Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pajinka23
23. okt 2010

Ahojte maminky 🙂 velmi pekne vas chcem poziadat o pomoc,mam skoro trojmesacnu dcerku,ktoru plne dojcim,no posledny tyzden sa mi odmieta prisavat na prsnik krici a krici pri kazdom prilozeni,a ked sa uz aj chyti tak po piatich minutach bradavku pusti a place,mliecka mam dost,lebo siaj odsavam,doma mam el.odsavacku mm,takze malejpodavam mliecko cez injekcnu striekacku,neviem si to nijako vysvetlit,do nedavna bolo vsetko ok a odrazu toto ☹ som s toho velmi nestastna pretoze mala je moje druhe dietatko a pri prvom nam to tiez z dojcenim nevyslo ale malu by som chcela plne dojcit tak dlho ako to len pojde a ked nie aspon do pol roka...Prosim vase skusenosti a rady..Budem vam veeelmi povdacna,za kazdy zlepsovak ohladom dojcenia 😉 😉 Dakujem

akdarka
23. okt 2010

@michaela80 my podobne;( dnes mi ale teta hovorila,ze bol spln a niektore deticky nan reaguju.dufam,ze to bolo iba tym a dnes sa vyspime!🙂

happy8051
23. okt 2010

baby, aku vodu ste pili v zaciatkoch dojcenia? ja mam Luckua vcera dosla napila som sa vody z vododvodu, neprevarenej... dnes malinku boli brusko... myslite ze to moze byt tym???

annag
23. okt 2010

@pajinka23
vitaj, dobre si Ťa pamätám, kedy si stihla druhé bábo 😕 😅 dúfam, že tentokrát Ti dojčenie vyjde 🙂

- po 5 minútach môže byť bábo najedené, ale nemusí, môže mať potrebu len si oddýchnuť, môže si potrebovať grgnúť a môže reagovať na slabší tok mliečka a potrebovať i druhý prsník - nie je dôležité koľko má mamička na pocit mliečka, dôležité je sledovať bábätko čo na prsníku robí, či pije, alebo len cucká. Ak sa napr. bábo slabšie prisáva, môže predčasne reagovať na slabší tok mliečka. a ak mamička nevie prisatie už nijako zdokonaliť, tak pomôže ponúknuť bábätku druhý prsník

Ty si mala i pri prvom bábätku veľmi veľa mliečka, ak máš i teraz tak veľa - po 5 minútach ozaj môže byť najedená - striekačkou, ak mliečko vtláčaš do pusinky, tak ho môžeš dávať vyslovene nasilu, lebo ak bábätku vojde mliečko do pusinky, tak ho to núti pregĺgať a bude piť až kým sa nepogrcká - to nie je príliš dobré riešenie problému,

vyplň mi prosím dotazník a uvidíme, kde je ozajstná príčina
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

a pozri si prosím stláčanie prsníka:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

@happy8051

annag
23. okt 2010

@pajinka23
vitaj, dobre si Ťa pamätám, kedy si stihla druhé bábo 😕 😅 dúfam, že tentokrát Ti dojčenie vyjde 🙂

- po 5 minútach môže byť bábo najedené, ale nemusí, môže mať potrebu len si oddýchnuť, môže si potrebovať grgnúť a môže reagovať na slabší tok mliečka a potrebovať i druhý prsník - nie je dôležité koľko má mamička na pocit mliečka, dôležité je sledovať bábätko čo na prsníku robí, či pije, alebo len cucká. Ak sa napr. bábo slabšie prisáva, môže predčasne reagovať na slabší tok mliečka. a ak mamička nevie prisatie už nijako zdokonaliť, tak pomôže ponúknuť bábätku druhý prsník

Ty si mala i pri prvom bábätku veľmi veľa mliečka, ak máš i teraz tak veľa - po 5 minútach ozaj môže byť najedená - striekačkou, ak mliečko vtláčaš do pusinky, tak ho môžeš dávať vyslovene nasilu, lebo ak bábätku vojde mliečko do pusinky, tak ho to núti pregĺgať a bude piť až kým sa nepogrcká - to nie je príliš dobré riešenie problému,

vyplň mi prosím dotazník a uvidíme, kde je ozajstná príčina
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

a pozri si prosím stláčanie prsníka:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

@happy8051

elinka27
23. okt 2010

@strapco13 @prsky tak som skusla vycistit ten jazycek tym obvazom a sodou bikar. no stred jazycka som jej vycistila,ale ziadna krv len povlak zmizol,ale ostal len na okrajoch jazyka tam sa mi to nepodarilo nakolko mi tej jazyk stiahla dovnutra,nechutilo jej to 🙂 tak som jej chvilku nedala pit nech ta soda trosku posobi, jedovala sa a plula to chuda,ale snad to zaberie.Ako casto jej to mam cistit?
Kupila som si kvapky Citrovital a zriedim ich s vodou mam navod na riedenie od laktacnej a tak si tym budem potierat bradavky,snad to prejde

annag
23. okt 2010

@happy8051

prepáčte, blbne nám sieť a zle mi načítava stránky

voda nemohla spôsobiť koliku bábätka - príčina bude kdesi inde - a bolí ju ozaj bruško? ako sa to prejavuje? plače, nespinká, ako ciká? akým kaká? koľkokrát za 24 hodín?

zuzkat1
23. okt 2010

@annag ja len k tomu papaniu z jedneho prsnika co som pisala minule... dnes je ako vymenena... koji sa kazdu hodinu a pol a neodmietla ani ten "pokazeny"... sama zaspala... nie na prsniku ale po kojeni (to sa este nikdy nestalo a ani to nebol ciel...proste som ju polozila lebo som isla vesat a kym som sa vratila spala a ani neplakala... nechapem... to je dake nove obdobie u nej..? lebo uz vyse mesiaca nechcela kojenie inokedy len ked sa isla uspavat a dnes jej to nevadi neodmieta ho.. (predtym zvykla robit sceny ked si myslela ze ju chcem uspat a ona spat nechcela a ani vtedy nepapala)
dakujem

annag
23. okt 2010

@zuzkat1
môže mať len taký spavý deň, deti sa inak dojčia často tesne pred vypuknutím ochorenia, niekedy je to prvá známka toho, že na ne čosi lezie a práve časté dojčenie môže rozvoj ochorenia utlmiť ... no dúfam, že to nebude Váš prípad

zuzkat1
23. okt 2010

@annag ☹ no dufam ze nie...manzel je chory tak snad to od neho nechytila... zatial jej nic nie je tak snad ani nebude..este nebola chora tak by som ani nevedela co robit... dakujem

annag
23. okt 2010

@zuzkat1

nemusí ozaj vôbec ochorieť, jediné, čo môžeš vnímať je práve takáto zmena správania, ospalosť - stačí menej námahy, radšej si s ňou čítaj knižky než povedzme tancuj 😅, veľa tekutín - teda dojčenia a bude fajn .... ak sa Ti bude zdať ospalá alebo bude nezvyčajne dlho spať, podvečer stúpa teplota, tak ju radšej zmeraj v zadočku ...

zuzkat1
23. okt 2010

@annag nespi viac ako inokedy,len zaspala sama,ale mohla byt unavena lebo v noci bola 2 hodiny hore - co tiez nie je nic nove... a cez den ine nerobi len lozi a chodi... a knizku? jaj to by som chcela, ale taka "nudna" cinnost ju nebavi... pri tom sa predsa musi sediet... 😒

zuzkat1
23. okt 2010

@annag ale teplotu zmeriam pre istotu..

elinka27
23. okt 2010

@zuzkat1 @annag tak asi je nieco vo vzduchu lebo moja dnes papa kazdu 1,5hodiny a dokonca ani ten slabsi prisnik neodmietla, robim to zatial tak ze jej ich striedam 1x slabi a ak treba tak hned lepsi, a potom zasa na dalsie krmenie ten lepsi a zaroven ako ona pije ten slabsi odsavam.No dnes ani slaby neodmieta prisaje sa sice spinka ale pocas spanku pije a potom sa odtrhne a spi,v pusinke mala mliecko,tieklo jej bokom takze v tom slabom predsa len nieco je!Dokonca zacinam pocitovat ze sa vyrovnava tomu silnejsiemu na "omak" nechcem sa predcasne tesit ale snad je to ono! 🙂

katarina85
23. okt 2010

Ahojte baby, prosim Vas, mohli by ste mi poradit...mam polrocneho synceka, je dojceny, ale v poslednej dobe ( 2-3 dni) sa hneva, ked mu davam papat, parkrat si cucne, potom zacne plakat, dvihat sa alebo ho nieco zaujme a je dojedene. Celkovo sa mi zda, ze je nejaky nervoznejsi, myslela som si, ze idu zubky, ale este som ziadny nenasla. Mam pocit, ze normalne sa napapa iba v noci a nadranom, inak cez den, nic moc. Skusila som si aj odsavat a davat mu po lyzickach, ale to sa mu tiez velmi nepaci...Inak stolicu ma raz za den a aj pocuranych plienok ma dost. Mam ho zacat prikrmovat? Chcela som ho az po ukoncenom siestom mesiaci, ale mam strach, aby nebol hladny...dakujem

happy8051
23. okt 2010

@annag ja mam problem aj s tym ze Natalka velmi malo grga.. namiesto odgrgnutia vacsinou pride stikutka trva cca 5 minut... alebo sa neudeje nic, lebo ju kojim, kym nezaspi na prsniku.... mam pocit ze nedokazem este celkom odhadnut, kedy je napapana dost...
prve dni papala intenzivne cca 10 minut, je mozne, ze jej ten cas stacil??? potom zaspala, ale neplakala.

happy8051
23. okt 2010

@annag dnes bol asi naozaj bruchabol... bola nekludna, viac kakala... takmer v kazdej plienke bolo nakakane, ale nie hnacka... stolica je taka hnedozlta... dala som ju na brusko, to ju trochu uspokojilo.... teraz to uz preslo, ale plakali sme obe 🙂))) mam otazku, kolkokrat by malo babatko v tomto veku kakat za 24 hodin????

mona777
23. okt 2010

@annag chcela by som sa spýtať kolko trvá u báb v priemere pri kojení pálenie prsníkov - ja to mam už 3 týždne a už ma z toho bolí hlava. Malý sa trhá od prsníka a reve - neviem či sa mi neznižuje množštvo mlieka v prsníku. Sme 1-mesačný. Nerada by som skončila s kojením ale mam stres ked idem kojiť ako veľmi ma to ide páliť. Okrem toho máme slabý reflux a ešte aj nafúknuté bruško, takže musíme užívať Nutriton a Espumisan. Ale nedávam mu to pred každým jedlom - lebo je to dlho čakať pre neho-potom sa hodí na prso ako keby nikdy nejedol

zuzkat1
23. okt 2010

baby prosim vas... teplota 37.4 je vela teraz vecer...inak pred kupanim 37,4 po kupani 37,3 a ked som ju davala do postielky mala som pocit ze uz ani nie je tepla... mohla byt len rozhorucena?..pred kupanim musela byt v postielke kym som to nachystala a plakala cely cas...

annag
23. okt 2010

@zuzkat1

je to po odrátaní 0.5 stupňa alebo nie ?

zuzkat1
23. okt 2010

@elinka27 no moja ma taku miernu teplotu len neviem ci choroba alebo co☹ lebo nijake znamky choroby nejavi... ale dost plakala pred meranim tak snad len bola rozhorucena..aj ked neviem ci to ovplyvnuje teplotu 😅
a iste to bude to ze sa ti vyrovnava...ja som vyrovnavala viackrat a uspasne ale ona nakoniec aj tak zas zacne ten lavy odmietat☹ proste ho nema rada 🙄

zuzkat1
23. okt 2010

@annag po odratani...

annag
23. okt 2010

@mona777

prsníky Ťa páliť nesmú, ak Ťa pália, tak to treba napraviť. rovnako sa dajú eliminovať bolesti bruška či grckanie

vyplň mi prosím radšej dotazník, nech to všetko posúdime
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
23. okt 2010

@happy8051

malo by mať tak 2-3 poriadne stolice plus môže mať kaknuté do každej plienky , cikať aspoň 6 ťažkých plienok za 24 hodín

dojčené bábätko grgať vôbec nemusí, manipuláciou po dojčení mu vyvolávaš tichý reflux, štikútku , bábätko si preberieš a je nespokojné - a to môže byť i príčina nepokoja - keď má štikútku, ponúkni jej opäť ten istý prsník na ktorom si dojčila , aby na ňom mohla rýchlo zaspinkať

pozri si prosím, ako zistíš, či bábätko pije dosť mliečka a nezaspáva predčasne , pozri si i stláčanie prsníka, aby dobre vyprázdňovala prsník

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...

silvika
23. okt 2010

@annag no mna tiez pali v prsnikoch po dodojceni, ja som mala dojem, ze to je ked sa opat zacinaju plnit ... trva to niekolko minut urcite aj pol hodinu, cim kratsie po dojceni tym viac palia alebo stipe v nich ? po tych troch hodinach zhruba ma zasa akoby svrbeli preto aj som vzdy rada, ked mala nespi dlhsie ako tie tri hodinky, aby sa mi ulavilo. mala je podobne ako @mona777 skoro mesacne, resp ma 23 dni.

zuzkat1
23. okt 2010

@annag to je asi hlupost ze mala tu teplotu kvoli tomu ze bola rozculena a dlhsie plakala...vsak?

annag
23. okt 2010

@katarina85

Tvoje bábätko už ukončilo 6. mesiac - deň polročných narodenín ukončil 6. mesiac a začal 7. Takže čas príkrmov už prišiel.

kde môže byť príčina:
- nemá cez deň čas ani chuť papať viac, je zaujatý okolím, hrami ... a na prsníkoch sa mu už nechce tráviť veľa času, v noci si Ťa chce vynahradiť - stáva sa to práve okolo polroka, akoby si deti otočili režim . Pokiaľ v noci a ráno skutočne výdatne na prsníkoch pije, nielen cucká , tak je to v poriadku

- ak by i v noci pil málo napriek dlhšie strávenému času na prsníkoch, tak by to bola reakcia na pomalší tok mlieka a bolo by potrebné nájsť príčinu - upraviť dojčenie a podporiť laktáciu

- niekedy sa takto správajú choré deti, lebo keď sú ospalé , nevnímajú povedzme boľavé ušká, zúbky

michaela80
23. okt 2010

tak my dnes pijeme z oboch prsnikov a "do dna" po kojini neodsajem ani kvapku...nechapem kde je moje mlieko? to preto ze som bola chora? ci ATB?alebo ze som nepila vineu?

elinka27
23. okt 2010

@zuzkat1 a kolko si jej namerala teplotu?mozno je len rozhorucena,moja tiez mava obcas vyssiu,ked neodhadnem a obleciem ju viac,alebo v satke ked sa nosime tam sa vyhrievame navzajom

katarina85
23. okt 2010

@annag ďakujem, ja som bola v tom, ze je to az buduci mesiac...Ano, v noci a rano pije dobre. Do 10 minut je napapany a zaspinka. Pri tom cucani cez den nie je ospaly, skor ho zaujima vsetko ine len papanie nie.

elinka27
23. okt 2010

@zuzkat1 uz som citala podla mna to nieje teplota ale skor je prehriata my to mavame bezne a je to ok