Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

miskatn
28. nov 2010

@prsky ja som sa skor pytala na stravu pre mna (pre maminu) popri 100% kojeni, nemala som na mysli prikrmovanie, alebo pre prikrmy a stravu pre dojciacu maminu plati to iste ? dakujem 🙂

strapco13
28. nov 2010

@miskatn matka, co koji sa moze stravovat uplne normalne 😉
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
cize pomaly zaved vzdy jeden novy druh..rovnako ako u babatka pri prikrmoch a sleduj reakciu

strapco13
28. nov 2010

@luly13 no ked chces kase bez UM..skus napr..kus-kus s bananom, rozvarenu ryzu s ovocim, mozes do toho dat aj jogurt /neskor/, pohankovu kasu s ovocim, takisto ked mas nemliecne kase, ked ich rozrobis s vodou, mozes do nich f´dat ako ochucovadlo ovocie, pokial nespapa take ciste

marianas
28. nov 2010

Ahojte. Nepýtam sa priamo na dojčenie, ale na príkrmy, s ktorými sme začali cez víkend. My sme začali s varenou mrkvičkou. Len som ju rozpučila vidličkou a malému som ju dávala lyžičkou do ústočiek. Papal aj keď ho napínalo (asi mu vadila tá konzistencia, predsa len mliečko je mliečko), celkovo zjedol cca 1 malú lyžičku, čo si myslím, že na začiatok aj stačí. Ale keď kakal, v plienke mal komplet celé kúsky mrkvy akoby mu to ani trochu nestrávilo. Je to normálne? Musím mu mrkvu mixovať?

strapco13
28. nov 2010

@marianas aj ked pomixujes, tak bude mat mrkvove hovienko
traviaci trakt musi najprv pochopit, ze co ma s tym , co dostal miesto mliecka robit 😉
zvykne si, neboj....je to uplne normalne...nam sa este stale meni farba hovienka, ked zje nieco viacfarebne:spenat, cucoriedky/..pockaj na brokolicu..to bude nielen zelene ale aj fest "vonave" 😝 😀

kloranebb
28. nov 2010

Annag potrebujem radu. Som v 4 mesiaci a mam 16-mesacneho syna ktoreho stale kojim. Chcela som ho kojit do porodu ale akosi sa vo mne poskladali inak hormoni a ja uz zrazu chcem mat chvilu od kojenia volno. Aspon tych par mesiacov. Ked som skusala maleho odstavovat a davat mu len na poziadanie, akoby si sledoval hodinky a pytal si pravidelne. Potom sa vsak frekvencia znizila ale aj tak to na tie 3 kojenia denne vzdy vyjde. Uz som sa s tym zmierila celkom ale nastal taky problem, ze mam velmi citlive bradavky od 4. mesiaca a kojenie je pre mna uz utrpenim. Chcem prestat ale ked vidim syna ako place ked mu nedam mlieko tak mi neni vsetko jedno a dala by som mu ho znova. No potom zakusim tu bolest a som zasa rozhodnuta prestat a takto dookola. Posledne dva dni som ho nekojila vobec a zazivam desy pri zaspavani. Cely zaspavaci ritual ostal taky isty, umyt, na kreslo precitat knihu a lahnut si s nim na postel a zaspat (len som teda vynechala kojenie), lenze ako zhasneme a ideme do postele zacne velmi plakat a nechce lezat. Akoby si pripomenul tie casy ked zaspaval pri mliecku alebo co a neda sa utisit dokym nevyjdem z izby prec aj s nim. Ak si to teda dobre vysvetlujem. Som ochotna asi aj zniest radsej tu bolest a dat mu mlieko pri zaspavani len aby spal. Nevies ci sa ta citlivost prs postupne vytrati, alebo ma to caka cele tehotenstvo? Alebo nestaci len zmenit sposob uspavania mojho syna? Ze ist do inej miestnosti aby si to nepripominal to dojcenie? Maly este spava s nami tak mozno je cas na to aby sa osamostatnil a aby spal vo svojej izbicke. Co ty na to?

kloranebb
28. nov 2010

Este aby som to upresnila, ako vidis aj sa chcem zbavit dojcenia ale ak za tu cenu ze mi to ma priniest problemy tak radsej bolest vydrzim. Ale myslim ze je uz dost velky na to aby mohol byt odstaveny aj ked viem ze ty mas na to asi iny nazor. Chcem ho odstavit ale bez slz. Pride mi to totiz ako tyranie a nechcem mu sposobit nejaku psychicku traumu.

prsky
29. nov 2010

@miskatn jezis, pardon, nejak som nepochopila..no mamina by mala jest vsetko..zacina sa nenafukujucimi a nealergizujucimi potravinami a postupne jednu po druhej zavadzas (napr. pomarance, strukoviny, kapustu a inu nafukovaciu zeleninu) a sledujes reakcie dietata (ci nedojde k podrazdeniu pokozky, bolestiam bruska a pod) - ak sa nic do 6-12h po poziti potraviny a nadojceni dietata neobjavi, mozes danu potravinu papat 🙂

prsky
29. nov 2010

@kloranebb bez slz to urcite nepojde...zo skusenosti mozem povedat, ze 16m dieta je este dost male na to, aby sa rychlo odstavilo. jedine riesenie je rozhodnut sa a byt konsekventna (aj pri vecernom ritualy). takze dieta dostatocne, ale nie prilis unavit, v danom case sa ist upelesit, spravit zvycajny ritual a trvat na tom, aby sa spalo - ked bude plakat, pripustit plac, ak pocuva, co mu hovoris, povedz mu, ze chapes, ze je smutny/nahnevany, ale ze mamu bolia didy a tak mliecko nebude...kazdym dnom to bude lahsie, zmena u takychto malych deti trva ale (pre nas) dlho..minimalne mesiac, kym si ako tak zvykne a dalsi mesiac-dva sa bude novy ritual fixovat.
inak som tiez tehu a dojcim, bradavky mam citlivejsie posledny mesiac, ale nebolia ma pri dojceni, skor mi hrozne vadi chlad - pocasie vsak vypnut nedokazem ☹ 😉

bezaz
29. nov 2010

@kloranebb u nas obdobne, dojcenie asi 2.5mesiaca strasny des, ale povedala som si, ze koli 10minutam denne nepripravim dcerku o prso, ked este nie je pripravena byt bez neho.. bolest sa urcite vytrati, u mna asi mesiac dozadu, takze zaciatkom 6. mesiaca 😉 drzim palce, aby si sa spravne rozhodla, ci uz sa rozhodnes vydrzat alebo odstavit 🙂 ja som na presun malej do detskej izby zatial nemala gule, chystam sa na to uz 2 mesiace, lenze zakazdym mi do toho nieco pride, ako jej choroba, potom obdobie total naviazania na mna a pod.. si myslim, ze hlavne ani ja na to osamostatnenie nie som pripravena 😀

sariana
29. nov 2010

ahojte,
chcela by som poziadat @annag alebo niektoru z vas skusenych o radu...mam 6mesacneho syna...ma uz styri zubky /ja by som povedala, ze zubiska 😀 / a tu pre mna nastal problem...je stale plne kojeny, doteraz som ziadny problem nemala, ale teraz sa uz par dni trapim s nakusnutou bradavkou...skusala som to riesit tak, ze si po kojeni bradavku nechavam vetrat na vzduchu, potom ju jemne potriem kalciovou mastou...skusala som aj nalepky multi-mam compresses...stale som pokracovala v kojeni aj z tohto prsnika...bolest je to teda riadna /ale to asi kopec kojacich maminiek pozna/...rana sa vsak stale zvacsuje...teraz neviem, ako to mam riesit, aby sa bradavka zahojila...mam pouzit odsavacku? bude tym prsnik menej trpiet? pomoze to vobec? som z toho zufala...dakujem za kazdu radu...

sariana
29. nov 2010

a este som chcela, ako zabranit tomu, aby mi tam vznikol zapal? lebo mam pocit, ze tam nejaky zacina...

t_i_n_a
29. nov 2010

ahojte, prosim vas vie mi niekto poradit ako sa nakontaktovat na annag???

akdarka
29. nov 2010

@t_i_n_a mne na IP odpovedala vzdy rychlo

latvia
29. nov 2010

@t_i_n_a napis jej IP, ak ti do 3 dni neodpise, napis jej este raz, ma toho vela, ale zvycajne odpovie do tych 3 dni

happy8051
29. nov 2010

baby, chcela by som zacat uz cvicit... aspon na stacionari zatial.. nemoze to mat negativny vplyv na mliecko?

latvia
29. nov 2010

@happy8051 pokial nebudes cvicit nad svoje sily a neuzenies si svalovku tak cvicit mozes.Pekne postupne s rozumom, aby si vladala s dychom

elinka27
29. nov 2010

dnes sme boli u lekarky, nastastie na prieduskach nieje nic,len jej zatekaju hliene, mam jej davat Fenistil kvapky.Teraz papa menej casto a kratko,moc nechce, stale citim ze nemam uplne prazde prsia, ale aj predtym ako bola chora par dni papala menej,ale mlieko mam,tak neviem co to zasa je.Pribrala za 10dni 120g a narastla za mesiac o 1,5cm, to je dobre ci nie?A dalsia vec ako do nej dostat mlieko ked moc nechce?Mala by teraz ked je chora ale neviem ju nejak nasilu donutit, mam aspon lyzickami skusit?

prsky
29. nov 2010

@sariana na kusanec pomoze jedine atb masticka framykoin alebo bactroban - su ale na predpis - ale mozno ukecas lekarnicku a preda ti alebo mozno doma mate. najlepsie je pokracovat v dojceni - dieta je setrnejsie ako odsavacka, pokial sa da, kusanec umiestnit do kutika ust. zapalu zabranis jedine vyprazdnovanim prsnika. mne sa kusanec zahojil do 3 dni od natierania framykoinom

luly13
29. nov 2010

@prsky a ako vysvetlit babatku, ze kusat sa nesmie? 😅 lebo mna tiez uz adam fajne parkrat pohryzol, ze som az hviedicky videla. kamoska preto odstavili v 11 mesiacoch, lebo na zaklade pokusania mala dvakrat riadnu mastitidu.
@strapco13 dakujem za radu. kedze mu varim kazdy druhy den cerstve, chcela by som aspon tie kase mat instantne. aj kvoli tomu, ze vecer sme este na prechadzke a vraciame sa o siedmej a to je tak akurat na danie kase, kedze kupeme o osmej. varit by bolo asi na dlhsie. vy ste to akymi riesili? (@prsky)

nevesta
29. nov 2010

@luly13 mna moja brutal kusala. Uz som uvazovala aj na odstavenim od 7 do osmeho mesiaca... A potom sama prestala. Ked som skrikla, iba sa zlakla a zakusla este viac, tak som si kusla do pery vzdy ja 😝 ... Kusala, ked sa prisavala a kedze sa za jedno kojenie otocila aj 10x prec, aby preskumala, co vyvadza jej sestricka, bolo to vesele... Ale sama prestala 😉

luly13
29. nov 2010

@nevesta adam tiez kusa, ked len chce cucnut. ked normalne papa, tak sa nic take nestane. ja to riesim tak, ze ho mu "vysvetlim" ,ze sa to nesmie a ked to spravi zase, ma smolu 😅 . a skusim ho prilozit neskor.

miskatn
29. nov 2010

@prsky @strapco13 srdecna vdaka !!! 😵 😵 😵

prsky
29. nov 2010

@luly13 ono kusanie moze byt aj forma bojkotu prsnika, ak je to vas pripad, tak treba ponukat, nenutit. inak treba ukazat normalnu reakciu na bolest a prsnik dat az pri dalsom dojceni - cize tak ako robis...je to uz v podstate vychova

sariana
29. nov 2010

@prsky dakujem za radu...framykoin doma mam a uz som si ho tam aj dala...dufam, ze aj mne naozaj pomoze...tak velmi by som este chcela kojit...len ta bolest a strach z nej robi svoje...ale verim, ze to nevzdam...ona sa asi pred kojenim musi umyt, vsak?

vejula
29. nov 2010

ahojte dievčata. mame taky problem že maly ma sopliky teplotku a doktorka nakayala nalievať tekutinami. Ale maly moc na moje mliečko nema chuť, ale ked mu dam vodičku tu vypije... Ale aj tak nie moc, od rana ma plienku a ešte nieje vobec plna, neviem čo mam robiť

lenka0710
29. nov 2010

Ahojte, volam sa Lenka, som tu nova, som prvorodicka a mám doma sedem tyzdnovu babulku. Mám viacero otázok či mi neviete poradiť či pitie fenikloveho caju každý deň môže škodiť? Počula som že môžu crievka zleniviet malinkej? A mám problém, že sa mi malinka nevie dobre prisat posledný týžden- papat papka aj krásne priberá ale tak čudne pri tom zacala premlaskavat čím sa jej dostáva do bruska vzduch. Skúšali sme prv odsavat, rôzne polohy a nič nepomáha. Neviem ako ju to "odnaucit":-/ máva po kojeni bolesť bruska a asi je to aj tým že striedam oba prsniky počas kojenia po cca 10min a mám pocit že keď sa jej spustí z druhého vždy prúd mliecka tak že nestíha hltat a nahlce sa zas vzduchu. Ani odsavanie tomu nepomohlo. Mám dávať počas jedného kojenia len jeden prsnik? Viete poradiť? Vsetci radia ze mam striedat ako to robim...ale nezda sa mi to dobre:-/ Nejak sa v tom vsetkom stracam..ďakujem Vám za skusene rady

strapco13
29. nov 2010

@vejula maly asi nechce pit, lebo ma upchaty nos a nevladze tahat...preplachni nos, daj nosne kvapky, fenistil

strapco13
29. nov 2010

@lenka0710 kazde dieta je ine..niektoire chce oba prsniky, ine len jeden
z toho co pises, mam pocit, ze mas mliecka dsost a bude stacit jeden prsnik na jedno kojenie..takto ti pije vela predneho mliecka a nedostava sa k tukovemu zadnemu, potom jej to robi sarapatu v crievkach
daj jeden prsnik a nechaj ju na nom pit dovtedy, kym vidis ze saje, ak uz ioba dudka a nepije stlac prsnik, mala zacne znovu pit..takto vypije prsnik cely..ak by potom este nemala dost..az potom sa prehadzje na druhy prsnik, kdes apostup opakuje...cize ziadne intervaly kedey, kolko a pod
prestuduj si stranku o kojeni http://dojcenie.wordpress.com/
zacni asi clankami http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

vejula
29. nov 2010

@strapco13 to všetko som spravila aj sa mu už lepšie dychalo no ani tak mi nechce pekne papať.. No teraz sa konečne napapal, ale pred tym od rana poriadne nechcel papať len tak par krat cucol a dosť, a pritom mal noštek odsaty, ale ked som mu dala vodičku striekačkou tak tej vypil... Tak ja fakt neviem, ešte som rozmyšlala či to nemože byť tym, že som si dala rano stručik cesnaku kedže aj mna riadne boli hrdlo tak nech sa preliečim, či to nejako neskazilo chuť mliečku ???