neexistoval, mali vsetci ludia na prd chrup a boli radi, ze cosi pozuju? 😀 ja som rada, ze nasa tiez cumel nechcela, mame aspon o zlozvyk menej

annag
20. okt 2010

@prsky doktor Palmer "pár" takých lebiek posudzoval 😀

@elinka27 - skús ešte raz kontaktovať Veroniku, nech posúdi laktáciu, či ju ozaj treba - netreba tlmiť - lebo Ty môžeš dojčiť aj do 4-6 .... hodín z toho istého prsníka -Veronika a navedie

vejula
20. okt 2010

čavte kočky... no neide celkom o kojenie, ale o prikrmy... Si predstavte že maly mi nechce domace prikrmy ale ked som mu kupila vyživu tak mi ju zbaštil... Somz toho trochu smutna 😔 .. Niesme sice na prikrmoch ešte ani tyžden no aj tak ma to sklamalo, že nechce moje papaničko, a kupovane papa pekne... nviete čim to može byť? bojim sa že ked si zvykne na to kupovane moje bude i nadalej odmietať 😕

strapco13
20. okt 2010

@estterka to o tom dudliku nas teda na lekarskej fakulte neucili 😕 ..iba to , ze kazi tvar zuboradia

elinka27
20. okt 2010

@annag no o tom som sa s nou bavila bola tu vo stvrtok,problem je ze ked som skusala tlmit laktaciu dopadlo to mastitidou a druhy krat upchatym mliekovodom,ked ich mam plne musim odsat inak to boli

elinka27
20. okt 2010

@estterka mne zubar pri synovi zakazal uz dudlik davat ked mal zubky,ze ich bude mat vydudlane a pri masirovaniu dasien su napomocne hryzatka 🙂

strapco13
20. okt 2010

@vejula skus jej davat par dni kupovane a postupne do toho primiesaj domace najprv trosku a potom stale viac, az sa dopracujes k cistej domacej
niektorym detok ale domace zachutia neskor, az ked sa zacnu pouzivat korenie, sol..ale skus jej korenit byinkami
napr rascu trosku pridaj do zemiacikov, alebo uvar zemiaciky s porkom...budu mat inu , vyraznejsiu chut
mozes majoranku, petrzlen vnat, bazalku a pod

annag
20. okt 2010

@elinka27

ak chceš tlmiť a bojíš sa zápalu, tak pomôže okrem dojčenia za sebou z toho istého prsníka odsávať obidva prsníky až do dna - zvyčajne stačí raz za 12- 24 hodín - ak sa aspoň raz za deň dobre vyprázdnia, tak riziko upchatia eliminuješ

annag
20. okt 2010

@vejula

veď to, ako to miešajú . však 😀 - máš čas, jedlo bábo musí niekedy ochutnať aj 10-15 krát kým mu zachutí - skúšaj, kombinuj domáce , mali by mu zachutiť i Tvoje výtvory 😅

elinka27
20. okt 2010

@annag no skusim to tak teda.Inak aj tak mala preferuje pravy,lebo na lavom mam pocit ze sa tvori menej mlieka je makksi ako pravy aj ked je naliaty(na nom bol ten mlikovod+mastitida)takze jej ho vzdy aj tak ponuknem,ale po lavom prsniku nevydrzi tak dlho ako po pravom,takze tam bude asi menej,zachvilku ho mozno bude pouzivat namiesto dudlika ked tam mlieko zmizne 😠

estterka
20. okt 2010

@annag @prsky @strapco13 @elinka27 ja som len povedala,co mi bolo odkazane z domu,nepovedala som,ze s tym suhlasim 😉 .. snazia sa proste hocijakym sposob presvedcit o tom,ze mala bez dudliku trpi..vsak ona nevie ako dudlovat,ked jej ho tu moja mama davala nasilu..

elinka27
20. okt 2010

@estterka no moja tiez nevedela dudlovat stacilo najst ten spravny tvar dudla a bolo 😔 ale tiez by som bola radsej bez neho stale mam kvoli tomu chrobaka v hlave ze som to pokazila.A doktorovi by som uz nic ani nehovorila naco ked sa bs nim neda,riad sa svojim instinktom

annag
20. okt 2010

@estterka - myslím, že my sme všetky pochopili, že to berieš jedným uchom dnu a druhým von 🙂

@elinka27 - dôležitý fakt, tam je treba zvoliť iný rytmus dojčenia, 2 krát slabší a raz plný - ale radšej sa mi pripomeň do IP, aby sme to ustriehli

estterka
20. okt 2010

@elinka27 presne tak,keby sa riadim tym co lekar hovori,tak mam doma vynervovane dieta,lebo by bolo hladne..ja som v tychto veciach doslova zaciatocnik,ale baby ti isto poradia,ako dalej 😉 drzim palce 🙂

vejula
20. okt 2010

@strapco13
@annag vdaka za odpovede... no dnes som do kupovanej zamiešala trochu domaceho.. tak najprv som to s pomerom asi trocha prešvihla takže i to vypluval, ale potom som znižila množstvo toho domaceho, takžwe som ho okabatila, a nezistil že je v tom aj niečo moje 😅 😀 a spapal to... no uvidime ako to pojde dalej, zajtra idem vyskušať novu zeleninku, zrejme brokolicu tak uvidime ako to pojde... inak somsa pomylila som chcela napisať že sme na prikrmoch ani nie 2 tyždne, nie tyžden 😉

elinka27
20. okt 2010

@annag dakujem,skusim to tak robit 2x slabsi a raz plny,po par dnoch by to malo byt snad uz ok 🙂

zuzkat1
21. okt 2010

@annag neodmieta ho...prave ten ma rada🙂 od narodenia ho preferuje a ked sa jeduje ze som ju dala na ten lavy ktory nechce... a ja pritom viem ze je hladna...ale z neho za nic na svete tak z druheho sa potom z usmevom naje.... ma niekedy chvilky ked odmietne aj pravy ale to asi fakt vtedy nechce,lebo ked ju prestanem prikladat tak sa zacne smiat a hra sa... aj ked v poslednej dobe coraz menej pije (myslim zriedkavejsie) vacsinou len ked uz chce spat (doobeda 2x) a poobede spi raz ale to sa napije este podvecer zo 2x to uz aj ked nespi...teda dokopy cez den cca 4-5x plus vecer pred spanim a v noci podla toho kolkokrat je hore niekedy aj 5-6x.... papa olovrant, obed a desiatu... nechce dojest mliecko (spapa tak 50ml prikrmu,ale ani vodu nechce) ...tak neviem ...je to dost?

@prsky @strapco dakujem🙂

ivv
21. okt 2010

dobre ranko,

@annag papame kazdu 1,5 - 2 hodiny, ci uz je to mliecko alebo prikrm, ale vzdy ked je mrzuta alebo ide spinkat dostane prsnik.. ja len dufam, ze aj ked nahodou bude papat moje mliecko dva-tri krat za 24 hod. ze sa da laktacia dlhodobo udrzat 🙂 . inak.. dudel mame.. 😒 od piateho mesiaca, dovtedy nase prechadzky boli max. pol hodinove, lebo mala strasne plakala, a ze strasne, mi este teraz pripominaju susedy poznamkou "a uz tolko neplacka, vsak?" 😅 . mame ale pravidlo, ze cumel iba v kociku ked sme von, dnu jej ho nedavam. a ked zaspi, tak jej ho z pusy vytahujem.. tiez by som bola rada, keby cumel nebol, ale nam to vtedy strasne na ukludnenie pomohlo. aj mne 😅

tara33
21. okt 2010

Ahojte 🙂 ,
mam problem a prosim o radu ☹
Mam 2 deticky, ktore dojcim, syn ma 2,5 roka, dcerka 5 mesiacov. Syncek bol teraz 1.krat chory (nadcha + zapalene hrdlo) a v pusinke sa mu urobil taky biely povlak, ktory som vytierala roztokom sody bikarbony, ale zda sa mi ze to nepomaha, mal to len na perach, teraz uz aj na jazyku a na vnutornej strane licka sa mu robia biele bodky - asi afty.... v lekarni mi odporucili Mundisal gel, tak som mu to zacala potierat s tymto gelom, ale zatial nevidim zlepsenie. Horsie je, ze aj na dvorci pri bradavke sa mi urobili biele bodky ☹ a teraz neviem ako mam postupovat ☹ cim si mam osetrovat bradavky, aby to nechytila aj dcerka a co na to davat syncekovi, aby sa toho rychlo zbavil ? dakujem a prajem krasny den

lukmaj
21. okt 2010

Annag, aj ja by som ta poprosila o radu.
Mam 11 tyzdnovu dcerku a problemy s nocnym spankom, teda skor uz s tym nad ranom. Malicka papa pekne, pribera cca 200g na tyzden, je plne dojcena a aj v noci ju dojcim (napije sa o 19.00 - 19.30 po kupani a zaspi do takej cca 00.00 - 00.30 a potom ju dojcim uz kazde dve hodiny.) Problem je v tom, ze spi strasne nepokojnym spankom a to najma nad ranom okolo 4.00, obcas ja celu noc po tej polnoci. Velmi sa vrti, hlavkou otaca do stran pomerne rychlo, dviha hlavku a najnovsie dviha nozicky aj zadocek...a kedze stale spava v perinke, tak je schopna nadvihnut nozickami a zadockom aj celu perinku. Neplace, ale mrnci...tak ja ju vzdy z postielky vezmem a nakojim, to sa trosku upokoji, ale len na kratko...potom sa to opakuje. Skusala som ju aj davat odgrgnut, ale vyzra to tak, ze sa nenahlta vzduchu, lebo si neodgrgne. Obcas vsak vyslovne place a tak ju musim z perinky vybrat a pomasirovat brusko to trosku pomaha, ale ona potom uz nezaspi. Pocas spanku si prdka a aj stolicu ma celkom ok (sice teraz je take hlienovitejsia, ale farbu ma dobru). Myslela som si, ze je to reflux, tak ma podlozenu postielku, ze mame suchy vzduch, tak sme otvarali okno, ze je jej teplo, tak spi v perinke, len v pyzamkovych dupackach a nozky ma vonku, potom som si myslela, ze je hladna, tak jej davam pomaly kazdu hodinku, vzdy ked sa vrti...ale nic nepamaha.
Nevies mi poradit, preco do tej polnoci spi krasne, skoro bez pohnutia a po polnoci je ako vymenena?
Dakujem za radu.

nevesta
21. okt 2010

@lukmaj vyrastie z toho. Moja to robila tiez, presne to, co opisujes a same to preslo, ako sa zacala viac hybat 😉