Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

martinka17
10. nov 2010

@prsky lenže to odstavenie na noc, to sme už 2 krát absolvovali a stále sa k tomu vrátime. Cez deň medostáva dudu už od roka a aj tak sa k tomu po 10 mesiacoch chce vrátiť.....skúpsim čítať ten článok, ja mu dám, lebo bojovať, to nemá zmysel. Výdy 6 týždňov odstavujem, fungujeme 3 týždne a sme na začiatku, to som už vzadala a odstaviť natvrdo....to by asi chrústik zošalel. A dôvod....mám atopický exém a zapálenú šľachu už asi rok a chcela by som sa už toho aspoň z časti zbaviť. 😀

katrinka8
10. nov 2010

Ahojte, chcela by som sa opytat, ze kedy asi mozem zacat jest vsetky potraviny, ked kojim? Dcerka ma 5 mesiacov a je plne kojena. Planujem ju plne kojit do ukonceneho 6. mesiaca, a potom podla toho, ako sa vyvinie situacia - chcela by som co najdlhsie 🙂 Momentalne jem v podstate skoro vsetko, okrem tych typickych naduvacich potravin ako kapusta, fazula a pod., nejem citrusy, jahody a med. Nic ine mi momentalne nenapada. Kedze sa blizia Vianoce 😀 - resp. obdobie pomarancov a mandariniek, caju s medom a pod. chcela by som sa opytat, ako dlho sa mam tymto potravinam vyhybat? Resp. zatial dcerka nema ziadne problemy, ja tiez nie. V rodine nemame ziadne zistene potravinove alergie - pravda je vsak taka, ze na potraviny som testovana nebola ani ja ani manzel (ani iny pribuzny). Pediatricka mi vsak doporucila vynechat med (vraj pre istotu), nakolko moj brat ma sennu nadchu a pelovu alergiu. Nechapem moc suvislost, kedze mne pelovu alergiu ani sennu nadchu nezistili. Chcela by som vediet, kedy asi mozem do stravy zaradit napr. tie citrusy alebo med ci jahody. Dakujem 🙂 Mimochodom, Annag, mas naozaj velmi poucnu a zaujimavu stranku 😉

vejula
10. nov 2010

@katrinka8 joooj ved ty maš už doma velku slečnu, ja jem všetko grepy, fazulu, mad jem od kedy sio pamatam, orechy... dokonca aj kavičku si dam. LEn nepijem alkohol 😀 😀

estterka
10. nov 2010

@shaarka pomohol nam viburcol na hlieny-konecne nieco...ale az pocas druheho balenia sa to zacalo zlepsovat..

katrinka8
10. nov 2010

@vejula - no, z tych "naduvacich" moc nechcem riskovat, lebo z toho naduva aj mna 😀 Resp. fazula a kapusta, ostatne po troske si dam. Ale o tych citrusoch a jahodach napr. som pocula, ze reakcia - alergia sa moze na dietati prejavit v neskorsom veku dietka. Ze sa nevyhadze, ani s bruskom nebude mat problem, ale v buducnosti bude mat na to alergiu. Ale neviem, co je na tom pravdy, tak preto to nechcem riskovat. No a ten med - med je velmi silny alergen, citala som nejake clanky od odbornikov na vyzivu deti, med nedoporucuju jest detom do 1. roku zivota minimalne, niektori dokonca do 3. roku. Udajne med dokonca obsahuje nejake latky, ktore pri kontakte s akousi latkou v zaludku babatka posobia vysoko toxicky a mozu v extremnych pripadoch sposobit az smrt. Nepamatam si ale, bohuzial, kde som to citala. Viem, ze teraz sa toho popise vela, co odbornik, to iny nazor. Ono tie citrusy, jahody a med mi pediatricka doporucila vynechat ako alergeny. Fazula, kapusta a naduvacie su zrejme podla babatka, treba otestovat, ako zareaguje 😉 Len by som chcela vediet, ci hentie alergenne treba "vysadit" pocas celeho kojenia (cize aj v case, ked uz bude prevazne jest tuhu stravu) alebo popri prikrmoch mozno postupne zavadzat do mojej stravy aj tie...

vejula
10. nov 2010

@katrinka8 no ved ako to ty citiš tak urob. Ja samozrejme nedavam malemu med, ale ja si dam, ved to ide do mojho žaludka nie do jeho 😉
No ved ako mysliš tak sprav, jahody su momentalne aj tak viacmenej pase kedže nieje obdobie na jahody ale cez leto som si zopar dala

shaarka
10. nov 2010

@estterka
diks. a ako casto ste davali? kolko denne?

@katrinka8
ja tiez, ako mnohe ine baby, neriesim... papam vsetko - aj hrach, fazulu, citrusy, jahody aj med, obcas aj alkohol (vinkovy strik). zijem normalne. zial aj cigaretku si po osmej vecer po celom dni dam s muzom na balkone... 😅 newmann povedal, ze mozem. 😀 😉
co bude, bude. 😉
hlavne nech ma moj maly hlavu v poriadku 🙂

estterka
10. nov 2010

@shaarka davali sme rano a vecer jeden cipok,zabralo ako vravim pocas druheho balenia a vcera sme dobrali tretie...uz je na tom lepsie ovela,ale este nie je fit,dala by som jej este jedno balenie,kedze su to homeopatika,ale na ostrovoch dosli..s tym,ze neviem sice,ci to ma vlyv,ale ja nepijem nic s kofeinom a ziadny mentol,mata-ani v zubnej paste-normalne sa to nema pri homeopatikach,neviem ci to treba dodrziavat,aj ked kojim malu,ale ja to tak robim..

annag
11. nov 2010

@katrinka8

môžeš jesť všetko, dnes sa eliminačná diéta neodporúča mamičkám,v rýchlosti tuším som to hodila do článku o zavádazní lepku v odkaze ESPGHAN

- môžeš jesť i nadúvacie potraviny. Ak Ťa nadúva po kapuste, teda zle tráviš, môže takto reagovať i bábätko. Ale ak by si si dala za jedlom enzýmy - povedzme Orenzym, tak ju dobre stráviš a rovnako i bábo by nemalo vôbec neagtívne reagovať

- med -nejde ani tak o aleregie - je alergén ako ostatné a podobne nie je z tohto hľadiska ho vylučovať z jedálnička, no toxín, čo spomínaš - ide o botulotoxín - keďže pre dieťa by bolo užitie medu , ktorý by obsahoval botultoxín, zrejme až smrteľné, tak sa jeho podávanie malým deťom neodporúča - samozrejme, Ty si ho môžeš dať,ale ozaj by malo ísť o med kvalitný, správne skladovaný ..... Je to presne ako riziko pokazenej konzervy ....

- http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...

annag
11. nov 2010

@katrinka8

môžeš jesť všetko, dnes sa eliminačná diéta neodporúča mamičkám,v rýchlosti tuším som to hodila do článku o zavádazní lepku v odkaze ESPGHAN

- môžeš jesť i nadúvacie potraviny. Ak Ťa nadúva po kapuste, teda zle tráviš, môže takto reagovať i bábätko. Ale ak by si si dala za jedlom enzýmy - povedzme Orenzym, tak ju dobre stráviš a rovnako i bábo by nemalo vôbec neagtívne reagovať

- med -nejde ani tak o aleregie - je alergén ako ostatné a podobne nie je z tohto hľadiska ho vylučovať z jedálnička, no toxín, čo spomínaš - ide o botulotoxín - keďže pre dieťa by bolo užitie medu , ktorý by obsahoval botultoxín, zrejme až smrteľné, tak sa jeho podávanie malým deťom neodporúča - samozrejme, Ty si ho môžeš dať,ale ozaj by malo ísť o med kvalitný, správne skladovaný ..... Je to presne ako riziko pokazenej konzervy ....

- http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...

annag
11. nov 2010

@katrinka8

môžeš jesť všetko, dnes sa eliminačná diéta neodporúča mamičkám,v rýchlosti tuším som to hodila do článku o zavádazní lepku v odkaze ESPGHAN

- môžeš jesť i nadúvacie potraviny. Ak Ťa nadúva po kapuste, teda zle tráviš, môže takto reagovať i bábätko. Ale ak by si si dala za jedlom enzýmy - povedzme Orenzym, tak ju dobre stráviš a rovnako i bábo by nemalo vôbec neagtívne reagovať

- med -nejde ani tak o aleregie - je alergén ako ostatné a podobne nie je z tohto hľadiska ho vylučovať z jedálnička, no toxín, čo spomínaš - ide o botulotoxín - keďže pre dieťa by bolo užitie medu , ktorý by obsahoval botultoxín, zrejme až smrteľné, tak sa jeho podávanie malým deťom neodporúča - samozrejme, Ty si ho môžeš dať,ale ozaj by malo ísť o med kvalitný, správne skladovaný ..... Je to presne ako riziko pokazenej konzervy ....

- http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...

annag
11. nov 2010

uf, neviem, prečo sa mi príspevok po odoslaní dupluje, prepáčte 😅

@martinka17

teším veľmi,m že ešte dojčíš - aby som to zhrnula - práve tie pokusy neustále bábo odučiť od nočného dojčenia bábätko zneisťujú, nútia ho protestovať a dožadovať sa neprimerane prsíčka. Stratilo istotu, že prsíčko bude kedykoľvek, má strach, že opäť niekedy nebude, že mu bude odpotrené - a ešte vo svojej hlávke nechápe, prečo. nechápe, prečo raz prsíčko môže mať niekedy nie - preto to nefunguje a zrejme nikdy ani nebude, resp. len za cenu stresu, plaču a rázneho odpopierania - no ako vravíš, čo by to s jeho dušičkou urobilo ... (osobne mám pomaly napr. "problém" vôbec v noci aspoň raz nadojčiť 😅 , hoci som jej nikdy nebránila papať koľko chce - necíti nátlak, nemá strach, nepotrebuje non stop visieť na mne, na prsíčku ...)

krakulka
11. nov 2010

@prsky dakujem

michaela80
11. nov 2010

Poradte mi argumenty lebo ja som uz hotova z mojej svokry a jej kamaratok a uz neviem ako mam argumentovat...nejaka vnucka jej sesternice ,plne kojena uz od 4,. mesiaca papa vyzivky ,kasicky atd a ze je spokojnejsia..tak huci do mna ze mam asi slabe mlieko ze mala sa mi tak casto budi v noci a ze jej treba dat kasicky na noc a ze mozno striedat kojenie s nutrlonom,,ze uz aj zeleninkovu polievocku by som mohla dat a td.....dnes uz mi vela nechybalo k riadnemu vybuchu na ulici...ale som sa zdrazala a jej "milej " kamaratke som odvrkla ze malej davam to najlepsie co mozem dat a ze mne to vstavanie nevadi a naplanujem to zmenit do jej ukonceneho 6.-mesiaca.....a ze urcite jej nebudem pchat sunar s vyhovorkou ze mam slabe mlieko ako jej nevesta, ktorej babo je o mesiac mladsie ...

katkav
11. nov 2010

@michaela80 nic si z toho nerob, oni funguju na tom, co bolo pred tridsiatimi rokmi a myslia si, ze babatka mozu vsetko uz pomaly od troch mesiacov. Mne sa maly budil kazdu hodinu a pol, ked bol este uplne malicky, takze do tych troch mesiacov som sa citila ako zombie. Babatka si pytaju mliecko castejsie kvoli tomu, ze ho za hodinu a pol dokazu stravit. Mas pocit, ze Tvoje babatko je hladne? Ved pribera pekne na vahe, nie? Mne raz povedala jedna pani, ze ona kojila, iba kojila do jedneho roka, vraj niekde citala, ze ked nezacnes s prikrmami do jedneho roka, tak sa vyhnes tomu, aby babatko malo alergie. Neviem, ci to je pravda 😉 ale urcite im povedz, ze babatko sa budi, lebo je kojene a keby papalo Nutrilon, sice bude spinkat aj 3 hodinky alebo viac ale zase Ty malej davas to najlepsie co jej ako mamicka mozes dat. Kasli na ne, nech si hovoria co chcu, jednym uchom dnu, druhym von, je to Tvoje babatko 😉

mona777
11. nov 2010

@michaela80 možem ti povedať jeden závažný dôvovod prečo nedavaj babatku NUTRILON - bola som s mojim malym v nemocnici - operovali ho v 5 týždni na hreniu ☹ a potom sa zotavoval celkom slušne. Lekári mi povedali, že operáciu zniesol preto tak dobre lebo ho len kojim. Nedávam mu žiadne príkrmi - ako NUTRILON a podobne. Sú to veľmi ťažké prísady - niečo ako vyprážaný rezeň pre dospelého a to síce zasicuje ale ...... Materské mlieko je nadovšetko 😀

bobocka
11. nov 2010

@michaela80 nazory inych zien neries.ich nazor teba trapit nemusi.ty si matka a ty vies co je pre tvoje dieta najlepsie.ja som maleho dokrmovala,mal flasku nutrilonu denne do svojich 5 mesiacov a okrem toho bol kojeny.vooobec som ho nemusela dokrmovat,bol zdravy a prospieval by aj bez nutrilonu.no ako neskusena a malo informovana matka som dala na hlupe rady okolia a dnes by som si za to dala par faciek.neublizila som malamu,ale nemusel mat um vobec.pri druhom uz budem vediet.nedaj na hlupe rady okolia,mas svoj materinsky instinkt a tym sa riad.ja dodnes kojim a som veeeelmi spokojna 😉. ja som teraz mojej mame povedala,ze si nezelam aby komentovala moju vychovu a stravovanie mojho syna.ak ma k tomu nejake hlupe poznamky,tak sa moze stazovat susede u seba doma.v mojej blizkosti nesmie nic kritizovat a ziadne "dobre"rady mi davat.ona mna kojila do 3 mesiacov a napriek tomu,ze mala dost mliecka(odtrekavla ho do umyvadla) ,mi dala po 3 mesiacoch sunar.to hovori za vsetko.ja od mojej mamy rady o vychove a stravovani mojho dietata neprijimam. ty inak vobec neries obhajovanie kojenia pred svokrou a okolim.co ich do toho?je to tvoje dieta a jediny kto ma pravo riesit otazku stravovani a vychovy tvojho dietata je tvoj muz ci partner.nik iny nema pravo do toho povedat ani pol slova.svokry a mamy su na to,aby nam zobrali deti von na chvilu pokocikovat a vyhrali sa s nimi,kym my mame trochu casu pre seba. 😀 😝

michaela80
11. nov 2010

@katkav
@mona777
@bobocka vdaka baby...som hotova z nej...trapime sa s tym kojenim uz od narodenia ale vzdy sa to akosi podari udrzat a vydrzat a ist dalej ..mliecko mam.... i ked niekedy to kolise...ale nevzdavam to..prveho som kojila 6 mesiacov a zacala som ho kojit az ked mal mesiac- isiel zo sondy cez flasu na prsnik...a dalo sa to...ale sa mi odstavil sam ked som mala horucky... 😠 😠 ...ale aspon ten polrok som vydrzala..ju by som chcela kojit co najdlhsie..ale fakt ma to unavuje si to branit stale a obhajovat...moja mama je v tom uplne ina...ta ma velmi podporuje v dojceni kedze ona nas kojila do 3 rokov....

Mala pribera pomalsie ale ide to...za 4 tyzdne mi teraz pribrala 650 gr...mokre plienocky mame hojne...a je celkom taka spokojna v ramci normy...

nibiru
11. nov 2010

ahojte potrebovala by som poradit doteraz som mimo kojenia odsavala cca120-150ml po kojeni som odsala 80-100ml. kojim kazde 3h.a v podctate kazdu hodinu a pol som odsavala a davala do mrazaku nieco aj kamaratke pre malicku ona mala mliecka menej,za den som takto spolu odsala 500-600ml. mala krasne papa cez den niekedy sice len 10min. inokedy aj 20min.vazi 7,1kg a 26.11 budeme mat 4mesiace uz druhy den odsajem ledva 50ml vecer mi mala plakalaa certila sa na didke tak som jej dala odstriekane mliecko vypila 200ml lenze ked som si isla to moje odsat trvalo mi polhodinu a odsala som 70ml predtym som za 10min,odsala aj 150ml strasne sa bojim ze o mlieckko dojdem homeopatikum cmulam kazdy vecer pijem cajik na podporu mliecka niekde som sa tu docitala ze uz odsavackou nedokazem tolko odsat ako si mala dokaze vytiahnut sama.strasne rada by som mliecko davala este kamaratke kedze v bankach maju strasny nedostatok ☹

martinka17
11. nov 2010

@annag vďaka, ja ani nebojujem, len on menej je a zase sa vracia k tomu, že by chcel radšej dudu, to potom cez deň fakt musí ostať stres,ale dík, zatiaľ ho nechám 😀 Keď nič nepotečie, pustí sám 😵

vejula
11. nov 2010

ahojte dievčence.
Tak ako ste mi radili v utorok, hned v stredu rano som malemu zobrala moč do flaštičky a zaniesla doktorke, ta urobila ten test s tym papierikom s komentarom že moč je uplne čisty a že či to len kvôli zapachajucemu moču som prišla, a ja na to že mal aj trošku teplotku tak som nechcela nič zanedbať. Tak povedala že to vyzera ok ale pre istotu ho pošle na velky rozbor a mam si zavolať dnes. Tak som volala a dr mi povedala že ho musi pozrieť či nema nejaký zapal, že tie vysledky nie su celkom ok...
Ten zapal to je niečo ine ako ste pisali o tom infekte??? JE to važne? Ďakujem za odpovede

annag
11. nov 2010

@michaela80 . no to fakt pribrala máličko, ako buk na jej vek 😉 😅

prsky
11. nov 2010

@martinka17 vidim, ze ti uz annag odpovedala, tiez by som ti nieco v tom duchu napisala..tie zdravotne problemy nie su nic moc...v kazdom pripade drzim palce

strapco13
11. nov 2010

@vejula zapal a infekt je v podstate to iste 😉

annag
11. nov 2010

@nibiru

veľká nadprodukcia sa často môže zastaviť v priebehu pár hodín, doslova z večera do rána - stačí o čosi menej odsať, dať si nejakú prestávku , alebo to môže spôsobiť menzes, tehotenstvo

môžeš ju opäť rozbehnúť, stačí zvýšiť trošku frekvenciu odsávania a dojčenia. No je zlé, ak maličkú dokrmuješ - zrejme fľašou - dala si jej aj druhý prsník? dojčila si ju večer častejšie?

Ak si doteraz mala takto veľa mliečka, nemusela si riešiť prisatie - často sa stáva, že takto detičky sa od začiatku neprisávajú tak dobre, ako by sa mohli a fixujú si nesprávny návyk . A ak sa k tomu pridá i fľaša, cumeľ, prsníky zle vyprázdňujú, a deti reagujú na pomalý tok mliečka predčasne , práve v období, keď sa laktácie o čosi utlmí.

dobre si prosím prezri asymetrické prisatie a stláčanie prsníka. Pozoruj dojčenie, ak treba , ponúkaj obidva prsníky, častejšie (vždy namiesto cumľa daj prsíčko)

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

martinka17
11. nov 2010

@prsky dík 😵 😵 😵 , ináč moje zdravotné problémy trvajú pridlho (asi tak rok a pol neliečený stav) a nie su jedniné, tak to som sa len zasmiala 😀 😀 😀 😀 asi by si nemenila, prepáč

vejula
11. nov 2010

@strapco13 no a je to možne že sestrička ked to robila s tym papierikom tak povedala že moč je čisty a po tom velkom rozbore ma už vola že musi skontrolovať??? To nechapem, ja som už bola v tom že je to ok ani plavanie som neodhlasovala, tak mi dnes hodina prepadla... No neva už kašlem na hodinu, ale proste to nechapem, že prečo jedno vyšlo dobre a druhe zle... v telefone tam čosi splietala o leukocytoch či čo a potom som len počula ako sestrička sa pyta doktorky že čo a ona nech dojdem

bibi1711
11. nov 2010

@vejula , no, asi vysli zvysene biele krvinky, co svedci o zapalovom procese...to sa papierikom urcit neda...

vejula
11. nov 2010

@bibi1711 hej lebo som počula v pozadi niečo že leukocyty, tak asi to bude tak... Ale ved ty si hovorila že ti to zistili už papierikom, či si to už zle pamatam?

strapco13
11. nov 2010

@vejula zavisi od toho ake papieriky ma sestricka..su take, co testuju jednu vec,2...az tusim 11
leukocyty v moci..zavisi kolko ich je..ake len do 4 tak to je v ramci normy..ak viac znamena to zapal...kedze ich spominala..tak ich bude viac
zrejme posielal moc na vysetrenie..mocovy sediment...to je rychle..ale povie ti len tolko, ze v moci je tolko a tolko toho..napr povie, e je tam tolko a tolko bakterii ale nepovie ake bakterie su to..teraz by som trvala aj na mikrobilogickom vysetreni /to je to co som spominala, ze to trva par dni/..tam zistia ake bakterie su to
inak sa cudujem, ze to neposlala naraz aj na ten sediment aj na mikrobiologiu...to by ste uz zajtra mohli mat predbezne vysledky /napr sa zisti aky tym bakterie tam je..len nie este presny druh a este by nebola ziostena citlivost na ATB/..takto od zaciatku budete cakat

vejula
11. nov 2010

@strapco13 aha, no ona sa tvarila akoby nič nehrozilo ked jej vyšiel ten moč negativny, už aj ja som bola v tom že som asi len zbytočne stresovala... No ja to nechapem, fakt to mohla dať aj inde, ale ona si asi myslela že som nejaka histerička... Pri doktorke som totiž ani nebola len sestrička ma vybavovala a rozhodovala o tom kde to pojde, to fakt enchapem

strapco13
11. nov 2010

@vejula 😕